Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοιχτο πανεπιστημιο


maspir

Recommended Posts

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην ύλη της Διοικησης επιχειρήσεων. Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις, τότε ... όρμα! :wink:

 

Υπάρχει η ύλη μέσα στο σιτε ή θα με διαφωτισει καποιος που μπορω να τη βρω;

βασικά υπάρχει και το forum του ΕΑΠ στο οποίο μπορείς να ρωτήσεις τους φοιτητές και τους πτυχιούχους του ΕΑΠ οι οποίοι όσες φορές τους ρώτησα ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κατατοπιστικοί και πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν .. το site είναι το http://www.eap-forums.gr/index.php

:D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οερασα φετος στον ευρωπαικο πολιτισμο.απτην μια χαρηκα παρα πολυ γιατι το ηθελα,απτην αλλη ειμαι πολυ αγχωμενη..πφφφ ειναι φυσιολογικο??

Link to comment
Share on other sites

εκανα κ εγω φετος αιτηση στο εαπ-τμημα πληροφορικης η φυσικων επιστημων.το θεμα ειναι οτι κατα την υποβολη της αιτησης δεν ελαβα μην αν υποβληθηκε επιτυχως οποτε υπεθεσα οτι δεν την υπεβαλα σωστα-ψαχνωντας με αριθμο ταυτοτητας να βρω τη σειρα καταταξης δε μου εμφανιζει εγγραφες-οποτε σωστα υποθετω οτι δεν εγινε επιτυχης υποβολη αιτησης κ να το αφησω για του χρονου?η υπαρχει κατι αλλο να κανω?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα πρωτη φορα αιτηση για μεταπτυχιακό, αλλα δυστυχως δεν μπηκα, μου ηρθε mail με την σειρα καταξης μου. Ελπιζω του χρονου να ξανακανω και να τα καταφερω. Παντως το μεταπτυχιακο του ΕΑΠ που ηθελα να κανω ειναι οικονομικοτερο απο το ιδιο μεταπτυχιακο που υπαρχει σε ΑΕΙ της Αθηνας. Σχεδον τα μισα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & καλές γιορτές σε όλες.

Φοιτώ στο Ε.Α.Π. στο τμήμα του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού από το 2004 και τώρα, εάν όλα πάνε καλά, βρίσκομαι στο τελευταίο έτος και παίρνω πτυχίο το καλοκαίρι.

Όπως είπαν όλα τα κορίτσια δεν είναι κάτι εύκολο ούτε, όμως, κι ακατόρθωτο. Χρειάζεται θέληση, μεράκι κι αγάπη γι' αυτό που κάνεις. Κατά τη διάρκεια των σπουδών έμεινα έγκυος κι ήρθε το τερατάκι μου στον κόσμο, το οποίο, είναι αλήθεια, δεν μου άφηνε και πολλά περιθώρια. Τώρα, έχει μάθει και λέει σε όλους να είναι ήσυχοι και να μην ενοχλούν τη μαμά γιατί γράφει την εργασία της.

Εάν πραγματικά το θέλετε κι έχετε πίστη σε αυτό που κάνετε, θα βρείτε τα απαραίτητα (κουράγιο, χρόνο κι ό,τι άλλο) για να φθάσετε στο τέλος των σπουδών σας.

Δείτε και το site του Ε.Α.Π. (www.eap.gr), όπως κι εκείνο του forum των φοιτητών (www.eap-forums.gr) για περισσότερες πληροφορίες.

maspir, συγχαρητήρια κι ό,τι χρειάζεσαι - εννοείται κι όποιος άλλος - είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με το ανοιχτό πανεπιστήμιο. Έκανα αίτηση για την πληροφορική και σαν δεύτερη επιλογή τις φυσικές επιστήμες. Ενώ στο μεν πρώτο δεν πέρασα στο δεύτερο μου λέει ότι πρέπει να μαζέψω τα χαρτιά μου και να τα στείλω μέχρι το Μάρτιο και μετά θα ανακοινωθεί αν θα είμαι από αυτούς που θα καλύψουν τις θέσεις. Δεν πολυκατάλαβα. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

tinker bell, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Προφανώς, έχεις κληρωθεί στην κατηγορία Β, πράγμα που σημαίνει ότι έχεις πολλές πιθανότητες από του χρόνου να είσαι φοιτήτρια. Πολλοί κληρωθέντες της κατηγορίας Α για κάποιο λόγο τελικά δεν στέλνουν τα δικαιολογητικά και τα χρήματα, οπότε δεν μπορούν να φοιτήσουν στο ΕΑΠ. Για να μην μείνει, λοιπόν, κενή θέση επιλέγουν κληρωθέντες της κατηγορίας Β, δηλαδή τους επιλαχόντες, εφόσον έχουν στείλει τα δικαιολογητικά.

