Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ ΑΠ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ


Recommended Posts

Σήμερα λοιπόν, λόγια του παιδιού που επιβεβαίωσε η δασκάλα, ο γιος μου ρώτησε ένα κοριτσάκι που το υπεραγαπάει

"μπορώ να δω κάτι στην κασετίνα σου?"

κι εκείνη του είπε "ναι"

........πετάχτηκαν λοιπόν 3 παιδάκια από άλλο ρόμβο-θρανίο πιο μακριά και άρχισαν να φωνάζουν "κυρία κυρία ο ------ πήρε κάτι απ την κασετίνα της -------"

Ο δικός μου είπε, "ρώτησα, δεν έκανα τίποτα κακό!" και το κοριτσάκι το ίδιο είπε "Να, καλέ κυρία, αυτό το παιχνιδάκι ήθελε να δει, με ρώτησε και του είπα ναι"........η δασκάλα μου τα είπε πρώτα και μετά το παιδί.......

 

Να ρωτήσω τώρα εγώ γιατί άραγε τα παιδάκια ήρθαν στην ανάγκη να γίνουν Αρτέμης (Μάτσας.......)????? Χαριτολογώντας έτσι??? Η δασκάλα γελούσε με τα καμώματά τους!

 

Πάντως σα μάνα, θα εστιάσω μόνο στο οτι το παιδί μου πήρε το μήνυμα και διόρθωσε τη συμπεριφορά του, αυτό με κάνει περήφανη και δείχνει οτι δεν κάνω τελικά τόσο κακή δουλειά........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου πω, μην περιμένεις καμμία σπουδαία λύση από τη συνέλευση. Ό,τι και να πείτε, φιλολογία θα είναι. Ακόμα κι αν έρθουν οι γονείς του παιδιού, να θυμάσαι ότι η κατάσταση του παιδιού από κάπου προέρχεται. Δεν θα διορθώσουν τα προβλήματά τους (ώστε να διορθωθεί το παιδί) για εσάς, δεν μπορούν να το κάνουν για τον εαυτό τους.

Το μόνο που μπορείτε να ζητήσετε, είναι η επιτήρηση της αυλής, αλλά φυσικά κανείς δεν μπορεί να προλάβει ένα πιτσιρίκι που αποφασίζει να επιτεθεί με την ταχύτητα του φωτός.

Φοβάμαι ότι έχει δίκιο η Λαϊδα, από κάποιο σημείο και μετά, ο Θεός να τα φυλάει.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι εφάρμοσαν κάτι που όταν το άκουσα είπα "ε ΟΚ βάλανε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα"........είχαν βάλει επιτηρητές τα παιδιά της πέμπτης και της έκτης να προσέχουν τι γίνεται στην αυλή.......και λένε οτι πήγαιναν καλά τα πράγματα......αμέσως παρέμβαιναν, μην χτυπάς , μην τρέχεις στις σκάλες .....λένε έτσι? οι γονείς που ήταν και πέρυσι.....

 

Βέβαια φέτος δεν εφαρμόστηκε κάτι τέτοιο.......είναι δυο δάσκαλοι στην αυλή, που εγώ το πιστεύω γιατί ορίστε, σήμερα με ενημέρωσαν πλήρως για το περιστατικό......

 

Κάποια παιδάκια βέβαια πηγαίνουν και πίσω και στα παρτέρια και εκεί δεν υπάρχει ούτε ορατότητα ούτε επίβλεψη, αλλά αυτό αφορά πιο πολύ τους γονείς των μεγάλων παιδιών που αρέσκονται στα κατακόρυφα τύπου δείτε το σουτιέν μου, στα ψιλογαμπρίσματα, χαχα έχουμε και αισθηματίες.......έχουμε γενικώς θεματάκια όπως όλα τα σχολεία.....

 

Μια φίλη μου εκπαιδευτικός στην Αθήνα μου έλεγε κάποτε οτι τους κατήγγειλαν γιατί ένα πρωτάκι πήγε σπίτι χωρίς εσώρουχο και του το είχαν αφαιρέσει κάποια παιδιά της τρίτης.....τρέχα γύρευε τι γίνεται......

 

Το "να δώσει ο θεός" το λέω όλη μέρα κάθε μέρα, αλλά πολύ φοβάμαι οτι πρέπει να κάνουμε κάτι κι εμείς......

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι?

Αφήστε με στην άκρη εμένα.......εγώ είμαι μια μαμά κουκουβάγια, που το καμάρι μου ποτέ δεν έχει κάνει τίποτα, που μου φταίει η καημένη η δασκάλα των αγγλικών που την έχω κρίνει, κατακρίνει, κρεμάσει και ταμπελοποιήσει τόσες μέρες....... είμαι μια άχρηστη ΟΚ?

 

Ρώτησα και χτες και χάθηκε μες τη ροή των πραγμάτων.

