Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πνευμονια-αντιβιωση και ξανα πυρετος


Recommended Posts

μακάρι αγγελίνα, τι να πω, εχουμε αρρωστοι τοσο καιρό, που ακόμη και η πιθανόητητα να κολλησει και ο μικρος - που πραγματικα δεν ξερω πως δεν εχει πεσει ακομη- και να ξεκινησω νεα εβδομαδα των παθων με σκοτωνει.

 

χωρια που με τοση καταπονηση, παμε σε ακροαστικα, κτλ κτλ.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DFR

    DFR 15 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 13 δημοσιεύσεις

  • robenula

    robenula 9 δημοσιεύσεις

  • BabyCute

    BabyCute 9 δημοσιεύσεις

αυτά ακούω και είμαι τόσο μα τόσο επιφυλακτική με την ομοιοπαθητική..μπορεί να είχε και δίκιο, αλλά πώς αφήνεις ένα παιδι να υποφέρει όταν με την αντιβίωση θα συνέλθει? περαστικά σας. εμείς περάσαμε πνευμονία το καλοκαίρι Ιούλιο εγώ , Αύγουστο η κόρη μου,. ξεκούραση εικοσαήμερο και αντιβίωση και καλό φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και ομοιοπαθητικός η γιατρός μας και έχουμε τις ίδιες φιλοσοφίες. Αλλά όχι στον ίδιο βαθμό. Γιαυτό της φώναξα.

Εχουμε αποφασίσει να την κρατήσουμε και θα παίρνουμε και β' γνώμη απ΄την γιατρό της ιδιωτικής.

 

Μου έχει δώσει βασιλικό πολτό και extrammune. Αλλά η δοσολογία του βασ. πολτού μου φαίνεται λίγη. Και δεν μου τον πίνει νηστική το πρωί - θέλει το γάλα της.

 

Στα ίδια με χθές είναι η μικρή, λίγο παραπάνω ο ξηρός βήχας.

Αναμένουμε....

 

edit:

babycute γράφει στου νοσοκομείου το εξιτήριο και το ενημερωτικό: Πνευμονία οφειλόμενη σε άλλους μη καθορισμένους λοιμογόνους μικροοργανισμούς. Δεν ξέρω πως να την πω. Είναι ιογενής; ή βακτηριδιακή;

 

Νομίζω ότι εννοεί βακτήριο που ειναι και το πιο συνηθισμένο ( συνήθως μετά από κρυωμα) και το πιο χειρότερο αλλά δεν ειμαι σίγουρη αν εννοεί αυτό

Μάλλον πρέπει να την ρωτήσεις γιατί αν ειναι βακτήριο δεν παλεύονται χωρίς αντιβίωση θα ταλαιπωρηθεί άδικα το παιδί

Γνώμη μου αυτό που έχεις να κανείς οταν την πιάνει κρυωμα κανε ότι μπορείς να μην μείνει η μύξα μέσα γιατί αυτή τα δημιουργεί όλα! Το μοναδικό που μας εχει βοηθήσει ειναι υδρατμοί (πολλοί !!) , ένας γέρος υγραντηρας και lavender oil (aromatherapy)

Καντή να φτερνίζεται να τα βγάζει

 

Από όμοιο παθητική το σου έδωσε ακριβώς; Έχεις δοκιμάσει αρκετά; Γιατί θελει δοκιμές συνήθως μέχρι να βρεις το κατάλληλο

Περαστικά ! Θα περάσει που θα παει!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη την ομοιοπαθητική. Την έχουμε και την καμαρώνουμε....!!! Εχει δώσει ιδιοσυγκρασιακό (pulsatilla) εδώ κι ενάμισυ μήνα αλλά θέλουμε να είμαστε λίγο καθαροί από ιωσεις - έστω 5 ημέρες για να τα πάρουμε και να δούμε εάν θα υπάρξει αυτό το "κάτι" που θα δείξει πως το φάρμακο είναι το σωστό.

 

Εχω τον υγραντήρα αχρησιμοποίητο στην αποθήκη. Μάλλον χρειαζόμαστε αφυγραντήρα εμείς. Είμαστε σε παραλία και η υγρασία είναι διαρκώς υψηλή.

Κάνω πάαααρα πολύ ορό στα παιδιά άπαξ και έχουν καταροή. Με 5άρες σύριγγες - κι εγώ κάνω στον εαυτό μου. Δεν τ'αφήνω.

