Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Να φυγετε χαρα... Αν μπορειτε να φυγετε. Με λυπη μου στο λεω γιατι εγω κάποτε γυρισα :) . Η δουλεια μου ειναι καλη για αυτο δεν εχω φυγει - ακομη τουλαχιστον. Ειμαι ομως απο τους ΄ατυχους ΄.... Αυτους που δεν κοιτανε μονο την τσεπουλα τους αλλα και το συνολο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μεγαλο λογο ειπες...την ιστορια της ζωης μου...

Εγω δεν αντεχω αλλο Λαιδα μου...πως θα πω στο παιδι μου να αντεξει και τι θα απαντησω αν με ρωτησει γιατι δε φυγαμε για κατι καλυτερο αφου ειχαμε τα προσοντα?

 

Χαρα μου αν και ξέρω την γνώμη σου για την εδώ χώρα, αν έρθεις θα βρεις την υγεια σου - αν και δεν ξέρω τον κλάδο σου δεν μπορεί να ειναι χειρότερα από Ελλάδα! It's blooming here αυτή τη στιγμή!!

Link to comment
Share on other sites

Να φυγετε χαρα... Αν μπορειτε να φυγετε. Με λυπη μου στο λεω γιατι εγω κάποτε γυρισα :) . Η δουλεια μου ειναι καλη για αυτο δεν εχω φυγει - ακομη τουλαχιστον. Ειμαι ομως απο τους ΄ατυχους ΄.... Αυτους που δεν κοιτανε μονο την τσεπουλα τους αλλα και το συνολο....

 

Χαρα μου αν και ξέρω την γνώμη σου για την εδώ χώρα, αν έρθεις θα βρεις την υγεια σου - αν και δεν ξέρω τον κλάδο σου δεν μπορεί να ειναι χειρότερα από Ελλάδα! It's blooming here αυτή τη στιγμή!!

 

Κι εγω γυρισα Λαιδα, ειπα προσωρινα αλλα ουδεν μονιμοτερον...

Να στε καλα μου δινετε κουραγιο...σας ευχομαι τα καλυτερα! :D

Προσπαθω αλλα αλλαξε η διαδικασια εξετασεων, ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γυρισα Λαιδα, ειπα προσωρινα αλλα ουδεν μονιμοτερον...

Να στε καλα μου δινετε κουραγιο...σας ευχομαι τα καλυτερα! :D

Προσπαθω αλλα αλλαξε η διαδικασια εξετασεων, ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα.

 

Τώρα δεν ξέρω τον κλάδος σου η για τις εξετάσεις αυτές, αλλα δεν σε ρωτάω μην σε εκθέσω κιόλας :wink: κρίμα πάντως ειδικά άμα θες!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ να φύγετε αφού το θέλετε και θα πρότεινα σχετικά άμεσα, καθότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί (να γίνει κανένα μπαφ και να βγούμε από την ΕΕ ας πούμε).

 

Γενικά όποιος θέλει να φύγει καλό είναι να φεύγει, αλλιώς σου μένει το παράπονο και το παράπονο δεν παλεύεται.

 

Άλλωστε η ΕΕ αυτό το σκοπό ύπαρξης έχει, να διευκολύνεται η μεταφορά προϊόντων, εργατικού δυναμικού, πόρων κλπ μεταξύ των κρατών μελών. Έχουμε ένα μεγάλο αβαντάζ που δεν το είχαν οι μετανάστες του 50, του 60, του 70 - ας το εκμεταλλευτούμε λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλωστε η ΕΕ αυτό το σκοπό ύπαρξης έχει, να διευκολύνεται η μεταφορά προϊόντων, εργατικού δυναμικού, πόρων κλπ μεταξύ των κρατών μελών. Έχουμε ένα μεγάλο αβαντάζ που δεν το είχαν οι μετανάστες του 50, του 60, του 70 - ας το εκμεταλλευτούμε λοιπόν!

