Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως είναι πολύ φθηνό;;; το δωρο


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

Το δώρο της beba δεν μου φαίνεται τόσο φτηνό όσο αδιάφορο. Γι' αυτο και είχα γράψει παραπάνω οτι είναι λίγο φτωχό (όχι φτηνό). Τα παιδιά, ειδικά τα αγόρια, δεν θα δώσουν σημασία στις μπλούζες, ούτε θα χαρούν με αυτό το δώρο. Θα προτιμούσα να τους αγόραζε κάτι σ' αυτή τη τιμή αλλά πιο ενδιαφέρον δηλ. παιχνίδι.

Και συνήθως αυτό που κάνω σε πιο κοντινά μου πρόσωπα, είναι να ρωτάω την μαμά απο ρούχα τι χρειάζεται και να το αγοράζω, προσθέτοντας και ένα παιχνιδάκι ή τελος πάντων κάτι πιο ενδιαφέρον για το παιδί. Για μένα αυτό είναι κανόνας. Και να σας πω και κάτι, το ίδιο πάνω κάτω κοστίζει δεν ξεφεύγω απο τον προυπολογισμό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε καμμία περίπτωση δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα έπρεπε να έχουν συμπληρώσει το ποσό, σαν φόρο λόγω εκπτώσεων.

 

:P:p:p:p

 

Αυτο βρε κοριτσια το...δεν κοιταω την τιμη αρκει να ειναι ποιοτικο...δεν το καταλαβαινω.Προφανως το μπλουζακι των 5 ευρω δεν θα ειναι ποιοτικο.Εκτος κι αν εννοειται οτι δε σας νοιαζει να ειναι φθηνο αρκει να εχει αγοραστει στις εκπτωσεις.Δυστυχως η ποιοτητα με την τιμη συμβαδιζουν.

 

Για το συγκεκριμένο θέμα, εσένα θα σε χάλαγε να φέρουν στο παιδάκι σου ένα μπλουζάκι benetton? Εσύ παίρνεις στα χέρια σου μια μπλούζα. Σε ενδιαφέρει το πόσο την αγόρασε; Αν έκανε 25 ευρώ ή 15 ή 5;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Το δώρο της beba δεν μου φαίνεται τόσο φτηνό όσο αδιάφορο. Γι' αυτο και είχα γράψει παραπάνω οτι είναι λίγο φτωχό (όχι φτηνό). Τα παιδιά, ειδικά τα αγόρια, δεν θα δώσουν σημασία στις μπλούζες, ούτε θα χαρούν με αυτό το δώρο. Θα προτιμούσα να τους αγόραζε κάτι σ' αυτή τη τιμή αλλά πιο ενδιαφέρον δηλ. παιχνίδι.

Και συνήθως αυτό που κάνω σε πιο κοντινά μου πρόσωπα, είναι να ρωτάω την μαμά απο ρούχα τι χρειάζεται και να το αγοράζω, προσθέτοντας και ένα παιχνιδάκι ή τελος πάντων κάτι πιο ενδιαφέρον για το παιδί. Για μένα αυτό είναι κανόνας. Και να σας πω και κάτι, το ίδιο πάνω κάτω κοστίζει δεν ξεφεύγω απο τον προυπολογισμό μου.

 

Κανεις λαθος που γενικεύεις. Το βαφτιστήρι μου πχ (7χρονών) πιο πολύ χαίρεται με τα ρούχα παρά με τα παιχνίδια... Να δεις τι χαρές κάνει με τα ρούχα. Πρώτα αυτά ανοίγει...

Τα παιδιά μου τρελαίνονται είτε πάρουν παιχνίδι, είτε μπλούζα, είτε κασκόλ, είτε κάλτσες...

Link to comment
Share on other sites

..Θα θέλατε εναν τέτοιο ανθρωπο στο πάρτι του παιδιού σας να σας έχει γλωσσοφάει επειδη την καλέσατε???Ασ μήν πάει!

 

Ασχετα με το δωρο και χαριν ρεαλισμού και μονο, ηθελα να πω ότι ειναι τοσο συχνο το φαινομενο αυτοί που καλούμε στα παρτυ μας (στο γάμο μας, στα βαφτισια μας κλπ) και ειδικά στα παρτυ των παιδιών μας -που συνηθως δεν τους γνωριζουμε καλά- να μην ειναι και τέρατα καλοσύνης και καλοπροαίρετης σκεψης (όπως πολλοί ανθρωποι που γνωριζουμε και συναναστρεφόμαστε καθημερινά, εκτός αν ζουμε σε γυαλα), που ενταξει, ε, δεν πειραζει να υποστούμε κι ενα κουτσομπολιό ή μια γλωσσοφαγιά πίσω από την πλάτη μας (για όσους πιστευετε στη γλωσσοφαγιά). Δηλαδή, μεσα στη ζωη ειναι, δεν θα παθω και τιποτα να μου συμβει, ασε που μάλλον δεν θα το μάθω και ποτέ, οπότε ό,τι δεν γνωριζω δεν μπορεί να με βλαψει.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος που γενικεύεις. Το βαφτιστήρι μου πχ (7χρονών) πιο πολύ χαίρεται με τα ρούχα παρά με τα παιχνίδια... Να δεις τι χαρές κάνει με τα ρούχα. Πρώτα αυτά ανοίγει...

