Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο γιός μου είναι τριών ετών και αντιμετωπίζουμε βαριά επεισόδια άσθματος-κρίσεις παροξυσμού. Από την στιγμή που ξεκίνησαν τον παρακολουθεί εντατικά παιδοπνευμονολόγος.  Το παρακολουθούμε, ακολουθεί αγωγή από Οκτώβριο - Μάιο, και σε περιπτώσεις επεισοδίου μας κατευθύνει ο γιατρός για το πως θα το αντιμετωπίσουμε.  Η διαφορά που βλέπω είναι πως αντιμετωπίζονται πιο άμεσα πλέον, όμως ακόμα παθαίνει παροξυσμούς (εδώ να σημειώσω πως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό, τον επέλεξα μετά από μεγάλη έρευνα και θεωρείται από τους πολύ καλούς στον χώρο).

Έχω την ανάγκη να μιλήσω με κάποια μαμά που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, να μου δώσει λίγο κουράγιο γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι από την κατάσταση αυτή.

Να τονίσω πως μιλάμε για ένα παιδί που είναι στον παιδικό από πάρα πολυ μικρό οπότε όπως καταλαβαίνετε τα επεισόδια που κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε (λόγω συνεχόμενων ιώσεων) ήταν περισσότερα από ότι θα ήταν σε άλλη περίπτωση.

Υπάρχει κάποια που έχει αντιμετωπίσει ίδια προβλήματα??

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ο γιός μου είναι τριών ετών και αντιμετωπίζουμε βαριά επεισόδια άσθματος-κρίσεις παροξυσμού. Από την στιγμή που ξεκίνησαν τον παρακολουθεί εντατικά παιδοπνευμονολόγος.  Το παρακολουθούμε, ακολουθεί αγωγή από Οκτώβριο - Μάιο, και σε περιπτώσεις επεισοδίου μας κατευθύνει ο γιατρός για το πως θα το αντιμετωπίσουμε.  Η διαφορά που βλέπω είναι πως αντιμετωπίζονται πιο άμεσα πλέον, όμως ακόμα παθαίνει παροξυσμούς (εδώ να σημειώσω πως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό, τον επέλεξα μετά από μεγάλη έρευνα και θεωρείται από τους πολύ καλούς στον χώρο).

Έχω την ανάγκη να μιλήσω με κάποια μαμά που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, να μου δώσει λίγο κουράγιο γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι από την κατάσταση αυτή.

Να τονίσω πως μιλάμε για ένα παιδί που είναι στον παιδικό από πάρα πολυ μικρό οπότε όπως καταλαβαίνετε τα επεισόδια που κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε (λόγω συνεχόμενων ιώσεων) ήταν περισσότερα από ότι θα ήταν σε άλλη περίπτωση.

Υπάρχει κάποια που έχει αντιμετωπίσει ίδια προβλήματα??

 

Eμείς. Το θετικό είναι ότι με τα χρόνια το παιδικό άσθμα σχεδόν πάντα βελτιώνεται. Στο γιο μου το χειρότερο ήταν μέχρι 3-4, και πλέον που τελειώνει το δημοτικό σπάνια τυχαίνει να χρειαστεί εισπνοές για καμιά βδομάδα, εκεί που ήμασταν με εισπνεόμενα σχεδόν όλο το χρόνο.

