Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ ΑΠ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ


Recommended Posts

εμ εκει είναι το θεμα φιλη μου......ακου εξω από το χορο πολλα τραγουδια λεμε. Μανα εισαι και βλέπεις...ποσα παιδια χτυπάνε ετσι? Παμπολλα. Σε ποσες περιπτώσεις γινεται σοβαρο θεμα? Ελάχιστες.

 

 

Και εγω τρεεεεμω για τα παιδια μου. Για τον πρωτο τρεμω επειδή είναι ηρεμος μην τυχον βρεθει καπου θυμα και για τον δευτερο επειδή είναι ζωηρος μην χτυπησει και μην χτυπηθεί...Κάθε πρωι που πανε σχολειο σκέφτομαι 'αχ παναγια μου φερτα μου πισω γερα!!' Ουτε στον πολεμο ετσι οι μανες :-P

Αλλα στην προκειμενη περιπτωση ηταν ένα τυχαιο και ατυχες γεγονος.....αν ηταν θεμα μπουλιινγκ, πρωτη θα σου ελεγα 'τρεχα '. Αλλα ηταν κατι που εγινε στα πλαισια μινι αντιδικιας δυο 'ζωηρων ' παιδιων ;).

Μην ακουτε ιστοριες....και εχετε εμπιστοσυνη στα παιδια σας. Αυτά που τους μαθαίνουμε και που δειχνει πολλες φορες ότι μιλαμε σε ντουβαρι, αυτά τα αποτυπωνουν στο μυαλουδακι τους. Την καταλληλη στιγμη θα τα χρησιμοποιησουν.

Και από εκει και περα ο Θεος βοηθος...Τα ιδια πρεπει να προσεχουν τον εαυτο τους...εμεις δεν ειμαστε συνεχως εκει από μια ηλικια και μετα.

 

Ε, ταυτιζόμαστε εμείς!!! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή, έχουμε ένα παιδί που έχει ήδη προβλήματα στο σπίτι. Που η Πολιτεία δεν έχει κινητοποιηθεί. Και αυτό το ήδη ΕΥΑΛΩΤΟ και ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟ παιδί, που ίσως υπόκειται σε κάθε είδους βία, το καταξεφτιλίζει μπροστά σε όλο το σχολείο μία "μάνα"... ΟΚ, τι να πω.

Υποκρισία, αναισθησία και απύθμενος εγωισμός...

 

Και όχι καθόλου δεν έλυσε το πρόβλημά της. Αντίθετα, με τη στάση της, δίδαξε στο παιδί της ότι "με τσαμπουκά και τρομοκρατία καθαρίζουμε..". Ο μελλοντικός τρομοκράτης είναι το δικό της βλαστάρι...

Αίσχος που κυκλοφορούν ελεύθεροι τέτοια "άτομα" (γιατί δυσκολεύομαι να τους αποκαλέσω ανθρώπους...).

 

Δε θα τη δικαιολογήσω, γιατί δε συμφωνώ.........αλλά πιστεύω οτι έπρεπε οι δάσκαλοι να έχουν μεριμνήσει.......ούτε μπορείς να αφήσεις ένα δεκάχρονο να είναι όλη μέρα μες τα πρωτάκια, να δέρνει, να φτύνει. να βρίζει μάνες και να πιάνει να πνίξει.....δε μπορεί όλα τα περιστατικά να είναι ψέμματα και όλοι να έχουν στόχο το ίδιο άτομο.

Το παιδάκι απ ότι έμαθα είναι σε οικτρή κατάσταση......ψυχολογικά, γι αυτό θέλει βοήθεια και όχι κουκούλωμα.......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, έχουμε ένα παιδί που έχει ήδη προβλήματα στο σπίτι. Που η Πολιτεία δεν έχει κινητοποιηθεί. Και αυτό το ήδη ΕΥΑΛΩΤΟ και ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟ παιδί, που ίσως υπόκειται σε κάθε είδους βία, το καταξεφτιλίζει μπροστά σε όλο το σχολείο μία "μάνα"... ΟΚ, τι να πω.

