Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΗ ΚΟΥΚΕΤΑ


Recommended Posts

γεια σας αγαπητές συμφορουμίτισσες.

 

Θα αλλάξουμε τα έπιπλα του παιδικού δωματίου - από κούνια κ μονό κρεβάτι θα βάλουμε κουκέτα κ μάλλον κ γραφεία.

Θα ήθελα γνώμη από κάποια που έχει ήδη χαμηλή κουκέτα με ροδάκια (δηλαδή αυτή που τραβάς το δεύτερο κρεββάτι από κάτω αλλά έχει ήδη αρκετό κενό ώστε να είναι ήδη στρωμένο κ επίσης για το πάνω κρεββάτι δεν χρειάζεται να σκαρφαλώσεις για να το στρώσεις)

- πόσο βολική είναι ?

- τραβιέται εύκολα ? (ή ας πούμε κολλάει στο χαλί του δωματίου ?

- Το κάτω κρεββάτι θα βαρύνει εάν βάλω συρτάρια ?

- Να βάλω κ ενσωματωμένο γραφειάκι - πάγκο ?

 

Έχω δει μόνο 2 σχέδια κ δεν "καλύφθηκα" από κανένα ως σχέδιο κ ως πρακτικότητα.

Και επίσης έχετε κανένα site να μου προτείνετε ??

 

Θα ήθελα από άτομο που ΗΔΗ έχει - γιατί, ας πούμε, όταν έβαλα ντουλάπα με συρόμενη πόρτα δεν είχα κάποιον να μου πει ότι θα έπρεπε να είναι ΠΑΡΑ πολύ καλής ποιότητας (= ακριβά) τα λάστιχα/βουρτσάκια, γιατί αλλιώς όλη η σκόνη θα μπαίνει μέσα στην ντουλάπα - κ επίσης με την συρόμενη πρέπει να κλείνεις το ένα φύλλο κ να ανοίγεις το άλλο - καθόλου βολικό τελικά. Αλλά αυτά με την εμπειρία τα μαθαίνεις ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

εμείς φτιάξαμε πρόσφατα κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφεις. Κρεβάτι με συρόμενο δεύτερο κρεβάτι από κάτω. Εμείς όμως το φτιάξαμε με τη λογική να έχουμε κι ένα επιπλέον κρεβάτι αν χρειαστεί να φιλοξενήσουμε κάποια φίλη των κοριτσιών και όχι για καθημερινή χρήση. Αν αυτό που σκέφτεσαι μοιάζει με αυτό της φωτογραφίας, (http://www.vasiliadis.gr/templates/vasiliadis/images/prod_list_bck.png) δεν έχουμε πρόβλημα όσον αφορά το τράβηγμα αλλά είναι λίγο δύσκολο να σκουπίσεις από κάτω καθώς πρέπει να βγει εντελώς το δεύτερο κρεβάτι (και αν το δωμάτιο δεν είναι αρκετά μεγάλο, αυτό είναι πρόβλημα). Δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο με αυτό που περιγράφεις (και συρόμενο κρεβάτι και συρτάρια) οπότε δεν έχω άποψη σχετικά με το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο κρεββάτι είχαμε χρόνια και το χρησιμοποιούσαμε καθημερινά.

 

Δυστυχώς τα ροδάκια μαζεύουν χνούδι και γίνονται δυσκίνητα με τα χρόνια.

Σε πιάνει η μέση σου να το τραβήξεις κάθε βράδυ.

 

Επίσης εάν υπάρχουν αράχνες στο σπίτι υπάρχει η πιθανότητα να τις βρεις στα σκεπάσματα. Διοτι τα ζωύφια αυτά προτιμούν να κρύβονται κάτω απ' τα έπιπλα.

 

Τέλος, εμάς ήταν με μηχανισμό που ανέβαινε αυτόματα και έτσι δεν ήταν τόσο χαμηλό. Ο μηχανισμός έσπαγε κάθε 4-5 χρόνια περίπου. Επισκευάζεται αλλά χαλάει. Χωρίς να το χρησιμοποιεί υπερβαρος άνθρωπος, μιλάμε για παιδιά-έφηβοι.

