Recommended Posts

Ειδικά όσες έχετε μεγαλύτερα παιδάκια φαντάζομαι είναι σωτήριος.

Το έχετε καταφέρει; Πώς τα βολεύετε;

Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ παρήγγειλα έναν μάρσιπο. Έχω έναν τύπου sling κ έναν με λουριά, να σου πω την αλήθεια δε με βολεύει κανέναν από τους δύο, παρήγγειλα έναν της baby ktan  σαν ελαστικό σεντόνι που μου φάνηκε καλός, πιο ξεκούραστος  και εύχρηστος. Αυτοί που έχω πάντως ούτε ιδιαίτερα ορθοπαιδικοι είναι ούτε τόσο ασφαλείς μου φαίνονται ειδικά ο sling, σίγουρα βέβαια υπάρχουν καλύτεροι και στις δύο κατηγόριες, ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Για τον baby ktan όταν το παραλάβω θα σας πω. Πάντως με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα εάν έχει κάποια κοπέλα να μας γράψει τις εμπειρίες της 

Θήλαζα και τους δύο μου γιους(τον μικρότερο ακομη) σε μάρσιπο σε ring sling (που έφτιαξα εγώ) και mei Tai αστεράκι. Το wrap το χρησιμοποιώ περισσότερο στην πλάτη αλλά στους άλλους απλά κατεβάζεις λίγο το μωρό στο ύψος του στήθους και το θηλάζεις σε όρθια θέση. Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; 

• Μου αρέσει 1

Αναλογα τον μαρσιπο. Στο σλινγκ ειδικα μετά το 4μηνο που τα έβαζα κ λιγο πλάγια δ ηταν τίποτα, εβγαζα στηθος κ ετρωγαν. Κ καλυπτομουν με την ουρα

Στο μαι ται που είχα στον μικρο απλα χαλαρωνα λιγο το δέσιμο να κατεβει το παιδι πιο χαμηλά κ μετα τον ξαναέβαζα πιο ψηλα

Θεωρητικα, επειδή το k tan, είναι σαν ελαστικό ραπ τώρα σε νεογεννητο θα είναι εύκολο, δ θα θελει κ πολυ κούνημα για να πιασει

• Ευχαριστώ! 1

Just now, Sentir...natureza said:

Θήλαζα και τους δύο μου γιους(τον μικρότερο ακομη) σε μάρσιπο σε ring sling (που έφτιαξα εγώ) και mei Tai αστεράκι. Το wrap το χρησιμοποιώ περισσότερο στην πλάτη αλλά στους άλλους απλά κατεβάζεις λίγο το μωρό στο ύψος του στήθους και το θηλάζεις σε όρθια θέση. Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; 

Ring sling δεν έχω, έχω έναν τύπου μει ται (όχι το αυθεντικό, αν παιζει αυτό κάποιο ρόλο), αλλά δεν με έχει βολέψει με τίποτα για να θηλάσω, αν και έχω δει αρκετά βίντεο στο youtube. Προσπάθησα να το κατεβάσω αλλά δεν μου πετυχαίνει με τύποτα, νοιώθω ότι θα μου φύγει το μωρό.

1 hour ago, Sunshine8 said:

Λοιπόν εγώ παρήγγειλα έναν μάρσιπο. Έχω έναν τύπου sling κ έναν με λουριά, να σου πω την αλήθεια δε με βολεύει κανέναν από τους δύο, παρήγγειλα έναν της baby ktan  σαν ελαστικό σεντόνι που μου φάνηκε καλός, πιο ξεκούραστος  και εύχρηστος. Αυτοί που έχω πάντως ούτε ιδιαίτερα ορθοπαιδικοι είναι ούτε τόσο ασφαλείς μου φαίνονται ειδικά ο sling, σίγουρα βέβαια υπάρχουν καλύτεροι και στις δύο κατηγόριες, ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Για τον baby ktan όταν το παραλάβω θα σας πω. Πάντως με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα εάν έχει κάποια κοπέλα να μας γράψει τις εμπειρίες της 

Λοιπόν, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα baby ktan, το έχω δει και μου φαίνεται κι εμένα ελκυστικο. Σε παρακαλώ όταν έρθει και έχεις άποψη μοιράσου τη μαζί μας!

