andreas1978

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΧΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΠΙΘΑΝΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

Recommended Posts

Καλημερα. Σημερα μετα απο πολυ καιρο αποφασισα να παω το παιδι μ στον παιδικο και για λογους κοινωνικοποιησης, γιατι ειχα παρατηρησει οτι το παιδακι ηταν λιγο πισω στην ομιλια αλλα και λογω της εργασιας μου. Εκλεισα λοιπον ραντεβου με εναν παιδικο σταθμο στην γειτονια μου, τον επισκευτηκα και φυσικα ηταν μαζι μ και ο 23 μηνων γιος μου. Ο γιος μου γενικα οταν παει σε ξενο μερος τον πιανει μια υστερια και θελει λιγη ωρα να προσαρμοστει. Η διευθυντρια με τον που τον ειδε μας ειπε οτι δεν της αρεσαν καποια πραματα που κανει (ή καλυτερα δεν κανει) και μας ειπε οτι ειναι αδυνατον να ενταχθει στον παιδικο. Συμφωνησα μαζι της διοτι ηταν πραματα που τα ειχα δει και γω. Μερικα εκ των οποιων

• Δεν εκτελει ολες τις εντολες
    • Δεν γυρναει παντα με το ονομα του
    • Δεν συγκεντωνεται(πχ να κατσει ενα παιχνιδι για πολυ ωρα η να ακουσει ενα παραμυθι)
    • Κλαιει με μαυρο δακρυ αν νιωσει οτι παει σε ενα καινουργιο μερος
    • Δεν λεει πολλες λεξεις και μερικες εκ των οποιων ειναι και βασικες οπως για παραδειγμα     Ναι Οχι Μαμα Μπαμπα

Πηγαινω αναπτυξιολογο? 

Ευχαριστω!!

Διαφημίσεις

Νομίζω ότι έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση. Ναι, εφόσον και ο ίδιος έχεις διαπιστώσει κάποια πράγματα που σε παραξενεύουν και το ίδιο σου είπαν από τον παιδικό, καλό θα είναι να πάρεις μια γνώμη αναπτυξιολόγου.

Ωστόσο,

Όλα αυτά που περιγράφεις δεν σημαίνουν ότι υπάρχει όντως κάποια διαταραχή, οπότε μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων. Το παιδί δεν είναι ούτε 2 ετών, είναι πολύ λογικό να μην έχει ακόμα καλή λεκτική επικοινωνία και να μη μπορεί να συγκεντρωθεί σε κάτι πολύ ώρα. Συνηθίζεται τα παιδιά να θέλουν να κοινωνικοποιηθούν μετά τα 3, μέχρι τότε επιζητούν κυρίως την ασφάλεια του γονέα και ένα νέο περιβάλλον με πολλά ερεθίσματα να τους φαίνεται επιθετικό.

Η κόρη μου είναι λίγο μεγαλύτερη και με εξαίρεση την άψογη λεκτική επικοινωνία, αν κάτι δεν την ενδιαφέρει δε θα γυρίσει όσο και να της φωνάζεις και αποκλείεται να κάνει αυτό που της λες. Δεν κλαίει σε άλλα μέρη, αλλά πχ δεν θέλει να ανέβει στη τσουλήθρα αν είναι άλλο παιδί, γενικά αποφεύγει τις επαφές με άλλα παιδιά.

Σε κάθε περίπτωση η γνώμη ενός ειδικού δε βλάπτει σε τίποτα.

Τα ραντεβού στα δημόσια αργούν πολύ, οπότε δεν είναι κακό να κλείσεις ένα από τώρα, για παν ενδεχόμενο. Πάντως το ότι δε συγκεντρώνεται και το ότι κλαίει σε άγνωστα μέρη, δε λένε τίποτα, για την ηλικία του. Κατά τη γνώμη μου, ο παιδικός καλό θα του κάνει, οπότε να συνεχίσεις τις προσπάθειες να βρεις κάποιον.

Εφόσον υπάρχουν θέματα που σε ανησυχούν, καλό θα είναι να κανονίσεις ένα ραντεβού με αναπτυξιολόγο. Ωστόσο, μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση το ότι σου είπαν από τον παιδικό σταθμό ότι είναι αδύνατον να ενταχθεί το παιδάκι...:confused::confused: Υπάρχει παιδικός σταθμός που λέει κάτι τέτοιο; Ακόμη και κάποια καθυστέρηση στην ανάπτυξη να είχε το παιδάκι ή καθυστέρηση στην ομιλία είναι δυνατόν να βγάλουν πόρισμα (και μάλιστα μέσα σε λίγα λεπτά) ότι δεν μπορεί να ενταχθεί σε παιδικό σταθμό; Θα τρελαθούμε τελείως;;; Κάποιος άλλο λόγος υπάρχει που προσπαθούν να σας αποτρέψουν να κάνετε εγγραφή.

