Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

καταλαβαίνω ότι κάτι άλλο βλέπεις στην κοπέλα και δεν είναι το θέμα τα αγγλικά ,απλά το είπες για να δείξεις κάτι αλλά ήταν λάθος τρόπος .

 

Έχεις δίκιο, έπρεπε να το θέσω διαφορετικά,πχ ότι δεν ξέρει να χειρίζεται υπολογιστή, ίσως επειδή δεν ξέρει αγγλικά (?), ότι η μόρφωσή της είναι περιορισμένη κτλ. Φυσικά δεν σημαίνει ότι όποιος δεν ξέρει αγγλικά είναι χαζός, δεν είπα κάτι τέτοιο και ούτε θα έλεγα αυτό ούτε και για τη συγκεκριμένη κοπέλα που αδυνατεί σε πολλά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rosie αυτό που λες με τη γνωστή σου τις αντιβιώσεις και τα εμβόλια γιατί τα συγχέουμε ?

 

Γιατί τα εμβόλια εξασθενούνε το ανοσοποιητικό σύστημα των παιδιών, και τα κάνουν πιο ευάλωτα σε αρρώστιες. Κάποια παιδάκια, όπως ο γιος σου, είναι πιο ανθεκτικά από τα άλλα. Γι' αυτό και γενικά κάποια παιδιά μπορεί να πάθουν ζημιά από τα εμβόλια, ακόμη και αυτισμό (γιατί, στην προκειμένη περίπτωση, δεν μπορεί ο οργανισμός τους να αποβάλει τα βαρέα μέταλλα που περιέχονται στα εμβόλια) και κάποια άλλα να μην παρουσιάσουν κανένα πρόβλημα.

 

εγώ πιστεύω ότι το ανοσοποιητικό των παιδιών αδυνατεί από την χρήση των αντιβιώσεων που στις περισσότερες περιπτώσεις δίνουν η παιδίατροι ύστερα από πίεση των γονιών παρά από τα εμβόλια...

 

εγώ έχω τη δύναμη να αποφύγω κατά πολύ τα φάρμακα αλλά δεν έχω τη δύναμη και τη γνώση να πω όχι στα εμβόλια..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

TA NEA on line

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Πέμπτη 2 Απριλίου 2009

"«Ο αυτισμός “γιατρεύεται” με αγάπη»

Δύο μητέρες μιλούν για την εμπειρία της ανατροφής ενός παιδιού με αναπτυξιακή διαταραχή"

 

Απόσπασμα

"Ο Κάρλι ήταν μέχρι δύο χρονών ένα απόλυτα φυσιολογικό παιδί. Μιλούσε και τις δύο γλώσσες- ισπανικά και ελληνικά. Ήταν ένα χαρούμενο παιδί που έκανε ευτυχισμένους τους ανθρώπους γύρω του. Ξαφνικά, δύο μήνες έπειτα από ένα εμβόλιο, ο Κάρλι έγινε από τη μια μέρα στην άλλη σαν φυτό! Ο πατέρας του, που είναι γιατρός, νόμιζε ότι το παιδί έπαθε εγκεφαλικό. Σκεφτήκαμε και εμείς ότι μπορεί να είχε παρουσιάσει σοβαρό πρόβλημα ακοής. Όταν τον πήγαμε στο Νοσοκομείο Παίδων οι γιατροί μας είπαν: “Μακάρι να ήταν κουφό το παιδί! Αλλά είναι αυτιστικό”. Αυτό ήταν το ισχυρότερο σοκ που δέχθηκα στη ζωή μου....». "

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4510135

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι παντως πολυ κουραστικο αυτο, το να αναζητας για ολα τις απαντησεις μονος σου. Το βιωσα οταν οταν ειχαμε ενα προβλημα με την κορη μου και τελικα μονοι μας βρηκαμε τις απαντησεις, η παιδιατρος μας ταλαιπωρουσε 2.5 χρονια ενω ηξερε τι τελικα επρεπε να κανουμε απο την πρωτη στιγμη :evil::evil::evil::evil:

 

Και γιατί δεν σας το έλεγε;

 

σου εστειλα πμ

1189975.png

1189977.png

Link to comment
Share on other sites

Να θίξω ακόμη ένα θέμα; Θα το βάλω εδώ γιατί μόνο του δεν στέκεται, είναι μικρό.

