Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απεργία θηλασμού ή ΓΟΠ;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα!Εχω ενα μωρό σχεδόν τεσσάρων μηνών,κανει μεικτή διατροφη(πίνει ξένο το βραδυ λόγω κολικών είχαμε δει οτι το ηρεμούσε και κοιμόταν καλυτερα)εδω κ κάποιες βδομαδες στον τελευταίο θηλασμό το βραδυ πριν πιει το μπουκάλι έπινε μια δυο και μετά σταματούσε.Αν τον πίεζα θα έβαζε τα κλάμματα ενώ το μπουκάλι το έπινε κανονικα.Τις τελευταίες μέρες το κάνει σε όλα τα γεύματα κ αποκορύφωμα σήμερα που έκλαιγε με ουρλιαχτά από το πρωί(υποθέτω πεινούσε) αλλα δεν έπιανε το στήθος κ τσίριζε και ενώ απελπιστηκα κ έβραζα νερό για το ξένο αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά του μπαμπά του κ τον έβαλα στο στήθος κ έτρωγε μια ώρα.Εχω διαβασει αυτές τις μέρες για την απεργία και διάβασα σήμερα κ για το ΓΟΠ.Επίσης να αναφέρω πως κάνει συχνά γουλιές κ εμετούς κ στο ρέψιμο κ μετά.Έχω ενημερώσει την παιδίατρο κ μου είπε αν συνεχίζει να κοψω τα γαλακτοκομικά.Υπάρχει κάτι να βοηθήσω να μην σταματήσει ο θηλασμός;Αν είναι ΓΟΠ τι πρέπει να κάνω;

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 25/7/2021 at 11:05 ΜΜ, Konstantinaknt είπε:

Καλησπέρα!Εχω ενα μωρό σχεδόν τεσσάρων μηνών,κανει μεικτή διατροφη(πίνει ξένο το βραδυ λόγω κολικών είχαμε δει οτι το ηρεμούσε και κοιμόταν καλυτερα)εδω κ κάποιες βδομαδες στον τελευταίο θηλασμό το βραδυ πριν πιει το μπουκάλι έπινε μια δυο και μετά σταματούσε.Αν τον πίεζα θα έβαζε τα κλάμματα ενώ το μπουκάλι το έπινε κανονικα.Τις τελευταίες μέρες το κάνει σε όλα τα γεύματα κ αποκορύφωμα σήμερα που έκλαιγε με ουρλιαχτά από το πρωί(υποθέτω πεινούσε) αλλα δεν έπιανε το στήθος κ τσίριζε και ενώ απελπιστηκα κ έβραζα νερό για το ξένο αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά του μπαμπά του κ τον έβαλα στο στήθος κ έτρωγε μια ώρα.Εχω διαβασει αυτές τις μέρες για την απεργία και διάβασα σήμερα κ για το ΓΟΠ.Επίσης να αναφέρω πως κάνει συχνά γουλιές κ εμετούς κ στο ρέψιμο κ μετά.Έχω ενημερώσει την παιδίατρο κ μου είπε αν συνεχίζει να κοψω τα γαλακτοκομικά.Υπάρχει κάτι να βοηθήσω να μην σταματήσει ο θηλασμός;Αν είναι ΓΟΠ τι πρέπει να κάνω;

Σας ευχαριστω!

