Nefeli2014

ΔΗΜ Νηπιαγωγεία εγγραφές Ηλιούπολη

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω πολλές απορίες και έχω μπερδευτεί μήπως μπορέσετε να με βοηθησετε:

1.η κόρη μου είναι να πάει από Σεπτέμβρη προνηπιο. Εδώ στην περιοχή είναι πάρα πολλά, ισχύει πως μας στέλνουν σε κάποιο συγκεκριμένο? 2.Ισχύει πως δεν τα δέχονται όλα τα πρόνηπια? 

3.ποτε γίνονται προεγγραφες και που? 

4.ειναι κάποιος από εδώ να μου πει για κάποιο συγκεκριμένο διότι ακούω για κάνα δυο πως είναι χάλια. 

5.θα πάω από κοντά να ρωτήσω στο πιο κοντινό μου, τι πρέπει να προσέξω σαν πιο έμπειρες που είστε? 

Τώρα την πάω σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό αλλά θέλω να την πάω στο δημόσιο στο προνηπιο. 

6.θεωρειτε καλύτερα το δημόσιο από το ιδιωτικό? 

Να σημειώσω πως με εσπα πληρουμε τα κριτήρια και στα μεν και στα δε. Οπότε δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Από τη μια λέω δημόσιο γιατί εκεί λένε αλήθειες αλλά δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν για τα νήπια(διάβασα σε έγκυρο site επώνυμες καταγγελιες πως σε ορισμένα ουτε κρεβατάκια δεν έχουν και κοιμούνται χαμω η ότι ορισμένοι προαύλιοι χώροι είναι ακατάλληλοι, δεν λαμβάνουν όλα μέτρα πυροπροστασιας κλπ) Τουλάχιστον στο ιδιωτικό από αυτή την άποψη είναι όλα ελεγχόμενα παρότι επιχείρηση επικερδής. Αλλά έχω αμφιβολίες για όλα και δεν ξέρω προς τα που να κινηθώ. Αν μπορείτε τα φώτα σας σαν έμπειρες μαμάδες.. 

Σας ευχαριστώ! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Διαφημίσεις

Οι εγγραφες ειναι 1-15 Μαιου και εγγραφεσαι στο νηπιαγωγειο στο οποιο ανηκεις με βαση τη διευθυνση σου.

εγγραφονται ως προνηπια παιδια που το 2019 κλεινουν τα 4 και ως νηπια παιδια που το 2018 κλεινουν τα 5.

σε καποιους δημους ειναι υποχρεωτικη η φοιτηση των προνηπιων (θα γινει υποχρεωτικη για ολα μεχρι το 2020) και ειναι υπιχρεωτικη παντου για τα νηπια.

τωρα ολα τα αλλα που ρωτας, δεν μπορω να τα απαντησω

• Ευχαριστώ! 1

7 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Καλησπέρα σας, έχω πολλές απορίες και έχω μπερδευτεί μήπως μπορέσετε να με βοηθησετε:

1.η κόρη μου είναι να πάει από Σεπτέμβρη προνηπιο. Εδώ στην περιοχή είναι πάρα πολλά, ισχύει πως μας στέλνουν σε κάποιο συγκεκριμένο? 2.Ισχύει πως δεν τα δέχονται όλα τα πρόνηπια? 

3.ποτε γίνονται προεγγραφες και που? 

4.ειναι κάποιος από εδώ να μου πει για κάποιο συγκεκριμένο διότι ακούω για κάνα δυο πως είναι χάλια. 

5.θα πάω από κοντά να ρωτήσω στο πιο κοντινό μου, τι πρέπει να προσέξω σαν πιο έμπειρες που είστε? 

Τώρα την πάω σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό αλλά θέλω να την πάω στο δημόσιο στο προνηπιο. 

6.θεωρειτε καλύτερα το δημόσιο από το ιδιωτικό? 

Να σημειώσω πως με εσπα πληρουμε τα κριτήρια και στα μεν και στα δε. Οπότε δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Από τη μια λέω δημόσιο γιατί εκεί λένε αλήθειες αλλά δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν για τα νήπια(διάβασα σε έγκυρο site επώνυμες καταγγελιες πως σε ορισμένα ουτε κρεβατάκια δεν έχουν και κοιμούνται χαμω η ότι ορισμένοι προαύλιοι χώροι είναι ακατάλληλοι, δεν λαμβάνουν όλα μέτρα πυροπροστασιας κλπ) Τουλάχιστον στο ιδιωτικό από αυτή την άποψη είναι όλα ελεγχόμενα παρότι επιχείρηση επικερδής. Αλλά έχω αμφιβολίες για όλα και δεν ξέρω προς τα που να κινηθώ. Αν μπορείτε τα φώτα σας σαν έμπειρες μαμάδες.. 