Οπότε θα πρέπει να στείλεις ό,τι σου ζητήσουν και θα ενημερωθείς επίσημα, πολύ πιθανόν να λάβεις θετική απάντηση, από την ιστοσελίδα του ΕΑΠ, ότι θα φοιτήσεις στο πρόγραμμα που επέλεξες.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι αν έχεις δώσει και περάσει τις εργασίες την πρώτη χρονιά που θα δηλώσεις τη θεματική ενότητα και δεν περάσεις στις εξετάσεις, την επόμενη χρονιά δεν είσαι υποχρεωμένος να τις ξαναδώσεις και πληρώνεις το 1/3 του ποσού για την εγγραφή. Την τρίτη χρονιά όμως θα πρέπει να πηρώσεις όλο το ποσό και να ξαναδώσεις τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κανείς να μου δώσει πληροφορίες για το ανοικτό πανεπηστήμιο Κύπρου? διάβασα το σαιντ αλλά δεν έβγαλα άκρη έχει και κάποια πτυχιακά ενός χρόνου αν κατάλαβα καλά? αιτήσεις γίνονται τον γενάρη αυτό το κατάλαβα αλλά δικαιολογητικά? ευπαθείς ομάδες? κ.α. ξέρετε?

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

sisika γειά σου.

Εγώ είμαι δεύτερη χρονιά στο ΕΑΠ στο μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση. Δεν ξέρω αν είσαι και συ στο ίδιο. Εγώ πέρισυ και φέτος πήρα από μια ενότητα γιατί με δουλειά και παιδιά, δύσκολο το έβλεπα να τα κατάφερνα σε 2. Είναι ζόρικα τα πράγματα αν έχεις κι άλλες υποχρεώσεις. Εργασία κάθε δίμηνο σχεδόν και διάβασμα, αν όχι καθημερινό πάντως τακτικό. Ομως...αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω!

Καλή επιτυχία και καλή δύναμη!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Sisika, εμένα ο σύζυγος κάνει μεταπτυχιακό (φέτος άρχισε κι αυτός) με 2 ΘΕ ταυτόχρονα. Σύνολο έχει γύρω στις 15 εργασίες για φέτος. Νομίζω έχει κάνει ήδη τις 5.

 

Γενικά πιέζεται, αλλά τον βοηθάει το γεγονός ότι το μεταπτυχιακό είναι σχετικό με τη δουλειά του (Πληροφορική συγκεκριμένα), και τα έχει πάει πολύ καλά ως τώρα. Αλλά είπαμε, δεν είναι παίξε γέλασε, όταν έχει εργασία ξενυχτάει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσαρες. Εμεις με τον αντρα μου ειμαστε ζευγαρι φοιτητων . Αυτος ευρωπαικο πολιτισμο και εγω ισπανικη φιλολογια. Φετος πηρα τρεις ενοτητες μια που δε δουλευω κιολας και ομολογω μαλλον δυσκολευομαι αλλα θελω πτυχιο του χρονου. Ειναι πολυ ενδιαφερον ειδικα φετος που κανω λογοτεχνια Ισπανιας και Λατινικης Αμερικης. Καραγουσταρω !!! Τις εξετασεις τρεμω. Εκει μαλλον σαλατα θα τα κανω. Αντε καλη επιτυχια για όλους μας μωρε. Αξιζει τον κοπο , και τα χρηματα πιστευω

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεταπτυχιακα δεν μου φαινονται πολλες 4 εργασιες το χρονο,ανα μαθημα.Τι το δυσκολο εχουν κ ξενυχτανε πολλοι?Μηπως το οτι δεν εχουν χρονο μες τη μερα λογω υποχρεωσεων?

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεταπτυχιακα δεν μου φαινονται πολλες 4 εργασιες το χρονο,ανα μαθημα.Τι το δυσκολο εχουν κ ξενυχτανε πολλοι?Μηπως το οτι δεν εχουν χρονο μες τη μερα λογω υποχρεωσεων?

 

Επειδή ούτε κι εγώ το πίστευα,μέχρι να δω τον άντρα μου να ξενυχτάει, έχω να σε ενημερώσω ότι οι εργασίες που τους βάζουν δεν είναι δύο σελίδες και τελείωσε...θέλουν πολυυυ διάβασμα και σε συνδυασμό με τη δουλειά και το σπίτι...δε βγαίνουν οι ώρες αν δεν ξενυχτήσεις...:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα μεταπτυχιακα δεν μου φαινονται πολλες 4 εργασιες το χρονο,ανα μαθημα.Τι το δυσκολο εχουν κ ξενυχτανε πολλοι?Μηπως το οτι δεν εχουν χρονο μες τη μερα λογω υποχρεωσεων?