(εδώ συνήθως οι αναπτυξιολόγοι προτείνουν ένταξη σε παιδικό σταθμό προκειμένου να βοηθηθεί ένα παιδάκι στις όποιες αναπτξιακές δυκσολίες αντιμετωπίζει...)

Επεξεργάστηκαν by ekavi_
    • Μου αρέσει 1

Kαλό είναι να πάτε σε αναπτυξιολογο η παιδοψυχιατρο δημοσιου νοσοκομειου ώστε εαν χρειαστει να σας γραψουν θεραπειες για να ξεκινησετε λογοθεραπειες η εργοθεραπειες εαν χρειαστουν και να αποζημιωνεστε απο το δημοσιο.

Κι εμεις αντιμετωπισαμε τετοια θεματα σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο όταν πηγαμε 2,5 ετων αλλά δεν μας ειπαν να φυγουμε, ισως γιατι το παιδι δεν ενοχλουσε τοσο με την συπεριφορα του. Οταν πηγαμε σε αλλο ιδιωτικο παιδικο σταθμό 3,5 ετων μας ειπαν ότι το παιδι θελει παραλληλη στηριξη αλλά επειδη στον παδικο σταθμο κανανε πολλές κοπελες απο ΙΕΚ πρακτικη μια απο αυτες τον ανελαβε. Αλλά έλεος με τους ιδιωτικους παιδικους σταθμους (υποτιθεται ότι πληρωνεις για να προσεχουν καλυτερα το παιδι σου και μετα σου λενε να βαλεις παραλληλη στηριξη!!). Φετος αλλαξαμε παλι παιδικο σταθμό και απο την αρχη όταν ζητησαμε να βαλουμε παραλληλη στηριξη η ιδιοκτητρια μας απετρεψε. Στα τελειωματα ομως της φετεινης χρονιας επειδη θελουμε το παιδι μας να αυτοεξυπηρετειται εντελως και να μαθει να περιμενει την σειρα του να εχει αναμονη κι ολα αυτα θα βαλουμε παραλληλη στηριξη μεχρι τον Ιουλιο.

Θελω να πω ότι ειτε σε δημοσιο παιδικο πατε που εχει 25-30 παιδια, ειτε σε ιδιωτικο πάτε που εχει 10-15 παιδια νομιζω ότι το παιδι θα εχει την ιδια αντιμετωπιση (θα χανεται στην ομαδα κι απλα θα σας παρεχουν φυλαξη μονο). Αλλα ηθελα να ξερα οι ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι εαν δεν υπηρχε το ΕΣΠΑ με αυτη την κριση τι θα κανανε? Θα διωχναν τοσο ευκολα?  Και συμφωνω βεβαια ότι το παιδι χρειαζεται να ειναι με τυπικα παιδια ωστε να μιμειται την συμπεριφορα τους και να κοινωνικοποιεται περισσοτερο

Σας ευχαριστω ολους. Πηγαμε σε αναπτυξιολογο τελικα. Εμεινα ευχαριστημενος τοσο απο τον ιδιο οσο και απο το παιδι γιατι προσαρμοστηκε μεσα στο ιατρειο σχετικα ευκολα. Ο γιατρος μας ειπε οτι εντοπιζει μεχρι στιγμης στην επικοινωνια προβλημα. Μας ειπε οτι του δινει μια ευκαιρια μεχρι την αλλη βδομαδα να τον ξαναδει ωστε να δει αν εχει βελτιωθει αλλιως θα μας πει πως θα συνεχισουμε(φυσικα η δευτερη επισκεψη χωρις κοστος). Μας ειπε να προσπαθησουμε σπιτι ακομα περισσοτερο. Ελπιζω να πανε ολα καλα. 

Τι να κάνετε δηλαδή σπίτι, για να υπάρξει αλλαγή μεσα σε 1 εβδομάδα; Δεν ξέρω από αναπτυξιολόγους, απλά ρωτάω.

Κι εγω έμεινα ολίγον κάγκελο, οτι δεν εγινε σε 23 μηνες θα επιτευχθεί σε μια εβδομαδα?

οσον αφορά την συμπεριφορά που είχατε απο το σχολείο, θεωρώ οτι δεν μπορούν να ασχοληθούν με προσαρμογή στη μέση - τέλος της χρονιάς. Δεν νομιζω οτι θα σας απέρριπταν απο οποιοδήποτε σχολείο αν κανατε την εγγραφή τον Σεπτέμβριο.

