Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο covid


diane2020

Recommended Posts

Just now, diane2020 είπε:

105 ! :D

Κι αν πουν κανένα παιδι δεν εγγραφεται στο σχολείο αν δεν το κάνει??? 

Καλά,  εικασίες, κουβέντα να γινεται βεβαια...

δεν θα το πουν τουλαχιστον για τα επομενα  χρονια γιατι πολυ απλα καποια πραγματα πρεπει να δουν πως λειτουργουν. δηλαδη πολυ απλα πρεπει να δουν πως θα παει ο ιος μπορει σε ενα χρονο να εξασθενισει κ πως θα παει κ το εμβολιο απο αποψη προστασιας. αυτα θα χρειαστουν καιρο. οπως λοιπον κ με την γριπη που ακομα κ τωρα δεν ειναι υποχρεωτικο γιατι ελενχετε ετσι κ με τον κορονοιο θα υπαρξουν τετοιες μελετες κ μετα θα αποφασιστει ποιοι πρεπει να το κανουν. οποτε αν γινει υποχρεωτικο σιγουρα θα ειναι κ δοκιμασμενο οσο τα αλλα εμβολια. 

 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

(αν κ προσωπικά έχω γράψει ξανά για το θέμα) Εμας η παιδίατρος δ μας προτείνει τα μη υποχρεωτικά.δ καναμε ούτε της γαστρεντεριτιδας, ουτε της γρίπης κάνουν, ουτε το μπεξερο

Ο παπαβεντσης αυτό που έχει γράψει είναι ότι με βάση τα επιδημιολογικα στοιχεία, καλώς δ εχει μπει στο εθνικό πρόγραμμα. Οχι οτι ειναι επικίνδυνο. Κ νομιζω έγραφε κ για την αποτελεσματικότητα, δ θυμαμαι όμως ακριβώς, εχει καιρό που το διαβασα

Γενικα εγω δ νιώθω ότι το προτείνουν όλοι, το μεγαλύτερο ποσοστό ναι

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Δεν βρίσκω κουραστικά τα μηνύματά σου. Αυτό που βρίσκω κουραστικό είναι η ευκολία με την οποία μπαίνει ο κόσμος σε κουβέντες με τόσο αφοριστικά και με φουλ αυτοπεποίθηση statements, λες και τα εμβόλια είναι τα τιμολόγια του τριμήνου ή το μενού στο τραπέζι της Κυριακής.

 

Την απάντηση που ζητάς δε μπορώ να σου τη δώσω, αλλά δε νομίζω οτι τη χρειάζεσαι κιόλας.

 

Πρώτα απ'ολα ισχυρίζεσαι κάτι χωρίς να το αποδεικνύεις. Λες με κεφαλαία γράμματα "ΟΛΑ" τα εμβόλια, σου ζητώ λοιπόν να το αποδείξεις φέρνοντάς μας τους χρόνους κλινικών δοκιμών για τα εμβόλια κατά των ιών τα τελευταία 50 χρόνια, έτσι ώστε να δούμε στην πραγματικότητα ποιος είναι ο μέσος όρος δοκιμής πριν την αγορά. Και μετά να τον συγκρίνουμε με αυτόν του εμβολίου Covid-19, αν και όταν βγει. Αλλιώς άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε, ίσα-ίσα για να γίνεται κουβέντα καφενείου...

 

Δεύτερον, την απάντηση που ζητάς μπορεί να στη δώσει μόνο ο γιατρός ΣΟΥ, ως γνώστης του ιστορικού ΣΟΥ. Αυτός θα σου εκθέσει το γιατί πρέπει ή δεν πρέπει να κάνεις ένα εμβόλιο που έχει ή δεν έχει δοκιμαστεί επαρκώς. Κι εσύ θ'αποφασίσεις πόσο και ποιο ρίσκο θέλεις να πάρεις. Σε ένα δημόσιο φόρουμ και απευθυνόμενη σε άσχετους (βάζω τον εαυτό μου μέσα) η συγκεκριμένη ερώτηση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. 

