Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπολα και τρόφιμα??


bobonela

Recommended Posts

Βρε κορίτισια, έχω σαλτάρει.... με όλα αυτά που λένε συνεχώς οι On line ειδήσεις. Κάθε λίγη ώρα και ένα κρούσμα σε κάποιο μέρος εκτός Αφρικής. Ο.Κ. κολλάει από επαφή με σταγονίδια κλπ. Ομως.... όταν αυτοί που είναι φορείς και δεν το ξέρουν ακόμη εργάζονται σε κάποια αλυσίδα παραγωγής όπως π.χ. η συσκευασία Μπανανών !!!! που κατεξοχήν εισάγονται από την Αφρική, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν αφήσει ιδρώτα ή σταγονίδια από βήχα επάνω στις μπανάνες???????

Είναι ασφαλείς οι μπανάνες ή να αρχίσω να τρελαίνομαι?????:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο δεν το ειχα σκεφτει!!! μεταδιδεται με τα σωματικα υγρα,αυτο που δεν ξερω ειναι ποσο ζει ο ιος στα υγρα αυτα...αν εχουμε γιατρο αναμεσα μας, ας μας πει την γνωμη του please

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν τα κρούσματα εκτός Αφρικής δεν είναι τελείως άσχετα με Αφρική π.χ. ένας άντρας που πέθανε στην Αμερική ήταν λιβεριανής καταγωγής και κόλλησε ενώ βρισκόταν στη Λιβερία και μια Ισπανίδα νοσοκόμα που είναι άρρωστη κόλλησε ενώ εργαζόταν σε μονάδα ασθενών με έμπολα. Είχαν όλοι έρθει σε επαφή με ασθενείς και όχι με αντικείμενα που είχαν πιάσει οι ασθενείς.

 

Αν είσαι φορέας και δεν το ξέρεις δεν μπορείς να μεταδώσεις τον ιό. Η μετάδοση γίνεται μόνο μετά την εμφάνιση των συμπτωμάτων.

 

Τα κρούσματα έμπολα είναι κυρίως στη Λιβερία, τη Γουινέα και τη Σιέρα Λεόνε. Δεν ξέρω αν εισάγει κανείς μπανάνες ή άλλα φρούτα από αυτές τις χώρες ή αν έχουν παρθεί μέτρα για να σταματήσουν οι εισαγωγές ή να ελεχθούν. Λογικά κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχει γίνει αν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης εξ αποστάσεως, αλλιώς θα υπήρχαν πολύ περισσότερα κρούσματα έμπολα εκτός Αφρικής.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οντως, οτι αν υπηρχε κινδυνος μεταδωσης απο τα τροφιμα που εξαγονται, θα υπηρχαν πολλα κρουσματα σε ολο τον κοσμο ή τουλαχιστον στις χωρες που τα εισαγουν...δεν εχει ακουστει κατι...αλλα ειναι μια ευλογη απορια το αν ενας ασθενης εξακολουθει να δουλευει οταν νοσησει, αν το φρουτο πχ που θα εχει πιασει, μπορει να μεταδωσει τον ιο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ δεν το ειχα σκεφτει... εγω δεν σκεφτομαι τα σταγονιδια αλλα τα έντομα που βρίσκονται κατα καιρούς στα φρούτα (ουκ ολίγες αραχνες έχουν βρεθεί .. Αν ειναι καμμια απο Αφρική τι γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, ο ιος ζει 1-2 24ωρα εκτος σωματος. Δευτερον, πως το σκεφτηκατε ολο αυτο? Τριτον, αν σας μπει ιδεα, παρτε μπανανες Εκουαδορ κι οχι Αφρικης...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτισια, έχω σαλτάρει.... με όλα αυτά που λένε συνεχώς οι On line ειδήσεις. Κάθε λίγη ώρα και ένα κρούσμα σε κάποιο μέρος εκτός Αφρικής. Ο.Κ. κολλάει από επαφή με σταγονίδια κλπ. Ομως.... όταν αυτοί που είναι φορείς και δεν το ξέρουν ακόμη εργάζονται σε κάποια αλυσίδα παραγωγής όπως π.χ. η συσκευασία Μπανανών !!!! που κατεξοχήν εισάγονται από την Αφρική, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν αφήσει ιδρώτα ή σταγονίδια από βήχα επάνω στις μπανάνες???????

