Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρίτη καισαρική τομή


Amarilis81

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Υπάρχουν κορίτσια του forum που να έχουν κάνει 3 καισαρικές τομές; Εάν ναι,όποια επιθυμεί να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία της τρίτης καισαρική τομής της.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ. 

Ηταν πρόωρος τοκετός, δεν ξέρω αν θα είχε συμβεί το ίδιο χωρίς τις προηγούμενες καισαρικές ή όχι, οπότε έγινε επειγόντως, δηλαδή πήγα για υπέρηχο το πρωί στις 35 βδομάδες, και ανακάλυψα ότι γεννάω εντός ωρών, οπότε πήγα επειγόντως χειρουργείο!

Το μωρό ήταν υγιέστατο πάντως.

Η ανάρρωση κράτησε παραπάνω με κάθε καισαρική,και λίγες βδομάδες μετά άνοιξε ένα εσωτερικό ράμμα, μάλλον από κάποια κίνηση δική μου, το οποίο αφενός πόναγε απίστευτα για καμιά βδομάδα, και από την άλλη καθυστέρησε τη διαδικασία της ανάρρωσης.

Βέβαια με την τρίτη καισαρική έκανα και στείρωση, οπότε παίζει και αυτό να χειροτέρεψε τον πόνο της ανάρρωσης, δεν μπορώ να ξέρω αν έτσι κι αλλιώς δηλαδή αυτό δε θα πόναγε.

Κατά τα άλλα, στο τρίτο παιδί μου φάνηκαν όλα πιο έυκολα, δηλαδή και θήλασα αμέσως και το πρόσεχα μόνη από τη 2η μέρα στο μαιευτήριο, οπότε μη φανταστείς ότι ήμουν και ανάπηρη, απλά κάπως χειρότερα από τις άλλες φορές.

Οπτικά η κοιλιά επανήλθε πλήρως, δηλαδή στο χρόνο ήμουν καλύτερα από πριν να μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Σου "έσπασε τα νερά" και λες ότι κατάλαβες ότι γενάς; Έχω κάνει ήδη 2 καισαρικές και δε σου κρύβω ότι φοβάμαι πολύ για την τρίτη.Πάντως από την εμπειρία μου, κάθε καισαρική μου ήταν διαφορετική και σε πόνο και σε ανάρρωση.Σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.

Επεξεργάστηκαν by Amarilis81

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amarilis81 είπε:

Σου "έσπασε τα νερά" και λες ότι κατάλαβες ότι γενάς; Έχω κάνει ήδη 2 καισαρικές και δε σου κρύβω ότι φοβάμαι πολύ για την τρίτη.Πάντως από την εμπειρία μου, κάθε καισαρική μου ήταν διαφορετική και σε πόνο και σε ανάρρωση.Σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.

 

Οχι, είχα για καιρό πονάκια, ούτε καν ιδιαίτερες συσπάσεις, περισσότερο μία πίεση, και για να σου πω την αλήθεια δε μου έμοιαζε με τοκετό. Και όταν έφτασα στο νοσοκομείο με κοίταγε ο γιατρός και ρώταγε αν τον κοροϊδεύω γιατί έχω διαστολή και συσπάσεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τρεις και οι τρεις επειγουσες. Παροτι η δευτερη με την τριτη ειχαν σχεδον 4 χρονια διαφορα, δυστυχως κοντευε να ανοιξει (στις 36+4 το ειδαμε) γιατι δεν με ειχε κλεισει καλα στην δευτερη (πιθανον λογω βιασυνης γιατι επρεπε να μπω εντατικη). Εχουν περασει πολλααααα χρονια οποτε αν θυμαμαι καλα πονεσα λιγο παραπανω στην τριτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ZWH είπε:

Εχω κανει τρεις και οι τρεις επειγουσες. Παροτι η δευτερη με την τριτη ειχαν σχεδον 4 χρονια διαφορα, δυστυχως κοντευε να ανοιξει (στις 36+4 το ειδαμε) γιατι δεν με ειχε κλεισει καλα στην δευτερη (πιθανον λογω βιασυνης γιατι επρεπε να μπω εντατικη). Εχουν περασει πολλααααα χρονια οποτε αν θυμαμαι καλα πονεσα λιγο παραπανω στην τριτη.

