Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακαταστατο προγραμμα φαγητου


Recommended Posts

Ούτε και εγώ έδωσα κρέμα. Ξεκίνησε με φρούτα αλεσμένα . Ούτε τα επιδόρπια γιαουρτιού έχω δώσει, για την βόλτα παίρνω κατσικίσιο σκέτο και το τρώει . Αντιπαθώ επίσης και τα βαζακια μεσημέριανου. Αν είμαστε έξω και φοβάμαι μην αλλοιωθεί τι δικό μου θα δώσω γιαούρτι και όταν επιστρέψουμε σπίτι θα δώσω λίγο απο το μεσημέριανο. 

Δεν ήθελα να δώσω, βέβαια τα πήγε καλά με τις φυσικές τροφές αλλά και ο παιδίατρος της μου τις είχε απαγορεύσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Lia evang είπε:

Εσεις κοριτσια δεν δωσατε κρεμες δηλαδη? 

ούτε και εγώ έδωσα ποτέ κρέμα εμπορίου !...

 έφτιαχνα μόνη μου με αυγό και βρώμη ή ολικής βιο αλεύρι κλπ.  Γενικά δεν ήθελε και τις κρέμες τόοοσο πολύ. .

Ως" κρέμα"  δηλαδή κρεμώδες φαγητό, έτρωγε το γιαούρτι σκέτο το παραδοσιακό.  ΠΟΤΕ δεν αγόρασα τα παιδικά γιαουρτάκια (τεράστια απάτη στο τι προσφέρουν, δεν είναι καν πραγματικό φαγητό), και όταν τα έβλεπε στα ξένα σπίτια, 

της έλεγα θα πάρουμε πιο μετά ήαλλη μέρα,

κάποια στιγμή τα αγόρασα και είπα ότι θα φάμε μόνο ένα, κάθε τόσο.

Ε, μέχρι που μεγάλωσε, συνήθισε να τρώει το σκέτο το γιαουρτάκι το παραδοσιακό  με την πέτσα (το μεβγάλ για μένα είναι  το πιο νόστιμο)  και τρελλαίνεται για αυτό ακόμα και σήμερα που είναι 5 1/2/  .

Μάλιστα τρελλαίνεται να τρώει μόνο την πέτσα όλου του γιαουρτιού, όταν το κάνει μυστικά και μένει συνήθως για μίλκ - σέικ ή "παγωτο" το υπόλοιπο! 

 

Ξέρεις πότε έδωσα σκόνη κρέμα εμπορίου ? έτσι για πλάκα, στα 4 της, γιατί τα είδε από ένα μωρό, ή μας είχαν χαρίσει ένα ως δείγμα. Μόνο τα ολικής άλεσης χωρίς ζάχαρη,  (έχει στο φαρμακείο, πρέπει να κοιτάς την ετικέτα)

 ως γρήγορο σνάκ, για τις στιγμές που το μαγειρεμένο δεν είναι ακόμα η ώρα του, και βιάζεσαι κάπου να πάς, ή γρήγορο πρωινό,

[ τις ημέρες που είσαι χάλια και δεν έχεις κάτι άλλο να δώσεις ?]

να το ανακατέψει μόνη της κλπ να το φάει, και να βάλει μέσα πχ μπανάνα μέλι, κακάο κλπ. 

Αλλά πραγματικά είδα ότι όντως παχαίνουν τρελλά.

Μιας η κόρη μου είναι μυώδης, αμέσως φάνηκε αυτή η διαφορά, και συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει λόγος να της αυξάνω το βάρος μόνο χωρίς να της δίνω κάτι άλλο. 

Ήταν μόνο αυτό, fast food. 

Κάποια στιγμή όταν μου το ξαναζήτησε (στα 4-5 πάντα) της είπα ακριβώς αυτό. Είναι κακής θρεπτικής αξίας φαγητό, και θα το τρώμε σπάνια, όπως πχ τρώμε μια στις τόσες μια τούρτα, 

σοκολάτα ή καραμέλα.  "Δεν τα τρώμε ως καθημερινό φαγητό, για να μεγαλώσουμε και να δυναμώσουμε. Δεν προσφέρουν αυτά, την δύναμη. "  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξαμπα σας ταλεπορισα εχουμε παλινδομιση τελικα για αυτο δεν ηθελε να φαει και δν ηταν η ιστορια περι δοντια ζεστης και λοιπα τωρα δν ξερω για της κρεμες συνφωνω με αλεσμενα φρουτα και οχι ετοιμες περιμενο να δω αν θα ξεκινισουμε σε λιγες μερες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Lia evang είπε:

Κοριτσια ξαμπα σας ταλεπορισα εχουμε παλινδομιση τελικα για αυτο δεν ηθελε να φαει και δν ηταν η ιστορια περι δοντια ζεστης και λοιπα τωρα δν ξερω για της κρεμες συνφωνω με αλεσμενα φρουτα και οχι ετοιμες περιμενο να δω αν θα ξεκινισουμε σε λιγες μερες

Τελικά το μωράκι ήξερε καλύτερα που ήθελε να τρώει κάθε δύο ώρες συνήθως στη παλινδρόμηση συστήνουν οι παιδίατροι μικρά κ συχνά γεύματα οι 4 ώρες είναι πολύ μεγάλη απόσταση για να μείνει άδειο το στομαχακι σε ένα μωρό που έχει παλινδρόμηση .. αυτό μη σε ανυσηχει καθόλου βέβαια με το που μπουν οι στερεές τροφές σιγά σιγά θα το ξεπεράσει ..!!! Κ ούτε με τα κιλά μην αγχωνεσε εφόσον είστε μέσα στις καμπύλες το κάθε μωράκι έχει το δικό του Ρυθμό ανάπτυξης ..!!! Ακόλουθα της ανάγκες του μωρού σου κ όλα θα πάνε μια χαρά ...!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα της τελευταιες μερες δεν ηθελε ουτε ανα δυο γαλα πηγα σε αλλοι παιδιατρο και μου εδωσε αλλο γαλα για την παλιδρομιση και τωρα ανα 3 ωρες τρωει κανονικα και δεν γκρινιαζουμε πια ειναι χαρουμενη και εχει και ορεξη να φαει τελικα και μια δευτερη γνωμη απο αλλον ειδικο ειναι παντα καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...