Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απουσία σε βάφτιση , δώρο.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Προ ημερών ζευγάρι γνωστών βάφτισε το παιδάκι του , ήμασταν καλεσμένοι και στο τραπέζι που ακολούθησε. Δεν μπορέσαμε να παραβρεθουμε ,τους είχαμε ενημερώσει εγκαίρως, καθώς η μικρή λόγω του mmr που έκανε ανέβασε πυρετό, πράγμα για το οποίο ειμασταν προετοιμασμένοι (τότε θα το κάνει και ίσως τότε ανεβάσει πυρετό, πράγμα που συνέβη) Δεν μπορούσα να την αφήσω στουε δικούς μου με 39 πυρετό ούτε και ήθελα. Οι άνθρωποι έδειξαν κατανόηση και όλα καλά. 

Σήμερα ,κανονίσαμε να βρεθούμε με την κοπέλα για να της ευχηθώ από κοντά και να της δώσω ένα δώρο που πήραμε για την βάφτιση. Όταν της το έδωσα ,με κοίταξε με απορία και μου είπε "Γιατί δώρο, αφού ούτε ήρθατε στην βάφτιση" . Ίσως το είπε από ευγένεια δεν ξέρω.. Γενικά όμως εγώ λειτουργώ έτσι ,αν τύχει κάτι και δεν πάω σε μια εκδήλωση θα πάω μετά το δώρο που  έτσι και αλλιώς θα πήγαινα. Τέλος πάντων περιορίστηκα εκείνη την στιγμή ,στο ότι θέλαμε πολύ να έρθουμε αλλά έχεις μωρό και καταλάβαινες. Το δωράκι δεν είναι τίποτα ,κάτι συμβολικό για την τάδε (το όνομα της μικρης) με αγάπη. Μου έκανε εντύπωση η ατάκα της. Συνηθίζεται σε περίπτωση απουσίας να μην παιρνουν εκ των υστέρων κάποιο δώρο; Εμένα μου φαίνεται κάπως να με καλέσουν κάπου και να το προσπεράσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω θεωρω αυτονοητο να παρω δωρο σε γαμο ή βαφτιση ειτε παω ειτε δεν παω. Και δωρο σε νεογεννητο αν δεν μπορεσω να το δω στο μαιευτηριο. Εστω και να το στειλω ταχυδρομικά οπως εκανα οταν ημουν εξωτερικο ή τωρα που δεν μενω Αθηνα. Επισης θεωρω αυτονοητο να φυλάξω μπομπονιερα για οποιον δεν ερθει. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα σκοπό να πάω κι απλά κάτι μου τύχαινε, ναι θα πήγαινα δώρο και μετά. Αν δεν είχα σκοπό να πάω έτσι κι αλλιώς, όχι δεν θα πήγαινα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα σκοπό να πάω παιρνω κατι συμβολικο. Ή αν ειναι πχ γαμος που ειναι καλεσμενοι κ οι γονεις μου κ εγω με τον αντρα μου αλλα δν θα πηγαινα ετσι κι αλλιως, δινω καποιο ποσο κ το βαζουν στο φακελάκι ή τον λογαριασμο με τα ονοματα ολων. Ή σε μια γάμο βάφτιση παιδιών οικογενειακών φίλων που είχα να δω από την εφηβεια, οταν σταματηςαν να μας παιρνουν μαζι σε επιςκεψεις, εστειλα με τους γονεις μου ενα δωρακι για το μωρο μονο. Γενικα πάντα κάτι κανονίζω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πήγαιναμε στην βάφτιση , αλίμονο! Αν η μικρή δεν είχε παρενέργειες από το εμβόλιο ,φυσικά και θα τιμουσαμετο μυστήριο. Σχέση υποχρεωσης για να είμαι ειλικρινης δεν εχουμε μια απλή και τυπική σχέση συνεργασίας αλλά με καλές επαφές. Αμοιβαία εκτίμηση αν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dust pink said:

Θα πήγαιναμε στην βάφτιση , αλίμονο! Αν η μικρή δεν είχε παρενέργειες από το εμβόλιο ,φυσικά και θα τιμουσαμετο μυστήριο. Σχέση υποχρεωσης για να είμαι ειλικρινης δεν εχουμε μια απλή και τυπική σχέση συνεργασίας αλλά με καλές επαφές. Αμοιβαία εκτίμηση αν θέλετε.

Οπότε εννοείται πως καλά έκανες και πήρες δώρο στο παιδί, ίσως η μητέρα σου το είπε από ευγένεια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω μια αμήχανη απαντηση ευγένειας ηταν, απο αυτες που καλυτερα να μασας παρα να  μιλας! ισως εξεπλάγη που η σχεση σας ειναι πιο τυπική κ δν το περιμενε. γιατι μπορει πχ να περιμενε την χειρονομία απο αλλους πιο στενους κ να μην την ειδε κ γι αυτο να εντυπωσιάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εγώ νομίζω μια αμήχανη απαντηση ευγένειας ηταν, απο αυτες που καλυτερα να μασας παρα να  μιλας! ισως εξεπλάγη που η σχεση σας ειναι πιο τυπική κ δν το περιμενε. γιατι μπορει πχ να περιμενε την χειρονομία απο αλλους πιο στενους κ να μην την ειδε κ γι αυτο να εντυπωσιάστηκε.

Το τέλευταιο που αναφέρεις το είχα πάθει εγω στην βάφτιση της κόρης μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έτυχε με δώρα για τη γέννηση. Πήρα απο ανθρώπους που δεν το περίμενα ενω άλλοι στενοί 8,5 μήνες μετά δεν έχουν ευκαιρήσει να περάσουν μια βόλτα από το σπίτι. Τη βάφτιση θα την κάνουμε κλειστή οπότε δεν περιμένω κάτι. 

