Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός μετά τους 6 μήνες


Recommended Posts

καλησπερα,

ειληκρινα ψαχνω μερες τωρα να βρω ενα σχετικο θεμα.

διαβαζω πολλες μανουλες πως δεν θελουν να ξεκινησουν τροφες ακομα αλλα μετα δεν βρισκω τι κανουν.

 

Ειμαι μια απο της μανουλες που θελουν να ξεκινησουν την τροφη σιγα σιγα και οχι αποτομα οπως με ΠΙΕΖΕΙ η παιδιατρος μου.

Ειναι 8μιση μηνων και της εχω δωσει να κραταει μονη της αχλαδι και μηλο  να γλειψει και θα συνεχισω να της δινω αλλα μονο οταν θελει εκεινη και οχι με το ζορι 200μλ

και στο χρονο πανω δεν θελω να εχω αντικαταστησει τους θηλασμους με αποτελεσμα να μου ερθει περιοδος κτλ......

 

 

Η παιδιατρος λεει πως εκεινη δεινει απο τον 5 με 6 μηνα και  αν συνεχισω να μην δινω στο παιδι τροφη δεν  θα συνεργαστουμε.....

γιατι απλα ειναι δικια της η ευθυνη του παιδιου μου και μπορει να παθει αβιταμινωση...

και της απαντησα πως η ευθυνη ειναι δικια μου και την ρωτησα" δλδ εσεις διαταζετε και εμεις ακολουθουμε? δεν εχουμε επιλογη ως γονεις?  στις τριτοκοσμηκες χωρες δεν δεινουν στα μωρα κρεμες αλλα ουτε κανενα αλλο θηλαστικο δεινει αλεσμενη τροφη στα μωρα ...η φυση ξερει τι κανει.....

και  εκανε μια παυση και μετα τα μασαγε....

 

γιατι να βιαστω αφου δεν δουλευω?

 

 

με ΠΙΕΖΕΙ και για σιδηρο τον οποιο αρνουμε καθετα γιατι μου κανει κενωσεις καθε 13,6,3,2 μερες αναλογος...και δεν δεχομαι προληπτικα γενικος οτιδιποτε.

Με ΠΙΕΖΕΙ και για βιταμινη D που παλι αρνουμαι να της δωσω γιατι την βγαζω καθε μερα εξω.... αλλα μου ειπε να κανω εγω την εξεταση ,που παλι δεν θελω γιατι και να ειναι μειωμενη ερχεται καλοκαιρι μπροστα μας.

πιανει το κενο στο κεφαλι της και λει οτι ειναι 3-4 εκατοστα και οτι αυτο δειχνει ελλειψη βιταμινης....

Δεν ξερω για ποσο θα αρνουμαι ακομα ειναι η δευτερη παιδιατρος που παω...

 

κιλα                                                                               υψος  

γεννηση 5/9/16 2800

8/9/16   2650 (ηλεκτρονικη ζυγαρια) -------------------------51

13/9/16 2720 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------52

5/10/16 3290 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------53

6/11/16  4260 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)------------------------55,6

7/12/16 4930( (  -// - )-----------------------------------------59

10/1/17 5420  (  -// - )------------------------------------------60

15/2/17 5880 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------62

13/3/17 5970 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)--------------------------64

12/4/17 6050 (αλλη παιδιατρος βρεφοζυγος ------------65

5/5/17  6050 (  -// - )-------------------------------------------66

12/5/17 6120 (αλλη παιδιατρο ηλεκτρονικη ζυγαρια)------66  <-----στη συγκεκριμενη πηγα μετα απο 7 μερες για να παρω γνωμη, νομιζα οτι ηταν συμβουλος γαλουχιας μονο, αλλα τελικα ηταν παιδιατρος και απλα τυχενε να ειναι και συμβοουλος γαλουχιας οπως ειπε η ιδια...απλα εχασα τον χρονο μου εκει γιατι στο τηλεφωνο της ειπα "συμφωνητε στον αποκλειστικο θηλασμο μετα τους 7 μηνες αν οχι δεν χρειαζετε να συναντηθουμε.....και μου ειπε "δεν μπορω να σας πω απο το τηλ. αυτο εξαρτατε απο πολλους παραγοντες"....και για αυτο και πηγα... ειχα ελπιδες..,,αλλαα.... ηταν μια παιδιατρος σαν ολες τις αλλες.

 

Το μονο θεμα που εχει τωρα η μπεμπα ειναι οτι οι τελευταιες 5 κενωσεις της εχουν μεσα μαυρακια σαν πιπερι.

Δεν μου εχει αρρωστησει ποτε δεν εχει παρει φαρμακα ποτε. Εγω πηρα ακμεντιν 8 ημερες απο 11/3/17 εως 18/3/17.

 

Σας παρακαλω μην απαντησετε οι μανουλες που εχετε αντιθετη αποψη...το σεβομαι και τα ακουω καθε μερα.....

απο τον αντρα μου------------μηπως κανεις κακο στο παιδι? φερε μου μια μανα που να το κανει αυτο...

απο κοντινους συγκενεις---- ακομα να δωσεις στο παιδι κρεμες?

απο μια θεια μου---------------δεν σε παραδεχομαι καθολου σαν μανα...

η μανα μου ηρθε μια μερα με ενα ρυζαλευρο στο χερι

και μια αλλη μερα εφερε εναν τρυφτη για να της δωσω φρουτοκρεμα

και  σημερα εφυγε κλαιγοντας απο το σπιτι κυριολεκτικα και μου ειπε ' δεν ξερω αν μπορω να ξαναερθω , ειναι πολυ αδυνατο το παιδι δεν μπορω να την βλεπω ετσι........

η μανα μου ηταν το κερασακι.....μου φερονται λες και δηλητηριαζω το παιδι μου ..η μανα μου λες και εχω ενα αρρωστο παιδι....

 

εχω ακουσει ιστοριες απο μανουλες που θηλασαν αποκλειστικα πανω απο χρονο..που ειναι αυτες να βρω το δικιο μου???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα.

Εγώ νόμιζα ότι όταν λέμε "αποκλειστικός θηλασμός" μετά από κάποιο διάστημα, εννοούμε σε σχέση με το γάλα, ότι δηλαδή δεν πίνει άλλο γάλα παρά μόνο το μητρικό. π.χ. αν το παιδί τρώει κανονικά ενός-ενάμιση έτους, αλλά ακόμα θηλάζει, πάλι είναι αποκλειστικός θηλασμός.

 

Δεν λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτά που λές, όμως αν 8,5μηνών ξεκινάει γλείφοντας μήλο ή αχλάδι, θα προλάβεις στο χρόνο όπως λες να αντικαταστήσεις τους θηλασμούς;

Επιπλέον, αν κατά λάθος όπως γλείφει, δαγκώσει και κόψει κομμάτι; Δεν θα είναι καθόλου συνηθισμένη σε αυτό και θα είναι επικίνδυνο. Γι'αυτό συνήθως τα δίνουν πρώτα αλεσμένα ή έστω πολύ μικρά κομματάκια από μαλακά φρούτα (πχ μπανάνα). Το μήλο νομίζω ότι είναι από τα τελευταία που ξεκινάνε να τρώνε σε κομμάτια.

Επεξεργάστηκαν by Eirini60
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω όταν λες να βρεις το δίκιο σου τι εννοείς? Που έχεις διαβάσει/δει κάτι τέτοιο και θεωρείς ότι είναι το σωστό?  Δηλαδή τι ακριβώς θες να προσφέρεις στο μωρό σου δίνοντας του μόνο γάλα μέχρι και τον χρόνο? Γιατί άλλο να μην θες να δώσεις ρυζάλευρα, κρέμες κλπ το οποίο κατανοώ απόλυτα κι άλλο να μην θες να εισάγεις ΚΑΘΟΛΟΥ στερεές τροφές.Δεν ρωτάω ειρωνικά, απορώ απλά. Θες να μας πεις να καταλάβουμε?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ευχομαι τα μαυρακια να μην ειναι τπτ ανησυχητικο

Οσο για το θηλασμο κ γω θηλασα την κορη μου δυο χρονια,μεχρι τον πρωτο χρονο δ ειπιε ξενο γαλα αλλα μετα τους 6μηνες της εδινα φρουτα,λαχανικα,κρεας

Για δυο μηνες ετρωγε μικρη ποσοτητα μετα για δυο μηνες δ ετρωγε τπτ κ μετα ξανανοιξε η ορεξη

Της εδωσα κ γω κομματια απο τον 6ο αλλα δ ενδιαφερθηκε κ απλα πατουσα με το πηρουνι,στους 10μηνες ετρωγε κομματια

Υπαρχει καποιος λογος που δ θελεις να φαει στερεη τροφη;πραγματι οι ποσοτητες δ εχουν σημασια κ μεχρι το χρονο το γαλα ειναι το πιο σημαντικο αλλα προσφερουμε για να γνωρισει γευσεις κ υφες 

Δ ειναι υποχρεωτικο να δωσεις κρεμες τυπου ρυζαλευρο.σιγα σιγα φρουτα κ λαχανικα

Για οποιοδηποτε συμπληρωμα τυπου βιτ d θα εκανα πρωτα εξετασεις

Απλα με αυτο το ρυθμο στο χρονο  δ θα εχεις αντικαταστησει το θηλασμο με τροφες.οχι οτι ειναι απαραιτητο κιολας

Αν εχεις αμφιβολιες πανε κ σε αλλο γιατρο

Το μονο που θα με προβληματιζε ειναι για την πηγη στο κεφαλακι

Οταν λεμε αποκλειστικο θηλασμο δ εννοουμε απαραιτητα οχι φαι,απλα οχι αλλο γαλα

Φυσικα δ συγκρινουμε διαφορετικα παιδακια αλλα η κορη σου το τελευταιο τριμηνο εχει παρει συνολο 300 γρ αν συνεχισει να μην παιρνει καλο βαρος πρεπει να το ψαξετε .νομιζω ειναι στις κατωταυες καμπυλες.βρες εναν γιατρο να σας κατευθυνει σωστα

Διαβασε αν θελεις το πλανο διατροφης του παπαβεντση

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα...η κάθε μια μας έχει διαφορετική άποψη σχετικά με τη διατροφή, με τη διαπαιδαγώγηση και με πολλά άλλα του παιδιού της. Όμως, η αλήθεια είναι ότι όταν δεν συμφωνεί ούτε ο άντρας σου, του οποίου είναι εξίσου παιδί του και πρέπει να έχει άποψη, όπως έχει και ευθύνη, μήπως πρέπει να βρείτε μία χρυσή τομή;

Επιπλέον, δεν θα μιλήσω για συγγενείς, φίλους κλπ, αλλά όταν ΚΑΙ ΟΛΟΙ οι γιατροί λένε κάτι, πώς γίνεται εσύ να ξέρεις καλύτερα τί είναι σωστό για το παιδί; και πώς παίρνεις τέτοια ευθύνη; και αντε, την πήρες, κάνε τουλάχιστον τις εξετάσεις που σου προτείνουν, δε μιλάω να δώσεις φάρμακα ή κάτι άλλο, όμως γιατί δεν κάνεις εξετάσεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα είδα κι εγώ τις μετρήσεις, είναι πάρα πολύ λίγο το βάρος που έχει πάρει σε 3 μήνες! Συμφωνώ πως πρέπει να το κοιτάξεις.. Κι εγώ το πλάνο του Παπαβέντση ακολουθώ παράλληλα με αποκλειστικό θηλασμό (δηλαδή δεν πίνει άλλο γάλα πέρα από μητρικό).