Σας ευχαριστώ! 

Εγγραφές ανακοινώνονται συνήθως την άνοιξη, έχε το νου σου να ρωτήσεις εκεί κατα το Πάσχα. Δεν επιλέγεις σχολείο, πηγαίνεις όπου υπάγεσαι, οπότε δεν υπάρχει και δίλημμα. Μπορεί αν ένα σχολείο είναι γεμάτο και αλλού υπάρχουν θέσεις να σε στείλουν εκεί, κι ας μην είναι το πλησιέστερο ή σε κάποιες περιπτώσεις να έχεις επιλογή αν τα σχολεία έχουν κενά και συντρέχουν άλλοι λόγοι, π.χ. έχεις μεγαλύτερα παιδιά σε κοντινό δημόσιο σχολείο. Σε εμάς π.χ. χτίστηκε δεύτερο σχολείο, αλλά εθελοντικά έφυγαν όσα είχαν ξεκινήσει και όσα έμειναν, μπόρεσαν να φέρουν και τα αδερφάκια τους για να μην κάνουν πάνω κάτω οι γονείς. Η το ένα σχολείο της περιοχής έχει υπεράριθμα παιδιά και δίνεται επιλογή σε νέους μαθητές να πάνε σε όποιο άλλο σχολείο του δήμου επιλέξουν.

Οπότε γενικά, δεν τίθεται θέμα να επιλέξεις, εκτός αν σου ζητήσουν να πας αλλού.

Για την περιοχή σου δεν ξέρω, τα προνήπια δεν τα δέχονται παντού γιατί μπορεί να μην χωράνε, οπότε αυτό πρέπει να το έχεις υπόψη, ότι μπορεί να κάνεις αίτηση και το Σεπτέμβριο να μάθεις ότι το παιδί δεν το πήραν. Καλό είναι αν υπάρχει παιδικός σταθμός του Δήμου να δεις αν μπορείς να κάνεις και εκεί αίτηση, αλλιώς να έχεις ψάξει και τις επιλογές σου ιδιωτικά. Το τι είναι καλύτερο, πάει κατά περίσταση, η κόρη μου πήγες σε ιδιωτικό προνήπιο γιατί δεν την πήραν στο δημόσιο και ήταν απαράδεκτο, την τράβηξα πριν το τέλος της χρονιάς και έμεινε σπίτι, αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και χάλια δημόσια.

• Ευχαριστώ! 1

Τι είναι οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί? Δεν είναι νηπιαγωγεία? Είναι απλά φύλαξη ας πούμε? 

Στον ιδιωτικό παιδικό που την πάω ειναο και νηπιαγωγείο από το υπουργείο με άδεια. Το έχω σκεφτεί πως μπορεί να μην την πάρουν στο δημόσιο και θα κάνω εγγραφή και στο ιδιωτικό - δε θα μείνει σπίτι σε Καμμια περίπτωση έχει ανάγκη να πάει - αλλά η βλακεια είναι πως πρέπει να πληρώσω εγγραφή κι αν τελικά την πάρουν στο δημόσιο να χάσω αυτά τα χρήματα αλλά τι να κάνω δεν μπορώ να κάνω αλλιώς... 

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας! 

Πληροφορήθηκα επίσης πως το δημοτικό όπου ανηκουμε είναι από τα καλύτερα της περιοχής οπότε συμφέρει να πάει και στο νηπιαγωγείο όπου συστεγαζεται με αυτό, θα ειναι και πιο ομαλό για εκείνη από την άποψη φίλων συνήθειας κλπ έτσι πιστεύω δηλαδή 

Παντως λέω να κάνω από τώρα μια επίσκεψη στο κοντινό μας να δω πως όντως εκεί ανηκουμε να κόψω και λίγο κίνηση να μιλήσω με διευθυντή να με κατατιπισουν. Έτσι να μου φύγει και το αγχος...

