Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω κουραστει πια...


Chrisisred

Recommended Posts

Το δικο μου ειναι ενα παιδακι πανω απο 1 ετους που εχει αυτο το προγραμμα. Λυσσαει ολη μερα με 2 ωρες υπνο το μεσημερι και το βραδι 8.30 κοιμαται. Αλλα ειναι και θεμα ηλικιας. Στους 6 μηνες δεν μπορει να εχει ακριβως προγραμμα. Απλα οσες φορες και να ξυπνουσε 8 εμπαινε στη ρουτινα του υπνου απο νεογεννητο κι ας ξυπνουσε για γαλα οσες φορες ηθελε μετα. Θα το ξαναπω παντως καθε μωρο ειναι μοναδικο και νομιζω οτι δεν υπαρχουν κανονες.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το παιδι για να κοιμηθει πρεπει και να κουραστει δηλαδη να παιξει, να δει καινουργια πραγματα, νεες εικονες, οσο ζεστη και να εχει μπορεις μετα τις 7 να το βγαλεις βολτα, καπου κοντα στη γειτονια σου, σε παρκο, σε φιλες, οπου να ειναι, ν αλλαξει παραστασεις, το πολυ μεσα φερνει εκνευρισμο. Δες αν το ενοχλουν δοντια η ζεσταινεται. Μη λες ομως οτι εχεις κουραστει γιατι ακομα εισαι στην πολυ αρχη. Κι εγω αυπνη μανα ειμαι, παω το πρωι στη δουλεια, γυριζω κανω το σπιτι, τον βγαζω βολτα καθε μερα και φτου κι απ την αρχη , οπως ολοι μας. Οσο για το θεμα πρεπει να κοιμηθει μεχρι τις 8.30 εισαι απολυτη και ιδιως το καλοκαιρι και 9.30 να κοιμηθει δεν εγινε κατι. Ισως δεν του ταιριαζει το ωραριο που εχετε η τελικα ισψς ετσι να ειναι το παιδι. Κανε καποιες αλλαγες στη ρουτινα σου και θα καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την ωρα του υπνου, θεωρω το μετα τις 8.30 πολυ αργα για οποιοδηποτε μωρο/παιδακι που δεν ειναι 12 χρονων και πανω.

 

Αυτό!

Οι μεγαλύτεροι sleep guru του κόσμου λένε προγράμα προγραμμα προγραμμα κάθε μέρα, να μην αλλάζει για κανένα λόγο και όσο το νωρίτερα τόσο το καλύτερο!

Ο δικός μου κοιμάται 7το αργότερο και ξυπνάει 7

Τρελλαθηκα όταν ήρθα Ελλάδα και είδα τα μωρά στα πάρκα στις 10 το βράδυ!

 

Παράπονιεται και μια φιλενάδα μου που το παιδί της 3 χρόνων και ακόμα ξυπνάει 3 φορές τη νύχτα - ποτε προγραμμα το μωρο σε τίποτα!

 

Δεν κριτικάρω καμμια, προσωπική άποψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα μανούλες!

το όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά είχε εφαρμογή σε εμάς!θέσαμε πρόγραμμα στη μικρή μας ουσιαστικά απ'οταν αναγκάστηκα να επιστρέψω στη δουλειά κι εκείνη ήτανε 6 μηνών!ταίριαξε απόλυτα και με την εισαγωγή στέρεων τροφών!;)

είχε πάντα πολύ καλή σχέση με τον ύπνο!από νεογέννητο έτρωγε στις 4 ώρες και ήτανε ακριβώς αυτό που λέμε μαμ κακά νάνι!:P