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, cold16 είπε:

καλησπερα,

ειληκρινα ψαχνω μερες τωρα να βρω ενα σχετικο θεμα.

διαβαζω πολλες μανουλες πως δεν θελουν να ξεκινησουν τροφες ακομα αλλα μετα δεν βρισκω τι κανουν.

 

Ειμαι μια απο της μανουλες που θελουν να ξεκινησουν την τροφη σιγα σιγα και οχι αποτομα οπως με ΠΙΕΖΕΙ η παιδιατρος μου.

Ειναι 8μιση μηνων και της εχω δωσει να κραταει μονη της αχλαδι και μηλο  να γλειψει και θα συνεχισω να της δινω αλλα μονο οταν θελει εκεινη και οχι με το ζορι 200μλ

και στο χρονο πανω δεν θελω να εχω αντικαταστησει τους θηλασμους με αποτελεσμα να μου ερθει περιοδος κτλ......

 

 

Η παιδιατρος λεει πως εκεινη δεινει απο τον 5 με 6 μηνα και  αν συνεχισω να μην δινω στο παιδι τροφη δεν  θα συνεργαστουμε.....

γιατι απλα ειναι δικια της η ευθυνη του παιδιου μου και μπορει να παθει αβιταμινωση...

και της απαντησα πως η ευθυνη ειναι δικια μου και την ρωτησα" δλδ εσεις διαταζετε και εμεις ακολουθουμε? δεν εχουμε επιλογη ως γονεις?  στις τριτοκοσμηκες χωρες δεν δεινουν στα μωρα κρεμες αλλα ουτε κανενα αλλο θηλαστικο δεινει αλεσμενη τροφη στα μωρα ...η φυση ξερει τι κανει.....

και  εκανε μια παυση και μετα τα μασαγε....

 

γιατι να βιαστω αφου δεν δουλευω?

 

 

με ΠΙΕΖΕΙ και για σιδηρο τον οποιο αρνουμε καθετα γιατι μου κανει κενωσεις καθε 13,6,3,2 μερες αναλογος...και δεν δεχομαι προληπτικα γενικος οτιδιποτε.

Με ΠΙΕΖΕΙ και για βιταμινη D που παλι αρνουμαι να της δωσω γιατι την βγαζω καθε μερα εξω.... αλλα μου ειπε να κανω εγω την εξεταση ,που παλι δεν θελω γιατι και να ειναι μειωμενη ερχεται καλοκαιρι μπροστα μας.

πιανει το κενο στο κεφαλι της και λει οτι ειναι 3-4 εκατοστα και οτι αυτο δειχνει ελλειψη βιταμινης....

Δεν ξερω για ποσο θα αρνουμαι ακομα ειναι η δευτερη παιδιατρος που παω...

 

κιλα                                                                               υψος  

γεννηση 5/9/16 2800

8/9/16   2650 (ηλεκτρονικη ζυγαρια) -------------------------51

13/9/16 2720 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------52

5/10/16 3290 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------53

6/11/16  4260 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)------------------------55,6

7/12/16 4930( (  -// - )-----------------------------------------59

10/1/17 5420  (  -// - )------------------------------------------60

15/2/17 5880 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------62

13/3/17 5970 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)--------------------------64

12/4/17 6050 (αλλη παιδιατρος βρεφοζυγος ------------65

5/5/17  6050 (  -// - )-------------------------------------------66

12/5/17 6120 (αλλη παιδιατρο ηλεκτρονικη ζυγαρια)------66  <-----στη συγκεκριμενη πηγα μετα απο 7 μερες για να παρω γνωμη, νομιζα οτι ηταν συμβουλος γαλουχιας μονο, αλλα τελικα ηταν παιδιατρος και απλα τυχενε να ειναι και συμβοουλος γαλουχιας οπως ειπε η ιδια...απλα εχασα τον χρονο μου εκει γιατι στο τηλεφωνο της ειπα "συμφωνητε στον αποκλειστικο θηλασμο μετα τους 7 μηνες αν οχι δεν χρειαζετε να συναντηθουμε.....και μου ειπε "δεν μπορω να σας πω απο το τηλ. αυτο εξαρτατε απο πολλους παραγοντες"....και για αυτο και πηγα... ειχα ελπιδες..,,αλλαα.... ηταν μια παιδιατρος σαν ολες τις αλλες.

 

Το μονο θεμα που εχει τωρα η μπεμπα ειναι οτι οι τελευταιες 5 κενωσεις της εχουν μεσα μαυρακια σαν πιπερι.

Δεν μου εχει αρρωστησει ποτε δεν εχει παρει φαρμακα ποτε. Εγω πηρα ακμεντιν 8 ημερες απο 11/3/17 εως 18/3/17.

 

Σας παρακαλω μην απαντησετε οι μανουλες που εχετε αντιθετη αποψη...το σεβομαι και τα ακουω καθε μερα.....

απο τον αντρα μου------------μηπως κανεις κακο στο παιδι? φερε μου μια μανα που να το κανει αυτο...

απο κοντινους συγκενεις---- ακομα να δωσεις στο παιδι κρεμες?

απο μια θεια μου---------------δεν σε παραδεχομαι καθολου σαν μανα...

η μανα μου ηρθε μια μερα με ενα ρυζαλευρο στο χερι

και μια αλλη μερα εφερε εναν τρυφτη για να της δωσω φρουτοκρεμα

και  σημερα εφυγε κλαιγοντας απο το σπιτι κυριολεκτικα και μου ειπε ' δεν ξερω αν μπορω να ξαναερθω , ειναι πολυ αδυνατο το παιδι δεν μπορω να την βλεπω ετσι........

η μανα μου ηταν το κερασακι.....μου φερονται λες και δηλητηριαζω το παιδι μου ..η μανα μου λες και εχω ενα αρρωστο παιδι....

 

εχω ακουσει ιστοριες απο μανουλες που θηλασαν αποκλειστικα πανω απο χρονο..που ειναι αυτες να βρω το δικιο μου???

Θήλασα αποκλειστικά ένα μου παιδί για 18 μήνες, και άλλο για 30. "Αποκλειστικά" με την έννοια ότι δεν ήπιαν σε αυτό το διάστημα ξένο γάλα. Ένα μωρό μετά τους 6 μήνες χονδρικά (προφανώς μπορεί να είναι και 5 ή και 7-8) χρειάζεται και το σίδηρο από το κρέας και το αυγό, και τις βιταμίνες από φρούτα και λαχανικά, και να νιώσει ανεξάρτητο με το να αναπτύξει τις νέες του δεξιότητες, να μάθει να τρώει στο τραπεζι με τους μεγάλους, να εξερευνήσει νέες γεύσεις.

Δεν ξέρω πώς έχεις δημιουργήσει την εντύπωση ότι υπάρχουν μαμάδες που απλά θηλάζουν για ένα χρόνο και δε δίνουν τίποτε άλλο. Σου τονίζω ότι συνολικά 3 παιδιά τα έχω θηλάσει πάνω από 4 χρόνια, και προφανώς δεν έχω θέμα να θηλάσω και παιδί 2μιση χρονών, είμαι φανατικά υπέρ του θηλασμού, αλλά αυτό που θες να κάνεις, δεν το έχω ξανακούσει. Συν ότι τα βάρη των τελευταίων μετρήσεων που παραθέτεις είναι πολύ ανησυχητικά, όπως και τα υπόλοιπα που περιγράφεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω για την μανα μου οτι ειναι υπερβολικη (απλα στεναχωριεται).... και το ιδιο απογευμα σημερα ηταν παλι εδω...

Επισης το κοριτσακι μου ειναι φυσιολογικο και οχι αδυνατο! θεωρητε αδυνατο ναι σε σχεση με ολα τα αλλα.

 

 

5 hours ago, Eirini60 said:

Δεν λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτά που λές, όμως αν 8,5μηνών ξεκινάει γλείφοντας μήλο ή αχλάδι, θα προλάβεις στο χρόνο όπως λες να αντικαταστήσεις τους θηλασμούς;

 

Συγνωμη το διορθωσα εννοουσα δεν θελω να αντικαταστησω το γαλα μου με τροφες θελω να ειναι συμπληρωματικες ....

 

5 hours ago, Eirini60 said:

Επιπλέον, αν κατά λάθος όπως γλείφει, δαγκώσει και κόψει κομμάτι; Δεν θα είναι καθόλου συνηθισμένη σε αυτό και θα είναι επικίνδυνο. Γι'αυτό συνήθως τα δίνουν πρώτα αλεσμένα ή έστω πολύ μικρά κομματάκια από μαλακά φρούτα (πχ μπανάνα). Το μήλο νομίζω ότι είναι από τα τελευταία που ξεκινάνε να τρώνε σε κομμάτια.

προσεχω παρα πολυ

 

5 hours ago, vicky86 said:

Το μονο που θα με προβληματιζε ειναι για την πηγη στο κεφαλακι

Οταν λεμε αποκλειστικο θηλασμο δ εννοουμε απαραιτητα οχι φαι,απλα οχι αλλο γαλα

Φυσικα δ συγκρινουμε διαφορετικα παιδακια αλλα η κορη σου το τελευταιο τριμηνο εχει παρει συνολο 300 γρ αν συνεχισει να μην παιρνει καλο βαρος πρεπει να το ψαξετε .νομιζω ειναι στις κατωταυες καμπυλες.βρες εναν γιατρο να σας κατευθυνει σωστα

 

 τι σε προβληματιζει στην πηγη?

