Sotiris14

Άσχημη συμπεριφορά σε κοριτσάκι 6 ετων

Recommended Posts

Καλησπέρα σας....να γράψω και εγώ σαν μπαμπάς στο forum.... χρειάζομαι βοήθεια και την γνώμη σας για την αντιμετώπιση....λοιπόν έχουμε ένα κοριτσάκι 6 ετων πηγαίνει νήπια..το προβλα μας είναι η συμπεριφορά τις και ότι κάνει τα πάντα μα τα πάντα να μας βγάλει εκτός εαυτού και αυτό αρκετές φορές το καταφέρνει ως συνέπεια να τσακωνόμαστε με την σύζυγό μου στο τέλος μεταξύ μας....Διότι πραγματικά με έχει κουράσει η συμπεριφορά τις και οι τσακωμοί θα ήθελα να μου πείτε τι να κάνουμε....Η μικρούλα μας προσπαθεί πάντα μα πάντα να επιβάλει μετο μαμάς φτάσει στα όρια μας το δικό τις...ότι τρόπο και να ακολουθήσαμε δεν βγάζει πουθενά....χτυπάει την μαμά τις χρησιμοποιη άσχημες λέξεις πχ να σκοτωθείς θα σε σκοτώσω σκάσε κλπ....ανοιγει την πόρτα να φύγει από το σπίτι από τιμωρία δεν παίρνει με τίποτα ....εμείς προσπαθούσαμε πάντα σαν μοναχοπαίδι που είναι να τις τα παρέχουμε όλα....Είναι πανέξυπνη στα νήπια που πάει η συμπεριφορά τις είναι άψογη και πολύ καλή γράφει και διαβάζει λίγο τις τα έχει μάθει η μαμά τις...το θέμα είναι πως δεν ξέρουμε πως να την χειριστούμε....κάθε φορά η συμπεριφορά τις καταλήγει σε τσακωμούς και έχουμε βαρεθεί πλέον.Ενω ήμουνα ηρεμος άνθρωπος με έχει βγάλει εκτός εαυτού .Η μητέρα τής δεν αντέχει άλλο έχει κάνει και αυτή τα πάντα έχει φτάσει στα όρια τις .....και έχει δίκιο....αν μπορεί κάποιος να μας κατατοπίσει τι να κάνουμε... ευχαριστώ πολύ

Διαφημίσεις

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα αυτό γιατί έχω κ εγώ μια κορούλα που είναι 4 χρόνων κ πολλές φορές με βγάζει από τα ρούχα μου κ εμένα κ τον σύζυγό μου αλλά πίστευα ότι είναι  η συγκεκριμένη ηλικία. Βλέποντας όμως κ την κόρη σου που είναι 6 χρόνων η αλήθεια είναι ότι με αγχωνεις!

Έχετε σκεφτεί να μιλήσετε με κάποιον παιδοψυχολογο μήπως μπορεί να σας βοηθήσει στο πώς να της συμπεριφέρεστε? Έχω καταλάβει ότι οι φωνές πχ δεν οδηγούν πουθενά, χειρότερα κάνει τα πράγματα. Μπροστά στο παιδί μαλώνετε? Γιατί αν διαφωνείτε μπροστά της στο θέμα διαπαιδαγώγησης, το παιδί το καταλαβαίνει κ μπορεί να αντιδρά περισσότερο. Υπάρχουν κ διάφορα βιβλία παιδικά που μιλάνε για το θυμό. Ίσως διαβάζοντας τα να μάθει να ελέγχει το θυμό της. Κ επειδή τα παιδάκια συνήθως μιμούνται συμπεριφορές προσπαθήστε ακόμα κ να νευριαζετε να ελέγχετε τα νεύρα σας για να τις δείχνετε ότι τα νεύρα δεν οδηγούν πουθενά. Με ηρεμία μόνο μπορούμε να λύνουμε τα προβλήματα μας. Έχετε δοκιμάσει την ώρα που βλέπετε ότι νευριάζει κ φωνάζει να κατεβείτε στο ύψος της κ να της πείτε ότι ξερω πως αυτή τη στιγμή είσαι θυμωμένη για τον Χ λόγο, κ εγώ πολλές φορές μπορεί να νευριάζω, να της μιλήσετε ήρεμα κ να την πάρετε μια αγκαλιά. Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι θα μαλακώσει όσα νεύρα κ να έχει... Κ να προσπαθείτε να το κάνετε πάντα..