 

Aντε να δουμε για πόσο θα το έχουμε το πλεονέκτημα!! Και εγω θέλω να φύγουμε! Ο άντρας μου διαφωνει!! Μετανιωσα και για το σπιτι που αγοράσαμε!! Αν δεν το είχαμε (ασχέτως που ΕΥΤΥΧΩΣ δεν πήρανε δάνειο) θα ήταν πιο ευκολο να τον πείσω να πάμε να δουλέψουμε στο εξωτερικο!!

Link to comment
Share on other sites

Νοικιάστε το και φύγετε. Πού είναι το δύσκολο?

 

Αυτό λεω και εγω αλλα....τα επιχειρηματα από την άλλη πλευρα είναι α) τα ενοικια εχουν πεσει φρικτα β) θα μας το ρημαξουν γ) τοσο ωραιο το φτιαξαμε που θες να τρεχουμε...

Γενικα ο άντρας μου είναι της νοοτροπίας "καλα ειμαστε"...δηλ δουλειες εχουμε , δανεια δεν εχουμε κτλ κτλ ...Εγω σκέφτομαι αλλιως...α) τι θα γινει με τις συνταξεις?? β) η δουλεια μας υποβαθμίζεται συνεχως και γ) τι εκπαιδευση θα λαβει το παιδι μας και με τι προοπτικες??

Εγω θελω να φυγω επειδή πιστευω ότι το παιδι στο εξωτερικο θα εχει καλυτερη εκπαιδευση και εμεις θα δουλεύουμε σε περιβαλλοντα πιο ανθρωπινα , με λιγοτερο αγχος και καλυτερες απολαβες...και ας μην εχουμε σπιτι στο εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να φυγω επειδή πιστευω ότι το παιδι στο εξωτερικο θα εχει καλυτερη εκπαιδευση και εμεις θα δουλεύουμε σε περιβαλλοντα πιο ανθρωπινα , με λιγοτερο αγχος και καλυτερες απολαβες...και ας μην εχουμε σπιτι στο εξωτερικο...

Για την εκπαίδευση ατο εξωτερικό εξαρτάται σε πια χώρα θα πας, σε μερικες αν διαθέτεις λεφτά (που σιγουρα α διαθέτεις στον κλάδο σου :wink: )ναι το μέλλον του ειναι εξασφαλισμένο απο τώρα!

 

Γιατι να μην εχεις σπίτι στο εξωτερικό; Γιατι να μην αγορασεις; Μέχρι και αυτο ειναι πιο εύκολο από Ελλάδα (υπάρχουν ενα σωρό αλλα μείον εδώ αλλα αυτο ειναι plus! )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω παντα ειναι οτι το "εξωτερικο" δεν ειναι ενα ενιαιο, ομοιομορφο πραγμα. Το λεω γιατι ακουω μια ζωη οτι μη φυγεις...εδω εχει ηλιο :D Εχει κι αλλου πχ ηλιο, ξερετε τους απαντω, δεν ζουμε στη μοναδικη περιοχη του πλανητη με ηλιοφανεια :lol:

 

Καθε χωρα ειναι διαφορετικη, ακομα και διαφορετικες περιοχες στην ιδια χωρα ειναι διαφορετικες. Εδω ζω εντελως διαφορετικη ζωη στην Αν Αττικη απ ο,τι οταν ζουσα σε αλλη περιοχη στον ιδιο Νομο. Ακομα και ο καιρος διαφερει, καθε μερα το διαπιστωνω αυτο αλλα ρουχα φοραω εδω, αλλα στο κεντρο-μενω με τις ζακετες/παλτο στο χερι.

 

Τα βασικα ειναι α) να θελεις πραγματικα να φυγεις, οποτε τοτε δεν λογαριαζεις ουτε το σπιτι, ουτε τιποτα, β) να βρεις εργασια που να σου αρεσει και να εχει καλες απολαβες και γ) να πας στη χωρα/περιοχη που σου ταιριαζει εσενα.