εχω ακουσει οταν τα παιδια αρχιζουν να περπατανε δεν περνουν για καποιους μηνες βαρος.

Δεν μπορω πραγματικα να βρω γιατρο...θα πρεπει να δωσω πολλα λευτα και πολλες ωρες συζητησης απο γιατρο σε γιατρο.

Στην τελικη σκεφτομαι να πηγαινω σε δημοσιο νοσοκομειο.

Εχω κατεβασει καμπυλη απο τον who για κοριτσια που θηλαζουν και ειμαστε στην προτελευταια γραμμη.

 

5 hours ago, Eirini60 said:

 

Επιπλέον, δεν θα μιλήσω για συγγενείς, φίλους κλπ, αλλά όταν ΚΑΙ ΟΛΟΙ οι γιατροί λένε κάτι, πώς γίνεται εσύ να ξέρεις καλύτερα τί είναι σωστό για το παιδί; και πώς παίρνεις τέτοια ευθύνη; και αντε, την πήρες, κάνε τουλάχιστον τις εξετάσεις που σου προτείνουν, δε μιλάω να δώσεις φάρμακα ή κάτι άλλο, όμως γιατί δεν κάνεις εξετάσεις; 

 

Η μητροτητα δεν εχει καμια σχεση με τη ιατρικη....εξετασεις θα κανουμε αν μια γιατρος  βλεπει καποιον σοβαρο λογο.

Οσο για τον αντρα μου ειναι συζητησιμος και απλα αναρωτιεται, γιατι απλα δεν το εχει ξαναδει.

Μου εχει πει οτι με εμπιστευεται και οτι ξερει οτι δεν θα εκανα ποτε κατι κακο στο παιδι μου.

Το "μηπως κανεις κατι κακο στο παιδι" μου το ειχε πει πριν συζητησουμε γενικος και μου εχει κατσει σαν προταση.

 

5 hours ago, marakiz said:

Εγώ να ρωτήσω όταν λες να βρεις το δίκιο σου τι εννοείς? Που έχεις διαβάσει/δει κάτι τέτοιο και θεωρείς ότι είναι το σωστό? 

Δεν χρειαζετε να το διαβασω πουθενα.....επισης το βλεπω σχεδον σε  ολα τα θηλαστικα...μονο εμεις οι ανθωποι βαζουμε το χερακι μας παντου.

Μεχρι και μεγαλοι επιστημονες εχουν ως παραδειγμα τα ζωα....αλλα μονο οταν τους συμφερει.

Αν μια γατουλα εχει 5 γατακια θα της παρουμε το πιο αδυνατο να το μπουκωσουμε στο φαι ?οχι μολις βγαλει δοντακια θα μπορεσει να φαει μονο του.

Ψαχνω να βρω  αυτο που θεωρω σωστο  να ειναι καπου γραμμενο...και εχω βρει μονο ιστοριες για το τι κανανε στα παλια τα χρονια η τι κανουν σε τριτοκοσμηκες χωρες.

Αυτες δηλαδη γιατι μπορουν και εμεις οχι? αυτες γιατι θηλαζουν μεχρι και 5 χρονια και εδω οι περισσοτερες στο εξαμηνο το κοβουν η συνεχιζουν και με γαλα και τροφες?

κατανοω και συμφωνω οτι πρεπει να τρωει το παιδι μονο και μονο για να συνηθισει την τροφη αλλα οχι σαν ποσοτητα.

 

5 hours ago, marakiz said:

Δηλαδή τι ακριβώς θες να προσφέρεις στο μωρό σου δίνοντας του μόνο γάλα μέχρι και τον χρόνο? Γιατί άλλο να μην θες να δώσεις ρυζάλευρα, κρέμες κλπ το οποίο κατανοώ απόλυτα κι άλλο να μην θες να εισάγεις ΚΑΘΟΛΟΥ στερεές τροφές.Δεν ρωτάω ειρωνικά, απορώ απλά. Θες να μας πεις να καταλάβουμε?

 

Θελω να του προσφερω το καλυτερο,και δεν ειπα να μην δωσω καθολου.

ειπα οτι θελω να εισαγω τροφες αλλα σιγα σιγα. και οχι με το ρολοι π.χ πηγε 10 ηωρα ΠΡΕΠΕΙ να του δωσω φρουτοκρεμα ΠΡΕΠΕΙ να το φαει ολο!!

Ουτε καν...οπως ειπα παραπανω θα συνεχισω να της δινω τα φρουτακια της.

 

Αμα  ελεγα οτι το μπεμπε μου απλα δεν θελει να φαει ειμαι σιγουρη οτι θα το δεχοσασταν.

απλα οταν καποιος κανει κατι διαφορετικο απο τον αλλον  αμεσως θεωρειτε οτι δεν ειναι σωστο. ΔΕν το κατακρινω γιατι το εχω κανει και εγω.

 

Εχουμε και θεμα με τις αλλεργιες και ψαχνω να βρω τι μπορει να την πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Θήλασα αποκλειστικά ένα μου παιδί για 18 μήνες, και άλλο για 30. "Αποκλειστικά" με την έννοια ότι δεν ήπιαν σε αυτό το διάστημα ξένο γάλα.

λαθος μου..νομιζα αποκλειστικα μονο γαλα. γιατι σαν λεξη το αποκλειστικα αυτο σημενει.

τωρα το εμαθα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, cold16 είπε:

καλησπερα,

ειληκρινα ψαχνω μερες τωρα να βρω ενα σχετικο θεμα.

διαβαζω πολλες μανουλες πως δεν θελουν να ξεκινησουν τροφες ακομα αλλα μετα δεν βρισκω τι κανουν.

 

Ειμαι μια απο της μανουλες που θελουν να ξεκινησουν την τροφη σιγα σιγα και οχι αποτομα οπως με ΠΙΕΖΕΙ η παιδιατρος μου.

Ειναι 8μιση μηνων και της εχω δωσει να κραταει μονη της αχλαδι και μηλο  να γλειψει και θα συνεχισω να της δινω αλλα μονο οταν θελει εκεινη και οχι με το ζορι 200μλ

και στο χρονο πανω δεν θελω να εχω αντικαταστησει τους θηλασμους με αποτελεσμα να μου ερθει περιοδος κτλ......

 

 

Η παιδιατρος λεει πως εκεινη δεινει απο τον 5 με 6 μηνα και  αν συνεχισω να μην δινω στο παιδι τροφη δεν  θα συνεργαστουμε.....

γιατι απλα ειναι δικια της η ευθυνη του παιδιου μου και μπορει να παθει αβιταμινωση...

και της απαντησα πως η ευθυνη ειναι δικια μου και την ρωτησα" δλδ εσεις διαταζετε και εμεις ακολουθουμε? δεν εχουμε επιλογη ως γονεις?  στις τριτοκοσμηκες χωρες δεν δεινουν στα μωρα κρεμες αλλα ουτε κανενα αλλο θηλαστικο δεινει αλεσμενη τροφη στα μωρα ...η φυση ξερει τι κανει.....

και  εκανε μια παυση και μετα τα μασαγε....

 

γιατι να βιαστω αφου δεν δουλευω?

 

 

με ΠΙΕΖΕΙ και για σιδηρο τον οποιο αρνουμε καθετα γιατι μου κανει κενωσεις καθε 13,6,3,2 μερες αναλογος...και δεν δεχομαι προληπτικα γενικος οτιδιποτε.

Με ΠΙΕΖΕΙ και για βιταμινη D που παλι αρνουμαι να της δωσω γιατι την βγαζω καθε μερα εξω.... αλλα μου ειπε να κανω εγω την εξεταση ,που παλι δεν θελω γιατι και να ειναι μειωμενη ερχεται καλοκαιρι μπροστα μας.

πιανει το κενο στο κεφαλι της και λει οτι ειναι 3-4 εκατοστα και οτι αυτο δειχνει ελλειψη βιταμινης....

Δεν ξερω για ποσο θα αρνουμαι ακομα ειναι η δευτερη παιδιατρος που παω...

 

κιλα                                                                               υψος  

γεννηση 5/9/16 2800

8/9/16   2650 (ηλεκτρονικη ζυγαρια) -------------------------51

13/9/16 2720 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------52

5/10/16 3290 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------53

6/11/16  4260 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)------------------------55,6

7/12/16 4930( (  -// - )-----------------------------------------59

10/1/17 5420  (  -// - )------------------------------------------60

15/2/17 5880 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)-------------------------62

13/3/17 5970 (ηλεκτρονικη ζυγαρια)--------------------------64

12/4/17 6050 (αλλη παιδιατρος βρεφοζυγος ------------65

5/5/17  6050 (  -// - )-------------------------------------------66

12/5/17 6120 (αλλη παιδιατρο ηλεκτρονικη ζυγαρια)------66  <-----στη συγκεκριμενη πηγα μετα απο 7 μερες για να παρω γνωμη, νομιζα οτι ηταν συμβουλος γαλουχιας μονο, αλλα τελικα ηταν παιδιατρος και απλα τυχενε να ειναι και συμβοουλος γαλουχιας οπως ειπε η ιδια...απλα εχασα τον χρονο μου εκει γιατι στο τηλεφωνο της ειπα "συμφωνητε στον αποκλειστικο θηλασμο μετα τους 7 μηνες αν οχι δεν χρειαζετε να συναντηθουμε.....και μου ειπε "δεν μπορω να σας πω απο το τηλ. αυτο εξαρτατε απο πολλους παραγοντες"....και για αυτο και πηγα... ειχα ελπιδες..,,αλλαα.... ηταν μια παιδιατρος σαν ολες τις αλλες.

 

Το μονο θεμα που εχει τωρα η μπεμπα ειναι οτι οι τελευταιες 5 κενωσεις της εχουν μεσα μαυρακια σαν πιπερι.

Δεν μου εχει αρρωστησει ποτε δεν εχει παρει φαρμακα ποτε. Εγω πηρα ακμεντιν 8 ημερες απο 11/3/17 εως 18/3/17.

 

Σας παρακαλω μην απαντησετε οι μανουλες που εχετε αντιθετη αποψη...το σεβομαι και τα ακουω καθε μερα.....