• Μου αρέσει 1

Πιστεύω παίζει ρόλο κι ο σωματότυπος καθε κοπέλας στο τι θα την βολεψει πάντως . Επειδη δεν είμαι σίγουρη για τις ονομασίες εγώ έχω έναν τύπου backpack ( αυτός με τα λουριά) ,για λίγη ώρα μέ πόνεσε η μέση ούτε με βόλεψε για θηλασμό κ ο σλινγκ το παιδί μπαίνει ξαπλωτο σε θέση θηλασμού, πίστευα ότι θα μου πέσει ίσως να το δοκίμαζα μα μεγαλύτερο παιδί. Σίγουρα είχε να κάνει και με την ποιότητα κατασκευής αλλά κ Με το σωματότυπο.

Ελπίζω ο baby ktan να με βολεψει γιατί ήταν κ ακριβουτσικος αλλά και γ να μπορώ να κάνω καμιά δουλεια μες στο σπίτι..εκτός από τη βόλτα..τώρα για να κάνω οτιδήποτε αν δεν κοιμάται και τον αφήσω σε κούνια ή καλαθουνα κλαίει, κ αν τον έχω συνέχεια αγκαλιά δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα άλλο.

Σιγουρα παίζει ρόλο κ ο μαρσιπος, εταιρία, υλικό. Τι μάρκα έχεις με κλιπς sunshine? Κ τι ρινγκ σλινγκ. Στο σλινγκ πράγματι μπορείς μόνο για τον θηλασμο να τον βάλεις κ οριζόντια, αλλα πάντα μετά αλλάζεις θέση 

Προσωπικα με βολεψε πολύ ο θηλασμος στο ορθιο

@Belmarτο μαι ται κανονικά το δένεις τόσο ψηλά ώστε να φιλάς το κεφάλι του μωρου χωρίς να σκύψεις. Όταν θέλεις να θηλασει θα πρέπει να το κατεβάσεις πιο χαμηλά για να ειναι στο ύψος του στήθους. Αρχικά χαλαρωνα λιγο τις ραντες στους ώμους, τόσο όσο να μπορέσω να λύσω κ να ξαναδεσω τις ζώνες της μέσης, τις εδενα περίπου στον αφαλό, ξαναεσφιγγα των ωμων κ εβαζα το μωρο να θηλασει. Όταν τελείωνε ξαναδιορθωνα την θεση

Δ ειναι κακο να μεινει πιο χαμηλά, απλα θα αρχίσει να κουράζει την μαμα στην μέση το δέσιμο πιο χαμηλά, γι αυτό μετα διορθωνεις

Just now, vicky86 said:

Σιγουρα παίζει ρόλο κ ο μαρσιπος, εταιρία, υλικό. Τι μάρκα έχεις με κλιπς sunshine? Κ τι ρινγκ σλινγκ. Στο σλινγκ πράγματι μπορείς μόνο για τον θηλασμο να τον βάλεις κ οριζόντια, αλλα πάντα μετά αλλάζεις θέση 

Προσωπικα με βολεψε πολύ ο θηλασμος στο ορθιο

@Belmarτο μαι ται κανονικά το δένεις τόσο ψηλά ώστε να φιλάς το κεφάλι του μωρου χωρίς να σκύψεις. Όταν θέλεις να θηλασει θα πρέπει να το κατεβάσεις πιο χαμηλά για να ειναι στο ύψος του στήθους. Αρχικά χαλαρωνα λιγο τις ραντες στους ώμους, τόσο όσο να μπορέσω να λύσω κ να ξαναδεσω τις ζώνες της μέσης, τις εδενα περίπου στον αφαλό, ξαναεσφιγγα των ωμων κ εβαζα το μωρο να θηλασει. Όταν τελείωνε ξαναδιορθωνα την θεση

Δ ειναι κακο να μεινει πιο χαμηλά, απλα θα αρχίσει να κουράζει την μαμα στην μέση το δέσιμο πιο χαμηλά, γι αυτό μετα διορθωνεις

Το δικό μου μαι ται (δεν είναι αστεράκι, το ξαναλέω) το δένω ούτως ή άλλως στον αφαλό για να το έχω, στην κανονική θέση δλδ.

Αρα όταν είναι να το χαμηλώσω πρέπει ν α το δέσω πχ στη λεκάνη οπότε πραγματικά μου φαίνεται τελείως άκυρο.