 

moon child, όλα τα σχολεία κι οι παιδικοί άδειασαν μ'αυτή την ίωση. Δεν έπαθαν όλοι τα ίδια όμως - μη φοβάσαι. Κάνε υπομονή κι έχε θετική σκέψη. Εύχομαι περαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την pulsatilla για να βοηθήσει με την ίωση πάρτη όσο εχει την ίωση... Εμάς δεν έκανε τίποτα σε ίωσεις αλλά έκοψε ξαφνικά ένα ξεροβήχα που είχε ο άντρας μου μήνες

Ρωτά την για belladonna και silica υποτίθεται ειναι πολύ καλα

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμασίες και τα τρεις για δυο μέρες το καθένα... Ειδικά στην αρχή του ιού!

 

Υπάρχει κατι πολύ δυνατό το Bacillinum 200 το οποίο μόνο το παίρνεις μια φορά και τελείωσε, να φανταστείς το χρησιμοποιούν για φυματίωση.. Αν θες ρωτά την αν μπορεί να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουραγιο παιδια! Αμαν φετος με τις ιωσεις! Περασαμε ολο το Δεκεμβριο με ιωση της μικρης στα ματια, τα Χριστουγεννα ολοι αρρωστοι με αλλη ιωση, μετα 10 μερες η μικρη πυρετο, 5 μερες ηταν ψιλοκαλα, μετα 2 μερες παλι πυρετο, τωρα εγω εχω γριπη. Δεν εχω ιδεα αν ηταν η ιδια ιωση με τη μικρη.

 

Ποτε να παω παιδια λετε για να με ακροαστουν? Ειχα πυρετο Πεμπτη-Παρ, επεσε, εχθες ημουν νομιζα καλα, απο εχθες το βραδυ ξαφνικα βηχας ασταματητος και σημερα παλι πυρετος. Ποναω ολοκληρη ιδιως στην πλατη...

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία2, εγώ θα πήγαινα στα επείγοντα. Μπορεί να στο γυρνάει κι εσένα σε κάτι άλλο.

 

Φέτος νομίζω ήταν η πιο δύσκολη χρονιά από αρρώστιες. Δε θυμάμαι ξανά τέτοιο πράγμα. Περαστικά και πάλι σε γονείς και παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει κατι πολύ δυνατό το Bacillinum 200 το οποίο μόνο το παίρνεις μια φορά και τελείωσε, να φανταστείς το χρησιμοποιούν για φυματίωση.. Αν θες ρωτά την αν μπορεί να βοηθησει

 

 

Πόσο "δυνατό" μπορεί να είναι; Ο αριθμός 200, διπλα στη δραστική ουσία, σημαίνει ότι βρίσκουμε 1g δραστικής ουσίας ανά 10 εις την 400στή γραμμάρια (η μάζα του γνωστού μας μέρους του σύμπαντος υπολογίζεται στην τάξη του 10 εις την 56η gr, οπότε καταλαβαίνετε πόσα “σύμπαντα” πρέπει να ψάξουμε για να βρούμε 1g φαρμάκου…)!!! Δε θα προβώ σε χαρακτηρισμούς. Είναι τόσο εξόφθαλμο το περί τίνος πρόκειται...

 

Επίσης, πρέπει να κατανοήσουμε ότι το ανοσοποιητικό δουλεύει με έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Η ενίσχυσή του γίνεται είτε με ενδοφλέβια έγχυση ανοσοσφαιρινών είτε με μεταμόσχευση μυελού των οστών. Άλλος "τεχνητός τρόπος" -κάψουλες, ελιξίρια- ΔΕΝ υπάρχει, ρε κορίτσια, ειλικρινά! Ψάξτε λίγο πριν πιστέψετε Ο,ΤΙ σας πασάρουν. Και για το νερό του Καματερού υπήρχε κόσμος και κοσμάκης που ορκιζοταν για τα σούπερ αποτελέσματά του. Έλεος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο "δυνατό" μπορεί να είναι; Ο αριθμός 200' date=' διπλα στη δραστική ουσία, σημαίνει ότι βρίσκουμε 1g δραστικής ουσίας ανά 10 εις την 400στή γραμμάρια (η μάζα του γνωστού μας μέρους του σύμπαντος υπολογίζεται στην τάξη του 10 εις την 56η gr, οπότε καταλαβαίνετε πόσα “σύμπαντα” πρέπει να ψάξουμε για να βρούμε 1g φαρμάκου…)!!! Δε θα προβώ σε χαρακτηρισμούς. Είναι τόσο εξόφθαλμο το περί τίνος πρόκειται...