απο τον αντρα μου------------μηπως κανεις κακο στο παιδι? φερε μου μια μανα που να το κανει αυτο...

απο κοντινους συγκενεις---- ακομα να δωσεις στο παιδι κρεμες?

απο μια θεια μου---------------δεν σε παραδεχομαι καθολου σαν μανα...

η μανα μου ηρθε μια μερα με ενα ρυζαλευρο στο χερι

και μια αλλη μερα εφερε εναν τρυφτη για να της δωσω φρουτοκρεμα

και  σημερα εφυγε κλαιγοντας απο το σπιτι κυριολεκτικα και μου ειπε ' δεν ξερω αν μπορω να ξαναερθω , ειναι πολυ αδυνατο το παιδι δεν μπορω να την βλεπω ετσι........

η μανα μου ηταν το κερασακι.....μου φερονται λες και δηλητηριαζω το παιδι μου ..η μανα μου λες και εχω ενα αρρωστο παιδι....

 

εχω ακουσει ιστοριες απο μανουλες που θηλασαν αποκλειστικα πανω απο χρονο..που ειναι αυτες να βρω το δικιο μου???

 

Καλή μου έχω την εντύπωση ότι βλέπεις παντού εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν. Κανένας παιδίατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμού δεν θα σου πει να σταματήσεις τον θηλασμό για να αρχίσεις τη στερεά τροφή. Απεναντίας θα σου πει ότι μετά τους 6-7-8 μήνες να εισάγεις τη στερεά τροφή (φρουτόκρεμα, χορτο-κοτο-κρεατόσουπα) ως συμπληρωματική τροφή. Μετά το χρόνο η βασική τροφή γίνεται η στερεά και το μητρικό γάλα συμπληρώνει τη διατροφή του παιδιού.

Υπάρχει μια πολύ λεπτή γραμμή που χωρίζει το «τι είναι το καλύτερο για το παιδί μου» και το «ξέρω τι είναι το καλύτερο για το παιδί μου» και πολλοί νέοι γονείς ακροβατούν μεταξύ των δύο παραβλέποντας πολλές φορές τις συστάσεις των παιδιάτρων με ρίσκο την υγεία του παιδιού.

Αυτά δεν στα λέω για κάνεις και εμένα εχθρός σου, (που μάλλον θα με κάνεις;)) αλλά για να γίνεις πιο δεκτική και συζητήσιμη σε αυτά που σου προτείνουν οι παιδίατροι ανεξάρτητα από τον θηλασμό.

Τώρα για τις τριτοκοσμικές χώρες επειδή το διαβάζω και το ακούω συνέχεια ως επιχείρημα θα μου επιτρέψεις να απαντήσω εγώ αντί της γιατρού σου. Σ’ αυτές τις χώρες το μητρικό γάλα δεν είναι απλά η βασική τροφή, είναι η μόνη τροφή και αποτελεί σωτήρια για τα παιδάκια. Ο φόβος, η αγωνία και το άγχος εκείνων των μητέρων να βρουν για να ταϊσουν τα παιδιά τους στερεά τροφή, που εμείς με τόσο ευκολία απαρνιόμαστε, είναι συναισθήματα που νιώθουν το κάθε δευτερόλεπτο της ημέρας και επομένως είναι τουλάχιστον προσβλητικό να συγκρίνουμε τη κατάσταση που βιώνουν με τη δική μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τις τριτοκοσμικές χώρες τώρα το είδα. Δεν καταλαβαίνω που κολλάει ως επιχείρημα, εκτός αν κάποιος θεωρεί ότι τα ποσοστά βρεφικής και παιδικής θνησιμότητας σε αυτές τις χώρες είναι το ζητούμενο!

Από εκεί και πέρα, αν μιλάμε για "επιστροφή στη φύση", πάω και στοίχημα ότι σε οποιοδήποτε "πρωτόγονο" πολιτισμό (όπου αν έφτανες τα 40 ήταν θαύμα, να τα λέμε κι αυτά), το μωρό γενικά έτρωγε ό,τι τρωγόταν και ό,τι έπιανε το χέρι του. Αμφιβάλλω ότι καθόταν καμιά πρωτόγονη μαμά να σκέφτεται "πω πω δεν έκλεισε τους 7 μήνες, δεν το αφήνω να φάει αυτό το φρούτο" ;)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, krakenaki said:

 

Καλή μου έχω την εντύπωση ότι βλέπεις παντού εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν.

Αυτο ισχυει γιατι δεν εμπιστευομαι τους γιατρους οχι μονο τους παιδιατρους.εχω ιστορικο.

Η πρωτη παιδιατρος

-ηρθε σπιτι μου οταν ηταν ημερων η μπεμπα και μου ειπε "φιλικα σου συστηνω να της δινεις ξενο γαλα το βραδυ για να κοιματε αλλα και να εχεις χρονο με τον αντρα σου"

μου προκαλεσε θυμο...Το κοριτσακι μου δεν κλαιει ποτε! μαλλον καλυτερα ΔΕΝ την αφινω να κλαψει....

επειδη και η κουνιαδα μου εχει την ιδια παιδιατρο, πανω στον μηνα της ειπε και εκεινης να της δωσει ξενο επειδη εκλεγε και της εδωσε.....τι να πεις εκει?

-μετα της εδειχνα κατι εκζεματα στο μαγουλο και μου ελεγε "δεν ειναι τιποτα να βαζεις ενυδατικη" δεν με ενημερωσε ποτε για αλλεργιες επρεπε να φτασει 5 μηνων η μπεμπα για να φτιαξω την διατροφη μου?

-της εδειχνα ενα εκζεμα στον πωπω και μου ειπε " βλεπεις τα σημαδια απο την πανα δεν ειναι τιποτα?"

κ.α πολλαααα

 

στην δευτερη παιδιατρο

- τονισα οτι 5 μερες μετα το pentavac το παιδι εβγαλε στα μαγουλα της και διασπαρτα στο σωμα της  κατι  κοκκινες τελιτσες που δεν σβιναν με το πιεσμα του δαχτυλου (ειναι π.χ οπως κανεις μια πιπιλια και εμφαμιζονται τελιτσες? )

μου ειπε οτι ειναι συμπτωση και οτι δεν εχει να κανει με το εμβολιο....και τελικα καναμε την 3η δωση του pentavac με αποτελεσμα παλι να ξαναβγαλει καινουρια και να συνεχιζει να λεει δεν ειναι τιποτα....δλδ πρεπει το παιδι νβα παθει κατι σοβαρο? 2 μηνες τωρα χωρις εμβολιο καθαρησε και μην μου πητε και εσεις οτι ειναι συμπτωση.

21 minutes ago, krakenaki said:

 

Αυτά δεν στα λέω για κάνεις και εμένα εχθρός σου, (που μάλλον θα με κάνεις;)) αλλά για να γίνεις πιο δεκτική και συζητήσιμη σε αυτά που σου προτείνουν οι παιδίατροι ανεξάρτητα από τον θηλασμό.

 

 

 

ακουω και σεβομαι καθε συμβουλη...δεν προκειτε να μισησω καποιον γιατι εχει την δικη του απιοψη....δεν μου αρεσει να με πιεζουν και να μου επιβαλουν ομως την γνωμη τους.

23 minutes ago, krakenaki said:

 Σ’ αυτές τις χώρες το μητρικό γάλα δεν είναι απλά η βασική τροφή, είναι η μόνη τροφή και αποτελεί σωτήρια για τα παιδάκια. Ο φόβος, η αγωνία και το άγχος εκείνων των μητέρων να βρουν για να ταϊσουν τα παιδιά τους στερεά τροφή, που εμείς με τόσο ευκολία απαρνιόμαστε, είναι συναισθήματα που νιώθουν το κάθε δευτερόλεπτο της ημέρας και επομένως είναι τουλάχιστον προσβλητικό να συγκρίνουμε τη κατάσταση που βιώνουν με τη δική μας.

προσβλητικο?....

Link to comment
Share on other sites

αφου θεωρείς προσβλητικο το παραδειγμα με τις τριτοκοσμικες χωρε τοτε θα σου φερω παραδειγμα  ανθρώπων που ζούνε στα δαση... οι ανθρωποι αυτοι δεν πεινάνε απλα εχουν μαθει να ζουνε διαφορετικα. 

μιλαω καθαρα ΜΟΝΟ  για την διατροφη ενος μωρου. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, cold16 είπε:

Ειμαι μια απο της μανουλες που θελουν να ξεκινησουν την τροφη σιγα σιγα και οχι αποτομα οπως με ΠΙΕΖΕΙ η παιδιατρος μου.

Ειναι 8μιση μηνων και της εχω δωσει να κραταει μονη της αχλαδι και μηλο  να γλειψει και θα συνεχισω να της δινω αλλα μονο οταν θελει εκεινη και οχι με το ζορι 200μλ

και στο χρονο πανω δεν θελω να εχω αντικαταστησει τους θηλασμους με αποτελεσμα να μου ερθει περιοδος κτλ......

 

Μπορεις να ακολουθησεις την ηπια μεθοδο baby led weaning που αποφασιζει το παιδι πως και ποσο θα φαει. Ο δικος μου 5 μηνων εδειξε ενδιαφερον οταν τρωγαμε εμεις και αρχισα να του δινω να κραταει φρουτα, 6 μηνων ξεκινησα να του δινω φαγητο (οτι τρωγαμε κι εμεις απλα αναλατο) και 7 μηνων ετρωγε τα παντα (εκτος απο ρυζαλευρα, ετοιμες κρεμες, ζαχαρη). Σπανια χρησιμοποιουσα το μουλτι για τα φαγητα (μονο για κανενα λαχανο με κρεας κα, αλλα γενικως απλα τα ελιωνα με το πιρουνι αφηνοντας κομματακια να μασαει) και δεν τον πιεσα ποτε να φαει..Ουτε καν τον ταιζα εγω (μονο στις σουπες) αλλα με τα χερακια του τα ετρωγε μια χαρα. Αυτος αποφασιζε για ολα και διατηρουσε μονος του το βαρος του στο μεσο ορο. Εγω θα σου ελεγα να της ξεκινησεις τροφες γιατι δεν πιστευω οτι εχει νοημα να το καθυστερεις αλλο και νομιζω οτι οταν ακολουθουμε το ενστικτο των παιδιων δεν πηγαινουμε εναντια στη φυση τους. Νομιζω οτι της στερεις λιγο την ευκαιρια να πειραματιστει με υφες, γευσεις κλπ. Αληθεια το εχω απορια, ολους αυτους τους μηνες δεν εχει δειξει περιεργεια για το φαγητο οταν σας βλεπει να τρωτε; 

 

Επισης, για τη βιταμινη D που αναφερεις, τις απαραιτητες ποσοτητες για τον οργανισμο τις παιρνουμε αν καθομαστε γυμνοι με τις ωρες κατω απο τον ηλιο, οπως κανανε οι προγονοι μας που δεν φορουσαν ρουχα και οπως κανουν καποιες φυλες ακομα. Προσωπικα, του εδωσα τους πρωτους 3 μηνες της ζωης του και μετα ηρθε το καλοκαιρι και το θεωρησα περιττο οποτε και το σταματησα, αλλα ολοι αν κανουμε εξεταση θα βγει μειωμενη γιατι ειμαστε "σκεπασμενοι" με τα ρουχα.