 

Και το τελευταιο ειναι πολυ σημαντικο. Γιατι ολοι ψαχνουν το τελειο (σε ολα) ενω το σωστο ειναι να ψαχνεις το ιδανικο για τη δικη σου περιπτωση και τις δικες σου αναγκες.

 

Η χωρα μας θα μπορουσε να ηταν παραδεισος οντως. Και ειχε την ευκαιρια. Να εχει υποδομες, να χρησιμοποιει ανανεωσιμες πηγες ενεργειας, να εχει μεγαλη αγροτικη παραγωγη, να αξιοποιει τον τουρισμο της καλυτερα-εδω η μικρη αλλα θαυματουργη Αυστρια ζει πλουσιοπαροχα με τον τουρισμο της και μονο. Ομως οσο οι πολιτικοι μας δεν δουλευουν για εμας αλλα εμας, δεν μπορουμε να περιμενουμε και πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι να μην εχεις σπίτι στο εξωτερικό; Γιατι να μην αγορασεις; Μέχρι και αυτο ειναι πιο εύκολο από Ελλάδα (υπάρχουν ενα σωρό αλλα μείον εδώ αλλα αυτο ειναι plus! )

 

Διοτι αγορασαμε ένα σπίτι με ένα χ ποσο στην Ελλαδα πριν 6 χρόνια και αυτην την στιγμη το σπιτι αν εμπαινα στην διαδικασία να το πουλησουμε θα εισπραταμε (εφόσον βρίσκαμε αγοραστη!) το πολυ το 50% του χ ποσου...διοτι η αξια των ακινητων εχει πέσει κατακόρυφα...και ρευστο άλλο δεν διαθέτουμε...προκειμενου να αποφυγουμε το δάνειο μαζέψαμε ότι ειχαμα και δεν είχαμε για αυτό το σπίτι...στην Αγγλία που ζει μια ξαδελφη μου οι τιμες που ακουσα για αγορα διαμερίσματος αγγιζουν το 1 εκ ευρω...:roll::roll::roll:...στο Λονδινο βεβαια...:wink:

Προσωπικα δεν επιθυμω να παω σε μεγαλουπολη αλλα δεν αντεχω και την πολυυυυυυυυυυ επαρχια...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι για Αγγλία, έχεις και άλλα να σκεφτείς, όπως το ανεπαρκέστατο συνταξιοδοτικό σύστημα και την κακή ποιότητα εκπαίδευσης (εκτός αν τα σκάσεις χοντρά για ιδιωτικό σχολείο, συν τα φροντιστήρια). Και τη δουλειά σου δεν είμαι σίγουρη αν θα τη βρεις ιδιαίτερα αναβαθμισμένη, γενικά ακούω πολλά παράπονα από γιατρούς.

 

Πέραν αυτού όμως, αν πας Αγγλία, πρέπει οπωσδήποτε να βρεις τρόπο να αγοράσεις δικό σου σπίτι. Είναι δικλείδα ασφαλείας για όταν θα βγεις στη σύνταξη.

 

Εγώ θα κοιτούσα να νοικιάσω το σπίτι στην Ελλάδα και να φύγω. Τι θα πει θα σας το ρημάξουν; Τι μπορεί να κάνουν δηλαδή που δεν θα φτιάχνεται όταν και αν κάποια στιγμή γυρίσετε το μέλλον?