Υποκρισία, αναισθησία και απύθμενος εγωισμός...

 

Και όχι καθόλου δεν έλυσε το πρόβλημά της. Αντίθετα, με τη στάση της, δίδαξε στο παιδί της ότι "με τσαμπουκά και τρομοκρατία καθαρίζουμε..". Ο μελλοντικός τρομοκράτης είναι το δικό της βλαστάρι...

Αίσχος που κυκλοφορούν ελεύθεροι τέτοια "άτομα" (γιατί δυσκολεύομαι να τους αποκαλέσω ανθρώπους...).

 

Για μένα έχεις πολύ δίκιο που δείχνεις αυτή την οπτική γωνία.

Καμμία μας δε θέλει το παιδί της δαρμένο, αλλά και το να κάνουμε εμείς το μπούλινγκ στα 7χρονα, δεν είναι και ακριβώς πολιτισμός.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήρε μια μαμά τρίτης και έκτης........δείτε και μια άλλη πλευρά......μου είπε από μόνη της πόσο καλά είναι όλα τα παιδάκια, και όλες τις ατάκες κατ΄ αυτήν κουκουλώματος ότι στο σχολείο υπάρχει οποιουδήποτε είδους πρόβλημα......

ΔΛΔ εσείς πιστεύετε πως όλα αυτά που σας μετέφερα είναι όλα υπερβολές γονέων? ΟΛΑ????

 

Ε, όχι όλα. Το 95% όμως ναι!!! :roll:

 

Και δεν το λέω τυχαία. Ο γιος μου ξεκίνησε το σχολείο από το Προνήπιο. Πήγαινα και στηνόμουν έξω από το σχολείο και κρυβόμουν στις φυλλωσιές τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα (από το Προνήπιο μέχρι και τον Νοέμβρη της Πρώτης Δημοτικού). Απίστευτη αγωνία για όλα τα φοβερά και τρομερά που συμβαίνουν στα σχολεία...

Μπορώ να πω ότι έχω καλή εικόνα γιατί έχω παρακολουθήσει τα παιδιά στο διάλειμμά τους, ακριβώς την ώρα που οι φραγμοί πέφτουν και χαλαρώνουν. Και η εικόνα που έχω είναι εικόνα "παιδιών", όχι θηρίων ούτε ψυχοπαθών.

 

Απλά πολλοί γονείς αρέσκονται να αναζητούν έναν αποδιοπομπαίο τράγο. Και στο σπορ αυτό πρωταθλητές είναι οι γονείς εκείνοι που και φωνάζουν, και βρίζουν, και μειώνουν και βιαιοπραγούν στα παιδιά τους. Αυτοί ξεσηκώνουν το σύμπαν. Γιατί δίνουν ένα σόου ενδιαφέροντος και αγάπης. Και γιατί -κατά βάθος- χαίρονται που δεν είναι οι μόνοι με άσχημη συμπεριφορά...

 

Μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος. Πρώτα αξιολόγησε την αξιοπιστία αυτού που τα λέει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις με πήρε μια μαμά τρίτης και έκτης........δείτε και μια άλλη πλευρά......μου είπε από μόνη της πόσο καλά είναι όλα τα παιδάκια, και όλες τις ατάκες κατ΄ αυτήν κουκουλώματος ότι στο σχολείο υπάρχει οποιουδήποτε είδους πρόβλημα......

ΔΛΔ εσείς πιστεύετε πως όλα αυτά που σας μετέφερα είναι όλα υπερβολές γονέων? ΟΛΑ????

 

Εμένα θα με ενοχλούσε να με έπαιρναν ένα σωρό άσχετοι με το θέμα γονείς, αλλά εγώ είμαι και λίγο αντικοινωνική σε κάτι τέτοια :rolleyes: Πέφτει ράδιο αρβύλα και ανακατεύονται και σε θέματα που δεν τους αφορούν άμεσα.