 

Επίσης, πρέπει να κατανοήσουμε ότι το ανοσοποιητικό δουλεύει με έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Η ενίσχυσή του γίνεται είτε με ενδοφλέβια έγχυση ανοσοσφαιρινών είτε με μεταμόσχευση μυελού των οστών. Άλλος "τεχνητός τρόπος" -κάψουλες, ελιξίρια- ΔΕΝ υπάρχει, ρε κορίτσια, ειλικρινά! Ψάξτε λίγο πριν πιστέψετε Ο,ΤΙ σας πασάρουν. Και για το νερό του Καματερού υπήρχε κόσμος και κοσμάκης που ορκιζοταν για τα σούπερ αποτελέσματά του. Έλεος...[/quote']

 

Για την όμοιο παθητική δεν ειναι άσπρο μαύρο! Δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά ότι κανένα από τα χιλιάδες φάρμακα τους δεν λειτουργεί! Και εγώ ήμουν εναντίων μέχρι που είδα κατι λειτουργεί επιτυχώς στον άντρα μου σε λίγες ώρες οταν η κλασική ιατρική απέτυχε μετά από μηνες προσπαθειών ! Δεν λέω ότι λειτουργούν όλα ούτε πιστεύω στο νερό με μνήμη κλπ αλλά ναό υπάρχουν φυτά που βοηθούν!

 

Δεύτερον εγώ δεν μίλησα πως η όμοιο παθητική μπορεί να βοηθήσει το ανοσοποιητικό! Εγώ μίλησα για ιώσεις καθαρά!

Διαφωνώ για το σχόλιο σου για ανοσοσφαιρινες (οι οποίες παρεμπιπτόντως δεν ενισχύουν το ανοσοποιητικό αλλά το εξισορροπούν) για αυτο και χρησιμοποιούνται σε εξωσωματικές όπου ο οργανισμός ειναι τόση ισχυρός που αποβάλει το έμβρυο (τα έχω πάρει οταν έκανα εξωσωματική )

Υπάρχουν παρα πολύ τρόποι να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό όπως ωμεγα 3 και καλής ποιότητας προβοιοτικα.. Τα πήραμε και τα δυο και είδαμε τεράστια διάφορα οικογενειακως

 

Τρίτον απορώ για τους χαρακτηρισμούς που μας αποδίδεις ('ότι μας πασαρουν' λες και είμαστε αμορφωτες).. Προσωπικά δεν θα μιλαγα ποτέ έτσι σε συμφορουμιτισα

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, ζητώ συγνωμη, αν σε προσέβαλα, αλλά με παρεξήγησες! Αν σας θεωρούσα αμορφωτες δε θα καθόμουν να αναλύσω αυτό που και εγώ το διάβασα από άλλου (και μάλιστα πρόσφατα)ούτε θα έλεγα "ψάξτε το" (τι να ψάξει ο αμόρφωτος;). Η παρότρυνσή μου είχε την ακριβώς αντίθετη χροιά...

 

Οι ανοσοσφαιρίνες χρησιμοποιούνται για ενισχυση του ανοσοποιητικού. Υπάρχουν ειδικές (για παράδειγμα, για την ηπατίτιδα Β) και γενικές.

 

Για την ομοιοπαθητική, αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο σκεύασμα που πρότεινες. Δεν μπορώ να φανταστώ ( και το εννοώ, δεν το λέω ειρωνικά, ε! :) ) πώς μπορεί να έχει την παραμικρή δραστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

BabyCute' date=' ζητώ συγνωμη, αν σε προσέβαλα, αλλά με παρεξήγησες! Αν σας θεωρούσα αμορφωτες δε θα καθόμουν να αναλύσω αυτό που και εγώ το διάβασα από άλλου (και μάλιστα πρόσφατα)ούτε θα έλεγα "ψάξτε το" (τι να ψάξει ο αμόρφωτος;). Η παρότρυνσή μου είχε την ακριβώς αντίθετη χροιά...

 

Οι ανοσοσφαιρίνες χρησιμοποιούνται για ενισχυση του ανοσοποιητικού. Υπάρχουν ειδικές (για παράδειγμα, για την ηπατίτιδα Β) και γενικές.