Μου φαίνεται περίεργο , αν έπρεπε να κόψεις τα γαλακτοκομικά δε θα πείραζε το παιδί και το ξένο γάλα; Εκτός αν δίνεις υποαλλεργικο. Αν είναι ΓΟΠ πρέπει να ταιζεις το μωράκι σε όρθια θέση, ακόμα και στο θηλασμό δηλαδή ( δες στο ίντερνετ την αυστραλιανή στάση θηλασμού ή ακόμα καλύτερα τη στάση θηλασμού που είσαι εσύ γερμένη πίσω σε μαξιλάρι και το μωρό πάνω σου πιο όρθιο δηλαδή)και να το κάνεις να ρευεται συχνά ακόμα και στο πεντάλεπτο. Πώς είναι γενικά το μωράκι όταν θηλάζει; Μήπως το κουράζει ο θηλασμός και βρίσκει το μπουκάλι πιο εύκολο για το ίδιο , δεν κουράζεται τόσο δηλαδή επειδή ο θηλασμός είναι πιο ενεργητικός , και για αυτό εκνευρίζεται και θέλει μπουκάλι. Αν μέχρι τώρα δεν είχατε θέμα, εγώ θα επέμενα κυρίως στο θηλασμό ( από τη στιγμή που θες να το συνεχίσεις) και θα προσπαθούσα να μη δίνω μπουκάλι με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού που σας παρακολουθεί( επειδή γράφεις ότι το έδινες γιατί παρατήρησες ότι κοιμάται καλύτερα τη νύχτα όχι για άλλο λόγο όπως λίγη πρόσληψη βάρους). Σίγουρα ότι κάνει γουλιτσες και εμετούς παραπέμπει σε ΓΟΠ το οποίο το έχουνε ένα σωρό παιδάκια και βελτιώνεται με το καιρό αλλά δε νομίζω ότι φταίει που τρως γαλακτοκομικά μόνο, και ότι το ξένο γάλα όχι. Αν θες πάρε τη γνώμη ενός συμβούλου θηλασμού, γιατί σου παρέθεσα τη προσωπικη μου άποψη με βάση την εμπειρία που είχα με το δικό μου παιδάκι που είχε Γοπ στην ηλικία σας, αλλά πολλά πράγματα δε τα ξέρω καλά ωστόσο όπως ένας επαγγελματίας. Έχω καλέσει πολλές φορές στο τηλεφωνικό κέντρο της Αλκυόνης που είναι σύμβουλοι θηλασμού, υπάρχει το τηλέφωνο στο ίντερνετ , και με έχουν βοηθήσει πολύ όταν ήταν μωράκι η μικρή μου και αντιμετώπιζα παρόμοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2021 at 11:05 ΜΜ, Konstantinaknt είπε:

Καλησπέρα!Εχω ενα μωρό σχεδόν τεσσάρων μηνών,κανει μεικτή διατροφη(πίνει ξένο το βραδυ λόγω κολικών είχαμε δει οτι το ηρεμούσε και κοιμόταν καλυτερα)εδω κ κάποιες βδομαδες στον τελευταίο θηλασμό το βραδυ πριν πιει το μπουκάλι έπινε μια δυο και μετά σταματούσε.Αν τον πίεζα θα έβαζε τα κλάμματα ενώ το μπουκάλι το έπινε κανονικα.Τις τελευταίες μέρες το κάνει σε όλα τα γεύματα κ αποκορύφωμα σήμερα που έκλαιγε με ουρλιαχτά από το πρωί(υποθέτω πεινούσε) αλλα δεν έπιανε το στήθος κ τσίριζε και ενώ απελπιστηκα κ έβραζα νερό για το ξένο αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά του μπαμπά του κ τον έβαλα στο στήθος κ έτρωγε μια ώρα.Εχω διαβασει αυτές τις μέρες για την απεργία και διάβασα σήμερα κ για το ΓΟΠ.Επίσης να αναφέρω πως κάνει συχνά γουλιές κ εμετούς κ στο ρέψιμο κ μετά.Έχω ενημερώσει την παιδίατρο κ μου είπε αν συνεχίζει να κοψω τα γαλακτοκομικά.Υπάρχει κάτι να βοηθήσω να μην σταματήσει ο θηλασμός;Αν είναι ΓΟΠ τι πρέπει να κάνω;

Σας ευχαριστω!