ΑΝ εσείς, μαθαίνατε ότι στο σχολείο σας γίνονται όλα αυτά, τα οποία σας έχει παραδεχτεί και η δασκάλα και ο διευθυντής θα ήσασταν δλδ ΟΚ τι καλά όλα στο σχολείο μας? Θα κοιμόσασταν ήσυχες? Τί θα κάνατε γι αυτό???

 

Αν και το συμβούλιο δε βοηθήσει, καήκαμε.....

Link to comment
Share on other sites

Mόλις επέστρεψα απ το σχολείο........μου τηλεφώνησαν ότι χτύπησε το παιδί μου, άφησα λίγο το μικρό σε μια φίλη και έτρεξα.......θα τα παραθέσω απλά σαν γεγονότα για να μη θεωρήσετε ότι είμαι πάλι υπερβολική.

Το παιδί μου έτρωγε στο παγκάκι το πρωινό του....σε κάποια στιγμή σηκώθηκε να πάει να πετάξει τα σκουπίδια, και το αγοράκι για το οποίο σας λέω τόσες μέρες οτι λένε "άλλο κεφάλαιο" τον έσπρωξε και τον έριξε στο κράσπεδο. Έχει ένα καρούμπαλο πίσω στο κεφάλι. Δύο δάσκαλοι που ήταν μπροστά με διαβεβαίωσαν ότι δεν έκανε τίποτα, απλά έτρωγε.....και με παρότρυναν να το πω στον πατέρα του άλλου, γιατί οι ίδιοι άκρη δε βγάζουν με αυτό το γονιό....κατά λέξη τα αναπαράγω......

...

δεν καταλαμβαίνω αυτή την στάση των δασκάλων. Στην προκειμένη περίπτωση αφού αυτοί ήταν μπροστά και είδαν τι έγινε, ας κάνουν ότι είναι που πρέπει να κάνουν σε αυτή την περίπτωση (πχ να στείλουν το παιδί στον δ/ντη και να ειδοποιήσουν /καλέσουν τους γονείς). Το σχολείο δεν έχει κάποιο πρωτόκολλο αντιμετώπισης αυτών των περιστατικών;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχασα επεισόδια γιατί δεν είχα χρόνο να μπω νωρίτερα...

 

Για να καταλάβω, ήταν το ίδιο παιδί που χτύπησε το γιο σου;

 

Συνοψίζοντας,

 

η δασκάλα είναι φάουλ και δεν πρέπει να την αφήσεις έτσι.

 

Στο παιδί- έστω και τώρα- μην παρουσιάζεις τους δασκάλους σαν Θεούς. Καμία σχέση. Εγώ τους παρουσιάζω σαν ανθρώπους που πρέπει να σεβόμαστε, αλλά και αυτοί άνθρωποι είναι με τις αδυναμίες των ανθρώπων. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν περνάω το μήνυμα ότι ο λόγος του δασκάλου είναι νόμος, ώστε να μην φοβάται το παιδί να μου περιγράψει κάποιο περιστατικό, φοβούμενο ότι θα το τιμωρήσω που δυσαρέστησε τη δασκάλα...

 

Να διαβεβαιώσεις-ξανά- το παιδί ότι δεν φταίει εκείνο και να μην νιώθει άσχημα. απλώς να είναι προσεκτικός γιατί οι αντιδράσεις των άλλων είναι καμιά υπερβολικές, επιθετικές, κτλ.

 

Για το άλλο παιδί, αν πράγματι είναι επιθετικό, να το συζητήσετε με τους γονείς του (εφόσον ήδη γνωρίζεστε). Αν δεν βγάλετε άκρη ας μην κάνουν και τόση παρέα (και ενημέρωσε το παιδί σου ότι ο ταδε επειδή είναι λίγο υπερβολικός στις αντιδράσεις του, πρέπει να προσέχεις μήπως σε χτυπήσει (έστω άθελά του).

 

Εγώ αυτά θα έκανα...

Τώρα για συνελεύσεις κτλ δεν ξέρω. Ακόμη και να μην υπάρχει πλειοψηφία γονιών, απευθύνσου στην ίδια και στον διευθυντή εκθέτοντας τα παράπονά σου (για το περιστατικό αλλά και γενικώς )και αν δεν βρεις άκρη, φτιάξε κάποιο έγγραφο και δώστο όπου πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαμβαίνω αυτή την στάση των δασκάλων. Στην προκειμένη περίπτωση αφού αυτοί ήταν μπροστά και είδαν τι έγινε, ας κάνουν ότι είναι που πρέπει να κάνουν σε αυτή την περίπτωση (πχ να στείλουν το παιδί στον δ/ντη και να ειδοποιήσουν /καλέσουν τους γονείς). Το σχολείο δεν έχει κάποιο πρωτόκολλο αντιμετώπισης αυτών των περιστατικών;

 

Προειδοποίηση. Δεν θα αρέσουν αυτά που θα πω σε πολλούς....

