Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερώτηση όσον αφορά στην εισαγωγή στερεάς τροφής στους 5μιση μήνες


sandy_b

Recommended Posts

χαίρετε

 

απολαμβάνω την ευλογία του θηλασμού κι έχω την τύχη το γάλα μου να ναι υπεραρκετό για το 6 (παρά μίας εβδομάδας) μηνών μωράκι μου μέχρι στιγμής...στην τελευταία επίσκεψη του ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω κρέμα ρυζάλευρο του εμπορίου, πριν ολοκληρωθούν οι 6μήνες (περίπου στους 5μιση) με μικρή ποσότητα στην αρχή (30ml) η οποία προοδευτικά θα αυξάνεται...ο μπεμπούλης μου όμως αντιστέκεται σθεναρά στην κρεμούλα..στη δεύτερη κουταλιά δεν κλείνει καν το στόμα του και αφήνει απλά την κρέμα να κυλίσει έξω...περιττό να πω ότι με το που δει σκεύος με κουτάλι να τον πλησιάζει βάζει τα κλάματα....επιμένω και καταλήγουμε σε μικροκρίσεις που σταματάνε με το που τον βάλω στο στήθος...υπάρχει καμία συμβουλή διαθέσιμη?? σκέφτομαι να βάλω μέλι...επιτρέπεται??μήπως είναι νωρίς για κρέμα???στο βιβλιάριό του γράφει πως η εισαγωγή στερεάς τροφής γίνεται μετά τη συμπλήρωση του 6μηνου...plz help

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μέλι να μην του βάλεις, πρώτον δεν επιτρέπεται πριν τους 12 μήνες και δεύτερον γιατί να συνηθίζει στις γλυκές γεύσεις; Εμένα μου φαίνεται ότι το μωρό σου απλά δεν είναι έτοιμο να φάει. Δεν είναι όλα τα μωρά έτοιμα στους 5 ή 6 μήνες. Εμείς ξεκινήσαμε στερεές στους 6.5 μήνες για αυτό το λόγο. Στη θέση σου δεν θα τον πίεζα, θα σταματούσα μετά την πρώτη κουταλιά και θα του έδινα αν ήθελε το κουτάλι να το κρατήσει για να παίζει. Μην αγχώνεσαι γιατί του μεταφέρεις το άγχος σου και αντιδρά. Να προσπαθήσεις να δείτε το φαγητό σαν παιχνίδι. Να του μιλάς γλυκά, να του τραγουδάς, να του χαμογελάς και να του δίνεις κουταλίτσα. Αν θέλει μόνο μία, ας φάει μόνο μία. Αύριο πάλι μία, μεθαύριο πάλι μία, παραμεθαύριο θα φάει δύο, σε μια βδομάδα θα φάει τρεις. Σιγά σιγά θα γίνουν όλα.

 

Την κρέμα με τι γάλα την φτιάχνεις; Είναι πηχτή ή νερουλή;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. ακολουθώ τις οδηγίες του κουτιού, με νερό δηλαδή..στην αρχή δοκίμασα τη δοσολογία του κουτιού και μετά την έκανα λίιιιγο πιο αραιή, αλλά η αντίδραση ήταν η ίδια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ρυζάλευρο καλό είναι να το φτιάχνεις με γάλα, και μάλιστα με το γάλα που έχει συνηθίσει το μωρό να πίνει, δηλαδή στην περίπτωσή σου το δικό σου. Και για αρχή να είναι αραιό γιατί το μωρό δεν έχει συνηθίσει τα πηχτά. Η κρέμα που χρησιμοποιείς είναι Άνθος Ορύζης ή κάποια άλλη (π.χ. κρέμα βανίλια)? Μπορεί να μην του αρέσει η γεύση ή μπορεί να δυσκολεύεται να καταπιεί, οπότε δοκίμασε άλλη γεύση, πιο αραιή/πιο πηχτή και χαλαρά - μην περιμένεις να μάθει να τρώει μέσα σε μια μέρα. Ίσως είναι καλό να σταματήσεις την προσπάθεια για μερικές μέρες ώστε να μην πιέζεται το μωρό - εκτός αν υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος που πρέπει να αρχίσετε άμεσα στερεές.

Link to comment
Share on other sites

το μωρο μεχρι πριν λιγες μερες επινε μονο γαλα ειναι λογικο κ επομενο να μην τρωει τοσο ευκολα απο την αρχη κ μεγαλη ποσοτητα!! υπαρχουν βεβαια παιδακια που τρωνε απο την 1η κουταλια αλλα υπαρχουν κ αλλα που υστερα απο 2 χρονια μετραμε τις κουταλιες!! εγω θα σου προτεινα να γυρισεις για λιγες μερες στον θηλασμο παλι κ ξαναπροσπαθεις παλι.τωρα εαν δεν τρωει ετοιμη κρεμα μην σκασεις κιολας,κενες θερμιδες ειναι που δεν προσφερουν κατι στο μωρο

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...