Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις μετά την αποβολή


Mariacy

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας,

 

Το περασμένο μήνα, και ενώ είχα μια καταπληκτική εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα, έχασα το 20 βδομάδων κοριτσάκι μου.

Στην αρχή είδα πολύ λίγο αίμα και ο γιατρός μου όταν με εξέτασε παρατήρησε συσπάσεις. Στη συνέχεια άνοιξε ο τράχηλος (μέσα σε μια μέρα πήγε από 3 στο 0.55) έγινε ραφή αλλά στη συνέχεια παρατηρήσαμε ότι έφευγε υγρό από το σάκο. 

 

Χοριοαμνιονίτιδα! Στις εξετάσεις από τις πρώτες μέρες φάνηκαν ψηλά λευκά αιμοσφαίρια και CRP ενώ σε υγρό που κάναμε καλλιέργεια από τον κόλπο πριν την ραφή, δεν έδειξε κάτι.

 

Η ερώτησή μου είναι τί εξετάσεις μπορεί να γίνουν ώστε να αποφευχθεί μια παρόμοια κατάσταση στο μέλλον;  

Από τη δική σας εμπειρία αν σας έχει τύχει τί προσέξατε στην επόμενη εγκυμοσύνη;

Ο γιατρός μου εκτός από εξετάσεις μου λέει να γίνει και ραφή κανονικά στο τρίτο μήνα, ωστόσο δε συντείνει να μείνω ξαπλωμένη στο κρεβάτι.

Υπάρχουν ωστόσο γιατροί που το συστήνουν. Σε σας  έχει τύχη να κάνετε περίδεση τραχήλου; Μείνατε ξαπλωμένες για όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Μαρία

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο φιλες κ οχι προσωπικη εμπειρια ξερω για περιδεση,συχνες εξετασεις για καλλιεργεια κολπικου υγρου,μετρηση τραχηλου,ισως πιο συχνη παρακολουθηση αλλα κ πολυ περιορισμενη κινητικοτητα.οχι δουλεια

Επισης κανα δυο φιλες μου που ειχαν αγχος ελεγχανε κ αν χανουν αμνιακα καποιες φορες που ειχαν πιο πολλα υγρα

Σχεδον ολες εχουν πλεον τελειομηνες εγκυμοσυνες κ ειναι αγκαλια με τα μωρακια τους

Στο ευχομαι κ σενα να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mariacy είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας,

 

Το περασμένο μήνα, και ενώ είχα μια καταπληκτική εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα, έχασα το 20 βδομάδων κοριτσάκι μου.

Στην αρχή είδα πολύ λίγο αίμα και ο γιατρός μου όταν με εξέτασε παρατήρησε συσπάσεις. Στη συνέχεια άνοιξε ο τράχηλος (μέσα σε μια μέρα πήγε από 3 στο 0.55) έγινε ραφή αλλά στη συνέχεια παρατηρήσαμε ότι έφευγε υγρό από το σάκο. 

 

Χοριοαμνιονίτιδα! Στις εξετάσεις από τις πρώτες μέρες φάνηκαν ψηλά λευκά αιμοσφαίρια και CRP ενώ σε υγρό που κάναμε καλλιέργεια από τον κόλπο πριν την ραφή, δεν έδειξε κάτι.

 

Η ερώτησή μου είναι τί εξετάσεις μπορεί να γίνουν ώστε να αποφευχθεί μια παρόμοια κατάσταση στο μέλλον;  

Από τη δική σας εμπειρία αν σας έχει τύχει τί προσέξατε στην επόμενη εγκυμοσύνη;

Ο γιατρός μου εκτός από εξετάσεις μου λέει να γίνει και ραφή κανονικά στο τρίτο μήνα, ωστόσο δε συντείνει να μείνω ξαπλωμένη στο κρεβάτι.