 

Στην τελική, αν σκέφτεσαι να φύγεις επειδή τα πράγματα στην Ελλάδα δεν σου αρέσουν, ουσιαστικά ρίχνεις μαύρη πέτρα πίσω σου, καθότι δεν βλέπω να γίνονται ουσιαστικές αλλαγές μέσα στα επόμενα 20+ χρόνια. Άρα το αν το σπίτι στην Ελλάδα υποστεί κάποιες ζημιές ή όχι δεν χρειάζεται να σε απασχολεί - το σπίτι σου θα είναι στην Αγγλία :)

 

Αν σκέφτεσαι να πας μόνο για λίγα χρόνια, για την εμπειρία ή απλά για να δεις πώς είναι, άστο ξενοίκιαστο αρχικά και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Διοτι αγορασαμε ένα σπίτι με ένα χ ποσο στην Ελλαδα πριν 6 χρόνια και αυτην την στιγμη το σπιτι αν εμπαινα στην διαδικασία να το πουλησουμε θα εισπραταμε (εφόσον βρίσκαμε αγοραστη!) το πολυ το 50% του χ ποσου...διοτι η αξια των ακινητων εχει πέσει κατακόρυφα...και ρευστο άλλο δεν διαθέτουμε...προκειμενου να αποφυγουμε το δάνειο μαζέψαμε ότι ειχαμα και δεν είχαμε για αυτό το σπίτι...στην Αγγλία που ζει μια ξαδελφη μου οι τιμες που ακουσα για αγορα διαμερίσματος αγγιζουν το 1 εκ ευρω...:roll::roll::roll:...στο Λονδινο βεβαια...:wink:

Προσωπικα δεν επιθυμω να παω σε μεγαλουπολη αλλα δεν αντεχω και την πολυυυυυυυυυυ επαρχια...:rolleyes:

 

Ναι εχει δίκιο 1εκ για οχι κατι πολύ καλό αλλα οι μισθοί στον κλάδο σου argini ειναι πολλλλυυυυυυυυ υψηλοί !!! Δεν ξέρω την ειδικότητα σου αλλα αν εισαι σε λιγο παραπάνω επίπεδο απο το αρχικό εχεις πολλά προνόμια!! Αυτά βλέπω εδώ και θέλω να κάνω τα παιδιά μου γιατρούς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει δίκιο 1εκ για οχι κατι πολύ καλό αλλα οι μισθοί στον κλάδο σου argini ειναι πολλλλυυυυυυυυ υψηλοί !!! Δεν ξέρω την ειδικότητα σου αλλα αν εισαι σε λιγο παραπάνω επίπεδο απο το αρχικό εχεις πολλά προνόμια!! Αυτά βλέπω εδώ και θέλω να κάνω τα παιδιά μου γιατρούς :wink:
Λογιστές να τα κάνεις. Βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα από τους γιατρούς και με λιγότερες ευθύνες :D
Link to comment
Share on other sites

Λογιστές να τα κάνεις. Βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα από τους γιατρούς και με λιγότερες ευθύνες :D

 

Ο δικός μου ο λογιστής δεν βγάζει οσο ο παιδιατρος μου ,ούτε οσο ο γαστροεντερολογος μου, ούτε οσο ο ορθοπεδικός μου και Θεός φυλάξει ούτε οσο ο παιδονευρολόγος μου! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oχι δεν είναι η Αγγλία η πρώτη επιλογή . Ενδιαφέρουσες θεσεις με καλες αμοιβες εχουμε βρει στην Δανια και στην Σουηδία. Η γνωση αγγλικων τους αρκει...και σου κανουν και δωρεαν μαθηματα όταν εγκατασταθείς...

Να σας πω κατι?? Εμενα με εκνευριζει αυτή η αβεβαιοτητα...ας γινει ότι είναι να γινει και ας παρουμε ολοι τις αποφασεις μας...αργοπεθαίνουμε 5 χρονια τωρα...που θα φτασουμε κανεις δεν ξερει...ας τελειώνουμε ...ας δουμε το τελος του θρίλερ...

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν είναι η Αγγλία η πρώτη επιλογή . Ενδιαφέρουσες θεσεις με καλες αμοιβες εχουμε βρει στην Δανια και στην Σουηδία. Η γνωση αγγλικων τους αρκει...και σου κανουν και δωρεαν μαθηματα όταν εγκατασταθείς...