 

Το σχολείο δεν μπορεί να κάνει κάτι θεσμικά.

Το ίδιο και η συνέλευση των γονέων.

 

Θα μαζευτούν, θα συζητήσουν, θα πουν τον πόνο τους αν θέλετε, αλλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Οι μόνοι που μπορούν να κάνουν κάτι είναι οι γονείς του θύτη, ΑΝ παραδεχτούν οτι υπάρχει θέμα και θελήσουν να δράσουν.

 

Το σχολείο από την πλευρά του το μόνο που μπορεί νασ κάνει είναι να βάλει περισσότερους επιτηρητες στα διαλείμματα, που πάλι όσοι και αν είναι δεν μπορούν να προλάβουν πάντα, και να καλέσει κάποιον, π.χ. το κέντρο πρόληψης, να κάνει στα παιδιά κάποιο βιωματικο για bullying, συνεργασία, ομαδικότητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαμβαίνω αυτή την στάση των δασκάλων. Στην προκειμένη περίπτωση αφού αυτοί ήταν μπροστά και είδαν τι έγινε, ας κάνουν ότι είναι που πρέπει να κάνουν σε αυτή την περίπτωση (πχ να στείλουν το παιδί στον δ/ντη και να ειδοποιήσουν /καλέσουν τους γονείς). Το σχολείο δεν έχει κάποιο πρωτόκολλο αντιμετώπισης αυτών των περιστατικών;

 

Δεν ξέρω τί έκαναν, εμένα με πήρανε, πήγα, ο διευθυντής δεν ήταν εκείνη την ώρα στο γραφείο γιατί πέρασα απ έξω για να πάω στο παιδί μου. Εδώ σας είπα το περιστατικό με το μολύβι γιατί στα άλλα, τα καθημερινά, δε στέκομαι, με τη λογική παιδιά είναι, θα πέσουν , θα χτυπήσουν .......

 

Να όμως που το παιδάκι το σημερινό, είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος του σχολείου, όλοι γι αυτό μιλάνε, έχει δείρει τους πάντες, ο δικός μου μόνο σε μια βδομάδα έχει δεχτεί τρία χτυπήματα απ τον συγκεκριμένο......που οι δάσκαλοι και ο διευθυντής αποφάσισαν οτι ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΟΥΜΕ.....

 

Θα μαζευτούν γονείς και θα πάνε σε ανώτερους μου είπαν για να το δει το θέμα κάποιος αφού ο διευθυντής δεν κάνει κάτι......θα κάνουν καταγγελία, κάτι, δεν κατάλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι που μπορούν να κάνουν κάτι είναι οι γονείς του θύτη, ΑΝ παραδεχτούν οτι υπάρχει θέμα και θελήσουν να δράσουν.

 

 

Επίσης οι γονείς των όποιων θυμάτων...

Link to comment
Share on other sites

LA LATINA, το παιδί που χτύπησε σήμερα το γιο σου είναι το ίδιο παιδί που τον χαράκωσε με το μολύβι; Γι΄αυτό το παιδί λες ότι τις τρώει από τον πατέρα του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχασα επεισόδια γιατί δεν είχα χρόνο να μπω νωρίτερα...

 

Για να καταλάβω, ήταν το ίδιο παιδί που χτύπησε το γιο σου;

ΟΧΙ ΕΚΑΒΗ ΜΟΥ, ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΔΩΣΑΝΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ, ΑΛΛΗΛΟΣΥΓΧΩΡΕΘΗΚΑΝΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΜΑΖΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΧΕΔΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚ......

ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΘΕΤΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ "ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ" ΚΑΙ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ......

 

Συνοψίζοντας,

 

η δασκάλα είναι φάουλ και δεν πρέπει να την αφήσεις έτσι.

ΜΩΡΕ ΤΗ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΤΗΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, ΑΝ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΜΠΟΥΚΑ......ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ "ΦΑΣΑΡΙΑ"

 

Στο παιδί- έστω και τώρα- μην παρουσιάζεις τους δασκάλους σαν Θεούς. Καμία σχέση. Εγώ τους παρουσιάζω σαν ανθρώπους που πρέπει να σεβόμαστε, αλλά και αυτοί άνθρωποι είναι με τις αδυναμίες των ανθρώπων. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν περνάω το μήνυμα ότι ο λόγος του δασκάλου είναι νόμος, ώστε να μην φοβάται το παιδί να μου περιγράψει κάποιο περιστατικό, φοβούμενο ότι θα το τιμωρήσω που δυσαρέστησε τη δασκάλα...

ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΑ, ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΑΜΕ ΑΜΑΣΗΤΟ ....ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

 

Να διαβεβαιώσεις-ξανά- το παιδί ότι δεν φταίει εκείνο και να μην νιώθει άσχημα. απλώς να είναι προσεκτικός γιατί οι αντιδράσεις των άλλων είναι καμιά υπερβολικές, επιθετικές, κτλ.

