Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ: σπιτικά ή τυποποιημένα?


mama_3

Recommended Posts

Daenerys_T εξακολουθώ να διαφωνώ γιατί υπάρχουν συγκεκριμένες παράμετροι αλλά δε το συνεχίζω γιατί δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε. Η καθεμιά έχει τις απόψεις της. Ας μην αλληλοθιγόμαστε τουλάχιστον

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με απόλυτο σεβασμό στην επιλογή των γυναικών εκείνων που έχουν επιλέξει να μην εργαστούν ( δηλαδή που δε θέλουν, όχι γιατί δε βρίσκουν δουλειά π.χ. λόγω κρίσης, ενώ θέλουν να δουλέψουν), δε συμφωνώ για πάρα πολλούς λόγους με την επιλογή τους, αλλά επειδή δε μου πέφτει λόγος για το τι κάνει η κάθε μία στη ζωή της (άλλωστε δεν ξέρω υπό ποιες συνθήκες πήρε αυτήν την απόφαση και καμία δε με ρώτησε :wink:), όσο και να μην το κατανοώ, οφείλω αφενός να σεβαστώ την απόφασή τους και αφετέρου να αναγνωρίσω τη «θυσία» (σε άπειρα εισαγωγικά, μην παρεξηγηθώ) που κάνουν.

 

Όταν επρεπε να γυρισω στη δουλεια μου το παιδι μου ηταν 10 μηνων.Δουλευα σε μια ιδιωτικη εταιρια κατι δεκαωρα στην καλυτερη περιπτωση.Επισης εμεις μενουμε νοτια προαστια ενώ η εταιρια ηταν βορεια πραγμα που σημαινει ότι ηθελα άλλες 2 ωρες πηγαινε ελα.Ο αντρα μου σε παρομοια κατασταση μονο που εκεινος δουλευε ακομα περισσοτερες ωρες.Ανθρωπος να μου κραταει το παιδι δεν υπηρχε.Επισης ημουν μολις εγκυος στο δευτερο.Αρα θα επρεπε με τον αντρα μου να φευγουμε 8 το πρωι από το Σπιτι κι εγω να επιστρεφω στην καλυτερη στις 6-7 Σπιτι.Ολες αυτές τις ωρες το παιδι θα επρεπε να είναι με ξενη γυναικα στο Σπιτι η να το παω σε βρεφικο.Αρα εγω θα δουλευα για να λειπω ολη μερα ,να μεγαλωνει καποιος ξενος το παιδι μου και να του δινω εκει σχεδόν όλα τα χρηματα που θα εβγαζα.Μετα από πολύ συζητηση και πολύ σκεψη αποφασισαμε ότι δε θελαμε το παιδι να είναι ολη μερα με ξενο ανθρωπο γιατι οι ωρες ηταν πολλες.

 

Επειδή το ποσο βασανιστηκα για να παρω την αποφαση και το ποσο εκλαψα όταν ο αντρας μου μου εφερε Σπιτι να υπογραψω την παραιτηση μου πιστεψε με μονο εγω το ξερω...πες μου πραγματικα εσυ τι θα εκανες στη θεση μου μιας και όπως λες κι εσυ αναμεσα στο παιδι σου και τη δουλεια προτεραιοτητα είναι το παιδι.Στην ιδια κατασταση με εμενα είναι πολλες κοπελες.

 

 

Όταν εφυγα μου ειχαν υποσχεθει ότι οποτε θελήσω να επιστρεψω θα με δεχονταν.Ομως ακομα και όταν τα παιδια ψιλοξεπεταχτηκαν(παροτι ο ενας ακομα δεν παει σχολειο)...ηρθε η κριση...και οι πορτες εκλεισαν.

