Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6,5 μηνών ξυπνάει κάθε δύο ώρες και κλαίει..(οδοντοφυια λέει ο παιδιατρος)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.. Είμαι η Άννα κι είμαι καινούργια στο forum και καινούργια μαμά. Έχω ένα κοριτσάκι 6,5 μηνών όπου εδώ και

μία εβδομάδα ξυπνάει σχεδόν κάθε 2 ώρες και κλαίει γοερά με κλειστά τα ματάκια της.. Μας παίρνει 10 λεπτά περίπου για να 

την ηρεμήσουμε.. Έχω τσεκάρει ότι δεν κρυώνει και δεν πεινάει.. Ο παιδίατρος μου είπε για οδοντοφυΐα και μου σύστησε Depon

σιρόπι αλλά επειδή δεν νιώθω καλά να δίνω σε ένα βρέφος φάρμακα δεν ξέρω τι να κάνω.. έχει τύχει σε κάποια άλλη μανούλα

κάτι αντίστοιχο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα εμενα μου εχει τυχει πολλες φορες ..οντως μπορει να ειναι τα δοντια .αλλα εμενα ο παιδιατρος μ ειχε πει αμα το κανει τακτικα αυτο να το παω νοσοκομειο γτ μπορει να του ποναει η κοιλιτσα η το αυτακι ..εμενα οταν ηταν σχεδον 7 μηνων το εκανε συνεχεια μεχρι που χειροτερεψε και δεν ετρωγε και δεν επινε σχεδον καθολου γαλα που ο μπεμπης τρελενετε για το γαλα και του εκανα και εμβολια και καταληξαμε με βγραχιολιτιδα στο νοσοκομειο για 10 μερεςς αλλα εφτεγε που δεν του καθαριζα την μυτη με αποτελεσμα να ειχε μπουκωση τοσο πολυ πογ δν επερνε ανασα αλλες φορες που το εκανε αυτο ηταν απο οτιτιδα και ειχε κολικους ...δλδ θα κοιταξεις αμα τρωει ποσοτητα τα κακακια του αν εχει μηξουλες αν κατουραει καλα .η αν εχει αερια και ποναει η κοιλια τ ...ολα παιζουν ρολο η μπορει να κανει αλμα αναπτυξης και να αλλαζει προγραμα...δεν ειμαι ειδικος αλλα επειδη εχω τραβηξει πολλα με το παιδι μ και εχω αλλαξει 100 παιδιατρους και εχουμε νοσηλευτει αρκετες φορες και εχω παει σε ολα τα νοσοκομεια και τωρα πλεον κλινικες εχω μαθει αρκετα ...αλλα πρεπει να το δεις και αμα χρειαστει παρε και αλλη γνωμη απο καπου αλλου....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, annoula_kon είπε:

Καλησπέρα σας.. Είμαι η Άννα κι είμαι καινούργια στο forum και καινούργια μαμά. Έχω ένα κοριτσάκι 6,5 μηνών όπου εδώ και

μία εβδομάδα ξυπνάει σχεδόν κάθε 2 ώρες και κλαίει γοερά με κλειστά τα ματάκια της.. Μας παίρνει 10 λεπτά περίπου για να 

την ηρεμήσουμε.. Έχω τσεκάρει ότι δεν κρυώνει και δεν πεινάει.. Ο παιδίατρος μου είπε για οδοντοφυΐα και μου σύστησε Depon

σιρόπι αλλά επειδή δεν νιώθω καλά να δίνω σε ένα βρέφος φάρμακα δεν ξέρω τι να κάνω.. έχει τύχει σε κάποια άλλη μανούλα

κάτι αντίστοιχο; 

Καλησπερα,εμενα ο μικρος μου ειναι 5,5 μηνων και ειχα το ιδιο προβλημα μεχρι κ πριν 1 εβδομαδα.επι 2 εβδομαδες ξυπνουσε ανα 1-2 ωρες το βραδυ κ εκλαιγε με κλειστα ματια κ τα χερσκια του στο στομα.πλεον σταματησε κ ξεκινησε να κλαιει λογω αεριων.νομιζω οτι ο γιατρος σου εχει δικιο.ετυχε κ εγω να του δωσω 1 φορα ντεπον αλλα δεν εκανε τιποτα κ πηρα την μουντιζαλ την κρεμα κ του εδωσα.οχι οτι εκανε θαυματα προσωρινα τον εκανε να ξεχνιεται αλλα δεν τη χρησιμοποιησα πολυ γιατι οπως κ να εχει φαρμακο ειναι.νομιζω ετσι κανουν μεχρι να ""σκασει'"το δοντι.ξαφνικα εμενα σταματησε να το κανει.γενικοτερα δεν νομιζω οτι υπαρχουν κ πολλα π μπορεις να κανεις περαν της υπομονης.καποια στιγμη θα ηρεμισει πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το τζελ οδοντοφυιας,  επίσης μια πιπιλα ισως βοηθούσε να κοιμάται καλύτερα τη νύχτα. Απλα αν δεν εχει παρει πιπίλα πρεπει να βρείς έναν τροπο να του τη μαθεις,  τουλάχιστον για τη νύχτα.  Για ντεπόν δεν ξερω,  μου φαίνεται καπως υπερβολικό σε αυτην την ηλικια κ για αυτό το λόγο,  κι εγω στη θέση σου θα προβληματιζομουν αλλά κ γιατρός δεν είμαι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και να σου ζήσει!

 

Δε ρωτάς καλύτερα, μήπως υπάρχει μαμά που δεν έχει περάσει κάτι αντίστοιχο; :-D Ναι, στην ηλικία που είναι, το πιθανότερο είναι τα την ενοχλούν τα ούλα της. Είναι πολύ συνηθισμένη αντίδραση να χαλάει ο ύπνος τους από αυτό. Τα τζελ οδοντοφυΐας θα την ηρεμήσουν τοπικά και τα μασητικά θα την βοήθησουν να εκτονώσει την πίεση που νιώθει και φυσικά, ο θηλασμός είναι το πιο εύκολο παυσίπονο σε αυτές τις περιπτώσεις. Προσωπικά, πιπίλα σε μωρό που έχει φτάσει 6 μηνών χωρίς να πάρει, δε θα έδινα. Γιατί να συνηθίσει κάτι που μετά να θα την πιέσεις να το κόψει; Επίσης το ντεπόν που σου προτείνει ο παιδίατρος δεν είναι βαρύ φάρμακο για να το φοβηθείς και βοηθά πολύ ειδικά αν το παιδί βασανίζεται με έντονους πόνους (μερικά μωράκια είναι πιο ευαίσθητά στον πόνο). 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε 7,5μηνων τους πονους για τα δοντια,μεχρι τωρα εχουμε καταναλωσει 2σωληναρια τζελ κ εχω δωσει 4-5φορες ντεπον,για γκρινια δινουμε πιο λιγο απο πυρετο.υπομονη,δοντια κ αλμα μας εχουν τεντωσει εμας λιγο αλλα περναει.το πρωτο το εβγαλε 11μηνων κ 11ημερων.κ εβγαλε κ δευτερο σε 3μερες.αυτα εχουμε μονο

Link to comment
Share on other sites

Πως την κοιμιζετε στην αρχη του υπνικου κύκλου; (πχ κούνημα, θηλασμος κοκ); στα ξυπνηματα πως ξανακοιμαται; 

το πιο πιθανό ειναι οτι το παιδι ξυπνάει μεταξύ υπνικων κύκλων και αναζητά ξανα το ερέθισμα που εχει συνδέσει με τον ύπνο. 

 

Επεξεργάστηκαν by less_serious
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, annoula_kon είπε:

Καλησπέρα σας.. Είμαι η Άννα κι είμαι καινούργια στο forum και καινούργια μαμά. Έχω ένα κοριτσάκι 6,5 μηνών όπου εδώ και

μία εβδομάδα ξυπνάει σχεδόν κάθε 2 ώρες και κλαίει γοερά με κλειστά τα ματάκια της.. Μας παίρνει 10 λεπτά περίπου για να 

την ηρεμήσουμε.. Έχω τσεκάρει ότι δεν κρυώνει και δεν πεινάει.. Ο παιδίατρος μου είπε για οδοντοφυΐα και μου σύστησε Depon

σιρόπι αλλά επειδή δεν νιώθω καλά να δίνω σε ένα βρέφος φάρμακα δεν ξέρω τι να κάνω.. έχει τύχει σε κάποια άλλη μανούλα

κάτι αντίστοιχο; 

Μέχρι πριν μία εβδομάδα κοιμόταν σερί? Επίσης, μήπως έχει αλλάξει κάτι στις συνήθειές της, πχ μετάβαση από τους 3 ημερήσιους ύπνους στους 2?

Ρωτάω διότι πάνω κάτω στην ηλικία σας έδωσα κι εγώ παυσίπονο κατόπιν τηλεφωνικής διάγνωσης της παιδιάτρου τύπου "δόντια θα'ναι, δώσε ντεπόν" (classic), με το παυσίπονο προκοπή δεν είδαμε και δόντια βγάλαμε 4 μήνες μετά χωρίς ενόχληση και χωρίς να διαταραχθεί ο ύπνος, και προέκυψε ότι το μωρό είχε τότε θέμα με τους ημερήσιους ύπνους και τις αλχημείες που επιχειρούσα =p. Όχι τίποτε άλλο, μην το δώσεις τσάμπα το ντεπόν, δεν παύει να είναι φάρμακο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...