Εκτός από την ηλικία, σε εμάς βοήθησε και μία συγκεκριμένη αλλεργιολόγος, που μου συνέστησε ο δικός μου πνευμονολόγος (έχω και εγώ άσθμα). Η συγκεκριμένη συνέστησε πολύ επιθετική αγωγή με κάθε υπόνοια συναχιού ή βήχα, και ενώ οι δόσεις για λίγες μέρες ήταν πολύ μεγάλες, πράγματι τελικά είχαμε δραματική μείωση της συνολικής ανάγκης για αγωγή σε βάθος χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτησω κατι σημαντικο. Παθαίνει τις κρίσεις σε συγκεκριμένες φάσεις όπως στον ύπνο του ή σε συγκεκριμένους χώρους; Έχεις παρατηρήσει κάτι τετοιο; Είχα εγώ άσθμα με κρίσεις σαν μωρο και μετεπειτα παιδί. Κόπηκε μαχαίρι μόνο του χωρίς αγωγή κάποια στιγμη και με 'ξαναθυμηθηκε' στα 26 μου χρόνια. Όποτε και βρήκαμε ακριβώς τι μου συνέβαινε και σαν παιδί, γιατί εκείνα τα χρόνια είχαν πει αλλά αντί άλλων στους γονείς μου και εννοείται απλά χειροτέρευε όσο περνούσε ο καιρός. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Eμείς. Το θετικό είναι ότι με τα χρόνια το παιδικό άσθμα σχεδόν πάντα βελτιώνεται. Στο γιο μου το χειρότερο ήταν μέχρι 3-4, και πλέον που τελειώνει το δημοτικό σπάνια τυχαίνει να χρειαστεί εισπνοές για καμιά βδομάδα, εκεί που ήμασταν με εισπνεόμενα σχεδόν όλο το χρόνο.

Εκτός από την ηλικία, σε εμάς βοήθησε και μία συγκεκριμένη αλλεργιολόγος, που μου συνέστησε ο δικός μου πνευμονολόγος (έχω και εγώ άσθμα). Η συγκεκριμένη συνέστησε πολύ επιθετική αγωγή με κάθε υπόνοια συναχιού ή βήχα, και ενώ οι δόσεις για λίγες μέρες ήταν πολύ μεγάλες, πράγματι τελικά είχαμε δραματική μείωση της συνολικής ανάγκης για αγωγή σε βάθος χρόνου. 

Και εμείς είμαστε τώρα στην κατάσταση που περιγράφεις,  σε μεγάλα επεισόδια οι δόσεις ειναι πράγματι μεγάλες, ευτυχώς όμως έχει αποτέλεσμα, απλά αναρωτιέμαι μέχρι πότε μπορεί να κρατήσει αυτό, τα πρώτα επεισόδια ήρθαν με το που έκλεισε χρόνο (μάλιστα χρειάστηκε και δύο φορές νοσηλεία) και ο αγώνας συνεχίζεται. Μου δίνεις όμως ελπίδες με αυτό που λες, εύχομαι κάποια στιγμή να περάσει, έστω να μην έχουμε επεισόδια τόσο συχνά.

13 hours ago, Merendoula said:

Καλησπέρα. Να ρωτησω κατι σημαντικο. Παθαίνει τις κρίσεις σε συγκεκριμένες φάσεις όπως στον ύπνο του ή σε συγκεκριμένους χώρους; Έχεις παρατηρήσει κάτι τετοιο; Είχα εγώ άσθμα με κρίσεις σαν μωρο και μετεπειτα παιδί. Κόπηκε μαχαίρι μόνο του χωρίς αγωγή κάποια στιγμη και με 'ξαναθυμηθηκε' στα 26 μου χρόνια. Όποτε και βρήκαμε ακριβώς τι μου συνέβαινε και σαν παιδί, γιατί εκείνα τα χρόνια είχαν πει αλλά αντί άλλων στους γονείς μου και εννοείται απλά χειροτέρευε όσο περνούσε ο καιρός. 

Μπορεί να περάσει κρίση παροξυσμού μετά από κάποια ίωση, μπορεί να περάσει όμως και στο άσχετο χωρίς κανέναν λόγο, χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι , προφανώς για να παθαίνει κάτι τον πειράζει που εμένα δεν μου είναι αντιληπτό.

Link to comment
Share on other sites

εμπειρια προσωπικη δ εχω

μονο απο τον αδερφο μου που μικρος εκανε εισπνεομενα,αλλα μετα το δημοτικο οχι

το μονο που θυμαμαι ειναι οτι λεγαμε οτι εχει ασθμα.τον ενοχλουσε η σκονη οπως κ πλεον μεγαλος.επισης τον ενοχλουν οι εντονες μυρωδιες.απλα δ τις αντεχει,ουτε βηχα ουτε τοτ αλλεργικο εχει πια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...