 

Αφήσαμε πολλες τη δουλεια μας όχι γιατι δε θελουμε να δουλεψουμε η γιατι δε μας αρεσει η δουλεια...σε αντιθεση με τι πιστευει η ferby.Αλλα γιατι όταν βοηθεια γιοκ...αναγκάζεσαι να παρεις αποφασεις που μπορει να μη σου αρεσουν...προκειμενου να κανεις το καλυτερο που μπορεις για την οικογενεια σου...αυτό τουλαχιστον που εσυ θεωρεις καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος ψυχαναγκασμός αυτό που περιγράφεις. Μεγάλος. Αν σε παρηγορεί, με το ψήσιμο πεθαίνουν τα περισσότερα μικρόβια , άσε που όσο τραγικά/ληγμένα (:confused::confused::confused:) υλικά να χρησιμοποιήσει μια άγνωστη μανούλα, να είσαι σίγουρη ότι ο άγνωστος φούρναρης-μάγειρας-ψήστης πιθανόν να χρησιμοποιήσει χειρότερα.


 

Νιώθω κάπως καλύτερα.:P

 

Daenerys_T εξακολουθώ να διαφωνώ γιατί υπάρχουν συγκεκριμένες παράμετροι αλλά δε το συνεχίζω γιατί δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε. Η καθεμιά έχει τις απόψεις της. Ας μην αλληλοθιγόμαστε τουλάχιστον

 

 

Δεν νομίζω ότι σε έθιξα κάπου...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς την RavT

 

Αλλά, αντικειμενικά, κάποια που λείπει 8-9 ώρες από το σπίτι, γυρνάει πίσω και αναλαμβάνει τα πάντα (δηλαδή σπίτι, φαγητό, παιδιά, κτλ-δεν έχει δηλαδή βοήθεια), ακόμα και αν 8 ώρες κοιτάει το ταβάνι στο γραφείο ή χαζεύει σε φόρουμ, έχει λιγότερο ελεύθερο χρόνο από μια μη εργαζόμενη η οποία μπορεί να διαθέσει το χρόνο της όπως θέλει. Γιατί πολύ απλά η πρώτη λείπει 8 ώρες από το σπίτι.

 

ή και 9 κ 10 ώρες από το σπίτι - να συμπληρώσω.

 

προς την Niki81 - Εγώ φεύγω από το σπίτι στις 730 κ γυρνάω στις 5 το νωρίτερο. το ίδιο πρόγραμμα έχουν κ τα παιδιά μου 3 κ 4,5 χρονών. ήξερα ότι θα ειναι ετσι. Κι εγώ ζορίστηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όταν θα έπρεπε να τα αφήσω για να γυρίσω στη δουλειά. Μου τα μεγάλωσε μία συγγενής που την πλήρωνα, μέχρι να ξεπεταχτούν κ να πάνε σταθμό. Όμως με τίποτα δεν μπορούσα να αφήσω την δουλειά γιατί κ τα έσοδά μας είναι μόνο οι μισθοί μας κ γιατί εάν πες απολύσουν τον σύζυγο, τότε τι γίνεται? Για να μην πω ότι με έναν μισθό δεν ζούμε, αλλά τέλος πάντων όπως όλοι, έτσι κ εμείς θα κάναμε.

 

και ναι, εννοείται ότι υπάρχουν τεμπέλες εργαζόμενες που είπε μια φίλη πριν ή άλλες που τα κάνουν όλα οι μητέρες / πεθερές.

Link to comment
Share on other sites

Niki επειδή διαρκώς αναφέρεσαι σε μένα που έχω αναρτήσει μόνο ένα σχόλιο στο θέμα με μόλις 1 γραμμή,,,

οπως είπα είμαι πολύ λογικός άνθρωπος και επίσης ξέρω να διαβάζω.

Δεν ανέφερες στο σχόλιο σου που εγω σχολίασα τι ώθησε μια μαμά να κάτσει ή να εργαστεί.

Σχολίασες κάτι άλλο για την άνεργη και μη που κάθεται.Αδιαφορώ φοβερά για το θέμα εργαζόμενες και μή.