 

Γι΄αυτό σου λέω εγώ θα μιλάγα απευθείας με τη δασκάλα ζητώντας διευκρινήσεις/εξηγήσεις (όχι απαραίτητα σε επιθετικό κλίμα) και δεν θα συζητούσα το θέμα ούτε με άλλους γονείς, ούτε με την άλλη δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μόνο εγώ ανατριχιάζω στην εικόνα του παιδιού να σηκώνει το μολύβι του και να χαρακώνει τον συμμαθητή του; Το βρίσκω πολύ πολύ σοβαρό και αν το έκανε το δικό μου παιδί θα ψαχνόμουν πάρα πολύ....ό,τι και να έκανε το παιδί σου ακόμα και να τον είχε προκαλέσει κάπως, η εικόνα του παιδιού να χαρακώνει με μολύβι το πρόσωπο ενός άλλου παιδιού μου προκαλεί ανατριχίλα....

Εύχομαι να τελειώσουν όλα ομαλά για το παιδάκι σου-στο ψυχολογικό τομέα πιο πολύ!

 

Παίρνω το μήνυμά σου σαν πάσα (δε διαφωνώ με ό,τι λες) για να πω και μια άλλη οπτική.

Έχω ένα καλό φίλο, Γάλλο, 2-3 πτυχία, 2-3 μεταπτυχιακά, διδακτορικό, 5 παιδιά, ίσως ο πιο ώριμος και ολοκληρωμένος άνθρωπος που έχω γνωρίσει.

Κάθε επαφή μαζί του με κάνει καλύτερο άνθρωπο.

Όταν ήταν 8 χρονών, από δική του διήγηση, είχε μπει στην κουζίνα του σπιτιού τους κι έψαχνε με τις ώρες και δεν έβρισκε ένα συγκεκριμένο μαχαίρι, γιατί ήθελε να σκοτώσει τον αδερφό του!!! Και το εννοούσε, το θυμάται ακόμα.

Ευτυχώς τον βρήκε πρώτη η μάνα τους!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με ενοχλούσε να με έπαιρναν ένα σωρό άσχετοι με το θέμα γονείς, αλλά εγώ είμαι και λίγο αντικοινωνική σε κάτι τέτοια :rolleyes: Πέφτει ράδιο αρβύλα και ανακατεύονται και σε θέματα που δεν τους αφορούν άμεσα.

και εμενα ρε παιδι μου θα με ενοχλουσε.....ο κάθε ενας τωρα θα πει και το δικο του

Link to comment
Share on other sites

 

Μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος. Πρώτα αξιολόγησε την αξιοπιστία αυτού που τα λέει.

 

Ναι, δεν το έθεσα σωστά. Η μαμά που μου τα είπε είναι γειτόνισσά μου, περνάμε άπειρες ώρες μαζί, δεν πήρε για κουτσομπολιό, και μάλιστα πολύ πριν μιλήσω με το σχολείο μου είχε πει ακριβώς επακριβώς τι στάση θα κρατήσουν.......

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με ενοχλούσε να με έπαιρναν ένα σωρό άσχετοι με το θέμα γονείς, αλλά εγώ είμαι και λίγο αντικοινωνική σε κάτι τέτοια :rolleyes: Πέφτει ράδιο αρβύλα και ανακατεύονται και σε θέματα που δεν τους αφορούν άμεσα.

 

Γι΄αυτό σου λέω εγώ θα μιλάγα απευθείας με τη δασκάλα ζητώντας διευκρινήσεις/εξηγήσεις (όχι απαραίτητα σε επιθετικό κλίμα) και δεν θα συζητούσα το θέμα ούτε με άλλους γονείς, ούτε με την άλλη δασκάλα.

