Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

θα είσαι καλή μου!!!

 

θυμάμαι όταν πρωτοήρθα εδώ,χάλια,μέσα στην ανησυχία για το βάρος της μικρής μου....με βάλατε κάτω όλες και ΄΄εγινα αυτό που λές,η πιο ευτυχισμένη μαμά στον κόσμο! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Στη διατροφη σου δεν εχεις αλλαξει απολυτως τιποτα?

 

Το χρωμα ηταν αναμενομενο να αλλαξει μ'αυτον τον τροπο θηλασμου, αλλά απορω που εξαφανιστηκε το αιμα. Τοσο ευαισθητο εντερο ειχε (στην υπερβολικη γλυκοζη, υποθετω?) και δεν το καταλαβε η παιδογαστρεντερολογος?

Link to comment
Share on other sites

προς παρον συνεχιζω τις οδηγιες της αγλαιας : θηλαζω για 6 ωρες απο το ιδιο στηθος, οι κενωσεις ειναι κυριως μουσταρδι ή ...λαχανι... καμια σχεση με το σκουρο πρασινο!

 

και να σκεφτείς ότι τα πεντάωρα που φαίνονταν μεγάλο διάστημα!!! Τώρα είδα και τα 6ωρα! Κάνε τα 7ωρα αφού βλέπεις και λαχανί. (το 7ωρο θεωρείται πλήρες ωράριο, μετά θα παίρνεις και υπερωρίες!!!)

 

Τελικά έχεις πάρα πολύ μεγάλη παραγωγή. Κάποια άλλη εποχή θα δούλευες άνετα ως παραμάνα!

 

ο αριθμος τους εχουν μειωθει μεχρι στιγμης , καθως επισης και το αιματακι: εκανε 1 στιγμα μικροτερο απο κεφαλι καρφιτσας και σε αλλη κενωση σα μια μικρη τριχουλα. ευχομαι να εχει δικιο η felinidoc & η αγλαια... και τι στο κοσμο!

 

:P Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και καλύτερα!

 

με τη μεθοδο αυτη παρατηρησα οτι η μικρη καθεται περισσοτερη ωρα στο στηθος... μηπως της αρεσει πιο πολυ τωρα το γαλα που πινει το πιο λιπαρο ή δεν εχει σχεση?

Γενικά έχουμε μια τάση να προτιμούμε τις λιπαρές τροφές (τηγανητά, γλυκά...) αλλά νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι που μειώθηκε η ροή και της είναι πιο ευχάριστο γιατί το ελέγχει. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχεις πάρα πολύ μεγάλη παραγωγή. Κάποια άλλη εποχή θα δούλευες άνετα ως παραμάνα!

 

 

Λοιπόν, τελικά βρε Αγλαΐα όλο και πιο συχνά ακούω και βλέπω μαμάδες με υπερπαραγωγή! Το οποίο πλάκα, πλάκα είναι το ίδιο σοβαρό πρόβλημα με το να έχεις λίγο γάλα....

 

bonbon αυτός ο πίνακας του klimt είναι υπέροχος.... :)

Θα χαρώ απεριόριστα να όντως αποδειχθεί ότι ήταν αυτό.

Keep us updated !

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά βρε Αγλαΐα όλο και πιο συχνά ακούω και βλέπω μαμάδες με υπερπαραγωγή! Το οποίο πλάκα, πλάκα είναι το ίδιο σοβαρό πρόβλημα με το να έχεις λίγο γάλα....

 

Η υπερπαραγωγή είναι πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα και δεν λύνεται εύκολα χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον σημερα ολη μερα καθολου αιματακι!.... 8)8)

προς το παρον βεβαια... :roll:

 

Θα χαρώ απεριόριστα να όντως αποδειχθεί ότι ήταν αυτό

 

εγω να δεις! :lol::lol:

 

το μεσημερι, μπερδευτηκα και εδωσα το στηθος που δεν επρεπε και μου εκανε παλι πρασινη κενωση.

αγλαια εχω φτασει απο το ενα στηθος που μαλλον εχω υπερπαραγωγη να το κραταω μεχρι και 7,5 ή 8 ωρες! μηπως υπαρχει περιπτωση να μειωθει γενικα το γαλα?

 

Κάποια άλλη εποχή θα δούλευες άνετα ως παραμάνα!

 

οι θειες της μαμας μου ηταν παραμανες, λες να ειναι κληρονομικο? :wink:

 

μακαρι να συνεχισουμε ετσι!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

το μεσημερι, μπερδευτηκα και εδωσα το στηθος που δεν επρεπε και μου εκανε παλι πρασινη κενωση.

Αυτό είναι σοβαρή ένδειξη ότι αυτό είναι το πρόβλημα!

