Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ ΑΠ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ


Recommended Posts

Θα παραθέσω το γεγονός όσο πιο αντικειμενικά μπορώ.

 

Σήμερα μου τηλεφώνησε μια απ τις δασκάλες του γιού μου στην πρώτη, όχι η βασική, και μου είπε "ότι είναι ζωηρός, ότι πήρε τη σβήστρα ενός συμμαθητή του, και να μην τρομάξω όταν τον δώ, γιατί ο δικός μου φταίει....τον χτύπησε ένα παιδάκι" Περίμενα να έρθει το παιδί αφού φυσικά την ευχαρίστησα για την ενημέρωση και την διαβεβαίωσα ότι θα το διευθετήσω.

 

Το παιδί ήρθε με μια χαρακιά στο πρόσωπο από πιο πάνω απ' το φρύδι μέχρι κάτω στο πηγούνι, αρκετά βαθιά, που όπως μου είπε ο διευθυντής του την περιποιήθηκε με betadine.

Μου είπε, πριν του πω ότι μίλησα με τη δασκάλα, ότι πήρε να δει τη σβήστρα του διπλανού του, κι εκείνος θύμωσε, του είπε συγνώμη λέει αλλά δεν πρόλαβε καλά καλά να του εξηγήσει και το παιδάκι πήρε ένα μολύβι και τον χαράκωσε.......επειδή είναι φίλοι με το παιδάκι σε σημείο αν το πειράξει κάποιος ο δικός μου μέχρι και να μαλώνει για το φιλαράκι του, μου φάνηκε περίεργο. Το παιδί επίσης μου είπε ότι εκείνη την ώρα η κυρία δεν ήταν στην τάξη, το κουδούνι είχε χτυπήσει αλλά η κυρία μιλούσε στο γυμναστήριο με την γυμνάστρια.

 

Απλά, επειδή η χαρακιά είναι δίπλα στο μάτι και η ίδια μου είπε "καταλαβαίνετε βέβαια ότι μπορεί να ήταν στο μάτι!" έχω πάθει ένα ψιλοσοκ. Το παιδί μου είναι ζωηρό, αλλά όπως λέει και η βασική δασκάλα που το έχει τις πιο πολλές ώρες, δεν πειράζει τους γύρω του, δεν ενοχλεί, μπορεί να αφαιρεθεί, να πει κάτι, αλλά δεν παρεμποδίζει τους γύρω του σε τίποτα.

 

Τώρα εγώ τι να κάνω? Να τον μαλώσω? Ξεκίνησα να του λέω κάτι και μου λέει " πήγα να δω λίγο τη σβήστρα και του ζήτησα συγνώμη, και να του ζητήσω και αύριο μαμά αν ήταν τόσο κακό" Να πιστέψω την δασκάλα που τον έχει δει ως τώρα 3-4 ώρες, (οι ειδικότητες άρχισαν σε μας μετά τις γιορτές) ή την άλλη που τον έχει απ το Σεπτέμβρη όλη μέρα?

 

Αν δεν ήταν χτυπημένος θα μπορούσα να το διαχειριστώ, αλλά να έρθει καταχαρακωμένος και να τιμωρηθεί κιόλας δεν είναι κάπως άδικο? Να μείνω σε συμβουλές και νουθετήσεις, τι λέτε? Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα παραθέσω το γεγονός όσο πιο αντικειμενικά μπορώ.

 

Σήμερα μου τηλεφώνησε μια απ τις δασκάλες του γιού μου στην πρώτη, όχι η βασική, και μου είπε "ότι είναι ζωηρός, ότι πήρε τη σβήστρα ενός συμμαθητή του, και να μην τρομάξω όταν τον δώ, γιατί ο δικός μου φταίει....τον χτύπησε ένα παιδάκι" Περίμενα να έρθει το παιδί αφού φυσικά την ευχαρίστησα για την ενημέρωση και την διαβεβαίωσα ότι θα το διευθετήσω.

