Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοιχτο πανεπιστημιο


maspir

Recommended Posts

Χρόνια πολλά, κληρώθηκα στο σπουδές στην εκπαίδευση, θα το παρακολουθήσω αλλά : η Πάτρα απέχει 3 ώρες το λιγότερο με αυτοκίνητο, έχω 2 παιδάκια 5 και 2,5 και δουλεύω σε σχολείο στο οποίο καθημερινά κάνω 100 χιλ/ρα να πάω.

Δέχομαι συμβουλές για θεματικές ενότητες, πόσες και ποιες μου προτείνεται.

Θέλω να ενημερωθώ πόσο απαραίτητο είναι να πάω στις συναντήσεις καθώς και πόσες ώρες περίπου την εβδομάδα θα διαβάζω ανά ενότητα.

Όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποντικάκι...δημιουργούνται τμήματα σε αρκετές μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, οπότε δεν είσαι αναγκασμένη να έρχεσαι στην Πάτρα για να παρακολουθείς τις παραδόσεις;)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, κληρώθηκα στο σπουδές στην εκπαίδευση, θα το παρακολουθήσω αλλά : η Πάτρα απέχει 3 ώρες το λιγότερο με αυτοκίνητο, έχω 2 παιδάκια 5 και 2,5 και δουλεύω σε σχολείο στο οποίο καθημερινά κάνω 100 χιλ/ρα να πάω.

Δέχομαι συμβουλές για θεματικές ενότητες, πόσες και ποιες μου προτείνεται.

Θέλω να ενημερωθώ πόσο απαραίτητο είναι να πάω στις συναντήσεις καθώς και πόσες ώρες περίπου την εβδομάδα θα διαβάζω ανά ενότητα.

Όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.:wink:

 

Χρονια πολλά συναδέλφισσα και με το καλό οι σπουδές σου!

 

Εγώ είμαι στην 4η και τελευταία ενότητα στο Σπουδές στην Εκπαίδευση κι από Σεπτέμβριο ξεκινώ τη διπλωματική.

Να σου δώσω τις πιο βασικές πληροφορίες:

οι ΟΣΣ οργανώνονται σε Αθήνα, Θεσ/κη οπωσδήποτε και συνήθως Πάτρα&Ηράκλειο (ανάλογα με το πόσοι θα δηλώσουν κάθε ενότητα). Εγώ έχω παρακολουθήσει ως τώρα τις ενοτητες 50, 60, 64 και φέτος έχω την 65. Από όλες οι πιο εύκολη ήταν η 64 (ανοιχτή κι εξ΄αποστάσεως εκπαίδευση) γιατί και ο καθηγητής ήταν εξαιρετικός και οι εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία. Η 50 είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αλλά μου βγήκε το λάδι και στη μελέτη και στις εξετάσεις που τα θέματα ήταν πανδύσκολα. Η 60 έχει επίσης τρομερό ενδιαφέρον αλλά οι καθηγήτρια (όπως και οι υπόλοιπες της συγκεκριμένης ενότητας) δεν βοηθούσε καθόλου στην επίλυση των αποριών. Το καλό ήταν ότι τα θέματα των εξετάσεων ήταν βατά και αναμενόμενα. Φέτος στην 65 η σύμβουλος είναι εξαιρετική και το αντικείμενο -προς το παρόν τουλάχιστον- είναι βατό και χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα με την 64 που είναι εισαγωγικό μάθημα και εύκολο, ώστε να συνηθίσεις στη διαδικασία του ΕΑΠ. Μου είχαν συστήσει να αποφύγω την 61 γιατί θεωρείται πάρα πολύ δύσκολη (παρόλ' αυτά νομίζω ότι θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον αν είσαι φιλόλογος).

Η παρακολούθηση των ΟΣΣ δεν είναι βέβαια υποχρεωτική αλλά είναι πολύ διαφωτιστική σχετικά με τη γραφή της εργασίας που θα ακολουθεί. Την πρώτη χρονιά μου στο ΕΑΠ ήμουν Σαντορίνη και πήγα στην 1η ΟΣΣ για να δω τι γίνεται και στην τελευταία που δουλέψαμε παλιά θέματα εξετάσεων. Εξέτασε μήπως σε βολεύει καλύτερα κάποια άλλη πόλη πλην της Πάτρας, είτε με αυτοκίνητο είτε με ΚΤΕΛ. Οι συναντήσεις γίνονται Σάββατο πρωί ή απόγευμα.

