Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Ήμουν έτοιμη να απαντήσω στο προηγούμενο μήνυμά σου και να σου πω ότι διαφωγώ οριζοντίως, διαγωνίως και καθέτως για το ότι η Ελλάδα είναι η καλύτερη και ομορφότερη χώρα στον κόσμο, αλλά τώρα θα απαντήσω για να πω ότι συμφωνώ 100% με το πιο πάνω σχόλιο.

 

... Τα έκοψα όλα μαχαίρι και είμαι πολύ ζεν :cool:

 

1) Η ομορφιά είναι ζήτημα υποκειμενικό.

 

2) Εγώ γεννήθηκα ...ζεν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω για τις ριζες, αν και για να ειμαι ειλικρινης οι συγγενεις μου στην Αυστραλια ειναι πιο ελληνες απο εμενα. :oops: Εκκλησια καθε Κυριακη, ελληνικα σχολεια, γιορτες κανονικα με ηθη κι εθιμα. Δεν τα χανεις παντου αυτα. Και ισως να προτιμω το παιδι μου να εχει και διεθνη εμπειρια, οχι μονο ελληνικη αυτη δεν τη χανει, εχει ελληνες γονεις και η Ελλαδα εδω ειναι για διακοπες.

Φυσικά και τη χάνει. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνει ένα μείγμα Ελλάδας και της χώρας που έχει μεγαλώσει, σαν τους Ελληνοαμερικάνους, τους Ελληνοαυστραλούς, τους Ελληνοκαναδούς, που πάντα θα αισθάνεται πιο άνετα ανάμεσα σε αυτούς παρά ανάμεσα στους Έλληνες. Στην χειρότερη να μην θέλει να έρθει στην Ελλάδα ούτε για διακοπές, όπως τα περισσότερα Ελληνάκια δεύτερης και τρίτης γενιάς ανά τον κόσμο.

 

Όχι ότι αυτό είναι ιδιαίτερα κακό, αλλά μην κοροϊδευόμαστε ότι τα παιδιά μας θα μείνουν Ελληνάκια αν τα μεγαλώσουμε στο εξωτερικό.

 

Εν πάση περιπτώσει δεν ήξερα ότι αυτός που πάει εκκλησία κάθε Κυριακή είναι πιο Έλληνας από Έλληνα. Εγώ πρέπει να μην είμαι καθόλου Ελληνίδα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

2) Εγώ γεννήθηκα ...ζεν!

Εγώ όχι, τσιτώνομαι πολύ εύκολα. Αλλά από τότε που έκοψα τις κακές παρέες και τα σούρτα φέρτα σε δημόσιες υπηρεσίες έχω βρει την υγειά μου :P

 

Η ομορφιά είναι όντως υποκειμενική. Αντικειμενικά πάντως, η Ελλάδα δεν είναι η ωραιότερη χώρα στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Το να εχεις στοχο για κατι καλυτερο δεν σε κανει γκρινιαρη, οργανωτικο σε κανει. Δεν μπορεις να φυγεις ετσι, με 2 βαλιτσες στο χερι κι ενα παιδι, χωρις να εχεις στρωσει την κατασταση οπως πρεπει. Εκτος οπως λες αν μεινεις ανεργος.

 

Ναι, σωστά. Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που γκρινιάζουν επί πέντε χρόνια. Αλλά και ακόμη νωρίτερα. Και, κατά τις εποχές των παχιών αγελάδων, δεν ήταν ικανοποιημένοι.

 

Πάντως, αν και εγώ θα έφευγα αν μέναμε άνεργοι, το θεωρώ κάπως φυγομαχία.

Ο πατριωτισμός δεν έχει και το νόημα ότι "στηρίζω την πατρίδα μου με την παρουσία μου"; Στις πραγματικά πολύ δύσκολες στιγμές που περάσαμε ως χώρα στο παρελθόν, παρόλα αυτά, κάποιοι παράτησαν διαπρεπείς καριέρες και άνετες ζωές και επέστρεψαν. Ο Υψηλάντης, ο Καποδίστριας, ο Τρικούπης...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν και εγώ θα έφευγα αν μέναμε άνεργοι, το θεωρώ κάπως φυγομαχία.

