Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινά και γρήγορα σνακ για το σχολείο


Δέσποινα79

Recommended Posts

Όχι κάθε μέρα. Εμείς κάποιες φορές τους το δίνουμε, μικρή ποσότητα αλειμμένη σε ψωμί του τόστ με μέλι, όπως είπα παραπάνω.

Εννοείται πως δεν θα τρώνε φυστικοβούτυρο κάθε μέρα... :shock:

 

Zorro, το ότι περιέχει ζάχαρη δεν το κάνει γλύκισμα. Άλλωστε πόση ζάχαρη νομίζεις ότι περιέχει? 2-3 γραμμάρια στα 100? Και πολύ λέω.

 

Κάποτε που έκανα μια ειδική δίαιτα με χαμηλή ζάχαρη, ο διαιτολόγος μου έβαζε στο δεκατιανό μου 2 ρυζογκοφρέτες με φυστικοβούτυρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχει δίκιο η Zorro. Το φυστικοβούτυρο θεωρείται από τις πιο υγιεινές τροφές που υπάρχουν. Με αντιοξειδωτικά, ω3 λιπαρά κτλ κτλ. Αλλά όχι του σούπερ μάρκετ! Πρέπει να βρεις 100% αγνό φυστικοβούτυρο, μάλλον σε μαγαζιά με βιολογικά. Μια κοπέλα είπε ότι το φτιάχνει μόνη της!

Link to comment
Share on other sites

Φιστικοβούτυρο με μπανάνααααααα και λίγη λιωμένη σοκολάτα 80%!!!

Απλά να θυμάστε ότι το φιστικοβούτυρο έχει πολλά Ω6 οπότε αν καταναλώνετε πολύ και συχνά πρέπει να αυξήσετε και τις σαρδέλλες σας...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει ω6; Αλήθεια; Τότε αλλάζει το πράγμα. Ο Sears το είχε στις σούπερ υγιεινές τροφές και επειδή, γενικά, τον έχω σε εκτίμηση, δεν το έψαξα περισσότερο.

 

Ξέρεις σε τι αναλογία; Γιατί έτσι την πατήσαμε και με το ταχίνι. Έχει τόσα ω6 που καταντά όχι και τόσο υγιεινό.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα γρήγορο ψάξιμο για το φυστικοβούτυρο. Λοιπόν, ναι: πολύ-πολύ μεγάλη αναλογία ω6/ω3. Είχα την ελπίδα ότι αυτό αφορούσε μόνο το τυποποιημένο, αλλά ισχύει και για το σπιτικό, αφού τα αράπικα φυστίκια έχουν 130 φορές περισσότερο ω6 από ω3 (όταν το αποδεκτό είναι οι 10 φορές και το ιδανικό...η καμία!).

 

Μιρίκι, μου άνοιξες τα μάτια, όπως και η Nina-Nana για το ταχίνι.

 

Άρα, θα καταντήσω γραφική επαναλαμβάνοντας: μεσογειακή διατροφή, ελαιόλαδο κτλ κτλ κτλ...

 

ΥΓ: κάτσε να στείλω ένα μηνυματάκι στο AskDrSears...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τρως μισό κιλό σαρδέλλες ή λιγο σολωμό ή κανένα μυαλό παραπάνω, πώς κάνεις έτσι; Ευκαιρία και για μεζέ....

 

Όλοι οι ξηροί καρποί έχουν πολλά ω6, με εξαίρεση νομίζω το αμύγδαλο, αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

 

Γενικά μου τη δίνουν οι σούπερ τροφές και συμφωνω ότι είναι καλή η μεσογειακή διατροφή (με τα τουρσιά, και τα προζύμια της όμως όχι ντεμέκ σπανακόπιτα με μαργαρίνη) , άλλωστε με αυτή έχει χτιστεί και το DNA μας και οι μικροβιακοί μας συγκάτοικοι (βλέπε χλωρίδα εντέρου, κόλπου μπλα μπλα μπλα)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι βρε. Αλλά η σοφία των παραδοσιακών διατροφών έγκειται στο συνδυασμό όλων των τροφών τους. Άρα δεν μπορείς να μιλάς για μεσογειακή διατροφή όταν δεν τρως με τα όσπρια κάποιο παστό ψάρι ή λουκάνικο, ή ρέγγα. Δεν μπορείς να καταναλώνεις εξαιρετικά επεξεργασμένες τροφές όλη την εβδομάδα χωρίς κανένα φυσικό προβιοτικό και να λες ότι κάνεις μεσογειακή διατροφή επειδή έφαγες φασολάκια μια μέρα.