 

Το παιδί ήρθε με μια χαρακιά στο πρόσωπο από πιο πάνω απ' το φρύδι μέχρι κάτω στο πηγούνι, αρκετά βαθιά, που όπως μου είπε ο διευθυντής του την περιποιήθηκε με betadine.

Μου είπε, πριν του πω ότι μίλησα με τη δασκάλα, ότι πήρε να δει τη σβήστρα του διπλανού του, κι εκείνος θύμωσε, του είπε συγνώμη λέει αλλά δεν πρόλαβε καλά καλά να του εξηγήσει και το παιδάκι πήρε ένα μολύβι και τον χαράκωσε.......επειδή είναι φίλοι με το παιδάκι σε σημείο αν το πειράξει κάποιος ο δικός μου μέχρι και να μαλώνει για το φιλαράκι του, μου φάνηκε περίεργο. Το παιδί επίσης μου είπε ότι εκείνη την ώρα η κυρία δεν ήταν στην τάξη, το κουδούνι είχε χτυπήσει αλλά η κυρία μιλούσε στο γυμναστήριο με την γυμνάστρια.

 

Απλά, επειδή η χαρακιά είναι δίπλα στο μάτι και η ίδια μου είπε "καταλαβαίνετε βέβαια ότι μπορεί να ήταν στο μάτι!" έχω πάθει ένα ψιλοσοκ. Το παιδί μου είναι ζωηρό, αλλά όπως λέει και η βασική δασκάλα που το έχει τις πιο πολλές ώρες, δεν πειράζει τους γύρω του, δεν ενοχλεί, μπορεί να αφαιρεθεί, να πει κάτι, αλλά δεν παρεμποδίζει τους γύρω του σε τίποτα.

 

Τώρα εγώ τι να κάνω? Να τον μαλώσω? Ξεκίνησα να του λέω κάτι και μου λέει " πήγα να δω λίγο τη σβήστρα και του ζήτησα συγνώμη, και να του ζητήσω και αύριο μαμά αν ήταν τόσο κακό" Να πιστέψω την δασκάλα που τον έχει δει ως τώρα 3-4 ώρες, (οι ειδικότητες άρχισαν σε μας μετά τις γιορτές) ή την άλλη που τον έχει απ το Σεπτέμβρη όλη μέρα?

 

Αν δεν ήταν χτυπημένος θα μπορούσα να το διαχειριστώ, αλλά να έρθει καταχαρακωμένος και να τιμωρηθεί κιόλας δεν είναι κάπως άδικο? Να μείνω σε συμβουλές και νουθετήσεις, τι λέτε? Τι θα κάνατε στη θέση μου?

 

Εγώ πριν διαβάσω το υπόλοιπο μήνυμα, έμεινα στη φράση της δασκάλας: ότι φταίει ο δικός σου!!!

 

Τι πάει να πει φταίει; Φταίει ο δικός σου (που δεν άσκησε βία) και δεν φταίει το άλλο παιδί που τον χτύπησε;

Φταίει ο δικός σου και δεν φταίει εκείνη που δεν εμπόδισε το γεγονός;

 

Από αυτή τη φράση της και μόνο εγώ θα τα έβαζα μαζί της. Τι ακριβώς εννοεί ότι αυτός φταίει; Που πήγε να πάρει τη γόμα ας πούμε; Σαν πολύ δεν βιάστηκε να αποδώσει ευθύνες; Σαν να λεει, ότι τον χαράκωσαν αλλά τα ΄θελε κιόλας...

 

Όχι να μην τον μαλώσεις. Προσπάθησε αργότερα που θα ηρεμήσετε και οι δύο να καταλάβεις τι ακριβώς έγινε.