Τα παιδιά μου τρελαίνονται είτε πάρουν παιχνίδι, είτε μπλούζα, είτε κασκόλ, είτε κάλτσες...

 

Ναι έχεις δίκιο, ίσως να το γενίκευσα πολύ. Δέχομαι οτι υπάρχουν και παιδιά που θα χαρούν και θα δώσουν σημασία και στα ρουχα.Και η κόρη μου που είναι 4 ετών χαίρεται πολύ με τα φορεματάκια που της αγοράζω αλλά είναι και κορίτσι, είναι κοκετα γενικά. Εχει να κάνει και με την ηλικία του παιδιού. Ενα παιδί 10-11-12 ετών ίσως θα δώσει περισσότερη σημασία σε ρούχο αφου το απασχολεί πια η εμφάνιση του παρά ένα παιδί 5 ετών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έχεις δίκιο, ίσως να το γενίκευσα πολύ. Δέχομαι οτι υπάρχουν και παιδιά που θα χαρούν και θα δώσουν σημασία και στα ρουχα.Και η κόρη μου που είναι 4 ετών χαίρεται πολύ με τα φορεματάκια που της αγοράζω αλλά είναι και κορίτσι, είναι κοκετα γενικά. Εχει να κάνει και με την ηλικία του παιδιού. Ενα παιδί 10-11-12 ετών ίσως θα δώσει περισσότερη σημασία σε ρούχο αφου το απασχολεί πια η εμφάνιση του παρά ένα παιδί 5 ετών.

 

Πάντως εγώ ξέρεις πως το σκέφτομαι; Αν μας καλέσει κάποιο παιδάκι το οποίο δεν πολυγνωρίζουμε ή δεν έχουμε επαφές, συνήθως δεν ξέρω τι να του πάρω. Δεν ξέρω τα γούστα του, με τι παίζει, τι παιχνίδια ήδη έχει, αν έχουν μικρό σπίτι ή μεγάλο κτλ... Οπότε δυσκολεύομαι να πάρω κάτι σε παιχνίδι. Και προτιμώ ένα ρούχο. Το οποίο λίγο απίθανο να έχει το ίδιο, δεν πιάνει χώρο και νιώθω ότι όλα τα παιδάκια ενδιαφέρονται για το πως ντύνονται στο σχολείο (εκτός και αν είναι πολύ μικρά).

 

Σε ένα πιο "γνωστό" σε εμάς παιδάκι, είναι πιο εύκολο να του πάρω κάποιο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ξέρεις πως το σκέφτομαι; Αν μας καλέσει κάποιο παιδάκι το οποίο δεν πολυγνωρίζουμε ή δεν έχουμε επαφές, συνήθως δεν ξέρω τι να του πάρω. Δεν ξέρω τα γούστα του, με τι παίζει, τι παιχνίδια ήδη έχει, αν έχουν μικρό σπίτι ή μεγάλο κτλ... Οπότε δυσκολεύομαι να πάρω κάτι σε παιχνίδι. Και προτιμώ ένα ρούχο. Το οποίο λίγο απίθανο να έχει το ίδιο, δεν πιάνει χώρο και νιώθω ότι όλα τα παιδάκια ενδιαφέρονται για το πως ντύνονται στο σχολείο (εκτός και αν είναι πολύ μικρά).

 

Σε ένα πιο "γνωστό" σε εμάς παιδάκι, είναι πιο εύκολο να του πάρω κάποιο παιχνίδι.

 

Ναι έτσι όπως το σκέφτεσαι, το ρουχαλάκι για δώρο είναι η πιο ασφαλής επιλογή. Απλά ξέρεις ίσως στο δικό μου το μυαλό έχει κλειδώσει ότι το παιδί θέλει κατι άλλο. Και υπάρχουν τόσες επιλογές απο δώρα που δεν μπορεί κάτι θα βρείς να του αρέσει. Ξέρεις θυμάμαι και τον εαυτό μου που σαν παιδί πάντα περίμενα παιχνίδι, κατι καινούργιο. Γι' αυτό και πάντα προσπαθώ να πάρω κάτι έχοντας προτίστως το παιδί στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μερικές φορές παρεξηγούμε τον άλλον, ενώ μπορεί να έχει σκεφτεί εντελώς καλοπροαίρετα. Αν αρχίσουμε όμως την κριτική, γιατί πήρε αυτό και δεν πήρε εκείνο; γιατί έδωσε τόσα λίγα χρήματα; γιατί έδωσε τόσα πολλά; μάλλον τον αδικούμε τελικά, ειδικά εάν κρίνουμε από μία φορά. Ο καθένας βλέπω ότι σκέφτεται διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εαν το δωρο έχει(που πάντα έχει δηλαδη) καρτα αλλαγής , δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα απογοήτευσης.