 

Φιλικα:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να κανω να φαει οσο και οποτε θελει εκεινη .6 μηνων εβαζε τα παντα στο στομα της οποτε δεν θεωρουσα οτι ηταν ετοιμη.ουτε να κατσει καλα καλα δεν μπορουσε.επεφτε. και για αυτο το καθυστέρησα. .τωρα την βλεπω ετοιμη και της εχω αρχισει τα φρουτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα κ γω δ εχω ακουσει για αποκλειστικο θηλασμο ως ενος ετους χωρις καθολου στερεες

Αλλα η αληθεια ειναι οτι κ η κορη μου δ ετρωγε ιδιαιτερα τις στερεες ως το χρονο κ κατα βαση τρεφοταν με το γαλα μου

Παρολα αυτα της προσφερα καταλληλες τροφες.το μηλο δ ηταν η πρωτη μου επιλογη,θεωρω οτι ειναι σκληρο,εκτος αν το βραζεις

Σε ποια καμπυλη ειναι ενα παιδακι δ παιζει ιδιαιτερο ρολο αλλα σημαντικο ειναι να ακολουθει την καμπυλη γεννησης του.αν εχει πεσει πρεπει να το ψαξουμε

Για την πηγη ετσι οπως το εγραψες μου φανηκε οτι η παιδιατρος ηθελε να ειναι πιο κλειστη

Τις εξετασεις δ τις θεωρω τοσο περιττες λογω της χαμηλης προσληψης βαρους.ετσι αν σου προτεινουν κτ θα φαινεται αν το εχετε αναγκη

Εφοσον τωρα καθεται καλα κ ενδιαφεραται οταν τρωτε δινε της λαχανικα κ φρουτα κ αργοτερα κ κρεας.στη σελιδα του babyledweaning εχει πολυ ωραιες ιδεες για fingerfood.κ το βιβλιο ειναι πολυ καλο κ επεξηγηματικο

Πραγματι οταν ειναι πιο δραστηρια παιρνουν λιγοτερο βαρος.περπαταει;μπουσουλαει;

Επειδη αναφερεις για τα γατακια.δ χρειαζεται να βγαλει δοντια το μωρο σου για να φαει

Αλλα γενικα ολα τα θηλαστικα καποια στιγμη τρωνε κ στερεες 

Τι ισχυει σε τριτοκοσμικες χωρες δ ξερω παντως εδω παλιοτερα εισαγανε στερεες πολυ νωριτερα.κ αυγα κ τα παντα.κ θηλαζαν.για πολλα χρονια.παραλληλα

Ναι υπαρχουν περιπτωσεις που θηλαζουν κ 5χρονια.δ εχω διαβασει ομως να ειναι με μονο γαλα

Κ φυσικα δ χρειαζεται να εισαι με το ρολοι κ τη ζυγαρια.προσφερεις φαγητο,αν δ ενδιαφερεται αργοτερα.δ πιεζουμε

Ακομη κ στο δασος ενα μωρο που μπουσουλαει θα δοκιμαζε καποιο καρπο

Δ σου ταιριαξαν δυο παιδιατροι.πανε κ σε αλλο.αθηνα δ εχω καποιον να σου προτεινω.αλλα διαβασε στο ιντερνετ το πλανο του παπαβεντση

Στο νοσοκομειο αν πας το πιο πιθανο θα του κανουν εξετασεις ακομη κ αν δ συμφωνεις

Εφοσον υπαρχει κ θεμα με αλλεργιες καλα κανεις κ προσεχεις τι θα δωσεις

(Ο γραπτος λογος ειναι λιγο περιεργος κ παρεξηγειται.σε καμια περιπτωση δ σε κατακρινω.προσπαθω να καταλαβω το θεμα σας κ να προτεινω καθαρα κ μονο απο την εμπειρια μου.απο κει κ περα καλο ειναι να βρειτε ενα γιατρο να σας παρακολουθει κ να τον εμπιστευεστε.αν εδινες φαγητο κ δ ετρωγε θα προτειναμε διαφορετικα πραγματα)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο έχω μπερδευτεί...τελικά δίνεις και τροφές, απλά δυστάζεις λίγο να πειραματιστεί με ποικιλία τροφών; Αν θέλεις να γίνεις λίγο πιο επεξηγηματική, περιγράφωντας μια φυσιολογική ημέρα σας, νομίζω θα βοηθούσε πολύ.

 

Η κόρη μου είναι ενός έτους τώρα. Ηταν στο μέσο όρο στις καμπύλες. Εκανε μια ιωσούλα όπου δεν έτρωγε πολύ για κανένα 10ήμερο κι έχασε και μερικά γραμμάρια. Ο γιατρός δεν έδειξε καμία ανησυχία γι' αυτό και δεν έκανε καμία σύσταση για αλλαγή στις συνήθειες του φαγητού, παρόλο που έπεσε καμπύλη. 

 

Συνοπτικό ιστορικό: αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τον 6ο και κάτι . Εισαγωγή στερεών πολύυυυυ σταδιακά και ανάλογα με την όρεξη της. Τις πρώτες εβδομάδες, όλη τη μέρα ούτε ένα κουταλάκι του γλυκού δεν έτρωγε. Απλά γευόταν. Τα βασικά φρούτα δεν τα ήθελε (μήλο, μπανάνα, αχάδι), έτυχε να δοκιμάσει κάποια στιγμή λωτό και αυτό ήταν το πρωινό της για πάνω από 2 μήνες. Εγώ δεν επέλεγα το μούλτι, αλλά το λιώσιμο με το πιρούνι. Οσες τροφές βόλευαν να τις πιάσει με το χέρι, της έδινα για να τις επεξεργαστεί. Συνήθως έπαιζε και δεν έτρωγε. Αλλά της αρέσει πολύ η διαδικασία, ενώ δεν της αρέσει και τόσο να την ταίζεις με το κουτάλι. Η πεθερά μου και η μάνα μου με το μούλτι τις τροφές και να την κηνυγάν να φάει αλλη μια μπουκίτσα. Αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με απασχολεί, παρόλο που τους κάνω τις συστάσεις μου, διότι αυτές θα την ταϊσουν μια στο τόσο, ενώ εμείς της προσφέρουμε φαγητό όλη μέρα, κάθε μέρα, με γνώμονα της δικές της απαιτήσεις σε τροφή. Ετσι εκ των πραγμάτων, οι γιαγιάδες αναγκάζονται να ακολουθήσουν το ρυθμό της, διότι ξέρει και απαιτεί (από πολύ νωρίς) και αν επιμένουν να την ταϊσουν, δεν το δέχεται, σε σημείο να μείνει άφαγη μέχρι να γυρίσει σπίτι.

 

Οι πρώτοι μήνες ήταν πειραματικοί - τη μια μέρα ένα μπωλ φρουτόκρεμα, την άλλη τρεις κουταλιές, τη μια να τρώει με τα χέρια, την άλλη να τα πετάει, τη μια να τρώει κομματάκια, την άλλη να τα φτύνει...πολλές διαφορετικές τροφές, ότι ήταν εποχής μέσα στο χειμώνα το προσφέραμε. Βρήκαμε κάποια πράγματα που της αρέσουν και συνεχίσαμε με αυτά (όπως τον λωτό) μέχρι που δεν τα ήθελε και δοκιμάσε νέες γεύσεις πάλι. Σήμερα, δεν έχει αλλάξει και πολύ η στάση της, αλλά όπως και να το κάνεις, αρέσκεται να κάθεται στο τραπέζι μαζί μας (κι ας μην κάθεται και πολύ στο καρεκλάκι), θέλει να δοκιμάζει ότι τρώμε, τρώει σχεδόν τα πάντα με τα χέρια, αλλά δέχεται και να την ταίσουμε με το κουταλάκι, κάποια πολύ υγρά ή λαδερά φαγητά (βλέπε φακές).

 

Ποτέ δεν μπήκε στο σπίτι έτοιμο σκεύασμα τύπου κρέμα ή οτιδήποτε άλλο. Και το σόι, κάνει τουμπεκί και μάλιστα την καμαρώνει πλέον που είναι λεπτούλα κι δραστήρια, όταν βλέπει δίπλα της τετράπαχα μωράκια, που δεν μπορούν να σηκώσουν το χέρι τους από το βάρος ή νήπια που τρώνε μακαρόνια και μόνο μακαρόνια, ενώ η κόρη μας τρώει χίλια δυο φρούτα και δοκιμάζει τα πάντα, αν και είναι επιλεκτική με το τι θα φάει τελικά. πχ. το αυγό δεν το έχει συμπαθήσει ιδιαίτερα. που και που τρώει όμως. Επίσης το μοσχάρι, ούτε να το φτύσει. Το σιχαίνεται. Οποτε το βάλαμε στο στόμα έστω και αλεσμένο, το έβγαζε πριν το κατεβάσει. Πράγματα που δεν έτρωγε με το κουτάλι, τα έτρωγε μια χαρά αν της τα έδινα στο χέρι. Και αυτό κάνουμε δηλαδή. Ολο και λιγότερο κουτάλι, όλο και περισσότερο χέρι. Ζύγισμα μερίδας και τάισμα με την ώρα δεν έκανα και δεν θα κάνω ποτέ, γιατί εγώ δεν τρώω έτσι και δεν θα το έκανα ποτέ και σε κανέναν άλλο, πόσο μάλλον στο παιδί μου. Οταν το σόι ρωτά πόσο έφαγε ή πόσο να δώσω, τους λέω πάντα δώσε εσύ κι αν θέλει θα το φάει, αν δεν θέλει άστην. Κι εκεί τελειώνει η κουβέντα.

