Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene κυκλος


Recommended Posts

και εγω ενα χρονο κοντα ειμαι παντρεμενη....το ειπαμε αισιοδοξια!!!περιμενουμε νεα σου!!!!!!!!:)

 

φφφ θα δειξει μακαρι να μην αργησει ρε κοριτσια..... βαθιες αναπνοες και αισιοδοξια τοτε :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φφφ θα δειξει μακαρι να μην αργησει ρε κοριτσια..... βαθιες αναπνοες και αισιοδοξια τοτε :D

 

Αχ κορίτσια μέσα στα νεύρα ειμαι, τώρα γτ δεν μ έρχεται περιοδο;;;; Βαρέθηκα αυτές τις ανόητες καθυστερήσεις χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

καταρχασ αν δεν παιζει εγκυμοσυνη κουκλα μου ξεανχωσου γιατι δεν προκειται να σου ερθει ουτε του χρονου....περιμενε κανα 2 μερεσ ακομα και αν δεν σου ερθει πηγαινε και κανε καμια χοριακη...η παρε κανενα τεστ να κανεισ να σου φυγει κ η απορια....μην τρελενεσαι!οσο το σκεφτεσαι τοσο χειροτερα ειναι!χαλαρωσε ηρεμησε και αμα ειναι να σου ερθει ασ ερθει δεν χαλασε και ο κοσμοσ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

καταρχασ αν δεν παιζει εγκυμοσυνη κουκλα μου ξεανχωσου γιατι δεν προκειται να σου ερθει ουτε του χρονου....περιμενε κανα 2 μερεσ ακομα και αν δεν σου ερθει πηγαινε και κανε καμια χοριακη...η παρε κανενα τεστ να κανεισ να σου φυγει κ η απορια....μην τρελενεσαι!οσο το σκεφτεσαι τοσο χειροτερα ειναι!χαλαρωσε ηρεμησε και αμα ειναι να σου ερθει ασ ερθει δεν χαλασε και ο κοσμοσ!:lol:

 

Ναι σιγα μην μ ερχόταν τ χρόνου!!! Μου ήρθε το απόγευμα οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας κορίτσια, ξέρει καμία τι γίνεται μετά τους 6 μήνες που παίρνω clomiphene και glucophage και δεν έχω μέινει έγκυος (έχω κάνει 2 σπερματεγχύσεις) Εχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και δεν έχω σταθερό κύκλο, αφού με το που τα σταμάτησα τον τελευταίο μήνα και μετά απο 6 μήνες χάλασε πάλι ο κύκλος μου... Ο γιατρός μου λέει για εξωσωματική.. δεν είναι λίγο νωρίς (κάνω προσπάθειες 6 μήνες απο τον Μαρτιο '13) Πως αλλιώς μπορώ να ρυθμίσω την ωορρηξία μου έτσι ώστε να προσπαθήσω για κάποιους μήνες ακόμα πρίν προχωρίσω στην εξωσωματική ? (που δεν βλέπω να την γλυτώνω)?Εχω διαβάσει για τις ενέσεις με γοναδοτροπίνες αλλά αυτά είναι τα φάρμακα για την εξωσωματική αν δεν κάνω λάθος ... δεν ξέρω τι να κάνω μου φαίνεται νωρίς η λύση της εξωσωματικής.. αα είμαι 36 χρονών. Για οποιαδήποτε πληροφορία-γνώμη σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Alice-77

Και εγώ 36 με συνδρομο πολυκυστικων και αντισταση στην ινσουλινη. Παίρνω Glucophage από αρχες του 2011 και αντισυλληπτικα...τα οποία σταμάτησα αρχές φεβρουαρίου 2013 για προσπάθειες σύλληψης 2ου παιδιού!!!

Ναι, είμαι ήδη μαμά μιας 4χρονης κόρης μετά από φυσιολογική σύλληψη δίχως φάρμακα που επιτεύχθηκε πολύ γρήγορα με το που αρχίσαμε τις ελεύθερες επαφές...όταν εμεινα έγκυος ήμουν 30μισό-31 παρά κάτι...Γέννησα στα 31,5!

Πριν την γέννηση της κορης μου πάντα είχα ασταθή και μεγάλο κυκλο και μπορεί να μην αδιαθετούσα για 3 μηνες αλλά επινα πριμολουτ ωστε να εχω περιοδο γυρω στις 45μερες...Μετα την γέννηση της κόρης και επειδή μαζεύτηκαν πολλά παραπανίσια κιλά , ξαναμπήκα σε εξετάσεις για να δω τί γίνεται... Μου είπαν λοιπόν για ΣΠΩ κ αντισταση στην ινσουλινη και

ξεκινησα τα φαρμακα...