Εμας τα δωρα είναι πάντα μισα μισα ρουχα- παιχνίδια.Χαίρονται με όλα αλλα η μόνη βοήθεια που θα έχω στο άνοιγμα ....θα είναι στα πακέτα με τα παιχνίδια!

 

Εγω για να είμαι πρακτική στα δώρα , συνήθως ψωνίζω απο μεγάλα γνωστα καταστήματα ώστε σε περίπτωση αλλαγής να έχουν πολλές επιλογές.

Δηλαδή παιχνίδι θα πάρω πχ απο Μουστάκα οχι απο το συνοικιακό... ωστε και με αλλα δωρα που θα έχει σίγουρα απο το ιδιο μαγαζί να μπορεί να παρει το παιδί κάτι χρήσιμο ακριβό που θα ηθελε ή παπούτσια κλπ .Ακόμη και το δώρο των 5 ευρω ετσι αποκτά μία μεγαλύτερη αξία.

Poυχα επιλεγω πολυκαταστήματα για να μην περιορίσω την μαμα σε μάρκα και πιοκιλία.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρούχα της Benetton δεν θα έλεγα ότι έχουν και τη καλύτερη ποιότητα. Επώνυμα αλλα κακής ποιοτητας.Προσωπικά δεν τα επιλέγω ούτε για δώρο. Αν για κάποιο δώρο μπορώ να διαθέσω ως 10 ευρώ θα προτιμήσω κάτι άλλο εκτός από ρούχο. Εκτός εάν το ρούχο έχει καλή έκπτωση και βρω κάτι στη τιμή αυτή. Για παράδειγμα μια πολύ καλή αλυσίδα ρούχων έχει έκπτωση αυτή την εποχή έως και 70%. Οπότε ναι από εκεί θα χαρίσω δώρο των 10 ευρώ. Συνήθως και εγώ για κάθε περίπτωση επιλέγω δώρο ανάλογης αξίας. Δηλαδη σε πολύ δικά μου παιδάκια θα σκεφτω να αγορασω κατι εως 30 ευρω. Στο παρτυ της οποιας συμμαθητριας της κορης μου που δεν γνωριζω καλα θα φτασω εως 15 ευρω το πολυ.Πάντα όμως η τιμή θα είναι ανάλογη της ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εαν το δωρο έχει(που πάντα έχει δηλαδη) καρτα αλλαγής , δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα απογοήτευσης.

Εμας τα δωρα είναι πάντα μισα μισα ρουχα- παιχνίδια.Χαίρονται με όλα αλλα η μόνη βοήθεια που θα έχω στο άνοιγμα ....θα είναι στα πακέτα με τα παιχνίδια!

 

Εγω για να είμαι πρακτική στα δώρα , συνήθως ψωνίζω απο μεγάλα γνωστα καταστήματα ώστε σε περίπτωση αλλαγής να έχουν πολλές επιλογές.

Δηλαδή παιχνίδι θα πάρω πχ απο Μουστάκα οχι απο το συνοικιακό... ωστε και με αλλα δωρα που θα έχει σίγουρα απο το ιδιο μαγαζί να μπορεί να παρει το παιδί κάτι χρήσιμο ακριβό που θα ηθελε ή παπούτσια κλπ .Ακόμη και το δώρο των 5 ευρω ετσι αποκτά μία μεγαλύτερη αξία.

Poυχα επιλεγω πολυκαταστήματα για να μην περιορίσω την μαμα σε μάρκα και πιοκιλία.

 

Αυτό το κάνω και εγώ. Θεωρώ σημαντικό να μπορεί να αλλάξει ο άλλος το δώρο εάν χρειαστεί, ειδικά αν μένει σε εντελώς διαφορετική περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βρε κοριτσια το...δεν κοιταω την τιμη αρκει να ειναι ποιοτικο...δεν το καταλαβαινω.Προφανως το μπλουζακι των 5 ευρω δεν θα ειναι ποιοτικο.Εκτος κι αν εννοειται οτι δε σας νοιαζει να ειναι φθηνο αρκει να εχει αγοραστει στις εκπτωσεις.Δυστυχως η ποιοτητα με την τιμη συμβαδιζουν.

Αυτο ακριβως εννοώ Νικι μου,οτι επειδη συμβαδιζουν η ποιοτητα κ η τιμη(συνηθως λεμε δεν αναφερομαστε τωρα σε εξαιρεσεις)ενα φθηνο δώρο σημαινει κακη ποιοτητα κ οτι θα χαλασει αμεσως.Αν τωρα υπαρχουν εκπτώσεις ή προσφορες κ με λιγα λεφτα παρει καποιος κατι ποιοτικο που κανονικα αξιζε περισσοτερο αλλα το βρει με μεγαλη εκπτωση τόσο το καλυτερο.

