Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Την ώρα του μεσημεριανού ρώτησα μια συνάδελφο διδάκτωρ ανοσολογίας ποια είναι η γνώμη της για τα πολυδύναμα και αν τόσοι εισβολεις ταυτόχρονα τρελαίνουν το ανοσοποιητικό μας.

Μου απάντησε ότι καθημερινά ο οργανισμός μας εκτείθεται σε πολλούς ιούς ταυτόχρονα και δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου οι ιοί στα εμβόλια είναι εξασθενημένοι. Επειδή δεν είμαι διαβασμένη δεν συνέχισα την κουβέντα :oops:

 

Αν είχες διαβάσει όλο το τοπικ κάτι θα ήξερες να πεις.. :wink:

αλλά σκασίλα σου.. εισαι έγκυος... οπότε μια χαρά χαλαρά... θα έχεις όλον τον χρόνο να ασχοληθείς, είναι πολύ σημαντικό που ασχολείσαι από τώρα.

 

Είναι πολύ κουραστικές αυτές οι συζητήσεις... εγώ νιώθω απίστευτη επίθεση από πολύ αγαπημένους μου ανθρώπους... μόνο και μόνο γιατί τολμώ να το ψάχνω λίγο παραπάνω...

Από την άλλη δεν μπορώ να ανακαλύψω κάτι και να μην το πω στην κουμπάρα μου ή στον κολλητό μου φίλο....

και ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει... εγώ την συνείδησή μου την έχω ήσυχη....

και ας με λένε τρελή......... λαλαλλαλαλαλαλαλααααααα

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rossie Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ (ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ!!) ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΒΡΗΚΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΑ146 ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΝΕΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ Η' ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΝ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ Η' ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ; ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ....

ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ MMR ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

 

ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τους εξασθενημένους ιούς: πρόσφατα μου εξήγησε γιατρός ( ο πατέρας μου συγκεκριμένα) ότι πλέον δεν χρησιμοποιούνται στα εμβόλια εξασθενημένοι ιοί, αλλά πρωτεϊνες. Μου το εξήγησε μεν, αλλά δεν μπορώ να σας μεταφέρω και πολύ καλά το μηχανισμό, αλλά θα προσπαθήσω: όταν μπαίνει στο σώμα μας ένας ιός, αυτό αντιδρά στις πρωτέϊνες με τις οποίες είναι "καλυμμένος" ο ιός. Έτσι, στα εμβόλια πλέον υπάρχουν οι συγκεκριμένες πρωτεϊνες, τις οποίες αντιλαμβάνεται ο οργανισμός, νομίζοντας ότι εισέρχεται ιός, και αρχίζει να παράγει αντισώματα.

 

Σας φώτισα;

 

Οπότε, όπως λέει η maryp, αν υπάρχει πρόβλημα, αυτό μάλλον είναι στο συνεκτικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα του μεσημεριανού ρώτησα μια συνάδελφο διδάκτωρ ανοσολογίας ποια είναι η γνώμη της για τα πολυδύναμα και αν τόσοι εισβολεις ταυτόχρονα τρελαίνουν το ανοσοποιητικό μας.

Μου απάντησε ότι καθημερινά ο οργανισμός μας εκτείθεται σε πολλούς ιούς ταυτόχρονα και δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου οι ιοί στα εμβόλια είναι εξασθενημένοι. Επειδή δεν είμαι διαβασμένη δεν συνέχισα την κουβέντα :oops:

 

ναι αλλά ο οργανισμός μας -νομίζω- διαφέρει από αυτόν ενός βρέφους ως προς τις αντιστάσεις του στις επιθέσεις από τους ιούς που περιέχουν τα εμβόλια. .

 

Αυτό πρόλαβα και της το τόνισα, γιατί μου έφερε ως παράδειγμα τον εαυτό της που πλακώθηκε στα εμβόλια πριν από κάποιο ταξίδι και της είπα ότι δεν είναι 2 μηνών βρέφος. Και το θέμα με τον υδράργυρο επίσης επεσήμανα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι είναι το συνεκτικό υλικό? Και γιατί χρησιμοποιούν υδράργυρο?

 

είναι το συνδετικό υλικό μεταξύ των εμβολίων...

Δηλαδή αν ήταν μονό δεν θα χρειαζόταν..