Εσύ το αστεράκι για να το δέσεις κανονικά χωρις να θηλάσεις που το δένεις;

Kι εμενα με βολευει περισσοτερο ο θηλασμος σε ορθια θεση. Ολοι οι μαρσιποι αγκαλιας (ειτε ring sling ειτε full buckle ειτε meh tai ειτε wrap κλπ) συστηνεται να τοποθετουνται ετσι ωστε ο πωπος του μωρου να ειναι στο υψος του αφαλου. Ειναι καθαρα θεμα ρυθμισης του κεντρου βαρους ωστε να μην επιβαρυνεται η μεση της μαμας. Ακομη κι αν τοποθετειται πισω το παιδι, στην πλατη,  παλι υπολογιζεται να ειναι στο υψος του αφαλου, οχι χαμηλοτερα. Αν θες να θηλασεις θα το κατεβασεις αλλα προσωπικα δεν ξεδενα τους ιμαντες της κοιλιας στο μει ται, απλα κατεβαζα το μωρο και εδενα απο πανω τους ιμαντες στηριξης. Δεν ειναι σωστη θεση για να τον φορας γενικως ετσι αλλα για λιγο οσο θηλαζεις. Αν το μωρο ειναι νεογεννητο και ειναι πολυ στο στηθος ή αν εισαι εξω και χρειαζεται να περπατας καλο ειναι να κατεβασεις και τους ιμαντες που δενουν στην κοιλια (χωρις παλι να χρειαζεται να το ξεδεσεις τελειως, απλα χαλαρωνεις τον κομπο, το κατεβαζεις λιγο οπως ειναι δεμενο και ξανασφιγγεις το δεσιμο) ωστε να ειναι πιο σταθερο το παιδι. 

Το baby ktan που προαναφερθηκε προσωπικα νομιζω δεν θα με βολευε (δεν μπορω να καταλαβω την αληθεια πως σφιγγει και δεν ξαναχαλαρωνει) αλλα γνωστη μου που χρησιμοποιησε pouch (εχει κι αυτο νουμερα αναλογα με τον σωματοτυπο, οπως το ktan) που ειναι της ιδιας λογικης εμεινε πολυ ευχαριστημενη, το χρησιμοποιησε πολυ και στα δυο της παιδια και οχι μονο οταν ηταν μωρα, απο νεογεννητα μεχρι 2 χρ. Ειναι καθαρα τι θα βολεψει τον καθενα. Εγω ας πουμε προτιμω να φοραω κατι που μπορω να ρυθμισω το δεσιμο, νιωθω περισσοτερη ασφαλεια να μπορω να σφιξω και να χαλαρωσω οσο θελω ωστε να νιωσω το μωρο σταθερο κι ετσι ενα pouch ή ενα ktan δεν θα μου ταιριαζε.

• Ευχαριστώ! 1

Το μαι ται σε νεογεννητο θελει να μπει αρκετά ψηλά. Αρκετά πάνω από τον αφαλο(αναλογα κ τον κορμό της μαμας κ το ύψος του μωρου). Όταν έβαλα τον μικρο 2,5χρ εννοείται έδεσα πιο χαμηλά, αλλιως δ θα εβλεπα

Δ παίζει τόσο ρόλο η μάρκα, όλα τα μαι ται παρόμοια είναι. Όταν το δένεις στον αφαλό, που σου έρχεται το κεφάλι του μωρου; @Belmar

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Το μαι ται σε νεογεννητο θελει να μπει αρκετά ψηλά. Αρκετά πάνω από τον αφαλο(αναλογα κ τον κορμό της μαμας κ το ύψος του μωρου). Όταν έβαλα τον μικρο 2,5χρ εννοείται έδεσα πιο χαμηλά, αλλιως δ θα εβλεπα