Ειχα ανοιξει παλαιοτερα ενα θεμα σχετικο με αυτα που λεμε:δωρο χριστουγεννιατικο νονας 5ευρω που φυσικα χαλασε σε μια-δυο μερες κ χρειαστηκε να το αντικαταστησω(καποιες απο εδω ισως το θυμουνται).Τοτε καποιες επεσαν να με φανε οτι βλεπω τη νονα ως πορτοφολι κλπ.Εγω ακριβως αυτο εννοουσα οτι με τετοια τιμη επρεπε να το περιμενει κ αυτη κ ολοι μας οτι θα ητνα κατι ψευτικο κ δεν θα κρατουσε κ το παιδι θα απογοητευοταν.Δεν ηταν τα 5ευρω ηταν η ποιοτητα.Την επομενη φορα μου έστειλε κατι απο το μαγαζι τους...τελειο.Δεν ξερω ποσο τους στοιχισε κ αν εδωσε λεφτα αλλα ηταν κατι πολυ καλο που μπορει να μην της στοιχισε κ τιποτα αλλά ηταν προσεγμενο κ ποιοτικο.Το θεμα δεν ειναι να δωσεις λεφτα ειναι να μην ξεπετας τον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να απευθύνω μία ερώτηση σε όσες πιστεύουν ότι τα δώρα θα πρέπει να είναι ανταποδοτικά;

 

Έχουμε κάνει κατά καιρούς πολλά πάρτυ (μια που έχω τρία παιδάκια) τα οποία κόστισαν άλλα 500 ευρώ και άλλα μόλις 100. Στις περιπτώσεις αυτές θα έπρεπε να «περιμένω» από τους καλεσμένους μας δώρα διαφορετικής αξίας κάθε φορά ώστε να κάνω «απόσβεση»;

 

Επιπλέον, στην ίδια λογική, η θεματοθέτρια δαπάνησε 12 ευρώ για 2 δώρα. Η μητέρα που την καλεί θα ξοδέψει περισσότερα από 12 ευρώ για έναν καφέ και μια είσοδο παιδιού σε παιδότοπο; Νομίζω ότι μια χαρά «υπερκαλύπτεται» η δαπάνη της.

 

Αν ένα πάρτυ γίνεται για 2 παιδιά θα πρέπει να φέρει κάποιος δώρο διπλής αξίας από αυτό που είχε υπολογίσει; Αν γίνεται για 3 παιδιά; Και αυτός που κάνει 2 σε 1 πάρτυ γιατί να αναμένει ακριβότερα δώρα, έχοντας γλιτώσει ο ίδιος χρήματα για ένα δεύτερο πάρτυ;

 

Συμφωνώ εννοείται ότι τα δώρα θα πρέπει να διαλέγονται με αγάπη και ενδιαφέρον για τον παραλήπτη και με γνώμονα αυτό που πιθανόν να του αρέσει, αλλά στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για πάρτυ δυο άγνωστων παιδιών, μιας άγνωστης στη θεματοθέτρια οικογένειας. Τι παραπάνω να κάνει από να πάει σε ένα επώνυμο κατάστημα ρούχων και να διαλέξει με κάρτα αλλαγής δύο όμορφα μπλουζάκια, ένα για το κάθε παιδί.

 

Γνώμη μου είναι ότι ένα δώρο που σου κάνει κάποιος με την καρδιά του ή που εν πάσει περιπτώσει σε έχει τιμήσει με την παρουσία του δεν μπορεί ΠΟΤΕ να είναι ξεφτίλα – όπως διάβασα από κάποια προηγουμένως. Ξεφτίλα και μίζερη για μένα είναι η ίδια αυτή σκέψη, την οποία θα ντρεπόμουν ακόμη και να κάνω. Εξάλλου τα παιδιά ποτέ δεν είσαι σίγουρος με τι πραγματικά θα χαρούν. Μπορεί να ενθουσιαστούν με κάτι ασήμαντης αξίας και να αδιαφορήσουν για κάτι άλλο πανάκριβο. Αν και η μεγαλύτερη χαρά τους σε ένα πάρτυ είναι να έρθουν και να χαρούν μαζί τους όλοι οι καλεσμένοι τους, ακόμη και τίποτε να μην τους φέρουν. Kι αυτό το θυμάμαι από τον εαυτό μου αλλά το ξέρω και από τα πάρτυ που κάνω στα παιδιά μου.

 