Από Φεβρουαριο του 2013, πήρα και εγώ 4 φορές την κλομιφαίνη αλλά μόνο σε μία έκανα ωορρηξία...Θα ξαναπροσπαθήσω και 5η φορά...

Αν δεν γίνει κάτι, θα προχωρήσω σε πρόκληση ωορρηξίας με ενέσεις και όχι με κλομιφαίνη. Οι ενέσεις αυτές είναι σαν τα φάρμακα της εξωσωματικής σε χαμηλότερες μονάδες και για να στα συνταγογραφησει ο γυναικολόγος, πρέπει να περάσεις από επιτροπή εοπυυ και να καταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά...αλλιως να τα αγοράσεις απο οποιοδηποτε φαρμακειο (κοστιζουν περίπου 250? ανα κύκλο....).

Εγω μετα την δευτερη αποτυχημενη μου προσπαθεια με κλομιφαινη, εκλεισα τηλεφωικο ραντεβου με επιτροπη εοπυυ....να βρισκεται...και περναω απο επιτροπη τελη Οκτωβρη. Μεχρι τοτε θα δοκιμασω τις 6 φορες κλομιφαινης που επιτρέπονται...

Αν θες κάποια άλλη πληροφορία, να ξαναεπικοινωνησουμε...

 

http://www.pev.gr/eggrafa/pdf/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82%20%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82%2012-04-2013.pdf

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχοντας σπω και αντισταση στην ινσουλινη εμεινα εγκυος με την πρωτη φορα που πηρα κλομιφαινη.

ομως πριν την παρω επερνα glucophage 4 μηνες και εχασα 20 κιλα.

αν εχετε παραπανησια κιλα φροντιστε πρωτα αυτο. τελικα ειναι το πιο σημαντικο. καλη επιτυχια;)

 

υ.γ παρολο που βιαζομουνα να ξαναμεινω εγκυος μετα απο αποβολη, ο γιατρος μου επεμενε να ρυθμισουμε πρωτα ολα τα αλλα συν τα κιλα και μετα να παρω κλομιφαίνη και ειχε δικιο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω Μαρακι 31 πίνω τα glucophage 2.5 χρόνια, στην αρχη που τα ξεκινησα εχασα 14 κιλα και διατηρομουν για 2 χρονια σε εκεινα τα κιλα....Μετα που σταματησα τα αντισυλληπτικα και αρχισαν οι ανωμαλεις περιοδου, πήρα τα 6 κιλά απο αυτα που ειχα χασει και μετα ξεκινησα τις προσπαθειες κλομιφαινης....

 

Ναι, σαφώς βοηθαει η απώλεια κιλων, αλλά όχι πάντα....Τωρα εχω 1 μηνα που ξαναπροσπαθω να χάσω βαρος με σωστη διατροφη που αρμοζει στην περιπτωση μας...Εχω χάσει 4 κιλα και συνεχίζω, έχοντας μέλλον μπροστα μου...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, Ηλιοβασίλεμα να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, σήμερα πήγα στον γιατρό μου για υπέρηχο να δούμε που βρισκόμαστε τώρα που σταμάτησα τα χάπια. Είδαμε 1 ωάριο το οποίο υπολογίζεται να σπάσει την Τετάρτη - Πέμπτη δηλαδή την 24η μέρα του κύκλου μου, κάτι σαν κι εσένα μόνο που εμένα δεν είναι σταθερό αυτό... Δεν θα κάνω σπερματέγχυση αυτή τη φορά. Με το clomiphene ανταποκρίθηκα καλά, είχα 1 ωάριο και ωορρηξία την 17η μέρα, έπαιρνα 4 χάπια τη μέρα. Ραντεβού για την επιτροπη του εοπυυ για τα φάρμακα έχω κι εγώ για το τέλος του Οκτώβρη, μας μένει να βγάλουμε ένα σπερμοδιάγραμμα γιατί το τελευταίο είναι παλαιότερο απο 3 μήνες. Απ' ότι μου είπε μάλλον έτσι θα το πάμε, με ενέσεις δηλ. και βλέπουμε.. όχι εξωσωματική ακόμα. Οι ενέσεις λειτουργούν καλύτερα απο Clomiphene μου είπε. Μαράκι το ξέρω κι εγώ για τα κιλά, ότι βοηθάει και μόνο το να χάσεις κάποια κιλά αλλά δεν έχω να χάσω είμαι 54 κιλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...