 

(εγώ δεν θα έβαζα το παιδί να ζητήσει συγγνώμη. Στην ουσία εκείνο δέχτηκε επίθεση... Έχω ακούσει και για παιδάκι που κάρφωσε το μολύβι στο χέρι άλλου παιδιού. Ό,τι και να είχε κάνει το άλλο παιδί θα το βάλουμε να ζητήσει και συγγνώμη από πάνω; )

Link to comment
Share on other sites

Eκάβη ειλικρινά σου μιλάω έχω φάει φρίκη.....έχω υπάρξει απ την άλλη μεριά, έχω διδάξει πολλά χρόνια και ξέρω πως είναι οι περίεργοι γονείς που θεωρούν οτι τα παιδιά τους ποτέ δε φταίνε, δε θα ήθελα με τίποτα να περάσω σε κάτι τέτοιο.......

 

Γι αυτό και της μίλησα πολύ ευγενικά και την ευχαρίστησα κιόλας για την ενημέρωση.....αλλά το παιδί δε λέει ψέμματα, δεν έχει πει ποτέ ως τώρα, και στο κάτω κάτω, δεν είναι κάτι αμφίβολο, παρά λίγο να είχαμε ράμματα στο μάτι αν δείτε πόσο ξυστά είναι!

Link to comment
Share on other sites

:arrow: Εσυ στον γιο σου πρεπει ηρεμα να συζητησεις για αλλη μια φορα, οτι οταν θελει κατι, να το ζηταει πρωτα και να μην το παιρνει απο μονος του γιατι τα αλλα παιδια καποιες φορες αντιδρουν λαθος!!!! Οτι σωστα εκανε και ειπε συγνωμη και οτι ηταν λαθος οτι τον χτυπησε το αλλο παιδι.

Να τον ρωτησεις τι ακριβως του ειπε η δασκαλα και επειδη εσυ ξερεις το παιδι σου, νομιζω μπορεις να καταλαβεις το μεριδιο ευθυνης του και αν οφειλεις να τον τιμωρησεις.

Εγω ετσι οπως τα διαβασα αν το παθαινει το δικο μου παιδι αυτο, δεν θα το τιμωρουσα.

 

:arrow: Να πας αυριο κιολας να συζητησεις και με τις δυο δασκαλες ταυτοχρονα!!! Και να παραπονεθεις για το τραυματισμο....

 

:arrow: Το θεμα ειναι η μαμα του αλλου παιιδιου ενημερωθηκε; θα συνετισει το παιδι της; Γιατι το 6χρν που σηκωσε σημερα επιτηδες το μολυβι και χαρακωσε ενα αλλο συμμαθητη, το επομενο που θα κανει, τί θα ειναι;;;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

OK ο γιος σου είναι ζωηρός... γι αυτόν ακριβώς τον λόγο του χρεώνουμε ό,τι κι αν γίνει????? ΟΚ του πήρε την γόμα - είναι αυτός λόγος να του κατεβάσει ο άλλος την μούρη? Δηλαδή τί διδάσκουμε στα παιδιά σ' αυτήν την περίπτωση? Μοιραζόμαστε ή χαρακώνουμε τον άλλο για να μάθει οτι είναι δικό μας? Στην θέση σου θα πήγαινα στην δασκάλα που σε πήρε τηλέφωνο - κι επειδή όντως τρόμαξες όταν είδες το παιδί σου - θα ζητούσα λεπτομέριες 1) πού ήσασταν την ώρα του συμβάντος? 2) τί ακριβώς έκανε το παιδί μου και έφταιγε? Ξέρετε ο γιος μου μου είπε αυτό κι αυτό και για το συγκεκριμένο παιδί ξερω οτι αισθάνεται έτσι κι έτσι 3) συστάσεις έγιναν στο άλλο παιδί ότι δεν κατεβάζουμε μούρες?