• Μου αρέσει 1

4vrkp2.png]qRG5p2.png

Δεν ξερω γιατι μ το ειπε αυτο. Και γω αν και το προσπαθω μαζι του δεν νομιζω οτι θα τα καταφερω σε λιγες μερες. Ωρες ωρες νομιζω οτι κανω κατι πολυ λαθος στις δραστηριοτητες. Τι να πω?

Μήπως θέλει να δει αν στο δεύτερο ραντεβού το παιδί θα είναι πιο χαλαρό και θα έχει άλλη συμπεριφορά;

Διαφημίσεις

On 30 Απριλίου 2017 at 0:18 ΠΜ, andreas1978 είπε:

Δεν ξερω γιατι μ το ειπε αυτο. Και γω αν και το προσπαθω μαζι του δεν νομιζω οτι θα τα καταφερω σε λιγες μερες. Ωρες ωρες νομιζω οτι κανω κατι πολυ λαθος στις δραστηριοτητες. Τι να πω?

Δεν βοηθάει να ψάχνετε για ευθύνες , πχ έχετε την εντύπωση οτι κάνετε κάτι πολυ λάθος, θα πρεπει να βρείτε μια καλή καθοδήγηση και να εφαρμόζετε αυτα που θα σας υποδείξουν.

Θα προτεινα να κλείσετε ένα ραντεβού με δημόσιο φορέα για την διάγνωση παράλληλα με τις κινήσεις που κάνετε ιδιωτικά.

4vrkp2.png]qRG5p2.png

On 29/4/2017 at 5:35 ΜΜ, andreas1978 είπε:

Σας ευχαριστω ολους. Πηγαμε σε αναπτυξιολογο τελικα. Εμεινα ευχαριστημενος τοσο απο τον ιδιο οσο και απο το παιδι γιατι προσαρμοστηκε μεσα στο ιατρειο σχετικα ευκολα. Ο γιατρος μας ειπε οτι εντοπιζει μεχρι στιγμης στην επικοινωνια προβλημα. Μας ειπε οτι του δινει μια ευκαιρια μεχρι την αλλη βδομαδα να τον ξαναδει ωστε να δει αν εχει βελτιωθει αλλιως θα μας πει πως θα συνεχισουμε(φυσικα η δευτερη επισκεψη χωρις κοστος). Μας ειπε να προσπαθησουμε σπιτι ακομα περισσοτερο. Ελπιζω να πανε ολα καλα. 

μεσα σε δυο μερες κλεισατε ραντεβου, πηγατε σε αναπτυξιολογο ο οποιος μαλιστα εντοπιζει επικοινωνιακο προβλημα και δινει ευκαιρια μιας εβδομαδας να βελτιωθει!!! εντυπωση μου κανουν και τα δυο...οτι δεν εχει γινει μεσα σε δυο χρονια,θα γινει σε μια εβδομαδα, πως το προτεινει αυτο ο γιατρος??

οσον αφορα το θεμα του παιδικου, προφανως σας το ειπαν επειδη ειναι ηδη κοντα στο τελος της σχολικης χρονιας και θα ειναι οντως δυσκολο για το παιδι να προσαρμοστει...καλυτερα να το ξεκινησετε απο σεπτεμβρη...στο εμσοδιαστημα θα μπορουσατε να επικοινωνησετε και με αλλους αναπτυξιολογους ωσε να εχετε μια καθοδηγηση για το πως να προετοιμασετε το παιδι...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Καλησπέρα. Λοιπόν να φερω νέα γιατι δεν ειναι σωστο ενα θεμα να μην ανανεώνεται. Αρχισαμε εργοθεραπεια-λογωθεραπεια. Εχουμε αρχισει παιδικο σταθμο εδω και δυο βδομαδες. Εχουμε δει διαφορα ως προς τις εντολες δλδ πλεον ειναι σε θεση καποιες βασικες εντολες να τις καταλαβει αλλα και να τις εκτελει. Στον παιδικο σταθμο ακομα βρισκεται στο σταδιο προσαρμογης και ταυτοχρονα κολλησε και μια ιωση απο εκει. Νομιζω ταλαιπωρειτε λιγο παραπανω γιατι του εχουν πεσει μαζεμενα. Ακομα  τον παλευουμε να μαθει τις βασικες λεξεις και φυσικα να μας ζηταει γτ μεχρι τωρα οταν θελει κατι το λεει αυτο οτιδηποτε και αν ειναι αυτο που θελει, και οταν θελει εμας αρχισει τα ουρλιαχτα. Παιδιατρο φυσικα και αλλαξαμε γιατι αποδειχτηκε οτι παιδιατρος δεν ειναι να κανει το εμβολιο ειναι και οι συμβουλες που σου δινει και πως και τι να του κανεις σε καθε ηλικια. Επισης καθε φορα που πηγαιναμε τον εβλεπε παντα ετσι σε αυτην την κατασταση και δεν μας ελεγε κατι. Και μολις τις ειχαμε πει τι ειχε γινει στον παιδικο σταθμο τον πρωτο ελεγε αυτα ειναι βλακειες και αν δεν παει να κατσει εκει 3 μηνες δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα αλλα παρολα αυτα να τον παμε 2 μιση γτ τοτε ειναι η καλυτερη ηλικια(μεσω τηλεφωνου ολα αυτα.).Και οταν ηρθε η ωρα να τον δει για εμβολιο τοτε μας λεει παιδια ελατε να σας πω κατι και μας αρχισε οτι πρεπει να παει σε παιδικο και οτι εχει παρατηρησει μια περιεργη συμπεριφορα γτ δεν αντιδραει στο οναμα του κλπ. Νταξει οποτε ψαχνουμε και για παιδιατρο. Εαν ξερει καποιος καποια καλη φυσικα ειμια ανοιχτος γτ δεν εχω εντοπισει ακομα( περιοχη ηλιουπολη βυρωνας και περιξ). Χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!!!

