Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοιχτο πανεπιστημιο


maspir

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια να ρωτησω κατι ασχετο?

κατω αριστερα στο ονομα μου, μου εβγαλε μια ζυγαρια...τι ειναι αυτο?

Δεν ξερω, και γω το ειδα. Καθως και ενα κουτακι γκρι/πρασινο. Το ρωτησαμε και στο θεμα σχετικα με εργαλεια της ΕΕΕΓ.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, και γω το ειδα. Καθως και ενα κουτακι γκρι/πρασινο. Το ρωτησαμε και στο θεμα σχετικα με εργαλεια της ΕΕΕΓ.

 

τωρα το ειδα....σας το εμφανιζει κ σας....?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω μια απο τα ιδια!

πηρες πολλες ενοτητες??? πως τα πας?

Μια ενοτητα πηρα, θεωρησα οτι περισσοτερες θα ηταν ανεφικτο να παρακολουθησω. Διαβαζω λιγο, ακομη η ορεξη δεν μου εχει ερθει. Σε ποια ΟΣΣ εισαι; (λες να ειμαστε μαζι;; ) Εχουμε να παραδωσουμε και εργασια σε 10 μερες.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγω μονο πλη10 εχω παρει αλλα οπως λες κ εσυ ακομη απο ορεξη λιγα πραγματα.

 

εχουμε κ την εργασια σε 10 μερες κ εχω κανει μονο μια ασκηση.

 

Εγω ειμαι στο τμημα Θ2 εσυ???

Link to comment
Share on other sites

κ εγω μονο πλη10 εχω παρει αλλα οπως λες κ εσυ ακομη απο ορεξη λιγα πραγματα.

 

εχουμε κ την εργασια σε 10 μερες κ εχω κανει μονο μια ασκηση.

 

Εγω ειμαι στο τμημα Θ2 εσυ???

Α, Θεσσαλονικη! Εγω Αθηνα, στο ΑΘΗ9. Εσυ εχεις και 2 μπεμπε, δικαιολογεισαι, εγω τι δικαιολογια εχω;; :P

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α!καλα! Απο δικαιολογιες αλλο τιποτα κ εγω μη νομιζεις....

Με βολευει βραδακι περισσοτερο να διαβαζω λιγακι που κοιμουνται οι ταλιμπαν αλλα μαλλον το προβλημα ειναι να μπουμε στο κλιμα του πραγματος κ να αρχισουμε να διαβαζουμε τωρα στα γεραματα-πλακα κανω λεγοντας γεραματα-;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!καλα! Απο δικαιολογιες αλλο τιποτα κ εγω μη νομιζεις....

Με βολευει βραδακι περισσοτερο να διαβαζω λιγακι που κοιμουνται οι ταλιμπαν αλλα μαλλον το προβλημα ειναι να μπουμε στο κλιμα του πραγματος κ να αρχισουμε να διαβαζουμε τωρα στα γεραματα-πλακα κανω λεγοντας γεραματα-;)

Εχεις πμ!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα.....οπως εχω ξαναγραψει εγω παρακολουθω φυσικες επιστημες κ εχω τελειωσει 2 χρονια.....ξερω τι προοπτικες εχουμε....

 

επειδη θελει ο συζηγος να παρακολουθησει το σπουδες στον ελληνικο πολιτισμο ξερετε τι προοπτικες υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....οπως εχω ξαναγραψει εγω παρακολουθω φυσικες επιστημες κ εχω τελειωσει 2 χρονια.....ξερω τι προοπτικες εχουμε....

 

επειδη θελει ο συζηγος να παρακολουθησει το σπουδες στον ελληνικο πολιτισμο ξερετε τι προοπτικες υπαρχουν?

 

κοριτσια καμια γνωριζει....?

Link to comment
Share on other sites

Παλεύουν τα παιδιά για εξομοίωση με τη φιλολογία.. δεν ξέρω αν έχουν κατοχυρώσει δικαιώματα... κοίτα στο eap-forums σχετικά με ελληνικό πολιτισμό, όλο και κάτι θα έχει..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....οπως εχω ξαναγραψει εγω παρακολουθω φυσικες επιστημες κ εχω τελειωσει 2 χρονια.....ξερω τι προοπτικες εχουμε....

 

επειδη θελει ο συζηγος να παρακολουθησει το σπουδες στον ελληνικο πολιτισμο ξερετε τι προοπτικες υπαρχουν?

