Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές για 6,5 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, 

 

Εδώ και περίπου 3 εβδομάδες ξεκινήσαμε την εισαγωγή κάποιων στερεών τροφών, έπειτα από οδηγίες  της παιδιάτρου πάντα. Δίνω λαχανικά και φρούτα εποχής (εννοείται όλα αλεσμένα), γιαούρτι άσπρο και σπάνια ρυζάλευρο. Έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να δίνω? Για παράδειγμα κριθαράκι με τοματουλα αλεσμένα? Η παιδίατρος είπε ότι κρέας και ψάρι να ξεκινήσω σιγά σιγά όταν θα είναι 7 μηνών. Αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να έχω ποικιλία στη διατροφή του.... Επίσης έχουμε πρόβλημα με το νερό. Δεν είναι το θέλει καθόλου. Τι με κουτάλι έχω δοκιμάσει, τι με ειδικό μπιμπερό που το κρατάει μόνος του, τι με μπουκάλι, τίποτα... Ιδέες?? Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, 

 

Εδώ και περίπου 3 εβδομάδες ξεκινήσαμε την εισαγωγή κάποιων στερεών τροφών, έπειτα από οδηγίες  της παιδιάτρου πάντα. Δίνω λαχανικά και φρούτα εποχής (εννοείται όλα αλεσμένα), γιαούρτι άσπρο και σπάνια ρυζάλευρο. Έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να δίνω? Για παράδειγμα κριθαράκι με τοματουλα αλεσμένα? Η παιδίατρος είπε ότι κρέας και ψάρι να ξεκινήσω σιγά σιγά όταν θα είναι 7 μηνών. Αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να έχω ποικιλία στη διατροφή του.... Επίσης έχουμε πρόβλημα με το νερό. Δεν είναι το θέλει καθόλου. Τι με κουτάλι έχω δοκιμάσει, τι με ειδικό μπιμπερό που το κρατάει μόνος του, τι με μπουκάλι, τίποτα... Ιδέες?? Ευχαριστώ πολύ! 

Νερο με ποτηρι κανονικο δικο μας εχεις δοκιμασει....ουτε εμενα το ηθελε στην αρχη αηδιαζε επειτα το ξεκινησε κ δεν σταματαει ολη μερα! Στην αρχη τ εδινα με κουταλακι μετα το φαγητο μετα με ποτηρι τωρα πηραμε παγουρακι με καλαμακι τα παει καταπληκτικα!! Αν σ επιτρεπει κριθαρακι μπορεις να δοκιμασεις κ αστρακι,μακαρονακι κοφτο,φιδε η ντοματουλα χωρις τα σπορια αν κ εμενα ακομα την ενοχλει κ ας ειναι 8μηνων! Βεβαια εμεις τρωμε απο ολα εκτος απο αυγο....μπορεις να βαζεις απο την αρχη στο βρασιμο κρεμμυδακι ψιλοκομμενο ρωτα τον παιδιατρο σου για σελινο ή μαιντανο π δινει γευση ή για τραχανα γλυκο π περιεχει γιαουρτι..και για βρωμη μεσα στο γιαυρτακι!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, 

 

Εδώ και περίπου 3 εβδομάδες ξεκινήσαμε την εισαγωγή κάποιων στερεών τροφών, έπειτα από οδηγίες  της παιδιάτρου πάντα. Δίνω λαχανικά και φρούτα εποχής (εννοείται όλα αλεσμένα), γιαούρτι άσπρο και σπάνια ρυζάλευρο. Έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να δίνω? Για παράδειγμα κριθαράκι με τοματουλα αλεσμένα? Η παιδίατρος είπε ότι κρέας και ψάρι να ξεκινήσω σιγά σιγά όταν θα είναι 7 μηνών. Αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να έχω ποικιλία στη διατροφή του.... Επίσης έχουμε πρόβλημα με το νερό. Δεν είναι το θέλει καθόλου. Τι με κουτάλι έχω δοκιμάσει, τι με ειδικό μπιμπερό που το κρατάει μόνος του, τι με μπουκάλι, τίποτα... Ιδέες?? Ευχαριστώ πολύ! 