 

Δεν το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δύο για την απάντηση.

 

maria1512 - δεν μπορώ να ανοίξω το λινκ.- μπηκα όμως στο site της εταιρείας που αναφέρεις αλλά δεν έχει αυτό που θέλουμε.

 

Στέλνω ένα άλλο - κάτι σαν αυτό σκέφτομαι

http://www.idhome.gr/epipla-paidiko-dwmatio-kouketes-kouketa-12

 

xena, το χνούδι στα ροδάκια δεν το είχα σκεφτεί καθόλου .......

Παρόλα αυτά, το κρεβάτι που έχετε εσείς, για το κάτω κρεββάτι μιλάω, όταν είναι κλειστό, είναι κ στρωμένο με πάπλωμα κ μαξιλάρι ας πούμε ? γιατί εάν δεν είναι, νομίζω ότι μιλάμε για κάτι άλλο. Πάντως αυτό που σκέφτομαι θα έχει ροδάκια οπότε το χνούδι με αποθαρρύνει ....

 

Δηλαδή προτείνετε καλύτερα την κλασσική ψηλή κουκέτα ? αυτή δεν είναι άβολη στο στρώσιμο για κάθε μέρα ? σημειώνω ότι έχω 2 αγόρια που θα κοιμούνται εκεί και ως ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δύο για την απάντηση.

 

maria1512 - δεν μπορώ να ανοίξω το λινκ.- μπηκα όμως στο site της εταιρείας που αναφέρεις αλλά δεν έχει αυτό που θέλουμε.

 

Στέλνω ένα άλλο - κάτι σαν αυτό σκέφτομαι

http://www.idhome.gr/epipla-paidiko-dwmatio-kouketes-kouketa-12

 

xena, το χνούδι στα ροδάκια δεν το είχα σκεφτεί καθόλου .......

Παρόλα αυτά, το κρεβάτι που έχετε εσείς, για το κάτω κρεββάτι μιλάω, όταν είναι κλειστό, είναι κ στρωμένο με πάπλωμα κ μαξιλάρι ας πούμε ? γιατί εάν δεν είναι, νομίζω ότι μιλάμε για κάτι άλλο. Πάντως αυτό που σκέφτομαι θα έχει ροδάκια οπότε το χνούδι με αποθαρρύνει ....

 

Δηλαδή προτείνετε καλύτερα την κλασσική ψηλή κουκέτα ? αυτή δεν είναι άβολη στο στρώσιμο για κάθε μέρα ? σημειώνω ότι έχω 2 αγόρια που θα κοιμούνται εκεί και ως ενήλικες.

 

Υπάρχουν κουκέτες χαμηλές με διαστάσεις κρεβατιών όπως εσύ θέλεις. Το κάτω κρεβάτι μετά απομονώνεται(με τα ροδάκια τα οποία φρενάρουν ή μπορούν και να βγουν απο μαραγκό).Όσο για το χνούδι ό,τι έχει ροδάκια "μαζεύει" αλλά εύκολα καθαρίζεται.Μια φορά το μήνα ας πούμε.Προσωπικά τέτοια σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ .Η ψηλή κουκέτα είναι σε κάθε περίπτωση άβολη. Επίσης αυτό που λέω εγω δεν έχει μηχανισμό να ανεβαίνει απλά το δεύτερο κρεβάτι το τραβάς .Και το στρώσιμο είναι σαφώς ευκολότερο. Η τιμή βέβαια που μου είπαν για τις διαστάσεις που ήθελα μαζί με τα στρώματα έφτανε στα 1000ευρώ και...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν κουκέτες χαμηλές με διαστάσεις κρεβατιών όπως εσύ θέλεις. Το κάτω κρεβάτι μετά απομονώνεται(με τα ροδάκια τα οποία φρενάρουν ή μπορούν και να βγουν απο μαραγκό).Όσο για το χνούδι ό,τι έχει ροδάκια "μαζεύει" αλλά εύκολα καθαρίζεται.Μια φορά το μήνα ας πούμε.Προσωπικά τέτοια σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ .Η ψηλή κουκέτα είναι σε κάθε περίπτωση άβολη. Επίσης αυτό που λέω εγω δεν έχει μηχανισμό να ανεβαίνει απλά το δεύτερο κρεβάτι το τραβάς .Και το στρώσιμο είναι σαφώς ευκολότερο. Η τιμή βέβαια που μου είπαν για τις διαστάσεις που ήθελα μαζί με τα στρώματα έφτανε στα 1000ευρώ και...