• Μου αρέσει 1

Θέλω να πω ότι τελικα ζουμε την απορριψη στα ιδιωτικά σχολεία που υποτιθεται οτι πληρωνεις για να προσεχουν καλυτερα το παιδι σου. Στον παιδικό που παμε ουτε καν μας
    κάλεσαν στην γιορτη ουτε καν θα συμμετασχει ο μικρος. Κι ομως στον πρωτο παιδικο που πηγαμε ο μικρος ειχε βγαλει ολο το προγραμμα της γιορτης μια
    χαρα γιατι η κυρια που τον ειχε, τον ειχε αγαπησει και τον ειχε αναλάβει υπο την προστασια της.  Παρατηρησα ότι κατι παιδαγωγες που μολις εχουν
    τελιωσει την σχολη και δουλευουν σε ιδιωτικους παιδικους σταθμους ειναι αυτες που απορριπτουν κι όχι πιο μεγάλες κι εμπειρες. Κριμα γιατι
    υποτιθεται ότι εχουν διδαχθει καινουργιες μεθοδους διαδασκαλιας και προσεγγισης αλλά βγαζουν ένα κακό εαυτό.

Επειδή ψαχνουμε για ιδιωτικό νηπιαγωγείο θέλω να πώ ότι είδαμε ένα που σα χωρος ειναι μια μικρη αιθουσα 25 παιδιων, σχετικα σκοτεινη με
    μια νηπιαγωγο. Και λεω εγω επειδη τον γραψαμε και στο δημοσιο νηπιαγωγειο της γειτονιας μας το οποιο ειναι καινουργιο, φωτεινο, εχει μεγαλες αιθουσες ολοημερο και
    εχει κι αυτο 25 παιδακια. Τι παραπανω αξιζει το ιδιωτικο αφου και στο δημόσιο θα εχει παράλληλη στηριξη ενω στο ιδιωτικο η παιδαγωγος δεν θα ασχοληθει καν μαζι του μολονοτι θα βαλουμε κι εκει παραλληλη?

Δηλαδη τι παραπανω θα προσφερει ο ιδιωτικός σταθμός αφου θα τον έχουν μονο για φυλαξη κι ουσιαστικά το παιδι θα περιθωρειοποιηθει αφου η δασκαλα του δεν θα ενδιαφερθει για αυτον?

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Yorgos35 είπε:

Θέλω να πω ότι τελικα ζουμε την απορριψη στα ιδιωτικά σχολεία που υποτιθεται οτι πληρωνεις για να προσεχουν καλυτερα το παιδι σου. Στον παιδικό που παμε ουτε καν μας
    κάλεσαν στην γιορτη ουτε καν θα συμμετασχει ο μικρος. Κι ομως στον πρωτο παιδικο που πηγαμε ο μικρος ειχε βγαλει ολο το προγραμμα της γιορτης μια
    χαρα γιατι η κυρια που τον ειχε, τον ειχε αγαπησει και τον ειχε αναλάβει υπο την προστασια της.  Παρατηρησα ότι κατι παιδαγωγες που μολις εχουν
    τελιωσει την σχολη και δουλευουν σε ιδιωτικους παιδικους σταθμους ειναι αυτες που απορριπτουν κι όχι πιο μεγάλες κι εμπειρες. Κριμα γιατι
    υποτιθεται ότι εχουν διδαχθει καινουργιες μεθοδους διαδασκαλιας και προσεγγισης αλλά βγαζουν ένα κακό εαυτό.