Υπάρχουν ωστόσο γιατροί που το συστήνουν. Σε σας  έχει τύχη να κάνετε περίδεση τραχήλου; Μείνατε ξαπλωμένες για όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Μαρία

 

 

 

Κοριτσι λυπαμαι πολυ...κ γω ειχα αποβολη αλλα 6η βδομαδα,δεν συγκρινεται με την απωλεια σου...Λοιπον για τον ιδιο λογο ειχε χασει η μαμα μου 2 μωρα(5 κ 6 μηνων)

Εκανε περιδεση στους 2.5 μηνες προληπτικα κ γεννησε διαδοχικα τα δυο αδερφια μου!αν το θεμα ειναι αυτο,με την περιδεση δεν εχεις κανενα προβλημα.Οταν σου σπασουν νερα,πας σου κοβουν το ραμματακι κ γεννας φυσιολογικα.Ελπιζω συντομα τα ευχαριστα,καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια.

Ότι καλύτερο εύχομαι κι εσας.

 

Samiam η απώλεια είναι απώλεια και είναι πάντα δύσκολο να το ζει μια γυναίκα. Εύχομαι σύντομα να κρατάς  στην αγκαλιά σου ένα δικό σου μωράκι, αν δεν το έχεις ήδη. 

 

Και Η μητέρα μου είχε πρόβλημα με τράχηλο και έχασε 2 παιδιά απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο γιατρός μου λέει ότι μετά τη περιδεση δε χρειάζεται να μείνω ξαπλωτή σπίτι ενώ η μητέρα μου ήταν ξαπλωμένη 9 μηνες... Ενώ είναι πολύ καλός γιατρός είναι συνήθως καθησυχαστικός και φοβάμαι πως πρέπει να είμαι πιο προσεκτική. 

 

Για εξετάσεις θα τις κάνουμε όλες για να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο. Κολπικες καλιεργιες, θρομβοφιλια, εξέταση μήτρας για ινομυώματα, καμπύλη διαβήτη, ορμονικές... 

 

Πως μπορείς να ελέγξεις αν χάνεις αμνιακό υγρό; κάπου διάβασα για κατι Ταινίες που ελέγχεις το ph...  ειναι ευκολο να τις βρω; 

 

Δεν αντέχω στην ιδέα να μου ξανασυμβεί αυτο. Εύχομαι καμία άλλη γυναίκα να μη ζήσει αυτό που έζησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , Mariacy είπε:

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια.

Ότι καλύτερο εύχομαι κι εσας.

 

Samiam η απώλεια είναι απώλεια και είναι πάντα δύσκολο να το ζει μια γυναίκα. Εύχομαι σύντομα να κρατάς  στην αγκαλιά σου ένα δικό σου μωράκι, αν δεν το έχεις ήδη. 

 

Και Η μητέρα μου είχε πρόβλημα με τράχηλο και έχασε 2 παιδιά απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο γιατρός μου λέει ότι μετά τη περιδεση δε χρειάζεται να μείνω ξαπλωτή σπίτι ενώ η μητέρα μου ήταν ξαπλωμένη 9 μηνες... Ενώ είναι πολύ καλός γιατρός είναι συνήθως καθησυχαστικός και φοβάμαι πως πρέπει να είμαι πιο προσεκτική. 

 

Για εξετάσεις θα τις κάνουμε όλες για να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο. Κολπικες καλιεργιες, θρομβοφιλια, εξέταση μήτρας για ινομυώματα, καμπύλη διαβήτη, ορμονικές... 

 

Πως μπορείς να ελέγξεις αν χάνεις αμνιακό υγρό; κάπου διάβασα για κατι Ταινίες που ελέγχεις το ph...  ειναι ευκολο να τις βρω; 

 

Δεν αντέχω στην ιδέα να μου ξανασυμβεί αυτο. Εύχομαι καμία άλλη γυναίκα να μη ζήσει αυτό που έζησα...

Δεν εχω παιδακι...

Η μητερα μου δεν εκατσε καθολου κρεβατι! Δεν το προϋποθετει αυτο η περιδεση.Μπορει να υπηρχε κ κατι αλλο κ να συστησε ακινησια .