 

Για το άλλο παιδί, αν πράγματι είναι επιθετικό, να το συζητήσετε με τους γονείς του (εφόσον ήδη γνωρίζεστε). Αν δεν βγάλετε άκρη ας μην κάνουν και τόση παρέα (και ενημέρωσε το παιδί σου ότι ο ταδε επειδή είναι λίγο υπερβολικός στις αντιδράσεις του, πρέπει να προσέχεις μήπως σε χτυπήσει (έστω άθελά του).

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΚΥΡΙΟΙ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΗΔΗ ΕΔΕΙΞΕ ΠΩΣ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ......ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΟΝΤΡΟ ΘΕΜΑ.....

 

Εγώ αυτά θα έκανα...

Τώρα για συνελεύσεις κτλ δεν ξέρω. Ακόμη και να μην υπάρχει πλειοψηφία γονιών, απευθύνσου στην ίδια και στον διευθυντή εκθέτοντας τα παράπονά σου (για το περιστατικό αλλά και γενικώς )και αν δεν βρεις άκρη, φτιάξε κάποιο έγγραφο και δώστο όπου πρέπει.

ΑΜΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥ ΤΗ ΦΟΡΕΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΥ ΜΟΥ!

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

LA LATINA, το παιδί που χτύπησε σήμερα το γιο σου είναι το ίδιο παιδί που τον χαράκωσε με το μολύβι; Γι΄αυτό το παιδί λες ότι τις τρώει από τον πατέρα του;

 

ΟΧΙ ΟΧΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το ξαναδιευκρινίζω

το παιδί που χτύπησε με το μολύβι και συγνώμη ζήτησε, και δώσανε τα χέρια και ήταν όλη μέρα μαζί και οι γονείς του είναι πολύ πολύ καλή οικογένεια.

 

το παιδί που ονόμασαν "άλλο κεφάλαιο" χτυπάει ανεξέλεγκτα, (εμάς τουλάχιστον 3 φορές τη βδομάδα), και μας έριξε κάτω σήμερα......

Link to comment
Share on other sites

Λατίνα, διαφορετική άποψη δεν σημαίνει κατηγορία ούτε επίθεση... Μην "τραβάς" τόσο πολύ τα σχόλια.

 

 

Στις 10/2 έγραψες αυτό:

 

Μίλησα με την βασική μας δασκάλα.....μου ζήτησε προσωπικά συγνώμη για το συμβάν, μου είπε ότι δεν ήξερε τι να μου πει που θα έβλεπα το παιδί μου σ' αυτά τα χάλια,(έχουμε πολύ φιλική σχέση με τη δασκάλα του, προσωπικά τη λατρεύω και τη θαυμάζω και είναι αξιόλογος άνθρωπος) μου είπε ότι την Παρασκευή προσπάθησε να ενημερώσει την άλλη μαμά αλλά το παιδί το πήρε η αδερφή του οπότε θα την ενημερώσει σήμερα......όταν της είπα τα λόγια στο τηλέφωνο της άλλης δασκάλας, έμεινε άναυδη. Μου είπε ότι δε σχολιάζει συναδέλφους, αλλά στην προκειμένη περίπτωση ήταν λάθος να έρθει το παιδί μου σε τέτοια χάλια και με την ταμπέλα του φταίχτη στο σπίτι, απ όποια πλευρά και να το δούμε!

 

Θα μιλήσει η ίδια πρώτα με τη δασκάλα των αγγλικών, γιατί αυτή το έχει τόσους μήνες επί ώρες το παιδί μου και το ξέρει καλύτερα......επέμενε οτι το παιδί μου δεν σηκώνει χέρι και δεν ενοχλεί και δεν κάνει τίποτα παραπάνω από όλα τα 7χρονα.......και η ζωηράδα του είναι πάντα τρέξιμο στην αυλή. Αν έκανε κάτι άλλο θα με είχε ενημερώσει η ίδια, και όχι κάποιος άλλος. Θα αναλάβει λοιπόν να μιλήσει στην δασκάλα των αγγλικών, και μετά είπε μπορώ όποια μέρα θέλω να πάω κι εγώ να της μιλήσω και να τσεκάρω αν μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους. Με παρακάλεσε τέλος, προσωπικά, να διαγράψω το άκυρο τηλεφώνημα της άλλης δασκάλας...

 

Για το πώς το χειρίστηκαν, δε θα μάθω ποτέ, γιατί την Παρασκευή δεν είχαν μετά το συμβάν άλλο μάθημα με τη βασική και σήμερα ο δικός μου δεν πήγε σχολείο.Πάντως στη βασική μας δασκάλα έχω τόση λατρεία, ειλικρινά, έχει πείρα 25 ετών και τα παιδιά είναι ξετρελαμένα μαζί της, το ίδιο και οι γονείς. Μου είπε επίσης να μην ακούω καν αυτά τα σχόλια τον έναν θα τον έδιωχναν από το νηπιαγωγείο, ο άλλος έδειρε 10 κτλ, είναι κάποια παιδιά πιο ζωηρά αλλά τα έχουν υπό επίβλεψη.........