Σχετικά με το διάβασμα. Είναι νομίζω προσωπική υπόθεση. Δηλ. στην πρώτη ενότητα που πήρα, την 50, που η ύλη ήταν πολύ εκτενής, διάβαζα συνέχεια (ο μεγάλος μου τότε ήταν 3 και ο μικρός 1). Οχι καθημερινά αλλά δεν άφηνα να πάει 10 μέρες πριν παραδώσω εργασία για να διαβάσω. Τις επόμενες χρονιές ήμουν πιο άνετη γιατί είχα συνηθίσει στο ρυθμό του διαβάσματος και των εργασιών. Οι εργασίες είναι 4 σε κάθε ενότητα και πρέπει να συγκεντρώσεις τουλάχιστον 20 μονάδες από αυτές ώστε να έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις τον Ιούνιο.

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο, στη διάθεσή σου :).

Καλή αρχή σου εύχομαι!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τις 2 πολύ για την ανταπόκριση.:-)

mantinop η Πάτρα μου είναι πιο κοντά από Αθήνα ή Θεσ/νικη.

 

Elinaki ήταν πολύ σπουδαίο να μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μου. Η αλήθεια είναι ότι όποτε προλαβαίνω ψάχνω γενικά για το μεταπτυχιακό πληροφορίες.

Να δίνω μια μια τις απορίες μου γιατί πάντα έρχονται με τον αντίστοιχο τρόπο!:lol:

1ο: Πότε δίνεται εξετάσεις (είπες Ιούνιο) έχετε και β' εξεταστική;

2ο: Αν οι εξετάσεις ανά θεματική ενότητα (αν υποθέσουμε ότι επιλέξω 2) έχουν ένα περιθώριο ημερών μεταξύ τους.

Πάντως Elinaki έχουμε κοινές επιλογές και εγώ την ημέρα που έκανα αίτηση τις ίδιες θεματικές είδα και έκανα αίτηση στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Ειδικά το 50 με τράβηξε αμέσως.

Σε ευχαριστώ σίγουρα θα σε χρειαστώ, ένα ακόμη στήριγμα είναι πολύτιμο. Υπάρχουν ημέρες που λέω οκ το ξεκινώ και άλλες που αναρωτιέμαι τι λέω η τρελή με δυο μωρά που πάω. Μέχρι τώρα αυτό που με βαραίνει είναι οι μετακινήσεις και τα παιδιά που θα μείνουν πίσω. Κατά τα άλλα από ξενύχτι είμαι πια εξπέρ είχα τα μικρούλια μου νυχτοπούλια με 5 ώρες το 24ωρο είμαι εντάξει!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια :oops: (το είπα μια μια έρχονται)

απορία Νο 3: Σε όλες τις πόλεις όλα είναι κοινά; δλδ θέματα εργασιών, θέματα εξετάσεων, ημερομηνίες συναντήσεων και εξετάσεων; (φαντάζομαι όχι ο καθηγητής).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε και λέμε:

1ον: οι εξετάσεις γίνονται κάθε Ιούνιο και υπάρχει επαναληπτική εξεταστική σε περίπτωση αποτυχίας μετά από ένα 20ήμερο περίπου. Σε περίπτωση 2ης αποτυχίας ξαναδηλώνεις την ενότητα υποχρεωτικά -και την ξαναπληρώνεις στο ήμισυ, αν δεν απατώμαι-. Δηλ. απαξ και δήλωσες μια ενότητα δεν την ξεφορτώνεσαι αν δεν την περάσεις.

2ον: οι εξετάσεις γίνονται μόνο Σάββατο (στο δικό μας μεταπτυχιακό δεν ξερω για τα άλλα) και δεν συμπίπτουν ποτέ δυο ενότητες. Αν παρεις 2 ενότητες στη χειρότερη περίπτωση θα δίνεις δύο σαββ-κα συνεχόμενα.

3ον: τα θέματα των εργασιών και των εξετάσεων είναι κοινά. Τα θέματα των εργασιών είναι καινούργια κάθε χρόνο ώστε να αποκλείουν την αντιγραφή. Για τις ημερομ. των συναντήσεων δεν ξέρω να σου πω αν γίνονται όλες την ίδια μέρα γιατί με τον κωδικό που θα σου στείλει το ΕΑΠ όταν κάνεις την εγγραφή,θα μπορείς να δεις μονο τις πληροφορίες που αφορούν το δικό σου τμήμα και όχι τα υπόλοιπα. Π.χ. φέτος η 64 που παρακολουθώ έχει 6 τμήματα, δεν μπορώ να δω τι κάνουν τα υπόλοιπα. Επίσης δεν έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις τμήμα ή πόλη (παίρνουν παρουσίες με υπογραφές κάθε φορά).