 

Μια ένσταση μόνο! Η βασική δασκάλα είναι υπεύθυνη για το τμήμα της. Δε θα μπορούσα να δώσω ποτέ βαρύτητα σε μια άποψη δασκάλας που έχει δει τα παιδιά σύνολο 7 ώρες.....ούτε τα ονόματα δεν ξέρει καλά καλά- τσεκαρισμένο. Και υπερ του γιου μου να ήταν, η γνώμη της για μένα δεν έχει καμία βαρύτητα. Και ο λόγος που της δίνω σημασία, είναι γιατί η γνώμη της μπορεί να επηρεάσει τη σχολική ζωή του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος. Πρώτα αξιολόγησε την αξιοπιστία αυτού που τα λέει.

 

Άγνωστοι είμαστε, αξιοπιστία δε μπορώ να κρίνω.....

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? ΑΝ εσείς, πηγαίνοντας στο σχολείο το πρωί, η παίρνοντας τα παιδιά σας το μεσημέρι, με τους όποιους ανθρώπους έχετε μια καλημέρα και έχετε πει 5 κουβέντες παραπάνω, κάνατε μια κουβέντα και μαθαίνατε οτι στο σχολείο σας γίνονται όλα αυτά, τα οποία αυτά σε νύξη σας έχει παραδεχτεί και η δασκάλα και ο διευθυντής (ο ένας είναι κεφάλαιο, ο άλλος είναι περίπτωση, ο άλλος είναι υπό επιτήρηση κλπ) θα ήσασταν δλδ ΟΚ τι καλά όλα στο σχολείο μας? Θα κοιμόσασταν ήσυχες?

Link to comment
Share on other sites

Μια ένσταση μόνο! Η βασική δασκάλα είναι υπεύθυνη για το τμήμα της. Δε θα μπορούσα να δώσω ποτέ βαρύτητα σε μια άποψη δασκάλας που έχει δει τα παιδιά σύνολο 7 ώρες.....ούτε τα ονόματα δεν ξέρει καλά καλά- τσεκαρισμένο. Και υπερ του γιου μου να ήταν, η γνώμη της για μένα δεν έχει καμία βαρύτητα. Και ο λόγος που της δίνω σημασία, είναι γιατί η γνώμη της μπορεί να επηρεάσει τη σχολική ζωή του παιδιού μου.

 

Γνώμη ήθελες για το αν είναι ή δεν είναι επιθετικός γενικά ο γιος σου ή το άλλο παιδί μέσα στην τάξη; Σε αυτό ναι, θα ρωτήσεις την βασική δασκάλα.

 

Για το συγκεκριμένο όμως περιστατικό και για το ότι βιάστηκε να αποδώσει ευθύνες στο γιο σου ή να απαλλάξει τον εαυτό της από τυχόν ευθύνες, θα πρέπει να μιλήσεις με την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη ήθελες για το αν είναι ή δεν είναι επιθετικός γενικά ο γιος σου ή το άλλο παιδί μέσα στην τάξη; Σε αυτό ναι, θα ρωτήσεις την βασική δασκάλα.

 

Για το συγκεκριμένο όμως περιστατικό και για το ότι βιάστηκε να αποδώσει ευθύνες στο γιο σου ή να απαλλάξει τον εαυτό της από τυχόν ευθύνες, θα πρέπει να μιλήσεις με την ίδια.

 

Για το γιο μου φυσικά ρώτησα , για το άλλο παιδάκι δεν είμαι εγώ υπεύθυνη......

Και εννοείται θα μιλήσω και με την ίδια, των αγγλικών......

Απλά να είναι τυχερή εύχομαι, και να μη βρω πολλούς ακόμα να με βρίσουν οτι δεν υπερασπίζομαι το παιδί μου με τον τρόπο μου.....