Για την ιστορία, το καλύτερο δώρο που έχω πάρει ως παιδί σε πάρτυ ήταν μία χειροποίητη καρφίτσα που μου χάρισε προ 30ετίας μία συμμαθήτριά μου. Ασήμαντου κόστους αλλά τεράστιας αξίας. Μετά από τόσα χρόνια την έχω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τελικά υπάρχουν πολλές απόψεις. Εγώ θα σας πω μόνο τι γίνεται με εμάς. Και εγώ ότι μπορώ εκείνη την περίοδο οικονομικά, γιατί πάντα δεν πληρονόμαστε στην ώρα μας στη δουλειά. Έχει τύχει τη βαφτιστικιά μου να την πάρω κάτι πολύ φθηνό γιατί είχε εκπτώσεις, αλλά ήταν και τέλειο σετάκι, και το είπα στην κουμπάρα μου, η οποία όμως ήξερε ότι είχα να πληρωθώ πάνω από 3 μήνες. Παρόλα αυτά της άρεσε πολύ το δώρο, αν και από την αρχή μου είπε ότι δεν ήθελε τίποτα. Αυτό δε σημαίνει ότι αγαπώ το μωράκι μας. Όποτε είμαι καλά οικονομικά της παίρνω πραγματάκια και της φτιάχνω και διάφορα, τα οποία η μαμά λατρεύει πιο πολύ από όσα αγοράζω. Επίσης, στη μικρή μου, επειδή τα γενέθλια της είναι τα Χριστούγεννα, ο νονός της της πήρε ρούχα αλλά ήθελε να της πάρει και παιχνίδι. Οπότε τον είπαμε να πάνε μαζί να διαλέξει αυτή κάτι, της είχαμε μιλήσει μην πάρει κάτι ακριβό, και πήγανε jumbo. Ξέρετε τι πήρανε και τρελάθηκε η μικρή? Μπαλόνια, αυτοκόλλητα και μπογιές και μπλόκ. Ζήτημα 15?. Ακόμη όμως λέει ότι πήγε με το νονό της βόλτα και τρελένεται από χαρά. Θέλω να πω τι αξία έχουν τα δώρα αν υπάρχει αγάπη? Και τα παιδάκια δεν νοιάζονται αν κάνει κάτι 5? ή 50? αλλά αν θα είναι με τους φίλους τους και πως θα περάσουν. Επίσης, σε κοριτσάκι από το σχολείο, πήραμε ένα παιχνίδι από jumbo γιατί επέμενε η κόρη μου, 10?, αλλά της έπλεξα και ένα κασκόλ, που στοίχισε 1? σε μένα. Αλλά το κοριτσάκι, επειδή είχε ίδιο παιχνίδι και κασκόλ με τη φίλη του, κόρη μου, τρελάθηκε. Και η μαμά με το κασκόλ, που στοίχισε το ξαναλέω 1?.:D Οπότε νομίζω σαν πολύ τα σκεφτόμαστε. Η κατάσταση στη χώρα είναι δύσκολη και όλοι το ξέρουν και το καταλαβαίνουν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάρτι γίνονται για να χαρούν τα παιδιά, οι γάμοι για να τους έχουμε όλους κοντά στη χαρά μας, οι βάφτίσεις για να τιμήσουμε το παιδί...τότε γιατί καθιερώθηκαν τα δώρα ???

 

Σίγουρα η αξία δεν έχει σημασία και η ουσία είναι η παρουσία του άλλου...Στο γάμο μου καλέσα ανθρώπους που όχι μάνα δώρο δε πήρα αλλά τους έβαλα και τα εισητήρια για έρθουν και η παρουσία τους με τίμησε ιδιαίτερα. Το ίδιο και σε π΄ρτυ/βαφτίσεις.Κάλεσα όμως και άλλους εντελώς τυπικά που και αυτοί είχαν ένα τυπικό δώρο.Δεν είναι όλες οι περιπ΄τωσεις ίδιες.

 

 

Γενικά όμως όταν σε καλούνε κάπου πέρα απο τη παρουσία σου πρέπει να δείξεις και με κάποιο άλλο τρόπο ότι χαίρεσαι και ευχαριστείς τον άλλον για αυτά που σου προσφέρει.Αυτό είναι το νόημα του δώρου. Και 'αλος που σε καλεί δε σε φέρνει σπίτι του και σε έχει όρθιο και νηστικό...Σου προσφέρει τη τιμή να σε καλέσει , του ανταποδίδεις τη προυσία σου..

Σε κερνάει , σου προσφέρει το οτιδήποτε μπορεί ...και εσυ το ότιδηποτε μπορείς να το ανταποδώσεις.ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ..αν αυτό είναι λίγο καλώς ..αν είναι πολύ είναι ευπρόσδεκτο απο όλους.

 

Δε έγραψα πουθενά οτι μετράς τη μπουκιά του άλλου. Ο ΚΑΘΈΝΑς ΜΙΛΆΕΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ πειρπτώσεις που του έχουν τύχει. Γιατί γύφτους έχουμε γνωρίσει όλοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Τελικά υπάρχουν πολλές απόψεις. Εγώ θα σας πω μόνο τι γίνεται με εμάς. Και εγώ ότι μπορώ εκείνη την περίοδο οικονομικά, γιατί πάντα δεν πληρονόμαστε στην ώρα μας στη δουλειά. Έχει τύχει τη βαφτιστικιά μου να την πάρω κάτι πολύ φθηνό γιατί είχε εκπτώσεις, αλλά ήταν και τέλειο σετάκι, και το είπα στην κουμπάρα μου, η οποία όμως ήξερε ότι είχα να πληρωθώ πάνω από 3 μήνες.