κάποια στιγμή στους 8 μήνες είδαμε πως ήθελε να κόψει το μεσημεριανό ύπνο αφού χόρταινε με τον υπνάκο που έκανε μετά τα φρούτα!αυτό δε γίνεται λέμε,θα καθιερώσουμε μεσημεριανό ύπνο!οπότε αντικαταστήσαμε τον υπνάκο με παιχνίδια και βόλτες και κοιμότανε κανονικά το μεσημέρι και έτσι ξεκουραζόμασταν κι εμείς!από τότε(16 μηνών σχεδόν σήμερα) έχει το ίδιο πρόγραμμα!όταν δουλεύω τη ξυπνάω στις 6 πίνει γάλα και συνεχίζει ύπνο ως τις 9-10 αν δε δουλεύω ξυπνάει εκείνη την ώρα το μεσημέρι 3-5.30-6.00 ύπνος και το βράδι 9-9.30 ύπνος

αν θέλουμε να βγούμε έξω την έχουμε μαζί μας κι αν δε γκρινιάζει και παίζει με παιδάκια καθόμαστε κι εμείς διαφορετικά επιστρέφουμε δεν είναι και τόσο τραγικό αυτό!το χειμώνα που δούλευα και έπρεπε κι εγώ να ξυπνησω νωρίς κοιμόμουνα επίσης νωρίς οπότε δε με πείραζε!;)

δε δώσαμε καμία μάχη όμως και το παιδί δε μας ταλαιπώρησε καθόλου!

τελικά εκείνα διαμορφώνουν όμως ή εμείς;γιατί κι εγώ αν την άφηνα να κοιμάται όσο ήθελε δε θα κοιμόταν μετά με τίποτα το μεσημέρι το οποίο δε νομίζω πως της κάνει καλό αφού εκείνη την ώρα δεν μπορώ να την αφησω να αλωνίζει αφού είναι ώρα κοινής ησυχίας και επίσης δε ξεκουράζομαι ούτε εγώ ώστε να με έχει ξεκούραστη να παίζουμε το απόγευμα!;)

έχει τύχει και το μεσημέρι πχ να κοιμηθει 4 αντί για 3 δεν έγινε τίποτα!;)

θα σας έλεγα λοιπόν να μην έχετε άγχος και να προσαρμόσετε το προγραμμα ναι μεν με τις ανάγκες και τα θέλω του παιδιού σας αλλά και με τα δικά σας!για να είναι εκείνο καλά πρέπει να είστε κι εσείς καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι διαβάσατε μερικές από σας αλλά μου αναφέρετε πράγματα που δεν είπα...! λολ

 

Πρώτον, ο μικρός είναι εδώ και λίγους μήνες που μπήκε σε πρόγραμμα, μου έκοψε και το μεσημεριανό ύπνο και σταμάτησε να ξυπνάει 100 φορές τη νύχτα για μπουκάλι.

Οπως είπα και πριν, όλα είναι τέλεια, το μόνο που δεν αντέχω έιναι οτι τελευταίες μέρες ξυπνάει στις 5-5.30.

 

A, κατάφερα να τον βάλω και για μεσημεριανό ύπνο προχθές, πήρε λίγη ώρα αλλά κοιμηθηκε και ηταν πιο ευδιάθετος το απόγευμα.

 

Σήμερα σηκωθήκαμε στις 8 μετά απο ξύπνημα στις 6 παρά, τον πηρε παλι ο υπνος στις 7 παρα, πήρε κι εμένα και ξύπνησε 8!!! θαύμα :-P

 

Πάνω σε ποστς που μου λετε οτι τα βάζετε για υπνο στις 9-10-11-12 επειδη σας βολέυει μια χαρά, θα το αφήσω ασχολίαστο.

Και σχετικό με αυτο, το αν θα παω τη βολτα μου κι αν μενω ολη μερα μεσα στο σπιτι, ναι μενω ολη μερα μεσα στο σπιτι.

 

Τον μεγαλώνω μόνη μου, είμαι λίγους μήνες Ελλάδα, δεν έχω ουτε φιλες, ουτε καμμία βοήθεια και όλη μέρα την περνάω να τον μεγαλώνω/φροντίζω και να του προσφέρω τα καλύτερα, συν τις άπειρες δουλειές.

 

Είναι κι ένα πολυ εξυπνο παιδί, με πάρα πολλές απαιτήσεις μιας και χάνει το ενδιαφέρον του πολύ γρήγορα γιατι ότι και να του δώσεις (παιχνιδι/αντικείμενο) σε μισή ώρα θα το έχει μαθει απέξω και θα το βαρεθεί.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να χαίρεσαι το μωράκι σου, γερό να είναι πάντα... :-)

 

 

Πάνω σε ποστς που μου λετε οτι τα βάζετε για υπνο στις 9-10-11-12 επειδη σας βολέυει μια χαρά, θα το αφήσω ασχολίαστο.

Και σχετικό με αυτο, το αν θα παω τη βολτα μου κι αν μενω ολη μερα μεσα στο σπιτι, ναι μενω ολη μερα μεσα στο σπιτι.

 

Καλά κάνεις και το αφήνεις ασχολίαστο :lol:

Πέρα απο την πλάκα δεν είπα οτι κοιμάται το μωρό μου στις 12 επειδή με βολεύει... ίσα ίσα δε με βολεύει καθόλου, σπίτι μόνη είμαι και εγώ εκείνες τις ώρες και παίζω μαζί του... αν κοιμόταν απο τις 8 θα είχα χρόνο να κάνω και καμιά δουλειά αλλά τι να κάνω που δεν κοιμάται, να τον ζορίσω με αποτέλεσμα να χαλάσει και η δική του διάθεση με τη σειρά και η δική μου?? παλιά είχαμε κολικούς, μετά τα δόντια (που συνεχίζεται μέχρι και τώρα), τώρα την αφόρητη ζέστη και συνήθισε προφανώς να κοιμάται κάπως αργά... άλλωστε δεν ενοχλούμε κανέναν, τραγουδάμε σιγανά εκείνες τις ώρες :lol: γιαυτό έχω επιλέξει να κοιμάται όποτε θέλει εκείνος, ευδιάθετος... αρκεί να κοιμάται όλη νύχτα και έτσι γίνεται, κοιμάται 8-9 ώρες σερί εκτός απρόοπτου.. τι άλλο να θέλω?? τουλάχιστον ξεκουράζομαι την νύχτα, παράπονο δεν έχω...

Επίσης είμαι απο τις μητέρες που βγάζει το παιδί της βόλτα καθημερινά... το θεωρώ αναγκαίο επειδή βλέπω οτι του αρέσει και το ευχαριστιέται... δεν βγαίνω αναγκαστικά με φίλες μου, συνήθως βγαίνω μόνη μου, η καλύτερη μου παρέα είναι πλέον το ατράκι μου :D

 

Καλό είναι να μην κρίνουμε οι μανούλες η μία την άλλη, η καθεμιά ξέρει τι είναι καλό για το παιδάκι της... το ένα κοιμάται στις 8 και το άλλο στις 12, τι σημασία έχει?? σημασία έχει να είναι χαρούμενο το παιδάκι και η μαμά του που το φροντίζει... ;)

Link to comment
Share on other sites

μα εγώ αναφέρθηκα σε εκεινες που ειπαν οτι βάζουν το παιδι για υπνο οταν τους βολεύει.

 

Εμεις πριν μπει αυστηρο προγραμμα υπνου και φαγητου, είχαμε σοβαρα προβλήματα. Ο μικρός κοιμόταν με το ζόρι 7 ώρες το 24 ωρο κι εγώ 2 ώρες αφου εκεινος έκανε διακεκομένο υπνο κάθε βράδυ και πάλευα να τον κοιμίζω με τις ώρες.

 

με το που τον έβαλα για υπνο στις 7.30 απο τοτε κοιμαται σερι!

να ειναι καλα η μανουλα που μου το προτεινε! ειχα χασει τα λογικα μου!