 

*τη δασκάλα του γιου μου δεν την πήρα για να αποφύγω την άλλη.......την πήρα για να μου πει πότε μπορώ να πάω - με ραντεβού πηγαίνουμε πάντα- ώστε να τις πετύχω και τις δύο ελεύθερες.....απλά επειδή έχουμε το θάρρος, μου άνοιξε την κουβέντα, έχουμε πει τόσα τόσο καιρό που είμαστε πολύ κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? ΑΝ εσείς, πηγαίνοντας στο σχολείο το πρωί, η παίρνοντας τα παιδιά σας το μεσημέρι, με τους όποιους ανθρώπους έχετε μια καλημέρα και έχετε πει 5 κουβέντες παραπάνω, κάνατε μια κουβέντα και μαθαίνατε οτι στο σχολείο σας γίνονται όλα αυτά, τα οποία αυτά σε νύξη σας έχει παραδεχτεί και η δασκάλα και ο διευθυντής (ο ένας είναι κεφάλαιο, ο άλλος είναι περίπτωση, ο άλλος είναι υπό επιτήρηση κλπ) θα ήσασταν δλδ ΟΚ τι καλά όλα στο σχολείο μας? Θα κοιμόσασταν ήσυχες?

 

Εγώ προσωπικά δεν δίνω βαρύτητα σε γνώμες άλλων γονέων. Δηλαδή όσο αξιόπιστος και να είναι αυτός που σου λεει κάτι, μπορεί να μην το έχει μάθει από πρώτο χέρι ή να έχει άλλη αντίληψη των πραγμάτων.

Οπότε τα περί κουκουλώματος του σχολείου, περί επιθετικότητας του άλλου παιδιού στο νήπιο κτλ, ναι μεν μπορεί να τα λάμβανα υπόψη σαν ενδεχόμενο, αλλά θα προσπαθούσα να το διασταυρώσω μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το γιο μου φυσικά ρώτησα , για το άλλο παιδάκι δεν είμαι εγώ υπεύθυνη......

Και εννοείται θα μιλήσω και με την ίδια, των αγγλικών......

Απλά να είναι τυχερή εύχομαι, και να μη βρω πολλούς ακόμα να με βρίσουν οτι δεν υπερασπίζομαι το παιδί μου με τον τρόπο μου.....

 

Ποιος καλέ σε έβρισε ότι δεν υπερασπίζεσαι το παιδί σου; δεν θα το υπερασπιζόσουν, αν έλεγες "μου είπε η δασκάλα σου ότι έφταιγες οπότε φταις" και δεν καθόσουν να δεις ολόκληρη την εικόνα. Εσύ ψάχνεις αυτή την εικόνα 4 μέρες τώρα. Πως μπορεί κάποιος να σου πει ότι δεν το υπερασπίζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν δίνω βαρύτητα σε γνώμες άλλων γονέων. Δηλαδή όσο αξιόπιστος και να είναι αυτός που σου λεει κάτι, μπορεί να μην το έχει μάθει από πρώτο χέρι ή να έχει άλλη αντίληψη των πραγμάτων.

Οπότε τα περί κουκουλώματος του σχολείου, περί επιθετικότητας του άλλου παιδιού στο νήπιο κτλ, ναι μεν μπορεί να τα λάμβανα υπόψη σαν ενδεχόμενο, αλλά θα προσπαθούσα να το διασταυρώσω μόνη μου.

 

Αν μου το λέγανε τώρα για την επιθετικότητα του παιδιού στο νήπιο, θα το θεωρούσα ύποπτο......το άκουσα όμως τον Οκτώβριο μαζικά σε ένα πάρτυ. Ε οτι τα έβαλαν όλοι τώρα με τον τάδε μαθητή....πολύ αρρωστημένο μου ακούγεται......τεσπα αποδείξεις δεν έχουμε, ούτε θα ψάξω το γενεαλογικό του δέντρο. Μπορεί πέρυσι να ήταν τερατάκι και φέτος να έγινε λουλούδι ή το αντίστροφο........εδώ βδομάδα με βδομάδα έχουν διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μιλαω με άλλες μαμαδες για αλλα παιδια.....Και αν τυχον καποια δασκαλα μου μιλουσε για άλλο παιδι περαν του δικου μου, θα της ελεγα ξεκάθαρα ότι αυτό δεν είναι σωστο.