Ο πατριωτισμός δεν έχει και το νόημα ότι "στηρίζω την πατρίδα μου με την παρουσία μου"; Στις πραγματικά πολύ δύσκολες στιγμές που περάσαμε ως χώρα στο παρελθόν, παρόλα αυτά, κάποιοι παράτησαν διαπρεπείς καριέρες και άνετες ζωές και επέστρεψαν. Ο Υψηλάντης, ο Καποδίστριας, ο Τρικούπης...

 

Ωχ...μηπως εισαι ο αντρας μου??? Λεγε, μολογα....

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, σωστά. Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που γκρινιάζουν επί πέντε χρόνια. Αλλά και ακόμη νωρίτερα. Και, κατά τις εποχές των παχιών αγελάδων, δεν ήταν ικανοποιημένοι.

 

Πάντως, αν και εγώ θα έφευγα αν μέναμε άνεργοι, το θεωρώ κάπως φυγομαχία.

Ο πατριωτισμός δεν έχει και το νόημα ότι "στηρίζω την πατρίδα μου με την παρουσία μου"; Στις πραγματικά πολύ δύσκολες στιγμές που περάσαμε ως χώρα στο παρελθόν, παρόλα αυτά, κάποιοι παράτησαν διαπρεπείς καριέρες και άνετες ζωές και επέστρεψαν. Ο Υψηλάντης, ο Καποδίστριας, ο Τρικούπης...

 

Και ο πατέρας μου έφυγε οταν έμεινε άνεργος.. Το έκανε για μας.. Η οικογένεια δεν ειναι πιο πανω απο την πατρίδα:wink: ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς προσφέρει κάποιος με το να μένει στην Ελλάδα; Γιατί είναι πατριωτικό το να μένεις και μη-πατριωτικό το να φεύγεις;

 

Εμένα μου φαίνεται πως αν μπορείς (και θέλεις φυσικά) να φύγεις, είναι πιο πατριωτικό να φεύγεις, δεδομένων των συνθηκών. Κατ' αρχήν με τόση ανεργία που υπάρχει, αν φύγει μια οικογένεια μένουν 1 ή 2 ή μπορεί και 3 δουλειές παραπάνω γι' αυτούς που έχουν ανάγκη. Το κράτος δεν χάνει, αφού ό,τι είναι να το φορολογήσει, θα το φορολογήσει. Μην σου πω ότι παίρνει και περισσότερα χρήματα γιατί αν είσαι στο εξωτερικό και βγάζεις καλά $$$ θα πληρώνεις με μεγαλύτερη ευχαρίστηση τον ΕΝΦΙΑ. Επιπλέον αφήνεις ελεύθερες θέσεις σε δημόσια σχολεία, στο εθνικό σύστημα υγείας κλπ.

 

Ειλικρινά, τι νομίζετε ότι προσφέρουμε παραπάνω εμείς που είμαστε στην Ελλάδα σε σύγκριση με όσους είναι σε άλλες χώρες;

Link to comment
Share on other sites

Babycute, δεν έχεις κι άδικο. Άλλωστε, τα παραδείγματα που ανέφερα δεν διέθεταν οικογένεια.

Χαρά-Μαρία2, "κάποιος" στο σπίτι με φωνάζει "Στρατηγό". Δεν είσαι εσύ, ε;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς προσφέρει κάποιος με το να μένει στην Ελλάδα; Γιατί είναι πατριωτικό το να μένεις και μη-πατριωτικό το να φεύγεις;

 

Εμένα μου φαίνεται πως αν μπορείς (και θέλεις φυσικά) να φύγεις, είναι πιο πατριωτικό να φεύγεις, δεδομένων των συνθηκών. Κατ' αρχήν με τόση ανεργία που υπάρχει, αν φύγει μια οικογένεια μένουν 1 ή 2 ή μπορεί και 3 δουλειές παραπάνω γι' αυτούς που έχουν ανάγκη. Το κράτος δεν χάνει, αφού ό,τι είναι να το φορολογήσει, θα το φορολογήσει. Μην σου πω ότι παίρνει και περισσότερα χρήματα γιατί αν είσαι στο εξωτερικό και βγάζεις καλά $$$ θα πληρώνεις με μεγαλύτερη ευχαρίστηση τον ΕΝΦΙΑ. Επιπλέον αφήνεις ελεύθερες θέσεις σε δημόσια σχολεία, στο εθνικό σύστημα υγείας κλπ.