 

Λοιπόν: Φθορίωση, οδοντόκρεμες με φθόριο. Τι λέτε;

 

Ο γιος μου χρειάστηκε παιδοδοντίατρο και αυτός μας έβαλε στη διαδικασία των φθοριώσεων και της σχετικής οδοντόκρεμας.

 

Τελικά, αλλάξαμε οδοντίατρο!

Δεν κάνουμε πια φθοριώσεις και χρησιμοποιούμε οδοντόκρεμα χωρίς φθόριο.

 

Μη ρωτάτε πολλά γιατί το θέμα δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να θίξω ακόμη ένα θέμα; Θα το βάλω εδώ γιατί μόνο του δεν στέκεται, είναι μικρό.

 

Λοιπόν: Φθορίωση, οδοντόκρεμες με φθόριο. Τι λέτε;

 

Ο γιος μου χρειάστηκε παιδοδοντίατρο και αυτός μας έβαλε στη διαδικασία των φθοριώσεων και της σχετικής οδοντόκρεμας.

 

Τελικά, αλλάξαμε οδοντίατρο!

Δεν κάνουμε πια φθοριώσεις και χρησιμοποιούμε οδοντόκρεμα χωρίς φθόριο.

 

Μη ρωτάτε πολλά γιατί το θέμα δεν το έχω ψάξει.

 

Το έχω ψάξει εγώ Αγλαϊα, θα σου δώσω λινκς αν θες. Ο Dr Mercola έχει πολλές πληροφορίες πάνω σ' αυτό. Θα ψάξω αργότερα να κάνω ποστ. Εν συντομία, το φθόριο είναι μια πολύ επικίνδυνη ουσία για τον οργανισμό μας, και πρέπει να το αποφεύγουμε, ειδικά τα παιδιά, at all costs. Φυσικά πάντα οδοντοκρεμα χωρίς φθόριο (πχ Weleda), και πρέπει να αποφεύγεται και το νερό της βρύσης, γιατί το φθοριώνουνε!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άρθρα από το αμερικάνικο Holistic Pediatric Asociation (HPA). Σημείωση ότι το HPA έχει πολύ χρήσιμα άρθρα πάνω σε διάφορα θέματα, πχ εμβόλια, φάρμακα παιδιών, διατροφή παιδιών.

 

http://www.hpakids.org/holistic-health/articles/67/1/Fluoride-Facts

http://www.hpakids.org/holistic-health/articles/66/1/Fluoride

http://www.hpakids.org/holistic-health/articles/201/1/Toxic-Waste

 

Αντιγράφω τα πιο κάτω:

 

Is Fluoride is a Poison?

Yes. Fluoride is an acute toxin with a rating higher than that of lead.

 

Fluoride causes cancer in rats, and exposure to fluoridated drinking water has been associated with bone cancer in humans. Fluoride exposure causes osteoporosis and increases the risk of hip fractures. It causes mottling of tooth enamel. According to the American Dental Association, dentists make 17 percent more profit in fluoridated areas as opposed to non-fluoridated areas. And all of these profits from a byproduct of the aluminum and fertilizer industry. So when a dentist suggests fluoride, just say no.

 

If you live in an area with fluoridated water, drink distilled water or water filtered by reverse osmosis. You can have it delivered or buy it at Supermarkets. You can also buy distilling or reverse osmosis systems for home use, which is the only way to take fluoride out of the water. Also, eliminate any Teflon or Tefal coated cookingware, for scratches in the surface will release PTFT, another toxic fluoride compound. Avoid fruit juices canned or bottled in fluoridated areas. All non-organic grape products are especially high in fluoride content due to the number of fertilizer and pesticide applications. Wine can contain up to 3 ppm fluoride. Avoid using any toothpaste or mouthrinse containing fluoride. There are many alternatives on the market.

 

Σε πολλές Ευρωπαικές χώρες, για τους πιο πάνω λόγους, σταμάτησε η φθορίωση του πόσιμου νερού. Δυστυχώς εδώ πέρα έχουμε μεσάνυχτα ακόμη. Σκεφτείτε ότι το ξένο γάλα, που προορίζεται για βρέφη, συνήθως ετοιμάζεται με νερό της βρύσης, δηλ. φθοριωμένο :(

Άρχισα να ψάχνω το θέμα του φθορίου όταν η αγαπημένη μου γατούλα, η Rosie :) , πέθανε από καρκίνο των οστών, οστεοσάρκωμα. Με τρόμο μου έμαθα οτι το φθόριο έχει συσχετιστεί άμεσα με το καρκίνο των οστών στα παιδάκια και στα ζωάκια, γιατί τα σωματάκια τους είναι πολύ μικρά για να αντέξουνε μια τόσο τοξική ουσία.