Απάντα στις υπόλοιπες λοιπόν για το θέμα που συζητάτε και ασε με απ εξω:cool:

Link to comment
Share on other sites

annoulen μη συνεχίζεις. Αν θες να μας πεις τι θα πας στα party των παιδιών σου, πες το. Μη μου λες οτι κουράζεσαι περισσότερο από εμένα γιατί απλά ΔΕΝ κουράζεσαι περισσότερο. Δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις τη ζωή μου, την οικογένειά μου, τα οικονομικά μας και την σωματική κατάστασή μου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ξεφεύγει λίγο το θέμα και γίνεται κάπως επιθετικό, ομως, Niki81, επειδή μου θέτεις προσωπικό ερώτημα θα σου απαντήσω. Δουλεύω 8-ωρο πλήρες. Άλλες ημέρες χαλαρές (όπως η σημερινή που μπορώ και σας γράφω…) κι άλλες που δεν προλαβαίνω να πάω ούτε τουαλέτα. Βοήθεια από παπουδογιαγιάδες δεν έχω, οπότε είμαι από εκείνες που κρατάει το παιδί τους γυναίκα με το που σαράντισε, και στην οποία δίνω ένα σημαντικό κομμάτι του μισθού μου γιʼ αυτό.

Ξαναλέω, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, δε θα σταματούσα τη δουλειά μου. Εγώ! (γιατί είμαι τυχερή κι έχω βρει μια κοπέλα-άγγελο και μου την κρατάει, γιατί έχω καλύτερη ψυχολογία όταν γυρνάω στο σπίτι για το παιδί μου, γιατί είμαι τυχερή και η δουλειά μου είναι 10 λεπτά από το σπίτι, γιατί ο άντρας μου με βοηθάει και στο σπίτι και στο παιδί, και για πολλούς άλλους προσωπικούς μου λόγους). Και ξαναλέω ότι δεν είμαι εδώ για να κρίνω καμία (ακόμα κι αν διαφωνώ ή συμφωνώ μαζί της). Έχω μια αντίστοιχη κατάσταση με αυτή που περιγράφεις, κι απλώς επέλεξα κάτι διαφορετικό. Δεν πρόκειται για «κατόρθωμα» δικό μου, στο οποίο εσύ, ή κάποια άλλη αντίστοιχη κοπέλα, απέτυχε. Όπως το έθεσες: τα ζύγισα κι εγώ, και απλώς επέλεξα κάτι άλλο. Δε θεωρώ πως είμαι πιο άξια από κάποια άλλη που δε δουλεύει. Οι συγκυρίες και ο χαρακτήρας του κάθε ανθρώπου είναι μερικά από τα στοιχεία που μπορεί να τον κάνουν να πάρει τη μία ή την άλλη απόφαση-επιλογή. Ούτε όμως θεωρώ ότι έχω παρατήσει το παιδί μου, για τη δουλειά, και δίνω κάθε μέρα τον αγώνα μου γιʼ αυτό (πάλι αυτό είναι δική μου προσωπική θέση).

Αυτά, λοιπόν, από εμένα.

Peace κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

annoulen μη συνεχίζεις. Αν θες να μας πεις τι θα πας στα party των παιδιών σου, πες το. Μη μου λες οτι κουράζεσαι περισσότερο από εμένα γιατί απλά ΔΕΝ κουράζεσαι περισσότερο. Δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις τη ζωή μου, την οικογένειά μου, τα οικονομικά μας και την σωματική κατάστασή μου.

 

Νομίζω ότι εσύ ασχολήθηκες πρώτη μαζί μου, ή κάνω λάθος?

Εγώ δεν έκανα διαπιστώσεις για τις κοπέλες που "χαζολογάνε" στο parents, προσβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο όλες τις συμφορουμίτισσες.

 

Και επίσης ούτε εσύ με ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς την RavT

 

 

 

ή και 9 κ 10 ώρες από το σπίτι - να συμπληρώσω.