Αρχικα,ο παιδίατρος φαίνεται ότι δεν έχει ιδέα από θηλασμο.Από τη στιγμή που ξεκίνησες μεικτή διατροφή δυστυχώς μπήκες σε φάση αποθηλασμου.Το στήθος χρειάζεται ερέθισμα για να παράγει γάλα και τα γεύματα με το μπουκάλι αντικαθιστουν αυτό το ερέθισμα με αποτέλεσμα να μειώνεται το γάλα.Το μωράκι σου πιθανοτατα δεν βρίσκει επαρκή ποσότητα στο στήθος,εκνευρίζεται και ζητάει το μπουκάλι.Ο θηλασμος ειναι μια ενεργητική σίτιση κατά την οποία το μωρό κάνει θηλαστικες κινήσεις οι οποίες απαιτούν προσπάθεια για να τραφεί σε σχέση με το μπουκάλι που τρώει παθητικά γιατί το γάλα απλά ρέει.Επισης,το ξένο σίγουρα δεν βοηθάει στους κολικούς οπότε μάλλον κάτι άλλο ενοχλούσε τον μικρο σου.Ειναι συχνό το φαινόμενο να κοιμούνται περισσότερο το βραδυ τα μωρα που πίνουν ξένο γιατί τους πεφτει βαρύ,δεν έχει σχέση με τους κολικούς.Επιπλεον,οταν ενα μωρο δείχνει να ενοχλειται κόβουμε σταδιακά τα γαλακτοκομικα για να ελέγξουμε αν ερεθίζεται,με πρώτο το φρέσκο γάλα.Οι γουλιες είναι φυσιολογικές για αρκετούς μήνες,αν μιλάμε για ΓΟΠ τότε αναφερόμαστε σε συχνά επεισόδια εμετών ρουκετων όχι απλά γουλιες και η αντιμετωπιση ειναι το συχνό ρεψιμο, αλλαγή του ξένου σε υποαλλεργικο,αλλιώς αν θηλάζει κόψιμο γαλακτοκομικων, τάισμα σε πιο ορθια θεση κα.Οποτε, αν θέλεις να συνεχίσεις τον θηλασμο θα επικοινωνησεις με σύμβουλο θηλασμου για να κάνετε πρόγραμμα επαναγαλακτισμου(μειώνεις σταδιακά το ξένο για να αυξηθεί ξανά η παραγωγή σου) ώστε να φτάσετε στον αποκλειστικο θηλασμο οπου το μωρό τρέφεται κατά βούληση και ακολουθώντας τις ανάγκες του και είναι ο καλύτερος τροπος για να έχεις επαρκή παραγωγή.Χρειαζεται όμως επιμονή και υπομονή για να το καταφέρεις,τον πρώτο καιρό μπορεί να είσαι κυριολεκτικά συνεχώς με το μωρό στο στήθος,βρισκοντας διάφορους τρόπους για να δεχθεί να κάτσει στο στηθος όπως η επαφή δερμα με δερμα, ο θηλασμός στο μπανιο, η συνεχή αγκαλια κα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας, εγώ διαβάσει μέσα σε μια μέρα  τα πάντα εδώ μέσα σχετικά με την απεργία και γενικά την άρνηση του θηλασμού και παρά τις προσπάθειες μου δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα όποτε θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει…

Η μικρή μου 14 μηνών θηλάζει αποκλειστικά έχουμε κάνει εισαγωγή σε στέρεες χωρίς ωστόσο να υπάρχει ιδιαίτερος ενθουσιασμός παρόλα αυτά ήμουν εντάξει με αυτό καθώς αναπληρώνονταν με τον θηλασμό όποτε κάπως ισοσταθμίζονταν το θέμα της διατροφής της.. γενικά είναι ένα πολύ καλό κορίτσι απλά έτυχε σε ένα θηλασμό να με δαγκώσει και εγώ να αντιδράσω κάπως έντονα με αποτέλεσμα από εκείνη την φορά και έπειτα να αρνείται να μπει στο στηθος. Πιο συγκεκριμένα το βλέπει και κλαίει, τραβιέται προς τα πίσω κοκ. Έχω δοκιμάσει να δώσω στον ύπνο της αλλά και εκεί το καταλαβαίνει και πάλι τα ίδια. 
το αποτελεσμένα να αντλώ γάλα και να της το δίνω με σύριγγα το οποίο όταν το πίνει αμέσως αλλάζει η διάθεση της και γίνεται ευδιάθετη. Συνεπώς καταλαβαίνω ότι θέλει να συνεχίζει το γάλα μου αλλά αρνείται να μπει στο στηθος. Ήδη είμαστε έτσι 36 ώρες και έχω απελπιστεί καθώς δεν ξέρω πως να την ξανά βάλω στο στηθος και να γίνουμε όπως πριν. 
οποιαδήποτε  είχε παρόμοια εμπειρία θα με βοηθούσε καθώς ψυχολογικά έχω καταρρεύσει. Λλλλ

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2022 at 12:01 ΠΜ, Δημητρα μαρ είπε:

