Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση βρεφονηπιακού Βόρεια προάστια


Recommended Posts

Ειμαι μαμα ενος μπομπιρα 26 μηνων και ψαχνουμε βρεφονηπιακο στα βορεια προαστια. Θα βοηθουσε αν ηξερε καποιος να προτίνει καποιον καλο. Και αν εχει κανεις αποψη για τον ΠΟΛΚΑ ΦΡΟΕΛΕΝ στην Κηφισια. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ΠΟΛΚΑ ΦΡΟΕΛΕΝ δεν το έχω δει.

 

Η κόρη μου πάει στην ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ (Τατοϊου & Ραγκαβή) από 19 μηνών (τώρα είναι 2,5 ετών). Στο ίδιο σχολείο πήγαινε και ο μεγαλύτερος αδερφός της. Είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένη, πρόκειται για ένα πολύ καλά οργανωμένο σχολείο, με πολύ καλό προσωπικό, όλοι οι συνεργάτες (μαγείρισα, δασκάλες, οδηγοί σχολικών) έχουν παραμείνει οι ίδιοι για πολλά χρόνια, κάτι που για μένα είναι πολύ σημαντικό και ενδεικτικό.

 

Κατά την αναζήτηση, είχα δει και το BAMBINERIA (επίσης στην Τατοϊου), το οποίο επίσης μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση, αλλά στην ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ με είχαν κερδίσει οι άνθρωποι.

 

Είχα δει επίσης το FIRST STEPS και το LITTLES, ήταν και οι δύο πολύ καλοί, αλλά δεν βόλευαν καθόλου τα ωράριά του και ήταν και πανάκριβοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ! Είμαι κι εγώ Μαμα ενός υπέροχου μπόμπιρα μόλις 6μηνων..δυστυχώς λόγω δουλειας θα πρέπει να τον πάω Σε κάποιο βρεφονηπιακό σταθμό..έχετε κανένα καλό υπόψιν σας σε περιοχή Πολυγωνο-Γκύζη; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 4/9/2017 at 3:57 ΜΜ, fkdim είπε:

Καλησπέρα ! Είμαι κι εγώ Μαμα ενός υπέροχου μπόμπιρα μόλις 6μηνων..δυστυχώς λόγω δουλειας θα πρέπει να τον πάω Σε κάποιο βρεφονηπιακό σταθμό..έχετε κανένα καλό υπόψιν σας σε περιοχή Πολυγωνο-Γκύζη; 

 

Φαντάζομαι θα έχεις βρει, αλλά αν όχι, δες και τον Dorothy Snot που ήταν Κολωνάκι και νομίζω πήγε Κυψέλη. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει όμως καλά λόγια από τους παιδικούς του κέντρου.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω βρει! Θα πιάσω δουλειά γύρω στον Νοέμβρη με Δεκέμβρη γιαυτο ..Είναι κοντά στο σπίτι μου"το Πολυγωνο" αλλά δέχονται από 2χρονων και πάνω που πήρα να τους ρωτήσω  ..και εκτός αυτού όλοι οι συγγενείς έχουν πεσει να με φάνε..που θα το πας τόσο μικρό μωρό Κ παρε κοπέλα στο σπίτι ..κτλ κτλ ούτε το ένα έχω βρει ούτε το άλλο...μια Θεια μου έχει την καλη διάθεση να τον κρατήσει σπιτι..Κ να τον πάω μου λέει,σε 3-4 μερες Θα είναι σπίτι κρυωμένος..πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για το μωρό ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή φίλη,

 

Όλοι αυτοί που σε κατακρίνουν, σου δίνουν λύση τί να κάνεις με το παιδί? Κι εγώ θα αναγκαστώ να το πάω σε βρεφονηπιακό 8 μηνών, εντάξει δεν είναι και θανατική καταδίκη όπως θέλουν να το παρουσιάζουν κάποιοι. Σίγουρα εάν είχα άλλη λύση σε αυτή την ηλικία μπορεί να επέλεγα να μείνει σπίτι, αλλά αυτό που έχω να πω πως όλες οι επιλογές έχουν υπέρ και κατά, μην τρελαινόμαστε κιόλας. Αλλιώς θα επέλεγαν όλοι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο. Έχω φίλους που πήγαν πολύ μικρά επίσης τα παιδιά τους σε σταθμό και αρρώστησαν αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια, όχι κάθε βδομάδα κλπ. Είναι και πώς θα τύχει. Εάν δεν δοκιμάσεις ποτέ δε θα μάθεις. Κλείσε τα αυτιά σου στα αρνητικά σχόλια και επικεντρώσου στο ένστικτό σου. Σε τελική ανάλυση δεν είναι και κάποια απόφαση που δεν μπορεί να αλλάξει στο μέλλον εάν δεν λειτουργήσει για σένα και την οικογένεια σου.