Επίσης, το ΕΑΠ δίνει τη δυνατότητα αν περάσεις μια ενότητα να πάρεις αναβολή μέχρι 3 χρόνια, σε περίπτωση που τύχει κάτι και δεν μπορεί κάποιος να συνεχίσει.

Μπορείς να κοιτάξεις την επίσημη ιστοσελίδα του ΕΑΠ http://www.eap.gr απ' όπου μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες και να μπεις στις θεματικές που σε ενδιαφέρουν. Δε χρειάζεσαι κωδικό, η πρόσβαση είναι ελεύθερη σ' αυτό.

 

Οι δυσκολίες δεν είναι αξεπέραστες, στο λέω και το πιστεύω. Αλλωστε είμαστε σκληρά καρύδια, μαθημένες στα ξενύχτια, δε μασάμε ;)

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σε όλες επιτυχίες και με το καλό πτυχία σας και πάνω απ' όλα υγεία και δύναμη για να τα καταφέρουμε.

 

 

misspigi είμαστε εμείς εδώ!:wink: κάτι θα έχουμε κοινό!

Link to comment
Share on other sites

Το 2005 τελειωσα τον Ελληνικο Πολιτισμο και το 2010 τον Ευρωπαικο. Φετος ξεκινησα το μεταπτυχιακο μου στην Ορθοδοξια. Παρακαλω οσους φοιτητες και αποφοιτους του Ευρωπαικου Πολιτισμου ενδιαφερονται να συμμετεχουν στην προσφυγη μας στα εθνικά και ευρωπαικά νομικά όργανα (στα πλαίσια της προσπάθειας που καταβάλουμε για την κατοχύρωση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων) να επισκευθουν την σελιδα του συλλογου http://european-culture.blogspot.com/ προκειμενου να ενημερωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά! Κληρώθηκα τελείως απρόσμενα για μεταπτυχιακό... Αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω (χρονικά, οικονομικά) αλλά λέω να δώσω την προκαταβολή και από Σεπτέμβρη βλέπουμε. Πόσο απαιτητικά άραγε έιναι τα μεταπτυχιακά; (το δικό μου: Μεταπτυχιακή εξειδίκευση καθ. φυσ. επιστημών)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλες.. είμαι στο τέταρτο έτος στη ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ στο ΕΑΠ και μπήκα να καταθέσω την εμπειρία μου. είμαι στο έκτο χρόνο με ένα γάμο και δύο γέννες με μετακομίσεις και δουλεια πλήρους απασχόλησης και έχω να πω οτι δεν το μετανιώνω στιγμή. δεν είναι απλά δύσκολα αλλα ΖΟΡΙΚΑ. Παρόλαυτα σου ανοίγει τρομερά τους ορίζοντες και σου αυξάνει τις γνώσεις. Δίνεις πολλά λεφτά γιατί δεν πληρώνεις μόνο το ΕΑΠ αλλα βγαίνουν και άλλα που θες να αποκκτήσεις π.χ. περισσότερα βιβλία. Όταν μπήκα έκλαιγα απο χαρά τώρα αμα έμπαινα θα έκλαιγα για αυτά που θα με περιμέναν!!όποια κοπέλα μπήκε και το σκέφτεται , της προτείνω να πάει ανεπυφύλακτα αλλα να ξέρει οτι είναι πολύ δύσκολα και θα κάνει πολλές θυσίες, χρηματος, χρονου, υπομονής και επιμονής. Το πιο δύσκολο σε αυτου του είδους την εκπαιδευση είναι οτι οι ενήλικες τα παρατάνε στη μέση του δρόμου..για αυτό χρειάζεται να το θέλεις ΠΟΛΥ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλες.. είμαι στο τέταρτο έτος στη ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ στο ΕΑΠ και μπήκα να καταθέσω την εμπειρία μου. είμαι στο έκτο χρόνο με ένα γάμο και δύο γέννες με μετακομίσεις και δουλεια πλήρους απασχόλησης και έχω να πω οτι δεν το μετανιώνω στιγμή. δεν είναι απλά δύσκολα αλλα ΖΟΡΙΚΑ. Παρόλαυτα σου ανοίγει τρομερά τους ορίζοντες και σου αυξάνει τις γνώσεις. Δίνεις πολλά λεφτά γιατί δεν πληρώνεις μόνο το ΕΑΠ αλλα βγαίνουν και άλλα που θες να αποκκτήσεις π.χ. περισσότερα βιβλία. Όταν μπήκα έκλαιγα απο χαρά τώρα αμα έμπαινα θα έκλαιγα για αυτά που θα με περιμέναν!!όποια κοπέλα μπήκε και το σκέφτεται , της προτείνω να πάει ανεπυφύλακτα αλλα να ξέρει οτι είναι πολύ δύσκολα και θα κάνει πολλές θυσίες, χρηματος, χρονου, υπομονής και επιμονής. Το πιο δύσκολο σε αυτου του είδους την εκπαιδευση είναι οτι οι ενήλικες τα παρατάνε στη μέση του δρόμου..για αυτό χρειάζεται να το θέλεις ΠΟΛΥ..