 

Της είπα οτι δεν θέλω όμως ούτε το δικό μου παιδί να ταμπελοποιηθεί, ούτε να εισπράττει βία και να μάθει να τη δέχεται.........και με διαβεβαίωσε οτι θα το διευθετήσει η ίδια. Σε λίγες μέρες, να της δώσω και λίγο χρόνο, θα πάω από κει. Επιτέλους ένας λογικός άνθρωπος!

 

 

Σήμερα γράφεις αυτό:

 

Ρώτησα και χτες και χάθηκε μες τη ροή των πραγμάτων.

ΑΝ εσείς, μαθαίνατε ότι στο σχολείο σας γίνονται όλα αυτά, τα οποία σας έχει παραδεχτεί και η δασκάλα και ο διευθυντής θα ήσασταν δλδ ΟΚ τι καλά όλα στο σχολείο μας? Θα κοιμόσασταν ήσυχες? Τί θα κάνατε γι αυτό???

 

Προσωπικά, βασίζομαι στα μάτια μου και στη γνώμη των αξιόλογων ανθρώπων που εκτιμώ.

Εσύ, όπως έχεις πει, δεν έχεις ιδιαίτερες επαφές με τους άλλους γονείς. Δεν ανταλλάσσετε επισκέψεις. Πώς βασίζεσαι τόοοσο στη γνώμη τους; Δεν τους ξέρεις ως ανθρώπους..

Γιατί δεν δίνεις βάση στη γνώμη της δασκάλας που λες ότι εκτιμάς τόσο πολύ; Και στην τελική, είμαστε σχεδόν στα μέσα της σχολικής χρονιάς. Αν έχεις αμφιβολίες, βάλε στο πρόγραμμά σου να πηγαίνεις βόλτα τον μικρούλη σου μία φορά την εβδομάδα στο σχολείο του μεγάλου αδελφού του, ώστε να δεις με τα ίδια σου τα μάτια τι συμβαίνει στο διάλειμμα.

 

Τώρα για το αν κοιμάμαι ήσυχη... Όχι! Έχω να κοιμηθώ ήσυχη από τη μέρα που έγινα μαμά. Είμαι σε μια φάση διαρκούς άγχους. Απλά προσπαθώ να το εξωτερικεύω ήπια και όσο πιο σπάνια γίνεται...

Και, όπως σου έγραψα και νωρίτερα, αν πρόκειται για μπούλινγκ ή για ακραία επιθετικό παιδί, πρέπει να ενεργοποιηθεί το σχολείο. Κανονικά πρέπει να κινηθείτε μέσω του Συλλόγου Γονέων και του διευθυντή. Διαδικασίες με συγκεντρώσεις γονέων στις οποίες παρευρίσκεται και η δασκάλα (:?::shock:) είναι νομότυπες ή έστω αποτελεσματικές; Δεν ξέρω, ας απαντήσουν οι εκπαιδευτικοί του φόρουμ. Επίσης, το σχολείο πρέπει να έχει πρωτόκολλα... Δεν μπορεί να πετάει το μπαλάκι στους γονείς...

 

Εκτός, αν πρόκειται για "μικροθεματάκια" που αξιολογούνται στο πλαίσιο της ζωηράδας, όπως σου είπε η βασική δασκάλα. Αν είναι έτσι, οπλίσου με υπομονή... Και βέβαια μπορείς να μιλήσεις με ήρεμο και ευγενικό ύφος στο άλλο παιδί και στους γονείς του και να τους ζητήσεις να είναι λίγο πιο προσεχτικοί με το δικό ΣΟΥ παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι γονείς των όποιων θυμάτων...

 

Οι γονείς των θυμάτων θεσμικά και ακολουθώντας τη νόμιμη οδό δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

 

Νομιζω ότι αυτά που έγραψα ήταν αρκετά σαφή για τυο τι μπορεί να γίνει.

 

Αν αρχίσουμε να συζητάμε για παράλληλες ημι-νομιμες οδούς, για απειλές προς διάφορες κατευθύνσεις, για κανάλια κλπ, θα μου επιστρέψετε να απεχω και να κρατήσω την άποψη μου για τον εαυτό μου και μόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προειδοποίηση. Δεν θα αρέσουν αυτά που θα πω σε πολλούς....

 

Το σχολείο δεν μπορεί να κάνει κάτι θεσμικά.

Το ίδιο και η συνέλευση των γονέων.