Eγω να πω την αληθεια δεν το δενω στον αφαλο, απλα προσεχω ο πωπος του να μην ξεπερναει τον αφαλο. Ακριβως κατω απο το στηθος το βαζω απο παντα, ακομη και τωρα που ειναι 15 μηνων. Απλα αλλαζει το ποσο το διπλωνεις αναλογα με το μεγεθος του μωρου (οσο πιο μικρο τοσο πιο πολυ διπλωνεις). Αν το βαλω χαμηλοτερα θα κουραστω πολυ γρηγοροτερα και θα μου πονεσει η μεση σιγουρα. Ειναι το κεφαλι του σχεδον μπροστα στα μουτρα του γι'αυτο και αν δεν τον θηλαζω τον βαζω πισω.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eγω να πω την αληθεια δεν το δενω στον αφαλο, απλα προσεχω ο πωπος του να μην ξεπερναει τον αφαλο. Ακριβως κατω απο το στηθος το βαζω απο παντα, ακομη και τωρα που ειναι 15 μηνων. Απλα αλλαζει το ποσο το διπλωνεις αναλογα με το μεγεθος του μωρου (οσο πιο μικρο τοσο πιο πολυ διπλωνεις). Αν το βαλω χαμηλοτερα θα κουραστω πολυ γρηγοροτερα και θα μου πονεσει η μεση σιγουρα. Ειναι το κεφαλι του σχεδον μπροστα στα μουτρα του γι'αυτο και αν δεν τον θηλαζω τον βαζω πισω.

Απορία: στην πλάτη μπορείς να τον φορέσεις μόνη σου ή χρειάζεσαι κάποιον να τον "φορτώσει"? μου φαίνεται πολύ δύσκολο...

8 hours ago, Sentir...natureza said:

Το baby ktan που προαναφερθηκε προσωπικα νομιζω δεν θα με βολευε (δεν μπορω να καταλαβω την αληθεια πως σφιγγει και δεν ξαναχαλαρωνει) 

Δεν είμαι σίγουρη, αλλά κατάλαβα ότι αυτό το ρυθμίζεις από το ποίο σημείο θα τον δέσεις στην πλάτη, ψηλά ή χαμηλά. Γενικά για ορθοπεδικούς λόγους νομίζω το μωρό καλύτερα να είναι ψηλά μόνιμα, εκτός θέσης θηλασμού

Ναι εννοείται πιο σωστά είναι να είναι ψηλά το μωρο, κ πιο ξεκούραστο για την μαμα. Έτσι κ αλλιώς μεγάλο παιδακι μετά από κάποιο ύψος βολεύει στην πλατη

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Απορία: στην πλάτη μπορείς να τον φορέσεις μόνη σου ή χρειάζεσαι κάποιον να τον "φορτώσει"? μου φαίνεται πολύ δύσκολο...

Μονη μου τον φοραω. Ειδικα οταν με βλεπουν εξω μου λενε "Χρειαζεστε βοηθεια;" αλλα μολις παρεις τον αερα (μετα απο μερικες αποπειρες) τα τριτα χερια δεν ειναι βοηθεια, το αντιθετο θα ελεγα, σε δυσκολευουν. Υπαρχουν καποιοι τροποι να βαλεις το μωρο πισω, εγω παντα προτιμουσα τον "superman toss", μου φαινεται ο πιο γρηγορος και ευκολος αλλα υπαρχουν και πιο "ασφαλεις" τροποι για καποιον που φοβαται και δεν ειναι σιγουρος.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 5/31/2020 at 11:30 PM, vicky86 said:

Τι μάρκα έχεις με κλιπς sunshine? Κ τι ρινγκ

Συγγνώμη τώρα το είδα, είναι no name βασικά, από eBay νομιζω

On 5/31/2020 at 8:24 PM, Belmar said:

Λοιπόν, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα baby ktan, το έχω δει και μου φαίνεται κι εμένα ελκυστικο. Σε παρακαλώ όταν έρθει και έχεις άποψη μοιράσου τη μαζί μας!

Το παρέλαβα, οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά καλές, εγώ που δεν είμαι ιδιαίτερα γυμνασμενο άτομο δεν με κουράζει σχεδόν καθόλου στην πλάτη, και νιώθεις αρκετά ασφαλης με το παιδί. Βολεύει για να κάνεις κάποιες απλές δουλειές στο σπίτι, νομίζω όσο το  φοράς και του παίρνεις τον αέρα μπορείς να κάνεις όλο και περισσότερα . Για την ώρα έχω δοκιμάσει την κλασική θέση νεογέννητου μόνο, για θηλασμό δεν μπορώ να φανταστώ πως θα δουλέψει νομίζω ο θηλασμος χρειάζεται ένα πιο άνετο ύφασμα να έχεις περισσότερο χώρο κάτι σαν σεντόνι, τουλάχιστον εμένα που έχω μεγάλο στήθος. Αν είστε μεταξύ δύο νούμερων πάρτε το μικρότερο, είναι αρκετά άνετος κ ελαστικός. Στο ίντερνετ υπάρχει οδηγός μεγεθών ανάλογα με το μέγεθος των ρούχων που φοράει κάποιος. Εγώ πήρα αυτόν που έχει το ύφασμα τύπου breeze, υποτίθεται λίγο πιο δροσερό. Πάντως θεωρώ υπερβολική την τιμή των 70 ευρώ για ένα κομμάτι ύφασμα ουσιαστικά, μάλλον πληρώνεις την μάρκα κ πιο πολύ την πατέντα. 