εεετσι,,,,ετσι.!

κ που να μπεις στο μεταπτυχιακο της διοικησης επιχειρησεων...εκει να δεις τι καλα που περναμε!:rolleyes:

ααααααν δεν εισαι σιγουρος οτι το θες πολυ,ειναι πολλες οι στιγμες που θα θες να εκπαραθυρωσεις τα βιβλια(που εχεις πριν,ακριβοπληρωσει:cool:),κ να εκπαραθυρωθεις κι εσυ απο κοντα να ησυχασεις μια κ εξω:lol::lol:

φαντασου οτι εν τω μεσω γιορτων διαβαζω...κ οχι μονο με νορμαλ ρυθμους,αλλα ,επειδη παραδιδουμε σε 8 μερες εργασια,εχω πεσει κ με τα μουτρα...

παντως αν διαβαζεις σταθερα καποιες ωρες τη μερα,βγαινει.με χιλια ζορια,αλλα βγαινει

αλλα διαβασμα τυπου πασαλλειμμα 2 μερες πριν τις εργασιες ή την εξεταστικη ειναι ονειρο απατηλο(ειδικα αν δεν ειχες ιδιατερη προτερη επαφη με το αντικειμενο,σαν μερικες μερικες,

γκουχγκουχγκουχναιγιαμεναλεωγκουχγκουχγκουχ:mrgreen:)

οτι κ αν αποφασισετε καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα μππηκα:P:p:p:p:p:p θα σπουδασω κ ψυχολογια!!!Το αποθυμενο μου!!!!!!!!!Εχω τρελλαθει!Ειχα κανει ενα σωρο αιτησεις κ μετα ξεχασα να κοιταξω αλλα μου το θυμισατε προχθες!:)Πεταω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα μππηκα:P:p:p:p:p:p θα σπουδασω κ ψυχολογια!!!Το αποθυμενο μου!!!!!!!!!Εχω τρελλαθει!Ειχα κανει ενα σωρο αιτησεις κ μετα ξεχασα να κοιταξω αλλα μου το θυμισατε προχθες!:)Πεταω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:D:D:D Συγχαρητηρια!!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Σνούφελ με τις ευχές μου. Σε ποιο τμήμα;

 

Αχ έσφιξε λίγο το στομάχι μου να αποφασίσω ποια θεματική για έναρξη.

Εσείς πως τα πάτε με τη σκέψη...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ misspigi. Και εγώ αυτές πηρα. Είπα μήπως δήλωνα και την ΕΠΟ21 που είναι Λογοτεχνία...Θα τους πάρω τηλ αύριο αν μπορώ να στείλω συμπληρωματικό έγγραφο και καταθετήριο! Αν ναι λέω να το "ρισκάρω"...

Link to comment
Share on other sites

Έχει το ΕΑΠ προπτυχιακό τμήμα ψυχολογίας?

 

οχι,τουλαχιστον οχι συμφωνα με την επισημη σελιδα του εαπ....αν δημιουργηθηκε τμημα, σιγουρα δεν την εχουν ανανεωσει...

Link to comment
Share on other sites

Για τους φοιτητές και απόφοιτους του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού ΕΠΕΙΓΟΝ

 

 

http://european-culture.blogspot.com/2011/12/blog-post_07.html

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

προπτυχιακο τμημα ψυχολογιας οχι δεν υπαρχει. ουτε και στο ανοιχτο Κυπρου υπαρχει κατι αντιστοιχο. για οποιον ενδιαφερεται στο Κυπρου οι αιτησεις θα ξεκινησουν αρχες Μαρτιου. τα διδακτρα ειναι τα μισα λεφτα απο το ΕΑΠ γυρω στα 300 ευρω ομως προπτυχιακο εχει ενα μονο τμημα: ελληνικος πολιτισμος, ενω μεταπτυχιακα εχει αρκετα και ενδιαφεροντα.