 

Και στο γάμο πάντως όσοι θα έρχονταν αν δεν ήταν το ταξίδι ή άλλοι λόγοι, πήραν δώρο κ μάλιστα μέσα στις πρώτες μέρες των capital controls (φοβερο timing για γαμο!), σε δύσκολη περίοδο δλδ για έξοδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Εμένα μου έτυχε με δώρα για τη γέννηση. Πήρα απο ανθρώπους που δεν το περίμενα ενω άλλοι στενοί 8,5 μήνες μετά δεν έχουν ευκαιρήσει να περάσουν μια βόλτα από το σπίτι. Τη βάφτιση θα την κάνουμε κλειστή οπότε δεν περιμένω κάτι. 

 

Και στο γάμο πάντως όσοι θα έρχονταν αν δεν ήταν το ταξίδι ή άλλοι λόγοι, πήραν δώρο κ μάλιστα μέσα στις πρώτες μέρες των capital controls (φοβερο timing για γαμο!), σε δύσκολη περίοδο δλδ για έξοδα.

 

ΑΣχετο αλλά τι μου θυμισες..... εμείς ξυπνήσαμε απο΄το γαμήλιο πάρτυ και είχε capital Control.... αυτο πάει να πει Timing.... :-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , zefuros είπε:

 

ΑΣχετο αλλά τι μου θυμισες..... εμείς ξυπνήσαμε απο΄το γαμήλιο πάρτυ και είχε capital Control.... αυτο πάει να πει Timing.... :-)

Είχατε ξεχρεώσει τουλάχιστον; :-P

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Έσπερος said:

Εμένα μου έτυχε με δώρα για τη γέννηση. Πήρα απο ανθρώπους που δεν το περίμενα ενω άλλοι στενοί 8,5 μήνες μετά δεν έχουν ευκαιρήσει να περάσουν μια βόλτα από το σπίτι. Τη βάφτιση θα την κάνουμε κλειστή οπότε δεν περιμένω κάτι. 

 

 

 

Υπάρχουν και χειρότερα, σκέψου εμένα μέχρι λίγο πριν κλείσει τα δύο πολλοί ''συγγενείς'' δεν ήξεραν αν έχω αγόρι ή κορίτσι...:roll:

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , kotsifikos είπε:

 

Υπάρχουν και χειρότερα, σκέψου εμένα μέχρι λίγο πριν κλείσει τα δύο πολλοί ''συγγενείς'' δεν ήξεραν αν έχω αγόρι ή κορίτσι...:roll:

Να σου πω από συγγενείς δεν περιμένω πολλά με την έννοια οτι αν δεν ειναι στενοι τυπου πρωτα ξαδέρφια κ δεν εχουμε συχνή κ τακτική επαφη, εχουν καθε δικαιωμα να αδιαφορούν. Αλλα για φιλους που τους διαλέγεις, κ σε διαλέγουν, μου εκανε εντυπωση. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Να σου πω από συγγενείς δεν περιμένω πολλά με την έννοια οτι αν δεν ειναι στενοι τυπου πρωτα ξαδέρφια κ δεν εχουμε συχνή κ τακτική επαφη, εχουν καθε δικαιωμα να αδιαφορούν. Αλλα για φιλους που τους διαλέγεις, κ σε διαλέγουν, μου εκανε εντυπωση. 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αλλά μην σου κάνει εντύπωση, θα δεις πως μεγαλώνοντας αλλάζουμε και εμείς και οι φίλοι μας και λίγο η απόσταση, λίγο οι υποχρεώσεις χανόμαστε, δυστυχώς.

(Μα και εγώ για συγγενείς πρώτου βαθμού μιλάω πρώτα ξαδέρφια και θείοι χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τους φίλους ισχύει δυστυχώς. Εγω το βιώνω κ λόγω απόστασης. Αλλά για τους φίλους στην Αθηνα καταλαβα οτι καποιοι σκέφτηκαν να μην ενοχλήσουν στο μαιευτηριο κ λογικο, κ μετα μάλλον περίμεναν να μας δουν Πάσχα ή κσλοκαιρι ή σε βάφτιση, που εμείς τα κανονίσαμε αλλιώς. Αλλα να μενεις στο ιδιο μερος που ειναι σαν μεγαλο χωριο, να συναντιέσαι στο δρόμο κ να σου λένε Αχ ποςο θελουμε να έρθουμε να σας δούμε να ευχηθούμε για το μωρο, να καλείς μια να μην μπορουν, να κανονίζεται μια αλλη κ να ακυρώνεται, να μιλας στο τηλ κ να σου λενε αχ μακάρι να τα πούμε από κοντά, είναι λίγο γελοίο. Διοτι εδω ξερουμε ποσο πηγμένου είναι ο καθένας κ πού τρέχει. 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κοινωνικές περιστάσεις αυτός που θέλει να έρθει θα έρθει, έστω και από υποχρέωση ή τυπικά. Αυτός ,πάλι που δεν θέλει να έρθει δεν θα έρθει αλλά θα σου "δωσει" την εντύπωση ότι θέλει ... Οι πιο ειλικρινής από αυτούς που δεν θέλουν δεν λένε τίποτα. Ανήκει στη σφαίρα των ανθρώπων @Έσπερος ακόμη και σε αυτούς που ούτε καν περίμενες...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είχατε ξεχρεώσει τουλάχιστον; :-P

 

Το μεγαλο ποσό Ναι, το υπόλοιπο μας παρακάλαγε το κέντρο να μην το πληρώσουμε..... :-)  Αλλά τραπεζίκή μεταφορά και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...