11 hours ago, Sunshine8 said:

Συγγνώμη τώρα το είδα, είναι no name βασικά, από eBay νομιζω

Το παρέλαβα, οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά καλές, εγώ που δεν είμαι ιδιαίτερα γυμνασμενο άτομο δεν με κουράζει σχεδόν καθόλου στην πλάτη, και νιώθεις αρκετά ασφαλης με το παιδί. Βολεύει για να κάνεις κάποιες απλές δουλειές στο σπίτι, νομίζω όσο το  φοράς και του παίρνεις τον αέρα μπορείς να κάνεις όλο και περισσότερα . Για την ώρα έχω δοκιμάσει την κλασική θέση νεογέννητου μόνο, για θηλασμό δεν μπορώ να φανταστώ πως θα δουλέψει νομίζω ο θηλασμος χρειάζεται ένα πιο άνετο ύφασμα να έχεις περισσότερο χώρο κάτι σαν σεντόνι, τουλάχιστον εμένα που έχω μεγάλο στήθος. Αν είστε μεταξύ δύο νούμερων πάρτε το μικρότερο, είναι αρκετά άνετος κ ελαστικός. Στο ίντερνετ υπάρχει οδηγός μεγεθών ανάλογα με το μέγεθος των ρούχων που φοράει κάποιος. Εγώ πήρα αυτόν που έχει το ύφασμα τύπου breeze, υποτίθεται λίγο πιο δροσερό. Πάντως θεωρώ υπερβολική την τιμή των 70 ευρώ για ένα κομμάτι ύφασμα ουσιαστικά, μάλλον πληρώνεις την μάρκα κ πιο πολύ την πατέντα. 

Ευχαριστώ για το revision. Με ενδιαφέρει κυρίως η φάση νεογέννητο που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη να είναι πάνω μας και ΠΑΡΑ πολύ αν βολεύει για θηλασμό. Η θέση νεογέννητου ποιά είναι; Βέβαια αν είσαι κάπως αρνητκή με το θηλασμό τότε μου είναι πολύ απογοητευτικό διότι είναι πολύ βασικό κομμάτι τις πρώτες μέρες και αν έχεις μεγαλύτερο παιδί στο σπίτι είναι απαραίτητος...

• Μου αρέσει 1

Θέση νεογέννητο εννοώ απλά αυτήν που κοιτάζει το παιδί το στήθος της μαμάς με τα ποδαράκια έξω από τη μια και από την άλλη πλευρά ή εναλλακτικά κάπως πλαγια προς στο στήθος με τα πόδια μέσα στη μία πλευρά του μάρσιπου. Αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ τις έχει όλες σε φωτό. Κοίταξε εμένα δεν νομίζω να με βολεψει για θηλασμό γιατί έχω μεγάλες πλάτες και στήθος. Δηλ για να θηλάσω έξω θέλω κάτι πιο φαρδύ θεωρώ. Τώρα μια κοπέλα πιο μικροκαμωμένη πιθανόν να τη βόλευε, με μπλούζα με κουμπιά και σουτιέν θηλασμού. Τώρα αν το μωράκι μεγαλώσει γιατί άλλο νεογέννητο και άλλο έξι μηνών πχ δεν ξερω. Νομίζω δεν είναι η κύρια χρήση του για θηλασμό αν και το πλασάρουν ότι βολεύει για τα πάντα όλα . Μήπως τυχόν το πουλάνε κάπου κοντά σου να πήγαινες να το δοκίμαζες; επίσης το μαγαζί που το πήρα εγώ μου είπαν ότι μπορώ να το επιτρέψω αν δε λερωθεί κ δεν κοπούν ετικέτες. Χρήματα μάλλον δεν επιστρέφουν αλλά σου κόβουν πιστωτικό για να πάρεις κάτι άλλο. Τα περισσότερα μαγαζιά νομίζω δέχονται αλλαγές μπορείς να το ρωτήσεις. Πάντως επειδή το θέμα είναι θηλασμός με μάρσιπο τελικά μάλλον συμφωνώ με τη Vicky οτι κάτι που μπορείς να αυξομειώσεις το ύψος, τύπου ring sling θα έλεγα εγώ,μάλλον βολεύει καλύτερα για θηλασμό. 