 

Ειλικρινά, τι νομίζετε ότι προσφέρουμε παραπάνω εμείς που είμαστε στην Ελλάδα σε σύγκριση με όσους είναι σε άλλες χώρες;

 

Τι παραπάνω προσφέρει στους γονείς το παιδί που μένει στην Ελλάδα (και δεν είναι τσακωμένοι :roll::lol:), σε σχέση με το παιδί που στέλνει χρήματα από το εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω προσφέρει στους γονείς το παιδί που μένει στην Ελλάδα (και δεν είναι τσακωμένοι :roll::lol:), σε σχέση με το παιδί που στέλνει χρήματα από το εξωτερικό;

Όχι στους γονείς μας. Στη χώρα ρωτάω τι προσφέρουμε.

 

Για πατριωτισμό δεν συζητάμε; Εσύ δεν είπες ότι στηρίζουμε την πατρίδα με την παρουσία μας; Πώς το κάνουμε αυτό;

 

Τους γονείς μας προφανώς τους στηρίζουμε με το να είμαστε εδώ, την πατρίδα όμως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο πατέρας μου έφυγε οταν έμεινε άνεργος.. Το έκανε για μας.. Η οικογένεια δεν ειναι πιο πανω απο την πατρίδα:wink: ?

 

Για το παιδι κι εγω το σκεπτομαι...αλλα εγω θα το κανω και για εμενα. Γιατι οσες φορες εζησα σε μια ξενη χωρα (βεβαια ηταν ολες προηγμενες) ενιωσα μια ηρεμια, μια σιγουρια και μια χαρα απεριγραπτη. Απο το λεωφορειο που (καταρχας, ερχεται) ειναι στην ωρα του, ψιλοαδειο και χωρις σπρωξιματα και φωνες απο τρελους, απο την ηρεμη συνεργασια χωρις εντασεις, απο τη ζωη χωρις καπνο παντου, απο την ελλειψη ουρας σε υπηρεσιες, απο τις καθημερινες χαρες πολιτιστικες, καλλιτεχνικες, γαστριμαργικες, κοινωνικες, απο τη ζωη σε ησυχια σε σπιτι με κηπο χωρις να κοστιζει πανω απο 30% του μισθου μου, μεχρι τις απολαβες μου στο τελος του μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Για το παιδι κι εγω το σκεπτομαι...αλλα εγω θα το κανω και για εμενα. Γιατι οσες φορες εζησα σε μια ξενη χωρα (βεβαια ηταν ολες προηγμενες) ενιωσα μια ηρεμια, μια σιγουρια και μια χαρα απεριγραπτη. Απο το λεωφορειο που (καταρχας, ερχεται) ειναι στην ωρα του, ψιλοαδειο και χωρις σπρωξιματα και φωνες απο τρελους, απο την ηρεμη συνεργασια χωρις εντασεις, απο τη ζωη χωρις καπνο παντου, απο την ελλειψη ουρας σε υπηρεσιες, απο τις καθημερινες χαρες πολιτιστικες, καλλιτεχνικες, γαστριμαργικες, κοινωνικες, απο τη ζωη σε ησυχια σε σπιτι με κηπο χωρις να κοστιζει πανω απο 30% του μισθου μου, μεχρι τις απολαβες μου στο τελος του μηνα.

 

Έτσι ειναι Χαρα μου... Στο κατω κατω δεν ειναι άσχημο να ζεις σε χώρα όπου το να σου βάζουν χέρι (κυριολεκτικα) ειναι ποινικό αδικημα!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι στους γονείς μας. Στη χώρα ρωτάω τι προσφέρουμε.

 

Για πατριωτισμό δεν συζητάμε; Εσύ δεν είπες ότι στηρίζουμε την πατρίδα με την παρουσία μας; Πώς το κάνουμε αυτό;

 

Τους γονείς μας προφανώς τους στηρίζουμε με το να είμαστε εδώ, την πατρίδα όμως?

 

Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι, είναι δύσκολο να εξηγηθεί με λόγια.

Όμως όταν μιλάμε για "ρίζες", αναφερόμαστε και σε "κάτι" πέρα από τους γονεία μας.

Όταν λέμε ότι "η Ελλάδα είναι το σπίτι μας" είναι το ίδιο πράγμα.΄

 

Όσοι λένε τη δεύτερη φράση, αποτυπώνουν το ίδιο συναίσθημα που εξέφρασα κι εγώ.

