Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια, βοήθεια!!! Είμαι απελπισμένη!!! Υποφέρω


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Παρακαλώ θερμά για την βοήθειά σας. Έχω ένααγοράκι 8 μηνών. Θηλάσω αποκλειστικά το πρώτο 6μηνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Είμαι δευτεροτοκος και κατέχω τα μυστικά του θηλασμού (τον πρώτο μου γιο τον θηλασα 15 μήνες). Αντιμετωπίσω όμως ένα σοβαρό πρόβλημα. Ενώ είχαμε μπει στις στέρεες και ο μικρός έτρωγε γάλα  πολύ πρωί και βράδυ, αρρώστησε, τον θηλασα πάλι αποκλειστικά και πλέον αυξήθηκε πάλι η παραγωγή. Αποτέλεσμα, πολύ συχνά το τελευταίο διάστημα πετρωνει το γάλα και υποφέρω από φρικτούς πόνους. Αυτη τη στιγμή κλαίω από τον πόνο. Με έχει πιάσει στην ρίζα του μαστού από την πλευρά της μασχάλες κι ενώ ήπιε αρκετό, δεν με αποσυμφορισε. Δεν μπορώ να κάνω μαλάξεις με ζεστό νερό, γιατί δεν μπορώ καν να ακουμπήσω το σημείο. Βουίζει το κεφάλι μου από τον πόνο. Θέλω να σταματήσω τον θηλασμό άμεσα. Πλέον έχει γίνει για μένα εφιάλτης. Δεν αντέχεται ο πόνος... Βοήθεια πώς να μειώσω το γάλα και σταδιακά να αποθηλασω. Παρακαλώ για πρακτικές συμβουλές. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Για τον πόνο θα σε συμβουλευα να πάρεις συμβατά παυσίπονα και να κάνεις μασαζ με λαδακι ή ζεστό ντουζ πριν το θηλασμο. Πίεσε ελαφρά και όσο αντέχεις με τα δάχτυλα από την μασχάλη πως την θηλή. Αν μπορείς να βγαλεις λίγο γάλα με το χέρι θα σε ανακουφίσει. Για τους φραγμενους πορους ή αποτελεσματικότερη αποσυμφόρηση γίνεται με το θηλασμο με το πιγουνι του μωρού στραμμένο προς το πονεμενο σημειο.

 Κ έπειτα μπορείς να βάλεις λίγο παγο με πετσέτα τοπικα στο σημείο ή κόκκινο λαχανο.

    Συστηματικοί θηλασμοι με πρόγραμμα για να μην αυξήσεις και άλλο την παραγωγή αλλά όχι πολύ αραιά για να μην παθεις μαστίτιδα απ το γάλα που μένει μέσα στο στήθος. Αν νιώθεις ριγη ή πυρετό ενημέρωσε αμέσως το γιατρό σου. 

  Μόλις νιώσεις καλύτερα και ξεπετρωσει το στήθος ξεκινάς να μειωνεις τα γεύματα για να αποθηλασεις. 

Δεν ξέρω αν στη κατάσταση που περνας γίνεται  θεραπεία του φραγμενου πόρου και ομαλός αποθηλασμος μαζί. Ίσως κάποια άλλη μαμά να έχει εμπειρία ώστε να σε καθοδηγήσει καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την μαμα ανεστη. Σε πρωτη φαση ξεπερνα το θεμα με τα πετρωματα κ βλεπεις μετα τον αποθηλασμο

Τωρα ποσες φορες θηλαζει το μωρο σου; 