 

Για την ομοιοπαθητική, αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο σκεύασμα που πρότεινες. Δεν μπορώ να φανταστώ ( και το εννοώ, δεν το λέω ειρωνικά, ε! :) ) πώς μπορεί να έχει την παραμικρή δραστικότητα.[/quote']

 

Δεν πειράζει :-)

 

Οκ δεν μπορείς να φανταστείς γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις, είσαι εναντίον ! Δεν σε κατηγορώ γιατί και εγώ ειμαι κάπου στην μέση

Πέρα από τις αηδίες ότι το νερό εχει μνήμη, δεν πιστεύεις καθόλου ότι υπάρχουν φυτά που γιατρέυουν;

Και γιατί δεν πιστεύεις για το συγκεκριμένο ; Γιατί, πιστεύεις σε αλλά;

Θα μπορούσα να σου πω για το συγκεκριμένο αλλά τι νόημα εχει;

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, δεν είπα ότι δεν πιστεύω στην ουσία! Οι ουσίες μία χαρά δρουν! Η belladona, που ανέφερες πριν, είναι η ατροπίνη, φάρμακο πολύ σημαντικό (λέγεται belladona γιατί κάνει μυδρίαση, δηλαδή μεγάλωμα της κόρης του ματιού και έτσι η γυναίκα φαίνεται πιο όμορφη!). Εκείνο που δεν πιστεύω είναι η δράση ενός διαλύματος με τέτοια αραίωση, ώστε η ουσία να μην υπάρχει μέσα!!! Είπαμε: ένα γραμμάριο της ουσίας βρίσκεται σε μάζα ίση με εκατομμύρια φορές τη μάζα του σύμπαντος! Είναι ασύλληπτο!

 

Εγώ μία χαρά πίστευα στην ομοιοπαθητική, με την έννοια ότι δεν είχα ασχοληθεί και έλεγα ότι κάτι κάνει, δεν μπορεί. Όταν έπεσα τυχαία σε ένα σχετικό άρθρο, συγκλονίστηκα...

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία2, εγώ θα πήγαινα στα επείγοντα. Μπορεί να στο γυρνάει κι εσένα σε κάτι άλλο.

 

Φέτος νομίζω ήταν η πιο δύσκολη χρονιά από αρρώστιες. Δε θυμάμαι ξανά τέτοιο πράγμα. Περαστικά και πάλι σε γονείς και παιδιά!

 

να σου πω κάτι.είναι ύποπτα για πνευμονία τα συμπτώματα, κι εγώ θα πήγαινα για ακτινογραφία .ειδικά ο πόνος στην πλάτη

 

Καλημέρα, συμφωνώ με την babycobra. Εγώ θα είχα πάει ήδη...

Περαστικά.

 

Ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον να στε καλα. Τελικα εχθες επεσε ο πυρετος, μετα απο μερικα ντουζακια, και σημερα ημουν καλα, εκτος απο τον πονο σε πλατη-ποδια, και ο βηχας πολυ λιγοτερος. Πηγα στο Κεντρο Υγειας να με ακροαστουν και να ζητησω αδεια για αυριο. Μου ειπαν εισαι καλα, δεν εχεις ακροαστικα και ο πονος ειναι απο τη γριπη.

 

Μολις γυρισα και εκανα ενα μπανακι, μου ανεβηκε παλι 38,7-τριτη φορα. Τι να πω....θελει ξεκουραση και μεσα, ουτε στο μπαλκονι δεν θα βγω αυριο!!! Γι αυτο και λεω να μη βγαλω ακτινογραφια ακομα, να μεινω μεσα.

 

Συμβουλη για οσους μας διαβαζουν, να μη βγαινουν εξω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρά Μαρία, θα ήταν καλό να πας στο νοσοκομείο ίσως για μία εξέταση καλύτερη; μία εξέταση αίματος ίσως; μία ακτινογραφία;;; Η άτυπη πνευμονία δεν έχει ακροαστικά.

 

Συγνώμη κορίτσια δεν θέλω να παίζω αυτό τον ρόλο αλλά... φύλαγε τα ρούχα σου καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον να στε καλα. Τελικα εχθες επεσε ο πυρετος, μετα απο μερικα ντουζακια, και σημερα ημουν καλα, εκτος απο τον πονο σε πλατη-ποδια, και ο βηχας πολυ λιγοτερος. Πηγα στο Κεντρο Υγειας να με ακροαστουν και να ζητησω αδεια για αυριο. Μου ειπαν εισαι καλα, δεν εχεις ακροαστικα και ο πονος ειναι απο τη γριπη.