Γι' αυτό και τώρα δίνω πάντα στον γατούλη μου φιλτραρισμένο νερό! Και βάλαμε και φίλτρο στις ντουζιέρες, αλλά πολλές φορές στο μπανάκι του μικρού βάζω το φιλτραρισμένο νερό από την Αντιστροφη Όσμοση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και δύο ακόμη από το Mothering:

 

https://www.mothering.com/articles/growing_child/child_health/fluoride.html

http://www.mothering.com/sections/news_bulletins/november2006.html#fluoride

 

Παραθέτω τα ακόλουθα σημαντικά:

 

Does your drinking water contain added fluoride? If so, keep it away from infants under the age of one. This directive was issued recently by an unlikely source: the American Dental Association (ADA).

 

"Newborn babies have undeveloped brains, and exposure to fluoride, a suspected neurotoxin, should be avoided," notes Hardy Limeback, a member of a 2006 National Research Council panel on fluoride toxicity, and former President of the Canadian Association of Dental Research.

 

Μost of western Europe has abandoned the practice of adding fluoride to water...

Μάλλον εμείς θεωρούμαστε χώρα του ανατολικού μπλοκ!

 

EWG's study found that, on any given day, up to 60% of formula-fed babies in US cities were exceeding the Institute of Medicine's "upper tolerable" limit for fluoride.

 

Αγλαία ίσως είναι καλύτερα η συζήτηση αυτή να μεταφερθεί στο καινούργιο θέμα για τις τοξίνες στο αγελαδινό αλλά και στο μητρικό γάλα. Ούτως ή άλλως είναι άσχετη με τα εμβόλια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Rosie!

 

Το κακό με μένα είναι ότι με λίγη η καθόλου πληροφόρηση ξέρω αν κάτι είναι καλό ή όχι. Ότι το φθόριο είναι επιβλαβές το ήξερα αλλά δεν θυμάμαι καν αν διάβασα κάτι σχετικό ή απλά ήξερα ότι τα στοιχεία αυτής της κατηγορίας είναι επικίνδυνα...

 

Χρησιμοποιώ οδοντόκρεμα χωρίς φθόριο από το Λύκειο, τότε που άρχισα να διαλέγω μόνη μου μερικά από τα προϊόντα που χρησιμοποιούσα...

 

(κρίμα η γατούλα σου, μια δική μου πέθανε από νεφρική ανεπάρκεια κάτι που συνδέεται άμεσα με τη διατροφή με κροκέτες, που δυστυχώς είχε μάθε να τρώει αποκλειστικά πριν τη βρω στο δρόμο...)

 

επειδή βλέπω ότι παίρνει διαστάσεις θα κάνω ένα ανεξάρτητο τόπικ. Αντιγράφω αυτά που έγραψα παραπάνω και θα μπορούσες να κάνεις κι εσύ το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

 

εγώ έχω τη δύναμη να αποφύγω κατά πολύ τα φάρμακα αλλά δεν έχω τη δύναμη και τη γνώση να πω όχι στα εμβόλια..

 

Δε διαφέρουν και πολύ τα δύο. Από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ακούω οτι δεν πρέπει να αφήνουμε στα παιδιά τον πυρετό να ανέβει πολύ, γιατί μπορεί να πάθει σοβαρή ζημιά το παιδί κλπ.

 

Μεγαλόνωντας έμαθα οτι ο πυρετός καταπολεμάει την αρρώστια, και δεν πρέπει να παίρνουμε αντιπυρετικά.

Προχτές που ήταν αρρωστη η μικρή μου όμως, όταν έβλεπα οτι ανέβαινε ο πυρετός και δεν έπεφτε, με ζώνανε τα φίδια!!

Δεν της έδινα φάρμακο κι ένοιωθα τύψεις που την άφηνα να υποφέρει. Της έδινα κι ένοιωθα χειρότερα... :roll:

 

Να ρωτήσω έπι τη ευκαρία, πόσο αφήνετε να ανέβει ο πυρετός πριν δώσετε φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα ρωτησει εναν ομοιπαθητικο αλλα δυστυχως δεν πηρα μια απαντηση που με ικανοποιει. Θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας.