 

προς την Niki81 - Εγώ φεύγω από το σπίτι στις 730 κ γυρνάω στις 5 το νωρίτερο. το ίδιο πρόγραμμα έχουν κ τα παιδιά μου 3 κ 4,5 χρονών. ήξερα ότι θα ειναι ετσι. Κι εγώ ζορίστηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όταν θα έπρεπε να τα αφήσω για να γυρίσω στη δουλειά. Μου τα μεγάλωσε μία συγγενής που την πλήρωνα, μέχρι να ξεπεταχτούν κ να πάνε σταθμό. Όμως με τίποτα δεν μπορούσα να αφήσω την δουλειά γιατί κ τα έσοδά μας είναι μόνο οι μισθοί μας κ γιατί εάν πες απολύσουν τον σύζυγο, τότε τι γίνεται? Για να μην πω ότι με έναν μισθό δεν ζούμε, αλλά τέλος πάντων όπως όλοι, έτσι κ εμείς θα κάναμε.

 

και ναι, εννοείται ότι υπάρχουν τεμπέλες εργαζόμενες που είπε μια φίλη πριν ή άλλες που τα κάνουν όλα οι μητέρες / πεθερές.

 

Μα εγω δεν εκρινα ουτε εσενα ουτε καμια εργαζομενη...ουτε ειπα ότι το ότι πχ εσυ επελεξες να είναι τοσες ωρες τα παιδια με αλλον σημαινει ότι εισαι χειροτερη μαμα από μενα.Ουτε και θα ηταν σωστο να το κανω.Με δεδομενη την κατασταση της δικησ σου οικογενειας αποφασισες ότι αυτό ηταν το καλυτερο για εσας.

 

Εγω λοιπον με βαση τα δεδομενα της δικης μας κατάστασης αποφασισα ότι το καλυτερο ηταν αυτό που επελεξα.Γιατι λοιπον η δικη μου αποφαση με καθιστα τεμπελα,που βαριέμαι να δουλεψω και βολεύομαι να καθομαι Σπιτι να ξυνομαι?

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψισουμε το θέμα περι εργαζομενων μαμαδων κ μη απο ο,τι βλεπω οι περισσοτερες συμφωνουμε οτι κ τα δύο εχουν τα υπερ κ τα κατα τους.Εξαρταται απο τις συνθηκες ζωης μιας οικογενειας,απο τη δουλεια,απο την αποσταση,απο τη βοηθεια που έχει μια γυναικα απο πολλα κ στην τελικη ειναι προσωπικη επιλογη της καθεμιας σιγουρα όχι χωρις κοστος.

Αυτο που θελω εγω να τονισω ειναι πως δεν μπορουν οι μεν να λενε στις δε αβασανιστα οτι ειναι τεμπέλες κ οτι εκαναν την τυχη τους που καθονται σπίτι.Ούτε βεβαια οι μη εργαζομενες να ισχυριζονται οτι κουραζονται περισσότερο γιατι μπορει η έργαζομενη να επιφορτιζεται κ με ολες τις δουλεις σπιτιου χωρις καμια βοηθεια.Δεν ειναι όλες με τις ντανταδες,τις μαγειρισσες ,τις μαμαδες απο πανω τους.Κάποιες οχι όλες.Το οτι εγω ή η μια κ η αλλη ξερουμε καποιες περιπτώσεις αυτο δεν αποτελει τον κανονα.

Κ για να κλεισω κ εγω ξερω γυναικα που δεν δουλευει κ δεν δουλεψε ποτε στη ζωή της,με τους καφέδες της ,τα λούσα της,τις βολτες της,εχει γυναικα που της κανει τις δουλειες,αλλη που διαβάζει τα παιδια της κ οταν δεν προλαβαινει η δασκαλα τα διαβαζει ο ανδρας της ο οποιος γυρνα απο τη δουλεια στις 7το απογευμα κ το κυριωτερο εχει κ παραπονο απο την καθημερινοτητα της.Χθες μου ελεγε ποσο δυσκολη μερα ειχε γιατι την πηρε η κυρια που καθαριζει οτι θα ερχοταν κ επρεπε να βάλει 2πλυντηρια(πολυ δυσκολη δουλεια)για να τα σιδερωσει η κυρια.Κ το γελοιωδέστερο ειναι πώς πραγματικα πιστεύει οτι ταλαιπωρειται κ αγχώνεται ειναι μονιμως στην γκρινια.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψισουμε το θέμα περι εργαζομενων μαμαδων κ μη απο ο,τι βλεπω οι περισσοτερες συμφωνουμε οτι κ τα δύο εχουν τα υπερ κ τα κατα τους.Εξαρταται απο τις συνθηκες ζωης μιας οικογενειας,απο τη δουλεια,απο την αποσταση,απο τη βοηθεια που έχει μια γυναικα απο πολλα κ στην τελικη ειναι προσωπικη επιλογη της καθεμιας σιγουρα όχι χωρις κοστος.

