Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικη και ενοχλησεις


sweety**

Recommended Posts

καλησπερα!γεννησα με καισαρικη πριν 6 μηνεσ!το θεμα μου ειναι οτι δεν νιωθω οπως πριν σε τιποτα!εχω ακομα πονακια,τσιμπηματακια,νιωθω πολλεσ φορεσ στην περιοχη της τομης ενα καψιμο να το πω..πολλεσ φορεσ ξυπναω και ποναω πολυ σα να ειναι πιασμενη η περιοχη εκει δεν ξερω τι να πω..και το αλλο που νιωθω και ειναι πολυ ενοχλητικο το οποιο θυμαμαι το ενιωθα στην εγκυμοσυνη ..νιωθω κατι σα μπουκωμα,σαν να με βαραινει κατι εκει χαμηλα στην κοιλιαα ..ξερει καμια κατι?σας εχει τυχει κατι παρομοιο η εχετε ακουσει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα. 

Εχω κανει δυο καισαρικες αλλα δεν ειχα σε καμια αυτα τα συμπτωματα. Ρωτησες το γιατρο σου; Αν οχι, νομιζω καλυτερα να ρωτησεις αφου σε προβληματιζει

Link to comment
Share on other sites

Στους 6 μήνες απο τη γέννα, σίγουρα δεν είχα ενοχλήσεις σαν αυτές που περιγράφεις. Το μόνο που είχα ήταν ότι όταν περνούσα το χέρι μου από την περιοχή της τομής την ένιωθα λίγο σκληρή και απευαισθητοποιημένη. Με ελαφρύ μασάζ όμως με την ενυδατική σώματος μαλάκωσε και σταδιακά επανήλθε η αίσθηση στην περιοχή. 

Η τομή σου πέρα από αυτά που γράφεις, έχει επουλωθεί εντελώς ή είναι ακόμα κόκκινη σε κάποιο σημείο;

 

Όπως και να έχει μίλα με τον γιατρό σου και περιέγραψέ του αυτά που μας γράφεις, αυτός θα ξέρει να σου απαντήσει τι είναι φυσιολογικό και τι όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian said:

Στους 6 μήνες απο τη γέννα, σίγουρα δεν είχα ενοχλήσεις σαν αυτές που περιγράφεις. Το μόνο που είχα ήταν ότι όταν περνούσα το χέρι μου από την περιοχή της τομής την ένιωθα λίγο σκληρή και απευαισθητοποιημένη. Με ελαφρύ μασάζ όμως με την ενυδατική σώματος μαλάκωσε και σταδιακά επανήλθε η αίσθηση στην περιοχή. 

Η τομή σου πέρα από αυτά που γράφεις, έχει επουλωθεί εντελώς ή είναι ακόμα κόκκινη σε κάποιο σημείο;

 

Όπως και να έχει μίλα με τον γιατρό σου και περιέγραψέ του αυτά που μας γράφεις, αυτός θα ξέρει να σου απαντήσει τι είναι φυσιολογικό και τι όχι.

 

ολη η γραμμη ειναι κατακκοκινη!!θα επρεπε να εχει επουλωθει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι γιατρός και δε θέλω να σε ανησυχήσω. Στους 6 μήνες η δική μου τομή ήταν λευκή γραμμή και λίγο πιο κόκκινη γύρω από το λευκό. Αλλά αυτά έχουν να κάνουν και με το δέρμα. Κλείσε όπως και να έχει ένα ραντεβού με τον γιατρό σου ή με κάποιον άλλο γιατρό γιατί κακά τα ψέμματα, διαγνώσεις μέσω φόρουμ δε γίνονται :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, sweety** είπε:

ολη η γραμμη ειναι κατακκοκινη!!θα επρεπε να εχει επουλωθει?

 

Εχω 3 καισαρικες, στο εξαμηνο ακομη και στην τριτη, ουτε ενιωθα τιποτα πια, ουτε υπηρχε κατι περαν απο μια γραμμη. Σαφως μια ουλη, αλλα ουτε κοκκινη, ουτε τιποτα. Πως ειναι αμα εχεις π.χ. μια ασκημη γρατζουνια και εχει επουλωθει; Απλα πιο μεγαλη, αλλα οχι πιο "τρομακτικη" σε οψη.

Link to comment
Share on other sites

@sweety** θα σου πρότεινα και εγώ να πας με την πρώτη ευκαιρία στο γιατρό γιατί έχει περάσει πολύς καιρός για να έχεις τέτοια συμπτώματα. Εγώ γέννησα πριν 7 μήνες και η τομή έχει επουλωθεί (φαίνεται το σημαδάκι και έχει ένα ελαφρύ ροζ χρώμα γύρω γύρω). Πόνους δεν είχα από πολύ νωρίς, ένιωθα μόνο μουδιασμένη την περιοχή της τομής τους πρώτους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

/εκτοσ του οτι ειναι κοκκινη το δερμα γυρω γυρω ειναι ελαφρως μελανιασμενο(απο την στιγμη που γεννησα αλλα δεν εχει φυγει ακομα).

και κατι αλλο μηπως εχει συμβει σε καμια,οταν ακουμπησει παγωμενο νερο πχ παγωνει η περιοχη και δεν επανερχεται ευκολα στην θερμοκρασια που ηταν πριν και με ενοχλει..εκλεισα ραντεβου να παω !σε αλλον γιατρο γιατι αυτοσ που μου εκανε το χειρουργειο δεν ου φαινεται να δινει και πολυ σημασια ,οσεσ φορεσ εντοσ 2μηνου που τον ειχα παρει μου ελεγε οτι ετσι ειναι μετα την καισαρικη και να μην τον ενοχλω για τετοια.(στο νοσοκομειο αυτοσ ο γιατροσ)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα μανουλες και χρονια πολλά σε όσες γιορτάζουν σήμερα... :wub: Γεννησα πριν 31 μέρες με ΚΤ μετά από 16 ώρες προσπάθεια για ΦΤ (πράγματικα υπέφερα). Ενώ δεν αντιμετωπίσα ίδιαιτερα προβλήματα με την τομή χθες σηκώθηκα από το κρεβάτι και ένιωθα ολη την κοιλιά μου πάνω από την τομή και κάτω από τον αφαλο να με πονάει λες και έχω κάνει πολύ έντονη γυμναστική ή να με έχουν δειρει ένα πράγμα. Επίσης παρατηρήσα ότι η ηβική περιοχή κάτω από την τομή είναι ελαφρώς φουσκωμένη και έχει μικρές στρογγυλές κοκκινίλες (2-3) Μπορεί να ήταν εδώ και μέρες αλλά τώρα κατάφερα να κοιτάξω γιατί φοβάμαι υπερβολικα. Είχατε εσείς τέτοιο πράγμα;; Θα πάρω αύριο το γιατρό μου εννοείται. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! να σου ζησει το μωρακι σου! εγω ειχα εντονες ενοχλησεις για τουλαχιστον 2 μηνες!ειναι ενα χειρουργειο και οχι τοσο απλο οσο φαινεται..δεν πιστευω να ειναι κατι οι ενχλησεις που λες..παντως καλο ειναι να ενημερωσεις τον γιατρο σου για ο,τι νιωθεις.!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...