 

τώρα τελευταία κάπου διάβασα.. ίσως και εδώ :oops: πως βγάλαν τον υδράργυρο από τα εμβόλια για να τον αντικαταστήσουν με κάτι ακόμα πιο τοξικό. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Λετε να ανεβαινει ο πυρετος με πρωτεινες? Μαλλον οι γιατροι δεν ειναι και τοσο ενημεροι για το τ κανουν οι φαρμακευτικες....

 

Μου λεγε σημερα η φουρναρισσα πως εκανε το mmr και ανεβασε το παιδι πυρετο ψηλο εδω και μερες.......με ρωτησε αν ειχαμε κι εμεις και της ειπα οτι δεν το καναμε...ρωτα γιατι και δεν της λεω...τι να της πω τωρα που τρεχει με το παιδι?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τους εξασθενημένους ιούς: πρόσφατα μου εξήγησε γιατρός ( ο πατέρας μου συγκεκριμένα) ότι πλέον δεν χρησιμοποιούνται στα εμβόλια εξασθενημένοι ιοί, αλλά πρωτεϊνες. Μου το εξήγησε μεν, αλλά δεν μπορώ να σας μεταφέρω και πολύ καλά το μηχανισμό, αλλά θα προσπαθήσω: όταν μπαίνει στο σώμα μας ένας ιός, αυτό αντιδρά στις πρωτέϊνες με τις οποίες είναι "καλυμμένος" ο ιός. Έτσι, στα εμβόλια πλέον υπάρχουν οι συγκεκριμένες πρωτεϊνες, τις οποίες αντιλαμβάνεται ο οργανισμός, νομίζοντας ότι εισέρχεται ιός, και αρχίζει να παράγει αντισώματα.

 

Σας φώτισα;

 

Οπότε, όπως λέει η maryp, αν υπάρχει πρόβλημα, αυτό μάλλον είναι στο συνεκτικό υλικό.

 

σαν να με φώτισες λίγο ...

γιατί σχεδόν σε όλες τις συσκευασίες αναγράφεται ότι είναι αδύνατο να νοσήσει κάποιος απο το εμβόλιο

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λετε να ανεβαινει ο πυρετος με πρωτεινες? Μαλλον οι γιατροι δεν ειναι και τοσο ενημεροι για το τ κανουν οι φαρμακευτικες....

 

Μου λεγε σημερα η φουρναρισσα πως εκανε το mmr και ανεβασε το παιδι πυρετο ψηλο εδω και μερες

 

το συγκεκριμένο σίγουρα δεν περιέχει μόνο πρωτεινες !

 

το έχω αγορασμένο εδώ και δυο μήνες και περιμένει στο ψυγείο μου αν θα αποφασίσω να το κάνω στο παιδι

 

αντιγράφω τα συστατικά απο την συσκευασία του m-m-rvaxPro

(για να έχουν γνώση και οι μανούλες που τους το κάνει ο παιδίατρος πριν προλάβουν καν να καταλάβουν τι κρατάει στα χέρια του :evil: )

ιούς ιλαράς του στελέχους edmonston του enders

ιούς παρωτίτιδας του στελέχους jeryl lynn (level B)

ιούς ερυθράς του στελέχους wistar ra 27/3

(με σημείωση 50% μολυσματικής δόσης κυτταροκαλλιέργειας)

σορβιτόλη, νάτριο φωσφορικό, κάλιο φωσφορικό, σακχαρόζη, ζελατίνη υδρολυθείσ, θρεπτικό υλικό 199 με άλατα hanks, ελάχιστο απαραίτητο μέσο eagle, L-γλουταμικό νάτριο, νεομυκίνη, φαινόλης ερυθρό, νάτριο ανθρακικό όξινα, υδροχλωρικό οξύ, νατρίου υδροξείδιο και ύδωρ για ενέσιμα

 

και ότι κατάλαβες ... κατάλαβες ..

 

και επειδή εγώ μετά απο τόσα χρόνια χημεια σε σχολείο και πανεπιστήμιο δεν κατάλαβα τίποτα άλλο εκτός απο τα σάκχαρα (τροφη για τους ιούς) και το υδροχλωρικό οξύ (γιατι :shock: ?) ...

 

μήπως αναγνωρίζει κάποια άλλη μανουλα κάποιο συστατικό για να με διαφωτίσει ??

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λετε να ανεβαινει ο πυρετος με πρωτεινες? Μαλλον οι γιατροι δεν ειναι και τοσο ενημεροι για το τ κανουν οι φαρμακευτικες....