Ποσό μηνών είστε και τρώτε τόσα πολλά ; Εμείς 4μιση μηνών κάναμε εισαγωγή φρούτα και από βδομάδα λαχανικά. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι μολις 6,5μ κ δ εχετε ουτε μηνα που ξεκινησατε καλυτερα να βαλεις πρωτα το κρεας κ μετα ζυμαρικα

Απο λαχανικα κ φρουτα ομως υπαρχουν απειρες επιλογες. Δ ξερω αν σου ειπε ο γιατρος σας καποιες σαν απαγορευμενες

Γενικα κρεμμυδι-σκορδο αρχικα μονο στο βρασιμο κ να τα αφαιρεις μετα, μυρωδικα θα νοστιμεψουν το φαγητο

Κ ντοματα εβαλα εγω σχετικα συντομα, αρχικα ξεφλουδισμενη κ χωρις σπορια, αλλα σιγα σιγα ολοκληρη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Επειδη ειναι μολις 6,5μ κ δ εχετε ουτε μηνα που ξεκινησατε καλυτερα να βαλεις πρωτα το κρεας κ μετα ζυμαρικα

Απο λαχανικα κ φρουτα ομως υπαρχουν απειρες επιλογες. Δ ξερω αν σου ειπε ο γιατρος σας καποιες σαν απαγορευμενες

Γενικα κρεμμυδι-σκορδο αρχικα μονο στο βρασιμο κ να τα αφαιρεις μετα, μυρωδικα θα νοστιμεψουν το φαγητο

Κ ντοματα εβαλα εγω σχετικα συντομα, αρχικα ξεφλουδισμενη κ χωρις σπορια, αλλα σιγα σιγα ολοκληρη

Καλημερα! Συμφωνω με το κρεατακι απολυτα κ εμεις με αυτο ξεκινησαμε! Αλλα λογικα για να της ειπε κριθαρακι θα επιτρεπει κ ζυμαρικα!!! 

@Gummy Bear οντως υπαρχουν απειρα λαχανικα κ φρουτα,δοκιμασε διαφορα μαζι...

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, 

 

Εδώ και περίπου 3 εβδομάδες ξεκινήσαμε την εισαγωγή κάποιων στερεών τροφών, έπειτα από οδηγίες  της παιδιάτρου πάντα. Δίνω λαχανικά και φρούτα εποχής (εννοείται όλα αλεσμένα), γιαούρτι άσπρο και σπάνια ρυζάλευρο. Έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να δίνω? Για παράδειγμα κριθαράκι με τοματουλα αλεσμένα? Η παιδίατρος είπε ότι κρέας και ψάρι να ξεκινήσω σιγά σιγά όταν θα είναι 7 μηνών. Αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να έχω ποικιλία στη διατροφή του.... Επίσης έχουμε πρόβλημα με το νερό. Δεν είναι το θέλει καθόλου. Τι με κουτάλι έχω δοκιμάσει, τι με ειδικό μπιμπερό που το κρατάει μόνος του, τι με μπουκάλι, τίποτα... Ιδέες?? Ευχαριστώ πολύ! 

 

Πάτε αρκετά γρήγορα ήδη, ψυχραιμία :) Σε αυτή τη φάση, βάζεις ένα νέο φαγητό, ακόμη και ένα νέο φρούτο, κάθε 3 μέρες, οπότε μην βιάζεστε. 

Δεν υπάρχει λόγος για το όλα αλεσμένα,μην το θεωρείς αυτονόητο. Είναι μία χαρά να δώσεις στο μωρό μικρό μακαρονάκι, τύπου πεπονάκι, όταν έχει αρχίσει να τρώει τα στερεά με άνεση, ή άλλο φαγητό σε μικρά κομματάκια. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Evaman είπε:

Ποσό μηνών είστε και τρώτε τόσα πολλά ; Εμείς 4μιση μηνών κάναμε εισαγωγή φρούτα και από βδομάδα λαχανικά. 

 

Είμαστε 6,5 μηνών. Καλέ εσείς είστε πιο προχωρημένοι! 4,5 μηνών και ήδη τρώτε φρούτα και λαχανικά?! Εμένα 4,5 μηνών δεν ήθελε ούτε να τα βλέπει! :-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μα δ της ειπε ο γιατρος για κριθαρακι, αν καταλαβα καλα

 

Ναι σωστά, δεν μου είπε για κριθαράκι. Βέβαια δεν ρώτησα και εγώ, αλλά το σκέφτηκα αργότερα σαν ιδέα για να μην είναι τόσο "βαρετά" αυτά που τρώει τώρα (είτε σε απλή μορφή είτε σε συνδυασμούς μεταξύ τους) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

 

Ναι σωστά, δεν μου είπε για κριθαράκι. Βέβαια δεν ρώτησα και εγώ, αλλά το σκέφτηκα αργότερα σαν ιδέα για να μην είναι τόσο "βαρετά" αυτά που τρώει τώρα (είτε σε απλή μορφή είτε σε συνδυασμούς μεταξύ τους) 

Θεωρητικα δ υπαρχει θεμα, εμας μας ειπε απο 7μ, με τις εισαγωγες που εκανα πρεπει να εδωσα λιγο αργοτερα. Κ εφοσον τρωτε κ ρυζαλευρο