 

Να 'ναι καλά η felinidoc, είχα παρασυρθεί τόσο από το αίμα που δεν είχα δώσει σημασία στα πράσινα κακά (αν δεν τα βλέπω αυτά παθαίνω...), ευτυχώς το πρόσεξε η doc!!!

 

αγλαια εχω φτασει απο το ενα στηθος που μαλλον εχω υπερπαραγωγη να το κραταω μεχρι και 7,5 ή 8 ωρες! μηπως υπαρχει περιπτωση να μειωθει γενικα το γαλα?

 

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα αλλά αυτό είναι το επιθυμητό. Αυτό δημιουργεί όλο το πρόβλημα. Όταν έχεις πολύ γάλα το μωρό δυσκολεύεται να τραφεί σωστά, πίνει πολύ από το νερουλό γάλα στην αρχή, είναι σαν να πεινάει και πίνει χυμούς και αναψυκτικά... Αυτό σημαίνει ότι παίρνει περισσότερη λακτόζη (το σάκχαρο) από όση χρειάζεται, λιγότερες πρωτεΐνες και λιγότερα λιπαρά.

 

Το μωρό σου παραέτρωγε και γι αυτό αναπτύσσονταν κανονικά, τα περισσότερα μωρά που τρέφονται με αυτό το γάλα δεν βάζουν ικανοποιητικά βάρος.

 

Το στήθος που κάνει 8ωρα θα σου ζητήσει υπερωρίες!!! :wink:

Για μένα είσαι η μόνη μαμά που κρατάει τέτοιους χρόνους!!!

Είσαι από τα περιστατικά που διαβάζει κανείς και δεν τα πιστεύει.

 

Τώρα άρχισε να τρως σιγά σιγά τα πάντα. Νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης νομίζω ότι θα έπρεπε να πιεις και μερικά φλιτζάνια φασκόμηλο για να μειωθεί πιο σύντομα η παραγωγή.

 

οι θειες της μαμας μου ηταν παραμανες, λες να ειναι κληρονομικο? :wink:

Είναι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τρελλαθώ!!!!

Λες τελοικά να ήταν αυτό το πρόβλημα, που μακάρι ΝΑΙ δηλαδή.

Αλήθεια bon-bon μίλησες με τους γιατρούς σου για το συγκεκριμένο θέμα. Τί σου είπαν? Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε....

Άσε που με βάλατε σε σκέψεις...

Και εγώ είχα πολύ γάλα, στο μαιευτήριο εκτός από το θηλασμό έπιανα με το θήλαστρο και 150 ml από κάθε μαστό μέσα σε 5 λεπτά. Οι μαίες έβλεπαν να πετάω τόσο γάλα και δεν το πίστευαν....

Το μπέμπη μου τον θήλαζα τον πρώτο καιρό και από τα δύο στήθη για να χαλαρώνω παρόλο που ο παιδίατρος μου είχε πει γεύμα και στήθος....

Γεια όσες πιθανότατα δε γνωρίζουν είχαμε και εμείς πρόβλημα με αίμα στα κακάκια 2 μήνες και φυσικά τα κακά μας ήταν καταπράσινα. Το είχα πει σε παιδίατρο και γαστρεντερολόγο αλλά δε μου είπαν τίποτα.

Κάποια στιγμή (περίπου όταν το παιδί ήταν 1,5 μηνών) άρχισα να θηλάζω από τον ένα μαστό σε κάθε γεύμα. Δε μπορώ να πω με βεβαιότητα αν αμέσως σταμάτησε το αίμα γιατί παράλληλα έκανα και αυστηρή δίαιτα. Το αίμα μας σταμάτησε όταν το παιδί ήταν 2 μηνών...

Λέτε να ήταν αυτό....

Ο χρόνος θα δείξει....

 

Τελιά αυτό το forum μπορεί να βοηθήσει πολύ περισσότερο απʼότι φανταζόμουν!!!

 

Μπράβο κορίτσια,

συνεχίστε έτσι :wink:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε bon-bon!! τέλεια!!! :D φαίνεται να πέρασε το κακό!

 

είναι από τις στιγμές που χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος αυτού του φόρουμ!!

πόσες φορές μας έχει σώσει!!

 

Το στήθος που κάνει 8ωρα θα σου ζητήσει υπερωρίες!!!

Για μένα είσαι η μόνη μαμά που κρατάει τέτοιους χρόνους!!!

Είσαι από τα περιστατικά που διαβάζει κανείς και δεν τα πιστεύει.

εγώ τα πιστεύω γιατί τα περνάω ακόμη! λόγω δουλειάς... αναγκαστηκά κλείνω 8ωρα αποχής!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος που κάνει 8ωρα θα σου ζητήσει υπερωρίες!!!