Καλημέρα.Πώς νιώθεις πλέον στο σημείο της τομής ΖΩΗ μετά από τόσα χρόνια;

 

Πάντως 2 στα 2, απογοητευτικές ακούγονται οι εμπειρίες σας για την 3η καισαρική τομή.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν 16 χρονια η τελευταια. Η τομη δεν φαινεται σχεδον καθολου αλλα εξακολουθω να μην νιωθω ενα μικρο σημειο. Μην απογοητευεσαυ. Υπαρχουν γυναικες που ολα μια χαρα και στην τριτη καισαρικη. Απλα απαντησαμε εμεις οι δυο που τα πραγματα ηταν ζορικα  λογω καταστασεων που οδηγησαν στην καισαρικη. Στην τριτη ειχα αλλο γιατρο (παρα πολυ καλο) που φαντασου μου ειχε πει για φυσιολογικο τοκετο. Απλα λογω παλι εκτακτης καταστασης (και οι καταστασεις που με οδηγησαν σε καισαρικη ηταν ακρως σοβαρες και επικινδυνες για την ζωη μου) δεν μπορουσε να γινει. Ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZWH είπε:

Πριν 16 χρονια η τελευταια. Η τομη δεν φαινεται σχεδον καθολου αλλα εξακολουθω να μην νιωθω ενα μικρο σημειο. Μην απογοητευεσαυ. Υπαρχουν γυναικες που ολα μια χαρα και στην τριτη καισαρικη. Απλα απαντησαμε εμεις οι δυο που τα πραγματα ηταν ζορικα  λογω καταστασεων που οδηγησαν στην καισαρικη. Στην τριτη ειχα αλλο γιατρο (παρα πολυ καλο) που φαντασου μου ειχε πει για φυσιολογικο τοκετο. Απλα λογω παλι εκτακτης καταστασης (και οι καταστασεις που με οδηγησαν σε καισαρικη ηταν ακρως σοβαρες και επικινδυνες για την ζωη μου) δεν μπορουσε να γινει. Ολα καλα θα πανε.

Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις...να σε έχει ο Θεός καλά!

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 10:34 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Εγώ. 

Ηταν πρόωρος τοκετός, δεν ξέρω αν θα είχε συμβεί το ίδιο χωρίς τις προηγούμενες καισαρικές ή όχι, οπότε έγινε επειγόντως, δηλαδή πήγα για υπέρηχο το πρωί στις 35 βδομάδες, και ανακάλυψα ότι γεννάω εντός ωρών, οπότε πήγα επειγόντως χειρουργείο!

Το μωρό ήταν υγιέστατο πάντως.

Η ανάρρωση κράτησε παραπάνω με κάθε καισαρική,και λίγες βδομάδες μετά άνοιξε ένα εσωτερικό ράμμα, μάλλον από κάποια κίνηση δική μου, το οποίο αφενός πόναγε απίστευτα για καμιά βδομάδα, και από την άλλη καθυστέρησε τη διαδικασία της ανάρρωσης.

Βέβαια με την τρίτη καισαρική έκανα και στείρωση, οπότε παίζει και αυτό να χειροτέρεψε τον πόνο της ανάρρωσης, δεν μπορώ να ξέρω αν έτσι κι αλλιώς δηλαδή αυτό δε θα πόναγε.

Κατά τα άλλα, στο τρίτο παιδί μου φάνηκαν όλα πιο έυκολα, δηλαδή και θήλασα αμέσως και το πρόσεχα μόνη από τη 2η μέρα στο μαιευτήριο, οπότε μη φανταστείς ότι ήμουν και ανάπηρη, απλά κάπως χειρότερα από τις άλλες φορές.

Οπτικά η κοιλιά επανήλθε πλήρως, δηλαδή στο χρόνο ήμουν καλύτερα από πριν να μείνω έγκυος.