 

Μολις γυρισα και εκανα ενα μπανακι, μου ανεβηκε παλι 38,7-τριτη φορα. Τι να πω....θελει ξεκουραση και μεσα, ουτε στο μπαλκονι δεν θα βγω αυριο!!! Γι αυτο και λεω να μη βγαλω ακτινογραφια ακομα, να μεινω μεσα.

 

Συμβουλη για οσους μας διαβαζουν, να μη βγαινουν εξω!

 

Εντάξει ιός θα ήταν μάλλον

Κάτσε μέσα να ηρεμήσεις να κοιμηθείς και πρόσεχε να μην κουράζεσαι το κάνει χειρότερο!!

Περαστικά φιλενάδα!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε' date=' δεν είπα ότι δεν πιστεύω στην ουσία! Οι ουσίες μία χαρά δρουν! Η belladona, που ανέφερες πριν, είναι η ατροπίνη, φάρμακο πολύ σημαντικό (λέγεται belladona γιατί κάνει μυδρίαση, δηλαδή μεγάλωμα της κόρης του ματιού και έτσι η γυναίκα φαίνεται πιο όμορφη!). Εκείνο που δεν πιστεύω είναι η δράση ενός διαλύματος με τέτοια αραίωση, ώστε η ουσία να μην υπάρχει μέσα!!! Είπαμε: ένα γραμμάριο της ουσίας βρίσκεται σε μάζα ίση με εκατομμύρια φορές τη μάζα του σύμπαντος! Είναι ασύλληπτο!

 

Εγώ μία χαρά πίστευα στην ομοιοπαθητική, με την έννοια ότι δεν είχα ασχοληθεί και έλεγα ότι κάτι κάνει, δεν μπορεί. Όταν έπεσα τυχαία σε ένα σχετικό άρθρο, συγκλονίστηκα...[/quote']

 

Αν έχεις πρόχειρο το άρθρο μου το στέλνεις;

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα κι εγώ μια και το έβαλες. Είναι ενδιαφέροντα τα περισσότερα απ' όσα γράφονται αλλά ήδη γνωστά - τουλάχιστον σε εμένα που μου τα εξήγησε η γιατρός πριν ξεκινήσουμε.

Προσωπικά έχω την άποψη ότι υπάρχουν τεράστια κενά γνώσης σε θέματα ιατρικής, μηχανικής και φυσικής/χημείας που σταδιακά καλύπτονται.

Με την λογική πως αν το 1860 έλεγες στον κόσμο πως ένα μεταλλικό κατασκεύασμα πολλών τόνων θα πετούσε χιλάδες χιλιόμετρα, σίγουρα θα ήταν εντελώς αδύνατο ή παράλογο, τόσο όσο και το ξεμάτιασμα ακόμη και σήμερα για μερικούς ρεαλιστές. Είναι όμως γεγονός το αεροπλάνο. Και η αεροδυναμική είναι ίσως μία απ' τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στον χώρο της μηχανικής και φυσικής στην ιστορία.

 

Εγώ στο ξεμάτιασμα πιστεύω, στην προσευχή επίσης, και ασφαλώς στην θρησκεία ως έναν βαθμό, παρόλο που δεν αποδυκνείεται λογικά ή φυσικά ή μηχανικά η επιστημονικά τίποτε απ' αυτά. Κάποια πράγματα δεν τα κατανοούμε αλλά τα υιοθετούμε. Και οι γιατροί παντρεύονται θρησκευτικά. Και οι φυσικοί κάνουν τάματα και τον σταυρό τους...

 

Οσο λοιπόν δεν βλάπτει η ομοιοπαθητική την υγεία και την τσέπη μας, λέμε να την υιοθετήσουμε οικογενειακώς, μήπως και βελτιωθεί έτσι η αντίσταση μας στην ζημιά που έχουν προκαλέσει οι σύγχρονες και αποδεκτές επιστημονικά ορθές κλασσικές τακτικές:

Συμπεριλαμβανομένων και των κτηνιατρικών φαρμάκων που εγχύονται αλόγιστα στα ζώα που τρώμε, στα χημικά εντομοκτόνα που χρησιμοποιούνται στα φρούτα και τα λαχανικά που επίσης τρώμε, στα φάρμακα που αλόγιστα κάποιοι γιατροί ασυνείδητοι δίνουν και ασφαλώς στους νέους ιούς που έχουν ανακαλύψει οι φαρμακοβιομηχανίες είτε στα πλαίσια της αγοράς φαρμάκων & εμβολίων ή στα πλαίσια χημικών πολέμων, οι οποίοι μεταλάσσονται και εξελίσσονται διαρκώς και πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο θα δούμε εμείς ή τα παιδιά μας μπροστά μας τις επόμενες χρονιές!