 

Θα μαζευτούν, θα συζητήσουν, θα πουν τον πόνο τους αν θέλετε, αλλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Οι μόνοι που μπορούν να κάνουν κάτι είναι οι γονείς του θύτη, ΑΝ παραδεχτούν οτι υπάρχει θέμα και θελήσουν να δράσουν.

 

Το σχολείο από την πλευρά του το μόνο που μπορεί νασ κάνει είναι να βάλει περισσότερους επιτηρητες στα διαλείμματα, που πάλι όσοι και αν είναι δεν μπορούν να προλάβουν πάντα, και να καλέσει κάποιον, π.χ. το κέντρο πρόληψης, να κάνει στα παιδιά κάποιο βιωματικο για bullying, συνεργασία, ομαδικότητα κλπ

 

 

δηλαδή τα παρατάμε στην τύχη τους και προσευχόμαστε??????

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΟΧΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.........

 

Α, τώρα τα έβαλα σε μια τάξη στο μυαλό μου...

 

Το περιστατικό με το μολύβι ξεχάστε το. Δώσανε τα χέρια, οι γονείς του είναι μια χαρά, όλα καλά λοιπόν. Απλώς προειδοποίησε το γιο σου να είναι γενικά προσεκτικός στις συναναστροφές του με άλλα παιδιά. Να αντιλαμβάνεται τον κίνδυνο, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Αυτό μπορείτε να του το δώσετε να καταλάβει μέσα από καθημερινά παραδείγματα.

 

Για το άλλο παιδί που επιτίθεται, προειδοποίησε το παιδί σου να έχει το νου του ακόμη περισσότερο. Εξήγησέ του ότι το παιδί αυτό φέρεται επιθετικά συχνά και έτσι γίνεται επικίνδυνος για τους άλλους, οπότε να προσέχει.

 

Προειδοποιήστε και τους άλλους δασκάλους (γραπτώς, προφορικώς, με συνέλευση δεν ξέρω...) να προσέχουν το συγκεκριμένο παιδί. Δεν ξέρω πως θα το κάνουν, αλλά εχουν ευθύνη. Το να το αφήνουν να χτυπά ανενόχλητο δεν παίζει σαν σενάριο. Ας μιλήσουν με τους γονείς του,ας επιτηρούν το ίδιο, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί έκαναν, εμένα με πήρανε, πήγα, ο διευθυντής δεν ήταν εκείνη την ώρα στο γραφείο γιατί πέρασα απ έξω για να πάω στο παιδί μου. Εδώ σας είπα το περιστατικό με το μολύβι γιατί στα άλλα, τα καθημερινά, δε στέκομαι, με τη λογική παιδιά είναι, θα πέσουν , θα χτυπήσουν .......

 

Να όμως που το παιδάκι το σημερινό, είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος του σχολείου, όλοι γι αυτό μιλάνε, έχει δείρει τους πάντες, ο δικός μου μόνο σε μια βδομάδα έχει δεχτεί τρία χτυπήματα απ τον συγκεκριμένο......που οι δάσκαλοι και ο διευθυντής αποφάσισαν οτι ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΟΥΜΕ.....αλλά μάνα είμαι ρε παιδιά, και καταλαβαίνω πολλά, ο πατέρας κάθε πρωί είναι έτοιμος να βγάλει καλάζνικοφ, τρέμει ολόκληρος το ζούμε κάθε μέρα.....δε μου πάει καρδιά, έμαθα και από σίγουρες πηγές που δε μπορώ να αναφέρω οτι το παιδάκι τρώει πολύ ξύλο, πώς να πω τώρα εγώ οτι μου χτυπάει συνέχεια το παιδί μου? Σήμερα ήταν και κεφάλι (πάλι για μας- έλεος!) Δε μπορώ ρε παιδιά, δε μου πάει καρδίά......κρίμα είναι το παιδάκι.....

 

Θα μαζευτούν και θα πάνε σε ανώτερους μου είπαν για να το δει το θέμα κάποιος αφού ο διευθυντής δεν κάνει κάτι......θα κάνουν καταγγελία, κάτι, δεν κατάλαβα....δε μπορώ, ούτε ξέρω αν θα συμμετέχω, το παιδάκι θα την πληρώσει πάλι........

 

Εφόσον υπάρχουν υποψίες κακομεταχείρισης, η καταγγελία πρέπει να γίνει στην Πρόνοια. Πληροφορίες και καθοδήγηση δίνονται από πολλές τηλεφωνικές γραμμές (Χαμόγελο του Παιδιού, Μαζί για το Παιδί, SOS κλπ.).

 

Εσύ μπορείς να πεις αύριο σε αυτό το παιδάκι όταν το δεις (εννοείται χωριστά από τον πατέρα του): "Σε παρακαλώ, να προσέχεις περισσότερο στο διάλειμμα γιατί έχεις χτυπήσει ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ τον... τρεις φορές αυτήν την εβδομάδα. Και είναι κρίμα! Ξέρω ότι είσαι καλό παιδί και δεν το θέλεις. Αλλά μπορείς καλό μου να είσαι λίγο πιο προσεχτικός; Χίλια ευχαριστώ!"