Δηλαδή από τη 2η μέρα μπορούσες να σηκώνεσαι τρεις και λίγο και να φροντίσεις μόνη σου το μωρό; Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό.Αν και εγώ ήμουν σχεδόν καθηλωμένη στο κρεβάτι... Από την 3η μέρα ήμουν κάπως καλύτερα.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amarilis81 είπε:

Δηλαδή από τη 2η μέρα μπορούσες να σηκώνεσαι τρεις και λίγο και να φροντίσεις μόνη σου το μωρό; Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό.Αν και εγώ ήμουν σχεδόν καθηλωμένη στο κρεβάτι... Από την 3η μέρα ήμουν κάπως καλύτερα.

 

Ναι, παραδόξως ενώ π.χ. με την πρώτη καισαρική είχα δυσκολευτεί πάρα πολύ να κινηθώ, πιθανότατα από το φόβο μου, με τις επόμενες ήταν πιο εύκολο. Εντάξει, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω βόλτες στο διάδρομο με τις ώρες και σίγουρα πονούσα, αλλά μπορούσα να πιάσω το μωρό από το καλάθι δίπλα στο κρεβάτι και να το ταϊσω, να το αλλάξω καθιστή στο κρεβάτι κλπ. Δηλαδή, αν με είχαν αφήσει οι γιατροί, θα έκανα και τέταρτο :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου μεταφέρω αυτό που άκουσα απο δύο γνωστές μου με τρεις καισαρικές. Απο άποψη πόνου μετεγχειρητικού ήταν τα πράγματα  πάνω κάτω τα ίδια. Αυτό που είχαν συμβουλευτεί και οι δύο πιο πριν ήταν να είναι προσεκτικές αρκετα μετεγχειρητικά με την άποψη κυριως να μη σηκώνουν βάρος , εκτός του μωρού , μέχρι να σαραντήσουν και να αξιολογηθεί η τομή τους. Όλα να πάνε καλά και με το καλό να έρθει στην αγκαλιά σου το τρίτο σου μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

Θα σου μεταφέρω αυτό που άκουσα απο δύο γνωστές μου με τρεις καισαρικές. Απο άποψη πόνου μετεγχειρητικού ήταν τα πράγματα  πάνω κάτω τα ίδια. Αυτό που είχαν συμβουλευτεί και οι δύο πιο πριν ήταν να είναι προσεκτικές αρκετα μετεγχειρητικά με την άποψη κυριως να μη σηκώνουν βάρος , εκτός του μωρού , μέχρι να σαραντήσουν και να αξιολογηθεί η τομή τους. Όλα να πάνε καλά και με το καλό να έρθει στην αγκαλιά σου το τρίτο σου μωράκι!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές!

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Just now, Amarilis81 είπε:

Μάλλον δεν είναι πολλές οι γυναίκες που τολμούν να κάνουν και 3η καισαρική τομή.Καλή σας μέρα!

Δεν πιστευω οτι δεν υπαρχουν, απλα ισως οχι τοσες σε αυτο το φορουμ. Αν ψαξεις σε ξενα φορουμ θα βρεις και 3 και 4 καισαρικες. Θα σου προτεινα το βιβλιο "Καισαρικη τομη" του MIchel Odent, περισσοτερο για επιμορφωση επι του θεματος, μιας και "ακυρωνει" το οριο των 3 καισαρικων λεγοντας πως υπαρχουν γυναικες με 5 ή και περισσοτερες καισαρικες στο ιστορικο τους. Θεωρητικα τα ποσοστα για εμφανιση επιπλοκων αυξανονται με καθε επομενη καισαρικη, αλλα υπαρχουν γυναικες που εχουν κανει 5 και 6 καισαρικες χωρις καποια επιπλοκη και καποιες που επαθαν επιπλοκη στη πρωτη. Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο προσπαθειας φυσιολογικου τοκετου;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βέβαια υπάρχουν κοπέλες με 3 ή περισσότερες καισαρικές. Η γυναίκα του γυναικολόγου μου φαντάσου ότι μόλις έκανε 3η απανωτη καισαρική μέσα σε 3 μόλις χρόνια. Τον ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα και μου είπε κανένα απολύτως. Ενδιαφέρομαι κ εγώ η ίδια γιατί πολύ θα ήθελα 3ο παιδάκι τα επόμενα χρόνια κ έχω ήδη 2 καισαρικές. Φίλη μου 3 καισαρικές σε 4 χρόνια. Φίλη οικογενειακή 4 καισαρικές αλλά με μεγάλη διαφορά μεταξύ τους τα παιδιά  όχι λογω  επιπλοκών, λόγω συνθηκών. Συνάδελφος γεννάει σε ένα μήνα 3η καισαρικη σε 5 χρονια. Θα μπορουσα να σου λεω πολλες ακομη ιστορίες, δεν εχει νοημα! Καμια πάντως δεν εχει να πει κατι διαφορετικο για την τρίτη καισαρικη. Ηταν οπως οι αλλες. Στο φόρουμ του parents cafe θα βρεις πιο πολλές κοπέλες που έχουν γεννήσει με πολλές καισαρικές.  