Να σας πω κατι?? Εμενα με εκνευριζει αυτή η αβεβαιοτητα...ας γινει ότι είναι να γινει και ας παρουμε ολοι τις αποφασεις μας...αργοπεθαίνουμε 5 χρονια τωρα...που θα φτασουμε κανεις δεν ξερει...ας τελειώνουμε ...ας δουμε το τελος του θρίλερ...

 

Σουηδία ε; Πολύ ακριβή!! Άντε μακαρι !

Εχεις δίκιο για αβεβαιότητα αλλα τα καλα έρχονται με ρίσκο!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο λογιστής δεν βγάζει οσο ο παιδιατρος μου ,ούτε οσο ο γαστροεντερολογος μου, ούτε οσο ο ορθοπεδικός μου και Θεός φυλάξει ούτε οσο ο παιδονευρολόγος μου! :wink:

Λογιστές για να δουλεύουν σε επιχειρήσεις μάτια μου, όχι λογιστάκια. Ο παιδονευρολόγος μέχρι να βγάλει χρήματα έχει περάσει 10+ χρόνια αφραγκίας και το πιθανότερο είναι να είναι πνιγμένος στα δάνεια. Ενώ ο λογιστής βγάζει χρήματα από τον καιρό που εκπαιδεύεται ακόμα και μάλιστα καλά. Αρχικός μισθός μετά την εκπαίδευση (δηλαδή σε ηλικία 24-25 χρονών) 35+ χιλιαρικάκια. Δεν τα λες και λίγα. Στα 40 του, αν είναι καλός, βγάζει χαλαρά 100 χιλιάρικα. Και χωρίς ευθύνες ζωής και θανάτου, και χωρίς το παραμικρό άλλο έξοδο.

 

Να σας πω κατι?? Εμενα με εκνευριζει αυτή η αβεβαιοτητα...ας γινει ότι είναι να γινει και ας παρουμε ολοι τις αποφασεις μας...αργοπεθαίνουμε 5 χρονια τωρα...που θα φτασουμε κανεις δεν ξερει...ας τελειώνουμε ...ας δουμε το τελος του θρίλερ...

Όλους τους εκνευρίζει η αβεβαιότητα. Στην αγορά αυτή τη στιγμή δεν κινείται φύλλο. Αλλά μην είσαι σίγουρη πως το τέλους του θρίλερ θα είναι καλό. Μπορεί να είναι η αρχή ενός άλλου θρίλερ. Be careful what you wish for.

Link to comment
Share on other sites

Λογιστές για να δουλεύουν σε επιχειρήσεις μάτια μου, όχι λογιστάκια. Ο παιδονευρολόγος μέχρι να βγάλει χρήματα έχει περάσει 10+ χρόνια αφραγκίας και το πιθανότερο είναι να είναι πνιγμένος στα δάνεια. Ενώ ο λογιστής βγάζει χρήματα από τον καιρό που εκπαιδεύεται ακόμα και μάλιστα καλά. Αρχικός μισθός μετά την εκπαίδευση (δηλαδή σε ηλικία 24-25 χρονών) 35+ χιλιαρικάκια. Δεν τα λες και λίγα. Στα 40 του, αν είναι καλός, βγάζει χαλαρά 100 χιλιάρικα. Και χωρίς ευθύνες ζωής και θανάτου, και χωρίς το παραμικρό άλλο έξοδο.

 

Καλα ειναι και τα 100, αλλα οταν ο άλλος βγάζει 250-300 λίρες για εικοσαλεπτή επίσκεψη (argini τα ακούς;) και ειναι φουλ στις επισκέψεις (ναι στα 40!) βγάζει πολλά περισσότερα απο 100 το χρονο!