 

Καλησπέρα κι ευχές για Καλή Χρονιά.

Τελείωσα φέτος τον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό στο Ε.Α.Π.

Όπως σου απάντησε και το μέλος noni, οι σύλλογοι του Ευρωπαϊκού και του Ελληνικού Πολιτισμού προσπαθούν για ένταξη των δύο αυτών σχολών στην εκπαίδευση. Δεν ξέρω, εάν το γράφω σωστά, δηλαδή με απλά λόγια να έχουν το δικαίωμα οι απόφοιτοι των δύο αυτών σχολών να διδάσκουν σε σχολεία μέσης εκπαίδευσης. Μέχρι στιγμής, αυτό που έχει γίνει είναι το ΦΕΚ 89/11-6-2009, το οποίο δίνει ένα κάποιο δικαίωμα μόνο στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό και βγάζει έξω τον Ελληνικό. Οι προσπάθειες συνεχίζονται, αλλά μεταξύ μας δεν βλέπω "φως στο τούνελ". Ωστόσο, το πτυχίο του Ελληνικού Πολιτισμού θεωρείται κι είναι πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, πράγμα που σημαίνει ότι ο σύζυγός σου, εφόσον το πάρει, θα μπορέσει να το χρησιμοποιήσει, π.χ. για να ανέβει επαγγελματική κλίμακα.

Δες και το http://www.eap-forums.gr, όπου εκεί γράφονται τα πράγματα με περισσότερες λεπτομέρειες.

Πάντως, πρόκειται για μία αξιολόγη σχολή, με αρκετά καλούς καθηγητές. Τουλάχιστον, αυτό απεκόμισα, από ένα μάθημα που πήρα (την Ελληνική Ιστορία).

Για ό,τι άλλο στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

κοριτσια περασα ευρωπαϊκο πολιτισμο στην Α κατηγορια. μπραβο μου και συγχαρητηρια μου, αλλα προβληματιζομαι στο εξης: τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει το πτυχιο αυτο; ξερει καποιος να με διαφωτισει; φοβαμαι μην δωσω ενα τσουβαλι χρηματα που θα στερηθω για να πληρωσω και στο τελος αποκτησω ενα πτυχιο "σαλονιου", να το κορνιζαρω δηλαδη στο σαλονι μου για να το βλεπουν οι συγγενεις και εγω να καμαρωνω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

misspiggy καλημέρα και μπράβο για την επιτυχία σου!

 

Με το πτυχίο του ευρ.πολιτισμού μπορείς να συμμετέχεις σε κάποιους διαγωνισμούς του δημοσίου(τι σου λέω τώρα:rolleyes:...). Δεν αναγνωρίζεται για διορισμό στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως φιλόλογος, αν και οι φοιτητές του χρόνια παλεύουν γι΄αυτό. Υπάρχει και το eap-forums.gr φτιαγμένο από φοιτητές του ΕΑΠ όπου θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες για πολλά θέματα.

 

Κι ο αδελφός μου πέρασε προχθές στο μεταπτυχιακό στην Τραπεζική μετά από 7 κληρώσεις και δεν ξέρει τι να κάνει. Εχει τα ίδια διλήμματα με σένα.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ελινακι διαβασα ολες τις προηγουμενες απαντησεις. μπηκα και στη σελιδα του ΕΑΠ περι επαγγελματικης αποκαταστασεως και μπερδευτηκα περισσοτερο. στην παρουσα φαση δεν υπαρχουν διαγωνισμοι δημοσιου (δεν ξερω αν θα υπαρξουν ξανα) και οι αγωνες των φοιτητων για ισοτιμια με τους φιλολογους ακομη δικαιωνονται. βεβαια μεσολαβουν 4-6 χρονια μεχρι το πτυχιο. μπορει να αλλαξει κατι ή και να μην αλλαξει τιποτα. στην Ελλαδα ζουμε!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά απο προσωπική εμπειρία, θα έλεγα πως το ΕΑΠ έίναι σε γενικές γραμμές δύσκολο (όπως το κλασσικό πανεπιστήμιο) και γενικά με παιδιά είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα...Αυτά απο εμένα!