Στα προνηπια και τα νηπια παντα βλέπεις ζωηρα παιδακια...οσο μεγαλωνουν ηρεμουν. Τα παιδακια τα ζωηρα που είχαμε εμεις στο σχολειο, μια χαρα παιδακια ηταν...

Είναι χρεος και ευθυνη της δασκάλας να μην περιθωριοποιηθουν αυτά τα παιδια και να μην τους μπει καποια ταμπελα. Με ποιο δικαιωμα τα συζητάνε?

Γενικα μου αρεσουν οι κουβενετες με τους αμεσα ενδιαφερομενους...αποφευγω τα πολλα πολλα με σους τους αρεσουν απλα οι κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος καλέ σε έβρισε ότι δεν υπερασπίζεσαι το παιδί σου; δεν θα το υπερασπιζόσουν, αν έλεγες "μου είπε η δασκάλα σου ότι έφταιγες οπότε φταις" και δεν καθόσουν να δεις ολόκληρη την εικόνα. Εσύ ψάχνεις αυτή την εικόνα 4 μέρες τώρα. Πως μπορεί κάποιος να σου πει ότι δεν το υπερασπίζεσαι;

 

Κι όμως..........ξέρεις πόσα άκουσα........

"ακόμα δεν πήγες εγώ την παρασκευή θα πήγαινα"

"και τι είπες στην άλλη μάνα οτι μήπως ο δικός σου τον ενοχλεί, πας καλά?"

"να πας να τους τα κάνεις ρημαδιό, το μάτι του θα έβγαζε κι εσύ κοιτάς ευγένειες"

"να ζητήσεις να τιμωρηθεί η δασκάλα που αμέλησε"

"πάνε πιάσε το παιδί και πες του δυο λογάκια"

"καλά πάλι δε θα πας και αύριο?"

 

δεν είναι εύκολο και για μένα.........

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν μας νοιάζει αν είναι ή δεν είναι επιθετικό το άλλο παιδάκι, ή πόσο επιθετικό είναι ή αν έχει αίσθηση του κινδύνου κτλ...

 

Μας νοιάζει τι κάνει η εκάστοτε δασκάλα την ώρα που είναι στην τάξη. Εγώ εκεί θα εστίαζα.

 

Σήμερα ήταν αυτό το παιδί, αύριο θα είναι κάποιο άλλο, μεθαύριο μπορεί το ίδιο μας το παιδί να κάνει κάτι επικίνδυνο.

Το θέμα είναι τι κάνουν οι δάσκαλοι που είναι υπεύθυνοι εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν μας νοιάζει αν είναι ή δεν είναι επιθετικό το άλλο παιδάκι, ή πόσο επιθετικό είναι ή αν έχει αίσθηση του κινδύνου κτλ...

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!

 

Μας νοιάζει τι κάνει η εκάστοτε δασκάλα την ώρα που είναι στην τάξη. Εγώ εκεί θα εστίαζα.

 

Σήμερα ήταν αυτό το παιδί, αύριο θα είναι κάποιο άλλο, μεθαύριο μπορεί το ίδιο μας το παιδί να κάνει κάτι επικίνδυνο.

Το θέμα είναι τι κάνουν οι δάσκαλοι που είναι υπεύθυνοι εκείνη τη στιγμή.

 

ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΜΕΤΑ...........ΕΠΙΣΗΣ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως..........ξέρεις πόσα άκουσα........

"ακόμα δεν πήγες εγώ την παρασκευή θα πήγαινα"

ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΔΕΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΣΤΕΡΩ (Μάλλον είσαι μικρή για να ξέρεις την Αστέρω)

 

"και τι είπες στην άλλη μάνα οτι μήπως ο δικός σου τον ενοχλεί, πας καλά?"

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ

 

"να πας να τους τα κάνεις ρημαδιό, το μάτι του θα έβγαζε κι εσύ κοιτάς ευγένειες"

ΟΦΘΑΛΜΟΝ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ?