Πάντως εγώ και με μεγαλύτερο παιδί στο σπίτι δεν το θεωρώ απαραίτητο τελικα, αν θέλω να πλύνω πιάτα πχ δεν θα το έκανα με το μάρσιπο. χθες μάζεψα την μπουγάδα ας πούμε κ μου έπεσαν κάτω μερικά μανταλάκια, δεν μπορούσα εύκολα να σκυψω να τα πιασω. Θα προτιμήσω να κάνω δουλειές με το μωρό στην κούνια ή στο Πορτ μπεμπέ, θα το βάλω στο μάρσιπο αν μόνο κλαίει πολύ κ εκείνη την ώρα δεν έχω χρόνο να καθίσω να το ηρεμήσω. Πιο βολικό μου φαίνεται για τη βόλτα έξω για εμένα ή τον μπαμπά, όταν θα είμαστε και με τα δύο παιδιά μαζί. Όσο το χρησιμοποιώ θα ξαναγράψω αν έχω νεότερες εντυπώσεις..

Εμένα με βόλεψε ιδιαίτερα το babasling για θηλασμό και για νεογέννητα κια για μεγαλύτερα παιδιά (άνω του έτους). 

Επίσης φορούσα πάντα δύο μπλούζες (πχ τιραντάκι και απ'έξω άλλη μπλούζα), άρα σήκωνα την απ'εξω μπλούζα και το παιδί θήλαζε "ανάμεσα" στις δύο μπλούζες (ξέρω το περιγράφω κάπως περίεργα, ελπίζω να κατάλαβες...) 

On 6/11/2020 at 2:13 PM, Sunshine8 said:

Θέση νεογέννητο εννοώ απλά αυτήν που κοιτάζει το παιδί το στήθος της μαμάς με τα ποδαράκια έξω από τη μια και από την άλλη πλευρά ή εναλλακτικά κάπως πλαγια προς στο στήθος με τα πόδια μέσα στη μία πλευρά του μάρσιπου. Αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ τις έχει όλες σε φωτό. Κοίταξε εμένα δεν νομίζω να με βολεψει για θηλασμό γιατί έχω μεγάλες πλάτες και στήθος. Δηλ για να θηλάσω έξω θέλω κάτι πιο φαρδύ θεωρώ. Τώρα μια κοπέλα πιο μικροκαμωμένη πιθανόν να τη βόλευε, με μπλούζα με κουμπιά και σουτιέν θηλασμού. Τώρα αν το μωράκι μεγαλώσει γιατί άλλο νεογέννητο και άλλο έξι μηνών πχ δεν ξερω. Νομίζω δεν είναι η κύρια χρήση του για θηλασμό αν και το πλασάρουν ότι βολεύει για τα πάντα όλα . Μήπως τυχόν το πουλάνε κάπου κοντά σου να πήγαινες να το δοκίμαζες; επίσης το μαγαζί που το πήρα εγώ μου είπαν ότι μπορώ να το επιτρέψω αν δε λερωθεί κ δεν κοπούν ετικέτες. Χρήματα μάλλον δεν επιστρέφουν αλλά σου κόβουν πιστωτικό για να πάρεις κάτι άλλο. Τα περισσότερα μαγαζιά νομίζω δέχονται αλλαγές μπορείς να το ρωτήσεις. Πάντως επειδή το θέμα είναι θηλασμός με μάρσιπο τελικά μάλλον συμφωνώ με τη Vicky οτι κάτι που μπορείς να αυξομειώσεις το ύψος, τύπου ring sling θα έλεγα εγώ,μάλλον βολεύει καλύτερα για θηλασμό. 