Για μένα είσαι η μόνη μαμά που κρατάει τέτοιους χρόνους!!!

Είσαι από τα περιστατικά που διαβάζει κανείς και δεν τα πιστεύει.

εγώ τα πιστεύω γιατί τα περνάω ακόμη! λόγω δουλειάς... αναγκαστηκά κλείνω 8ωρα αποχής!!

 

Το στήθος της bonbon κάνει οκτάωρα συνεχούς θηλασμού, εδ\σένα αποχής.... :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος της bonbon κάνει οκτάωρα συνεχούς θηλασμού, εδ\σένα αποχής.... :wink:
:oops::oops::oops::oops: φταίει που έχω να πιώ καφέ από τον Οκτωβριο του 2006!!!!! μη με παρεξηγητε!!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τη συμπαρασταση :) ειλικρινα με συγκινησατε πολυ! :P:P

συνεχιζουμε και σημερα καθαρες! γενικα μας εχει καταλαβει μια συγκρατημενη αισιοδοξια. οι κενωσεις της ειναι μουσταρδι με λιγη βλεννη ακομα και καποια κομματακια , σε μεγεθος φακης, πρασινης βλεννας (οχι καθε φορα ομως)!

 

Αλήθεια bon-bon μίλησες με τους γιατρούς σου για το συγκεκριμένο θέμα.

 

οχι αν δε κλεισουμε 1 εβδομαδα ή 10 μερες καθαρες δε τους λεω τιποτα.

την ιδια περιεργια απο την μια εχω και εγω, ... αλλα απο την αλλη ας σταματησει και ας λενε οτι θελουν οι γιατροι! :?

 

Το είχα πει σε παιδίατρο και γαστρεντερολόγο αλλά δε μου είπαν τίποτα.

 

και εμενα, το θεωρουσαν φυσιολογικο. :?

τους ελεγα οτι κανει ολη τη μερα πρασινη σκουρα βλεννη και μου ειπαν οτι συμβαινει σε μωρα που θηλαζουν!

 

Τελιά αυτό το forum μπορεί να βοηθήσει πολύ περισσότερο απʼότι φανταζόμουν!!!

 

Μπράβο κορίτσια,

συνεχίστε έτσι

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Είσαι από τα περιστατικά που διαβάζει κανείς και δεν τα πιστεύει.

 

:oops:8)8):lol:

 

Τώρα άρχισε να τρως σιγά σιγά τα πάντα. Νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης νομίζω ότι θα έπρεπε να πιεις και μερικά φλιτζάνια φασκόμηλο για να μειωθεί πιο σύντομα η παραγωγή.

 

προς το παρον λεμε να μην αλλαξουμε τιποτα αν δε περασει καμια εβδομαδα... φοβομαστε και το νερο ακομα....!

 

μολις με πηρε τηλ ο αντρας μου οι εξετασεις αιματος ειναι φυσιολογικες. :)

μονο ο σιδηροςειναι χαμηλος (34) αλλα η φεριτινη καλη.

συνεχιζουμε λοιπον ...

κι παλι σας ευχαριστω πολυ ολες...

 

υγ. felinidoc, aglaia ελπιζω να εχετε χωρο στο σπιτι γιατι ο αντρας μου ετοιμαζεται να σας στειλει ενα... φυτωριο! :lol::lol:8)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

γενικα μας εχει καταλαβει μια συγκρατημενη αισιοδοξια. οι κενωσεις της ειναι μουσταρδι με λιγη βλεννη ακομα και καποια κομματακια , σε μεγεθος φακης, πρασινης βλεννας (οχι καθε φορα ομως)!

 

οχι αν δε κλεισουμε 1 εβδομαδα ή 10 μερες καθαρες δε τους λεω τιποτα.

την ιδια περιεργια απο την μια εχω και εγω, ... αλλα απο την αλλη ας σταματησει και ας λενε οτι θελουν οι γιατροι! :?

 

Ψυχραιμία ακόμα, καλά κάνεις και περιμένεις....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο μου φαίνεται!! 8 ωρο!!!! Μπράβο bon-bon!!! Και φυσικά Αγλαία !!!! Τι να πω! Μας έχετε βοηθήσει όλες. Και εμένα εκανε κακακια πράσινα και με το διαβασμα εδω της δινω το ιδιο στηθος μεχρι 3 ωρες που ειχε πει η Αγλαια και ειμαστε οκ!!

Και παλι μπράβο σας!!!! Πες μας τι εγινε!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα μου εκανε παλι αιμα κι μαλιστα αρκετο!:cry:

η κενωση ομως ειχε κανονικο χρωμα τωρα, οχι πρασινο !:?

 

................... :?:cry:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...