Link to comment
Share on other sites

Λατίνα, διαφορετική άποψη δεν σημαίνει κατηγορία ούτε επίθεση... Μην "τραβάς" τόσο πολύ τα σχόλια.

 

 

Στις 10/2 έγραψες αυτό:

 

 

 

 

Σήμερα γράφεις αυτό:

 

 

 

Προσωπικά, βασίζομαι στα μάτια μου και στη γνώμη των αξιόλογων ανθρώπων που εκτιμώ.

Εσύ, όπως έχεις πει, δεν έχεις ιδιαίτερες επαφές με τους άλλους γονείς. Δεν ανταλλάσσετε επισκέψεις. Πώς βασίζεσαι τόοοσο στη γνώμη τους; Δεν τους ξέρεις ως ανθρώπους..

ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΖΗΣΑΜΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ......ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΠΙ, ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΔΛΔ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ.

Γιατί δεν δίνεις βάση στη γνώμη της δασκάλας που λες ότι εκτιμάς τόσο πολύ; Και στην τελική, είμαστε σχεδόν στα μέσα της σχολικής χρονιάς. Αν έχεις αμφιβολίες, βάλε στο πρόγραμμά σου να πηγαίνεις βόλτα τον μικρούλη σου μία φορά την εβδομάδα στο σχολείο του μεγάλου αδελφού του, ώστε να δεις με τα ίδια σου τα μάτια τι συμβαίνει στο διάλειμμα.

ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΙΜΕ ΜΟΥ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΩ ΔΗΜΟΣΙΑ.

 

Τώρα για το αν κοιμάμαι ήσυχη... Όχι! Έχω να κοιμηθώ ήσυχη από τη μέρα που έγινα μαμά. Είμαι σε μια φάση διαρκούς άγχους. Απλά προσπαθώ να το εξωτερικεύω ήπια και όσο πιο σπάνια γίνεται...

Και, όπως σου έγραψα και νωρίτερα, αν πρόκειται για μπούλινγκ ή για ακραία επιθετικό παιδί, πρέπει να ενεργοποιηθεί το σχολείο. Κανονικά πρέπει να κινηθείτε μέσω του Συλλόγου Γονέων και του διευθυντή. Διαδικασίες με συγκεντρώσεις γονέων στις οποίες παρευρίσκεται και η δασκάλα (:?::shock:) είναι νομότυπες ή έστω αποτελεσματικές; Δεν ξέρω, ας απαντήσουν οι εκπαιδευτικοί του φόρουμ. Επίσης, το σχολείο πρέπει να έχει πρωτόκολλα... Δεν μπορεί να πετάει το μπαλάκι στους γονείς...

Η ΔΑΣΚΑΛΑ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ, ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ, ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΖΕΙ 7 ΩΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝΟΥΣΙΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΑΥΤΟΠΤΗ ΜΑΡΤΥΡΑ!

 

Εκτός, αν πρόκειται για "μικροθεματάκια" που αξιολογούνται στο πλαίσιο της ζωηράδας, όπως σου είπε η βασική δασκάλα. Αν είναι έτσι, οπλίσου με υπομονή... Και βέβαια μπορείς να μιλήσεις με ήρεμο και ευγενικό ύφος στο άλλο παιδί και στους γονείς του και να τους ζητήσεις να είναι λίγο πιο προσεχτικοί με το δικό ΣΟΥ παιδί.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ! ΕΙΠΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ.......ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΛΕΣ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΚΙ ΑΥΤΗ? ΠΩΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

 

ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τα παρατάμε στην τύχη τους και προσευχόμαστε??????

 

Μονο θωρακιζοντας το δικό σου παιδί, ακόμα και λέγοντας του να τον αποφεύγει, να μην τον Πόλυ-πλησιαζει κλπ

 

Δεν μπορει , αν δεν θέλουν να κινητοποιηθούν οι γονείς του θύτη, να κάνει κάτι το σχολείο , ούτε να τον απομακρύνει από τη ο πλάισιο με μια αλλαγή σχολείου (αν και αυτό είναι ο,τι πιο απαράδεκτο μπορεί να σκεφτεί κάποιος, κατά τη γνώμη μου).

 

Αν τώρα κάποιος γνωρίζει σίγουρα οτι τυο παιδί αυτό υφίσταται ξυλοδαρμούς, έχει την υποχρέωση, ηθική και νομική, να κάνει καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Προειδοποιήστε και τους άλλους δασκάλους (γραπτώς, προφορικώς, με συνέλευση δεν ξέρω...) να προσέχουν το συγκεκριμένο παιδί. Δεν ξέρω πως θα το κάνουν, αλλά εχουν ευθύνη. Το να το αφήνουν να χτυπά ανενόχλητο δεν παίζει σαν σενάριο. Ας μιλήσουν με τους γονείς του,ας επιτηρούν το ίδιο, κτλ.