Πάντως εγώ και με μεγαλύτερο παιδί στο σπίτι δεν το θεωρώ απαραίτητο τελικα, αν θέλω να πλύνω πιάτα πχ δεν θα το έκανα με το μάρσιπο. χθες μάζεψα την μπουγάδα ας πούμε κ μου έπεσαν κάτω μερικά μανταλάκια, δεν μπορούσα εύκολα να σκυψω να τα πιασω. Θα προτιμήσω να κάνω δουλειές με το μωρό στην κούνια ή στο Πορτ μπεμπέ, θα το βάλω στο μάρσιπο αν μόνο κλαίει πολύ κ εκείνη την ώρα δεν έχω χρόνο να καθίσω να το ηρεμήσω. Πιο βολικό μου φαίνεται για τη βόλτα έξω για εμένα ή τον μπαμπά, όταν θα είμαστε και με τα δύο παιδιά μαζί. Όσο το χρησιμοποιώ θα ξαναγράψω αν έχω νεότερες εντυπώσεις..

Ευχαριστώ και πάλι. 

Κοίτα και εγώ δουλειες δεν μπορώ να κάνω με μάρσιπο, εκτός απο κάτι βασικά πχ να προσέχω και να ανακατεύω το φαγητό στο τσικάλι. 

Με μεγαλύτερο παιδι όμως το θέλω για θηλασμό για να μπορω πχ να είμαι στο τραπέζι μαζί του για να το ταΊζω ή γενικά ν ακάνω πράγματα μαζι του γιατί οι ώρες θηλασμού είναι πολλές και αρχίζει να γκρινιάζει και να αδημονεί. Ενώ αν δεν είμαι καρφωμένη αναγκαστικά σε καναπέ και μπορώ να το απασχολώ έστω και υποτυποδώς, βοηθάει.

On 6/11/2020 at 8:51 PM, less_serious said:

Εμένα με βόλεψε ιδιαίτερα το babasling για θηλασμό και για νεογέννητα κια για μεγαλύτερα παιδιά (άνω του έτους). 

Επίσης φορούσα πάντα δύο μπλούζες (πχ τιραντάκι και απ'έξω άλλη μπλούζα), άρα σήκωνα την απ'εξω μπλούζα και το παιδί θήλαζε "ανάμεσα" στις δύο μπλούζες (ξέρω το περιγράφω κάπως περίεργα, ελπίζω να κατάλαβες...) 

Σε βόλεψε το babasling? Το είχα ψιλοδοκιμάσει σε ένα φιλικό σπίτι και μου φάνηκε ότι θα 'χανόταν' εκεί μέσα το νεογέννητο.

Επίσης, μεγαλύτερο παιδί που λές, πώς το θήλαζες εκεί;

On 18/6/2020 at 2:42 ΜΜ, Belmar είπε:

Σε βόλεψε το babasling? Το είχα ψιλοδοκιμάσει σε ένα φιλικό σπίτι και μου φάνηκε ότι θα 'χανόταν' εκεί μέσα το νεογέννητο.

Επίσης, μεγαλύτερο παιδί που λές, πώς το θήλαζες εκεί;

Συγνώμη τώρα το είδα. 

Προσωπικά με βόλεψε πάρα πολύ. Τα παιδιά τα θήλαζα είτε ξαπλωτά, είτε καθιστά και να κοιτάνε προς τα εμένα. Έχω όμως μικρό στήθος και νομίζω ότι παίζει και αυτό ρόλο.  Ποτέ δεν ένοιωσα ότι χάνεται εκεί το νεογέννητο, βέβαια και τα δύο μου παιδιά γεννήθηκαν μεγάλα (κοντά στα 4μισι κιλά). 

Επί της ουσίας το babasling είναι σαν το ring sling, χωρίς όμως την εύκολη ρύθμιση που έχει το ring. 

Όμως έχει σαν "μαξιλαράκι" τόσο στις άκρες όσο και στο σημείο που εφάπτεται του ώμου, και αυτό το κάνει πιο βολικό για εμένα. Επίσης στο ring sling (είχα και τέτοιο) δεν με βόλευε ποτέ το extra κομμάτι ύφασμα που κρεμμόταν - συνέχεια κάπως το έμπλεκα. 

Είναι όμως εντελώς προσωπικό που θα καταλήξεις. Κοίτα μήπως μπορέσεις να δανειστείς κάποιο να κάνεις τις δοκιμές σου. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα