Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαλλικά ή Γερμανικά;


cool11

Recommended Posts

Τι δεύτερη γλώσσα να μάθω στην 8χρονη μπουμπού? ( Άρχισε ήδη ο προβληματισμός για τον ερχόμενο χρόνο ). Προσπάθησα να πάρω βοήθεια από την ίδια και η απάντηση που εισέπραξα ήταν "καμία" , άρα δεν βοήθησε...

Εγώ θα επέλεγα γαλλικά γιατί είναι πιο εύκολο να φτάσεις το υψηλότερο πτυχίο (ελάχιστοι έχουν C2 στα γερμανικά και είναι λίγοι οι καθηγητές που αναλαμβάνουν να το διδάξουν) με αποτέλεσμα τα περισσότερα παιδιά να σταματούν στο Β2 και σε μερικά χρόνια να μην θυμούνται ούτε τα μισά από αυτά που έμαθαν, καθώς δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για να εξασκήσουν τη γλώσσα. Επίσης λίγοι καθηγητές γερμανικών έχουν εμπειρία με μικρές ηλικίες - με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Θα επέλεγα επίσης γαλλικά επειδή μοιάζουν αρκετά στα αγγλικά, ειδικά όσο προχωράς σε υψηλότερο επίπεδο, πράγμα που σημαίνει πως όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιο εύκολη γίνεται η εκμάθησή τους, και επειδή (αν θέλεις να το δεις πολύ μακροπρόθεσμα) οι χώρες με τους υψηλότερους μισθούς και τις καλύτερες προοπτικές εργασίας είναι ή αγγλόφωνες ή γαλλόφωνες (Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Ελβετία).

 

Πάντως αν είσαστε Ελλάδα, 8 χρονών είναι λίγο μικρό για να ξεκινήσει δεύτερη ξένη γλώσσα, αφού οι δεύτερες γλώσσες προσφέρονται συνήθως σε μεγαλύτερα παιδιά πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κατάλληλες υποδομές (βιβλία, καθηγητές) για μικρά παιδάκια και τα προγράμματα σπουδών είναι ταχύρρυθμα.

 

Το "καμία" καλό είναι να συνεκτιμηθεί επίσης, αν και δεν είναι απαραίτητα αρνητική ένδειξη. Στην ηλικία των 8 χρονών η μαμά μου με πήγαινε κλαίγοντας στα αγγλικά επειδή δεν τα ήθελα.... and look at me now!!

 

Συνοπτικά, θα περίμενα 1-2 χρόνια για να ξεκινήσουμε ξένη γλώσσα και θα επέλεγα γαλλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αριετα στο σχολειο δεν κανουν δυο γλωσσες? Θα την βοηθαγε στο σχολειο αν εκανε την ιδια και εξω?

Εμεις νομιζω οτι θα ξεκινησουμε Ολλανδικα φετος.. Θα τα μαθω και εγω μαζι με το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. βασικά παίζουν ρόλο πολλά. Θέλεις να μάθει μια ξένη γλώσσα απλά για να την μάθει? Για να μπορεί να εμπλουτισει το Βιογραφικό του αργότερα? Για να τον βοηθήσει σε εύρεση εργασίας? Για να έχει έναν καλό βαθμό στο σχολειο κ ως εκεί?

 

Προσπάθησε να καταλαβεις τι αρέσει πάνω απο όλα στο παιδί. Φερτο σε επαφή και με τις δύο γλώσσες. Πώς? Με μουσική, ταινίες, ντοκιμαντέρ, βιβλία και από τις δύο γλώσσες ώστε να πλησιάσει λίγο την κουλτούρα και να δει τι τον εκφράζει.

 

Στα 9 μου ξεκίνησα γερμανικά επειδή οι περισσότεροι συμμαθητές μου πήγαιναν γερμανικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα αλλά και επειδή στο κοντινό περιβάλλον μου υπήρχαν πολλα άτομα που είχαν μεταναστεύσει στη γερμανια και δούλευαν εκεί. Οπότε το.σκεφτηκα και έτσι. Έφτασα μέχρι επίπεδο c1 και πράγματι αν χρειαστεί κι εγώ να φυγω ( γιατί εδώ δύσκολα τα πράγματα) ως προς το θέμα γλώσσας και πτυχιου είμαι καλυμμένη. Θεωρώ πως τα γερμανικά είναι ωραία γλώσσα αλλά δυστυχώς παρεξηγημενη. Ασε που έχουν και γαματα ροκ κ μεταλ συγκροτήματα πχ rammstein.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες:

 

Θέλω σπίτι να αρχίσουμε να κάνουμε τη γλώσσα που αργότερα θα επιλέξει και στο σχολείο για να την εμπεδώσει καλύτερα.

 

Το να την αφήσω την ίδια στην πραγματικότητα να επιλέξει, δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα , γιατί θεωρώ ότι είναι απόφαση που πρέπει να πάρουν οι γονείς , απλά και η δική της γνώμη θα βοήθαγε στο ζύγι. Αν ωστόσο την αρχίσω , πχ Γερμανικά και δω ότι δεν της αρέσουν καθόλου, τότε θα το ξαναδω το ζήτημα.

 

Μπορώ να τη βοηθήσω και στις δύο γλώσσες ( αφού ξεσκονίσω τις γνώσεις μου πρώτα ) αφού έχω κάνει και τις δύο γλώσσες στο παρελθόν. Επειδή το έχω ψάξει , απαντώντας σε άλλη ερώτηση, υπάρχουν και στις δύο γλώσσες κατάλληλα βιβλία και ύλη για αυτές τις ηλικίες.

 

Για να απαντήσω και στη linaki10, δεν με ενδιαφέρει ο βαθμός στο σχολείο, θέλω να μάθει τη γλώσσα που θα της φανεί πιο χρήσιμη στο μέλλον, είτε αυτό αφορά δουλειά ή σπουδές. (Βέβαια ,κανείς δεν θα την εμποδίσει να μάθει και τρίτη γλώσσα , αν χρειαστεί, αλλά καλό θα ήταν τώρα να έκανα σωστή επιλογή ). Δεν θα ήθελα να κάνει κόπο να μάθει μια γλώσσα που αργότερα δεν θα της χρησιμεύσει σε τίποτα.

Ταυτόχρονα , όμως, θα ήθελα και πληροφορίες, όπως, τι είναι πιο εφικτό να μάθει ένα παιδί? Είναι ώριμο ένα παιδί σε αυτή την ηλικία ή λίγο μεγαλύτερο να μάθει γραμματική της Γερμανικής ή θα ήταν προτιμότερο αυτό να το μάθει αργότερα? Προσωπικά , θεωρώ πιο εύκολη τη Γαλλική και αυτό για μένα παίζει το ρόλο του...

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω και στη linaki10, δεν με ενδιαφέρει ο βαθμός στο σχολείο, θέλω να μάθει τη γλώσσα που θα της φανεί πιο χρήσιμη στο μέλλον, είτε αυτό αφορά δουλειά ή σπουδές.

Αυτό πώς θα το καθορίσεις, αφού είναι κάτι που θα αποφασιστεί 10-20 χρόνια στο μέλλον?

 

Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς, η γνώμη μου είναι η ίδια :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:PΓιατί Γαλλικά

 

 

 

Γιατί να μάθω γαλλικά;

 

 

 

 

Αριθμοί

  • 220 εκατομμύρια γαλλόφωνοι σε όλο τον κόσμο
  • 2η πιο διαδεδομένη ξένη γλώσσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση μετά τα αγγλικά
  • Επίσημη γλώσσα 32 χωρών.Τα γαλλικά είναι η μοναδική γλώσσα, μαζί με τα αγγλικά, που ομιλείται και στις 5 ηπείρους
  • Επίσημη γλώσσα και γλώσσα εργασίας σε μεγάλους ευρωπαϊκούς και διεθνείς οργανισμούς (Ευρωπαϊκό Συμβούλιο, ΟΗΕ, ΝΑΤΟ, UNESCO, ΟΟΣΑ κτλ)

Καριέρα στην Ελλάδα

  • Η γνώση της γαλλικής γλώσσας ενισχύει σημαντικά τις επαγγελματικές προοπτικές.Στις μέρες μας, η γνώση μιας μόνο ξένης γλώσσας δεν θεωρείται αρκετή από τους εργοδότες
  • Στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται 120 γαλλικές επιχειρήσεις που απαιτούν τη γνώση της γαλλικής γλώσσας από τους εργαζομένους τους
     

Σπουδές – Καριέρα στη Γαλλία

  • Η γνώση της γαλλικής γλώσσας δίνει πρόσβαση σε κορυφαία γαλλικά πανεπιστήμια, τα οποία είναι δημόσια και η φοίτηση σε αυτά είναι δωρεάν
  • Τα γαλλικά πανεπιστήμια προσφέρουν περίπου 7.000 ειδικότητες σπουδών.Τα γαλλικά πανεπιστήμια έχουν από τους μεγαλύτερους δείκτες υποδοχής ξένων φοιτητών στην Ευρώπη.Η Γαλλία έχει τη 2η ισχυρότερη οικονομία στην Ευρώπη και 5η ισχυρότερη στον κόσμο
  • Η Γαλλία είναι πρωτοπόρος δύναμη σε όλους τους τομείς επιχειρηματικής δραστηριότητας (ενέργεια, τηλεπικοινωνίες, τράπεζες, κατασκευαστικές, τρόφιμα, φαρμακευτικές, αυτοκινητοβιομηχανίες, αερομεταφορές)

Θαυμάσιο βίντεο!Αν δεν βαριέστε,δείτε το :) bisous!!!!

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fxenesglosses.eu%2F2012%2F09%2Fgiati-na-matho-gallika-binteo%2F&ei=0clPVa_VMcnpUoTfgLAI&usg=AFQjCNEmqe3TDXWkX0mnsTlvc-mEuH0uPQ

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα ακραιο παραδειγμα για την επαγγελματικη αποκατασταση ειναι η περιπτωση μου. Εγω ζω και δουλευω στο Βελγιο στιε Βευξελλες οπτε σε γαλλοφωνη περιοχη αλλα σε Γερμανικη εταιρεια! Εχω κανει και γαλλικα και γερμανικα. Τα γαλλικα ειναι απαραιτιτα για να ζησεις εδω σε βαθος χρονου (ο αντρας μου τα καταφερνει στα βασικα χωρις γνωση γαλλικων αλλα τελικα χρειαζονται.) Γερμανικα δεν εχω ιδιεταιρη ευχερια αλλα τους την σπαω οταν σχολιαζω αυα που λενε ή απανταω σε ερωτησεις στα γερμανικα.

Απο θεμα ευκολιας νομιζω οτι οποια γλωσσα και να επιλεγει το προγραμμα θα ειναι διαμορφωμενο στην ηλικια και το επιπεδω του μαθητη αρα και ο βαθμος δυσκολιας. Οπως και η γραμματικη στην βασικη γλωσσα. Δεν ξεκιναει κανενας με τον ιστορικο αοριστο για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα σας πω κ γω τη γνωμη μου ως καθηγητρια ξενων γλωσσων.οι γλωσσες ειναι παραθυρο στον κοσμο.εξασκουν το μυαλο κ καλλιεργουν το πνευμα.οσο πιο πολλες μαθει κανεις σε βαθος χρονου τοσο το καλλυτερο.κ για να παινεψω το σπιτιμου θα σας πω ναι, τα γαλλικα ειναι κουλτουρα.η υλη των εξετασεων των διπλωματων φερνει αναγκαστικα το μαθητη σε επαφη με τη γαλλικη κουλτουρα κ του δινουν τη δυνατοτητα να αποκτησει κριτικη σκεψη καθως του δινεται η ευκαιρια να ερθει σε επαφη με πολλα συγχρονα θεματα κ λογοτεχνεια οσο το επιπεδο αυξανεται.

Ομως κακα τα ψεματα.μην περιμενετε απο το δημοσιο σχολειο το παιδι σας να μαθει τη γλωσσα.χρειαζεται να απευθυνθειτε ειτε σε κεντρο ξενων γλωσσων ειτε σε καποιο καθηγητη.Η πρωτη επαφη ομως στο σχολειο ειναι σημαντικη.οσο κ αν κανετε σχεδια εσεις εισαστε στα χερια της τυχης.Αν το παιδι σας πεσει σε καλο καθηγητη που αγαπαει τη δουλεια του κ ξερει να τραβηξει το ενδιαφερον των παιδιων τοτε το πρωτο βημα θα εχει γινει.ειναι πολυ σημαντικη η προσεγγιση ,ειδικα σε αυτη την ηλικια.Δυστυχως ομως ειναι παρα πολλοι οι συναδελφοι,οι οποιοι εχουν δεσει το γαιδαρο τους εχοντας μονιμοποιηθει κ δεν ενδιαφερονται.Ειναι ειτε κολλημενοι σε παλιες μεθοδους ειτε περνουν απλως την ωρα τους.Σκοτωνουν κυριολεκτικα τη γλωσσα κ κοβουν τα φτερα του μαθητη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπίσης, τα Γαλλικά ή τα Γερμανικά του σχολείου πόσο δύσκολα είναι? Αν μπορούμε να αποφύγουμε το άγχος μιας δύσκολης ύλης τόσο το καλύτερο...

Αυτή η ερώτηση δεν απαντιέται. Εκτός του ότι παίζει μεγάλο ρόλο σε τι καθηγητή θα πέσεις, οι ξένες γλώσσες στο σχολείο δεν έχουν μπει με σκοπό να διδάξουν στα παιδιά τη γλώσσα αλλά περισσότερο να τους ανοίξουν ένα παράθυρο στον κόσμο μέσα από την γνωριμία με την ξένη γλώσσα. Δεν έχω δει τα βιβλία των γαλλικών και των γερμανικών, αλλά αν κρίνω από τα βιβλία των αγγλικών, οι καθηγητές που καταφέρνουν να διδάξουν ξένη γλώσσα στο σχολείο κάνουν υπέρβαση (και μάλλον δουλεύουν με δικό τους υλικό, γιατί τα βιβλία του υπουργείου είναι επιεικώς απαράδεκτα).

Link to comment
Share on other sites

Ομως κακα τα ψεματα.μην περιμενετε απο το δημοσιο σχολειο το παιδι σας να μαθει τη γλωσσα.χρειαζεται να απευθυνθειτε ειτε σε κεντρο ξενων γλωσσων ειτε σε καποιο καθηγητη.Η πρωτη επαφη ομως στο σχολειο ειναι σημαντικη.οσο κ αν κανετε σχεδια εσεις εισαστε στα χερια της τυχης.Αν το παιδι σας πεσει σε καλο καθηγητη που αγαπαει τη δουλεια του κ ξερει να τραβηξει το ενδιαφερον των παιδιων τοτε το πρωτο βημα θα εχει γινει.ειναι πολυ σημαντικη η προσεγγιση ,ειδικα σε αυτη την ηλικια.Δυστυχως ομως ειναι παρα πολλοι οι συναδελφοι,οι οποιοι εχουν δεσει το γαιδαρο τους εχοντας μονιμοποιηθει κ δεν ενδιαφερονται.Ειναι ειτε κολλημενοι σε παλιες μεθοδους ειτε περνουν απλως την ωρα τους.Σκοτωνουν κυριολεκτικα τη γλωσσα κ κοβουν τα φτερα του μαθητη.

 

Χωρίς να αμφισβητώ ότι έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό, προτείνω να φύγουμε από αυτή τη λογική και να αρχίσουμε να έχουμε απαιτήσεις από το δημόσιο σχολείο. Πώς δηλαδή περιμένουμε να μάθουμε γραφή και ανάγνωση , αλλά θεωρούμε ότι οι ξένες γλώσσες δεν μπορούν να διδαχτούν στο σχολείο?

 

Παλιότερα , στη δική μου γενιά, τα αγγλικά άρχιζαν να τα διδάσκουν στην πρώτη γυμνασίου, ήταν ήδη χαμένο το παιχνίδι, όταν όμως τώρα τα αγγλικά διδάσκονται από την α' δημοτικού και από την ε' αρχίζουν δεύτερη γλώσσα, θα έπρεπε να γίνεται ουσιαστική δουλειά και να μην μπαίνουν καν οι καθηγητές του σχολείου στη λογική ότι υπάρχουν παράλληλα φροντιστήρια...

Link to comment
Share on other sites

.κ για να παινεψω το σπιτιμου θα σας πω ναι, τα γαλλικα ειναι κουλτουρα.η υλη των εξετασεων των διπλωματων φερνει αναγκαστικα το μαθητη σε επαφη με τη γαλλικη κουλτουρα κ του δινουν τη δυνατοτητα να αποκτησει κριτικη σκεψη καθως του δινεται η ευκαιρια να ερθει σε επαφη με πολλα συγχρονα θεματα κ λογοτεχνεια οσο το επιπεδο αυξανεται.

Μην υποτιμάμαμε τη Γερμανία, κουλτουρα είναι και ο Μπαχ και ο Γκαίτε και ο Τόμας Μαν και ο Μπρεχτ και πόσοι άλλοι , υπάρχει σημαντικός γερμανικός πολιτισμός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτιμω arieta τον γερμανικο πολιτισμο.απλα μιλαω για τον τροπο που που ο υποψηφιος στα γαλλικα διπλωματα ερχεται σε επαφη με τον πολιτισμο.κερδος τεραστιο ειναι να μαθει κανεις κ γαλλικα κ γερμανικα.περα απο τα αγγλικα φυσικα.το θεμα ειναι ομως οτι τοσο το εκπαιδευτικο συστημα οσο κ τα φροντιστηρια φερνουν σε επαφη το μαθητη πολυ περισσοτερες ωρες με τα αγγλικα παρα με τα γαλλικα κ τα γερμανικα.κ τα φροντιστηρια το εκμεταλλευονται αυτο. τα αγγλικα ειναι πιο απλη γλωσσα κ τα παιδια ερχονται σε επαφη απο πολυ νωρις.απο την τηλεοραση ,τα τραγουδια,τα φιλμ,το ιντερνετ.εμεις δηλαδη τι ειμαστε που ετοιμαζουμε για b2 το μαθητη με δυο ωρες την εβδομαδα?αν εχει ο μαθητης εχει βασεις ολα κυλανε ρολοι.θελω να πω οτι δεν δικαιολογουνται οι τοσες ωρες διδασκαλιας αγγλικων.ατο κατω κατω ειναι απλη γλωσσα.περα ομως απο τα γαλλικα κ τα γερμανικα παρα πολυ χρησιμη γλωσσα ειναι τα ισπανικα κ ομιλειται σε ευρωπη κ αμερικη.για να μην πω οτι αραβικα,τουρκια κ σουηδικα ειναι σε τεραστια ανθηση κ εχουν κ ζητηση στην αγορα.τωρα οσο για τις απαιτησεις στο σχολειο θα βρεθει καπου ο καλος καθηγητης κ στη συνεχεια ενας αλλος που θα τα γκρεμισει ολα γιατι δεν υπαρχει συστηματοποιημενη διδασκαλια.δυστηχως!εκτος απο καποια ιδιωτικα.η ξενη γλωσσα θεωρειται υποδεεστερη ενω δεν θα επρεπε!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αμφισβητώ ότι έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό, προτείνω να φύγουμε από αυτή τη λογική και να αρχίσουμε να έχουμε απαιτήσεις από το δημόσιο σχολείο. Πώς δηλαδή περιμένουμε να μάθουμε γραφή και ανάγνωση , αλλά θεωρούμε ότι οι ξένες γλώσσες δεν μπορούν να διδαχτούν στο σχολείο?

Σαφώς οι ξένες γλώσσες μπορούν να διδαχτούν στο σχολείο, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που το σχολείο βλέπει τις ξένες γλώσσες και το ρόλο τους στο αναλυτικό πρόγραμμα. Συγκεκριμένα πρέπει να χωριστούν οι τάξεις σε μικρότερα τμήματα, να προστεθούν έξτρα ώρες διδασκαλίας (τουλάχιστον άλλες 3 για τα αγγλικά και άλλες 2 για τις δεύτερες γλώσσες στο δημοτικό, +4 και +3 αντίστοιχα στο γυμνάσιο), και να σταματήσουν τα παιδιά να κάνουν ασκήσεις γενικών γνώσεων στο μάθημα της ξένης γλώσσας. Να γίνει το μάθημα πολύ πιο στοχευμένο στην ξένη γλώσσα και όχι άλλη μια ευκαιρία να διευρύνουν τα παιδιά τους ορίζοντές τους στη γεωγραφία, τη μελέτη του περιβάλλοντος, τον αθλητισμό κλπ. Και επίσης να γραφτούν από την αρχή τα βιβλία και τα προγράμματα ύλης.

 

Με άλλα λόγια... καλά κρασιά.

 

Και δεν αγγίζω καν το θέμα των γνώσεων των καθηγητών, της αξιολόγησης του διδακτικού έργου κλπ.

 

Να διευκρινίσω ότι προσωπικά είμαι πολύ υπέρ του να μαθαίνουν τα παιδιά ξένες γλώσσες στο σχολείο, αλλά για να γίνει αυτό, θα πρέπει να αλλάξει ολόκληρη η βάση του εκπαιδευτικού μας συστήματος και να υπάρχει επιλογή μαθημάτων. Και αν αυτό γίνει κάποτε, δεν φαντάζομαι ότι θα γίνει πριν τα παιδιά μας αποφοιτήσουν. Οπότε μάλλον είναι μια ευχή για τα εγγόνια μας...

 

θελω να πω οτι δεν δικαιολογουνται οι τοσες ωρες διδασκαλιας αγγλικων. ατο κατω κατω ειναι απλη γλωσσα.

Τα αγγλικά δεν είναι καθόλου απλή γλώσσα. Είναι μεν εύκολο να συνεννοηθείς για απλά πράγματα (αλλά μήπως και τα γαλλικά δεν είναι το ίδιο εύκολα?) αλλά πολύ δύσκολο να την κατακτήσεις. Έχει πάρα πολλές γραμματικές εξαιρέσεις, πολλούς ιδιωματισμούς, πολλά phrasal verbs και μεγάλο γλωσσικό πλούτο. Για να μην πιάσουμε την προφορά και τον επιτονισμό, που εκεί γίνεται το μεγάλο πάρτι. Απόδειξη ότι ακόμα και με τα τόσα χρόνια σπουδών και τη διαρκή έκθεση των μαθητών στη γλώσσα, είναι λίγοι αυτοί που μιλάνε με ευχέρεια και χωρίς λάθη (βλ. Βαρουφάκης), και ελάχιστοι αυτοί που μιλάνε χωρίς προφορά.

 

Επίσης ο λόγος που ένα παιδί κάνει αγγλικά για περισσότερα χρόνια είναι επειδή ξεκινάει από πιο μικρό και μέσα από τα αγγλικά μαθαίνει το λατινικό αλφάβητο, τους ήχους και τους βασικούς γραμματικούς κανόνες της ξένης γλώσσας. Ενώ τη δεύτερη γλώσσα την ξεκινάει όταν πλέον έχει κατακτήσει τη γραφή και την ανάγνωση της αγγλικής, και έτσι τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα. Αν γινόταν το αντίστροφο, αν δηλαδή τα παιδιά ξεκινούσαν με τα γαλλικά ή τα γερμανικά και άρχιζαν αγγλικά στην Ε ή στην ΣΤ δημοτικού, τότε σε 3-4 χρόνια άνετα θα έφταναν στο Lower.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aραβικά ή Ισπανικά θα επέλεγα εγώ αν ύπηρχε η δυνατότητα στα σχολεία. Για τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου απαραίτητα θεωρούνται πλέον τα Αγγλικά φυσικά γιατί με αυτά δουλεύουν όλοι, και κατά δεύτερον τα Γαλλικά.

Σε αρκετές από αυτές διαβατήριο για δουλειά σού δίνουν άμεσα τα Αραβικά και τα Ισπανικά που εδώ στην Ελλάδα δεν τα έχουμε σε εκτίμηση.

Λόγω δουλειάς ο σύντροφος μου συνεργάζεται με τις μεγαλύτερες εταιρείες στον κόσμο Γερμανικά δεν του χρειάστηκαν ποτέ στα Αγγλικά λειτουργούν όλα. Τώρα στα 44 του ξεκίνησε τα Ισπανικά και μέσα σε 4 εβδομάδες έχει ξεκλειδώσει ήδη την γλώσσα είναι εύκολη σχετικά αν ξέρεις καλά Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

H κορη μου στο δημοτικο επελεξε γερμανικα. Στο Γυμνασιο (σε τρια διαφορετικα) διδασκαν αγγλικα και μονο Γαλλικα.. δεν υπηρχαν γερμανικα. Στο Λυκειο το παιδι καλουνται να επιλεξουν μεταξυ αγγλικων και Γαλλικων... Τα Γερμανικα εχουν εξαφανιστει παντελως... Οποτε ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον λογο υπαρξης τους στο δημοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Τα Γερμανικα εχουν εξαφανιστει παντελως... Οποτε ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον λογο υπαρξης τους στο δημοτικο.

Δεν είναι αλήθεια αυτό. Εξαρτάται από τις περιοχές. Στη δική μας περιοχή είναι πολλά τα σχολεία (γυμνάσια-λύκεια) που κάνουν γερμανικά, σε σημείο να έχω αγχωθεί γιατί δεν θέλω ο γιος μου να κάνει γερμανικά στο σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

Aραβικά ή Ισπανικά θα επέλεγα εγώ αν ύπηρχε η δυνατότητα στα σχολεία. Για τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου απαραίτητα θεωρούνται πλέον τα Αγγλικά φυσικά γιατί με αυτά δουλεύουν όλοι, και κατά δεύτερον τα Γαλλικά.

Σε αρκετές από αυτές διαβατήριο για δουλειά σού δίνουν άμεσα τα Αραβικά και τα Ισπανικά που εδώ στην Ελλάδα δεν τα έχουμε σε εκτίμηση.

Λόγω δουλειάς ο σύντροφος μου συνεργάζεται με τις μεγαλύτερες εταιρείες στον κόσμο Γερμανικά δεν του χρειάστηκαν ποτέ στα Αγγλικά λειτουργούν όλα. Τώρα στα 44 του ξεκίνησε τα Ισπανικά και μέσα σε 4 εβδομάδες έχει ξεκλειδώσει ήδη την γλώσσα είναι εύκολη σχετικά αν ξέρεις καλά Αγγλικά.

 

Συμφωνώ στο ότι τα καλά Αγγλικά είναι το βασικό. Από εκεί και πέρα, εγώ εργάζομαι σε εταιρία με δραστηριότητες σε πάμπολλες χώρες εκτός Ευρώπης. Κατά καιρούς με έχουν βοηθήσει τα Γαλλικά αλλά μπορούσα και χωρίς αυτά. Με όσους Γάλλους, Γερμανούς και Ισπανόφωνους έχω μιλήσει, όλα γίνονται στα Αγγλικα.

 

Οπότε θα κοιτούσα σε πρώτη φάση τι προτιμάει το παιδί και αν δεν είχε προτίμηση, Γαλλικά (αν και εγω τα μισούσα μικρή, ενώ αντίθετα λάτρευα τα Γερμανικά).

 

Ισπανικά είναι μια καλή επιλογή επίσης, αλλά είναι εύκολα στην εκμάθηση, ιδίως αν ξέρεις Γαλλικά, οπότε γίνονται και πολυ αργότερα. Λόγω επαγγελματικής συγκυρίας, θα ήθελα να ξέρω Πορτογαλικά, αλλά δεν έχω ούτε χρόνο ούτε χρήματα για να τα μάθω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλήθεια αυτό. Εξαρτάται από τις περιοχές. Στη δική μας περιοχή είναι πολλά τα σχολεία (γυμνάσια-λύκεια) που κάνουν γερμανικά, σε σημείο να έχω αγχωθεί γιατί δεν θέλω ο γιος μου να κάνει γερμανικά στο σχολείο!

Εμας σε ολα τα σχολεια του δημου μας ως δια μαγειας δεν υπαρχουν Γερμανικα... και στα γυμνασια του Ναυπλιου που εκανε η κορη μου δυο χρονιες. Οποτε τουλαχιστον για τον δικο μου δημο θεωρω παντελως ατοπο να δινονται τα γερμανικα ως επιλογη στο δημοτικο, να κανουν τα παιδια γερμανικα και ξαφνικα στο γυμνασιο να ξεκινανε γαλλικα. Σε δυο σχολικα χρονια δεν μαθαινεις γερμανικα.. αντιθετα επιβαρυνεις το παιδι σε αυτες τις ηλικιες χωρις λογο. Ας ξανασχεδιασουν οι ειδημονες απο την αρχη το θεμα ξενη γλωσσα για να μην μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες...

Οποτε οι γονεις που αναρωτιουνται τι να επιλεξουν για τα παιδια τους ως δευτερη γλωσσα στο δημοτικο ας τσεκαρουν τι παιζεται στο γυμνασιο που θα πανε τα παιδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλήθεια αυτό. Εξαρτάται από τις περιοχές. Στη δική μας περιοχή είναι πολλά τα σχολεία (γυμνάσια-λύκεια) που κάνουν γερμανικά, σε σημείο να έχω αγχωθεί γιατί δεν θέλω ο γιος μου να κάνει γερμανικά στο σχολείο!

Επισης, εχεις τσεκαρει στο λυκειο που θα παει το παιδι απο ποιες δυο γλωσσες εχουν επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τουλαχιστον για τον δικο μου δημο θεωρω παντελως ατοπο να δινονται τα γερμανικα ως επιλογη στο δημοτικο, να κανουν τα παιδια γερμανικα και ξαφνικα στο γυμνασιο να ξεκινανε γαλλικα. Σε δυο σχολικα χρονια δεν μαθαινεις γερμανικα.. αντιθετα επιβαρυνεις το παιδι σε αυτες τις ηλικιες χωρις λογο.

Βασικά δεν υπάρχει κανένας σχεδιασμός στο θέμα της ξένης γλώσσας. Ό,τι σου τύχει είναι...

 

Οποτε οι γονεις που αναρωτιουνται τι να επιλεξουν για τα παιδια τους ως δευτερη γλωσσα στο δημοτικο ας τσεκαρουν τι παιζεται στο γυμνασιο που θα πανε τα παιδια τους.

Ακόμα κι αν ξέρεις σε ποιο γυμνάσιο ή λύκειο θα πας, δεν είναι σίγουρο ότι αυτά που ισχύουν τώρα θα ισχύουν και σε 1-2-3 χρόνια.

 

(Επιπλέον, μιας και με ρώτησες συγκεκριμένα για το γιο μου, επειδή ήδη μιλάει λίγο γαλλικά και έχουμε και συγγενείς/φίλους γαλλόφωνους, αν δεν εκφράσει έντονη προτίμηση για τα γερμανικά, θα πάει φροντιστήριο για γαλλικά, ανεξάρτητα από το τι θα κάνει στο σχολείο. Στο σχολείο έτσι κι αλλιώς η δεύτερη γλώσσα είναι η ώρα του παιδιού.)

 

Κόρη φίλης μου που κανονικά δεν θα έπρεπε καν να κάνει δεύτερη ξένη γλώσσα (άλλο θέμα αυτό), διδάχτηκε ένα χρόνο γαλλικά στην Α' Γυμνασίου και φέτος στη Β' Γυμνασίου έχουν κενό γιατί η καθηγήτρια έμεινε έγκυος, έφυγε και δεν έχουν αντικαταστάτρια. Οπότε τι στην ευχή θα κάνουν τα παιδιά αυτά του χρόνου και πώς θα ακολουθήσουν το πρόγραμμα γαλλικών της Γ' Γυμνασίου αφού έχουν χάσει έναν ολόκληρο χρόνο μαθημάτων... ένας θεός ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Aραβικά ή Ισπανικά θα επέλεγα εγώ αν ύπηρχε η δυνατότητα στα σχολεία. Για τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου απαραίτητα θεωρούνται πλέον τα Αγγλικά φυσικά γιατί με αυτά δουλεύουν όλοι, και κατά δεύτερον τα Γαλλικά.

 

Τα αραβικά , τα κινέζικα , τα τούρκικα κτλ, ακούγονται χρήσιμα αλλά δεν θα τα επέλεγα για το παιδί γιατί θεωρώ ότι σχετίζονται μόνο με συγκεκριμένα επαγγέλματα και καλό είναι να τα μάθεις μόνο αφού γνωρίζεις τον επαγγελματικό σου προορισμό.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ τείνω προς Γαλλικά, γιατί θεωρώ ότι παγκοσμίως είναι πιο διαδεδομένη γλώσσα και καλό είναι , έστω και στο βασικό της επίπεδο, κάποιος να τη γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

 

Για να απαντήσω και στη linaki10, δεν με ενδιαφέρει ο βαθμός στο σχολείο, θέλω να μάθει τη γλώσσα που θα της φανεί πιο χρήσιμη στο μέλλον, είτε αυτό αφορά δουλειά ή σπουδές. (Βέβαια ,κανείς δεν θα την εμποδίσει να μάθει και τρίτη γλώσσα , αν χρειαστεί, αλλά καλό θα ήταν τώρα να έκανα σωστή επιλογή ). Δεν θα ήθελα να κάνει κόπο να μάθει μια γλώσσα που αργότερα δεν θα της χρησιμεύσει σε τίποτα.

Ταυτόχρονα , όμως, θα ήθελα και πληροφορίες, όπως, τι είναι πιο εφικτό να μάθει ένα παιδί? Είναι ώριμο ένα παιδί σε αυτή την ηλικία ή λίγο μεγαλύτερο να μάθει γραμματική της Γερμανικής ή θα ήταν προτιμότερο αυτό να το μάθει αργότερα? Προσωπικά , θεωρώ πιο εύκολη τη Γαλλική και αυτό για μένα παίζει το ρόλο του...

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα ότι μια γλώσσα θα της χρειαστεί στάνταρ και μια άλλη καθόλου. Δεν ξέρεις σε κάποια χρόνια πώς θα έχουν τα πράγματα και επιπλέον δεν ισχυουν τα ίδια για όλους. Καποιος μπορεί να ξέρει μια γλώσσα πχ δεν είναι τόσο διαδεδομένη και να βρει εργασία σε έναν τομέα που ούτε καν το φανταζεται. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο ακόμα και η τύχη δεν εχει να κάνει πάντα με το πόσες γλώσσες ξέρει κανείς. Αμα το δεις οι μισοί πλέον έχουν proficiency και το αντίστοιχο σε δεύτερη ξένη γλώσσα. Που ακριβώς αξιοποιουνται όλοι αυτοί? Σίγουρα η γνώση ξένων γλωσσών ανοίγει πνευματικους οριζοντες κτλ αλλά δεν μπορούμε να μαθουμε όλες τις γλώσσες του κόσμου επειδή πού ξέρεις τι θα χρειαστεί. ( ακούγεται σαν να τα μηδενιζω το ξέρω) .

 

Όσο για τη γραμματική ναι πράγματι είναι πιο δυσκολη η γερμανική και όπως στο συντακτικό έχει κανόνες που τηρουνται αυστηρά. Και πολύ λεξιλόγιο, άρθρα καταλήξεις για κάθε λέξη. Δεν ειναι τιποτα ακατορθωτο σε όποια γλώσσα και να διαλέξεις. Θέληση να.υπάρχει και διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ πάντως στη βόρεια ελλάδα όλοι γερμανικά μαθαίνουν.. τα γαλλικά δεν είναι και τόσο δημοφιλή.

Μάλλον αυτο οφείλεται στο ότι έχουν ήδη συγγενείς στη Γερμανία και σκέφτονται να ανηφορίσουν και οι ίδιοι ή τα παιδιά τους!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...