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν πιστευω οτι δεν υπαρχουν, απλα ισως οχι τοσες σε αυτο το φορουμ. Αν ψαξεις σε ξενα φορουμ θα βρεις και 3 και 4 καισαρικες. Θα σου προτεινα το βιβλιο "Καισαρικη τομη" του MIchel Odent, περισσοτερο για επιμορφωση επι του θεματος, μιας και "ακυρωνει" το οριο των 3 καισαρικων λεγοντας πως υπαρχουν γυναικες με 5 ή και περισσοτερες καισαρικες στο ιστορικο τους. Θεωρητικα τα ποσοστα για εμφανιση επιπλοκων αυξανονται με καθε επομενη καισαρικη, αλλα υπαρχουν γυναικες που εχουν κανει 5 και 6 καισαρικες χωρις καποια επιπλοκη και καποιες που επαθαν επιπλοκη στη πρωτη. Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο προσπαθειας φυσιολογικου τοκετου;

Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί γιατροί που αναλαμβάνουν φυσιολογικό τοκετό μετά από 2 καισαρικές. Τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα. To ρίσκο για ρήξη στη μήτρα είναι κάτι σαν 2% από όσο θυμάμαι, που δύσκολα το αναλαμβάνει μαιευτήρας. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τα πολύ τελευταία χρόνια.

Ο κίνδυνος για πολλαπλές καισαρικές αυξάνει σε κάτι σαν 1% για σοβαρές επιπλοκές μετά την 3η καισαρική: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/c-section/expert-answers/c-sections/faq-20058380 προφανώς αυτό σημαίνει ότι 99% όλα θα πάνε καλά και στην 4η καισαρική, όπως και ότι με την 1η καισαρική υπάρχει κάποιο ρίσκο. Είναι θέμα εντελώς προσωπικών επιλογών το τι δέχεται η κάθε γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Και βέβαια υπάρχουν κοπέλες με 3 ή περισσότερες καισαρικές. Η γυναίκα του γυναικολόγου μου φαντάσου ότι μόλις έκανε 3η απανωτη καισαρική μέσα σε 3 μόλις χρόνια. Τον ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα και μου είπε κανένα απολύτως. Ενδιαφέρομαι κ εγώ η ίδια γιατί πολύ θα ήθελα 3ο παιδάκι τα επόμενα χρόνια κ έχω ήδη 2 καισαρικές. Φίλη μου 3 καισαρικές σε 4 χρόνια. Φίλη οικογενειακή 4 καισαρικές αλλά με μεγάλη διαφορά μεταξύ τους τα παιδιά  όχι λογω  επιπλοκών, λόγω συνθηκών. Συνάδελφος γεννάει σε ένα μήνα 3η καισαρικη σε 5 χρονια. Θα μπορουσα να σου λεω πολλες ακομη ιστορίες, δεν εχει νοημα! Καμια πάντως δεν εχει να πει κατι διαφορετικο για την τρίτη καισαρικη. Ηταν οπως οι αλλες. Στο φόρουμ του parents cafe θα βρεις πιο πολλές κοπέλες που έχουν γεννήσει με πολλές καισαρικές.  

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..η αλήθεια είναι ότι άρχισε να με πιάνει πανικός αυτό το διάστημα...που πλησιάζει ο καιρός της γέννας.