"να ζητήσεις να τιμωρηθεί η δασκάλα που αμέλησε"

??????

"πάνε πιάσε το παιδί και πες του δυο λογάκια"

ΠΙΑΣΕ ΤΟ 7ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΟΥ BULLYING

"καλά πάλι δε θα πας και αύριο?"

ΚΑΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ, ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

 

δεν είναι εύκολο και για μένα.........

 

ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙ, ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ, ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΛΥΣΗ???

(SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΚΑΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ)

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν για κάθε μάνα η λύση είναι η ίδια. Για άλλη μάνα μπορεί να έχει σημασία μόνο το χτυπημένο της παιδί, κι εγώ να είμαι λιγότερο καλή μάνα. Για μένα, αφού δε χτύπησε σοβαρά, δε μπορώ να πω οτι αν είχαμε ράμματα στο μάτι θα ήμουν τόσο ψύχραιμη, αφού δεν είχαμε χειρότερα, πρέπει να διατηρήσω την ψυχραιμία μου. Αν ήθελα να λυθεί έτσι, φώναζα τον πεθερό μου, "χτυπήσανε το παιδί πάνε λίγο στο σχολείο" και εκείνος θα έπαιρνε το ωραίο γυαλιστερό του τσεκούρι και θα πήγαινε.......

 

*την ξέρω την Αστέρω! Είμαι αισίως 36.......

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως..........ξέρεις πόσα άκουσα........

"ακόμα δεν πήγες εγώ την παρασκευή θα πήγαινα"

"και τι είπες στην άλλη μάνα οτι μήπως ο δικός σου τον ενοχλεί, πας καλά?"

"να πας να τους τα κάνεις ρημαδιό, το μάτι του θα έβγαζε κι εσύ κοιτάς ευγένειες"

"να ζητήσεις να τιμωρηθεί η δασκάλα που αμέλησε"

"πάνε πιάσε το παιδί και πες του δυο λογάκια"

"καλά πάλι δε θα πας και αύριο?"

 

δεν είναι εύκολο και για μένα.........

 

Γι΄αυτό εγώ δεν μιλάω καθόλου με άλλους γονείς...:mrgreen:

 

Και εδώ σου είπαμε τις απόψεις μας και τι θα έκανε η κάθεμία, αλλά από εκεί και πέρα θα κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ούτε μία συνταγή κατάλληλη για όλες τις περιπτώσεις.

 

Σαν συμβουλή σου λέω μην εμπλέκεις άλλους γονείς. Μην τους λες λεπτομέρειες, μην τους λες τι έκανες ή τι σκοπεύεις να κάνεις, παίξτο ακόμη και αδιάφορη. Γιατί αυτοί οι γονείς πέραν του ότι θα διαδίδουν ράδιο αρβύλα παντού, θα συζητάνε και το θέμα με τα παιδιά τους... Καλύτερα να μην ξέρουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό εγώ δεν μιλάω καθόλου με άλλους γονείς...:mrgreen:

 

Και εδώ σου είπαμε τις απόψεις μας και τι θα έκανε η κάθεμία, αλλά από εκεί και πέρα θα κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ούτε μία συνταγή κατάλληλη για όλες τις περιπτώσεις.

 

Σαν συμβουλή σου λέω μην εμπλέκεις άλλους γονείς. Μην τους λες λεπτομέρειες, μην τους λες τι έκανες ή τι σκοπεύεις να κάνεις, παίξτο ακόμη και αδιάφορη. Γιατί αυτοί οι γονείς πέραν του ότι θα διαδίδουν ράδιο αρβύλα παντού, θα συζητάνε και το θέμα με τα παιδιά τους... Καλύτερα να μην ξέρουν τίποτα.

 

Όχι, με τίποτα. Πριν λίγο πήρα τα μαθήματα, στην ερώτηση τι νέα διηγήθηκα τα του νοσοκομείου του μικρού.....δεν έδωσα καθόλου συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...