Αλλα προσωπικα το θεωρω αρκετα κατω στις προτεραιοτητες μου. Αφου δωσω ποικιλια κρεατων, λαχανικων κ φρουτων θα περνουσα κ στους υδατανθρακες. Με στοχο να κανω το φαγητο σαν το δικο μας, πχ τυπου γιουβετσι χωρις αλατι, τσιγαρισμα κ πολλα βαρια μπαχαρικα

Αλλα δ νομιζω οτι θα του φανουν βαρετα χωρις υδατανθρακα οταν τωρα ξεκινησε τις στερεες,Κ κατσεις κ δεις τι θρεπτικα συστατικα προσφερει η καθε ομαδα τροφιμων(σε καμια περιπτωση δ λεω οτι δ θα φαει κ υδατανθρακες, απλα δ ειναι η σημαντικοτερη κατηγορια για μενα, κ συνηθως μπαινει μετα τα λαχανικα, φρουτα, κρεας) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου δεν σ ειπε για κριθαρακι(εγω καταλαβα οτι σου ειπε) γιατι δεν ρωτας για κρεατακι π ειναι πιο θρεπτικο κ εμεις τελευταια τα βαλαμε τα ζυμαρικα! Ισως για καποιο ζωμο αν οχι κομματακι απο κρεας!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σ αυτή τη φάση ή μάλλον κατα τον 7ο όταν αρχισε συστηματικα το μεσημεριανο, προσπαθουσα να συνδυάζω τα φαγητα οπως θα τα τρώγαμε εμεις. Δηλαδη να βαζω ντοματα σ αυτα που κανω κοκκινιστα οπως μοσχαράκι, κουνελι ή αλλα υλικα στα λεμονάτα οπως το κατσικι που το εκανα με σελινο ή το κοτοπουλο το εκανα πότε με ντομάτα ποτέ με σέλινο κ τα άλλα υλικά της κοτόσουπας. Πιο πολύ για ποικιλία κ εναλλαγές γιατί έτσι κι αλλιώς αλεσμένα ήταν. Την ντομάτα κι εγώ αρχικά χωρίς φλούδα κ σπόρια. μαϊντανό σέλινο κ φρεσκο κρεμμυδι εκανα εισαγωγη νωρις. σιγα σιγα εβαλα κ φασολακια κ αρακα εκτος απο το κλασικό καρότο πατάτα που ξεκίνησα, πάλι μαγειρεμένα με τη δίκη μας λογική. παντως μου φαίνεται υπερβολή να σου έχει βάλει τρία γεύματα κ να μη σ αφήνει κρέας. αυτό είναι πιο βασικό από όλα. Ζυμαρικά κι εγώ θα σου έλεγα να μην βιαστείς, δεν προσφέρουν κάτι ούτε καμία ιδιαίτερη γεύση. άφησε τα για 1-2 μήνες να τα βάλεις μετά σαν συνοδεία όπως θα τρώγατε εσείς (πχ γιουβέτσι, πιλαφι, μακαρονια με κιμά, κρεας με χυλοπιτες -αφου βαλετε αυγο κλπ). Την πραγματική γευση στο φαγητο τη δινει το κρεας, ειδικα αν ειναι καλο κρεας με κομματι που να βγαζει ζουμι στο οποιο θα μαγειρέψεις τα λαχανικά κ θα χρησιμοποιήσεις κ για το άλεσμα αν χρειάζεται. και μη φοβηθείς ολα τα κρεατα. κ το κουνελάκι εχει ηπια γευση κ το κατσικακι, δεν χρειαζεται συνεχεια μοσχαρι κ κοτοπουλο. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Επίσης έχουμε πρόβλημα με το νερό. Δεν είναι το θέλει καθόλου. Τι με κουτάλι έχω δοκιμάσει, τι με ειδικό μπιμπερό που το κρατάει μόνος του, τι με μπουκάλι, τίποτα... Ιδέες??