 

Ό,τι αγαπάς, το στηρίζεις. Και πρώτα το στηρίζεις με την παρουσία σου.

 

(Αν και προσωπικά, συμφωνώ με Babycute. Η μεγαλύτερη αγάπη είναι η οικογένεια. Πάνω από όλα!).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι Χαρα μου... Στο κατω κατω δεν ειναι άσχημο να ζεις σε χώρα όπου το να σου βάζουν χέρι (κυριολεκτικα) ειναι ποινικό αδικημα!!

 

Και στην Ελλάδα είναι ποινικό αδίκημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και στην Ελλάδα είναι ποινικό αδίκημα.

 

Σιγουρα ειναι αλίμονο στην κυβέρνηση αν δεν ήταν μιας και είμαστε Ευρώπη.. Αλλα εφαρμόζεται; Αν μπω σε αστυνομικό τμήμα να κάνω μυνηση για τον γείτονα που μου έβαλε χέρι εισαι 100% σίγουρη ότι δεν θα γελάσουν μαζι μου :wink:

 

Για να μην μιλήσω για τους συνταξιούχους έξω στα καφενεία που βλέπουν τα 15χρονα και κάνουν χειρονομίες (ντρέπομαι να πω λεπτομέρειες ) .. Και εδώ υπάρχει παιδεραστία αλλα πίσω απο τις κάμερες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι αγαπάς, το στηρίζεις. Και πρώτα το στηρίζεις με την παρουσία σου.

ΟΚ αλλά πώς στηρίζεις αυτό που αγαπάς; Αν σε μια χώρα με μεγάλη ανεργία διατηρείς τη δουλειά σου ενώ θα μπορούσες να φύγεις στο εξωτερικό και να αφήσεις κάποιον άλλο να εργαστεί στη θέση σου, δεν στηρίζεις τη χώρα. Αν σε μια χώρα που έχει ανάγκη από έσοδα αφήνεις απλήρωτους φόρους επειδή δεν έχεις λεφτά, πάλι δεν τη στηρίζεις. Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται πως αν ενδιαφέρεσαι να στηρίξεις τη χώρα, είναι καλύτερα να φύγεις. Αν ενδιαφέρεσαι να στηρίξεις την οικογένειά σου, ίσως να είναι καλύτερα να μείνεις.

 

Συναισθηματικά καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις την αίσθηση ότι στηρίζεις την Ελλάδα με το να μένεις εδώ, αλλά πρακτικά όλοι αυτοί που φεύγουν προσφέρουν την καλύτερη στήριξη στη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συνεχής γκρίνια δεν είναι εξουθενωτική;

 

Εμ, οι πρωϊνές ενημερωτικές εκπομπές μέσα στη μίρλα δεν ήταν πάντα, σε όλο το διάστημα των παχιών αγελάδων και πάλι τώρα τα ίδια; Ίδιοι τόνοι, αγανάκτησης, για κάποια κοινωνική ομάδα κάθε φορά. Και δεν κοιτάει δίπλα ο παρουσιαστής, το συνεργάτη του που τον κακοπληρώνει και την άλλη σεζόν θα τον αλλάξει, σχολιάζει για τις εργασιακές συνθήκες και τα εισοδήματα όλων των υπολοίπων!

 

Παρόμοια αποχαύνωση είχαμε όταν καιγόταν η Αθήνα, σου λέει για 30 χρόνια την καίγαμε για να περάσει η ώρα, τότε που πέρασε κάποιος και πυροβόλησε ένα αθώο περαστικό παιδί, ήταν πρέπον να την ισοπεδώσουμε την πόλη κιόλας...

 

Η χώρα του μέτρου...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε AthinaP αν μου το λέγανε ότι θα συμφωνούσα σε τόσα πράγματα μαζί σου, δεν θα το πίστευα!!! :lol::lol::lol:

 

Αυτό που δεν αντέχεται με τίποτα είναι τα τηλεοπτικά παράθυρα. Γκρίνια και φωνές x3, x6 ή x8. Γιατί να φωνάζει ένας όταν μπορούν να φωνάζουν 8 μαζί;

 

Ήθελα να ήξερα από ποια χώρα το έχουμε αντιγράψει (ξέρει κανείς?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο όντως... Άσχετο αλλα θυμάμαι σε ενα απο αυτά τα παράθυρα είχα δει την σφαλιάρα στην κακομοίρα την Κανελλη... Δηλαδή τι αίσχος; Που να τα πεις να σε πιστεψουνε; Ποιος αξίζει τέτοια μεταχείριση; Δεν μπορεί, για να υπάρχουν ακόμα αυτά τα αίσχη στην τηλεόραση, είμαστε έτσι και εμείς, τα θελουμε!