 

Σημαντικό είναι να έχεις εσύ σιγουριά, για αυτό που κάνεις και την σιγουριά αυτή να την παίρνεις από την ανταπόκριση του παιδιού σου, όχι μονάχα από την κοσμοθεωρία σου (την οποία και κατάλαβα και με βρίσκει σύμφωνη). Πρόσφερε όλη μέρα πραγματάκια που μπορεί να διαχειριστεί με το χέρι της και σιγά σιγά θα σου δείξει τι της αρέσει και έτσι θα έρθει και η όρεξη.

 

ΥΓ.     Συμφωνώ να τσεκάρεις τη σελίδα του Παπαβέντζη, θα σε βοηθήσει πολύ.

ΥΓ. 2  Πάνε σε άλλο παιδίατρο την επόμενη φορά. Κάποια στιγμή θα σου τύχει ένας αξιόλογος, που θα πάει. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου πλέον δεν αναπτύσσεται κανονικα. Και αυτό είναι τεράστειο θέμα. Οχι το ότι είναι αδύνατο, ότι έχει πάψει να παίρνει βάρος και ότι ο γιατρός βλέπει σημεία έλλειψης βιταμινών.

Συν ότι περιγράφεις ένα μωρό έτοιμο προ πολλού να φάει (το "βάζει τα πάντα στο στόμα" είναι ένδειξη ετοιμότητας, όχι το αντίστροφο) και το κρατάς εσύ πίσω. Γιατί να "γλυφει" μήλα και αχλάδια και να μην τρώει; Το "για να μη μου έρθει περίοδος" που είπς, είναι ο,τι πιο εγωιστικό μπορώ να φανταστώ!

Το μωράκι σου δεν είναι πια νεογέννητο, και πρέπει να το αφήσεις να μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, cold16 είπε:

 

 

Η μητροτητα δεν εχει καμια σχεση με τη ιατρικη....εξετασεις θα κανουμε αν μια γιατρος  βλεπει καποιον σοβαρο λογο.

 

Το ότι το μωρό σου δεν παίρνει καλό βάρος εδώ και τρεις μήνες δεν το θεωρείς σοβαρό λόγο? 

 

Είναι πολύ καλό να ψαχνόμαστε γενικά οι γονείς και να μην τρώμε αμάσητα ότι ντε και καλά μας λένε οι παιδίατροι.

Πόσοι παιδίατροι πρέπει να διαφωνήσουν μαζί μας για να αρχίσουμε να αμφιβάλουμε ότι κάτι μπορεί να σκεφτόμαστε λάθος/να μην κάνουμε καλά?

Από ποιο σημείο και μετά άραγε φτάνουμε να υπερβάλουμε ή/και να ασκούμε πρακτικές που είναι κακές για τα παιδιά μας?

Τόσες μαμάδες σου απαντάμε εδώ που είμαστε υπέρ της υγιεινής εισαγωγής στερεών αλλά και του αποκλειστικού θηλασμού κι όμως συνεχίζεις να γράφεις θεωρίες (δικές σου) περί θηλαστικών κλπ. Δεν έγραψες αρχικά ότι θες να αρχίσεις σταδιακά τις τροφές, έγραψες ότι θες να το θηλάσεις αποκλειστικά μέχρι και το χρόνο, αγνοώντας μάλιστα (μέχρι να στο πούμε εδώ) ότι το θηλάζω αποκλειστικά σημαίνει δεν του δίνω άλλο γάλο πέρα από το μητρικό. Γράφεις ότι του δίνεις να γλύψει κάποια φρούτα, όχι να τα φάει. Για ποιο λόγο?

 

Λυπάμαι αν όλοι ίντερνετ, συμφορουμίτισες, συγγενείς, αλλά κυρίως παιδίατροι διαφωνούν με αυτά που υποστηρίζεις, όμως όλοι ενδιαφέρονται για την υγεία ενός μικρού μωρού, ενός μωρού που έχει την τύχη να μεγαλώνει όχι στο δάσος ούτε σε μια τριτοκοσμική χώρα. Μακάρι να τα δεις τα πράγματα με λογική, αγάπη για το παιδί σου και γονεϊκή ευθύνη. Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά όοοοολα αυτά στα λέω με πολύ φιλική διάθεση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, vicky86 said:

Πραγματικα κ γω δ εχω ακουσει για αποκλειστικο θηλασμο ως ενος ετους χωρις καθολου στερεες

 

 εχω διαβασει σε forum απο μαναδες στο εξωτερικο οτι ναι θηλαζουν μονο με γαλα πανω απο το ετος και δεινουν τροφη που και που  γιατι απλα δεν θελανε τα μωρα τους(δεν νομιζω να λενε ψεματα)

και εξηγησα οτι αυτο θελω να κανω και εγω να μην την πιεσω ποτε και για τιποτα! αν την δεχτει καλως αν οχι παλι καλως δεν τρεχει και τιποτα.

 

Η πρωτη παιδιατρος ελεγε και 1 χρονο να πινει μονο γαλα δεν θα παθει τιποτα (αλλα την αλλαξα για διαφορους αλλους λογους,που ουτε να της ξαναμιλησω δεν θελω)

Η 2η παιδιατρος απο την στιγμη που πατησαμε το ποδι μας στο ιατρειο της και ειπαμε οτι δεν τρωει ακομα... ηταν επιθετικη  στην εισαγωγη τροφων και μου επεβαλε μεσα σε ενα μηνα να εχει φαει 4 φρουτα σε μια βδομαδα θα ΠΡΕΠΕΙ  να τρωει 200 ml και τον επομενο μηνα να ξεκινησει χορτοσουπα....αν και ειπε ενα "μην το ζορισεις" αλλα ισα που ακουστικε.

Μα κατσε πως το λες ετσι κυρια μου...κατσε περιμενε να δεις πως θα τα παει ενα μωρο με τα φρουτα..ΑΝ ειναι δεκτικο και μετα μου λες να προσθεσω χορτοσουπα.

 

Οταν ξαναπηγαμε δευτερη φορα σε αυτην και ανακαλυψε οτι η πιεση της δεν επιασε και οτι ακομα δεν ειχα ξεκινησει τροφες αλλαξε σταση γενικος και ηταν πιο δεκτικη

Μετα απο πολυυυ συζητηση μαζι της δεχτικε να καθυστερισω την εισαγωγη τροφης αλλον 1 μηνα....

 

Η 3 παιδιατρος που πηγα απλα να παρω δευτερη γνωμη ηταν πιο κοντα στα θελω μου... ειπε δεν με νοιαζει η ποσοτητα ,βαλτης μπροστα της ενα μποκολο και αστην και οτι φαει.

Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι θα επρεπε να ψαξω παιδιατρο για την διατροφη του παιδιου μου?

με νοιαζει η παιδιατρος να ειναι καλη στον να διαχειριστει μια αρρωστια η μια ιωση και οχι να μου πει πως θα μεγαλωσω το παιδι μου και τι θα του δωσω να φαει.

 

10 hours ago, vicky86 said:

Πραγματι οταν ειναι πιο δραστηρια παιρνουν λιγοτερο βαρος.περπαταει;μπουσουλαει;
 

 δεν μπουσουλαει ακομα αλλα περπαταει με την βοηθεια μου φυσικα συνεχεια του τελευταιους μηνες

 

10 hours ago, vicky86 said:

Επειδη αναφερεις για τα γατακια.δ χρειαζεται να βγαλει δοντια το μωρο σου για να φαει

Αλλα γενικα ολα τα θηλαστικα καποια στιγμη τρωνε κ στερεες 

 

ναι ολα τα θηλαστικα  τρεφονται αποκλειστικα με το γαλα της μαμας και  τρωνε απο την στιγμη που βγαζουν δοντια και απογαλακτίζονται  σταδιακα.

κατι που δεν συμβαινει με στους ανθρωπους.(για αυτο ειπα οτι ο ανθρωπος βαζει το χερακι του παντου )

Πολλες μαναδες βρεθηκαν στην δυσκολη θεση λογο δουλειας η καποιου αλλου λογου να αρχισουν τον αποθηλασμο απο τον πρωτο χρονο γιατι δεν καταλαβαν οτι εδειναν στο παιδι πολυ τροφη και μειωναν τον θηλασμο δραματικα.

 

10 hours ago, vicky86 said:

Κ φυσικα δ χρειαζεται να εισαι με το ρολοι κ τη ζυγαρια.προσφερεις φαγητο,αν δ ενδιαφερεται αργοτερα.δ πιεζουμε

 

ποτε δεν ειμουν με το ρολοι αν και στο νοσοκομειο λεγανε ανα 3 ωρες...που το θεωρω μεγαλο λαθος.

Το θεμα ειναι οτι μια καινουργια μανουλα σαν εμενα πρεπει να ψαχτει πολυ για να κανει το σωστο...αν ακουγα απο το νοσοκομειο και τις συμβουλες απο παιδιατρους θα ειχα δραματικα αποτελεσματα οπως το να μην καταφερω να θηλασω.

 

Στο νοσοκομειο (γεννησα σε δημοσιο στο ΑΓ.ολγα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο) ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και ξερεις τι εγεινε?

μου φερανε το παιδι μετα απο δυο ωρες ΤΑΙΣΜΕΝΟ! η πρωτη φωτο του ηταν ξαπλωμενο να τρεχει γαλατακι απο το στομα του.

Προσπαθησα να συγκρατηθω και να χαρω την πρωτη στιγμη με τη κορουλα μου και να το ξεχασω!Την ειχα 24 ωρες το 24ωρο διπλα μου.

Ομως ακομα το σκεφτομαι και κλαιω που εχασα τον πρωτο συμαντικο θηλασμο...μεχρι και τωρα σκεφτομαι να τους κανω μηνυση...θα μου πεις εισαι υπερβολικη....θα μου πεις γιατι δεν μιλησες οταν εβγαλε το παιδι ο γιατρος? γιατι ειληκρινα πιστευα οτι δεν θα μου το παρουν να μου το ταισουν.

Μου δημιουργισε μεγαλο προβλημα τις πρωτες 10 μερες γιατι δεν επιανε την θηλη μου.