 

 

Μου έχει τύχει και εμένα η κουμπάρα μου χωρισμένη με τρια παιδιά έφερε δώρο των 7 ευρώ στο γιό μου για το πάσχα και επειδή αγαπιόμαστε πολύ μου το είπε..Συγκινήθηκα πολύ γιατι ήξερα ότι τα 7 ευρώ έλειψαν απο τα παιδιά της. Οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες , το θέμα όμως ξεκίνησε απο μια κοπέλα που μπορούσε να δώσει παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν εχω παει σε παρτυ που δεν γνωριζω τους γονεις διοτι το παιδι ειναι μονο 4 και δεν εχει τυχει. Στους φιλους μου λοιπον με παιδακια ρωταω τι θελουν αλλα εχω παρει και πολυ φτηνα δωρα γιατι δεν ξερω τι παει να πει μηνιατικο τα τελευταια χρονια. Για μενα καποιες φορες και τα 10? ειναι εξοδα πολλα αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι θα γινω αντικοινωνικη κι εγω και το παιδι γιατι δεν εχω χρηματα οποτε δεν με νοιαζει και οι αλλοι τι θα φερουν γιατι ο καθενας ξερει μονο τι περναει σπιτι του και τι αναγκες εχει. Αν η θεματοθετρια νομιζει οτι ειναι λιγο αυτο και δεν νιωθει καλα ας συμπληρωσει ενα μικρο παιχνιδακι οικονομικο. Ολοι μας στα αγνωστα παιδια δεν κανουμε τα ιδια δωρα με τους γνωστους γιατι πολυ απλα δεν ξερουμε τα γουστα τους οποτε παιρνουμε κατι ουδετερο που συνηθως ειναι ρουχο. ειναι κριμα ομως μεσα σε τετοια κριση να κοιταμε αυτο βρε παιδια, καλυτερα να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι με φθηνα δωρα παρα να αποξενωθουμε για να μην μας κολλησουν το τιτλο του γυφτου

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο δώρο που έχει πάρει μέχρι τώρα ο δικός μου γιος είναι στα γενέθλια του μια φανέλα κοντομάνικι άσπρη που ο φίλος του είχε εκτυπώσει τα δύο ονόματα, του γιου μου και το δικό του, είχε πάρει και το παιδάκι ακριβώς την ίδια μπλούζα. 4 μέρες κάναμε να τους τις βγάλουμε. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το βρήκα εξαιρετική ιδέα. Κάρτα αλλαγής φυσικά δεν υπήρχε, ποιοτικά δεν έλεγε τίποτα, ζήτημα να κόστισε 5 Ευρώ αλλά η χαρά, η συγκίνηση και το καμάρι που είδα στα μάτια του γιου μου που πήγαινε στον παιδικό σταθμό με αυτήν την μπλούζα και την έδειχνε σε όλους δεν θα την άλλαζα με οποιοδήποτε άλλο δώρο, όποιας αξίας και ποιότητας. Σκεφτόμουν να το κάνουμε και εμείς, έχουμε πάρτυ την άλλη Δευτέρα σε κολλητό του, αλλά βλέπω ότι οι απόψεις είναι πολλές και διαφορετικές.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο δώρο που έχει πάρει μέχρι τώρα ο δικός μου γιος είναι στα γενέθλια του μια φανέλα κοντομάνικι άσπρη που ο φίλος του είχε εκτυπώσει τα δύο ονόματα, του γιου μου και το δικό του, είχε πάρει και το παιδάκι ακριβώς την ίδια μπλούζα. 4 μέρες κάναμε να τους τις βγάλουμε. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το βρήκα εξαιρετική ιδέα. Κάρτα αλλαγής φυσικά δεν υπήρχε, ποιοτικά δεν έλεγε τίποτα, ζήτημα να κόστισε 5 Ευρώ αλλά η χαρά, η συγκίνηση και το καμάρι που είδα στα μάτια του γιου μου που πήγαινε στον παιδικό σταθμό με αυτήν την μπλούζα και την έδειχνε σε όλους δεν θα την άλλαζα με οποιοδήποτε άλλο δώρο, όποιας αξίας και ποιότητας. Σκεφτόμουν να το κάνουμε και εμείς, έχουμε πάρτυ την άλλη Δευτέρα σε κολλητό του, αλλά βλέπω ότι οι απόψεις είναι πολλές και διαφορετικές.

 

Ενταξει πολυ ωραιο το δώρο αλλα αυτο δεν εχει να κανει με αυτο που συζητάμε.Εσυ μιλας για μια ιδεα πρωτοτυπη,εξυπνη που φυσικα εντυπωσιασε το παιδι.Αλλο αυτο κ αλλο ένα δωρο φθηνο- κακης ποιοτητας που βγαζει απλά την υποχρεωση.Φυσικα κ τα χειροποιητα δωρα οπως ειπε η φιλη το κασκολ 1ευρω ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι δειχνει το ενδιαφερον κ την προσωπικη ενασχοληση του δωροθετη.