 

Πολιτισμένη είναι η απάντησή μου, εξήγησα ήδη οτι δεν πρόκειται περί προσωπικού. Μέμφομαι μόνο τη νοοτροπία που εν πολλοίς εκφράζεις, ότι είμαστε δηλαδή σε θέση όλοι να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη από τον καναπέ μας για τόσο σύνθετα ζητήματα. Όπως πολύς κόσμος για άλλα....αγαπημένα ζητήματα της εποχής, όπως αυτό της μάσκας. Είναι άλλο πράγμα η κριτική σκέψη και άλλο ο αφορισμός. Λες φράσεις του τύπου "εμείς δεν το κάνουμε, είναι αδιαπραγμάτευτο" (λες και κάποιος σου ζήτησε να το διαπραγματευτείτε), μετά πιάνεσαι από μία περίπτωση μυελίτιδας, χωρίς να γνωρίζεις τι έγινε στο συμβάν αυτό και χωρίς να ξέρεις για τι ποσοστό των ασθενών που το δοκίμασαν μιλάμε....ενώ κατόπιν εορτής ζητάς την...έγκυρη και σαφή απάντηση από έναν άσχετο. Και ο τρόπος αυτός, θεωρείς μάλλον, οτι θα βοηθήσει κάποιον στην κουβέντα αυτή να λάβει τη σωστή και πληροφορημένη απόφαση να κάνει, ή όχι, το εμβόλιο....

 

Με δεδομένο το γεγονός ότι όλοι οι συμμετέχοντες είμαστε "μέσοι πολίτες", θα πούμε την άποψή μας ως τέτοιοι. Αν κάποιου το επίπεδο είναι για παραπάνω, κακώς κάθεται εδώ και κουνάει το δάχτυλο, ας συμμετέχει σε φόρουμ με τους ομοίους του.

 

Πλέον δεν έχω ούτε κατά διάνοια τον χρόνο που είχα κάποτε, να ανατρέχω και να παραθέτω αποτελέσματα ερευνών κλπ. Υπάρχουν πολύ χρήσιμες κι ενδιαφέρουσες πληροφορίες στο νήμα "Εμβόλια κι ασφάλεια" ή τουλάχιστον υπήρχαν, δε γνωρίζω τι έγινε από τότε που άλλαξε το φόρουμ. 

 

Αυτό που έχω σίγουρα συγκρατήσει και από όσα έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια και από τις σχετικές συζητήσεις με την παιδίατρό μας, που είναι νεογνολόγος σε μεγάλο κρατικό νοσοκομείο και καθηγήτρια πανεπιστημίου, είναι ότι για όλα τα προηγούμενα εμβόλια, μέχρι να περάσουν όλα τα στάδια και να τεθούν σε ευρεία κυκλοφορία, η διαδικασία διαρκούσε πάνω από δέκα χρόνια. Σε κάποια, όπως το bexsero, στο οποίο ήδη έχουμε αναφερθεί, ακόμη περισσότερο. Λιγότερο, όταν επρόκειτο για ένα εμβόλιο που υπήρχε και "εμπλουτιζόταν" πχ το prevenar που στην αρχή υπήρχε το 7δύναμο και στη συνέχεια κυκλοφόρησε το σημερινό 13δύναμο ή το mmrv που είναι το γνωστό mmr αλλά περιλαμβάνει και την ανεμοβλογιά.

 

Το αρχικό εμβόλιο ιλαράς-παρωτίτιδας ήταν το μοναδικό στο παρελθόν που κυκλοφόρησε στα 4-5 έτη κι αυτό αποτέλεσε ένα βασικό επιχείρημα όσων το μέμφθηκαν αργότερα, θέτωντας ουσιαστικά τις βάσεις του σημερινού αντιεμβολιαστικού κινήματος...αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση. Σόρι δεν έχω χρόνο να τα αναλύσω περισσότερο.

 

Αν έχεις εσύ να παραθέσεις διαφορετικά στοιχεία για το χρόνο δοκιμών ήδη επιτυχημένων κι ασφαλών εμβολίων, ορίστε.

 

Αν όχι ΟΚ. Κρατάω και το γεγονός ότι δε μπορείς να μου δώσεις καμία απάντηση, όπως λες κι ο ίδιος και το κλείνουμε εδώ, γιατί εγώ δηλώνω ευθαρσώς ότι με κουράζουν αφόρητα οι προσωπικές αντιπαραθέσεις με αγνώστους στο διαδίκτυο.

 

υγ δεν προσπαθώ να επηρεάσω κανέναν στο αν θα κάνει ή όχι το συγκεκριμένο εμβόλιο, αν και όποτε βγει. Δεν είναι όπως το pentavac ή το mmr, δεν αισθάνομαι ότι με αφορά το αν είναι εμβολιασμένος ο διπλανός μου και τα παιδιά του ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...