 

Αυτή η τελευταία παράγραφος κορίτσια μου βγήκε αυθόρμητα και μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι που την έγραφα. Αλλά έτσι είναι δυστυχώς.

Συγνώμη κι όλας για το οφ τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

ας επαναφέρω το θέμα μια που με καιει κι εμένα αυτές τις μέρες...

Η κόρη μου ξεκίνησε πριν απο 15 μερες με βηχα, φλέματα και πολλές μύξες. ην πήγα στο γιατρό,δεν είχε ακροαστικά, ξεκίνησε aerolin και aerious, μετά απο 3 μέρες πονούσε το αυτί της, την ξαναπήγα στο γιατρό και πήρε σταγόνες για τα αυτιά, ξαναπήγαμε την Πέμπτη που μας πέρασε και ήταν καλά και τα αυτάκια και ο βήχας ήταν πολύ λίγος οπότε σταματήσαμε το aerolin. Απο χτές το πρωί ξεκίνησε ξανά βήχας και πυρετός 39! Έκανε και μια διάρρια και το απόγευμα είχε και συχνοουρία... Θα την ξαναπάω το απόγευμα στο γιατρό. Τι να είναι πάλι αυτό; Αλλη ίωση ή ξανακύλησε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα daisy δεν είναι το παιδί καλά - ακόμη δέκατα έχει, ανορεξία και καμία όρεξη να παίξει. Ο βηχας έγινε ξαφνικά παραγωγικός (χωρίς καμία καταροή), κι ο πόνος στην κοιλίτσα επιμένει αλλά είναι λιγότερος.

Η απάντηση σε όοοοοοολο αυτό το μετακύλισμα που έχουμε τραβήξει, απ' την πρώτη στιγμή της γρίππης, μετά με την πνευμονία, κλπ κλπ, από γιατρό ιδιωτικού που μίλησα τηλεφωνικά, είναι ότι ο νέος αυτός ιος της γρίππης έχει την ικανότητα να μεταλάσσεται και να εξελίσσεται με διαφορετικούς τρόπους στον κάθε οργανισμό.

Δεν ξέρω ως που φτάνει αυτό και αν αληθεύει, τα παιδιά όμως ταλαιπωρούνται αλύπητα πια... :(

Link to comment
Share on other sites

λές να είναι γρίπη; Εσείς τραβήξατε μεγάλη ταλαιπωρία. Κι εγώ τώρα με τον πυρετό έχω αγχωθεί γιατί πρίν δεν είχε. Γενικά όμως είναι καλά, απλά τρώει μικρότερη ποσότητα. Να ζητήσω τέστ για γρίπη; Λογικά αυτή τη φορά θα πάρει αντιβίωση, ήδη μετανιώνω που δεν πήρε για το αυτί γιατί αν είχε πάρει μάλλον τώρα δε θα είχε πυρετό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες υπάρχει ο υπότυπος Β της γρίπης. Πριν από λίγο καιρό κυκλοφορούσε ο (πιο σοβαρός) υπότυπος Α.

 

ΥΓ (σχετικά με το σχόλιο της xena) : το άρθρο το παρέθεσα μόνο για την ομοιοπαθητική. Τα σχόλιά του στο θρησκευτικό και το πολιτικό κομμάτι είναι τελείως άλλη ιστορία. Επίσης, ο παραλληλισμός με το αεροπλάνο δεν είναι και πολύ εύστοχος, καθώς δε μιλάμε, απλώς, για αδυναμία εφαρμογής των κανόνων της φυσικής και της χημείας (όπως ήταν η κατασκευή του αεροπλάνου το 1860), αλλά για πλήρη κατάλυσή τους (βλέπε μνήμη νερού).

 

Τέλος, τα ομοιοπαθητικά φάρμακα και οι ομοιοπαθητικές υπηρεσίες δεν είναι δωρεάν, άρα βλάπτουν την τσέπη μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...