Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως είναι πολύ φθηνό;;; το δωρο


Recommended Posts

Εξαρτάται, αν το δώρο γενεθλίων ήταν κανένα playstation..... της τάξης μεγέθους των εκατοντάδων ευρώ.... :mrgreen:

Εγώ πάντως αισθάνθηκα άσχημα με το μπουφανάκι. Ήταν αταίριαστα ακριβό για την περίσταση. Και δε θα με ενοχλούσε αν αντικατόπτριζε μόνο την οικονομική κατάσταση των γονιών. Με δυσκόλεψε όμως η γνώση -από συζητήσεις μαζί της σε άσχετες στιγμές- πως ήξερα ότι περίμενε αντίστοιχα δώρα από τους καλεσμένους της. Άρα ουσιαστικά ήταν σα να μου έθετε "όρους συμμετοχής"!

Όπως αντιλαμβάνεσαι, το να σπάσει η παρέα, δεν είχε να κάνει με εμάς τους γονείς, αλλά με τα γούστα των παιδιών. Δε χαλάστηκα λοιπόν όταν είδα ότι ξεκόβουν τα παιδιά μας. (Ενώ έχει τύχει να συνεχίσω να κάνω παρέα με μαμά που τα βρήκαμε μεταξύ μας, ενώ τα παιδιά μας κινούνται πλέον σε διαφορετικές παρέες).

 

όχι ρε συ, ένα απλό δώρο ήταν... Αλλά ότι και να ήταν, επιστρέφεις το δώρο του άλλου με τη δικαιολογία ότι θα πρέπει να σου πάρω και εγώ, οπότε άστο καλύτερα;;; όχι γυφτιά, κάτι χειρότερο είναι. Εντελώς κακομοιριά...

Το μπουφανάκι που λες δεν ξέρω τι αξίας ήταν. Εγώ πάντως έχω πάει μπουφανάκια για δώρο γενεθλίων... Χωρίς να περιμένω κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω παθει κατι αναλογο με φιλη, με καλεσε στην ονομαστικη γιορτη της κορης της, μενουμε κοντα και βλεπονται συχνα τα παιδια, επεμεινε να μην παω δωρο, οτι ειναι κατι απλο για λιγους φιλους, θα παραγγειλει μια πιτσα και να παιξουν τα παιδια. Εγω την πιστεψα οτι ηταν κατι χαλαρο, πηρα απο δυο σοκολατες για τα μικρα για να μην παω με αδεια χερια και πηγα. Το ειδα οτι της κακοφανηκε... Επρεπε να παρω δωρο! Ενιωσα πολυ ''γυφτισα''...

 

χαχαχ! Τι ένιωσες άσχημα; Έπρεπε να της την πεις όταν είδες το ύφος. :mad: Προφανώς δεν το εννοούσε αυτό που είπε...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν το εννοουσε, απλα εχουμε θαρρος μεταξυ μας και μου το ειπε 3 φορες οταν πηρε να μας καλεσει, επεμεινε δηλαδη να μην παω κατι. Αν δεν το ειχε πει ασφαλως θα ειχα παρει κατι αλλα μου το παρουσιασε πολυ χαλαρο, οτι και καλα ουτε ετοιμασιες θα κανει ουτε τιποτα, απλα να παιξουν τα μικρα.. Την πατησα! :)

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ, ένα απλό δώρο ήταν... Αλλά ότι και να ήταν, επιστρέφεις το δώρο του άλλου με τη δικαιολογία ότι θα πρέπει να σου πάρω και εγώ, οπότε άστο καλύτερα;;; όχι γυφτιά, κάτι χειρότερο είναι. Εντελώς κακομοιριά...

Το μπουφανάκι που λες δεν ξέρω τι αξίας ήταν. Εγώ πάντως έχω πάει μπουφανάκια για δώρο γενεθλίων... Χωρίς να περιμένω κάτι αντίστοιχο.