 

Μου λεγε σημερα η φουρναρισσα πως εκανε το mmr και ανεβασε το παιδι πυρετο ψηλο εδω και μερες.......με ρωτησε αν ειχαμε κι εμεις και της ειπα οτι δεν το καναμε...ρωτα γιατι και δεν της λεω...τι να της πω τωρα που τρεχει με το παιδι?

 

Εδώ διαφωνώ, είπαμε, γιατρός δεν είμαι, αλλά το θεωρώ απίθανο όταν ένας γιατρός χορηγεί μια θεραπεία να μην ξέρει το περιεχόμενο του φαρμάκου..

 

Επίσης, κι αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω ρωτήσει σχετικά το γιατρό: η μη χρήση εξασθενημένων ιών προφυλάσσει από το να νοσήσει το παιδί από την αρρώστια για την οποία εμβολιάζεται, οκ; Ενδεχομένως, όμως και η χρήση πρωτεϊνών διεγείρει το ανοσοποιητικό κι έτσι μπορεί να μην εξαλέιφουν παρενέργειες όπως ο πυρετός (τώρα αυτά τα υποθέτει το φτωχό μυαλό μιας τριτοδεσμίτισσας :oops: τι λέω θέ μου ),

 

Κανένας γιατρός να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

Α, τελικά τούρμπο το ΜΜR, ε; Θα του το αναφέρω του γιατρού μας! Ειδικά αυτό κι αυτός συμφώνησε ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει τώρα και θα το καθυστερήσουμε.

 

να το κάνεις τώρα ??

δηλαδή 9 μηνών ??

 

οι ίδιες οι φαρμακοβιομηχανίες το συστήνουν να γίνεται απο 14-18 μηνών

 

γιατί σε αυτό το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ?

θα σε γελάσω

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, όχι, προς θεού, εννοούσα ότι δεν θα το κάνουμε στους 15 μήνες αλλά αργότερα, μετά τους 24 - έτσι λέμε τώρα, δηλαδή.

 

Αυτό πάντως που αναρωτιέσαι, το ανέφερε κι η κολλητή μου και νονά μικρής, επίσης γιατρός (αν και πάλι όχι παιδίατρος γκρρρ), όταν την ρώτησα κι αυτή σχετικά. Μου είπε, δηλαδή, ότι η παιδιατρική είναι ολόκληρος κλάδος και ότι κάποιος λόγος θα υπάρχει που όλα τα συστήματα εμβολιασμών το προτείνουν στους 13-15 μήνες (και εν γένει προτείνουν κάθε εμβόλιο σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα)...φαντάζομαι το national vaccine policy που λέει κι ο dr gordon (βλέπε κάποιες σελίδες πίσω), ή οι φαρμακευτικές, ανάλογα το πώς το βλέπει κανείς. :roll:

Link to comment
Share on other sites

με ενοχλεί που καθορίζουν συγκεκριμένο χρονικό διάστημα :evil:

 

δλδ στους 15 μήνες ¨φοριέται το mmr" ?

ενώ πριν ή μετά δεν είναι το ίδιο αποδοτικο ? :evil:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

και μια και πιάσαμε τα συστατικά, αντιγράφω από το φύλλο που έχει μέσα το priorix που έχω στο ψυγείο μου και δεν ξέρω αν θα το κάνουμε τελικά...

 

Δραστική ουσία:

Ζων εξασθενημένο στέλεχος Schwarz του ιού της ιλαράς

Ζων εξασθενημένμο στέλεχος RIT4385 του ιού της παρωτίτιδας

Ζων εξασθενημένο στέλεχος Wistar RA27/3 του ιού της ερυθράς

 

έκδοχα

Εμβόλιο: αμινοξέα, λακτόζη (άνυδρος), μαννιτόλη, θειική νεομυκίνη, σορβιτόλη, ερυθρό φαινόλης, χλωριούχο νάτριο, χλωριούχο κάλιο, χλωριούχο ασβέστιο, διόξινο φωσφορικό κάλιο, όξινο φωσφορικό νάτριο

 

Φαρμακοθεραπευτική κατηγορία: εμβόλιο απο ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΟ ΙΟ.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Nai ginetai poly sobaro προβλημα......στην αμερικη νομιζω ενα στα 100-150 παιδια γεννιεται με αυτισμο....... :roll: γινεται επιδημια.....