 

το ίδιο πράγμα σκεφτόμαστε, χωρίς μηχανισμό κ τραβάς το δεύτερο κρεββάτι.

Όσο για την τιμή, νομίζω ότι εκεί κυμαίνεται, μην σου πω κ πιο πάνω......

 

Απλά ήθελα μία γνώμη από έμπειρες - 2 κρεββάτια ξεχωριστά δεν χωράνε στο δωμάτιο οπότε ψηλή ή χαμηλή κουκέτα :? ? εννοείται ότι το μη χείρον βέλτιστον, ή στους τυφλούς επικρατεί ο μονόφθαλμος κλπ, δηλαδή ΔΕΝ θελω κουκέτα αλλα είναι μονόδρομος λόγω χώρου......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δύο για την απάντηση.

 

maria1512 - δεν μπορώ να ανοίξω το λινκ.- μπηκα όμως στο site της εταιρείας που αναφέρεις αλλά δεν έχει αυτό που θέλουμε.

 

Στέλνω ένα άλλο - κάτι σαν αυτό σκέφτομαι

http://www.idhome.gr/epipla-paidiko-dwmatio-kouketes-kouketa-12

 

xena, το χνούδι στα ροδάκια δεν το είχα σκεφτεί καθόλου .......

Παρόλα αυτά, το κρεβάτι που έχετε εσείς, για το κάτω κρεββάτι μιλάω, όταν είναι κλειστό, είναι κ στρωμένο με πάπλωμα κ μαξιλάρι ας πούμε ? γιατί εάν δεν είναι, νομίζω ότι μιλάμε για κάτι άλλο. Πάντως αυτό που σκέφτομαι θα έχει ροδάκια οπότε το χνούδι με αποθαρρύνει ....

 

Δηλαδή προτείνετε καλύτερα την κλασσική ψηλή κουκέτα ? αυτή δεν είναι άβολη στο στρώσιμο για κάθε μέρα ? σημειώνω ότι έχω 2 αγόρια που θα κοιμούνται εκεί και ως ενήλικες.

 

Α όχι! αυτό που λέω εγώ είναι άλλο. Κάτι σαν αυτό: http://www.fourangels.gr/proionta/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BB-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%AD-orbit/

 

Αυτό που μας δείχνεις δεν νομίζω να έχει τα ίδια προβλήματα, αφού ούτε μηχανισμό έχει για να χαλάσει - ούτε μπαίνει κάτω χαμηλά να είναι σχεδόν ένα με τη γή το στρώμα.

Για το χαλί και τα ροδάκια ίσως έχεις ένα θέμα. Κοίτα, μικρό το κακό, τα αλλάζεις όταν αρχίσει να μαζεύεται το χνούδι.

Link to comment
Share on other sites

Α όχι! αυτό που λέω εγώ είναι άλλο. Κάτι σαν αυτό: http://www.fourangels.gr/proionta/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BB-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%AD-orbit/

 

Αυτό που μας δείχνεις δεν νομίζω να έχει τα ίδια προβλήματα, αφού ούτε μηχανισμό έχει για να χαλάσει - ούτε μπαίνει κάτω χαμηλά να είναι σχεδόν ένα με τη γή το στρώμα.

Για το χαλί και τα ροδάκια ίσως έχεις ένα θέμα. Κοίτα, μικρό το κακό, τα αλλάζεις όταν αρχίσει να μαζεύεται το χνούδι.