Εγώ ξέρω ότι τα προνήπια τα παίρνουν πλέον υποχρεωτικά. μιλάω για τα δημόσια νηπιαγωγεία. οπότε πάς στο νηπιαγωγείο της περιοχής σου και σε κατατοπίζουν αυτοί αν ανήκεις εκεί ή όχι. αν είναι πλήρης, τότε σε στέλνει σε όμορο. πάντως να μείνει το παιδί εκτός, δεν παίζει. Μπορείς να πάς και σε οποιοδήποτε άλλο θέλεις (χωρίς να ανήκεις εκεί) αν συμφωνούν και τα δύο νηπιαγωγεία. στην ερώτησή σου δημόσιο ή ιδιωτικό θα απαντήσω δημόσιο. επειδή βλέπω ότι μένεις Ηλιούπολη, για ποιο δημοτικό μιλάς ότι έχει καλή φήμη;

Τελικά ρώτησα κι έμαθα που ανηκουμε, μίλησα με μια δασκάλα πολυ κατατοπιστικη και συμπαθέστατη. Τον Μάη μου είπε οι εγγραφές. Θα την πάω κι από κοντά να το δει. Αντε παναγιτσα μου και καλή αρχή. 

Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Εμείς πάμε τη μικρή σε δημόσιο παιδικό σταθμό, όντως κρεβατάκια έχει μόνο για τα μωρά, από δύο χρόνων κ πάνω δεν κοιμούνται τα περισσότερα ούτως η άλλως. Δε νομίζω ότι στο νηπιαγωγείο κοιμούνται τα παιδάκια έτσι κ αλλιώς όμως. Εγώ είμαι πάρα πολύ ικανοποιημενη, ο σταθμός είναι δεκαετίας κ οι δασκάλες παρά πολύ καλές. Πάντα εξαρτάται που θα πέσεις. Ξέρω ιδιωτικούς σταθμούς που δε φτάνουν ούτε στο ελάχιστο τον δικό μας από πολλές απόψεις, εγκαταστάσεις, φαγητο. Εύχομαι καλή τύχη στην επιλογή σου κ καλή αρχή.

• Ευχαριστώ! 1

https://lb3f.lilypie.com/sDGXp2.png

Ξέρετε στους δημόσιους παιδικούς σταθμούς από ποια ηλικία δέχονται; @Lenia16 γνωρίζεις; Γιατί ρώτησα στους δικούς μας και στον έναν μου είπαν από 2 ετών, στον άλλον από 2,5 και είναι κι οι δυο δημόσιοι του ίδιου δήμου. Είχα την εντύπωση στο μεταξύ ότι δέχονται από νωρίτερα και ο μικρός μου θα 'ναι 18 μηνών όταν θα ξεκινήσει. Τι στο καλό ισχύει τελικά; Σε έναν μου είπαν ότι δεν έχουν τις υποδομές και το προσωπικό για να δέχονται μικρότερα και δεν έχει εκδοθεί λέει κι ο Κανονισμός που να ορίζει από ποια ηλικία θα δέχονται (???).

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Just now, Josephine είπε:

Ξέρετε στους δημόσιους παιδικούς σταθμούς από ποια ηλικία δέχονται; @Lenia16 γνωρίζεις; Γιατί ρώτησα στους δικούς μας και στον έναν μου είπαν από 2 ετών, στον άλλον από 2,5 και είναι κι οι δυο δημόσιοι του ίδιου δήμου. Είχα την εντύπωση στο μεταξύ ότι δέχονται από νωρίτερα και ο μικρός μου θα 'ναι 18 μηνών όταν θα ξεκινήσει. Τι στο καλό ισχύει τελικά; Σε έναν μου είπαν ότι δεν έχουν τις υποδομές και το προσωπικό για να δέχονται μικρότερα και δεν έχει εκδοθεί λέει κι ο Κανονισμός που να ορίζει από ποια ηλικία θα δέχονται (???).

Στο δήμο Αθηναίων από 6 μηνων μέχρι την ημερομηνία εγγραφής στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Στους αμιγώς παιδικούς νομίζω από 2.5-4, στους βρεφονηπιακούς από 6μηνων-4. Λογικά το ίδιο ισχύει κ για τους υπόλοιπους δημους. Αν είναι 18μηνων θα τον πας βρεφονηπιακό.

https://lb3f.lilypie.com/sDGXp2.png

19 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Στο δήμο Αθηναίων από 6 μηνων μέχρι την ημερομηνία εγγραφής στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Στους αμιγώς παιδικούς νομίζω από 2.5-4, στους βρεφονηπιακούς από 6μηνων-4. Λογικά το ίδιο ισχύει κ για τους υπόλοιπους δημους. Αν είναι 18μηνων θα τον πας βρεφονηπιακό.

Σ ευχαριστω πολυ. Δυστυχώς δεν υπάρχει βρεφονηπιακός στο Δήμο, οποτε βλέπουμε κ τους ιδιωτικους. Εκτος απο εναν δημοσιο παιδικο, όπου μου ειπαν πως με μια υποχώρηση θα τον δεχτουν απο 20 μηνων περιπου, χαρη στην καλη τους θέληση δηλ.

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα