Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς βρήκατε την babysitter σας;


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Ήθελα να σας ρωτήσω όσοι απασχολείτε babysitter σε βρέφη, με ποιον τρόπο την βρήκατε και την προσλάβατε; Μέχρι τώρα έχω κινηθεί μόνο μέσω γνωστών. Στην αρχή είχα την ανασφάλεια και ήθελα να είναι από γνωστό ή ακόμη καλύτερα να είναι και η ίδια γνωστή μας. Στην πορεία όμως είδα ότι δημιουργούνται παρεξηγήσεις του τύπου έπρεπε να πάρω αυτήν γιατί πως θα της πούμε όχι που είναι γνωστή του πατέρα μου ας πούμε, ή πως θα ξαναβρεθούμε στην ίδια παρέα που την απορρίψαμε ενώ είναι αδερφή του φίλου μας και διάφορα άλλα. Αυτά από τη μεριά τους πιο πολύ. 

 

Έχετε εμπειρία από γνωστή online πλατφόρμα για νταντάδες; Έχετε μείνει ικανοποιημένες; Έχει κάποια νταντά που να την βρήκε απλά μέσω αγγελίας και να πήγαν πραγματικά όλα καλά; Και αν όχι, τι σας πήγε στραβά; 

 

Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αναζήτηση babysitter για βρέφη και όχι για μεγαλύτερα παιδάκια, αφού σε μεγαλύτερα παιδάκια μπορείς να κάνεις ερωτήσεις αν τους αρέσει ή όχι, αν τη θέλουν να είναι μαζί τους, γενικότερα αν περνάνε καλά, ενώ τα βρέφη είναι μια πολύ ιδιαίτερη κατηγορία από πολλές απόψεις (ειδικά φαγητά, περιορισμένες δραστηριότητες, δεν επικοικωνούν τις ανάγκες και τα θέλω τους). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από αγγελία, για πλήρη απασχόληση, σε γνωστό site με αγγελίες, και μετά έλεγχο όσο μπορούσαμε στοιχεία, συστάσεις κλπ. Αλλά εκείνη την περίοδο εργαζόμασταν πολύ κοντά στο σπίτι και υπήρχε ευχέρεια να γυρίσουμε ανά πάσα στιγμή για έλεγχο, το οποίο και κάναμε αρκετές φορές στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από εδώ ! Είδα αρκετές κοπέλες και κατέληξα σε μια που ήταν εξαιρετική, και τώρα είναι σε πλήρη απασχόληση σε σταθμό δηλ. δεν την έχουμε πια γιατι τωρα δεν υπαρχει πια τόσο ανάγκη. Κάποια τηλέφωνα που είναι παλιότερα ισχύουν ακόμα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/9/2018 at 6:31 ΜΜ, Dust pink είπε:

Λίγες φορές την έχω χρειαστεί. Μέσω δύο φίλων που την απασχολούσαν . Εξαιρετική σε όλα της!!!

 

Στείλτην εδώ αφού δεν τη θες συχνά!! :) (Σοβαρά μιλάω...)

 

On 19/9/2018 at 9:55 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Από αγγελία, για πλήρη απασχόληση, σε γνωστό site με αγγελίες, και μετά έλεγχο όσο μπορούσαμε στοιχεία, συστάσεις κλπ. Αλλά εκείνη την περίοδο εργαζόμασταν πολύ κοντά στο σπίτι και υπήρχε ευχέρεια να γυρίσουμε ανά πάσα στιγμή για έλεγχο, το οποίο και κάναμε αρκετές φορές στην αρχή.

 

Και τελικά πήγαν όλα καλά; Ήταν εντάξει στα καθήκοντά της; 

 

12 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Εγώ από εδώ ! Είδα αρκετές κοπέλες και κατέληξα σε μια που ήταν εξαιρετική, και τώρα είναι σε πλήρη απασχόληση σε σταθμό δηλ. δεν την έχουμε πια γιατι τωρα δεν υπαρχει πια τόσο ανάγκη. Κάποια τηλέφωνα που είναι παλιότερα ισχύουν ακόμα.  

 

Αλήθεια; Θα δώσω μια ευκαιρία λοιπόν. Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Update: Μόλις κοίταξα και δεν έχουν βάλει καθόλου νέες αγγελίες φέτος δυστυχώς...είναι όλες παλαιότερες..

 

11 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μέσω φίλης και ευτυχώς πετύχαμε τζόκερ.

 

Κάπου έχω διαβάσει που αναφέρεις ότι είναι φοβερή με το παιδί σου και πραγματικά εύχομαι να πετύχω κ εγώ τέτοιον άνθρωπο. 

 

 

 

 

Αλήθεια, τι ηλικία έχουν οι κυρίες αυτές; Νεαρές κοπέλες ή πιο ώριμες κυρίες;

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Merendoula είπε:

 

Στείλτην εδώ αφού δεν τη θες συχνά!! :) (Σοβαρά μιλάω...)

 

 

Και τελικά πήγαν όλα καλά; Ήταν εντάξει στα καθήκοντά της; 

 

 

Αλήθεια; Θα δώσω μια ευκαιρία λοιπόν. Ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

 

Κάπου έχω διαβάσει που αναφέρεις ότι είναι φοβερή με το παιδί σου και πραγματικά εύχομαι να πετύχω κ εγώ τέτοιον άνθρωπο. 

 

 

 

 

Αλήθεια, τι ηλικία έχουν οι κυρίες αυτές; Νεαρές κοπέλες ή πιο ώριμες κυρίες;

Προσωπικά την χρειάστηκα λίγες φορές όταν λόγω προβλήματος υγείας του μπαμπά μου η μητέρα μου δεν μπορούσε να κρατήσει το μωρό. Από την συνεργασία μας έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Ούτε και υπήρχε πρόβλημα εκ μέρους της από την μεμονωμένη απασχόληση που παρειχα . Περιπου 15 μέρες και άλλες 5 το επόμενο διάστημα. 

Τίμια ,εχεμυθη ,καθαρή ,οργανωτική ,τυπική , πρόσχαρη, με εξαιρετική προσέγγιση στο παιδί. Για έναν περίεργο τρόπο, εμπιστεύομαι το ένστικτο του παιδιού μου...τι εννοω; Έχω παρατηρήσει πως σε μια πρώτη επαφή με τους ανθρώπους τα παιδιά δείχνουν "σημάδια". Έχει τύχει η μικρή με ανθρώπους που βλέπει πρώτη φορά η όχι να βγάζει διαφορετικές συμπεριφορές. Αλλοι την κερδίζουν αμέσως και κάνει απίστευτες χαρές (και ας τους βλέπει πρώτη φορά) και με άλλους πλανταζει στο κλάμα και τρέχει πάνω μου να γατζωθει (και ας τους βλέπει συχνά). Είναι η αύρα τους ;; Δεν ξέρω;  Με την συγκεκριμένη κυρία από την πρώτη κιόλας επαφή έτρεχε να την αγκαλιάσει, μου ήρθε στο μυαλό η σχέση που έχει αναπτύξει με την γιαγιά της. Ίσως έβλεπε σε εκείνη την φιγούρα της γιαγιάς της. Και δεν έπεσα έξω...

Στο ηλικιακό κομμάτι ,είναι 55 ετών. 

Βέβαια είχα συστάσεις για εκείνη από δύο σπίτι που απασχολείται και τους έχει μεγαλώσει τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...