Καλη επιτυχια σε ολα!!!θα χαρω οταν εχεις ευχαριστα ξανα!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προσθέσω εγώ είναι ότι, σε περίπτωση παρατεταμένης ακινησίας/κλινοστατισμού, πρέπει να γίνει εκτίμηση του θρομβωτικού κινδύνου και ενδεχομένως χορήγηση θρομβοπροφύλαξης αν ο κίνδυνος κριθεί υψηλός.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου καλημέρα και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Samiam μου εύχομαι μέσα απ'τη καρδιά μου να κρατάς πολύ σύντομα ένα παιδάκι στην αγκαλιά σου. Φιλιά πολλά και όλα καλά να πάνε εύχομαι. 

 

Κ. Χατζηαντωνίου Σας ευχαριστω πάρα πολύ για την πληροφορία. 

Ο γιατρός μου η αλήθεια δεν συστήνει ακινησία απλά ξέρω άλλους γιατρούς που το κάνουν και ήθελα να δω τι συστήνεται γενικότερα. 

 

Για κάθε ενδεχόμενο θα έχω στο νου μου την πληροφορία που μου δώσατε γιατί είναι πολύ χρήσιμη. 

Σας ευχαριστω ξανά. 

Επεξεργάστηκαν by Mariacy
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου. Μπορω να σε νιωσω απολυτα. Πριν ενα χρονο εχασα κ εγω το αγορακι μου στις 22 εβδομαδες. 

Για τις εξετασεις που ενδιαφερεσαι να μαθεις θα σου πω οτι εγω εκανα ελεγχο θρομβοφιλιας κ ανοσολογικο ελεγχο. Γι αυτα θα σου προτεινα να συμβουλευτεις αιματολογο για να σε καθοδηγησει σωστα. Επισης, εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου κ υστεροσκοπηση. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος καναμε περιδεση στις 14 εβδομαδες κ ευχομαι να μας αξιωσει ο Θεος να φτασουμε μεχρι τελους αυτη τη φορα.

Κανε υπομονη, ειναι πολυ δυσκολο αυτο που μας συνεβη κ θελει χρονο. Οχι οτι θα ξεχασεις αλλα θα συνηθισεις να ζεις μ αυτο. Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να βρεις την ακρη! Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια! Οτι αλλο χρειαστεις ρωτησε με.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου σε ευχαριστώ πάρα πολυ.

Η αλήθεια είναι ότι η όλη εμπειρία ηταν πολυ τραυματική. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και σε καμία περίπτωση δεν είχα συνηδητοποιησει πόσο εύθραυστο είναι όλο αυτό.... 

 

Και ο δικός μου γιατρός μου είπε να κάνουμε τις εξετάσεις που λες και περιδεση. Τώρα που έκανες περίδεση είσαι καθόλου περιορισμένη/ κρεβατωμενη η κανονικά; θα σου στείλω και μήνυμα να σε ρωτήσω κάποια πραγματάκια μιας και είχαμε την ίδια εμπειρία. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο και τα λόγια σου και εύχομαι μέσα απ'τη ψυχή μου να κρατάς συντομα στην αγκαλιά σου το τελειομηνο και υγιέστατο ζουζουνακι σου. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Mariacy
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On ‎9‎/‎8‎/‎2017 at 7:15 ΜΜ, Mariacy είπε:

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια.

Ότι καλύτερο εύχομαι κι εσας.

 

Samiam η απώλεια είναι απώλεια και είναι πάντα δύσκολο να το ζει μια γυναίκα. Εύχομαι σύντομα να κρατάς  στην αγκαλιά σου ένα δικό σου μωράκι, αν δεν το έχεις ήδη. 

 

Και Η μητέρα μου είχε πρόβλημα με τράχηλο και έχασε 2 παιδιά απλά μου κάνει εντύπωση γιατί ο γιατρός μου λέει ότι μετά τη περιδεση δε χρειάζεται να μείνω ξαπλωτή σπίτι ενώ η μητέρα μου ήταν ξαπλωμένη 9 μηνες... Ενώ είναι πολύ καλός γιατρός είναι συνήθως καθησυχαστικός και φοβάμαι πως πρέπει να είμαι πιο προσεκτική. 