Να βαζεις το πηγουνι στο πονεμενο σημειο, κ να αλλαζεις στασεις θηλασμου

Να παρεις παυσιπονα

Να αδειαζεις το στηθος με το χερι, ζεστες κομπρεσες η ντους πριν, κ κρυες κομπρεσες μετα το αδειασμα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με τις προηγουμενες παραθεσεις, να ξεκινησεις πρωτα την αντιμετωπιση των πετρωματων και βλεπεις μετα για τον αποθηλασμο. Εξαλλου, μπορει να ειναι μια αποφαση απελπισιας για αυτο που περνας και μολις ηρεμησεις να το ξανασκεφτεις :wink:. Προσφατα (οταν γεννησα τον 2ο μου) περασα κι εγω πετρωματα και εφτασα στα ορια της μαστιτιδας, ενιωσα ριγος και κομαρες για μια μερα. Αυτο που με βοηθησε περισσοτερο απ'ολα ηταν το μασαζ με λαδι (λιγο ζεστο κατα προτιμηση) ξεκινωντας απο την ακρη (πχ κατω απο τη μασχαλη) προς τη θηλη. Μπορει να πονας στην αρχη αλλα δαγκωσε καμια πετσετα για αρχη, μετα απο λιγο (που θα αρχισει να σταζει το γαλα ή και οχι) θα νιωσεις καλυτερα και το λαδι γενικοτερα ειναι λιγοτερο επωδυνο απο το νερο. Σιγουρα τις ιδιες μαλλαξεις κατα τον θηλασμο χωρις πολλη πιεση αλλα μην το χαϊδευεις κιολας. Μετα τον θηλασμο ή το μασαζ κανεις κρυες κομπρεσες (αρακα απο την καταψυξη). Επισης, αυτο που πιστευω οτι βοηθησε στο να μην εξελιχθει το θεμα τις επομενες ημερες ηταν να μειωσω την παραγωγη. Ετσι, αντι για στηθος ανα γευμα, εδινα το ιδιο στηθος (συνηθως το πονεμενο για να αποσυμφορειται κιολας) για 5-6 ωρες και μειωθηκε η παραγωγη μου. Βεβαια, ο δικος μου ηταν λιγων εβδομαδων και επινε συχνα αλλα δοκιμασε να αραιωσεις τα γευματα. Αν ζηταει αρκετες φορες στη μερα τοτε δινε το ιδιο στηθος για 3-4 γευματα. Παρε και κανενα νουροφεν αν νιωσεις ασχημα ή παυσιπονο για τον πονο.

 
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αυτο που με βοηθησε περισσοτερο απ'ολα ηταν το μασαζ με λαδι (λιγο ζεστο κατα προτιμηση) ξεκινωντας απο την ακρη (πχ κατω απο τη μασχαλη) προς τη θηλη. Μπορει να πονας στην αρχη αλλα δαγκωσε καμια πετσετα για αρχη, μετα απο λιγο (που θα αρχισει να σταζει το γαλα ή και οχι) θα νιωσεις καλυτερα και το λαδι γενικοτερα ειναι λιγοτερο επωδυνο απο το νερο. Σιγουρα τις ιδιες μαλλαξεις κατα τον θηλασμο χωρις πολλη πιεση αλλα μην το χαϊδευεις κιολας. Μετα τον θηλασμο ή το μασαζ κανεις κρυες κομπρεσες (αρακα απο την καταψυξη)

Ηθελα να προσθεσω πανω σ'αυτο. Μην περιμενεις να φυγει το πετρωμα απο τη πρωτη φορα του μασαζ. Εσυ θα κανεις μεσα στη μερα για καποια λεπτα + κατα την διαρκεια του θηλασμου και σε λιγες μερες λογικα θα υποχωρησει το πετρωμα σταδιακα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα θελει χρονο, οταν ειχα στην κορη μου οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο εκανα σε καθε ημερησιο θηλασμο μασαζ για τα πετρωματα, κ καθε μερα μια φορα στο ντουζ

Κ μαλαξεις την ωρα θηλασμου βοηθανε, με το λαδι θα ειναι κ πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σήμερα είμαι από της 2:30 αιπνη με πόνο στο στήθος έχει πριστει από παντού , ανέβασα πυρετό και νιώθω ρίγος και κομμαρες. Τώρα είδα πως η μικρή τρώει αλλά γκρινιάζει και κοιταχτικα και δεν έτρεχε εύκολα το γάλα μου από το πετρομενο στήθος , έχω κλείσει ραντεβού στο γυναικολόγο μου αλλά δεν αντέχω να περιμένω πονάω πολύ . 