Link to comment
Share on other sites

αχ!!! το ξερω οτι ειναι δυσκολα. εδω ζοριστηκα με το ΤΕΙ οταν ημουν 20, τωρα στα 38 με 3 παιδια και δεν θα ζοριστω; αλλα τουλαχιστον να εχω ενα αντικρυσμα για τον κοπο και τα λεφτα που θα δωσω. δεν ονειρευομαι να διοριστω στο δημοσιο, αλλα δεν ξερω.... ψαχνω κατι που θα μου δωσει ελπιδα για να σπουδασω περα απο την προσωπικη μου επιμορφωση.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

misspigi Μπήκα στο Ανοιχτό (Ευρωπαϊκό Πολιτισμό) και το έβγαλα σε πέντε χρόνια με γάμους, εγκυμοσύνες, γέννες και εργασία πλήρους απασχόλησης.

 

Είναι δύσκολο μεν, αλλά μόλις βρεις τους ρυθμούς σου και οργανώσεις τον χρόνο και τρόπο διαβάσματος όλα γίνονται.

 

Μην ψάχνεις την επαγγελματική αποκατάσταση μόνο (εγώ κάνω την ΑΣΧΕΤΗ δουλειά), αλλά κοίτα το τι θα σου προσφέρει γενικότερα.

 

Και εντωμεταξύ μέχρι να το τελειώσεις ποτέ δεν ξέρεις πως θα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα.

 

Ίσως μέχρι τότε να σου είναι απολύτως απαραίτητο.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

κλινω θετικα στο να το παρακολουθησω. στο κατω κατω τοσοι πτυχιουχοι ανεργοι υπαρχουν, ας ειναι ενας παραπανω. θεωρω οτι θα μου ανοιξει τους οριζοντες και μονο καλο θα μου κανει.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω τη συζητηση σας και με ενδιαφερει καθωως πασχιζω τελευταια να μπω αλλα ολο παρα δυο θεσεις δε μπαινω κ.λ.π.Μου εχουνε πει οτι θελει υπομονη και οτι μπορει να μπεις μετα απο πολλα χρονια αναλογα τη τυχη-γκαντεμια.Επισης οτι πληρωνεις πολλας και οσοδ περνα ο καιρος περισσοτερα...:rolleyes:Θελω να σπουδασω κατι ακομα,γενικα ψαχνομαι..αλλα δυσκολο το βλεπω αν ολα αυτα ισχυουν

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

κλινω θετικα στο να το παρακολουθησω. στο κατω κατω τοσοι πτυχιουχοι ανεργοι υπαρχουν, ας ειναι ενας παραπανω. θεωρω οτι θα μου ανοιξει τους οριζοντες και μονο καλο θα μου κανει.

 

Δες το διαφορετικά: η γνώση είναι δύναμη. Πρώτα πρώτα πνευματική και ίσως και οικονομική-όσο γίνεται στις δύσκολες εποχές μας! Με το καλό να ξεκινήσεις, αν τελικά το αποφασίσεις!

 

Παρακολουθω τη συζητηση σας και με ενδιαφερει καθωως πασχιζω τελευταια να μπω αλλα ολο παρα δυο θεσεις δε μπαινω κ.λ.π.Μου εχουνε πει οτι θελει υπομονη και οτι μπορει να μπεις μετα απο πολλα χρονια αναλογα τη τυχη-γκαντεμια.Επισης οτι πληρωνεις πολλας και οσοδ περνα ο καιρος περισσοτερα...:rolleyes:Θελω να σπουδασω κατι ακομα,γενικα ψαχνομαι..αλλα δυσκολο το βλεπω αν ολα αυτα ισχυουν

 

Καλή επιτυχία για του χρόνου πια! Ο αδελφός μου μπήκε στο μετ. της Τραπεζικής μετά από 7 κληρώσεις οπότε μη χάνεις την υπομονή σου.

Θέλει υπομονή και επιμονή αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Είμαι φιλόλογος και φέτος τελειώνω το μεταπτυχιακό των σπουδών στην Εκπαίδευση. Ναι, παιδεύτηκα με δυο μωρά, ξενύχτησα, με έφαγαν δυο χρόνια τα πηγαινέλα με τα καράβια για τις ΟΣΣ αλλά αφού το έκαναν άλλοι, με περισσότερες δυσκολίες γιατί όχι και γω και συ και τόσοι άλλοι;

Στα προπτυχιακά η τιμή είναι σταθερά 700Ε ανά ενότητα στα μεταπτ. 800 από φέτος. Η τιμή δεν αυξάνεται με τα χρόνια.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...