 

Αυτές τις μέρες έχει βαλθει να με τρελάνει, μιας και τώρα ηθελε υπνο και εκλειναν τα μάτια του (ναι, 2 ωρες αργοτερα απο την ωρα που ξυπνησε!!) και τον εβαλα για υπνο και κανει μουρμουριτσες (αυτονανουριζεται απο μικρος).

 

τι να πω!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις πριν μπει αυστηρο προγραμμα υπνου και φαγητου, είχαμε σοβαρα προβλήματα. Ο μικρός κοιμόταν με το ζόρι 7 ώρες το 24 ωρο κι εγώ 2 ώρες αφου εκεινος έκανε διακεκομένο υπνο κάθε βράδυ και πάλευα να τον κοιμίζω με τις ώρες.

Μου έχει τύχει αυτό αρκετές φορές και είναι όντως να τρελαίνεσαι, θέλει πολλή υπομονή ο διακεκομένος ύπνος... δεν ξέρω αλλά για μένα καλύτερα να κοιμάται το μωρό 6 ώρες σερί παρά 10 ώρες ξυπνώντας ανα μισάωρο...

Συβαίνουν όμως και αυτά γιαυτό ο ρόλος της μαμάς είναι τόσο σημαντικός και δύσκολος...

 

με το που τον έβαλα για υπνο στις 7.30 απο τοτε κοιμαται σερι!

να ειναι καλα η μανουλα που μου το προτεινε! ειχα χασει τα λογικα μου!

 

Αυτές τις μέρες έχει βαλθει να με τρελάνει, μιας και τώρα ηθελε υπνο και εκλειναν τα μάτια του (ναι, 2 ωρες αργοτερα απο την ωρα που ξυπνησε!!) και τον εβαλα για υπνο και κανει μουρμουριτσες (αυτονανουριζεται απο μικρος).

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία αλλάζουνε συνεχώς το πρόγραμμά τους, ειδικά στο θέμα του ύπνου... δεν μπορείς να το ελέγξεις πάντα αυτό γιατί τυχαίνει κάτι (δόντια, ζέστη) και ξεχνάνε και αυτό που είχαν μάθει... ίσως και το μωράκι σου να το ενοχλεί κάτι, ίσως η ζέστη, ίσως τα δόντια...

Σιγά σιγά θα ξαναβρεί τους ρυθμούς του πιστεύω... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυνοδοντες βγάζει!

Ο ένας διαφανίζει, σε καμμια βδομάδα το πολυ θα τον δουμε.

 

Αλλά, αλλες μερες έχει σάλια, αλλες δεν εχει και δε θελω να του δωσω ντεπον σιροπακι, αδικα.

 

Οταν εβγαλε 5 δοντια σε εναν μηνα (ναι, ηταν τραγικο!!!!!!!!!) του εδινα ντεπον και ησυχαζε για λιγες ωρες αλλα ημουν σιγουρη, ηταν με σαλια 24 ωρες το 24ωρο, ετρωγε τις χουφτες του, κακα που μυριζαν ξυνιλα κλπ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

5 δόντια??? εκεί και αν θέλει υπομονή... γκρινιάζουν και είναι λογικό, πονάνε και εκείνα...

 

Πάντως είμαι και εγώ κατά στο να δίνω φάρμακα άδικα, εφόσον δεν είναι αναγκαίο... τα δόντια θα είναι που ενοχλούν το μωράκι σου... σε λίγο καιρό πιστεύω και σου εύχομαι να ξαναβρεί τους ρυθμούς του ώστε να περνά καλά και εκείνο και εσύ ;)

Link to comment
Share on other sites

5 δόντια??? εκεί και αν θέλει υπομονή... γκρινιάζουν και είναι λογικό, πονάνε και εκείνα...

 

Πάντως είμαι και εγώ κατά στο να δίνω φάρμακα άδικα, εφόσον δεν είναι αναγκαίο... τα δόντια θα είναι που ενοχλούν το μωράκι σου... σε λίγο καιρό πιστεύω και σου εύχομαι να ξαναβρεί τους ρυθμούς του ώστε να περνά καλά και εκείνο και εσύ ;)

 

ευχαριστω!