 

Ελληνίδα παιδονευρολογος σε γνωστό νοσοκομείο ζητάει 600 ευρω το εικοσαλεπτο και ειναι fully booked!! Δεν ειναι πανω απο 45... Τεςπα οι έλληνες γιατροί εδώ την έχουν δει καπως αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορία!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι και τα 100, αλλα οταν ο άλλος βγάζει 250-300 λίρες για εικοσαλεπτή επίσκεψη (argini τα ακούς;) και ειναι φουλ στις επισκέψεις (ναι στα 40!) βγάζει πολλά περισσότερα απο 100 το χρονο!

 

Ελληνίδα παιδονευρολογος σε γνωστό νοσοκομείο ζητάει 600 ευρω το εικοσαλεπτο και ειναι fully booked!! Δεν ειναι πανω απο 45... Τσέος οι έλληνες γιατροί εδώ την έχουν δει καπως αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορία!

Δεν μετράει μόνο το πόσα βγάζεις αλλά το τι έξοδα έχεις. Αν αποπληρώνεις δάνεια σαν τρελλός και η δουλειά σου έχει έξοδα (όπως έχει η δουλειά του γιατρού - έχεις δει τις τιμές των εγχειριδίων?!!) συν ενοίκιο, λογαριασμοί, εξοπλισμός, σεμινάρια, συνέδρια κλπ. το κέρδος σου δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Κι αν έχεις να πληρώνεις και κανένα βοηθό στο ιατρείο, νοσοκόμα, γραμματέα συν την ασφάλεια (ούτε θέλω να το σκέφτομαι πόσο πληρώνει ένας μεγαλογιατρός για medical indemnity insurance) τα 100 χιλιάρικα είναι πολύ λίγα τελικά... Σημασία δεν έχει ο τζίρος αλλά τι σου μένει στην τσέπη.

 

Δες εδώ πόσο κάτω είναι οι γιατροί συγκριτικά με άλλα επαγγέλματα: http://www.thisismoney.co.uk/money/article-2269520/Best-paid-jobs-2012-Official-figures-national-average-UK-salaries-400-occupations.html

 

Γιατί νομίζεις πως οι Άγγλοι γίνονται μανατζεράδες και όχι γιατροί? Ξέρουν πού είναι το παραδάκι.

 

Τεσπά, η Αργίνη δεν θέλει να πάει Αγγλία οπότε κακώς το συζητάμε. Στη Δανία και στη Σουηδία μπορεί να είναι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετράει μόνο το πόσα βγάζεις αλλά το τι έξοδα έχεις. Αν αποπληρώνεις δάνεια σαν τρελλός και η δουλειά σου έχει έξοδα (όπως έχει η δουλειά του γιατρού - έχεις δει τις τιμές των εγχειριδίων?!!) συν ενοίκιο, λογαριασμοί, εξοπλισμός, σεμινάρια, συνέδρια κλπ. το κέρδος σου δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Κι αν έχεις να πληρώνεις και κανένα βοηθό στο ιατρείο, νοσοκόμα, γραμματέα συν την ασφάλεια (ούτε θέλω να το σκέφτομαι πόσο πληρώνει ένας μεγαλογιατρός για medical indemnity insurance) τα 100 χιλιάρικα είναι πολύ λίγα τελικά... Σημασία δεν έχει ο τζίρος αλλά τι σου μένει στην τσέπη.

 

Δες εδώ πόσο κάτω είναι οι γιατροί συγκριτικά με άλλα επαγγέλματα: http://www.thisismoney.co.uk/money/article-2269520/Best-paid-jobs-2012-Official-figures-national-average-UK-salaries-400-occupations.html

 

Γιατί νομίζεις πως οι Άγγλοι γίνονται μανατζεράδες και όχι γιατροί? Ξέρουν πού είναι το παραδάκι.

 

Τεσπά, η Αργίνη δεν θέλει να πάει Αγγλία οπότε κακώς το συζητάμε. Στη Δανία και στη Σουηδία μπορεί να είναι αλλιώς.