με αναγκασανε και με πιεζανε να δεινω συμπληρωμα (μεσα σε αυτους και ο αντρας μου και η μανα μου) 1 φορα την μερα γιατι λεγανε οτι πειναει.

τελευταια φορα της εδωσα μπουκαλι 10 ημερων οταν επρεπε να την αφησω γιατι επρεπε να παω νοσοκομειο διοτι μου σπασανε τα ραμματα απο κατω.

Οταν εφτασα σπιτι (και ευτυχως που εχω πισμα) κυριολεκτικα ειμουνα στα 4 απο πανω της και πιεζα το στηθος μου να βγαλει γαλα οπως βγαινει απο το μπιμπερο και ετσι απο την 11η μερα θηλαζω αποκλειστικα,ναι ειμουν περιφανη που τα καταφερα.

(αν και καποια στιγμη ειχα απελπιστει πιστευα οτι δεν θα τα καταφερω και ειχα αγορασει και μπιμπερο και απολα)

 

 

σορυ για το κατεβατο

 

11 hours ago, vicky86 said:

(Ο γραπτος λογος ειναι λιγο περιεργος κ παρεξηγειται.σε καμια περιπτωση δ σε κατακρινω.προσπαθω να καταλαβω το θεμα σας κ να προτεινω καθαρα κ μονο απο την εμπειρια μου.απο κει κ περα καλο ειναι να βρειτε ενα γιατρο να σας παρακολουθει κ να τον εμπιστευεστε.αν εδινες φαγητο κ δ ετρωγε θα προτειναμε διαφορετικα πραγματα)

σε ευχαριστω γιαυτο και εγω προσπαθω να ειμαι οσο πιο επεξηγηματικη μπορω  και απανταω σε ολες τις ερωτησεις χωρις κανενα προβλημα.

 

9 hours ago, kine said:

Λίγο έχω μπερδευτεί...τελικά δίνεις και τροφές, απλά δυστάζεις λίγο να πειραματιστεί με ποικιλία τροφών; Αν θέλεις να γίνεις λίγο πιο επεξηγηματική, περιγράφωντας μια φυσιολογική ημέρα σας, νομίζω θα βοηθούσε πολύ.

 

 Τωρα αρχισαμε το αχλαδακι εδω και 2 μερες.

 

9 hours ago, kine said:

Συνοπτικό ιστορικό: αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τον 6ο και κάτι . Εισαγωγή στερεών πολύυυυυ σταδιακά και ανάλογα με την όρεξη της. Τις πρώτες εβδομάδες, όλη τη μέρα ούτε ένα κουταλάκι του γλυκού δεν έτρωγε. Απλά γευόταν.

Για αυτο ανοιξα το θεμα γιατι η παιδιατρος μου με πιεζει να εχει φαει 200Ml σε μια βδομαδα...ενω εμεις ειμαστε στο σταδιο που δοκιμαζει.

 

9 hours ago, kine said:

 Εγώ δεν επέλεγα το μούλτι, αλλά το λιώσιμο με το πιρούνι. Οσες τροφές βόλευαν να τις πιάσει με το χέρι, της έδινα για να τις επεξεργαστεί. Συνήθως έπαιζε και δεν έτρωγε. Αλλά της αρέσει πολύ η διαδικασία, ενώ δεν της αρέσει και τόσο να την ταίζεις με το κουτάλι.

Αυτο προτιμω και εγω και γενικος finger food.

 

9 hours ago, kine said:

Σημαντικό είναι να έχεις εσύ σιγουριά, για αυτό που κάνεις και την σιγουριά αυτή να την παίρνεις από την ανταπόκριση του παιδιού σου, όχι μονάχα από την κοσμοθεωρία σου (την οποία και κατάλαβα και με βρίσκει σύμφωνη). Πρόσφερε όλη μέρα πραγματάκια που μπορεί να διαχειριστεί με το χέρι της και σιγά σιγά θα σου δείξει τι της αρέσει και έτσι θα έρθει και η όρεξη.

  Ακριβως αυτο. Δεν νιωθω ανασφαλεια με αυτο που κανω, κοιταω πανω απο ολα τι θελει το παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγω να ενισχύσω τις απόψεις των υπολοίπων γιατί ανησύχησα πραγματικά με το θέμα. 

Αν ισχύουν αυτά που αναφέρεις Gold και δεν είναι απλά μια υπερβολική παρουσίαση της κατάστασης καταλαβαίνεις απο τα μηνύματα όλων και όχι αυτών που έχουν αντίθετη άποψη ότι είσαι στα όρια μιας επικίνδυνης κατάστασης για το άμεσο μέλλον.

Επειδή όντως το γάλα και ειδικά το μητρικό αποτελεί την βασική διατροφή τους πρώτους 12 μήνες , είναι και ο μόνος λόγος νομίζω που ακόμη δεν τρέχεις... Gold εαν όντως αμφισβητείς, όπως λες όσα όλοι σου ζητούν να κάνεις (να εισάγεις  δηλ. κάποιες τροφές σταδιακά)  για το μωρό, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ζητήσεις βοήθεια  απο την οικογένεια σου και απο κάποιον ειδικό άμεσα.Συμβαίνει μετά την γέννα να μην σκεπτόμαστε ορθά!

Εαν είναι αλήθεια το θέμα και δεν έχεις πρόθεση  όπως ανέφερες να δεχτείς να δόσεις τροφή στο μωρό παρά τις συστάσεις των γιατρών , θα αρρωστήσει το μωρό σου! Θυμήσου μια άλλη περίπτωση μητέρας που έχασε το μωρό της απο αμέλεια καθώς απο το ιντερνετ έψαχνε λύσεις παράλογα.

Οχι, δεν είναι σωστό να μην εισάγεις τροφές στο μωρό.Θα έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει για να προετοιμαστεί για απογαλακτισμό στους 12 μηνες.Στοχος είναι να πίνει γάλα μητρικό Πρωι και Βράδυ κάποια στιγμή που θα είναι έτοιμο.Δεν ξεκινάς στους 12 μήνες την εισαγωγή τους, την δοκιμή. Ναι, δεν πιέζουμε το μωρό να φάει , αν δεν θέλει τίποτα ..τιποτα τότε, πίνει το γάλα του , αν όμως θέλει και έχει ανάγκη να φάει πρέπει να φάει! και Ναι έχεις άποψη στο ποιες στέρεες τροφές θέλεις να εισάγεις και πότε πχ  το ψάρι, το αυγό...  άλλοι λένε ναι πριν τους 12 μήνες άλλοι όχι κλπ.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, marakiz said:

 

37 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Το μωρό σου πλέον δεν αναπτύσσεται κανονικα. Και αυτό είναι τεράστειο θέμα. Οχι το ότι είναι αδύνατο, ότι έχει πάψει να παίρνει βάρος και ότι ο γιατρός βλέπει σημεία έλλειψης βιταμινών.

Συν ότι περιγράφεις ένα μωρό έτοιμο προ πολλού να φάει (το "βάζει τα πάντα στο στόμα" είναι ένδειξη ετοιμότητας, όχι το αντίστροφο) και το κρατάς εσύ πίσω. Γιατί να "γλυφει" μήλα και αχλάδια και να μην τρώει;

 

 Δεν συμφωνω..το αν ειναι ετοιμο το παιδι μου μπορω να το κρινω μονο εγω.

Δεν ειπα ποτε να μην φαει ειπα τωρα ξεκιναμε και ειμαστε στο σταδιο ποθ της εδωσα να γλειψει και θα συνεχισω να της δινω μπροστα της και αστο κανει οτι θελει.

 

39 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Το "για να μη μου έρθει περίοδος" που είπς, είναι ο,τι πιο εγωιστικό μπορώ να φανταστώ!

Το μωράκι σου δεν είναι πια νεογέννητο, και πρέπει να το αφήσεις να μεγαλώσει.

δεν θα σου απαντησω....δεν θα σου πω εγω πως λειτουργει το ανθρωπινο σωμα.

αλλα γενικα ψαχτω λιγο...δες γιατι το λεω και μετα απαντα μου.

 

15 minutes ago, marakiz said:

 

Το ότι το μωρό σου δεν παίρνει καλό βάρος εδώ και τρεις μήνες δεν το θεωρείς σοβαρό λόγο?

εχω συγκρινει αλλες καμπυλες απο γνωστες μανουλες που ειχαν στασιμοτητα καποια στιγμη και τα δικα τους μωρα τα οποια τρωγανε κι ολλας.

 

18 minutes ago, marakiz said:

Τόσες μαμάδες σου απαντάμε εδώ που είμαστε υπέρ της υγιεινής εισαγωγής στερεών αλλά και του αποκλειστικού θηλασμού κι όμως συνεχίζεις να γράφεις θεωρίες (δικές σου) περί θηλαστικών κλπ. Δεν έγραψες αρχικά ότι θες να αρχίσεις σταδιακά τις τροφές, έγραψες ότι θες να το θηλάσεις αποκλειστικά μέχρι και το χρόνο, αγνοώντας μάλιστα (μέχρι να στο πούμε εδώ) ότι το θηλάζω αποκλειστικά σημαίνει δεν του δίνω άλλο γάλο πέρα από το μητρικό. Γράφεις ότι του δίνεις να γλύψει κάποια φρούτα, όχι να τα φάει. Για ποιο λόγο?

Ξανα διαβασε τοτε τι εχω γραψει.γιατι μαλλον κατι δεν διαβαζεις καλα.

 

 

 

 

 

Με ολο τον σεβασμο ζητησα να μην απαντησει καποιος που ειναι αντιθετος με αυτο που θελω να κανω. παρολα αυτα ειχα και εχω ολη την διαθεση να σας εξηγησω αλλα μαλλον εχετε παρεξηγησει τι πραγματικα ειπα.

 

Με λιγα λογια ...για αυτο και ο τιτλος αποκλειστικος θηλασμος μετα τους 6 μηνες... οτι συνεχιζουμε τον αποκλειστικο θηλασμο μεχρι να δουμε πραγματικα ποτε ειναι οντως το παιδι ετοιμο για τροφη και δεν εισαγουμε τροφη στους 5 η 6 μηνες μονο και μονο απλα μας το ειπε η παιδιατρος.

Δεν θεωρω τον εαυτο μου στρατιωτακι μιας γιατρου αλλα ουτε και το παιδι μου ρομποτακι.