• Μου αρέσει 3

7 ώρες πρίν, Sotiris14 είπε:

Καλησπέρα σας....να γράψω και εγώ σαν μπαμπάς στο forum.... χρειάζομαι βοήθεια και την γνώμη σας για την αντιμετώπιση....λοιπόν έχουμε ένα κοριτσάκι 6 ετων πηγαίνει νήπια..το προβλα μας είναι η συμπεριφορά τις και ότι κάνει τα πάντα μα τα πάντα να μας βγάλει εκτός εαυτού και αυτό αρκετές φορές το καταφέρνει ως συνέπεια να τσακωνόμαστε με την σύζυγό μου στο τέλος μεταξύ μας....Διότι πραγματικά με έχει κουράσει η συμπεριφορά τις και οι τσακωμοί θα ήθελα να μου πείτε τι να κάνουμε....Η μικρούλα μας προσπαθεί πάντα μα πάντα να επιβάλει μετο μαμάς φτάσει στα όρια μας το δικό τις...ότι τρόπο και να ακολουθήσαμε δεν βγάζει πουθενά....χτυπάει την μαμά τις χρησιμοποιη άσχημες λέξεις πχ να σκοτωθείς θα σε σκοτώσω σκάσε κλπ....ανοιγει την πόρτα να φύγει από το σπίτι από τιμωρία δεν παίρνει με τίποτα ....εμείς προσπαθούσαμε πάντα σαν μοναχοπαίδι που είναι να τις τα παρέχουμε όλα....Είναι πανέξυπνη στα νήπια που πάει η συμπεριφορά τις είναι άψογη και πολύ καλή γράφει και διαβάζει λίγο τις τα έχει μάθει η μαμά τις...το θέμα είναι πως δεν ξέρουμε πως να την χειριστούμε....κάθε φορά η συμπεριφορά τις καταλήγει σε τσακωμούς και έχουμε βαρεθεί πλέον.Ενω ήμουνα ηρεμος άνθρωπος με έχει βγάλει εκτός εαυτού .Η μητέρα τής δεν αντέχει άλλο έχει κάνει και αυτή τα πάντα έχει φτάσει στα όρια τις .....και έχει δίκιο....αν μπορεί κάποιος να μας κατατοπίσει τι να κάνουμε... ευχαριστώ πολύ

τα παιδια παντα προσπαθουν να κανουν το δικο τους απο εκει ξεκιναμε. Πως θα γινει να βρεθει μια μεση λυση ωστε να ειναι κ αυτα ευχαριστημενα κ να μην τους γινονται κ ολα τα χατιρια. Με συζητηση κ κατανοηση ειναι αρκετα μεγαλη ωστε να μπορεσετε να συμφωνησετε σε διαφορα πραγματα . Παντα να ψαχνετε μια λυση με κατανοηση προς το παιδι . Το οχι απο οτι φαινετε δεν πιανει στην περιπτωση σας οποτε συμφωνηστε με το παιδι οτι αυτο που θελει θα πραγματοποιηθει με προυποθεσεις πχ καποια αλλη στιγμη ή αν γινει κατι αλλο πρωτα που πρεπει να γινει. Ή δεν θα πραγματοποιηθει αυτο που θελει για χ ψ λογους αλλα θα γινει κατι αλλο πιο εφικτο.. Βρητε διαλακτικες λυσεις ωστε να μην του ματαιωνετε τα θελω του επειδη απλως ετσι πρεπει. Η τιμωρεια κ η αρνηση δεν πιανει σε ολα τα παιδια. Δοκιμαστε επιβραυευση διαλακτικοτητα ανταλλαγη συμφωνιες. 

• Μου αρέσει 1

Φάσεις περνανε τα παιδιά αλλά εγώ πιστευω πως οι χρονιές άσχημες συμπεριφορές πηγάζουν μέσα από την οικογένεια, θες γιατί είναι πολυ αυστηροί? Θες γιατί είναι πολυ μαλθακόι? Θες γιατι είναι αδιάφοροι? Θες γιατί δεν έχουν πρισπαθησει ουσιαστικά να πιάσουν τους παλμους του παιδιου που αν μη τι άλλο είναι ένας τρίτος ξεχωριστος άνθρωπος μέσα στο σπίτι με δική του μοναδική προσωπικότητα? 