Όλα τα προβλήματα μαζί μαζεμένα μου ήρθαν από τη μέρα που γέννησα μια το ένα μια το άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη και περαστικα σου! Ζεστο μπανιο, προσπαθησε να βγαλεις λιγο γαλα με το χερι σου, βαλε λιγο λαδακι...ζεστες κομπρεσες πριν το θηλασμο και κρυες κομπρεσες μετα απο καθε θηλασμο...Ισως αυτα σε βοηθησουν λιγακι....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σήμερα είμαι από της 2:30 αιπνη με πόνο στο στήθος έχει πριστει από παντού , ανέβασα πυρετό και νιώθω ρίγος και κομμαρες. Τώρα είδα πως η μικρή τρώει αλλά γκρινιάζει και κοιταχτικα και δεν έτρεχε εύκολα το γάλα μου από το πετρομενο στήθος , έχω κλείσει ραντεβού στο γυναικολόγο μου αλλά δεν αντέχω να περιμένω πονάω πολύ . 

Όλα τα προβλήματα μαζί μαζεμένα μου ήρθαν από τη μέρα που γέννησα μια το ένα μια το άλλο....

Αυτο που περιγραφεισ ειναι μαστιτιδα..3 φορεσ επαθα..με το που θα του πεισ τα συμπτωματα θα καταλαβει..παρ τον ενα τηλ..να σου δωσει αντιβιωση για να ηρεμησεισ..υπαρχουν συμβατεσ με το θηλασμο

..μην περιμενεισ αλλο..δεν αντεχεται ο πονοσ..κ Παρε κ κανα παυσιπονο να ηρεμησεισ λιγο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σήμερα είμαι από της 2:30 αιπνη με πόνο στο στήθος έχει πριστει από παντού , ανέβασα πυρετό και νιώθω ρίγος και κομμαρες. Τώρα είδα πως η μικρή τρώει αλλά γκρινιάζει και κοιταχτικα και δεν έτρεχε εύκολα το γάλα μου από το πετρομενο στήθος , έχω κλείσει ραντεβού στο γυναικολόγο μου αλλά δεν αντέχω να περιμένω πονάω πολύ . 

Όλα τα προβλήματα μαζί μαζεμένα μου ήρθαν από τη μέρα που γέννησα μια το ένα μια το άλλο....

Πάρε τηλέφωνο το γιατρό σου να σου δώσει αντιβίωση, ούτε να σε δει δε χρειάζεται. Παυσίπονα, και θήλαζε από αυτό το στήθος όσο μπορείς, μέχρι να ξεπετρώσει, δοκιμάζοντας διαφορετικές στάσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Αυτο που περιγραφεισ ειναι μαστιτιδα..3 φορεσ επαθα..με το που θα του πεισ τα συμπτωματα θα καταλαβει..παρ τον ενα τηλ..να σου δωσει αντιβιωση για να ηρεμησεισ..υπαρχουν συμβατεσ με το θηλασμο

..μην περιμενεισ αλλο..δεν αντεχεται ο πονοσ..κ Παρε κ κανα παυσιπονο να ηρεμησεισ λιγο

Το απόγευμα κιόλας πήγα μου έδωσε αντιβίωσεις και μπορώ να πω πως είμαι πολύ καλύτερα, τι ήταν αυτό βρε κορίτσια ο πυρετός με σόκαρε κάποια στιγμή που έβαλα το μωρό να θηλάσει δεν έβγαινε γάλα κ εκεί πανικοβλήθηκα γτ δεν μπορώ να δώσω ξέρω κάνουμε αποχή από γαλακτοκομικά και μου είπε κ ο παιδίατρος να πάω άμεσα γτ

Θα να μην κοπεί το γάλα μου. 

Όλα καλά τώρα ,απλά μου είπε να προσέχω να κάνω όλα τα παραπάνω που είπατε αντιβίωσεις και λέει ως το Σάββατο θα πρέπει να περάσει αλλιώς το ξανά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Το απόγευμα κιόλας πήγα μου έδωσε αντιβίωσεις και μπορώ να πω πως είμαι πολύ καλύτερα, τι ήταν αυτό βρε κορίτσια ο πυρετός με σόκαρε κάποια στιγμή που έβαλα το μωρό να θηλάσει δεν έβγαινε γάλα κ εκεί πανικοβλήθηκα γτ δεν μπορώ να δώσω ξέρω κάνουμε αποχή από γαλακτοκομικά και μου είπε κ ο παιδίατρος να πάω άμεσα γτ

Θα να μην κοπεί το γάλα μου. 