Δοκίμασε να του δώσεις νεράκι σε μικρό ποτηρι από σφηνακι. Είναι πολύ μικρά και εφαρμόζουν καλύτερα στα χειλακια τους!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αναφέρετε κάποιο συνδυασμό φρούτων ώστε μα μην προκαλέσουμε δυσκοιλιότητα; Για παράδειγμα εγώ βάζω πάντα μπανάνα ώστε να γίνεται πιο πηχτή η φρουτόκρεμα!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ σ αυτή τη φάση ή μάλλον κατα τον 7ο όταν αρχισε συστηματικα το μεσημεριανο, προσπαθουσα να συνδυάζω τα φαγητα οπως θα τα τρώγαμε εμεις. Δηλαδη να βαζω ντοματα σ αυτα που κανω κοκκινιστα οπως μοσχαράκι, κουνελι ή αλλα υλικα στα λεμονάτα οπως το κατσικι που το εκανα με σελινο ή το κοτοπουλο το εκανα πότε με ντομάτα ποτέ με σέλινο κ τα άλλα υλικά της κοτόσουπας. Πιο πολύ για ποικιλία κ εναλλαγές γιατί έτσι κι αλλιώς αλεσμένα ήταν. Την ντομάτα κι εγώ αρχικά χωρίς φλούδα κ σπόρια. μαϊντανό σέλινο κ φρεσκο κρεμμυδι εκανα εισαγωγη νωρις. σιγα σιγα εβαλα κ φασολακια κ αρακα εκτος απο το κλασικό καρότο πατάτα που ξεκίνησα, πάλι μαγειρεμένα με τη δίκη μας λογική. παντως μου φαίνεται υπερβολή να σου έχει βάλει τρία γεύματα κ να μη σ αφήνει κρέας. αυτό είναι πιο βασικό από όλα. Ζυμαρικά κι εγώ θα σου έλεγα να μην βιαστείς, δεν προσφέρουν κάτι ούτε καμία ιδιαίτερη γεύση. άφησε τα για 1-2 μήνες να τα βάλεις μετά σαν συνοδεία όπως θα τρώγατε εσείς (πχ γιουβέτσι, πιλαφι, μακαρονια με κιμά, κρεας με χυλοπιτες -αφου βαλετε αυγο κλπ). Την πραγματική γευση στο φαγητο τη δινει το κρεας, ειδικα αν ειναι καλο κρεας με κομματι που να βγαζει ζουμι στο οποιο θα μαγειρέψεις τα λαχανικά κ θα χρησιμοποιήσεις κ για το άλεσμα αν χρειάζεται. και μη φοβηθείς ολα τα κρεατα. κ το κουνελάκι εχει ηπια γευση κ το κατσικακι, δεν χρειαζεται συνεχεια μοσχαρι κ κοτοπουλο. 

 

Πολύ βοηθητικές οι συμβουλές σου, σε ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/8/2019 at 3:06 ΠΜ, Gummy Bear είπε:

Επίσης έχουμε πρόβλημα με το νερό. Δεν είναι το θέλει καθόλου. Τι με κουτάλι έχω δοκιμάσει, τι με ειδικό μπιμπερό που το κρατάει μόνος του, τι με μπουκάλι, τίποτα... Ιδέες?? Ευχαριστώ πολύ! 

Δοκιμασε να ειναι λιγο δροσερο, οχι μονο απο τη βρυση. Εμενα παντως επινε ελαχιστα μεχρι 7-8 μηνων (βεβαια θηλαζα κιολας οποτε δεν πειραζε τοσο), δεν ηθελε ουτε με κουταλακι, ουτε με ποτηρι, με τιποτα αλλα μολις δοκιμασα μισο κρυο μισο βρυσης (οπως μου ειπε ο παιδιατρος) ξεκινησε να πινει περισσοτερο.

 
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια εποχή 6 μηνών εγώ έδωσα κρύο από το ψυγειο! ισως οχι 6 ακριβως αλλα λιγο αργοτερα. και το εδινα ενδιαμεσα του γευματος δλδ μετα απο 4-5 κουταλιες φαγητο, μια κουταλια νερο κλπ κ τρελαινόταν. και γρηγορα στο κυπελλάκι αλλα ετσι κι αλλιως ηξερε μπιμπερο. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο παιδίατρος μας έχει δώσει ενα γενικό πλανο εισαγωγων σε φωτοτυπία κ κινουμαστε με αυτό. Ρώτα μήπως έχει κατι τέτοιο, στο κανει αρκετά εύκολο και ομαλο. Βάζουμε ενα καινούργιο τροφιμο περίπου καθε εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

Εμάς ο παιδίατρος μας έχει δώσει ενα γενικό πλανο εισαγωγων σε φωτοτυπία κ κινουμαστε με αυτό. Ρώτα μήπως έχει κατι τέτοιο, στο κανει αρκετά εύκολο και ομαλο. Βάζουμε ενα καινούργιο τροφιμο περίπου καθε εβδομάδα. 

Το κακό είναι ότι οι παιδιατροι δεν εχουν ιδια ενημερωση, ιδιες αποψεις και ιδιες ευαισθησίες στο θεμα της διατροφης. καποιοι ειναι υπερβολικα συντηρητικοί ανευ λογου πχ αργουν πολλες εισαγωγές, δεν ενθαρρύνουν να αφησεις τις σούπες κ τα αλεσμενα νωρις. Αλλοι δινουν αβέρτα κρεμες ετοιμες κ επιδόρπια γιαουρτιού μεχρι και μπιςκοτα...  αλλοι δε δινουν καθολου οδηγιες παρα μονο το τι απαγορευεται κ καποιες γενικές γραμμές κ πασχίζεις μονος σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...