Εαν κανουμε μεμωνομενα εμβολια (οπως απο το Παστερ ) υπαρχει περιπτωση τοτε να αυξηθει και ο κινδυνος που προκαλλειται απο τα παραγωγα στα εμβολια ( βαρεα μεταλλα, υδραργυρος κλπ) ?

 

 

Σκεφτομουν και εγω την λυση των μεμωνομενων εμβολιων αλλα ειχα αυτον τον προβληματισμο. Αν δηλαδη υπαρχει ο κινδυνος - στην προσπαθεια να γλιτωσουμε απο το σοκ των πολλαπλων - να επιβαρυνω ακομα περισσοτερο τον οργανισμο του γιατι αντι να παρει τα παραγωγα επι 1 που ειναι σε ενα πολλαπλο, μπουν στον οργανισμο του επι 3 ή 4.

 

Και πριν παρεξηγηθω για την ερωτηση μου, δεν την θετω για να αμφισβητησω αλλα γιατι ειναι ενας προβληματισμος που εχω εδω και καιρο και δεν μπορω να βρω καποια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έπι τη ευκαρία, πόσο αφήνετε να ανέβει ο πυρετός πριν δώσετε φάρμακο?

 

Χλόη εμείς φθάσαμε και τους 40! Είχα πάρει αντυπυρετικό, αλλά όταν άρχισα να διαβάζω τα συστατικά και τις παρενέργειες δεν τολμούσα να το δώσω στο μωρό. Του κάναμε κρύες κομπρέσες, με αιθέριο έλαιο λεβάντας, για να ανακουφιστεί.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και για πόση ώρα είχε 40 πυρετό. Γιατί κι εγώ δεν έδινα αντιπυρετικό, αλλά περνούσαν οι ώρες κι ο πυρετός δεν έπεφτε. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος σ'αυτό? (Μήπως ν'ανοίγαμε τόπικ? :) )

Link to comment
Share on other sites

(κρίμα η γατούλα σου, μια δική μου πέθανε από νεφρική ανεπάρκεια κάτι που συνδέεται άμεσα με τη διατροφή με κροκέτες, που δυστυχώς είχε μάθε να τρώει αποκλειστικά πριν τη βρω στο δρόμο...)

 

Αχ Αγλαία έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το γατούλη μας! Επειδή τον βρήκα πολύ πολύ μικρό (θήλαζε αποκλειστικά ακόμη και κάποιο τέρας θεώρησε "καλό" να το πάρει από τη μαμά του -μαζί με το αδερφάκι του το οποίο δυστυχώς δεν επέζησε- και να το πετάξει στον κήπο μας) έχει μάθει μόνο με κροκέτες (του έδινα τις junior μουλιασμένες σε γάλα όταν ήταν μικρό) και αρνείται να γευτεί ακόμη και κρέας :(

Του παίρνω όμως κροκέτες μόνο από τον κτηνίατρο μήπως και είναι καλύτερες απ' αυτές του σουπερμάρκετ...

Και μια και μιλάμε για εμβόλια, τον έχω ανεμβολίαστο :)

Είναι όμως στειρωμένος και μέχρι τη βεράντα πάει το καημένο γιατί φοβάται...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για πόση ώρα είχε 40 πυρετό. Γιατί κι εγώ δεν έδινα αντιπυρετικό, αλλά περνούσαν οι ώρες κι ο πυρετός δεν έπεφτε. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος σ'αυτό? (Μήπως ν'ανοίγαμε τόπικ? :) )

Για 3 μέρες! Είχε πάθει Roseola (θυμάσαι που δεν μπορούσα να θυμηθώ το όνομα να στο πω; ). Δεν ξέρω πώς το λένε στα ελληνικά, αλλά είναι μια πολύ συχνή viral αρρώστια στα παιδάκια, που κάνει πολύ ψηλό πυρετό για τρεις μέρες χωρίς άλλα συμπτώματα, και όταν υποχωρήσει προκαλεί κοκκινίλες σ' όλο το σώμα του παιδιού. Ο πυρετός έφθασε τα 42, πήραμε κάποιο ομοιοπαθητικό φάρμακο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει εναν ομοιπαθητικο αλλα δυστυχως δεν πηρα μια απαντηση που με ικανοποιει. Θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας.

Εαν κανουμε μεμωνομενα εμβολια (οπως απο το Παστερ ) υπαρχει περιπτωση τοτε να αυξηθει και ο κινδυνος που προκαλλειται απο τα παραγωγα στα εμβολια ( βαρεα μεταλλα, υδραργυρος κλπ) ?