 

50+

Εγώ στα δώρα κινούμαι κάπου μεταξύ 12-20 ευρώ. Αν είναι τίποτα ανίψια κτλ τότε μπορεί να πάω από 20-30 ευρώ. Οπότε η προοπτική 50+ ήταν κάπως βαριά για μένα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

goody, την έχω πάθει από την ανάποδη. Δηλαδή κάλεσα άνθρωπο στο σπίτι για να παίξουν τα παιδιά. Εκείνη τη μέρα είχε τη γιορτή του το παιδί (όχι γενέθλια). Είπα χαλαρά και χωρίς επισημότητες. Αλλά κάποιοι άλλοι καλεσμένοι (2-3 ήταν όλοι κι όλοι), έφεραν δώρο. Και είδα πως η άλλη μαμά αισθάνθηκε άσχημα. Ούτε εγώ, ούτε τα παιδιά περιμέναμε δώρα. Από τότε όμως, αν τυχαίνει να έχει γιορτή το λέω και μετά επιμένω για χαλαρότητα και όχι δώρο. Οπότε περιορίζονται σε καμιά σοκολάτα. Τα δώρα, μένουν για την ώρα των γενεθλίων.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λες να έκανε 15 ευρώ και να αγχώθηκα τζάμπα?!!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ψάρεμα είναι καλή ιδέα εφόσον γίνεται διακριτικά (δεν ξέρω πόσο διακριτικά μπορούν να είναι όμως τα παιδιά). Δεν θα ήθελα να καταλήξει σε εκτέλεση παραγγελίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ θα έφερνες δώρο ακόμα κι αν γιόρταζε ο Άγιος Ονούφριος! :P:mrgreen:

 

Με εκείνη τη μαμά κάναμε συχνή παρέα κι εμείς και τα παιδιά μας. Είχαμε το θάρρος η μία στην άλλη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το ψάρεμα είναι καλή ιδέα εφόσον γίνεται διακριτικά (δεν ξέρω πόσο διακριτικά μπορούν να είναι όμως τα παιδιά). Δεν θα ήθελα να καταλήξει σε εκτέλεση παραγγελίας...

 

Τους λέω να ρωτάνε και να ΜΗΝ υπόσχονται. Να πάρουν μόνο ιδέες. Οπότε αν έχω καταλάβει καλά, τα λένε μεταξύ τους με τη δική τους γλώσσα, εντελώς διακριτικά:

"Μήτσο, τι θες για τα γενέθλιά σου; Δε σου υπόσχομαι τίποτα, αν η μαμά μου μπορεί να το πάρει και δεν είναι ακριβό θα σου το φέρουμε!" :lol:

Πλάκα κάνω! Αλλά δε φαντάζομαι η πραγματικότητα να απέχει πολύ από αυτό!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λες να έκανε 15 ευρώ και να αγχώθηκα τζάμπα?!!!!

 

Μπορεί να το πήρε σε τιμή stock... ξέρω γω; αλλά και 50 και 100 να έδωσε γιατί είσαι σίγουρη ότι περίμενε κάτι ανάλογο μετά;

 

Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει ο άλλος να μην πήρε ότι βρήκε μπροστά του, παρά το πόσα έδωσε ή δεν έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Από συζητήσεις σε προηγούμενες φάσεις και γενικά την κοσμοθεωρία της και το στυλάκι της, τα σχόλιά της... Τέτοια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

...γιατί εγώ θέλω ταξί για να πάω στο παιδότοπο και ταξί για να γυρίσω, η κόρη μου θα θέλει σίγουρα 1-2 ευρώ για να κάνει τα αλογάκια, και οπωσδήποτε ποπ κορν 2 ευρώ ή κάτι άλλο, ελπίζω να μείνουμε μόνο στο ποπ κορν (συνήθως δεν αγγίζει τίποτα από αυτά που σερβίρουν στο πάρτυ) και βέβαια φωτογραφίες....οπότε θέλω άλλα 20 ευρώ να έχω μαζί μου!!! έχουμε πάει σε διάφορα πάρτυ και πάντα τόσο μου πάει το μαλλί.