 

Όσο για τη GAPS η γιατρός που την έφτιαξε βασίστηκε στην παραδοσιακή ρώσικη διατροφή κι έφτιαξε ένα πρωτόκολλο (συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας). Αν παρακολουθήσεις τις παραδοσιακές διατροφές όλες μα όλες έχουν τρόφιμα ζύμωσης (βλ τουρσί, γιαούρτι κλπ) και επεξεργασία των δημητριακών και των οσπρίων.

 

Το κανα το θέμα μπάχαλο πάλι...

 

edit εννοείται ότι δεν εννοώ ότι εσύ προσωπικά τα κάνεις όλα αυτά.

 

Summer wine συμφωνώ. Από την άλλη πάλι προτιμώ να υπερβάλλω σε ωμό μέλι π.χ. παρά σε μαρμελάδα με χρώμα και βελτιωτικά γεύσης (λέμε τώρα).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Scratee φυστίκοβούτυρο εχει παρα πολυ λίγα ω3 λιπαρά οξέα... Δεν ειναι απο αυτά που αναπτύσσουν μυαλό ματια ....μονο σωλομος σαρδέλες κλπ

 

Superfood ειναι αλλα οχι για μας γιατι παχαιιιιιιινειιιιιι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε. Αλλά η σοφία των παραδοσιακών διατροφών έγκειται στο συνδυασμό όλων των τροφών τους. Άρα δεν μπορείς να μιλάς για μεσογειακή διατροφή όταν δεν τρως με τα όσπρια κάποιο παστό ψάρι ή λουκάνικο, ή ρέγγα. Δεν μπορείς να καταναλώνεις εξαιρετικά επεξεργασμένες τροφές όλη την εβδομάδα χωρίς κανένα φυσικό προβιοτικό και να λες ότι κάνεις μεσογειακή διατροφή επειδή έφαγες φασολάκια μια μέρα.

 

Όσο για τη GAPS η γιατρός που την έφτιαξε βασίστηκε στην παραδοσιακή ρώσικη διατροφή κι έφτιαξε ένα πρωτόκολλο (συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας). Αν παρακολουθήσεις τις παραδοσιακές διατροφές όλες μα όλες έχουν τρόφιμα ζύμωσης (βλ τουρσί, γιαούρτι κλπ) και επεξεργασία των δημητριακών και των οσπρίων.

 

Το κανα το θέμα μπάχαλο πάλι...

 

edit εννοείται ότι δεν εννοώ ότι εσύ προσωπικά τα κάνεις όλα αυτά.

 

Summer wine συμφωνώ. Από την άλλη πάλι προτιμώ να υπερβάλλω σε ωμό μέλι π.χ. παρά σε μαρμελάδα με χρώμα και βελτιωτικά γεύσης (λέμε τώρα).

 

Για ποιο λογο πρεπει να τρωω λουκανικο μαζι με τα οσπρια?

Link to comment
Share on other sites

Για να απορροφάς καλύτερα το σίδηρο που περιέχουν.

 

 

Miriki το ώμο μέλι που το βρίσκεις; Δεν υπαρχει ρίσκο για βακτήρια, E. coli και τέτοια ; Όπως και το ωμο γαλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να απορροφάς καλύτερα το σίδηρο που περιέχουν.

 

Νομίζω ότι αυτό είναι υπερβολή. Τα όσπρια δεν καταναλώνονται μόνο για το σίδηρό τους, αλλά για τις ίνες και την πρωτεϊνη τους. Καλύτερα να φάω ένα μπιφτέκι παραπάνω, παρά να πλακώσω τα σούπερ αλατισμένα λουκάνικα (δε σχολιάζω το ότι πρέπει και να είσαι σίγουρη από πού τα παίρνεις ή να τα φτιάχνεις μόνη σου) για να αυξήσω ελάχιστα το σίδηρο των οσπρίων!