3ΘΕ ειναι πολυ διαβασμα και ακομα περισσοτερα χρηματα που δεν τα εχω και για αυτο δεν πηρα και 3η ΘΕ.

Silmaril εχω ενημερωθει και ειμαι γραμμενη απο τον Δεκεμβριο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα μππηκα:P:p:p:p:p:p θα σπουδασω κ ψυχολογια!!!Το αποθυμενο μου!!!!!!!!!Εχω τρελλαθει!Ειχα κανει ενα σωρο αιτησεις κ μετα ξεχασα να κοιταξω αλλα μου το θυμισατε προχθες!:)Πεταω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ποιό τμήμα είναι ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αποφασίσει να κάνω αίτηση στο ΕΑΠ φέτος. Πάντα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές αλλά τώρα, αλίμονο στα 38 προς 39 πια, νιώθω έτοιμη. Με φοβίζει λίγο το άγνωστο της εξ΄αποστάσεως εκπαίδευσης χωρίς έδρανα, αμφιθέατρα κλπ αλλά θα το συνηθίσω υποθέτω. Μόνο που δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να διαλέξω ελληνικό η ευρωπαϊκό πολιτισμό. Θέλω πιο πολύ το πρώτο, μου φαίνεται πιο χρήσιμο το δεύτερο. Θα έκανα με περισσότερο πάθος και αγάπη το πρώτο και με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το δεύτερο. Αν υπάρχουν εδώ φοιτήτριες ή φοιτητές του ΕΑΠ σε αυτά τα δυο προπτυχιακά τμήματα, θα ήθελα να μου πουν τις απόψεις τους... Να ρωτήσω και κάτι πρακτικό, στην αίτηση για την κλήρωση μπορείς να δηλώσεις μόνο ένα επιθυμητό πρόγραμμα σπουδών ή υπάρχει και η δυνατότητα μιας «αναπληρωματικής» επιλογής;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αποφασίσει να κάνω αίτηση στο ΕΑΠ φέτος. Πάντα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές αλλά τώρα, αλίμονο στα 38 προς 39 πια, νιώθω έτοιμη. Με φοβίζει λίγο το άγνωστο της εξ΄αποστάσεως εκπαίδευσης χωρίς έδρανα, αμφιθέατρα κλπ αλλά θα το συνηθίσω υποθέτω. Μόνο που δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να διαλέξω ελληνικό η ευρωπαϊκό πολιτισμό. Θέλω πιο πολύ το πρώτο, μου φαίνεται πιο χρήσιμο το δεύτερο. Θα έκανα με περισσότερο πάθος και αγάπη το πρώτο και με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το δεύτερο. Αν υπάρχουν εδώ φοιτήτριες ή φοιτητές του ΕΑΠ σε αυτά τα δυο προπτυχιακά τμήματα, θα ήθελα να μου πουν τις απόψεις τους... Να ρωτήσω και κάτι πρακτικό, στην αίτηση για την κλήρωση μπορείς να δηλώσεις μόνο ένα επιθυμητό πρόγραμμα σπουδών ή υπάρχει και η δυνατότητα μιας «αναπληρωματικής» επιλογής;

 

Pashalitsa, κοίταξέ το, αλλά έχω την εντύπωση πως εάν είσαι ήδη κάτοχος πανεπιστημιακού τίτλου σπουδών δεν μπορείς να κάνεις αίτηση σε προπτυχιακό τμήμα του ΕΑΠ, παρά μόνο σε μεταπτυχιακό. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν από 10 χρόνια, που συγγενικό μου άτομο, κάτοχος πανεπιστημιακού τίτλου ξενόγλωσσης φιλολογίας, ήθελε να κάνει αίτηση σε προπτυχιακό τμήμα του ΕΑΠ, αλλά της απάντησαν πως, ακριβώς λόγω των πολλών αιτήσεων για φοίτηση σε προπτυχιακά τμήματα, έχουν αποφασίσει πως σε αυτά μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή αποκλειστικά οι μη κάτοχοι πανεπιστημιακού τίτλου. Βεβαίως, ίσως μετά από τόσα χρόνια και λόγω του ότι, λόγω οικονομικής κρίσης, δεν θα υποβάλλεται πλέον ο ίδιος μεγάλος αριθμός αιτήσεων για προπτυχιακά τμήματα, ίσως τελικά και να επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...