Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε εντάξατε το παραμύθι στην ρουτίνα ύπνου?


Mama_Anesti_

Recommended Posts

Εμείς είμαστε 14 μηνών και βλέπω πως πλέον ο μικρος δειχνει ιδιαίτερη αδυναμία στα βιβλία. Ξεφυλλιζει μυθιστορήματα, βιβλία με ζώα, παραμύθια, αλμπουμ, περιοδικά ακόμα και διαφημιστικά! Φαίνεται πολύ ενθουσιασμένος με ότι βλέπει. Μου τα δείχνει, μιμείται τα ζωάκια ή διαφορους ήχους (πχ ου η σκούπα). Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως ήρθε η ώρα να "διαβάζουμε" στο κρεβάτι. Εσείς ποτέ ξεκινησατε ή σκοπευετε να αρχισετε?

Και πως διαμορφώνεται εκ νέου η ρουτινα? Αν την αλλάξω θα μπερδεψω το μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμεις ξεκινησαμε με ιστοριουλες που της ελεγα εγω ψιλοπαραλληλα με το θηλασμο,κατα τα αλλα ποτε δ ειχαμε καποια στανταρ ρουτινα υπνου,περιπου 15μ

Κ γενικα μας ζηταει να της λεμε εμεις.μετα τα δυο διαβαζουμε κ βιβλια.τα οποια ειχαμε κ πριν,κ ειχαμε διαβασει,αλλα οχι πριν τον υπνο

Εφοσον του αρεσουν,κανε μια δοκιμη

Περιεγραψε λιγο τη ρουτινα σας,να δουμε ποτε θα βολευε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εμεις ξεκινησαμε με ιστοριουλες που της ελεγα εγω ψιλοπαραλληλα με το θηλασμο,κατα τα αλλα ποτε δ ειχαμε καποια στανταρ ρουτινα υπνου,περιπου 15μ

Κ γενικα μας ζηταει να της λεμε εμεις.μετα τα δυο διαβαζουμε κ βιβλια.τα οποια ειχαμε κ πριν,κ ειχαμε διαβασει,αλλα οχι πριν τον υπνο

Εφοσον του αρεσουν,κανε μια δοκιμη

Περιεγραψε λιγο τη ρουτινα σας,να δουμε ποτε θα βολευε καλυτερα

Προσπάθησα κάνα δυο φορές να του πω παραμύθι ενώ θήλαζε αλλά με κοιτούσε κατάματα και δεν κοιμόταν. 

 

Κατά τις οχτώ περίπου μειώνεται ή δραστηριοτήτα του και καθόμαστε στον καναπέ και ασχολείται με παιχνίδακια. Στις 8.30 τον κάνω μπάνιο και παίζει λίγο με το παπάκι και τα καραβάκια στην μπανιεριτσα του. Μετά τον ντύνω στην κρεβατοκάμαρά μας, κλείνω τα φώτα αφήνοντας το φωτακι του και θηλάζει ακούγοντας ένα συγκεκριμένο νανούρισμα ενω τον κουνώ ελαφρά καθιστή. Τις περισσότερες φορές κοιμάται έτσι. Τώρα τελευταία αφού φάει σηκώνεται ακουμπά στον ώμο μου και αποκοιμιεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς αφιερώναμε λίγο χρόνο παραπάνω στο υπνοδωμάτιο. Πρακτικά μετά από ήρεμη δραστηριότητα, πηγαίναμε στο υπνοδωμάτιο και διαβάζαμε, είχαμε 2-3 σταθερά βιβλία (Τικ και Τέλα, Θα σ'αγαπω ό,τι και αν γίνει και τον Σποτ), διάλεγε αυτή και μετά θηλασμό και ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Εμείς είμαστε 14 μηνών και βλέπω πως πλέον ο μικρος δειχνει ιδιαίτερη αδυναμία στα βιβλία. Ξεφυλλιζει μυθιστορήματα, βιβλία με ζώα, παραμύθια, αλμπουμ, περιοδικά ακόμα και διαφημιστικά! Φαίνεται πολύ ενθουσιασμένος με ότι βλέπει. Μου τα δείχνει, μιμείται τα ζωάκια ή διαφορους ήχους (πχ ου η σκούπα). Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως ήρθε η ώρα να "διαβάζουμε" στο κρεβάτι. Εσείς ποτέ ξεκινησατε ή σκοπευετε να αρχισετε?

Και πως διαμορφώνεται εκ νέου η ρουτινα? Αν την αλλάξω θα μπερδεψω το μωρό?