Όλα καλά τώρα ,απλά μου είπε να προσέχω να κάνω όλα τα παραπάνω που είπατε αντιβίωσεις και λέει ως το Σάββατο θα πρέπει να περάσει αλλιώς το ξανά βλέπουμε.

Εμενα εβγαζε σταγονεσ..κ οταν θηλαζε η μπεμπα πονουσα υπερβολικα..κ φανταασου δεν ειχα φτασει στο σημειο να ανεβασω πυρετο..πυρετο κ κοκκινιλα στο στηθοσ ειχα ομωσ..

Μου βελτιωθηκε μετα απο πολλεσ μερεσ εμενα..μεχρι που νομιζα πωσ πρεπει να παρω παραπανω απο βδομαδα αντιβιωση..

Περαστικα..αυτα συμβαινουν..κ ευτυχωσ φευγουν γρηγορα..

Τωρα προσοχη να αδειαζεισ καθε φορα ενα στηθοσ..εγω μαστιτιδα επαθα γιατι μου χε πει η παιδιατροσ να δινω κ απο τα 2 στηθη καθε φορα..οποτε καταλαβαινεισ..δεν αδειαζαν σωστα..κ την επαθα..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Εμενα εβγαζε σταγονεσ..κ οταν θηλαζε η μπεμπα πονουσα υπερβολικα..κ φανταασου δεν ειχα φτασει στο σημειο να ανεβασω πυρετο..πυρετο κ κοκκινιλα στο στηθοσ ειχα ομωσ..

Μου βελτιωθηκε μετα απο πολλεσ μερεσ εμενα..μεχρι που νομιζα πωσ πρεπει να παρω παραπανω απο βδομαδα αντιβιωση..

Περαστικα..αυτα συμβαινουν..κ ευτυχωσ φευγουν γρηγορα..

Τωρα προσοχη να αδειαζεισ καθε φορα ενα στηθοσ..εγω μαστιτιδα επαθα γιατι μου χε πει η παιδιατροσ να δινω κ απο τα 2 στηθη καθε φορα..οποτε καταλαβαινεισ..δεν αδειαζαν σωστα..κ την επαθα..

Δυστυχώς είδα πύον στο στήθος μου... Έχω πανικοβληθεί λιγάκι .

Γτ μου είπε πει πως αν δούμε πύον θα κάνουμε επέμβαση και πως θα αφήσω το μωρό που δεν κάνει να πιεί άλλο γάλα γτ μάλλον έχει θέμα στα γαλακτοκομικά.. να βγάλω ναι αλλά πόσο;;; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Δυστυχώς είδα πύον στο στήθος μου... Έχω πανικοβληθεί λιγάκι .

Γτ μου είπε πει πως αν δούμε πύον θα κάνουμε επέμβαση και πως θα αφήσω το μωρό που δεν κάνει να πιεί άλλο γάλα γτ μάλλον έχει θέμα στα γαλακτοκομικά.. να βγάλω ναι αλλά πόσο;;; 

Για το πυον δεν ξερω..κ αν χρειαζεται επεμβαση..αλλα ισωσ δεν ειναι κ τοσο χαλια η κατασταση..πηγαινε να στο δει για να σαι σιγουρη..εσυ αντλησε οσο μπορεισ..κ αν δεν φτασει θα παρεισ κ ενα γαλα χωρισ την πρωτεινη του αγελαδινου..μην ανησυχεισ..δεν θα μεινει νηστικο το παιδι οτι κ να γινει

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Για το πυον δεν ξερω..κ αν χρειαζεται επεμβαση..αλλα ισωσ δεν ειναι κ τοσο χαλια η κατασταση..πηγαινε να στο δει για να σαι σιγουρη..εσυ αντλησε οσο μπορεισ..κ αν δεν φτασει θα παρεισ κ ενα γαλα χωρισ την πρωτεινη του αγελαδινου..μην ανησυχεισ..δεν θα μεινει νηστικο το παιδι οτι κ να γινει

Ευχαριστώ πολύ , αυτα ακριβώς έκανα.

Φοβόμουν γτ η μικρή δεν έπιανε μπουκάλι... 

Και έβγαλα αρκετό γάλα μαζί με το πύον και συνεχίζω, είμαι καλύτερα τώρα!!! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...