 

 

ΕΚΑΒΗ ΜΟΥ το ξέρουν! Εδώ σου λέω οτι απαντάνε "είναι ξεχωριστό κεφάλαιο ο -----, τι να κάνουμε , ποιον να ενημερώσουμε, δεν το λέτε καλύτερα εσείς στο μπαμπά του?"

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να πεις αύριο σε αυτό το παιδάκι όταν το δεις (εννοείται χωριστά από τον πατέρα του): "Σε παρακαλώ, να προσέχεις περισσότερο στο διάλειμμα γιατί έχεις χτυπήσει ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ τον... τρεις φορές αυτήν την εβδομάδα. Και είναι κρίμα! Ξέρω ότι είσαι καλό παιδί και δεν το θέλεις. Αλλά μπορείς καλό μου να είσαι λίγο πιο προσεχτικός; Χίλια ευχαριστώ!"

 

Υπάρχει στο δήμο μας κάποιο τμήμα στο οποίο θα πάνε οι γονείς να κάνουν καταγγελία. Το παιδάκι λοιπόν , επειδή το λες θα σου απαντήσω, το είδα τα χριστούγεννα σε μια απογευματινή γιορτή με κλόουν που κάναμε σχολείο χωρίς δασκάλους........Αρχίσανε να τρέχουνε, ο δικός μου μόλις τον είδε αφηνίασε, λέω ΟΚ πάρτυ είναι....σε κάποια φάση λοιπόν φωνάζω το παιδάκι και του λέω "------, μην τρέχετε πουλάκι μου πάνω κάτω, θα σας τσαλαπατήσουν τα μεγαλύτερα......" ήρθε κοντά μου, έίναι και γλύκας ο άτιμος......του λέω λοιπόν "και στα διαλείμματα ------ μου, προσέχετε μην χτυπήσετε κανένα παιδάκι και μας μαλώνουν μετά οι μανούλες τους!" έβαλα δλδ και τον δικό μου μέσα για να μην το πληγώσω

ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ

"ΑΚΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ!"

 

???????????? έτσι έμεινα κι εγώ, όπως εσύ τώρα!!!!!!! (σε βλέπωωωωωωωωω)

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα κάποιος γνωρίζει σίγουρα οτι τυο παιδί αυτό υφίσταται ξυλοδαρμούς, έχει την υποχρέωση, ηθική και νομική, να κάνει καταγγελία.

 

Δε νομίζω να μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος, γι αυτό και δε θα συμμετέχω αν πάνε στο δήμο.....εγώ βλέπω έναν σουπερ νευρωτικό μπαμπά, αλλά τα άλλα είναι σχόλια, απ όποιον κι αν προέρχονται.......εγώ το παιδάκι δεν το είδα ποτέ με κάποιο σημάδι, ούτε κάποια κίνηση είδα απ τον πατέρα. Απλά φοβάμαι να του κάνω παρατήρηση, γιατί με διαβεβαιώνουν πως θα τον δείρει πολύ άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

φούντωσα πάλι.........πάω για τσιγάρο και καφεδάκι γιατί είμαι και άυπνη.......επανέρχομαι..... και να ξέρετε αν με κάποια διαφωνώ σε κάτι, δεν παύω να σας είμαι υπόχρεη που με βοηθάτε και συμπάσχετε.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...

Η βασική δασκάλα αναγνωρίζει ότι υπάρχει πρόβλημα με επιθετικό παιδί - θύμα κακοποίησης από τους γονείς Ή όχι;

Τι ισχύει τελικά;

 

 

Αν ισχύει το χειρότερο σενάριο, ξέρεις τι δεν μου αρέσει στην εικόνα;

Έχουμε ένα παιδί που έχει υποστεί βία από τους γονείς και που το σχολείο-λοιποί γονείς και συμμαθητές αγνοούν το δικό ΤΟΥ τεράστιο πρόβλημα ύπαρξης και το απομονώνουν ακόμα περισσότερο... Που το αντιμετωπίζουν ως θύτη ενώ είναι θύμα.

Πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος να προσεγγιστεί αυτό το παιδί. Να "ακουστεί". Να του δοθεί μια διέξοδος από το πρόβλημα που αντιμετωπίζει: μπορεί να μην ξέρει καν να επικοινωνήσει χωρίς μπουνιές... Μήπως υπάρχει κάποιος δάσκαλος ικανός να το εμπνεύσει;

Γιατί σηκώνουν τα χέρια ψηλά;;; Το σχολείο έχει παιδαγωγικό ρόλο πριν από όλα. Εδώ δάσκαλοι δουλεύουν με έφηβους εγκληματίες και φυλακισμένους και κάνουν πολλά βήματα μπροστά. Γιατί εγκαταλείπεται αυτό το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...