 

Μια μικροδιόρθωση Βέρα, τα παιδάκια αυτά δεν γεννιούνται αυτιστικά (είναι πολύ σπάνιο αυτό, αλλά μπορεί να συμβεί), αλλά γίνονται. Ο κύριος λόγος είναι τα εμβόλια, αλλά έχουν ενοχοποιηθεί και άλλοι παράγοντες, όπως τα χαμηλά επίπεδα Βιταμίνης D, η τηλεόραση, τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία (EMFs) που εκπέμπονται σε ψηλές συχνότητες από τα κινητά, τα ασύρματα, τα baby monitors, τους φούρνους μικροκυμάτων.

Τα νούμερα του αυτισμού ήταν δραματικά χαμηλότερα πριν από την αύξηση του αριθμού των εμβολίων, και σε κοινωνίες όπου δεν γίνεται κανένας εμβολιασμός πχ στους Amish στην Αμερική που δεν εμβολιάζονται για θρησκευτικούς λόγους, ο αυτισμός, είναι σχεδόν ανύπαρκτος!

Κάπου στο site του ο Dr Mercola έχει τα ποσοστά αυτά, αν έχω χρόνο αργότερα θα τα ψάξω να σας τα δώσω.

Προβληματίζομαι κι εγώ για τα εμβόλια, αν και του έχω κάνει ένα 5πλό και αυτό του πνευμονιόκοκκου, όμως σχετικά με το παραπάνω post σκέφτομαι: το θέμα με τα χαμηλά ποσοστά αυτιστικών παιδιών στους Amish της Αμερικής έχουν να κάνουν με την απουσία εμβολιασμών μόνο; γιατί, έχουν "τηλεόραση, κινητά, ασύρματα, baby monitors ή φούρνους μικροκυμάτων" ΄;;;

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο ρε παιδιά μιας και είμαστε έτσι μαζεμένοι εδώ... Στο κατάστημα βιολογικών προϊόντων που ψωνίζω ρώτησα για παιδικές αντιηλιακές κρέμες και δεν έχουν.΄Εχετε κάτι να προτείνετε? Πέρσι είχα πάρει την ΠΡΟΔΕΡΜ με δείκτη προστασίας 30.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι κι εγώ για τα εμβόλια, αν και του έχω κάνει ένα 5πλό και αυτό του πνευμονιόκοκκου, όμως σχετικά με το παραπάνω post σκέφτομαι: το θέμα με τα χαμηλά ποσοστά αυτιστικών παιδιών στους Amish της Αμερικής έχουν να κάνουν με την απουσία εμβολιασμών μόνο; γιατί, έχουν "τηλεόραση, κινητά, ασύρματα, baby monitors ή φούρνους μικροκυμάτων" ΄;;;

 

Το θέμα με την ακτινοβολία και τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία είναι λίγο πιο πολύπλοκο, διάβασε εδώ:

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2007/11/27/how-cell-phones-may-cause-autism.aspx

 

Παραθέτω το εξής σημαντικό:

 

The study, which involved over five years of research on children with autism and other membrane sensitivity disorders, found that EMR negatively affects cell membranes, and allows heavy metal toxins, which are associated with autism, to build up in your body.

 

Δηλαδή το EMR παρεμποδίζει τον οργανισμό να αποβάλει τα βαρέα μέταλλα. Τα βαρέα μέταλλα όμως είναι λίγο δύσκολο (όχι όμως αδύνατο) να βρεθούνε σ' ένα οργανισμό αν αυτός δεν έχει εμβολιαστεί. Οπότε υπάρχει άμεση συσχέτιση των δύο παραγόντων, δηλ. των εμβολίων και της ακτινοβολίας.

 

 

Και ποιος είπε ότι οι Amish δεν τα έχουνε όλα αυτά; Δεν είναι άγριοι, απλά δεν εμβολιάζονται λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο ρε παιδιά μιας και είμαστε έτσι μαζεμένοι εδώ... Στο κατάστημα βιολογικών προϊόντων που ψωνίζω ρώτησα για παιδικές αντιηλιακές κρέμες και δεν έχουν.΄Εχετε κάτι να προτείνετε? Πέρσι είχα πάρει την ΠΡΟΔΕΡΜ με δείκτη προστασίας 30.

 

Τάρα για αντηλιακό δες τη συζήτησή μας αυτή:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11040&postdays=0&postorder=asc&start=825

 

Στην Ελλάδα υπάρχει το lavera SPF 40.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...