Η μικρή μου 14 μηνών θηλάζει αποκλειστικά έχουμε κάνει εισαγωγή σε στέρεες (...) γενικά είναι ένα πολύ καλό κορίτσι απλά έτυχε σε ένα θηλασμό να με δαγκώσει και εγώ να αντιδράσω κάπως έντονα με αποτέλεσμα από εκείνη την φορά και έπειτα να αρνείται να μπει στο στηθος. Πιο συγκεκριμένα το βλέπει και κλαίει, τραβιέται προς τα πίσω κοκ. Έχω δοκιμάσει να δώσω στον ύπνο της αλλά και εκεί το καταλαβαίνει και πάλι τα ίδια. 
το αποτελεσμένα να αντλώ γάλα και να της το δίνω με σύριγγα το οποίο όταν το πίνει αμέσως αλλάζει η διάθεση της και γίνεται ευδιάθετη. Συνεπώς καταλαβαίνω ότι θέλει να συνεχίζει το γάλα μου αλλά αρνείται να μπει στο στηθος. Ήδη είμαστε έτσι 36 ώρες και έχω απελπιστεί καθώς δεν ξέρω πως να την ξανά βάλω στο στηθος και να γίνουμε όπως πριν. 
οποιαδήποτε  είχε παρόμοια εμπειρία θα με βοηθούσε καθώς ψυχολογικά έχω καταρρεύσει.

Καλησπέρα!

Γιατί της δίνετε το γάλα με σύριγγα; Βάλτε το σε ποτηράκι. Πλαστικό με χερουλάκι. Να εξοικιωθεί να το κρατάει πρώτα με την βοήθεια σας και σιγά σιγά και μόνη. Αυτό άσχετο με το ερώτημα σας αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

Ξέρετε πως μετά το έτος μπορείτε να εισάγετε φρέσκο γάλα στο παιδί. Κατσικίσιο (ανώτερο ποιοτικά) ή/και αγελαδινό. Εννοείται αφού συζητήσετε με τον παιδίατρο και μόνο με την σύμφωνη γνώμη του! 

 

Τώρα ως προς το να επαναφέρετε το κομμάτι του θηλασμού στην σχέση σας. Θα σας πρότεινα μην την βάζετε να θηλάσει. Αντ' αυτού όταν πχ ξεντύνεστε-ντύνεστε αφήστε την να περιεργαστεί το στήθος σας. Ή να σας κάνει παρέα στο ντουζ, εσείς να πλένεστε αυτή με τα παιχνιδάκια της παραδίπλα, να μιλάτε, να σας χαζεύει, να παίξετε λίγο πριν ντυθείτε. Κλπ. Δηλαδή δείξτε της ότι είστε διαθέσιμη, το στήθος είναι εκεί αν το θέλει, αλλά μην επιμένετε να θηλάσει.

Στην τελική δεν είναι λόγος για να καταρρεύσετε ψυχολογικά. Ο θηλασμός είναι "χορός για δύο". Αλλιώς δεν έχει νόημα ειδικά στην ηλικία του παιδιού σας. Εννοώ δεν είναι μηνών όπου το παλεύουμε να θηλάσει το μωρό. Είναι πλέον παιδάκι, με άποψη, νιώθει κάπως ίσως περισσότερο επειδή σας βλέπει στρεσσαρισμένη και διαισθάνεται τον λόγο (κι όχι τόσο επειδή θυμάται την αντίδρασή σας). Αν δεν θέλει σεβαστείτε το. Η σχέση σας είναι πολλάάά πράγματα επιπλέον του θηλασμού. Τώρα μπαίνει και σε μια καταπληκτική ηλικία που μέρα με τη μέρα θα βλέπετε καινούργια ναζάκια και λογάκια και κατορθώματα. Κοιτάξτε να είσαστε χαρούμενες και να περνάτε όμορφα παρέα!

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την samsympan . Μην την πιέσεις γιατί μάλλον θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Βγάλε τη μπλούζα σου και ξάπλωσε στο κρεβάτι κ δώσε της κάποιο παιχνίδι να παίζει δίπλα. Κάντε μαζί μπάνιο. Κάτσε δίπλα της στο πάτωμα να παίξετε χωρίς μπλούζα πάλι. Βοηθάει η επαφή δέρμα με δέρμα και όχι πίεση! Αν κάνει κίνηση να θηλάσει μην την βάλεις σε συγκεκριμένη στάση. Άσε την όπως πιάσει. Έτσι κ αλλιώς σε αυτή την ηλικία πίνουν όπως να ναι, και όρθια και σκυμμένα και ανάποδα μη σου πω!

Προσπάθησε να χαλαρώσεις κ εσύ γιατί το καταλαβαίνουν όταν έχουμε στρες. Λογικά σε λίγες μέρες θα αρχίσει πάλι να θηλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...