Επειδή ψαχνουμε για ιδιωτικό νηπιαγωγείο θέλω να πώ ότι είδαμε ένα που σα χωρος ειναι μια μικρη αιθουσα 25 παιδιων, σχετικα σκοτεινη με
    μια νηπιαγωγο. Και λεω εγω επειδη τον γραψαμε και στο δημοσιο νηπιαγωγειο της γειτονιας μας το οποιο ειναι καινουργιο, φωτεινο, εχει μεγαλες αιθουσες ολοημερο και
    εχει κι αυτο 25 παιδακια. Τι παραπανω αξιζει το ιδιωτικο αφου και στο δημόσιο θα εχει παράλληλη στηριξη ενω στο ιδιωτικο η παιδαγωγος δεν θα ασχοληθει καν μαζι του μολονοτι θα βαλουμε κι εκει παραλληλη?

Δηλαδη τι παραπανω θα προσφερει ο ιδιωτικός σταθμός αφου θα τον έχουν μονο για φυλαξη κι ουσιαστικά το παιδι θα περιθωρειοποιηθει αφου η δασκαλα του δεν θα ενδιαφερθει για αυτον?

ειναι λιγο αυθαιρετα τα συμπερασματα σου περι ιδιωτικων και δημοσιων...αν νομιζεις οτι το δημοσιο νηπιο της γειτονιας σου υπερτερει εναντι του ιδιωτικου, τοτε κανεις την επιλογη σου...αλλα το να βαζεις στο ιδιο τσουβαλι ολα τα σχολεια,ειναι εντελως αυθαιρετο...υπαρχουν ιδιωτικα και ιδιωτικα σχολεια, οπως αντιστοιχα υπαρχουν και δημοσια...και υπαρχουν δασκαλες και δασκαλες οπου και αν δουλευουν ειτε δημοσιο ειτε ιδιωτικο...το οτι το παιδακι σου δεν το εντασουν στην καλοκαιρινη γιορτη,οντας μονον δυο εβδομαδες στο συγκεκριμενο σχολειο, μονον καλο μπορω να το δω...απο την καθαρα συναισθηματικη αποψη για το παιδι...ακομα δεν εχει ενταχτει καλα καλα στο χωρο, μηπως το προφυλασουν απο ακραιες συναισθηματικες διακυμανσεις?? γιατι δυο λογακια και ενα ποιηματακι μπορει να τα πει...το να ζοριστει ομως συναισθηματικα,νομιζω δεν θα ηταν το ιδανικο για ενα παιδι που δεν εχει ενα μηνα στο σχολειο...σκεψου το πριν νομιζεις οτι απορριπτουν το παιδι σου...και αν οντως δεν σας κανει το συγκεκριμενο σχολειο, αναζητας αυτο που θα ταιριαζει στο παιδακι σου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Διαφημίσεις

Αγαπητή Μαγδουλινη, καποιο λάθος κάνεις, εγώ σχολίασα το ποστ του Ανδρεα. Ο δικός μας πηγαινει στον παιδικο σταθμο εδω κι ενα χρόνο και του δωσαν ποιημα την 25 Μαρτιου ενω δεν μας καλεσαν στην καλοκαιρινη γιορτη. Πριν απο 2 χρονια ο μικρος ειχε συμμετασχει σε αλλο παιδικο σταθμο και στην καλοκαρινη γιορτη.

Κι επιπλεον παλι δεν καταλαβες το σκεπτικο μου. Υπαρχουν ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι που στελεχωνονται απο απειρες παιδαγωγους (συνηθως απο ΙΕΚ) που υποαμοιβονται κιολας και βγαζουν τα απωθημενα τους ενω σου λενε ολα καλα και παρουσιαζουν τις καταστασεις ωραιες.

Επειδη ψαχνουμε για ιδιωτικο νηπιαγωγειο (με δημοτικο κλπ) εχουμε δει καποια κτηρια που ειναι του 60-70 που ζητανε ενα σωρο λεφτα και τα οποια σα χωροι δεν λενε κατι. Τουλαχιστον σε ενα δημοσια κοντα μας και οι χωροι ειναι απλετοι και η δασκαλα ειναι για 25 παιδακια οσα και ο ιδιωτικος.

Εγω ψεγω τις νεες κι απειρες δασκαλες που αντιμετωπιζουν τα ζωηρα παιδια σα παρειες.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα