Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια για υποκοριστικο μερα απο ενωση 2 ονοματων


new_mama

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια. Θελω να μου βρειτε υποκοριστικο ονομα που να προκυπτει απο την συμπτυξη των ονοματων Βαρβάρα και Ανθία(ή αλλιώς Ανθή). Το μονο που βρηκα εγω για την ωρα ειναι Βαριάνθη. Please HELP!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια. Θελω να μου βρειτε υποκοριστικο ονομα που να προκυπτει απο την συμπτυξη των ονοματων Βαρβάρα και Ανθία(ή αλλιώς Ανθή). Το μονο που βρηκα εγω για την ωρα ειναι Βαριάνθη. Please HELP!

 

Βεράνθη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε συνδυαζονται με τιποτα αυτα τα δυο ονοματα.εκτος αν δεν ακουγονται οποτε κ λιτσα να το κανεις το ιδιο ειναι.αν θες οπωσδηποτε αυτα τα δυο ονοματα(προσωπικα δε μου αρεσει κανενα)μπορεις να τη φωναζεις ανθη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Σε λιγο καιρο θα βαφτισω την κορη μου Αναστασία- Χριστίνα. Σκεφτηκαμε σαν ένωση το Χριστιανα αλλα θα ήθελα να ακουγεται περισσοτερο το Αναστασία. Ίσως να τη φωνάζουμε έτσι τελικά Αναστασία. Κάποια άλλη ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταπεινη μου γνωμη: μην προσπαθησεις ντε και καλα να βγαλεις καποιο "προιόν" απο τα δυο ονοματα, είτε δεν θα βγει εύηχο καθολου ειτε δεν θα θυμιζει ενα απο τα δυο ονοματα (οπως το Χριστιάνα, δεν ειναι εμφανες εδω το Αναστασια καθολου).

Σπάνια προκύπτουν επιτυχημενα ονοματα απο 2, στις μερες μας εχουν αρχισει και γινονται τσιρκο οι προσπαθειες υπο πιεση με αυτο τον σκοπό.

Όπως ειπε και η φιλη παραπανω μπορειτε να φωναζετε το παιδακι πότε με το ενα ονομα, πότε με το αλλο. Βέβαια συνήθως στο ενα καταληγουν περισσοτερο αλλα οταν φτασει στην εφηβία θα κανει απο μονη της την επιλογή της οπως σχεδόν ολα τα παιδιά πλέον ;ο)

Link to comment
Share on other sites

Το Αναστίνα το είχα σκεφτεί κ το ειχα πει κ εγώ στο άντρα μου αλλα δεν του πολύ αρέσει..εμενα μ αρεσει πάντως!

μαλλον αυτο θα κάνουμε Ιολη θα τη φωνάζουμε κ με τα δύο! Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εγώ έχω 2 ονόματα Μαρία-Διονυσια και με φωνάζουν Μάρσια από τότε που γεννήθηκα.Οταν πήγα στο σχολείο οι δάσκαλοι πότε με φώναζαν με το ένα όνομα πότε με το άλλο και δεν απαντάγα.Νομιζα ότι φώναζαν άλλο παιδί.Ηρθε η μαμα μου στο σχολειο και ξεκαθαρισε στο σχολειο οτι Μάρσια θα με φωναζουν.Καλο θα ήταν αν δεν μπορείτε να βρείτε συνδιαστικο όνομα, να τη φωνάζετε με ένα μόνο όνομα για να μην μπερδεύεται όπως εγώ μικρή!

Link to comment
Share on other sites

Δε σε φώναζαν καθολου με τα δυο ονοματα ξεχωριστά ε; πιστευω αν τη φωναζουμε αναστασια κ καμμια φορα χριστινα δεν θα μπερδεύεται. Ενω αν την πουμε Χριστιάνα κ παει σχολειο κ φωνάζουν το πρωτο όνομα σιγουρα θα μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς παρεξήγηση, μου φαίνεται εντελώς χαζό να φωνάζεις το παιδί μια Αναστασία κ μια Χριστίνα. Πρώτη φορά το ακουω αυτό το πράγμα. Δηλαδή στο σχολείο θα τη φωνάζουν οι δάσκαλοι κ οι φίλοι της θες να μου πεις μια φορά έτσι κ μια αλλιώς; Βαφτιστε τη κ με τα δύο αν πρέπει αλλά φωνάζετε τη Αναστασία αφού αυτό θέλετε. Επίσης, μεγαλώνοντας μπορεί να διαλέξει το Χριστίνα κ μάλλον δε θα σ αρέσει κ τσάμπα το μπέρδεμα τόσα χρόνια.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Perinna είπε:

Δε σε φώναζαν καθολου με τα δυο ονοματα ξεχωριστά ε; πιστευω αν τη φωναζουμε αναστασια κ καμμια φορα χριστινα δεν θα μπερδεύεται. Ενω αν την πουμε Χριστιάνα κ παει σχολειο κ φωνάζουν το πρωτο όνομα σιγουρα θα μπερδευτεί.

Δεν απανταγα ούτε στο σχολείο ούτε σε συγγενείς στο χωριό.Ολες οι ετικέτες στα βιβλία και στα τετράδια Μάρσια έγραφαν.Και στο πανεπιστήμιο Μάρσια και στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2018 at 10:43 ΜΜ, Perinna είπε:

Το Αναστίνα το είχα σκεφτεί κ το ειχα πει κ εγώ στο άντρα μου αλλα δεν του πολύ αρέσει..εμενα μ αρεσει πάντως!

μαλλον αυτο θα κάνουμε Ιολη θα τη φωνάζουμε κ με τα δύο! Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

Δεν γίνεται ένα παιδί να απαντά σε δύο ονόματα, μία το ένα, μία το άλλο και το Αναστασια-Χριστίνα, κακά τα ψέματα, είναι υπερβολικό για να το λες συνέχεια, δεν είναι Αννα-Μαρία. Αργά ή γρήγορα ή θα καταλήξετε σε ένα, ή σε κάτι άσχετο, οπότε καλύτερα να διαλέξετε απλά ποιο σας αρέσει. Να ξέρεις πάντως ότι για τέτοιους λόγους, ουκ ολίγες 40άρες και 50άρες παραμένουν Μπέμπες και Μπεμπέκες για την οικογένεια ;) Αν εδραιωθεί ένα παρατσουκλι, δύσκολα χάνεται. Ως κάτοχος δυο ονομάτων, να πω πάντως ότι είναι πολύ αβολο και όλοι όσοι έχουν δύο ονόματα που ξέρω, επίσης έχουν ουκ ολίγες φορές βλαστημήσει σιωπηλά γονείς και παππούδες, ειδικά μπροστά σε έντυπα που τα δύο ονόματα δεν χωράνε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...