 

Το ίδιο ισχύει και για τα παστά και τα καπνιστά, τα οποία είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνα. Τα προβιοτικά υπάρχουν στο γιαούρτι. Δεν είναι ανάγκη να τα παίρνουμε από τουρσιά και ρέγγες...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η ποιότητα και η προέλευση των τροφών είναι ο θεμέλιος λίθος της υγιεινής διατροφής. Η πρόσβαση σε καλές πρώτες ύλες λοιπόν είναι η ουσία... τα υπόλοιπα τα βρίσκεις στην πορεία.

 

Ποιο τουρσί είναι καρκινογόνο; Αυτό που φτιάχνεις σπίτι σου;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να απορροφάς καλύτερα το σίδηρο που περιέχουν.

Δεν χρειαζεται να τρως λουκανικο για αυτο το λογο..

 

Η βιταμινη c βοηθαει για την απορροφηση του σιδηρου. Οι διαιτολογοι προτεινουν ενα πορτοκαλι μετα τις φακες.

Aλλα ουτε αυτο χρειαζεται γιατι η ντοματα που ριχνουμε στα οσπρια ειναι πλουσια σε βιταμινη c, οπως και το λεμονι.

 

Το λουκανικο ειναι συμπληρωμα κυριως για πρωτεινη και θερμιδες για αυτους που κανουν σκληρη χειρονακτικη δουλεια πχ.οικοδομους, αγροτες . Αυτοι δεν μπορουν να δουλεψουν μονο με ενα πιατο φακες.

 

Εμεις παλια-οι γονεις μου , τις φακες τις συνδυαζαμε με ρεγγα το χειμωνα και τη φασαλοδα με ωμο κρεμυδι ξερο. Παντα με ντοματα οι φακες και η φασολαδα εαν ηταν ασπρη με λεμονι.

 

ZORRO

Διάβασα τη σύνθεση - περιέχει καστανή ζάχαρη και φοινικέλαιο... δηλαδή, είναι γλυκισμα ρε κορίτσια. Δηλαδή, από την άποψη της σωστής διατροφής νομίζω πιο σωστό είναι να τρώει για πρωινό το παιδί τοστ με ζαμπόν-τυρί-αυγό-βούτηρο παρά τοστ με φυστικοβούτηρο-μπανάνα. Γιατί αυτό είναι επεξεργασμένος υδατάνθραξ + υδατάνραξ + επεξεργασμένος υδατάνθραξ με ό,τι σημαίνει αυτό για το ανεβασμένο ζάχαρο. ....

 

ZORRO

τα παιδια, ειδικα στο κολατσιο τους εχουν αναγκη περισσοτερο απο υδατανθρακες και θερμιδες. Να τρεξουν και να δουλεψει και το μυαλο τους στην ταξη.

 

Πληρης τροφη πρεπει να εχουν φαει στο πρωινο τους

γαλα-πρωτεινη, ψωμι-υδατανθρακες-αυγο, χυμο η φρουτο.

 

Σιγουρα και εγω προτιμω το σαντουιτς με το ελαιολαδο, την ντοματα, ριγανη, φετα. Δεν υπαρχει πιο υγιεινο κολατσιο.Αλλα για αλλαγη και το φυστικοβουτυρο ειναι πολυ θρεπτικο.

 

Το φυστικοβουτυρο, το αγοραστο εχει 85% φυστικια και πολυ λιγο ζαχαρη.

Δεν ειναι γλυκισμα. Ομως για να μην εχει τα προσθετα παρασκευαζεται πολυ ευκολα στο σπιτι με φυστικια, μελι και λαδι. Ακομα δεν το εχω φτιαξει.

 

 

Σχετικα με το ζαχαρο, οι υδατανθρακες ειναι πολυ παρεξηγημενοι.

Το κιτρινο λιπαρο τυρι ειναι πολυ χειροτερο. Ο οργανισμος μεταβολιζει πολυ δυσκολοτερα το λιπος απο την ζαχαρη.

Ενδοκρινολογος μου εχει πει να προσεχω τα λιπη περισσοτερο απο τη ζαχαρη.

πχ μια σπανακοπιτα με το βουτυρο στο φυλλο, ενα τοστ με βιταμ η βουτυρο στο ψωμι και τυρι κιτρινο πληρες 40%-50% μου ανεβαζει το ζαχαρο στα υψη.

 

Επισης τα αλλαντικα οπως εγραψε και η scratee ειναι καρκινογοννα και ολοι οι παιδιατροι τα απαγορευουν στα παιδια.

Δεν ειναι και ο πιο υγιεινος συνδυασμος ζαμπον και κιτρινο τυρι για παιδι.