Επειδή γενικά εγώ δεν είναι το άτομο που θα πει πηγαινετε σε ειδικό έτσι αμέσως, σε αυτές όμως τις περιπτώσεις που καταντουν χρονιές (περαν του 6μηνου λέω εγώ) και χειροτερευουν εκεί ναι λέω πηγαίνετε κάπου να σας Συμβουλευσουν. Προφανώς και δεν μπορείτε να το διαχειριστειτε κι οσο δε μπορείτε τόσο θα χειροτερεύει. Βέβαια καντε μια αρχή και δουλέψτε όσα σας γράφουν εδώ οι κοπέλες για κανα μηνα κι αν δεν βγει κάτι... 

Πάντως είναι αυτονοητο ότι δεν τσακωνόμαστε μπροστά στα παιδιά, οτι δεν τα κακοποιουμε λεκτικά η σωματικά,οτι δεν τα υποτιμαμε,οτι βάζουμε όρια αλλά δεν τους κλείνουμε το στόμα, οτι δεν δεχόμαστε να μας προσβαλλουν και απαγορευεται να τα προσβάλλουμε, έτσι? 

Η μάθηση δε λέει κάτι και η γνώση. 

Μου θυμίσατε τα τυπακια που σακατεψαν τον υπάλληλο στο μετρό κ έβγαινε η μαμά τους κι ελεγε "μα ήταν καλο παιδι, είχε και προφισενσυ"

20 ώρες πρίν, Sotiris14 είπε:

Δύο βασικές συμβουλές:

1ον μπροστά στο παιδί θα κρατάτε κοινή στάση και θα δείχνετε ότι ό, τι λέει ο ένας συμφωνεί και ο άλλος. Εάν θέλετε να διαφωνήσετε, θα το κάνετε μετά, ιδιαιτέρως. 

2ον οι άσχημες πράξεις έχουν συνέπειες. Πχ όταν θα έχει ξέσπασμα έξω της λέτε: εάν συνεχίσεις θα φύγουμε. Το συνεχίζει - φεύγετε, χωρίς συζήτηση και χωρίς να υποκύψετε στα παρακάλια της. Το ίδιο και όταν είστε σπίτι, με αντίστοιχες συνέπειες, αλλά γενικά φροντίστε να κρατάτε σταθερή στάση, και να εφαρμόζετε ό, τι λέτε. 

Είναι φυσιολογικό για την ηλικία της, δοκιμάζουν τα δικά τους όρια αλλά και των άλλων. Όσων αφορά τη συμπεριφορά της στο νηπιαγωγείο, εσείς είστε η φωλιά της και το "ασφαλές " της περιβάλλον, οπότε ό, τι άσχημο κουβαλάει, θα το βγάλει εκεί. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα κάνει ό, τι θέλει και θα διαλύσει την υπόλοιπη οικογένεια! Κανόνες υπάρχουν παντού, και παντού θα πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους. Ίσως δεν της είναι ξεκάθαρο αυτό στο σπίτι. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
    • Μου αρέσει 3

2t7wp3.png

Just now, jellyfishch είπε:

2ον οι άσχημες πράξεις έχουν συνέπειες. Πχ όταν θα έχει ξέσπασμα έξω της λέτε: εάν συνεχίσεις θα φύγουμε. Το συνεχίζει - φεύγετε, χωρίς συζήτηση και χωρίς να υποκύψετε στα παρακάλια της. Το ίδιο και όταν είστε σπίτι, με αντίστοιχες συνέπειες, αλλά γενικά φροντίστε να κρατάτε σταθερή στάση, και να εφαρμόζετε ό, τι λέτε. 

Να συμπληρώσω κάτι εδώ. Και με ΗΡΕΜΙΑ. Όχι με φωνές, όχι εκδικητικά πχ "Αφού εσύ συμπεριφέρεσαι έτσι κι εμείς σου στερούμε την χαρά του παιχνιδιού/της βόλτας/της παρέας με τους φίλους/κλπ). Αλλά πχ "Επειδή αυτή η συμπεριφορά είναι άσχημη/προκαλεί ένταση/προσβάλλει, μας δημιουργεί θλίψη (και στους γύρω), δεν μπορούμε-δεν θέλουμε να συνεχίσουμε αυτό που κάναμε, αν δεν διορθωθεί". Και πάντα κριτική στην άσχημη συμπεριφορά, ΟΧΙ το παιδί. Δεν είναι το παιδί προβληματικό, είναι η συμπεριφορά του. Και πρέπει να βλέπει το παιδί στα μάτια μας ηρεμία και αγάπη και ελπίδα και πίστη σε αυτό και τα θετικά στοιχεία μέσα του. Όχι θυμό και νεύρα και απογοήτευση.