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν πιστευω οτι δεν υπαρχουν, απλα ισως οχι τοσες σε αυτο το φορουμ. Αν ψαξεις σε ξενα φορουμ θα βρεις και 3 και 4 καισαρικες. Θα σου προτεινα το βιβλιο "Καισαρικη τομη" του MIchel Odent, περισσοτερο για επιμορφωση επι του θεματος, μιας και "ακυρωνει" το οριο των 3 καισαρικων λεγοντας πως υπαρχουν γυναικες με 5 ή και περισσοτερες καισαρικες στο ιστορικο τους. Θεωρητικα τα ποσοστα για εμφανιση επιπλοκων αυξανονται με καθε επομενη καισαρικη, αλλα υπαρχουν γυναικες που εχουν κανει 5 και 6 καισαρικες χωρις καποια επιπλοκη και καποιες που επαθαν επιπλοκη στη πρωτη. Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο προσπαθειας φυσιολογικου τοκετου;

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με το βιβλίο...θα το προμηθευτώ.

Όσο για το φυσιολογικό τοκετό που ανέφερες... Ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός.Στη 2η γέννα.. προσπαθήσαμε με πρόκληση αλλά δεν πέτυχε.

 

Άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα για να μάθω...το πώς αισθάνονται οι γυναίκες μετά την 3η καισαρική..μιας και αυξάνονται οι πιθανότητες επιπλοκών.

Επεξεργάστηκαν by Amarilis81

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amarilis81 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..οι αλήθεια είναι ότι άρχισε να με πιάνει πανικός αυτό το διάστημα...που πλησιάζει ο καιρός της γέννας.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με το βιβλίο...θα το προμηθευτώ.

Όσο για το φυσιολογικό τοκετό που ανέφερες... Ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός.Στη 2η γέννα.. προσπαθήσαμε με πρόκληση αλλά δεν πέτυχε.

 

Δεν ξερω ποση εμπειρια εχει ο γιατρος σου, ουτε το ιστορικο σου αλλα υπαρχουν γυναικες που γεννησαν φυσιολογικα μετα απο 2 και 3 καισαρικες. Βασικη προυποθεση ειναι ο γιατρος να εχει τις γνωσεις αλλα κυριως την εμπειρια σε VBAC κι αυτο θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις τον καταλληλο. Αν εισαι Θεσσαλονικη υπαρχει μαιευτικη ομαδα (γυναικολογος και μαια) που εχουν τεραστια εμπειρια επι του θεματος και πηγαινει κοσμος απ'ολη την Ελλαδα για να προσπαθησουν φυσιολογικα με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας. Οσον αφορα την προκληση, απ'οσο γνωριζω ειναι βασικη προυποθεση να μην γινει, καθως με την προκληση αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες ρηξης της μητρας μετα απο καισαρικη τομη.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν ξερω ποση εμπειρια εχει ο γιατρος σου, ουτε το ιστορικο σου αλλα υπαρχουν γυναικες που γεννησαν φυσιολογικα μετα απο 2 και 3 καισαρικες. Βασικη προυποθεση ειναι ο γιατρος να εχει τις γνωσεις αλλα κυριως την εμπειρια σε VBAC κι αυτο θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις τον καταλληλο. Αν εισαι Θεσσαλονικη υπαρχει μαιευτικη ομαδα (γυναικολογος και μαια) που εχουν τεραστια εμπειρια επι του θεματος και πηγαινει κοσμος απ'ολη την Ελλαδα για να προσπαθησουν φυσιολογικα με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας. Οσον αφορα την προκληση, απ'οσο γνωριζω ειναι βασικη προυποθεση να μην γινει, καθως με την προκληση αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες ρηξης της μητρας μετα απο καισαρικη τομη.

Ναι κ γω το είχα διαβάσει κάπου στο διαδίκτυο, αλλά δεν μπορούσα να υποδείξω στο γιατρό, το τι να κάνει(για την πρόκληση εννοώ). Το λέω αυτό γιατί, ο γιατρός που είχα τότε, μου είχε πει πως στη Γερμανία είχε ξεγεννήσει πολλές γυναίκες με vbac.Εάν μπορείς στείλε μου σε π.μ. το όνομα του γιατρού κ της μαίας που λες.

Επεξεργάστηκαν by Amarilis81

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Amarilis81 είπε:

Ναι κ γω το είχα διαβάσει κάπου στο διαδίκτυο, αλλά δεν μπορούσα να υποδείξω στο γιατρό, το τι να κάνει(για την πρόκληση εννοώ). Το λέω αυτό γιατί, ο γιατρός που είχα τότε, μου είχε πει πως στη Γερμανία είχε ξεγεννήσει πολλές γυναίκες με vbac.Εάν μπορείς στείλε μου σε π.μ. το όνομα του γιατρού κ της μαίας που λες.

Δεν υπαρχει λογος να μην το γραψω δημοσια, ειναι η ομαδα "Ελευσις" και συγκεκριμενα ο Νικος Παπανικολαου και η Χριστινα Κουρουτζιουδη. Υπαρχει ιστοσελιδα για να δεις πληροφοριες αλλα και προσωπικες σελιδες στα σε social media οπου θα δεις την δουλεια τους.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν υπαρχει λογος να μην το γραψω δημοσια, ειναι η ομαδα "Ελευσις" και συγκεκριμενα ο Νικος Παπανικολαου και η Χριστινα Κουρουτζιουδη. Υπαρχει ιστοσελιδα για να δεις πληροφοριες αλλα και σελιδα σε social media οπου θα δεις την δουλεια τους.

Πολύ κρίμα που το μαθαίνω τώρα.Για λόγους καθαρά ψυχολογικούς δε μπορώ να αλλάξω γιατρό τώρα που κοντεύω να κλείσω τον 7ο.Ούτως ή άλλως κ με το συγκεκριμένο γιατρό που έχει εμπειρία σε συνδυασμό με το ιστορικό που έχω,δε μπορεί κανείς να μας εγγυηθεί ότι θα γεννήσω φυσιολογικά.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amarilis81 είπε:

Πολύ κρίμα που το μαθαίνω τώρα.Για λόγους καθαρά ψυχολογικούς δε μπορώ να αλλάξω γιατρό τώρα που κοντεύω να κλείσω τον 7ο.Ούτως ή άλλως κ με το συγκεκριμένο γιατρό που έχει εμπειρία σε συνδυασμό με το ιστορικό που έχω,δε μπορεί κανείς να μας εγγυηθεί ότι θα γεννήσω φυσιολογικά.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Δεν ειναι αργα για να αλλαξεις γιατρο, εχεις ακομη 2 μηνες! Ξερω κοπελα που αλλαξε γιατρο κυριολεκτικα τελευταια στιγμη (στην 41η εβδομαδα) γιατι ειχε υποψιες για αναιτια καισαρικη και τελικα εζησε τον τοκετο που ονειρευοταν. Φυσικα θα κανεις οπως νιωθεις, δεν εχουν ολοι την δυναμη και αντοχη να κανουν τοσο μεγαλη αλλαγη προς το τελος, αλλα αν θελεις πολυ να προσπαθησεις φυσικα και δεν ειναι αργα για κατι τετοιο ;-). Εννοειται παντως οτι κανεις δεν εγγυαται οτι θα καταφερει η εγκυος vbac, αναλυουν την κατασταση, δινουν το ok (ή οχι) για ξεκινησει η προσπαθεια και καθ'ολη τη διαρκεια του τοκετου βρισκονται σε εγρηγορση γιατι εννοειται οτι τελικα μπορει να χρειαστει παλι καισαρικη, απλα η συγκεκριμενη ομαδα κανει την καισαρικη οσο γινεται πιο "φιλικη προς το βρεφος". Οπως και να 'χει ευχομαι με το καλο!

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αν και είναι παλιό το ποστ, έχω κάνει τρεις καισαρικες και μάλιστα με διαφορετικό γιατρό η κάθε μία.Εχω ακούσει ότι μέχρι τέσσερις το πολύ επιτρέπονται. Η γυναικολογος μου, που δεν μου τις έκανε αυτή, γιατί εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, μου είπε ότι πρόσφατα έκανε σε γυναίκα την όγδοη καισαρικη της. Ποια είμαι λέει που θα αρνηθώ σε μια μάνα να κάνει κι άλλο παιδί; επειδή κάποιοι δεν έχουν τις γνώσεις; 

Αλεξία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...