 

Για εξετάσεις θα τις κάνουμε όλες για να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο. Κολπικες καλιεργιες, θρομβοφιλια, εξέταση μήτρας για ινομυώματα, καμπύλη διαβήτη, ορμονικές... 

 

Πως μπορείς να ελέγξεις αν χάνεις αμνιακό υγρό; κάπου διάβασα για κατι Ταινίες που ελέγχεις το ph...  ειναι ευκολο να τις βρω; 

 

Δεν αντέχω στην ιδέα να μου ξανασυμβεί αυτο. Εύχομαι καμία άλλη γυναίκα να μη ζήσει αυτό που έζησα...

ναι mariacy το βλέπεις με πεχαμετρικο χαρτι, όταν νοσηλευομουν για ρηξη στο σακο μου τοποθετουσαν και στο εσωρουχο τετοιο χαρτακι. Επισης μου κανανε ένα ειδικο τεστ που δεν μπορω όμως να θυμηθώ την ονομασια του με το οποιο αξιολογουσαν αν πρόκειται να αρχισει συντομα τοκετος η όχι.

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Ιουλιανά μου. 

 

Αυτό με το τεστ για το τοκετό δεν το ξέρω... 

 

Τα καλυτερα εύχομαι και για σένα Καλή μου. Φιλιά 

Link to comment
Share on other sites

Σου παιρνουν δειγμα από τον τραχηλο και μετρανε μια πρωτεινη, αν είναι σε χαμηλα επίπεδα σημαινει ότι δεν κινδυνεύεις αμεσα από τοκετο στις δυο επομενες εβδομάδες. 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα  σε  όλες  τις  μανούλες.Γράφω  πρώτη  φορά.Έχω  ένα  αγοράκι  που  πηγαίνει  α'  δημοτικού  κ  προσπάθησα  για  2ο  κ  μέσα  σε  7  μήνες  είχα  2  παλίνδρομες.Ο γυναικολόγος  μου  είπε  ότι  έχω  χαμηλά  λευκά.κ  αυτό  φταίει  για  τις  παλίνδρομες.έχει  τύχει  σε  κάποια  κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, spiros dimitra είπε:

Καλησπέρα  σε  όλες  τις  μανούλες.Γράφω  πρώτη  φορά.Έχω  ένα  αγοράκι  που  πηγαίνει  α'  δημοτικού  κ  προσπάθησα  για  2ο  κ  μέσα  σε  7  μήνες  είχα  2  παλίνδρομες.Ο γυναικολόγος  μου  είπε  ότι  έχω  χαμηλά  λευκά.κ  αυτό  φταίει  για  τις  παλίνδρομες.έχει  τύχει  σε  κάποια  κοπέλα?

 

Τα χαμηλά λευκά από μόνα τους δε σχετίζονται και δεν προδιαθέτουν σε αποβολές. Ενδεχομένως, όμως, να υπάρχει κάποιο υποκείμενο νόσημα (π.χ. κάποιο αυτοάνοσο) το οποίο να ρίχνει τα λευκά και να σχετίζεται και με τις αποβολές. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον αιματολόγο και να εκτιμήσει την κατάστασή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, spiros dimitra είπε:

Καλησπέρα  σε  όλες  τις  μανούλες.Γράφω  πρώτη  φορά.Έχω  ένα  αγοράκι  που  πηγαίνει  α'  δημοτικού  κ  προσπάθησα  για  2ο  κ  μέσα  σε  7  μήνες  είχα  2  παλίνδρομες.Ο γυναικολόγος  μου  είπε  ότι  έχω  χαμηλά  λευκά.κ  αυτό  φταίει  για  τις  παλίνδρομες.έχει  τύχει  σε  κάποια  κοπέλα?