Είναι ασφαλείς οι μπανάνες ή να αρχίσω να τρελαίνομαι?????:confused:

 

 

Σημερα κουβεντιαζα με εναν φιλο γιατρο και μου τα ειπε πολυ μαυρα.

Φοβαμαι πολυ. Φοβαμαι τα σχολεια.

 

Σχετικα με τις μπανανες, αφου ο ιος ζει μια ημερα οπως ειπε μια κοπελα τοτε δεν πρεπει να φοβομαστε.

 

Αν δε βρεθει εμβολιο η φαρμακο ο κινδυνος ειναι υπαρκτος και για την Ευρωπη και δεν θα περιοριστει σε μεμονωμενα περιστατικα .

Και η γριπη των χοιρων ετσι ειχε ξεκινησει και τελικα εξαπλωθηκε παντου.

Μονο που η γριπη ηταν μια απλη ιωση τελικα.

 

Ο Θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν μεταλλαχθει ο ιος, δεν κινδυνευουμε αμεσα. Και γιατι να μεταλλαχθει να μου πειτε?? Ε εκει παει το ο ΄ Θεος βοηθος ΄.

Για τα τροφιμα μην ανησυχειτε οσο ισχυουν τα δεδομενα τα σημερινα....δεν ζει ο ιος , ακομη και αν εχουν παει σωματικα υγρα, μετα απο τοσο χρονο.

Η γριπη των χοιρων ειναι εντελως διαφορετικη...κολλαει με τον αερα και σε χρονο επωασης ;) .

Ηρεμια λιγακι να εχουμε και να μην ακουμε τις ηλιθιοτητες που βαζει ο καθε δημοσιογραφισκος....

Το εμβολιο θα παρασκευαστει και θα εγκριθει...σιγουρα... Το θεμα ειναι αν θα το κανουμε :) .... Τωρα παρακαλαμε να υπηρχε και οταν ερθει η ωρα θα βρουμε χιλιους λογους για να μην το κανουμε.

Εγω με τα σημερινα δεδομενα δεν θα το εκανα....αν μεταλαχθει το στελεχος θα το συζητουσα.... Αυτο που παρακαλαω ειναι αν εβρισκαν το φαρμακο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια εγώ όλα αυτά τα φοβάμαι πάρα πολύ αλλά όχι ως προς τους ιους αλλά ως προς τα εμβόλια. Νομίζω κινδυνεύουμε περισσότερο εαν εμβολιαστούμε!

Πχ με κάποια γρίπη που είχε γίνει ντόρος πρόσφατα το εμβόλιο ήταν μούφα για να μειώσουν τον πληθυσμό και το ξέρω από έγκυρη πηγή όπως από την ίδια πηγή ξέρω και ότι έχει δοθεί σήμα στην χώρα μας στα νοσοκομεία άτομα άνω των 75 να μην τα "προσέχουνε" ιδιαίτερα για να μειώσουν επίσης τον πλυθησμό....Μετά από αυτά ποιόν και τι να εμπιστευτείς....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Πχ με κάποια γρίπη που είχε γίνει ντόρος πρόσφατα το εμβόλιο ήταν μούφα για να μειώσουν τον πληθυσμό και το ξέρω από έγκυρη πηγή ..

Βρε Σοφία μου, υπάρχει ΕΓΚΥΡΗ πηγή για μια τετοια πληροφορία?...

 

Για τον ιό έμπολα, προς το παρόν το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερωθουμε όσο γίνεται περισσότερο, για να μην προλάβουν να αναπτυχθούν μύθοι και βλέπουμε... Στο μαμαδοφόρουμ ο φόβος είναι πολλαπλάσιος και δικαιολογημένα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Σοφία μου, υπάρχει ΕΓΚΥΡΗ πηγή για μια τετοια πληροφορία?...