Αυτο που θελω εγω να τονισω ειναι πως δεν μπορουν οι μεν να λενε στις δε αβασανιστα οτι ειναι τεμπέλες κ οτι εκαναν την τυχη τους που καθονται σπίτι.Ούτε βεβαια οι μη εργαζομενες να ισχυριζονται οτι κουραζονται περισσότερο γιατι μπορει η έργαζομενη να επιφορτιζεται κ με ολες τις δουλεις σπιτιου χωρις καμια βοηθεια.Δεν ειναι όλες με τις ντανταδες,τις μαγειρισσες ,τις μαμαδες απο πανω τους.Κάποιες οχι όλες.Το οτι εγω ή η μια κ η αλλη ξερουμε καποιες περιπτώσεις αυτο δεν αποτελει τον κανονα.

Κ για να κλεισω κ εγω ξερω γυναικα που δεν δουλευει κ δεν δουλεψε ποτε στη ζωή της,με τους καφέδες της ,τα λούσα της,τις βολτες της,εχει γυναικα που της κανει τις δουλειες,αλλη που διαβάζει τα παιδια της κ οταν δεν προλαβαινει η δασκαλα τα διαβαζει ο ανδρας της ο οποιος γυρνα απο τη δουλεια στις 7το απογευμα κ το κυριωτερο εχει κ παραπονο απο την καθημερινοτητα της.Χθες μου ελεγε ποσο δυσκολη μερα ειχε γιατι την πηρε η κυρια που καθαριζει οτι θα ερχοταν κ επρεπε να βάλει 2πλυντηρια(πολυ δυσκολη δουλεια)για να τα σιδερωσει η κυρια.Κ το γελοιωδέστερο ειναι πώς πραγματικα πιστεύει οτι ταλαιπωρειται κ αγχώνεται ειναι μονιμως στην γκρινια.

 

αυτό που λες έχει να κάνει και με το πόσο καλομαθημένος είναι κάποιος... αν έχει συνηθίσει να της τα έχουν όλα έτοιμα το να κάνει το έξτρα (που για εσένα και για εμένα είναι αστείο) γι' αυτή θα είναι βουνό!!! κρίμα πάντως που δεν χαίρεται με το χρόνο που έχει για τα λούσα της και τα καφεδάκια της και μιζεριάσει!! εγώ έχω φίλη που δεν εργάζεται και δεν έχει και παιδιά που όταν είναι αδιάθετη αν την πάρω τηλ να βρεθούμε μου λέει "δεν μπορώ, έχω αδιαθετήσει δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, δεν μπορείς να το καταλάβεις"... ναι της λέω: και εγώ με 3 παιδιά, δουλειά σπίτι, υποχρεώσεις κλπ όταν είμαι αδιάθετη συνεχίζω να τρέχω.. όντως δεν μπορώ να το καταλάβω!! :D:D

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εσύ ασχολήθηκες πρώτη μαζί μου, ή κάνω λάθος?

Εγώ δεν έκανα διαπιστώσεις για τις κοπέλες που "χαζολογάνε" στο parents, προσβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο όλες τις συμφορουμίτισσες.

 

Και επίσης ούτε εσύ με ξέρεις.

 

Φυσικά και κάνεις λάθος. Ήσουν η 1η που θέμα "Πάρτυ: σπιτικά ή τυποποιημένα?" το μετέτρεψες με εξαιρετικά άκομψο τρόπο σε μονομαχία εργαζόμενης - μη εργαζόμενης. Τα γραπτά μένουν, διάβασε ξανά απ την αρχή και θα το καταλάβεις.