 

Το παιδί μου δεν θα το μάλωνα.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στη θέση σου θα έκανα μεγάαααλη φασαρία γιατί το παιδί θα μπορούσε τώρα να είναι χωρίς μάτι!!! Ο,τι και να πήρε από το διπλανό του, αυτή η επίθεση δείχνει ότι το άλλο παιδί έχει μεγάλο θέμα και είναι επικίνδυνο. Προστάτεψε το δικό σου παιδί! Κάντο θέμα! Που ήταν η δασκάλα??? Οεο??? Ετσι βγάζουμε τα μάτια μας και οι δασκάλες έχουν ψιλή κουβέντα??? Να τους κάνεις φασαρία, να δείξεις και στο παιδί σου ότι το υποστηρίζεις. Σιγά μην το μαλώσεις κιόλας.... Ελεος με τις ανίκανες δασκάλες και τα ζωηρά παιδιά που επιτίθενται ασύστολα σε άλλα, βγάζοντας τα δικά τους ένστικτα σε αθώα προσωπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Eκάβη ειλικρινά σου μιλάω έχω φάει φρίκη.....έχω υπάρξει απ την άλλη μεριά, έχω διδάξει πολλά χρόνια και ξέρω πως είναι οι περίεργοι γονείς που θεωρούν οτι τα παιδιά τους ποτέ δε φταίνε, δε θα ήθελα με τίποτα να περάσω σε κάτι τέτοιο.......

 

Γι αυτό και της μίλησα πολύ ευγενικά και την ευχαρίστησα κιόλας για την ενημέρωση.....αλλά το παιδί δε λέει ψέμματα, δεν έχει πει ποτέ ως τώρα, και στο κάτω κάτω, δεν είναι κάτι αμφιλεγόμενο, παρά λίγο να είχαμε ράμματα στο μάτι αν δείτε πόσο ξυστά είναι!

 

Μα σύμφωνα με τη δασκάλα, τον διευθυντή και το ίδιο το παιδί, αιτία ήταν ότι πήγε να δει/ ίσως να πάρει τη γόμα... Είναι αυτή αφορμή για να το χαρακώσει ο άλλος με μολύβι; Ένιωσε απειλή δηλαδή το άλλο παιδί και σήκωσε το μολύβι;

 

Ναι όταν φταίει σε κάτι να το παραδεχόμαστε και να πράττουμε αναλόγως, αλλά όχι να έχει τόσο βαθιά χαρακιά από μολύβι (με κίνδυνο να πάθει ζημιά το μάτι) επειδή του πήρε τη γόμα και να το βάλουμε να ζητήσει και συγγνώμη.

 

Άρα γιατί σου τόνισε ότι φταίει το παιδί σου; Στην άλλη μαμά τι είπε; Ότι ο γιος της χαράκωσε κάποιον κοντά στο μάτι αλλά δεν έφταιγε;:shock:

Link to comment
Share on other sites

Μα σύμφωνα με τη δασκάλα, τον διευθυντή και το ίδιο το παιδί, αιτία ήταν ότι πήγε να δει/ ίσως να πάρει τη γόμα... Είναι αυτή αφορμή για να το χαρακώσει ο άλλος με μολύβι; Ένιωσε απειλή δηλαδή το άλλο παιδί και σήκωσε το μολύβι;

 

Ναι όταν φταίει σε κάτι να το παραδεχόμαστε και να πράττουμε αναλόγως, αλλά όχι να έχει τόσο βαθιά χαρακιά από μολύβι (με κίνδυνο να πάθει ζημιά το μάτι) επειδή του πήρε τη γόμα και να το βάλουμε να ζητήσει και συγγνώμη.

 

Άρα γιατί σου τόνισε ότι φταίει το παιδί σου; Στην άλλη μαμά τι είπε; Ότι ο γιος της χαράκωσε κάποιον κοντά στο μάτι αλλά δεν έφταιγε;:shock:

 

έλα ντε!

 

μα τί πιο απλό από το "κυρία ο τάδε μου πήρε την γόμα μου" στο φινάλε φινάλε. Δηλαδή αργότερα τί θα κάνει αυτό το παιδί? Στην ώρα της χειροτεχνίας θα κόβει δάχτυλα με το ψαλίδι?

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είπε κάτι στην άλλη μαμά, έτσι που την άκουσα τουλάχιστον.....όταν έγινε το συμβάν του έκανε παρατήρηση του δικού μου η δασκάλα κι αυτός της είπε "ναι αλλά κι εμένα τώρα θα στεναχωρεθεί η μαμά μου που θα με δει έτσι" ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΕΚΕΙΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ

Οπότε με πήρε για να με προλάβει, πως ο δικός μου έφταιγε......