 

 

Καλησπέρα, εμείς ξεκινήσαμε όταν ακόμη ήμασταν στην κοιλίτσα της μαμάς, είχα διαβάσει πολύ ενδιαφέροντα άρθρα για την επίδραση τόσο του διαβάσματος όσο και της μουσικής στην ανάπτυξη του εμβρύου. Κάτι που το συνεχίσαμε και μετά την γέννα, σαφώς η ανταπόκριση του παιδιού σε αυτά τα ερεθίσματα ήρθαν πολύ αργότερα, όταν άρχισε να κατανοεί το περιβάλλον, ωστόσο προτείνω σε μία μητέρα από την περίοδο της εγκυμοσύνης να διαβάζει και να διαβάζει πολύ, όχι μόνο παραμύθια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να ενταξεις το διαβασμα στη ρουτινα του υπνου; εμενα η κορη μου (21 μηνων) τρελαινεται για βιβλια και τα διαβαζουμε 50 φορες την ημερα. Οσες φορες ομως προσπαθησα να της διαβασω πριν απο τον υπνο δεν ηθελε καθολου και την ξαγρυπνουσε χειροτερα. Τα βιβλια εχουν αξια οποιαδηποτε ωρα της ημερας, οχι απαραιτητα ως συνδυασμο με νανουρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θυμάμαι πόσο όμορφα ήταν όταν οι δικοί μου μου ελεγαν παραμυθι στο κρεβάτι για αυτο και θα μου αρεζε να αποκτήσει και ο γιος μου αυτήν την συνήθεια. Ίσως ακόμη να είναι νωρίς, ίσως και να τον ξεσηκώνει το βιβλίο. Προς το παρών θα συνεχίσουμε να "διαβάζουμε" μέσα στην μερα γιατί προέκυψε ένα άλλο θέματακι με τον υπνο.  

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θυμάμαι πόσο όμορφα ήταν όταν οι δικοί μου μου ελεγαν παραμυθι στο κρεβάτι για αυτο και θα μου αρεζε να αποκτήσει και ο γιος μου αυτήν την συνήθεια. Ίσως ακόμη να είναι νωρίς, ίσως και να τον ξεσηκώνει το βιβλίο. Προς το παρών θα συνεχίσουμε να "διαβάζουμε" μέσα στην μερα γιατί προέκυψε ένα άλλο θέματακι με τον υπνο.  

 

Σου έλεγαν ή σου διάβαζαν; Από όσο θυμάμαι και από όσο βλέπω από τα παιδιά μου, είναι πολύ διαφορετική η διήγηση από την ανάγνωση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν είχα ξεκινήσει τόσο νωρίς αλλά η στιγμή πριν τον ύπνο τους, καθισμένοι στο κρεβάτι να διαβάζουμε ένα παραμυθάκι, ποτέ δεν τα ξαγρύπνησε, αντιθέτως πιστεύω πως μπήκε στη ρουτίνα ύπνου (περίπου στα 3 έτη) και είναι μια στιγμή που αγαπάνε τόσο ώστε η μεγάλη κλείνει τα 9 και εξακολουθεί να θέλει το παραμύθι πριν τον ύπνο (που βέβαια συχνότατα το διαβάζει μόνη από την Α' δημοτικού) και ο μικρός 3 ετών που τώρα του ξεκίνησα τη διαδικασία, αν ξεχαστώ μου το ζητάει λέγοντας "ξεχάσαμε παραμύθι μαμά!".

 

Μη το βλέπετε ως καταναγκαστικό έργο, είναι στιγμές που φεύγουν και δε ξαναγυρνάνε και που θα τις θυμόμαστε με γλύκα και νοσταλγία. Αλλά μη πιέζεστε να τα κάνετε όλα γρήγορα. 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2018 at 10:47 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σου έλεγαν ή σου διάβαζαν; Από όσο θυμάμαι και από όσο βλέπω από τα παιδιά μου, είναι πολύ διαφορετική η διήγηση από την ανάγνωση. 

Μικρότερη μου ελεγαν, μεγαλύτερη διαβαζαμε παρέα. Ναι έχεις δίκιο είναι διαφορετικο. Θα το προσπαθήσω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μικρότερη μου ελεγαν, μεγαλύτερη διαβαζαμε παρέα. Ναι έχεις δίκιο είναι διαφορετικο. Θα το προσπαθήσω αργοτερα.

 

Εγω με τα δικα μου βλεπω οτι τους αρεσε απο μωρα να ακουνε ιστοριες. Σε μια μικρη περιοδο εκει λιγο πριν το σχολειο, τους αρεσε και να διαβαζουμε, αλλα αυτο κρατησε αντε 2 χρονια, μεχρι να αρχισουν να διαβαζουν μονα ενω το να ακουνε ιστοριες συνεχισε να τους αρεσει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδή ή ρουτίνα ύπνου μας άλλαξε λίγο, κάνω περισσότερη ώρα να τον κοιμησω. Συγκεκριμένα αφού φάει, συνήθως δεν θέλει να κοιμηθει και παίζουμε στο κρεβάτι μέχρι να νυσταξει. Μέσα σε αυτό το μισαωρο ενταξα το παραμυθι. Κάθε νύχτα τον αγκάλιαζω και του λέω από μία σύντομη ιστοριουλα. Την ακούει με ενθουσιασμό και συμμετέχει με όσες λεξουλες ξέρει πχ αν ακούσει ένα ζωάκι θα μιμηθεί την φωνή του. 

  Μάλιστα έχει τύχει δύο τρεις φορες να κοιμηθεί ενώ με ακούει πριν αρχίσω το γνωστό μας νανούρισμα.

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...