 

Όσο για την εύρεση σταθμού, εγώ από το google maps επέλεξα την περιοχή που με ενδιέφερε και έγραψα στην εύρεση ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ και σου βγάζει στο χάρτη. Από εκεί και πέρα «γκουκλάρεις» για σχόλια ιστοσελίδες κλπ.

 

Καλή επιτυχία.

2 hours ago, fkdim said:

Όχι δεν έχω βρει! Θα πιάσω δουλειά γύρω στον Νοέμβρη με Δεκέμβρη γιαυτο ..Είναι κοντά στο σπίτι μου"το Πολυγωνο" αλλά δέχονται από 2χρονων και πάνω που πήρα να τους ρωτήσω  ..και εκτός αυτού όλοι οι συγγενείς έχουν πεσει να με φάνε..που θα το πας τόσο μικρό μωρό Κ παρε κοπέλα στο σπίτι ..κτλ κτλ ούτε το ένα έχω βρει ούτε το άλλο...μια Θεια μου έχει την καλη διάθεση να τον κρατήσει σπιτι..Κ να τον πάω μου λέει,σε 3-4 μερες Θα είναι σπίτι κρυωμένος..πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για το μωρό ..

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2017 at 10:02 ΠΜ, fkdim είπε:

Όχι δεν έχω βρει! Θα πιάσω δουλειά γύρω στον Νοέμβρη με Δεκέμβρη γιαυτο ..Είναι κοντά στο σπίτι μου"το Πολυγωνο" αλλά δέχονται από 2χρονων και πάνω που πήρα να τους ρωτήσω  ..και εκτός αυτού όλοι οι συγγενείς έχουν πεσει να με φάνε..που θα το πας τόσο μικρό μωρό Κ παρε κοπέλα στο σπίτι ..κτλ κτλ ούτε το ένα έχω βρει ούτε το άλλο...μια Θεια μου έχει την καλη διάθεση να τον κρατήσει σπιτι..Κ να τον πάω μου λέει,σε 3-4 μερες Θα είναι σπίτι κρυωμένος..πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για το μωρό ..

Μεταξύ του να μείνει στο σπίτι τόσο μικρό μωρό και σε σταθμό, το δεύτερο έχει νόημα μόνο από οικονομικής άποψης, σε κανένα σταθμό το παιδί δε θα είναι τόσο καλά όσο στο σπίτι, οπότε σίγουρα δεν έχουν τρελαθεί οι συγγενείς σου.

Πάντως, ετσι κι αλλιώς θα χρειαστείς και να βρεις babysitter, γιατί τον πρώτο χρόνο θα έχετε πολλές ασθένειες, οπότε εκείνες τις μέρες τι θα κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολύ όλους για τις απαντήσεις ! 

Josephine το τσέκαρα το Dorothy Κ θα το έχω στα υπόψιν μου φαίνεται πολύ καλό !και sunshine θα κάνω αυτό με το google που ειπες κι εσυ να πάω να δω κι αλλα..!αλλά λέω καλύτερα από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη πια(2018) που θα είναι Κ 18 μηνών,γιατί 1-2 τηλ που πήρα τώρα δεν δέχονται μέσα στα μέσα της σχολικής χρονιάς και αφού έχω και την εναλλακτική με την Θεια ,λέω να τον κρατήσω στον χώρο του οπως είπε Κ η/ο ΑΡΓΚ γιατί Σα στο σπίτι σου πουθενά ..Κ θα βρω Κ μια γυναίκα για ώρα ανάγκης για όταν δεν θα μπορεί η Θεια ..Κ κάπως έτσι ελπίζω να περάσει γρήγορα ο καιρός ..

Επεξεργάστηκαν by fkdim
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και πάλι! Μήπως υπάρχει κάποιος γονιός που έχει στείλει το παιδάκι του στον παιδικό σταθμό Mini College; Θα ήθελα να ακούσω απόψεις ή σχετικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...