 

Μα είναι φίλοι, θα τρελαθώ.......μήπως να πάρω τη μαμά του παιδιού? Προχτές μιλήσαμε με τον πατέρα γιατί μπερδέψανε τα βιβλία τους, καλός κύριος μου φάνηκε.

Link to comment
Share on other sites

:arrow: Εσυ στον γιο σου πρεπει ηρεμα να συζητησεις για αλλη μια φορα, οτι οταν θελει κατι, να το ζηταει πρωτα και να μην το παιρνει απο μονος του γιατι τα αλλα παιδια καποιες φορες αντιδρουν λαθος!!!! Οτι σωστα εκανε και ειπε συγνωμη και οτι ηταν λαθος οτι τον χτυπησε το αλλο παιδι.

Να τον ρωτησεις τι ακριβως του ειπε η δασκαλα και επειδη εσυ ξερεις το παιδι σου, νομιζω μπορεις να καταλαβεις το μεριδιο ευθυνης του και αν οφειλεις να τον τιμωρησεις.

Εγω ετσι οπως τα διαβασα αν το παθαινει το δικο μου παιδι αυτο, δεν θα το τιμωρουσα.

 

:arrow: Να πας αυριο κιολας να συζητησεις και με τις δυο δασκαλες ταυτοχρονα!!! Και να παραπονεθεις για το τραυματισμο....

 

:arrow: Το θεμα ειναι η μαμα του αλλου παιιδιου ενημερωθηκε; θα συνετισει το παιδι της; Γιατι το 6χρν που σηκωσε σημερα επιτηδες το μολυβι και χαρακωσε ενα αλλο συμμαθητη, το επομενο που θα κανει, τί θα ειναι;;;

 

κι εγώ αυτά θα έκανα.

 

1. θα εξηγούσα στο παιδί ότι πρώτα ρωτάμε πριν πάρουμε κάτι

2. θα πήγαινα στο σχολείο να μάθω ακριβώς τί έγινε

3. θα ρωτούσα αν ζήτησαν από το άλλο παδί να ζητήσει συγγνώμη και τί μέτρα παίρνουν για να αποφευχθεί παρόμοιο περιστατικό στο μέλλον (μήπως να άλλαζε θρανίο??)

 

δηλαδή αν ζήτησε συγγνώμη αυτος που πήρε στη γόμα, ο άλλος που παραλίγο να του βγάλει το μάτι τί πρέπει να κάνει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έλα ντε!

 

μα τί πιο απλό από το "κυρία ο τάδε μου πήρε την γόμα μου" στο φινάλε φινάλε. Δηλαδή αργότερα τί θα κάνει αυτό το παιδί? Στην ώρα της χειροτεχνίας θα κόβει δάχτυλα με το ψαλίδι?

 

εν τω μεταξύ με τις γόμες ο δικός μου ο γιος έχει κόλλημα, έχει 6 μες την κασετίνα του και πάντα του παίρνω περίεργες, σχήμα μπανάνα, κοκα κόλα, πατάτες τηγανιτές, σκέιτ, και τις δείχνει στην τάξη στα παιδάκια........ειλικρινά, αν δεν ερχόταν σ αυτή την κατάσταση δε θα ήμουν έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Προχτές μιλήσαμε με τον πατέρα γιατί μπερδέψανε τα βιβλία τους, καλός κύριος μου φάνηκε.

 

Και επειδή αυτός είναι καλός κύριος αλλά ο γιος του επιθετικός, θα κάτσεις εσύ να σου σακατέψει το παιδί???? Το σημάδι από το μολύβι καταρχήν, αν είναι και βαθύ, δεν θα φύγει ποτέ! Αλλά αφού γλύτωσες το μάτι.... μην μιλάς...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είπε κάτι στην άλλη μαμά, έτσι που την άκουσα τουλάχιστον.....όταν έγινε το συμβάν του έκανε παρατήρηση του δικού μου η δασκάλα κι αυτός της είπε "ναι αλλά κι εμένα τώρα θα στεναχωρεθεί η μαμά μου που θα με δει έτσι" ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΕΚΕΙΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ

Οπότε με πήρε για να με προλάβει, πως ο δικός μου έφταιγε......