 

Επειδή ούτε κι εγώ το πίστευα,μέχρι να δω τον άντρα μου να ξενυχτάει, έχω να σε ενημερώσω ότι οι εργασίες που τους βάζουν δεν είναι δύο σελίδες και τελείωσε...θέλουν πολυυυ διάβασμα και σε συνδυασμό με τη δουλειά και το σπίτι...δε βγαίνουν οι ώρες αν δεν ξενυχτήσεις...:D:D

 

Όπως τα λέει η kounelitsa είναι. Δουλειά 9 -7, παιδιά και δουλειές στο σπίτι, και μετά διάβασμα...

Επίσης, όσον αφορά το μεταπτυχιακό του συζύγου, είναι 6 εργασίες στη μία ΘΕ και 9 στην άλλη, σύνολο 15 (όχι :cool:.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεταπτυχιακα δεν μου φαινονται πολλες 4 εργασιες το χρονο,ανα μαθημα.Τι το δυσκολο εχουν κ ξενυχτανε πολλοι?Μηπως το οτι δεν εχουν χρονο μες τη μερα λογω υποχρεωσεων?

 

Πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζουν οι υποχρεώσεις που έχει ο καθένας μας. Δηλ. όπως γράφουν και η koynelitsa και η peony, με δουλειά, παιδιά, σπίτι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξενυχτήσεις για να βγάλεις την ύλη και για να γράψεις τις εργασιες. Στο δικό μου μετ/κο περισυ ξεκίνησαμε με εργασία των 1000 λέξεων και καταλήξαμε στις 2500-3000. Στη φετινή θεματική, 1η και 2η εργασία ήταν μόνο 1000 λέξεις αλλά ήταν δυσκολότερο να τις γράψω απ΄ότι τις περισυνές. Προσωπικά εγώ δεν θα κατάφερνα να ανταπεξέλθω με επιτυχία σε 2 θεματικές, γι'αυτό και πήρα 1. Δεν έχω όμως το άγχος να τελειώσω σε 2 χρόνια, έχω την πολυτέλεια να το τραβήξω. Κάποιος όμως που χρειάζεται το πτυχίο του άμεσα για τη δουλειά του, σίγουρα θα επιλέξει περισσότερες θεματικές;).

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις τελευταίες θεματικές ενότητες πληροφορική (δε λέω έτος γιατί η έννοια αυτή δεν έχει χρονική υπόσταση στο ΕΑΠ καθώς η μονάδα μέτρησης προόδου είναι η θεματική ενότητα).

 

Δύο είναι κατ' εμέ τα βασικά πράγματα που πρέπει κάποιος να σκεφτεί πριν ξεκινήσει σπουδές στο ΕΑΠ ή οπουδήποτε αλλού (πάντα για σπουδές ενηλίκων μιλώντας).

i) να είναι ξεκάθαρο μέσα του το για ποιο λόγο το ξεκινά (εφόδιο για επαγγελματική αποκατάσταση, διεύρυνση γνώσεων κ.ο.κ) γεγονός που θα τον βοηθήσει να έχει και προσήλωση στο στόχο του που σίγουρα θα χρειαστεί.

ii) να είναι έτοιμος για θυσίες όχι μόνο αυτός αλλά και το περιβάλλον του (οικογενειακό/φιλικό) και μιλώ κυρίως για τον προσωπικό χρόνο που πρέπει να διαθέσεις στο ΕΑΠ (που είναι ο μπαμπάς μαμά? διαβάζει αγάπη μου...)

 

 

 

το διάβασμα μην το φοβάσαι ;)

 

εύχομαι καλό ξεκίνημα

Link to comment
Share on other sites

depecheM εχεις απόλυτο δίκιο. Προχθές έστειλα εργασία και για να καταφέρω να την τελειώσω, αγγάρεψα τους γονείς μου και έμειναν σπίτι για 3 μέρες για να κρατάνε πρωί και μεσημέρι τα παιδιά για να την τελειώσω. Και διάβασμα ότι ώρα βρω ευκαιρία, μεσημέρι που κοιμούνται, πρωί, αν αργήσουν να ξυπνήσουν και το βράδυ μεχρι αργά. Δεν γίνεται διαφορετικά.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Ελληνικο Ανοιχτο Πανεπιστημιο με εδρα στην Πατρα.

 

εγω.....φυσικες επιστημες....περασα ολα τα μαθηματα των δυο χρονων κ μου μειναν αλλες 6 ενοτητες κ καλα αλλα δυο χρονια...αλλα ετσι οπως παω ειμαι 30 στα 50 θα το παρω....ετσι που μπλεξαμε......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...