Και @Sotiris14 έχε υπόψιν σου, κανείς γονέας δεν είναι τέλειος (κι ούτε και είναι ρεαλιστό, ούτε και χρειάζεται). Αναγνωρίστε κι εσείς τους λάθος χειρισμούς σας -ΟΛΟΙ μας κάνουμε καθημερινά κι αν μιλάμε τώρα είναι γιατί μέσα από τα λάθη μας μάθαμε κάποια πράγματα και διορθώσαμε την ΔΙΚΗ μας συμπεριφορά πρώτα-, συζητήστε με την σύζυγο και πορευθείτε με ηρεμία προς το παιδί, όχι κόντρα.

• Μου αρέσει 3
    • Ευχαριστώ! 1

Έχετε σκεφτεί να απευθυνθείτε σε ειδικό?

Εμένα που είχα παρόμοιο πρόβλημα (όχι στην ίδια ένταση) με βοήθησε πάρα πολύ ειδικός .

23 hours ago, Sotiris14 said:

Μέχρι τώρα ποιόν τρόπο ακολουθείτε; Επίσης, καλό θα ήταν να μας δώσεις ένα παράδειγμα του τί εννοείς, διότι ειναι καπως γενικό όπως το αναφέρεις και έτσι δεν θα μπορέσεις να παρεις χρησιμες συμβουλές.

• Μου αρέσει 1

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.... Σίγουρα και το πιστεύω ότι δεν έχουμε χειριστεί όπως θα έπρεπε το όλο θέμα με την μικρή....Όπως γράψατε και έχετε δικιο κανένας δεν είναι τέλειος και ότι θα πρέπει να μαθαίνουμε και εμείς μέσα από τα λαθη μας και πρώτα θα πρέπει να φτιαξουμε την δική μας συμπεριφορά και μετά του παιδιού.... πιστεύω σίγουρα ότι θα πρέπει να απευθυνθούμε σε ειδικό για να έχουμε μια κοινή πορεία στον χειρισμό τις.....Όπως είπατε τα παιδιά μιμούνται τις συμπεριφορές των γονιών τους και αυτά και μόνο αυτά δεν φταίνε σε τίποτα....Όπως σας έγραψα στην αρχή ενώ προσπαθεί να γίνει το δικό τις με κάθε τρόπο μας φτάνει στα όρια μας με συνέπεια να τσακωνόμαστε μεταξύ μας....Κακό αυτό και μεγάλο λάθος και πιστεύω ότι μιμείται την συμπεριφορά μας....

13 hours ago, Sotiris14 said:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.... Σίγουρα και το πιστεύω ότι δεν έχουμε χειριστεί όπως θα έπρεπε το όλο θέμα με την μικρή....Όπως γράψατε και έχετε δικιο κανένας δεν είναι τέλειος και ότι θα πρέπει να μαθαίνουμε και εμείς μέσα από τα λαθη μας και πρώτα θα πρέπει να φτιαξουμε την δική μας συμπεριφορά και μετά του παιδιού.... πιστεύω σίγουρα ότι θα πρέπει να απευθυνθούμε σε ειδικό για να έχουμε μια κοινή πορεία στον χειρισμό τις.....Όπως είπατε τα παιδιά μιμούνται τις συμπεριφορές των γονιών τους και αυτά και μόνο αυτά δεν φταίνε σε τίποτα....Όπως σας έγραψα στην αρχή ενώ προσπαθεί να γίνει το δικό τις με κάθε τρόπο μας φτάνει στα όρια μας με συνέπεια να τσακωνόμαστε μεταξύ μας....Κακό αυτό και μεγάλο λάθος και πιστεύω ότι μιμείται την συμπεριφορά μας....

Θα επιμείνω στο να δείτε ειδικό, όχι επειδή το πρόβλημα έχει μεγάλη διάσταση, αλλά επειδή θα σας δώσει σίγουρα μία καθοδήγηση ώστε η συμπεριφορά αυτή να αλλάζει ριζικά, πρωτίστως για το καλό του παιδιού σας.

Να έχετε πάντα υπόψη σας πως εσείς θα δείξετε στο παιδί  τον τρόπο ώστε να αλλάξει την στάση του. Πιστέψτε με, θα εκπλαγείτε και εσείς όταν δείτε πόσο ''εύκολο'' ήταν τελικά.

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!