αυτα τα ατιμα τα δοντια ομως, τη μια κανουν υπνηλιες και την αλλη αυπνιες!

 

πως να ειμαι σιγουρη!?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κυνοδοντες βγάζει!

Ο ένας διαφανίζει, σε καμμια βδομάδα το πολυ θα τον δουμε.

 

Αλλά, αλλες μερες έχει σάλια, αλλες δεν εχει και δε θελω να του δωσω ντεπον σιροπακι, αδικα.

 

Οταν εβγαλε 5 δοντια σε εναν μηνα (ναι, ηταν τραγικο!!!!!!!!!) του εδινα ντεπον και ησυχαζε για λιγες ωρες αλλα ημουν σιγουρη, ηταν με σαλια 24 ωρες το 24ωρο, ετρωγε τις χουφτες του, κακα που μυριζαν ξυνιλα κλπ

 

 

Οι κυνοδοντες αργουν ΣΥΝΗΘΩΣ να βγουν, μιλαω εκ πειρας.....!!!!!!!!

Και σε εμας διαφανιζει το ενα δοντακι και εδω και ενα μηνα προσπαθει να βγει αλλα ματαια....εκει καρφωμενο ενω τα προηγουμενα βγηκαν απιστευτα γρηγορα.

Οποτε υπομονη, κατανοω τι περνας γιατι το περναω και εγω και αλλες τοσες μανουλες....!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Οι κυνοδοντες αργουν ΣΥΝΗΘΩΣ να βγουν, μιλαω εκ πειρας.....!!!!!!!!

Και σε εμας διαφανιζει το ενα δοντακι και εδω και ενα μηνα προσπαθει να βγει αλλα ματαια....εκει καρφωμενο ενω τα προηγουμενα βγηκαν απιστευτα γρηγορα.

Οποτε υπομονη, κατανοω τι περνας γιατι το περναω και εγω και αλλες τοσες μανουλες....!!!!!!!

 

το ξερω φιλεναδα αλλα εινα μηνες που τον ταλαιπωρουν οι κυνοδοντες και τωρα αρχισε ο δεξης να φαινεται αρκετα.

 

8 δοντια εχει απο πολυ νωρις και περιμενω κυνοδοντες τωρα, βαζει το δαχτυλακι του εκει και το μασουλαει το κακομοιρο.

 

υπομονη! τι αλλο!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ξερω φιλεναδα αλλα εινα μηνες που τον ταλαιπωρουν οι κυνοδοντες και τωρα αρχισε ο δεξης να φαινεται αρκετα.

 

8 δοντια εχει απο πολυ νωρις και περιμενω κυνοδοντες τωρα, βαζει το δαχτυλακι του εκει και το μασουλαει το κακομοιρο.

 

υπομονη! τι αλλο!

 

Και εμενα ετσι κανειιιιιιιιιιι...!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από μένα!

Ο Δημήτρης μου ενώ κοιμόταν κατευθείαν με το που τον έβαζα στην κούνια του (ή τουλάχιστον δεν διαμαρτυρόταν) με το που του βάλαμε κανονικό κρεβάτι με κάγκελο βέβαια (επειδή είναι πολύ ζωηρός είχε πέσει κάτω 2 φορές) μέχρι να κοιμηθεί μας φτάνει στα όρια μας. Τον βάζουμε για ύπνο 21:00 και μέχρι να κοιμηθεί πάει 23:00. Σηκώνεται συνέχεια και ή μας φωνάζει ή κλαίει ή κάθεται όρθιος. Η κατάσταση όλο και χειροτερεύει! Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι θα στρώσει κι ότι μπορεί να τον έχει φοβίσει κάτι. Μέχρι και καρέκλα έβαλα δίπλα του για να κάτσω παρέα του μέχρι να κοιμηθεί. ΤΙΠΟΤΑ!!!! Του καλάρεσε που ήμουν εκεί και μου έπιανε κουβέντα ή γέλαγε. Μέχρι που του βάζουμε καμιά φωνή ή σιγανή ξυλιά στον πωπό και δεν ξανασηκώνεται.