 

Όλες οι υπόλοιπες απαντήσεις ήταν μακράν κοσμιότερες και σε ότι με αφορά θίχτηκα σφόδρα και όταν θίγομαι απαντώ. Δε σκόπευα καν να λάβω μέρος σε τέτοιο topic απ τη στιγμή που θεωρώ (και το ανέφερα) πως ο καθένας ότι μπορεί και θέλει προσφέρει και ουδείς έχει το δικαίωμα να κρίνει τον άλλο (ειδικά χωρίς να τον γνωρίζει). Άρα πολύ καλά κάνει η θεματοθέτρια και προσφέρει χυμούς και κακώς ασχολείται με κατίνες...

 

Επειδή δεν έχει κανένα νόημα να συνεχιστεί αυτός ο διαγωνισμός... μητρότητας, αποχωρώ παρατηρώντας ΕΥΤΥΧΩΣ πως οι υπόλοιπες συνομιλήτριες δεν είναι αιρετικές μα απολύτως λογικές!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

mama-3 συμφωνω οτι κάποιες ειναι κακομαθημενες κ αχάριστες αλλα να βλεπουν λιγο κ τι γινεται γυρω τους.Υπάρχουν γυναικες που δεν προλαβαινουν να ξηθουν ,που δουλευουν όλη μερα κ δεν απολαμβανουν ουτε τα μισα απ΄ο,τι αυτη κ μου παραπονιεται επειδη δεν βγαινει κ καθε απογευμα όπως εκανε παλια πριν πανε τα παιδια της σχολειο ή επειδη τα παιδια την κουράζουν κ δε διαβάζουν.Όταν δε αρχιζουν τα σχολεια πιο πολυ η ιδια παραπονιεται παρα τα παιδια κ μετα με ρωτάει γιατι δεν αρέσει στα παιδια της το διαβασμα κ τι να κανει.Κ όλ αυτα τα λεει με ένα υφος που πιστευω πώς πραγματικα τα βιωνει δυσκολα που μερικες φορες δεν ξερω να τη λυπηθώ ή να της πω κανε μας τη χαρη καλη μου που ηρθες να μας κλαυτεις κιολας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει κοπάσει η συζήτηση, αλλά έχω κάποιες σκέψεις που θα ήθελα να εκφράσω.

Καταρχήν, νομίζω ότι είτε η γυναίκα δουλεύει, είτε όχι θα πρέπει την κάθε επιλογή να την αντιμετωπίζουμε με σεβασμό. Επιπλέον, νομίζω ότι κάθε επιλογή έχει το κόστος της. Δηλαδή, εξ αντικειμένου η εργαζόμενη μητέρα έχει λιγότερο χρόνο από τη μη εργαζόμενη, όμως νομίζω ότι επειδή ακριβώς αλλάζει παραστάσεις έχει περισσότερη ενέργεια, ίσως. Το βλέπω από τον εαυτό μου. Όταν τα παιδιά είναι άρρωστα και πρέπει να μείνω σπίτι μαζί τους 24 - 7 για 3 - 4 μέρες τα παίζω από τη μονοτονία.

Παίζουν, βέβαια, ρόλο κι οι συνθήκες. Για μένα η δουλειά ήταν κι είναι μονόδρομος, καθώς από τους δύο μας εγώ είμαι αυτή που έχω "σταθερή" δουλειά. Και τις δύο φορές που γέννησα ο άντρας μου ήταν άνεργος. Και να μην ήταν, όμως, τη δουλειά μου δε θα την άφηνα, καθώς, παρότι εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα οι συνθήκες είναι τέλειες. Έχω ωράριο 8-3 (τώρα με το μειωμένο 8 - 2), πενθήμερο, όταν είναι άρρωστα τα παιδιά λείπω χωρίς να μου κόβεται μεροκάματο ή άδεια, μπορώ να λείψω για κάποια εξωτερική δουλειά, κλπ., οπότε δε βαρυγκομάω.