Καλη πρωτεινη θα παρει απο αυγο και γαλα.

 

Σχετικα με την μπανανα εχει πολλα θρεπτικα συστατικα για τα παιδια, ειναι απαραιτητη τουλαχιστον 4 φορες την εβδομαδα και απο ερευνες τα παιδια που ετρωγαν μπανανες συχνα προστατευονται απο διαφορες μορφες καρκινου κατα 50%..

Και εννοειται οι υδατανθρακες που εχουν ειναι καλοι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η κοπέλα που άνοιξε το θέμα και έκανε λόγο για "υγιεινά" σίγουρα εννοούσε πως θα αποφύγει τα κρουασάν και όχι να τρομοκρατηθεί με τις καρκινογόνες ουσίες που καταναλώνουμε...

 

Πάντως αν και όχι επι του θέματος, χαίρομαι ιδιαιτέρως να μαθαίνω για τους συνδυασμούς τροφών και τι αυτοί προσφέρουν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.sintagespareas.gr/sintages/ygieina-mafins-gia-to-sxoleio.html

 

Επειδή τα δικά μου είναι στριμένα, τα λαχανικά τα έβαλα στο μούλτι. Έβαλα και φέτα και βγηκε τέλειο. Μια χαρά έφαγαν το "κέικ" :D

Link to comment
Share on other sites

Συνταγή για τυροπιτακια: 1 ποτήρι γάλα χλιαρό στο οποίο διαλυω μισο φακελάκι ξηρή μαγιά, μισο ποτήρι ελαιόλαδο, 1 κουταλάκι αλάτι, 1 κουταλάκι ζάχαρη, 1/2 κιλό αλεύρι. Τα ανακατεύω όλα, ζυμωνω καλά και αφήνω τη ζύμη μισή ωρα σκεπασμένη με πετσέτα. Τριβω με το χερι 400 γραμμ. φέτα. Χωρίζω τη ζύμη σε 5 μπαλάκια και τα ανοιγω με τον πλάστη. Τα κοβω στα 4 ή στα 8, βάζω τη φέτα, τα τυλιγω και τα βάζω σε βουτυρωμενη λαμαρίνα (ή με λαδοκολλα). Αλειφω με ενα αυγό χτυπημένο και βάζω πανω τους μικρά κομματάκια βούτυρο. Ψηνω στους 180 στις αντιστάσεις για 30-40 λεπτα. Πανευκολη συνταγή και τα τυροπιτακια γίνονται πολύ αφρατα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα αυτά τα εύκολα τυροπιτάκια και βγήκαν πολύ νόστιμα, δεν έχουν βούτυρο και αυγά, γίνονται πολύ γρήγορα και μπορείς να κάνεις και πολλές παραλλαγές.

 

Σαν πρώτη φορά έβαλα φέτα, γκούντα και λίγο γαλοπούλα και μου άρεσε το αποτέλεσμα, εννοείται πως μπορείς να το κάνεις μόνο με τυριά.

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tiropitakia-se-5-leptakia.html#rr_message_link

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Τις φτιάχνω μονη μου μετα απο διάφορες συνταγές κει πειράματα.1 κούπα βρωμη

1,5 κούπα νυφαδες ριζιου(αυτα τα μικρα τραγανα μπαλάκια)

100 γρ κουβερτούρα με 3 κουτ σούπας μέλι μαζι λιωμένα

Ξηρούς καρπούς της αρεσκείας σας.( πολυ ωραια ειναι και με ηλιοσπορο)

Ανακατευεις ολα μαζι να γίνει μια σφυχτη μάζα,τα βάζεις σε λάδοκολλα στο ταψί,βάζεις και μια λάδοκολλα απο πανω και τα πατάς πολυ καλά.Λίγες ωρες στο ψυγείο και έτοιμο! Κόβεις σε κομμάτια και ειναι πεντανόστιμο!!

 

Alexia δοκιμασα σημερα τις μπαρες δημητριακων...παρα πολυ καλες...μπραβο για τη συνταγη σου :P

Link to comment
Share on other sites

Alexia δοκιμασα σημερα τις μπαρες δημητριακων...παρα πολυ καλες...μπραβο για τη συνταγη σου :P

Ευχαριστω πολυ!!Ευχομαι να πέτυχα σωστα τις δοσολογίες γιατι πολλες φορές τα κάνω με το ματι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...