Η γνώμη σας;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα δεν ειμαι φαν της ξυλιας, ουτε της φωνης (αν και την υψωνω που και που με κοφτά ΟΧΙ) αλλά ίσως καλά θα ήταν να του μιλούσατε και να του εξηγούσατε?

 

Δε ξέρω τι κανετε στην ηλικια του γιου σου (εμενα εινα σχεδον ενος ετους), αλλά εγώ τον βάζω για ύπνο, τον φιλάω του λεω οτι τον αγαπαω και φεύγω από το δωμάτιο.

 

Αν δεν κλάψει δεν πηγαινω.

 

Τα βραδια κοιμάται κατ'ευθειαν με το που τον ακουμπησω στο στρωμα, αλλα τα πρωινα μπορει να παρει και μιση ωρα, σηκωνεται ορθιος, λυνει τις παντες, παιζει με τον ιπποκαμπο του κλπ και εγω θα παω μεσα αμα ακουσω οτι εχασε την πιπιλα του, αμα κλαψει ή αμα βάλει φωνη οτι εκανε κακα.

 

Το μονο που κανω ειναι απλα να τον ξαπλωσω και να τον τοποθετησω σε θεση για υπνο και φευγω.

Μετά την τρίτη φορα (σε εξτρημ περιπτωσεις) απλα μενει ξαπλωμενος και κοιμαται.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

η όλη συζήτηση πραγματικα δεν έχει και πολύ νόημα...... τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο....το κάθε παιδί είναι μοναδικό...σε όλα του....μεγαλώνει μέσα σε μια οικογένεια με κάποια χαρακτηριστικά την επηρεάζει και επηρεάζεται. Το πως θα μεγαλώσει ένα παιδί εξαρτάται από την οικογένεια, τον τόπο που γεννήθηκε, το χρόνο το κοινωνικό και πολιτιστικό υπόβαθρο της χώρας και της οικογένειας.

Αν η οικογένεια είναι κοινωνική και της αρέσει να βγαίνει το παιδί θα ακολουθήσει...αν η οικογένεια προτιμά να μένει μέσα θα ακολουθήσει....αν στη χώρα που γεννήθηκε κάνει κρύο θα μάθει να ζει...αν κάνει ζέστη επίσης διατηρώντας πάντα τα δικά του ιδιαίτερα χαρακτηριστικά

 

 

Οσο αφορα την ωρα του υπνου, θεωρω το μετα τις 8.30 πολυ αργα για οποιοδηποτε μωρο/παιδακι που δεν ειναι 12 χρονων και πανω.

 

πιστεύεις ειλικρινά οτι ένα παιδί 12 ετών θα σε ρωτήσει τι ώρα θα πάει για ύπνο; :lol::lol:

οταν έγινα μαμά κατάλαβα οτι δεν έχει και μεγάλη σημασία τι θεωρώ εγώ αλλά τι εχει ανάγκη το παιδί...και το παιδί ξέρει και πότε νυστάζει και πότε πεινάει....στα πρώτα χρόνια που δε μιλάει το βοηθάμε με το να καταλαβαίνουμε τις ανάγκες του μετά μια χαρά τις εκφράζει και μόνο του....ο σεβασμός στις ανάγκες του οδηγεί και στη διαμόρφωση προγράμματος....