 

Ο άντρας μου ειναι το 3 εγω το 30 και καμμια σχέση τα λεφτά που βγάζουμε.. Ίσως επειδή είμαστε Λονδίνο ενω αυτή ειναι το average

Κοιτά που ειναι οι chartered accountants που λες εσύ

 

Για τους γιατρούς και τα έξτρα να πληρώνουν απο γη τσέπη τους και πάλι ειναι πολλά λεφτά .. Σου λέω συγκεκριμένα γεγονότα και νούμερα.. Ποςο πια θα πληρώνουν για τα έξτρα.

 

Οι Άγγλοι γίνονται μάνατζερ και οχι γιατροί γιατι ειναι παλούκι να πας σε medical school - δεν ειναι τοςο πια δύσκολο να γίνεις μαναντζερ!!

Τεσπα ναι ας το αφήσουμε δεν ειναι και το θέμα μας στο κάτω κατω:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω παντα ειναι οτι το "εξωτερικο" δεν ειναι ενα ενιαιο, ομοιομορφο πραγμα. Το λεω γιατι ακουω μια ζωη οτι μη φυγεις...εδω εχει ηλιο :D Εχει κι αλλου πχ ηλιο, ξερετε τους απαντω, δεν ζουμε στη μοναδικη περιοχη του πλανητη με ηλιοφανεια :lol:

 

Καθε χωρα ειναι διαφορετικη, ακομα και διαφορετικες περιοχες στην ιδια χωρα ειναι διαφορετικες. Εδω ζω εντελως διαφορετικη ζωη στην Αν Αττικη απ ο,τι οταν ζουσα σε αλλη περιοχη στον ιδιο Νομο. Ακομα και ο καιρος διαφερει, καθε μερα το διαπιστωνω αυτο αλλα ρουχα φοραω εδω, αλλα στο κεντρο-μενω με τις ζακετες/παλτο στο χερι.

 

Τα βασικα ειναι α) να θελεις πραγματικα να φυγεις, οποτε τοτε δεν λογαριαζεις ουτε το σπιτι, ουτε τιποτα, β) να βρεις εργασια που να σου αρεσει και να εχει καλες απολαβες και γ) να πας στη χωρα/περιοχη που σου ταιριαζει εσενα.

 

Και το τελευταιο ειναι πολυ σημαντικο. Γιατι ολοι ψαχνουν το τελειο (σε ολα) ενω το σωστο ειναι να ψαχνεις το ιδανικο για τη δικη σου περιπτωση και τις δικες σου αναγκες.

 

Η χωρα μας θα μπορουσε να ηταν παραδεισος οντως. Και ειχε την ευκαιρια. Να εχει υποδομες, να χρησιμοποιει ανανεωσιμες πηγες ενεργειας, να εχει μεγαλη αγροτικη παραγωγη, να αξιοποιει τον τουρισμο της καλυτερα-εδω η μικρη αλλα θαυματουργη Αυστρια ζει πλουσιοπαροχα με τον τουρισμο της και μονο. Ομως οσο οι πολιτικοι μας δεν δουλευουν για εμας αλλα εμας, δεν μπορουμε να περιμενουμε και πολλα πραγματα.

 

Χαρα μου δεν θα βρεις το ιδανικό πουθενά!!

Εμένα μου λείπει να πάω για μπάνιο μετά την δουλειά όπως οι φίλες μου η το να ειναι κοντά στη θάλασσα.. Βαρέθηκα πια αυτο το γκρίζο αλλα α) δεν έχω την αγένεια του έλληνα που βρίζει με το παραμικρό (σορυ μην παρεξηγηθώ κιόλας!) β) οταν θέλω ήλιο πάω ταξίδι (εντάξει δεν ειναι συνέχεια όπως Ελλάδα αλλα κατι ειναι και αυτο) και Γ) δεν έχω γραφειοκρατία.. Ολα ειναι απλα ολα γίνονται με ενα τηλεφώνημα... Τα μείον ειναι πολλά ομως όπου και να πας αλλα σε γενική εικόνα ειναι που εισαι ευτυχισμένος, που βλέπεις μέλλον, που δεν μετράς το εικοσαρακι... Καμμια χώρα δεν ειναι παράδεισος:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου ειναι το 3 εγω το 30 και καμμια σχέση τα λεφτά που βγάζουμε.. Ίσως επειδή είμαστε Λονδίνο ενω αυτή ειναι το average