Kαλησπέρα  κ  ευχαριστώ  πολύ  που  μου  απαντήσατε.στην  πρώτη  παλίνδρομη  τα  λευκά  ήταν  2200.Κ  έκανα    αιματολογικές  εξετάσεις  κ  τον  Γενάρη  του  2017  που βγήκαν  τα  αποτελέσματα  έμαθα  ότι  έχω  ΣΕΛ.χωρίς  όμως  συμπτώματα.Φαίνεται  μόνο  στο  αίμα.Στην  δεύτερη  παλίνδρομη  τα  λευκά  ανέβηκαν  .Από  2200  πήγαν  3340.Στην  πρώτη  εγκυμοσύνη  που  ήταν  το  2011  είχα  4500  λευκά.Κ  επειδή  δεν  ξέρουμε  από  πότε  έχω  λύκο  γι  αυτό  μου  είπε  για  τα  λευκά.Μπορεί  να  είχα  κ  το 2011  λύκο  με  καλή  τιμή  στα  λευκά.Δεν  ξέρουμε  πότε  παρουσιάστηκε.Ο  λύκος  φταίει  για  τις  παλίνδρομες?Να  αποφύγω  3η  προσπάθεια?

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου εχει λυκο πολλα χρονια τωρα, πριν κανει εμενα κ τον αδερφο μου. Γεννησε εμενα κ της ειπαν οι γιατροι ως εδω αλλο παιδι μην κανεις.Αυτη ομως μετα απο 4 χρονια το ξαναρισκαρε κ γεννηθηκε ο αδερφος μου, δεν ειχε κανενα προβλημα απο οτι μου ειπε...Βεβαια πριν απο εμας τους 2 ειχε 4 αποβολες,δεν ξερω αν οφειλονται στο λυκο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Lazariska  ευχαριστώ  πολύ  που  μου  απάντησες!Μήπως  γνωρίζεις  τι  θεραπεία  έκανε  η  μητέρα  σου  κατά   την  διάρκεια  της  εγκυμοσύνης.Αν  θέλεις  βέβαια  μου  απαντάς.

Θέλω  να  μάθω  κ  για  μένα  τι  χρειάζεται.Ευχαριστώ  κ  πάλι!

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2017 at 1:02 ΜΜ, spiros dimitra είπε:

Kαλησπέρα  κ  ευχαριστώ  πολύ  που  μου  απαντήσατε.στην  πρώτη  παλίνδρομη  τα  λευκά  ήταν  2200.Κ  έκανα    αιματολογικές  εξετάσεις  κ  τον  Γενάρη  του  2017  που βγήκαν  τα  αποτελέσματα  έμαθα  ότι  έχω  ΣΕΛ.χωρίς  όμως  συμπτώματα.Φαίνεται  μόνο  στο  αίμα.Στην  δεύτερη  παλίνδρομη  τα  λευκά  ανέβηκαν  .Από  2200  πήγαν  3340.Στην  πρώτη  εγκυμοσύνη  που  ήταν  το  2011  είχα  4500  λευκά.Κ  επειδή  δεν  ξέρουμε  από  πότε  έχω  λύκο  γι  αυτό  μου  είπε  για  τα  λευκά.Μπορεί  να  είχα  κ  το 2011  λύκο  με  καλή  τιμή  στα  λευκά.Δεν  ξέρουμε  πότε  παρουσιάστηκε.Ο  λύκος  φταίει  για  τις  παλίνδρομες?Να  αποφύγω  3η  προσπάθεια?

 

Αυτό έπρεπε να γράψετε πάνω από όλα, ότι έχετε ΣΕΛ. Ο λύκος προδιαθέτει σε αποβολές, ειδικά σε γυναίκες που είναι ΕΝΑ θετικές. Αυτό δε σημαίνει ότι γυναίκες με ΣΕΛ δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Αντίθετα, οι περισσότερες γυναίκες με ΣΕΛ τα καταφέρνουν μια χαρά- και έχω παρακολουθήσει πολλές τέτοιες γυναίκες.

Μιλήστε με το ρευματολόγο σας και αν το κρίνετε σκόπιμο ζητήστε και τη συνδρομή αιματολόγου. Με την κατάλληλη φροντίδα όλα θα πάνε καλά, όπως σε πολλές άλλες γυναίκες πριν από εσάς.