τα μωρά στην ηλικία του δικού σου έχουν ανάγκη από πρόγραμμα ύπνο φαγητό και αγάπη αλλά και από νέα ερεθίσματα καθημερινά...μια βόλτα εξασφαλίζει πολλά (στην ηλικία του γιού σου ο δικός μου τρελλαινόταν με τα φορτηγά και τους εκσκαφείς...έχω χαζέψει εγώ εσκαφέα στο δρόμο μέχρι σιχάσεως :lol::lol:)

Μεγαλώνοντας (λίγο, όχι πολύ μη φανταστείς οτι απέχει πολύ από σένα) ξεκινούν άλλα.....μια παράσταση κουκλοθέατρου, μια μουσική εκδήλωση, ένα πάρτυ γενεθλίων ενός φίλου από τον παιδικό σταθμό...πράγματα που θα θέλεις να συμμετάσχει (και θα πρέπει να συμμετάσχει).....τι θα πεις; οχι δε θα πάμε γιατί η παράσταση τελειώνει στις 9 κι εσύ 8:30 κοιμασαι;;

 

ευελιξία χρειάζεται υπομονή και αντιμετώπιση των καταστάσεων όταν προκύπτουν

 

 

Αυτό!

Τρελλαθηκα όταν ήρθα Ελλάδα και είδα τα μωρά στα πάρκα στις 10 το βράδυ!

 

για αυτό λέω οτι εξαρτάται από του που και το πως.....στην Ελλάδα το καλοκαίρι πριν τις 7 δεν μπορείς να βγείς έξω...στις 7 το απόγευμα είναι η καταλληλότερη ώρα για μπάνιο στη θάλασσα για τα μωράκια και στις 10 που πια έχει δροσίσει είναι καλή ώρα για παιχνίδι (δε μιλάω για βρέφη μιλάω για παιδιά επειδή είπες μέχρι τα 12..)

καμμιά εξωσχολική δραστηριότητα το χειμώνα δεν ολοκληρώνεται πριν τις 7 - 8 το απόγευμα...αν ζούσαμε στην Αγγλια ή στη Φιλανδία θα είχαμε προσαρμόσει τη ζωή μας αλλιώς.....αλλά ζούμε εδώ και προσαρμοζόμαστε στο εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Του έχω εξηγήσει πολλές φορές, αλλά πάντα σηκώνεται & βγαίνει από το δωμάτιο του πολλές φορές μέχρι να του βάλουμε κάποια φωνή. Κι εγώ ήμουν εναντίον αλλά μόνο έτσι δεν σηκώνεται.

Όσο ήταν στην κούνια και για λίγο καιρό στο κρεβάτι του, τον έβαζα για ύπνο, τον φίλαγα, του έλεγα καληνύχτα και κοιμόταν αμέσως ή μετά από λίγο. Σίγουρα δεν σηκωνόταν και δεν έκλαιγε. Δοκίμασα και εγώ τον καλό τρόπο, τον ξαναπήγαινα απλά στο δωμάτιο του και του έλεγα να κοιμηθεί, έκατσα και δίπλα του αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να ξαγρυπνάει.

Δεν αντέχω άλλο! Κι έχω και το άγχος μην ξυπνήσει το Νικόλα στο άλλο δωμάτιο που πάει παιδικό σταθμό.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ κοριτσια πως καταφέρνετε δηλ και τα βάζετε για ύπνο και κοιμούνται;;;;;;

 

Πάντα αυτή την απορία είχα...

Πέρα του ότι είναι αδύνατο για τα δικά μου να κοιμηθούν στις 7 και στις 8 το απόγευμα, για βράδυ, δεν θα ήθελα να κοιμούνται τόσο νωρίς... Ειδικά τώρα το καλοκαίρι, είναι ακόμα μέρα και θα τα βάζω να κοιμούνται για νύχτα;;

 

Για τη θεματοθέτρια, πιστεύω ότι η λύση στο πρόβλημά σου είναι είτε να το βάζεις για ύπνο λίγο αργότερα, είτε να συγχρονιστείς και εσύ με το δικό του πρόγραμμα (δηλαδή να ξυπνάς νωρίτερα). Εφόσον το βάζεις για ύπνο καθημερινά στις 8, τι ώρα περιμένεις να ξυπνήσει;

 

Συμφωνώ και με όσα είπε η Τόνια.