 

Μα είναι φίλοι, θα τρελαθώ.......μήπως να πάρω τη μαμά του παιδιού? Προχτές μιλήσαμε με τον πατέρα γιατί μπερδέψανε τα βιβλία τους, καλός κύριος μου φάνηκε.

 

 

Ναι...αν ειναι φιλος του, επιδιωξε μια συζητηση μαζι με τους γονεις του αλλου παιδιου!!!

Οχι να τους επιτεθεις αλλα να δεις αν ξερουν και να πραξουν και αυτοι αναλογως για την βιαιη αντιδραση του γιου τους!!!!

Αλλα πηγαινε πρωτα αυριο στο σχολειο και μετα μιλησε τους!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή αυτός είναι καλός κύριος αλλά ο γιος του επιθετικός, θα κάτσεις εσύ να σου σακατέψει το παιδί???? Το σημάδι από το μολύβι καταρχήν, αν είναι και βαθύ, δεν θα φύγει ποτέ! Αλλά αφού γλύτωσες το μάτι.... μην μιλάς...

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ.............

 

Αναλόγως πόσο βαθύ είναι. Το δέρμα στο μάγουλο είναι πολύ ευαίσθητο. Εμένα έχει μικρή χαρακιά εδώ και 5 χρόνια από το μαρμαράκι της πισίνας στο κολυμβητήριο που είχε λίγο κοπεί. Δεν αποκαθίσταται πλήρως από όσο ξέρω, αν είναι βαθύ επαναλαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνει όλο αυτό σημάδι θα πεθάνω..........

 

Μίλα με κανένα γιατρό, παιδίατρο ή πλαστικό χειρουργό. Αναλόγως σου λέω το βάθος.

Σε κάθε περίπτωση ξέσκισέ τους!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν το πιστεύω! Είμαι τόσο της λογικής οτι είναι παιδιά, και θα χτυπήσουν και με αίματα θα έρθουν, αλλά να με πάρει για να μου πει οτι φταίει και χωρίς να δει καν το περιστατικό παραπάει!

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνει όλο αυτό σημάδι θα πεθάνω..........το βάθος έχει διακυμάνσεις, πιο πολύ τον πήρε φρύδι μάτι απ ότι βλέπω......

 

Υπάρχει κρέμα που την βάζεις για κανά μήνα και σημάδι δεν μενει!

Έκανα καισαρικη και δεν έχω καν σημάδι απολύτως τίποτα!, σιγα μην μείνει απο μολύβι

Αλλά προσπάθησε να βρεις κρέμα ( και βιταμίνη E kai bio oil κάνουν δουλειά αλλά δεν ξερω αν έχει εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κρέμα που την βάζεις για κανά μήνα και σημάδι δεν μενει!

Έκανα καισαρικη και δεν έχω καν σημάδι απολύτως τίποτα!, σιγα μην μείνει απο μολύβι

Αλλά προσπάθησε να βρεις κρέμα ( και βιταμίνη E kai bio oil κάνουν δουλειά αλλά δεν ξερω αν έχει εκεί)

 

Πώς λέγεται?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω έβαλα την Mederma Advanced for scars και το Bio Oil πολλές φορές την ημέρα και ήταν θαυματουργά (τα βάζω και σε καψιματα)

Μπορείς να τα πάρεις και απο ιντερνέτ - βάλτου 10 φορές την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω έβαλα την Mederma Advanced for scars και το Bio Oil πολλές φορές την ημέρα και ήταν θαυματουργά (τα βάζω και σε καψιματα)

Μπορείς να τα πάρεις και απο ιντερνέτ - βάλτου 10 φορές την ημέρα!

 

σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...