Κοιτά που ειναι οι chartered accountants που λες εσύ

Οι μισές δουλειές στο τοπ 10 είναι accountants (όχι μόνο chartered). Chief Executives, Financial Managers, Brokers, Financial Institution Managers, ακόμα και Marketing/Sales Managers μπορεί να είναι accountants.

 

Οι τιμές της λίστας είναι όντως χαμηλές σε σύγκριση με το τι μπορεί να βγάλει κανείς στο Λονδίνο, και φυσικά υπάρχουν διαφορές αναλόγως την επιχείρηση, τα χρόνια προϋπηρεσίας κλπ.

 

Πόσο πληρώνουν οι γιατροί για τα έξτρα? Πολλά!!

 

Αλλά είπαμε, δεν είναι της παρούσης :P

 

Καμμια χώρα δεν ειναι παράδεισος

Καμία χώρα δεν είναι παράδεισος, αλλά όταν έχεις επιλέξει να είσαι κάπου, τα βλέπεις όλα λίγο πιο θετικά. Ενώ όταν νιώθεις παγιδευμένος, όλα σου φταίνει. Τουλάχιστον να λέμε πάλι καλά που έχουμε επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και εγώ "νούμερα" για τη γη της επαγγελίας:

 

http://www.independent.co.uk/news/education/education-news/a-quarter-of-teachers-bring-food-into-school-to-help-hungry-pupils-9270143.html

 

Τη Βρετανία τη γνωρίζω αρκετά καλά και διαβάζω από βρετανικά ΜΜΕ, πηγαίνω μια στο τόσο...

 

Απλά ήθελα να πω και εγώ ότι με τα νούμερα κανείς λέει ό,τι θέλει να υποστηρίξει...

 

Αυτό πάει στην κουβέντα ότι εγώ και όλος μου ο κύκλος και οι γνωστοί των γνωστών τους, παιδιά των 90s που δουλεύουν και οι δύο σε ένα ζευγάρι είμαστε βολεμένοι και δεν κοιτάμε τα νούμερα... Καλά μερικοί εξ αυτών επικαλούνται τα νούμερα που αφορούν κάποιους άλλους, δεν στέλνει όμως κανείς τα παιδιά του πεινασμένα στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ, ποια γη της επαγγελίας; Απλά όλα από το αποτέλεσμα κρίνονται, και η εμπειρία των περισσότερων είναι μικρή ή διαφορετικής εμβέλειας.

 

Σχετικά με το άρθρο... αυτό το είχε πει κάποια στιγμή και μια κοπέλα Eλληνίδα που δούλευε καθηγήτρια στην Αγγλία (ότι δηλαδή αγόραζαν φαγητό για τα παιδιά από την τσέπη τους οι καθηγητές) και είχαν πέσει όλοι να τη βγάλουν τρελή και ψεύτρα. Να που τώρα έρχονται να την επιβεβαιώσουν οι αριθμοί...

 

Τελευταία έχουν κυκλοφορήσει διάφορα άρθρα σχετικά με την εκπαίδευση, όχι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά. Θα τα έχεις δει φαντάζομαι. Ίσως επειδή είναι και προεκλογική περίοδος συν ότι είναι και εποχή κινητικότητας στην εκπαίδευση (κάπου τώρα γίνονται οι προσλήψεις για το επόμενο έτος).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...