Link to comment
Share on other sites

Του έχω εξηγήσει πολλές φορές, αλλά πάντα σηκώνεται & βγαίνει από το δωμάτιο του πολλές φορές μέχρι να του βάλουμε κάποια φωνή. Κι εγώ ήμουν εναντίον αλλά μόνο έτσι δεν σηκώνεται.

Όσο ήταν στην κούνια και για λίγο καιρό στο κρεβάτι του, τον έβαζα για ύπνο, τον φίλαγα, του έλεγα καληνύχτα και κοιμόταν αμέσως ή μετά από λίγο. Σίγουρα δεν σηκωνόταν και δεν έκλαιγε. Δοκίμασα και εγώ τον καλό τρόπο, τον ξαναπήγαινα απλά στο δωμάτιο του και του έλεγα να κοιμηθεί, έκατσα και δίπλα του αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να ξαγρυπνάει.

Δεν αντέχω άλλο! Κι έχω και το άγχος μην ξυπνήσει το Νικόλα στο άλλο δωμάτιο που πάει παιδικό σταθμό.

 

εχεις δοκιμασει να μην του μιλας καθολου σε καθε προσπαθεια που τον ξαναβαζεις στο δωματιο του και στο κρεβατι?

καμμια κουβεντα ομως, τπτ!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αυτή την απορία είχα...

Πέρα του ότι είναι αδύνατο για τα δικά μου να κοιμηθούν στις 7 και στις 8 το απόγευμα, για βράδυ, δεν θα ήθελα να κοιμούνται τόσο νωρίς... Ειδικά τώρα το καλοκαίρι, είναι ακόμα μέρα και θα τα βάζω να κοιμούνται για νύχτα;;

 

Για τη θεματοθέτρια, πιστεύω ότι η λύση στο πρόβλημά σου είναι είτε να το βάζεις για ύπνο λίγο αργότερα, είτε να συγχρονιστείς και εσύ με το δικό του πρόγραμμα (δηλαδή να ξυπνάς νωρίτερα). Εφόσον το βάζεις για ύπνο καθημερινά στις 8, τι ώρα περιμένεις να ξυπνήσει;

 

Συμφωνώ και με όσα είπε η Τόνια.

 

αφου κουτουλαει απο τις 5.30 το απογευμα και στο ταισμα του βραδυνου στις 7 κλεινουν τα ματια του στο καρεκλακι, δε θα κοιμηθει στις 7.30???

μωρο ειναι.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

αφου κουτουλαει απο τις 5.30 το απογευμα και στο ταισμα του βραδυνου στις 7 κλεινουν τα ματια του στο καρεκλακι, δε θα κοιμηθει στις 7.30???

μωρο ειναι.

 

Αν το βάλεις πχ να κοιμηθεί για 1 ωρίτσα στις 4 το μεσημέρι και μετά ξανακοιμηθεί για βράδυ στις 9-9:30;

 

Εγώ γενικά τα άφηνα να κοιμούνται όποτε ήθελαν... Και διαμόρφωναν μόνα τους τελικά ένα πρόγραμμα ύπνου...

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις πχ να κοιμηθεί για 1 ωρίτσα στις 4 το μεσημέρι και μετά ξανακοιμηθεί για βράδυ στις 9-9:30;

 

Εγώ γενικά τα άφηνα να κοιμούνται όποτε ήθελαν... Και διαμόρφωναν μόνα τους τελικά ένα πρόγραμμα ύπνου...

 

μα δε θελω να του αλλαξω ΞΑΝΑ το προγραμμα, ειναι 1-2 μηνες που κοιμαται σερι το βραδυ κι αυτο ξεκινησε αφου αρχισα να τον βαζω για υπνο στις 7.30

 

πριν απο αυτο, θα τον εβαζα για υπνο 8.30-9.00, θα τσιριζε μεχρι τις 10-11 και θα ξυπνουσε στις 2, μετα στις 5, μετα στις 7 και ορθιος στις 8 παρα.

 

αλλο που δεν κοιμαται το μεσημερι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν πα να γλαρωσει.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...