Καλά, σ' αυτο δεν εχεις κι αδικο, είναι ενα συνολικό έξοδο, όπως και να το κάνουμε...

Αν δεν θες ή δεν σε παιρνει οικονομικα μπορεις και να μην πας σε ενα παρτυ...

όχι μωρε...το βρίσκω τραγικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ευρω είναι απλά ξεφτίλα δώρα ακόμη και για ένα παιδάκι! Τωρα για δύο δεν έχω λόγια.......

 

Ναι, δεν κάνει κανείς πάρτυ για τα δώρα , την παρουσία σας θέλουν αλλα σίγουρα το δώρο μας χαρακτηρίζει...

Προσωπικά δεν κοιτώ την αξία των δώρων που θα φέρουν διοτι υπάρχει και μεγαλύτερη γυφτιά δυστυχώς όπως το'' θα έρθω - δεν θα έρθω , δεν ξερω αν θα ερθω και τέτοια θέματα αλλα η αλήθεια είναι αυτή.

 

 

Μου έχουν φέρει δωρο 10 ευρω(οκ), δεν εχω παει ποτε δωρο αντίστοιχα σε αυτούς κάτω απο 25-30 ευρω!Απλά ντρέπομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα η κοπελα δεν θα κανει δωρο 12 ευρω! Δυο ωραιοτατα μπλουζακια θα κανει! Μια ωραια μπλουζα μια χαρα δωρο ειναι. Αν ο αλλος δεν παει να το αλλαξει που θα ξερει ποσο κανει;;

Πατε σε ολα τα παρτυ που σας καλουν; Εαν με καποιο παιδακι τα παιδια δεν κανουν παρεα και οικονομικα δεν βγαινετε για να πατε (ταξι+δωρο+εξτρα εξοδα εκει) τοτε γιατι ειναι κακο απλα να μην πατε;

Link to comment
Share on other sites

Ferby, γιατί μεταφράζεις τα δώρα σε ευρώ;

 

Με 12 ευρώ μπορείς να πάρεις μια αηδία από τη λαική, μπορείς να πάρεις και μπλουζάκι benetton με 50% έκπτωση κτλ

 

ή μπορεί να δώσεις 25-30 ή και 50 ευρώ για κάτι εντελώς υπερτιμημένο...

 

Μιλάς λες και πρόκειται να εξαργυρώσεις το δώρο... Δεν καταλαβαίνω γιατί κοιτάτε τη χρηματική αξία του δώρου και δεν εξετάζετε ΤΙ είναι αυτό το δώρο... Τα επιστρέφετε και παίρνετε μετρητά;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα παιχνιδι που περιστρεφεται για κουνια 13 ευρω απο 45!!!

Πολυ ωραιο!

γνωστης εταιριας!

Που ξερει ποσο το πηρα;

Θσ εντυπωσιαστει χωρις λογο;!;!😆😆😆😆

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ευρω είναι απλά ξεφτίλα δώρα ακόμη και για ένα παιδάκι! Τωρα για δύο δεν έχω λόγια.......

 

Ναι, δεν κάνει κανείς πάρτυ για τα δώρα , την παρουσία σας θέλουν αλλα σίγουρα το δώρο μας χαρακτηρίζει...

Προσωπικά δεν κοιτώ την αξία των δώρων που θα φέρουν διοτι υπάρχει και μεγαλύτερη γυφτιά δυστυχώς όπως το'' θα έρθω - δεν θα έρθω , δεν ξερω αν θα ερθω και τέτοια θέματα αλλα η αλήθεια είναι αυτή.

 

 

Μου έχουν φέρει δωρο 10 ευρω(οκ), δεν εχω παει ποτε δωρο αντίστοιχα σε αυτούς κάτω απο 25-30 ευρω!Απλά ντρέπομαι!!!

 

Καλά, επειδή εσυ ντρεπεσαι, δεν σημαινει κατι.

Δηλαδη αν τα ειχε παρει χωρίς εκπτωση και ειχε δωσει 28 ευρω, θα ηταν οκ?

Το θεμα ειναι τι βγαινει από το πορτοφόλι μας ή τι αγοράζουμε, στο φινάλε?

Γιατι μπορεί να πάρει και μια μ@λακια από τα Τζ@μπο με 20 ευρω και να χαλασει σε μια βδομαδα και να το πεταχτει ...ξερω ΄γω, τι λες?

 

υ.γ. τα δυο μπολντ που γραφεις, ειναι αντιθετα μεταξυ τους, απλά λεω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι τα δώρα πρέπει να αρμόζουν στην περίσταση και ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε ενός και έτσι είναι αξιοπρεπεί...δηλαδή....

 

Αν πάω σε ένα σπίτι το απόγευμα θα πάω ένα γλυκο, κέηκ κτλ...στα 6-10 ευρώ.

 

Αν πάω σε ένα σπίτι για βραδύ, θα πάω δυο κρασιά ή ένα γλυκό 10-15 ευρώ.

 

Αν πάω σε γενέθλια θα πάρω ανάλογα το άτομο 20-30 ευρώ...

 

Αν πάω σε γάμο χωρίς τραπέζι ή δεν πάω θα δώσω 50-60 ανάλογα το άτομο.

 

Αν πάω σε γάμο με τραπέζι θα πάω 80-200 ανάλογα το άτομο.

 

Αν πάω σε παιδικό πάρτυ θα πάω 20-30 ευρώ εκτός αν είναι ανήψια, κουμπάροι, βαφτιστήρες...που θα παίξω σε 50-70.

 

Αυτά είναι με βάση τις δικές μου δυνατότητες αλλά όπως βέπετε υπάρχει κλιμάκωση...

 

Γιατί η κάθε περίσταση είναι διαφορετική...

 

Το πρόβλημα είναι αν κάποιος δεν κάνει κάτι ανάλογα την περίσταση και ανάλογα τις δυνατότητες...και λίγο έως πολύ στους κοντινούς μας ξέρουμε τις δυνατότητες...για τους παραέξω δεν μας νοιάζει και δεν θα τους νοιάξει....

Επεξεργάστηκαν by zadige
typo
bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι τα δώρα πρέπει να αρμόζουν στην περίσταση και ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε ενός και έτσι είναι αξιοπρεπεί...δηλαδή....

 

Αν πάω σε ένα σπίτι το απόγευμα θα πάω ένα γλυκο, κέηκ κτλ...στα 6-10 ευρώ.

 

Αν πάω σε ένα σπίτι για βραδύ, θα πάω δυο κρασιά ή ένα γλυκό 10-15 ευρώ.

 

Αν πάω σε γενέθλια θα πάρω ανάλογα το άτομο 20-30 ευρώ...

 

Αν πάω σε γάμο χωρίς τραπέζι ή δεν πάω θα δώσω 50-60 ανάλογα το άτομο.

 

Αν πάω σε γάμο με τραπέζι θα πάω 80-200 ανάλογα το άτομο.

 

Αν πάω σε παιδικό πάρτυ θα πάω 20-30 ευρώ εκτός αν είναι ανήψια, κουμπάροι, βαφτιστήρες...που θα παίξω σε 50-70.

 

Αυτά είναι με βάση τις δικές μου δυνατότητες αλλά όπως βέπετε υπάρχει κλιμάκωση...

 

Γιατί η κάθε περίσταση είναι διαφορετική...

 

Το πρόβλημα είναι αν κάποιος δεν κάνει κάτι ανάλογα την περίσταση και ανάλογα τις δυνατότητες...και λίγο έως πολύ στους κοντινούς μας ξέρουμε τις δυνατότητες...για τους παραέξω δεν μας νοιάζει και δεν θα τους νοιάξει....

 

Τι λες να έρχεσαι κάθε Παρασκευή για φαγητό και κάθε Σάββατο απόγευμα για καφέ;;;;

Link to comment
Share on other sites

12 ευρω είναι απλά ξεφτίλα δώρα ακόμη και για ένα παιδάκι! Τωρα για δύο δεν έχω λόγια.......

 

Ναι, δεν κάνει κανείς πάρτυ για τα δώρα , την παρουσία σας θέλουν αλλα σίγουρα το δώρο μας χαρακτηρίζει...

Προσωπικά δεν κοιτώ την αξία των δώρων που θα φέρουν διοτι υπάρχει και μεγαλύτερη γυφτιά δυστυχώς όπως το'' θα έρθω - δεν θα έρθω , δεν ξερω αν θα ερθω και τέτοια θέματα αλλα η αλήθεια είναι αυτή.

 

 

Μου έχουν φέρει δωρο 10 ευρω(οκ), δεν εχω παει ποτε δωρο αντίστοιχα σε αυτούς κάτω απο 25-30 ευρω!Απλά ντρέπομαι!!!

 

Ευτυχώς που δεν κοιτάς την αξία των δώρων! Ποιός ξέρει τι θα έλεγες τότε!!!

 

Είστε ορισμένες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά εγώ στα παιδικά πάρτι (που είναι και πολλά) έχω βάλει ένα ποσό και δίνω τόσα. Δηλαδή δίνω ανάμεσα στα 20-25 ευρώ και τα αγοράζω πάντα από κάπου που μπορούν να τα αλλάξουν. Στους κολλητούς τους αγοράζουμε πάντα κάτι (ελαφρώς) πιο ακριβό. Δεν με νοιάζει αν το παρτι θα γινει στο σπίτι ή σε παιδότοπο ή σε .... όπου να ναι. Εγώ τόσα μπορώ, τόσα θα δώσω. Αν βρω μία προσφορά, δεν θα την αγοράσω.Δηλαδή μπορεί να αγοράσω κάτι που κοστίζει 50 ευρω, αν το έχει σε προσφορά στα 20-25 (αν βέβαια υπάρχει δυνατότητα αλλαγής), αλλά στο ποσα θα δώσω θελω να είμαι τυπική.

Τώρα στο ερώτημα. Ναι, τετοιο δώρο για πάρτι δύο παιδιών είναι πολύ φτηνό. Εγώ δεν θα το έκανα, όσο ωραία και να ήταν τα μπλουζακια. Αν όμως μου έφερνε κάποιος τοσο φτηνό δώρο στα γενέθλια του παιδιού μου, θα έλεγα απλά τόσο ήθελε, τόσα έδωσε και τίποτα άλλο. Δεν θα το έκανα θέμα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω... Εγώ δεν τα κοστολογώ.. Με καλούν κάπου, κοιτάω τι διαθέτω, που απευθύνεται το δώρο και για ποια περίσταση, και προσπαθώ με αυτά που διαθέτω να πάρω κάτι καλό (ποιοτικά) και όσο γίνεται να πετύχω τα γούστα και τις ανάγκες εκείνου στον οποίο απευθύνεται το δώρο. Και επίσης να έχει τη δυνατότητα να το αλλάξει αν χρειαστεί.

 

Τώρα αν πάρω το δώρο στην κανονική του τιμή ή με έκπτωση 70% δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό πρέπει να έχει σημασία.

Μπορεί για το ίδιο άτομο και την ίδια περίσταση, φέτος να διαθέτω ένα χ ποσό και του χρόνου το μισό. Φέτος να πετύχω έκπτωση, προσφορά οτιδήποτε, του χρόνου ό,τι πάρω να είναι σε αρχική τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...