 

Για τον ιό έμπολα, προς το παρόν το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερωθουμε όσο γίνεται περισσότερο, για να μην προλάβουν να αναπτυχθούν μύθοι και βλέπουμε... Στο μαμαδοφόρουμ ο φόβος είναι πολλαπλάσιος και δικαιολογημένα!

 

Ναι κοπέλα μου δυστυχώς.... γιατρός μου το είχε πει....:(

Απλά έπιανε κυρίως στον "άμαχο" πληθυσμό πχ. άτομα με καρκίνο, παππούδες κλπ...

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρησε μου την επιμονή: σου ειπε (ένας, κάποιος) γιατρος ότι βγηκε στην κυκλοφορία εμβόλιο για να σκοτωσει ανθρωπους, προκειμένου να μειωθει ο πληθυσμος?

...Κι εσυ το πιστεψες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχωρησε μου την επιμονή: σου ειπε (ένας, κάποιος) γιατρος ότι βγηκε στην κυκλοφορία εμβόλιο για να σκοτωσει ανθρωπους, προκειμένου να μειωθει ο πληθυσμος?

...Κι εσυ το πιστεψες?

 

Ναι κορίτσι μου όχι ακριβώς έτσι "για να σκοτώσει ανθρώπους" αλλά ότι το εμβόλιο δεν έσωζε κιόλας και ότι καλό ήταν να μην γίνεται στους μεγάλους ανθρώπους, άρρωστους κλπ γιατί η επίδραση του μπορεί να ήταν αρνητική και γενικά αυτό με την μείωση του πληθυσμού ναι γενικά ισχύει (όχι μόνο με το εμβόλιο αλλά γενικά). Δεν είναι ότι θα το κάνεις και θα πάθεις κάτι οπωσδήποτε παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο όπως ο οργανισμός του κάθε ανθρώπου κλπ.

Ε τι να κάνω το πίστεψα!:D

Γενικά είμαι επιφυλακτικός άνθρωπος και κάτι τέτοια τα πιστεύω ή ακόμα και αν έχω αμφιβολία είμαι γενικά "αρνητικός" και "απαισιόδοξος" άνθρωπος...

Πες με χαζη!!!!:D

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω χαζους λεω οσους προσπαθουν να τρομοκρατησουν τον κοσμο με τετοια σεναρια όχι οσους τα πιστευουν.... Γιατι οι πρωτοι ξερουν 2-3 πραγματα παραπανω και θα επρεπε να μη τρεπουν τη χωρα στο σκοταδισμο .....anyway,,,,Μην πιστευετε αηδιες....όχι για να μου κανετε τη χαρη ( :P ) αλλα γιατι μονο κακο κανουν αυτές οι σκεψεις....

Link to comment
Share on other sites

εγω χαζους λεω οσους προσπαθουν να τρομοκρατησουν τον κοσμο με τετοια σεναρια όχι οσους τα πιστευουν.... Γιατι οι πρωτοι ξερουν 2-3 πραγματα παραπανω και θα επρεπε να μη τρεπουν τη χωρα στο σκοταδισμο .....anyway,,,,Μην πιστευετε αηδιες....όχι για να μου κανετε τη χαρη ( :P ) αλλα γιατι μονο κακο κανουν αυτές οι σκεψεις....

 

:D Τι να πω και γω... ότι μου είπαν σας λέω!!! Μετά δεν ξέρεις ποιον να πιστέψεις....:confused:

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες μπανάνες εισάγονται από λατινική αμερική. κυρίως παναμά κλπ. ελπίζω να νοιώθεις πιο ασφαλής τώρα. απλά να ξέρεις ότι κόβονται όταν ακόμα είναι άγουρες καταπράσινες, νομίζω ότι ψεκάζονται και κάποιες ουσίες για συντήρηση και έρχονται σε μεγάλα κοντένινερ πλοία....φρίκαρες....εεεε τι νόμιζες καλή μου ότι την κόβουν από το δέντρο και στην φέρνουν την επόμενη στον μανάβη!!! Lol

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...