Γενικος ειμαι παρα πολυ παρατηριτικη  σαν ανθρωπος και οντως πιστευω οτι το παιδι μου δεν ηταν ετοιμο.

Ειμαι τοσο παρατηριτικη και 95% δωσμενη στο παιδι μου που βλεπω πραγματα που εσεις δεν μπορειτε να δειτε...

π.χ μου λεει ποτε θελει να κατουρησει απο 1 μηνων και μην το πιστευετε.χρησιμοποιουμε γιογιο απο 6 μηνων (γιατι απο τοτε μπορουσε να κατσει)

και αλλα πολλα. τα οποια ηθελα να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα να τα μοιραστω μαζι σας..... αλλα βρηκα πιο συμαντικα την τροφη και τις κενωσεις.

 

Εβγαλα ενα συμπερασμα και βλεπω οτι εχετε προβλημα επειδη καθυστερησα να εισαγω τροφες απο επιλογη γιατι εγω ειδα οτι  το παιδι μου δεν ηταν ετοιμο.

και ξαναλεω πως Αν δεν τις δεχοταν  η αν το παιδι ειχε αλλεργιες και καθυστερουσε 2 μηνες δεν θα μου λεγατε κουβεντα.....

το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο ενα μωρο που τελικα ξεκιναει 8 μηνων τις τροφες

 

Και εξηγω οτι δεν θα δεχομουνα κανεναν πανω απο το κεφαλι μου να με πιεσει να δωσω στο παιδι μου κατι απο 6 μηνων απο την στιγμη που εγω Η ΜΑΝΑ του δεν βλεπω πραγματικα κανενα σημαδι. και οχι δεν ειναι σημαδι να βαλει κατι απλα στο στομα της 6 μηνων! 

εμενα μεχρι και τωρα βαζει τα παντα στο στομα της( δεν της εβαλα ποτε πιπιλα) απλα τωρα ναι ενδιαφερεται για το φαι.

Τοτε με κοιταγε και απλα γελαγε και τωρα απλωνει το χερι της και θελει πισματικα π.χ το  μηλο

 

Τωρα βλεπω αρκετα σημαδια και γιαυτο ξεκινησα να εισαγω τροφες και θα συνεχισω ΣΤΑΔΙΑΚΑ και οχι οπως μου προτινει η παιδιατρος...

και ετσι περιμενα  απαντησεις απο αλλες μανουλες που και εκεινες δεν ειδαν ετοιμα τα παιδια τους και ξεκινησαν πιο μετα.

 

Υ.Γ καποιε κοπελες καταλαβαν και με καλυψανε με τις απαντησεις τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "Δεν νιώθω ανασφάλεια, κοιτάω πάνω απ'όλα τί θέλει το παιδί μου".. θα ήθελα να το σχολιάσω... αν είναι να ρωτάμε τα παιδιά 8,5 μηνών τί θέλουν.... εμένα η κόρη μου θέλει να τραβήξει ότι βρεί πάνω στα τραπέζια και ας της έρθουν στο κεφάλι...θέλει να σκαρφαλώσει στα κάγκελα του μπαλκονιού... θα την αφήσω;;;

Έχεις καταλάβει ότι μεγαλώνεις έναν ξεχωριστό άνθρωπο; και όχι ένα αντικείμενο που σου ανήκει και μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις; 

Δέξου τις συμβουλές κάποιου, δεν σου λέω οποιουδήποτε γιατρού, αλλά όποιου ανθρώπου αποφασίσεις ότι εμπιστεύεσαι λίγο παραπάνω. Είτε φίλου, είτε γιατρού, οτιδήποτε. Εφόσον κανείς ως τώρα δε συμφωνεί μαζί σου, μήπως να προβληματιστείς λίγο πρίν να είναι αργά;

 

"Με ολο τον σεβασμο ζητησα να μην απαντησει καποιος που ειναι αντιθετος με αυτο που θελω να κανω."

Πολύ δημοκρατικό αυτό που ζήτησες...τη στιγμή που γράφεις σε φόρουμ και ζητάς απόψεις, δεν μπορείς να ζητάς μόνο μία συγκεκριμένη άποψη...

 

"και ετσι περιμενα  απαντησεις απο αλλες μανουλες που και εκεινες δεν ειδαν ετοιμα τα παιδια τους και ξεκινησαν πιο μετα."

μάλλον δεν υπάρχουν τέτοιες μανούλες, γι'αυτό δεν πήρες και απάντηση...

 

Δεν είναι κακό που στους 8 μήνες δεν τρώει πολλά-πολλά, η στάση σου μάλλον μας προβληματίζει...που δεν σε ενδιαφέρει να αρχίσει να τρώει παραπάνω και θεωρείς ότι ΜΟΝΟ εσύ ξέρεις τί χρειάζεται το παιδί σου. Οκ, το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό, αλλά δεν νομίζω ότι κάποιο από τα παιδιά μας είναι ΤΟΣΟ ιδιαίτερο "είδος" που να θέλει τόσο διαφορετική μεταχείριση και να μη μετράει η άποψη κανενός γιατρού ή γενικώς ανθρώπου.

 

Συγνώμη που στα λέω αυτά, γενικά δεν πολυμπλέκομαι στο φόρουμ, απλά δυστυχώς νιώθω ότι η κατάσταση τείνει να γίνει λίγο επικίνδυνη. Θα το καταλάβω αν μου κρατήσεις κακία αλλά θα νιώθω ότι τουλάχιστον εγώ δεν το άφησα να περάσει έτσι.

Επεξεργάστηκαν by Eirini60
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ferby said:

Θέλω και εγω να ενισχύσω τις απόψεις των υπολοίπων γιατί ανησύχησα πραγματικά με το θέμα. 

Αν ισχύουν αυτά που αναφέρεις Gold και δεν είναι απλά μια υπερβολική παρουσίαση της κατάστασης καταλαβαίνεις απο τα μηνύματα όλων και όχι αυτών που έχουν αντίθετη άποψη ότι είσαι στα όρια μιας επικίνδυνης κατάστασης για το άμεσο μέλλον.

Επειδή όντως το γάλα και ειδικά το μητρικό αποτελεί την βασική διατροφή τους πρώτους 12 μήνες , είναι και ο μόνος λόγος νομίζω που ακόμη δεν τρέχεις... Gold εαν όντως αμφισβητείς, όπως λες όσα όλοι σου ζητούν να κάνεις (να εισάγεις  δηλ. κάποιες τροφές σταδιακά)  για το μωρό, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ζητήσεις βοήθεια  απο την οικογένεια σου και απο κάποιον ειδικό άμεσα.Συμβαίνει μετά την γέννα να μην σκεπτόμαστε ορθά!

Εαν είναι αλήθεια το θέμα και δεν έχεις πρόθεση  όπως ανέφερες να δεχτείς να δόσεις τροφή στο μωρό παρά τις συστάσεις των γιατρών , θα αρρωστήσει το μωρό σου! Θυμήσου μια άλλη περίπτωση μητέρας που έχασε το μωρό της απο αμέλεια καθώς απο το ιντερνετ έψαχνε λύσεις παράλογα.

Οχι, δεν είναι σωστό να μην εισάγεις τροφές στο μωρό.Θα έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει για να προετοιμαστεί για απογαλακτισμό στους 12 μηνες.Στοχος είναι να πίνει γάλα μητρικό Πρωι και Βράδυ κάποια στιγμή που θα είναι έτοιμο.Δεν ξεκινάς στους 12 μήνες την εισαγωγή τους, την δοκιμή. Ναι, δεν πιέζουμε το μωρό να φάει , αν δεν θέλει τίποτα ..τιποτα τότε, πίνει το γάλα του , αν όμως θέλει και έχει ανάγκη να φάει πρέπει να φάει! και Ναι έχεις άποψη στο ποιες στέρεες τροφές θέλεις να εισάγεις και πότε πχ  το ψάρι, το αυγό...  άλλοι λένε ναι πριν τους 12 μήνες άλλοι όχι κλπ.  

 

 

η απαντηση σου δειχνει οτι καταλαβες και εσυ οτι δεν θελω να εισαγω καθολου τροφες... τοτε μαλλον πρεπει να ξαναδιαβασει τι εχω γραψει και εσυ και οι υπολοιπες χωρις να κραταω κακια.. απλα ειναι λογικο να εχετε μπερδευτει λιγο με ολα αυτα που υποθικαν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! εμένα η κόρη μου ήθελε αλλά πολύ μικρές ποσότητες. δηλαδή ένα βαζάκι των 100-200 μλ την ημέρα (όπου είχε μέσα κολοκύθα - οχι κολοκυθάκι - φακές/μαυρομάτικα και ή κρέας λαχανικά --  το οποιο δεν ήθελε και όλο, δηλαδή το έτρωγε  σε 3 δόσεις την ημέρα.    το φρούτο  (μάνγκο )  το ήθελε πιο ευκολα και έτρωγε 100μλ απευθείας.

 

Οι καμπύλες ήταν πάντα η ΚΑΤΩΤΕΡΗ καμπύλη του ΠΟΥ -οχι η ελληνική-  αλλά αυξανόμενη ολοένα παράλληλη με τις άλλες, ,  και η παιδίατρος ήταν σύμφωνη γιατί το παιδί εξελισσόταν αναπτυξιακά εντελώς σωστά.   σιγά σιγά όταν έτρωγε και άλλες τροφές, .

Η παιδίατρός μου δε με πίεσε ποτέ, εξαιτίας του ότι έβλεπε ότι το παιδί ηταν εντελώς active . 

Αυτό που πρέπει να ρωτάς τους παιδιατρους είναι  "αναπτύσσεται σωστά το παιδί μου?"  αυτό είναι το σημαντικό.  Οι παιδίατροι πολλές φορές αντί να εξετάζουν το παιδί σωστά αναπτυξιολογικά,  που πρέπει να το κάνουν, 

κοιτάνε νούμερα και αγχώνουν τους γονείς. 

δεν είχα το χρονο να δω τις τιμές σου ούτε να διαβάσω αναλυτικά όλα τα ποστ... θα το κανω ομως πιο μετα και θα ξαναγράψω.  

  

θα βοηθούσε εάν έβαζες φωτογραφία της καμπύλης σας σε καμπύλη του ΠΟΥ.    γιατί καμιά μας δεν έχει τόσο χρονο ώστε να βάλει τις τιμές σε καμπύλη... εγω παω να παρω κόρη και θα μπω μετα να σου πω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...