Αυτο μας αντιπροσωπεύει κορίτσια! Έτσι κάνει συζήτηση ο Έλληνας!!

Link to comment
Share on other sites

Κι έχεις χάσει και τόσα χρόνια επεισόδια, monkey!!

Να υπερθεματήσω κι εγώ, ότι η γκρίνια στις ειδήσεις δεν έλλειψε ποτέ. Αν βρούμε και παίξουμε ένα δελτίο του πχ 2005, δε θα καταλάβουμε ότι δεν είναι σύγχρονο (εκτός από τη σύνθεση της Βουλής:rolleyes:).

Αθηνά θα θυμάσαι τις ειδήσεις του Star τύπου "πανικός στη Μύκονο για το Πάσχα, καίγεται το πελεκούδι "περνάμε τέεεελειαααα" και επόμενο θέμα στο ίδιο δελτίο " ο οβελίας ακρίβηνε 0.000015 ? το κιλό και δεν μπορεί να στρώσει το γιορτινό τραπέζι η Ελληνική οικογένεια".

Οπωσδήποτε φτώχια υπήρχε πάντα, αλλά όχι σε αυτούς που φωνάζανε.

 

* Να μην πω για τις απεργίες της ΔΕΗ που μου έκαψαν το κομπιούτερ το 2007, κι εγώ η χαζή τους υποστήριζα κιόλας. Μετά είδα τους μισθούς τους.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αυτο όντως... Άσχετο αλλα θυμάμαι σε ενα απο αυτά τα παράθυρα είχα δει την σφαλιάρα στην κακομοίρα την Κανελλη... Δηλαδή τι αίσχος; Που να τα πεις να σε πιστεψουνε; Ποιος αξίζει τέτοια μεταχείριση; Δεν μπορεί, για να υπάρχουν ακόμα αυτά τα αίσχη στην τηλεόραση, είμαστε έτσι και εμείς, τα θελουμε!

Αυτο μας αντιπροσωπεύει κορίτσια! Έτσι κάνει συζήτηση ο Έλληνας!!

 

Ξέρεις τι fun club έκανε ο Κασιδιάρης μετά??:cry:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι fun club έκανε ο Κασιδιάρης μετά??:cry:

 

Αλήθεια μιλάς; Οχι μωρε ξεφτίλα; Που καταντήσαμε ρε συ; Χτυπάει άντρας γυναίκα μπροστά σε όλους, την γελοιοποιεί και εχει fun club? έκλαιγα ρε γμτ οταν το είδα.. Δεν μπορεί πια να ειναι έτσι ο μέσος Έλληνας, δεν ειναι δυνατόν!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ θυμάμαι ότι είχαμε διαφωνήσει σε θέματα του γιατί ανακατεύονται οι ψυχολόγοι στο θηλασμό, έτσι δεν ειναι; Είμαι άνθρωπος χαμηλών τόνων και αισιόδοξος και φιλικός, δεν μου φαίνεται διαδικτυακά όταν για κάτι από τα λιγα που με ενδιαφέρουν έντονα έχω άποψη!

 

Εγώ πάντως τόσα παραθύρια σε ένα πάνελ, όπου προφανώς στην πραγματικότητα είναι όλοι γύρω από ένα τραπέζι, δεν έχω δει πουθενά.

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι υπάρχει και στην Ινδία και στο Πακιστάν.

 

Ε, εντάξει, ανήκουμε στο ανθρώπινο είδος όλοι after all.

 

https://www.youtube.com/watch?v=A8j6VmTESv0

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι fun club έκανε ο Κασιδιάρης μετά??:cry:

 

Ένας από τους υποψήφιους σωτήρες στο κόμμα που ο πιο μορφωμένος έχει σπουδάσει Γεωπονική.

 

Αλλά σου λέει και οι μορφωμένοι δεν μας έσωσαν και αφού η κατάσταση είναι έτσι τραγική, ας τραβήξουμε ένα ό,τι να ναι για να τιμωρήσουμε τους προηγούμενους. Αν θα τιμωρήσουμε και τον εαυτό μας μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...