Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5 χρονων και του κουναει το δοντι λογικο για την ηλικια του?


Recommended Posts

Καλη μερα καλο μηνα! Ο γιος μου εκλεισε τα 5ετη τον Μαϊο. Χθες ηλθε και μου ειπε περιχαρης οτι κουναει το δοντι του.:| Εγω σοκαριστηκα γιατι νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις... πειτε μου την γνωμη σας υπαρχει αλλα παιδακι που κουναγε το δοντι τους τοσο νωρις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είναι νωρίς!

 

Έχω δει πολλά παιδάκια στην ηλικία των 5 που αρχίζουν να αλλάζουν δόντια. Εξαρτάται και από το πότε εμφανίστηκε το πρώτο δοντάκι στη βρεφική ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ μην αγχώνεσαι...

 

Εμένα είχε αγχωθεί η κόρη μου στο νήπιο (γύρω στα 5), γιατί πολλά παιδάκια είχαν ήδη αλλάξει 2-3 δόντια και εκείνη κανένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι σχετικό; Έχω παρατηρήσει ότι τα νέα δοντάκια βγαίνουν λίγο πιο κίτρινα από τα νεογιλά... είναι φυσιολογικό αυτό; Όσο και να τα βουρτσίσει δεν γίνονται τόσο λευκά όσο τα νεογιλά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό; Έχω παρατηρήσει ότι τα νέα δοντάκια βγαίνουν λίγο πιο κίτρινα από τα νεογιλά... είναι φυσιολογικό αυτό; Όσο και να τα βουρτσίσει δεν γίνονται τόσο λευκά όσο τα νεογιλά.

 

Αντε..? θα το παρατηρησω αυτο που λες ευχαριστω ρε κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αντε..? θα το παρατηρησω αυτο που λες ευχαριστω ρε κοριτσια

 

Απλώς να σου πω ότι ρώτησα οδοντίατρο για αυτό που λέγαμε (ότι τα νέα δοντάκια βγαίνουν λίγο πιο ας πούμε "κίτρινα" από τα νεογιλά) και μου είπε ότι πάντα έτσι γίνεται.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να σου πω ότι ρώτησα οδοντίατρο για αυτό που λέγαμε (ότι τα νέα δοντάκια βγαίνουν λίγο πιο ας πούμε "κίτρινα" από τα νεογιλά) και μου είπε ότι πάντα έτσι γίνεται.:mrgreen:[/QUOT

 

εξ επ αν έκαθεν δηλαδή εεεε? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι οντως φυσιολογικο. Οσο γρηγοροτερα εχουν βγαλει τα νεογιλα, τοσο γρηγοροτερα πεφτουν και βγαινουν τα μονιμα.

Ο δικος μου αρχισε τα σαλια και τη γκρινια 3 μηνων (μολις δηλαδη σταματησαν τα γοερα κλαματα απο κολικους ολη νυχτα), εβγαλε το πρωτο δοντι 6 μηνων. Ενος ετους ειχε ηδη βγαλει 8 δοντια. Τεσσεραμιση και κατι επεσε το πρωτο νεογιλο και συνεχιζουμε ακαθεκτοι. Τωρα βγαζει κατι δοντια που συνηθως πεφτουν 1,5-2 χρονια αργοτερα στα περισσοτερα παιδια.

Ξερω και ενα κοριτσακι που ανετειλλε το πρωτο της νεογιλο δοντι οταν ηταν 3 μηνων και αγορακι που ενος ετους ειχε ενα μονο δοντι.

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα. Ναι και τα δικα μας μονιμα δοντια ειναι μπεζ συγκριτικα με τα νεογιλα. Στην αρχη νομιζα οτι ειναι κληρονομικο, γιατι κανεις μας δεν εχει ολολευκα δοντια. Αλλα τελικα ετσι ειναι. Κριμα γιατι πολυ μου αρεσαν αυτα τα μικρουλια καταλευκα δοντακια. Τουλαχιστον να ειναι γερα νασ μην ταλαιπωρουνται στους οδοντιατρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Η κόρη μου κλείνει τα 5 τον Γενάρη κ σήμερα αφού μου παραπονέθηκε ότι πονάει το δόντι της, διαπίστωσα ότι κουνιέται...Μίλησα με την παιδίατρο μας κ μου είπε ότι είναι οριακά νωρίς  για να πέσουν τα πρώτα δόντια αλλά δε πειράζει κ ότι μπορεί να συμβεί .Έχει τύχει ή ακούσει καμία σας κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , dama87 είπε:

Καλημέρα! Η κόρη μου κλείνει τα 5 τον Γενάρη κ σήμερα αφού μου παραπονέθηκε ότι πονάει το δόντι της, διαπίστωσα ότι κουνιέται...Μίλησα με την παιδίατρο μας κ μου είπε ότι είναι οριακά νωρίς  για να πέσουν τα πρώτα δόντια αλλά δε πειράζει κ ότι μπορεί να συμβεί .Έχει τύχει ή ακούσει καμία σας κάτι αντίστοιχο;

η κορη μου ηταν λιγο μεγαλυτερη οταν βγηκε το πρωτο.5χρ κ 4μ

μεσα λιγοτερο απο 2χρ εχουν βγει 12,κ απο καινουρια εχουν φυτρωσει τελειως 8.περασε μια φαση που συνεχεια καποιο κουνιοταν

κ γενικα εχω ακουσει πολλα παιδακια να βγαζουν δοντι απο τα νηπια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dama87 είπε:

Καλημέρα! Η κόρη μου κλείνει τα 5 τον Γενάρη κ σήμερα αφού μου παραπονέθηκε ότι πονάει το δόντι της, διαπίστωσα ότι κουνιέται...Μίλησα με την παιδίατρο μας κ μου είπε ότι είναι οριακά νωρίς  για να πέσουν τα πρώτα δόντια αλλά δε πειράζει κ ότι μπορεί να συμβεί .Έχει τύχει ή ακούσει καμία σας κάτι αντίστοιχο;

Καλημέρα! Ναι είναι φυσιολογικό, είναι λίγο πιο νωρίς από το μέσο όρο, αλλά φυσιολογικό, όπως είπε κ η γιατρός σας. Συνήθως τα κορίτσια προηγούνται στην αλλαγή δοντιών, δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/10/2021 at 12:29 ΜΜ, dama87 είπε:

Ευχαριστώ πολύ Κορίτσια.Η αλήθεια είναι ότι επαθα ένα σοκ το πρωί!

Κι εμενα η κορη μου εκλεισε τα 5 το Μαιο και τα κατω τα αλλαξε τον Ιανουαριο, δηλαδη 4 ετων και 8 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...