 

citron γι' αυτό ακριβώς το λόγο είπα ότι πρέπει να αποφεύγουμε και τα μεμωνομένα, πχ του τετάνου, που έχουν βαρέα μέταλλα. Αν αποφασίσετε να κάνετε αυτά του Παστέρ καλό θα ήτανε να κοιτάξετε προσεκτικά τα συστατικά τους.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει εναν ομοιπαθητικο αλλα δυστυχως δεν πηρα μια απαντηση που με ικανοποιει. Θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας.

Εαν κανουμε μεμωνομενα εμβολια (οπως απο το Παστερ ) υπαρχει περιπτωση τοτε να αυξηθει και ο κινδυνος που προκαλλειται απο τα παραγωγα στα εμβολια ( βαρεα μεταλλα, υδραργυρος κλπ) ?

 

citron γι' αυτό ακριβώς το λόγο είπα ότι πρέπει να αποφεύγουμε και τα μεμωνομένα, πχ του τετάνου, που έχουν βαρέα μέταλλα. Αν αποφασίσετε να κάνετε αυτά του Παστέρ καλό θα ήτανε να κοιτάξετε προσεκτικά τα συστατικά τους.

 

Εγώ γιατί είχα την εντύπωση από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα ότι τα βαρέα μέταλλα υπάρχουν στα πολλαπλά εμβόλια μόνο??? :roll:

Κάνω λάθος?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει εναν ομοιπαθητικο αλλα δυστυχως δεν πηρα μια απαντηση που με ικανοποιει. Θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας.

Εαν κανουμε μεμωνομενα εμβολια (οπως απο το Παστερ ) υπαρχει περιπτωση τοτε να αυξηθει και ο κινδυνος που προκαλλειται απο τα παραγωγα στα εμβολια ( βαρεα μεταλλα, υδραργυρος κλπ) ?

 

 

Σκεφτομουν και εγω την λυση των μεμωνομενων εμβολιων αλλα ειχα αυτον τον προβληματισμο. Αν δηλαδη υπαρχει ο κινδυνος - στην προσπαθεια να γλιτωσουμε απο το σοκ των πολλαπλων - να επιβαρυνω ακομα περισσοτερο τον οργανισμο του γιατι αντι να παρει τα παραγωγα επι 1 που ειναι σε ενα πολλαπλο, μπουν στον οργανισμο του επι 3 ή 4.

 

Και πριν παρεξηγηθω για την ερωτηση μου, δεν την θετω για να αμφισβητησω αλλα γιατι ειναι ενας προβληματισμος που εχω εδω και καιρο και δεν μπορω να βρω καποια απαντηση.

 

Τα βαρέα μέταλλα δεν είναι παράγωγα, τα χρησιμοποιούν ως συντητρικά ή σταθεροποιητικά των συστατικών του εμβολίου.

 

Τα πολλαπλά εμβόλια έχουν περισσότερες χημικές ενώσεις.

 

Για να πάρεις λιγότερες δόσεις επιβλαβώς στοιχείων αρκεί να ξεκινήσεις τους εμβολιασμούς σε μεγαλύτερη ηλικία που δεν χρειάζονται τόσες δόσεις. Για τα περισσότερα εμβόλια είναι αρκετή μία ή δύο δόσεις.

 

Επιπλέον με τα μεμονωμένα μπορείς να αποφύγεις εντελώς κάποια εμβόλια.

 

Αυτό που δεν έλαβες υπόψην σου και είναι ο πιο σοβαρός παράγοντας είναι το βάρος του παιδιού: η μια δόση βαρέως μετάλλου για 5 κιλά μωρό έχει πολύ πιο δυσμενή επίδραση από την ίδια δόση σε ένα μωρό 10 κιλών.

Η δόση παραμένει ίδια είτε ο ασθενής είναι 5 κιλά είτε 50, η επίδραση όμως είναι αντιστόφως ανάλογη των κιλών και της ωριμότητας των οργάνων.

 

Αυτός είναι ακόμη ένας λόγος που βρίσκω ανατριχιαστικό να γίνονται τόσες δόσεις εμβολίων σε μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί είχα την εντύπωση από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα ότι τα βαρέα μέταλλα υπάρχουν στα πολλαπλά εμβόλια μόνο??? :roll:

Κάνω λάθος?