Αν ήμουν σε μια δουλειά 9 - 5 με κανέναν δίωρο πήγαινε - έλα και πιο ασφυκτικές συνθήκες θα μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αφήνω τα παιδιά τόση ώρα μέσα στη μέρα και να τα βλέπω για κανένα δίωρο, άσε που και πρακτικά θα είχα δυσκολίες κι ένα μέρος του μισθού θα έπρεπε να πηγαίνει σε γυναίκα που θα τα έπαιρνε από το σταθμό μέχρι να γυρίσω (τώρα δηλαδή που δουλεύει ο άντρας μου). Αν λοιπόν οι συνθήκες ήταν αυτές και ο σύζυγος είχε σταθερή δουλειά θα επέλεγα να κάτσω στο σπίτι, και για μένα αυτό θα ήταν πολύ μεγάλη θυσία...

Link to comment
Share on other sites

mkcm συμφωνω απολυτα μαζι σου,πολυ ωραια το έθεσες το θέμα.Όπως τα σε όλα σχεδον τα ζητηματα-αποφάσεις πρέπει να προσμετριουνται πολλες παραμετροι κ να μην (οπως μας αρεσει πολυ)κρινουμε χωρις να τις ξερουμε τα προσωπικα του καθενος.

Αυτα που γράφεις για την μονοτονια οταν καθεσαι ολη μερα σπιτι,για το καλο ωραριο κπλ,ειναι ακριβως ό,τι μου λενε οι φιλες μου που εργαζονται.Φυσικα δεν εχουν το χρονο που εχω εγώ αλλα τα βολευουν μια χαρα,λιγα αφήνουν για ΣΚ,λιγα οι μαμαδες τους,λιγα οι άνδρες τους.Εγω το εχω ξαναπει καταλαβαινω αυτες τις γυναικες που δουλευουν επειδη δεν εχουν αλλη επιλογη σε δυσκολες δουλειες ,με ασχημες συνθηκες,γυρνουν σπιτι επιφορτιζονται κ όλες τις δουλειες του σπιτιου.Εκει ναι,θελει πολυ κουραγιο κ καταλαβαινω να μου λενε οτι με ζηλευουν που δεν δουλευω.Αλλα φιλη που δουλευει σε δημοσια υπηρεσια(με χαλαρη δουλεια)απεναντι απο το σπιτι της σχεδον να μου λεει" μονο για τα λεφτα παω αλλιως ουτε να το σκεφτω",επειδη ξυπνα νωρις,εκει τι να της πω.Την ιδια ωρα ξυπνάμε της λεω κ ας μην δουλευω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Είναι στον άνθρωπο. Αυτή που γκρινιάζει που δουλεύει θα γκρίνιαζε και αν δε δούλευε. Αυτή που δουλεύει εξοντωτικά ωράρια και έχει να επωμιστεί και όόόόόλα τα άλλα και δεν γκρινιάζει, δε θα γκρίνιαζε κι αν δε δούλευε. Επίσης, ο καθένας προσαρμόζεται στην πραγματικότητα που ζει και με βάση αυτή αξιολογεί τη ζωή του. Π.χ. εγώ δουλεύω όπως δουλεύω, δεν έχω βοήθεια από γιαγιάδες, κλπ. και δεν μπορώ να μπω στη θέση μιας γυναίκας που δουλεύει 10ωρα ή μιας γυναίκας που αποπροσανατολίζεται πλήρως όταν αρρωστήσει η γιαγιά και δεν μπορεί να της κρατήσει τα παιδιά.

Η αλήθεια είναι, πάντως, όταν κάθισα 1 εβδομάδα πριν γεννήσω στο σπίτι (γιατί δούλευα μέχρι τότε) πλακώθηκα 2 μέρες κι έκανα γενική το σπίτι και τις υπόλοιπες, αφού είχα πάει το παιδί στον παιδικό μέχρι τις 10.30 είχα κάνει όλες μου τις δουλειές, είχα κάνει μπάνιο και είχα ξεχυθεί στους δρόμους για περπάτημα και αναρωτιώμουν: οι γυναίκες που δε δουλεύουν πώς γεμίζουν τη μέρα τους; Γιατί απλούστατα ποτέ δεν είχα το χρόνο αυτό και δεν ήξερα πως να τον "εκμεταλλευτώ".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...