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2017 at 0:39 ΠΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Αυτό έπρεπε να γράψετε πάνω από όλα, ότι έχετε ΣΕΛ. Ο λύκος προδιαθέτει σε αποβολές, ειδικά σε γυναίκες που είναι ΕΝΑ θετικές. Αυτό δε σημαίνει ότι γυναίκες με ΣΕΛ δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Αντίθετα, οι περισσότερες γυναίκες με ΣΕΛ τα καταφέρνουν μια χαρά- και έχω παρακολουθήσει πολλές τέτοιες γυναίκες.

Μιλήστε με το ρευματολόγο σας και αν το κρίνετε σκόπιμο ζητήστε και τη συνδρομή αιματολόγου. Με την κατάλληλη φροντίδα όλα θα πάνε καλά, όπως σε πολλές άλλες γυναίκες πριν από εσάς.

Γεια  σας  γιατρέ  κ   καλή  βδομάδα!Να  ρωτήσω?Τι  είναι  το  ΕΝΑ  θετικές?  Εγώ   στο  ΑΝΑ  έχω  θετικά.Έχω  μιλήσει  με  τον  ρευματολόγο  μετά  την  2η  παλίνδρομη  κ  μου  είπε  ότι  καλύτερα  να  μην  κάνω  3η  προσπάθεια.O  γυναικολόγος  μου  είπε  μόνο  αν  ανέβουν  τα  λευκά  να  κάνω  3η  προσπάθεια.Πώς  ανεβαίνουν  τα  λευκά  ?Υπάρχει  θεραπεία?Οι  γυναίκες  που  έχουν  ΣΕΛ  τι  παίρνουν  κατά  την   διάρκεια  της  εγκυμοσύνης?Ευχαριστώ  !Καλό  μεσημέρι!

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, spiros dimitra είπε:

Γεια  σας  γιατρέ  κ   καλή  βδομάδα!Να  ρωτήσω?Τι  είναι  το  ΕΝΑ  θετικές?  Εγώ   στο  ΑΝΑ  έχω  θετικά.Έχω  μιλήσει  με  τον  ρευματολόγο  μετά  την  2η  παλίνδρομη  κ  μου  είπε  ότι  καλύτερα  να  μην  κάνω  3η  προσπάθεια.O  γυναικολόγος  μου  είπε  μόνο  αν  ανέβουν  τα  λευκά  να  κάνω  3η  προσπάθεια.Πώς  ανεβαίνουν  τα  λευκά  ?Υπάρχει  θεραπεία?Οι  γυναίκες  που  έχουν  ΣΕΛ  τι  παίρνουν  κατά  την   διάρκεια  της  εγκυμοσύνης?Ευχαριστώ  !Καλό  μεσημέρι!

 

Με την πρώτη ματιά, δε θα συμφωνούσα απαραίτητα με το γυναικολόγο και σίγουρα θα διαφωνούσα με το ρευματολόγο. Από την άλλη, επειδή από μια οθόνη ιατρική δε γίνεται, δεν έχω όλα τα δεδομένα που έχουν οι συνάδελφοι που σας παρακολουθούν. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να πάρετε και άλλη μια γνώμη από ρευματολόγο που να έχει εμπειρία σε κυήσεις ασθενών με ΣΕΛ και ίσως να δείτε από κοντά και ένα αιματολόγο.

 

* Τα ΕΝΑ (Anti-Ro, Anti-La και άλλα) είναι αντισώματα του ΣΕΛ, δεν τα έχουν όλοι οι ασθενείς, αλλά οι γυναίκες που τα έχουν μπορεί να αντιμετωπίσουν επιπλοκές της κύησης. Λογικά θα τα έχετε ελέγξει και για να μην τα ξέρετε θα είναι αρνητικά. Αν είναι αρνητικά, δε μπορεί να γίνουν θετικά στη συνέχεια και το ανάποδο. Αν δεν τα έχετε ελέγξει, καλό είναι να κάνετε αυτήν την εξέταση.

 

** Γυναίκες με ΣΕΛ μπορεί κατά τη διάρκεια της κύησης να μην παίρνουν τίποτα, να παίρνουν κορτικοειδή ή και Υδροξυχλωροκίνη (Plaquenil) ή και άλλα φάρμακα και συνδυασμούς. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η βαρύτητα της νόσου, ο τύπος των αντισωμάτων (ΕΝΑ +/-), η εμπειρία του ρευματολόγου στην κύηση κλπ.