 

Κι εγώ μιλούσα για κάτι σαν αυτό που περιγράφει η xena. Κι εμείς στην αρχή σκεφτόμασταν για ψηλή κουκέτα αλλά μιλώντας με διάφορους μας είπαν ότι δεν είναι βολική όταν μεγαλώνουν τα παιδιά και με δεδομένο ότι δε χρειαζόμασταν το επιπλέον κρεβάτι για καθημερινή χρήση επιλέξαμε να βάλουμε δεύτερο συρόμενο κρεβάτι. Να επισημάνω ότι το δεύτερο κρεβάτι είναι στρωμένο μόνο με σεντόνι - δεν μπορεί να είναι στρωμένο και με μαξιλάρι και με πάπλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εμεις πηραμε αυτη http://box-home.gr/product/koyketa-krebati-work-n-play ειναι χαμηλη μεχρι τωρα με εχει βολεψει αρκετα και δεν ειναι απαραιτητο να την αγορασεισ ολη μαζι. Εμεις πηραμε πρωτα το κατω κρεβατι και αργοτερα το υπολοιπο! Χωρις τα γραφεια ομως! Ειναι και σχετικα οικονομικη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

επαναφέρω το θέμα γιατί σκέφτομαι το εξής :

 

όταν θα κοιμάται το παιδί στην κάτω κουκέτα (της χαμηλής κουκέτας που σκεπτόμαστε να αγοράσουμε), θα είναι σχεδόν κάτω από την βιβλιοθήκη του δωματίου.

Πόσο ασφαλές είναι αυτό ? :shock:

σε περίπτωση σεισμού ? τραβηγμένο αλλά πέρασε από το μυαλό μου......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
επαναφέρω το θέμα γιατί σκέφτομαι το εξής :

 

όταν θα κοιμάται το παιδί στην κάτω κουκέτα (της χαμηλής κουκέτας που σκεπτόμαστε να αγοράσουμε), θα είναι σχεδόν κάτω από την βιβλιοθήκη του δωματίου.

Πόσο ασφαλές είναι αυτό ? :shock:

σε περίπτωση σεισμού ? τραβηγμένο αλλά πέρασε από το μυαλό μου......

 

το ξαναεπαναφέρω γιατί δεν είχα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να στερεωσετε την βιβλιοθηκη στον τοιχο αλλα ακομα κι ετσι σε εναν ενδεχομενο σεισμο τα βιβλια ή αλλα αντικειμενα μπορει να προκαλεσουν τραυματισμο. Αν δεν γινεται να κανετε ανακατανομη των επιπλων στον χωρο μηπως να βλεπατε πως μπορειτε με καποιον τροπο να τοποθετησετε προστατευτικα τα οποια θα μπορουσαν να συγκρατησουν τα βιβλια στην θεση τους. Καλο ειναι επισης να αποφευγουμε, γενικα, να τοποθετουμε βαρια αντικειμενα σε ψηλα ραφια ή ντουλαπια που δεν κλειδωνουν σε καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου ελεγα να στερεωσετε την βιβλιοθηκη στον τοιχο αλλα ακομα κι ετσι σε εναν ενδεχομενο σεισμο τα βιβλια ή αλλα αντικειμενα μπορει να προκαλεσουν τραυματισμο. Αν δεν γινεται να κανετε ανακατανομη των επιπλων στον χωρο μηπως να βλεπατε πως μπορειτε με καποιον τροπο να τοποθετησετε προστατευτικα τα οποια θα μπορουσαν να συγκρατησουν τα βιβλια στην θεση τους. Καλο ειναι επισης να αποφευγουμε, γενικα, να τοποθετουμε βαρια αντικειμενα σε ψηλα ραφια ή ντουλαπια που δεν κλειδωνουν σε καθε περιπτωση.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση - η βιβλιοθήκη θα είναι στερεωμένη στον τοίχο - προς το παρόν στα πάνω ράφια θα βάλω λούτρινα κ επιτραπέζια (είναι μικρά τα παιδιά μου ακόμα). Δεν πρόκειται να βάλω διακοσμητικά/κορνίζες κλπ και για να μην πέσουν και γιατί δυσκολεύουν το ξεσκόνισμα :oops::oops::oops:

Αυτά τα προστατευτικά που λες, γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο ? δεν εννοείς βιβλιοστάτες φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο κατα νου. Μαλλον θελει ψαξιμο. Αν υπαρχει κατι τετοιο και αν ειναι αξιοπιστο φυσικα. Οι βιβλιοστατες δεν προσφερουν τετοιου ειδους ασφαλεια σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...