Demi αν αποφασισες να κανεις τετοιο δωρο να το κανεις .Το οτι ο καθενας εχει τις αποψεις του δε σημαινει πως κ εσυ πρεπει να τις ασπαστεις.Αφου σου εκανε τοσο μεγαλη εντυπωση γιατι να μην το κανεις κ εσυ ,δεν καταλαβαινω το δισταγμό σου;Γιατι θεωρητικα όλα ειναι πολυ καλα όταν ερχεται ομως η ωρα της πράξης βλεπω πως δεν υπαρχει συνεπεια εργων-λογων.Όταν μου ελεγαν εμενα οτι το δωρο των 5ευρω ειναι οκ κ δεν πρεπει να το βλεπω αλλιως ,ρωτησα τις κοπελες ποια απο αυτες εχει κανει στο βαφτηστηρι της Χριστουγεννα τετοιο δωρο...Απαντηση δεν πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει πολυ ωραιο το δώρο αλλα αυτο δεν εχει να κανει με αυτο που συζητάμε.Εσυ μιλας για μια ιδεα πρωτοτυπη,εξυπνη που φυσικα εντυπωσιασε το παιδι.Αλλο αυτο κ αλλο ένα δωρο φθηνο- κακης ποιοτητας που βγαζει απλά την υποχρεωση.Φυσικα κ τα χειροποιητα δωρα οπως ειπε η φιλη το κασκολ 1ευρω ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι δειχνει το ενδιαφερον κ την προσωπικη ενασχοληση του δωροθετη.

Demi αν αποφασισες να κανεις τετοιο δωρο να το κανεις .Το οτι ο καθενας εχει τις αποψεις του δε σημαινει πως κ εσυ πρεπει να τις ασπαστεις.Αφου σου εκανε τοσο μεγαλη εντυπωση γιατι να μην το κανεις κ εσυ ,δεν καταλαβαινω το δισταγμό σου;Γιατι θεωρητικα όλα ειναι πολυ καλα όταν ερχεται ομως η ωρα της πράξης βλεπω πως δεν υπαρχει συνεπεια εργων-λογων.Όταν μου ελεγαν εμενα οτι το δωρο των 5ευρω ειναι οκ κ δεν πρεπει να το βλεπω αλλιως ,ρωτησα τις κοπελες ποια απο αυτες εχει κανει στο βαφτηστηρι της Χριστουγεννα τετοιο δωρο...Απαντηση δεν πηρα.

 

Μπορεί να το κάνω δώρο τότε σε κάποιον που γνωρίζω πολύ καλά τους γονείς:lol: Και όσο για το βαφτηστήρι, στην μικρή μου για Χριστούγεννα φέραν ένα μπουκάλι για νερό που είχαν ακούσει ότι δεν είχα δεύτερο. Ζήτημα 5 ευρώ. Γνώριζα ότι είχαν οικονομικά θέματα, δεν έχω κανένα παράπονο από τους νονούς της μικρής, με παίρνουν συνέχεια τηλ. για να ρωτήσουν πως είναι, έρχονται συνέχεια να την δουν, ασχολούνται μαζί της, παίζουν μαζί της, δείχνουν ενδιαφέρον για την εξέλιξη της, σε αντίθεση με τον νονό του γιου που τον βλέπει 2 φορές τον χρόνο και τα δώρα του είναι άνω των 100 Ευρώ. Εσύ με ποιον θα ήσουν πιο ευχαριστημένη ? Αλλά και πάλι άλλο το θέμα της θεματοθέτριας, βγαίνουμε εκτός θέματος.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κάνω δώρο τότε σε κάποιον που γνωρίζω πολύ καλά τους γονείς:lol: Και όσο για το βαφτηστήρι, στην μικρή μου για Χριστούγεννα φέραν ένα μπουκάλι για νερό που είχαν ακούσει ότι δεν είχα δεύτερο. Ζήτημα 5 ευρώ. Γνώριζα ότι είχαν οικονομικά θέματα, δεν έχω κανένα παράπονο από τους νονούς της μικρής, με παίρνουν συνέχεια τηλ. για να ρωτήσουν πως είναι, έρχονται συνέχεια να την δουν, ασχολούνται μαζί της, παίζουν μαζί της, δείχνουν ενδιαφέρον για την εξέλιξη της, σε αντίθεση με τον νονό του γιου που τον βλέπει 2 φορές τον χρόνο και τα δώρα του είναι άνω των 100 Ευρώ. Εσύ με ποιον θα ήσουν πιο ευχαριστημένη ? Αλλά και πάλι άλλο το θέμα της θεματοθέτριας, βγαίνουμε εκτός θέματος.