 

Περιέχονται και σε κάποια μονά, πχ του τετάνου. Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες όμως.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ γιατί είχα την εντύπωση από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα ότι τα βαρέα μέταλλα υπάρχουν στα πολλαπλά εμβόλια μόνο??? :roll:

Κάνω λάθος?

 

Έχουν περισσότερα τα πολλαπλα αλλά και τα μεμονωμένα δεν είναι αθώα (από καμία άποψη δεν είναι αθώα, απλά είναι λιγότερο ένοχα!)

Link to comment
Share on other sites

΄Οπως έγραψα και παραπάνω, στον γιο μου δεν έκανα το εμβόλιο της ηπατίτιδας β΄που γίνεται στα βρέφη.

Αυτές τις μέρες πρέπει να κάνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και αν πάει παιδικό σταθμό το Σεπτέμβρη, θα πρέπει να κάνει της ηπατίτιδας α΄.

Ποια η γνώμη σας γι αυτά τα εμβόλια?

 

Μ΄αυτά που διαβάζω πάντως τώρα έχω προβληματιστεί πολύ για το τι θα κάνω με τη μπέμπα, όταν με το καλό γεννηθεί.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

και αν πάει παιδικό σταθμό το Σεπτέμβρη, θα πρέπει να κάνει της ηπατίτιδας α΄.

 

 

TARA δεν έχει "πρέπει", κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλει να εμβολιάσεις το παιδάκι σου! Διάβασε το τόπικ από την αρχή αν έχεις χρόνο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει εναν ομοιπαθητικο αλλα δυστυχως δεν πηρα μια απαντηση που με ικανοποιει. Θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας.

Εαν κανουμε μεμωνομενα εμβολια (οπως απο το Παστερ ) υπαρχει περιπτωση τοτε να αυξηθει και ο κινδυνος που προκαλλειται απο τα παραγωγα στα εμβολια ( βαρεα μεταλλα, υδραργυρος κλπ) ?

 

 

Σκεφτομουν και εγω την λυση των μεμωνομενων εμβολιων αλλα ειχα αυτον τον προβληματισμο. Αν δηλαδη υπαρχει ο κινδυνος - στην προσπαθεια να γλιτωσουμε απο το σοκ των πολλαπλων - να επιβαρυνω ακομα περισσοτερο τον οργανισμο του γιατι αντι να παρει τα παραγωγα επι 1 που ειναι σε ενα πολλαπλο, μπουν στον οργανισμο του επι 3 ή 4.

 

Και πριν παρεξηγηθω για την ερωτηση μου, δεν την θετω για να αμφισβητησω αλλα γιατι ειναι ενας προβληματισμος που εχω εδω και καιρο και δεν μπορω να βρω καποια απαντηση.

 

Τα βαρέα μέταλλα δεν είναι παράγωγα, τα χρησιμοποιούν ως συντητρικά ή σταθεροποιητικά των συστατικών του εμβολίου.

 

Τα πολλαπλά εμβόλια έχουν περισσότερες χημικές ενώσεις.

 

Για να πάρεις λιγότερες δόσεις επιβλαβώς στοιχείων αρκεί να ξεκινήσεις τους εμβολιασμούς σε μεγαλύτερη ηλικία που δεν χρειάζονται τόσες δόσεις. Για τα περισσότερα εμβόλια είναι αρκετή μία ή δύο δόσεις.

 

Επιπλέον με τα μεμονωμένα μπορείς να αποφύγεις εντελώς κάποια εμβόλια.

 

Αυτό που δεν έλαβες υπόψην σου και είναι ο πιο σοβαρός παράγοντας είναι το βάρος του παιδιού: η μια δόση βαρέως μετάλλου για 5 κιλά μωρό έχει πολύ πιο δυσμενή επίδραση από την ίδια δόση σε ένα μωρό 10 κιλών.

Η δόση παραμένει ίδια είτε ο ασθενής είναι 5 κιλά είτε 50, η επίδραση όμως είναι αντιστόφως ανάλογη των κιλών και της ωριμότητας των οργάνων.

 

Αυτός είναι ακόμη ένας λόγος που βρίσκω ανατριχιαστικό να γίνονται τόσες δόσεις εμβολίων σε μωρά.

 

Πραγματικα, αυτο με τα κιλα δεν το ειχα σκεφτει. :shock:

 

Ειναι λογικο να βγαζουν τα ιδια εμβολια για μωρα και ενηλικες ? Ενα μωρακι 2 μηνων να παιρνει την ιδια δοση με εναν ανθρωπο 60 κιλων. Φρικη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...