 

*** Τα λευκά δεν ανεβαίνουν με μαγικούς τρόπους ,παρά μόνο με έλεγχο του αιτίου που τα ρίχνει (στη δική σας περίπτωση του ΣΕΛ). Με βάση τον αριθμό που γράφετε πιο πάνω, δεν είναι και απόλυτα απαραίτητο να ανέβουν. Ο φυσιολογικός αριθμός δεν είναι αυτοσκοπός. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν λιγότερα λευκά από το φυσιολογικό και δεν αντιμετωπίζουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

Επεξεργάστηκαν by Βασίλειος Χατζηαντωνίου
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα  !Ευχαριστώ  πολύ  για  το  ενδιαφέρον που   δείχνετε.Κοίταξα  όλες  τις  εξετάσεις  που  είχα  κάνει  μετά  την  πρώτη  παλίνδρομη.Είχα  κάνει  κ  για  το  ΕΝΑ  κ γράφει  :ANTI-ENA  θετικά.Κ  τα  ΑΝΑ    είναι  επίσης  θετικά.Οπότε  δύσκολα  τα  πράγματα  .Εγώ  παίρνω  plaquenil κ  στην  εγκυμοσύνη  έπαιρνα κ  salospir  αλλά  δεν  βοήθησαν.Τα  κορτικοειδή  δεν  φέρνουν  υπνηλίες?Είναι  ασφαλή  για  το  έμβρυο?Στην  πρώτη  παλίνδρομη  έκανα  κ  ενέσεις  innohep.Γιατί  τότε  2  παλίνδρομες?Οπότε  καλύτερα  να  σταματήσω  γιατί  δεν  είμαι  κ  μικρή.Σίγουρα  παίζει  ρόλο  κ  η  ηλικία ,είμαι  σχεδόν  39.5.Καλό  βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2017 at 6:56 ΜΜ, spiros dimitra είπε:

Kαλησπέρα  !Ευχαριστώ  πολύ  για  το  ενδιαφέρον που   δείχνετε.Κοίταξα  όλες  τις  εξετάσεις  που  είχα  κάνει  μετά  την  πρώτη  παλίνδρομη.Είχα  κάνει  κ  για  το  ΕΝΑ  κ γράφει  :ANTI-ENA  θετικά.Κ  τα  ΑΝΑ    είναι  επίσης  θετικά.Οπότε  δύσκολα  τα  πράγματα  .Εγώ  παίρνω  plaquenil κ  στην  εγκυμοσύνη  έπαιρνα κ  salospir  αλλά  δεν  βοήθησαν.Τα  κορτικοειδή  δεν  φέρνουν  υπνηλίες?Είναι  ασφαλή  για  το  έμβρυο?Στην  πρώτη  παλίνδρομη  έκανα  κ  ενέσεις  innohep.Γιατί  τότε  2  παλίνδρομες?Οπότε  καλύτερα  να  σταματήσω  γιατί  δεν  είμαι  κ  μικρή.Σίγουρα  παίζει  ρόλο  κ  η  ηλικία ,είμαι  σχεδόν  39.5.Καλό  βράδυ!

 

Το ότι έχετε θετικά τα ΕΝΑ είναι μια ένδειξη για Plaquenil στην κύηση. Τα κορτικοειδή μάλλον το αντίθετο κάνουν: αν πάρετε μεγάλη δόση το βράδυ φέρνουν αϋπνία! Με βάση όσα γράφετε (ηλικία, παλίνδρομες παρά τη λήψη αντιπηκτικής αγωγής) μάλλον το πρόβλημα σας οφείλεται (όπως και στις περισσότερες γυναίκες >35 ετών) σε τυχαίες χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Τα 39,5 πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι απαγορευτικά: Ιατρικά δεν υπάρχει αντένδειξη για επόμενη κύηση. Άρα το αν θα συνεχίσετε τις προσπάθειες ή όχι εξαρτάται από εσάς και τις επιθυμίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...