Συμφωνω να το κανεις δώρο σε φιλους κ οχι σε ατομα που δεν ξερεις.Φυσικα κ προτιμω το ενδιαφερον για το παιδι μου δεν τιθεται θεμα.Εγω το παραλληλισα για να δειξω πως τιμη-ποιοτητα πανε μαζι συνηθως,γιαυτο κ δεν θελουμε να κανουμε -παρουμε φθηνιαρικα δωρα γιατι δεν θα κρατησουν,οχι γιατι θελουμε να δωσει ο καλεσμενος πολλα λεφτα για μας.Τωρα η θεματοθετρια βρηκε κατι φθηνο στις εκπτωσεις που σημαινει οτι ειναι φθηνο γιατι ειναι προσφορα ,οχι κακης ποιοτητας.Αρα καλως κ θα τα παρει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ξέρεις πως το σκέφτομαι; Αν μας καλέσει κάποιο παιδάκι το οποίο δεν πολυγνωρίζουμε ή δεν έχουμε επαφές, συνήθως δεν ξέρω τι να του πάρω. Δεν ξέρω τα γούστα του, με τι παίζει, τι παιχνίδια ήδη έχει, αν έχουν μικρό σπίτι ή μεγάλο κτλ... Οπότε δυσκολεύομαι να πάρω κάτι σε παιχνίδι. Και προτιμώ ένα ρούχο. Το οποίο λίγο απίθανο να έχει το ίδιο, δεν πιάνει χώρο και νιώθω ότι όλα τα παιδάκια ενδιαφέρονται για το πως ντύνονται στο σχολείο (εκτός και αν είναι πολύ μικρά).

 

Σε ένα πιο "γνωστό" σε εμάς παιδάκι, είναι πιο εύκολο να του πάρω κάποιο παιχνίδι.

 

 

Ώπα, εδώ χτύπησες φλέβα.

Να πω ότι θα εκτιμήσω μια χαρά το μπλουζάκι των 5 ?, αλλά αν φέρει κανένας κάποιο ογκώδες, εντυπωσιακό, απαιτητικό, φασαριόζικο παιχνίδι είναι οχτρός μου!!!!!!

Μερικοί για να το παίξουν λάρτζ, σου φορτώνουν ένα τεράστιο πράγμα, που εντυπωσιάζει μεν "πω πω τι έφερε", αλλά αυτός φεύγει από το σπίτι...εσύ μένεις!!!:confused:

Μπορώ να πω ότι αυτή είναι μια περίπτωση που με ενοχλεί, ο φιγουρατζής που ουσιαστικά κάνει το δώρο για να "δειχθεί" και μόνο.

 

Πάντως όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω, από τη στιγμή που κάνεις δυο πάρτυ σε ένα, είναι λογικό να περιμένεις δώρα μικρότερου μπάτζετ.

Ποιός φαντάζεται σήμερα ότι μπορεί η μαμά του κάθε συμμαθητή να ξοδέψει 60? για το πάρτυ του.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Με τα ογκωδη εγω δεν εχω προβλημα...με τα φασαριοζικα ομως εχω.Παντως συνηθως τετοια δωρα κανουν ατομα που δεν εχουν παιδακια και δεν κατανοουν το προβλημα.

 

Κατα τ αλλα εγω αλλιως θα κρινω το νονο, τη γιαγια αλλιως μια φιλη η μια μαμα ενος συμμαθητη...εκει δεν εχω καμια απαιτηση.Ομοιως αλλο ειναι η αλλη να σου φερει ενα δωρο 5 ευρω γιατι δεν εχει κι αλλο να σου φερει τετοιο δωρο ενω δεν εχει οικονομικο θεμα.Στα παιχνιδια εγω και σε συγγενεις παντα λεω να παιρνουν φθηνα γιατι πολυ απλα τα θεωρω πεταμενα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, εδώ χτύπησες φλέβα.

Να πω ότι θα εκτιμήσω μια χαρά το μπλουζάκι των 5 ?, αλλά αν φέρει κανένας κάποιο ογκώδες, εντυπωσιακό, απαιτητικό, φασαριόζικο παιχνίδι είναι οχτρός μου!!!!!!

Μερικοί για να το παίξουν λάρτζ, σου φορτώνουν ένα τεράστιο πράγμα, που εντυπωσιάζει μεν "πω πω τι έφερε", αλλά αυτός φεύγει από το σπίτι...εσύ μένεις!!!:confused:

Μπορώ να πω ότι αυτή είναι μια περίπτωση που με ενοχλεί, ο φιγουρατζής που ουσιαστικά κάνει το δώρο για να "δειχθεί" και μόνο.

 

ΤΟ ιδιο !!! Που να τα αποθηκευσω μετα? Κι εχω επαναλαβει σε μερικα ατομα να το σταματησουν αυτο, αλλα συνεχιζουν. Οταν μετακομισαμε προσφατα, ηταν πραγματικα δυσκολο το να αποφασισουμε τι θα κανουμε ολα αυτα τα τεραστια παιχνιδια, με τα οποια ειναι ζητημα να ειχε ασχοληθει περα απο μια εβδομαδα. Τα δωσαμε στο χαμογελο τελικα.

 

Τα δε φασαριοζικα, εξαφανιζονται την επομενη, ως δια μαγειας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είχα καιρό να μπω στο Φόρουμ.

 

Ενδιαφέρον το θέμα,ενδιαφέρουσες κι όλες η αποψης..

 

Εγώ κοπέλα μου, θα έπαιρνα και δυο σοκολάτες και θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...