Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene κυκλος


Recommended Posts

γεια σας, ειναι ο πρωτος κυκλος που ξεκινησα τα χαπια και θελω συμπαρασταση... εγω γραψει σε αλλο ποστ για το σπερμα μας οτι ειναι :cry:

με μολις 5% κινητικοτητα. δεν ξερω αν αποφερει καρπους παντως ειναι μια ελπιδα. εχω πολυκιστικες και καθε μηνα το ωαριο οριμαζει και οταν ειναι να σπασει γινεται αιμοραγικο κ τπτ. κοριτσια ας μαζευτουμε οσες προσπαθουμε να δινει η μια κουραγιο στην αλλη γτ δεν ξερω που να μιλησω και θα τρελαθω. ααα παρεπιμπτοντως προσπαθουμε 1 χρονο και 2 μηνες αλλα χωρις ωορηξια προφανως, καναμε κυρσοκηλη πριν 7 μηνες και εχω και διαβατες σαλπιγγες οπως και μητρα σε σχημα καρδιας... ολα τα στραβα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παθούσα και εγώ!!! Εμείς βέβαια απο την πλευρά του άντρα μου είμαστε ικανοποιητικά απ ότι μας λένε! Αλλά κατα τ'άλλα μια απο τα ίδια! Και εγώ είμαι στον πρώτο κύκλο κλομιφαινης και αύριο 12 μέρα θα παώ για υπέρυχο και μάλλον pregnyl. Τις προάλλες που πήγα , μου βρήκαν λεπτό ενδομήτριο και μου είπαν ότι μάλλον δεν θα έχουμε αρκετές πιθανότητες σύλληψης...

 

Θα δούμε όμως....πρέπει να είμαι ψύχραιμη και χαλαρή σύμφωνα με τον γιατρό μου ...στα λόγια βέβαια όλα εύκολα είναι!

Βρες τα υλικά των ονείρων στον θυσαυρό της καρδιάς σου...

Link to comment
Share on other sites

Παθούσα και εγώ!!! Εμείς βέβαια απο την πλευρά του άντρα μου είμαστε ικανοποιητικά απ ότι μας λένε! Αλλά κατα τ'άλλα μια απο τα ίδια! Και εγώ είμαι στον πρώτο κύκλο κλομιφαινης και αύριο 12 μέρα θα παώ για υπέρυχο και μάλλον pregnyl. Τις προάλλες που πήγα , μου βρήκαν λεπτό ενδομήτριο και μου είπαν ότι μάλλον δεν θα έχουμε αρκετές πιθανότητες σύλληψης...

 

Θα δούμε όμως....πρέπει να είμαι ψύχραιμη και χαλαρή σύμφωνα με τον γιατρό μου ...στα λόγια βέβαια όλα εύκολα είναι!

 

Ειρηνάκι αν έχεις λεπτό ενδομήτριο μη συνεχίσεις με την κλομιφαίνη γιατί το λεπταίνει κι άλλο! Τι δόση πήρες? Καλύτερα να δοκιμάσεις ενέσεις την επόμενη φορά (αν χρειαστεί φυσικά, ελπίζουμε όχι)! Ρώτησε το γιατρό σου να σου πει.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνάκι αν έχεις λεπτό ενδομήτριο μη συνεχίσεις με την κλομιφαίνη γιατί το λεπταίνει κι άλλο! Τι δόση πήρες? Καλύτερα να δοκιμάσεις ενέσεις την επόμενη φορά (αν χρειαστεί φυσικά, ελπίζουμε όχι)! Ρώτησε το γιατρό σου να σου πει.

 

 

Δεν το ήξερα αυτό για την κλομιφαίνη ..... :(:(:( Αλλά θα πάω αύριο 12 μερα και θα δούμε την πορεία. Όσο για την δόση πήρα 2 χάπια ημερισίως των 50 mg. Γενικά είχα πάντα λεπτό ενδομήτριο , αλλά για τις ενέσεις εκ΄τος της pregnyl που μάλλον θα κάνουμε αύριο δεν μου έχει πέι τίποτα...! Πάντως ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές είναι ιδιάιτερα χρήσιμες!!!:P:p:p

Βρες τα υλικά των ονείρων στον θυσαυρό της καρδιάς σου...

Link to comment
Share on other sites

Παθούσα και εγώ!!! Εμείς βέβαια απο την πλευρά του άντρα μου είμαστε ικανοποιητικά απ ότι μας λένε! Αλλά κατα τ'άλλα μια απο τα ίδια! Και εγώ είμαι στον πρώτο κύκλο κλομιφαινης και αύριο 12 μέρα θα παώ για υπέρυχο και μάλλον pregnyl. Τις προάλλες που πήγα , μου βρήκαν λεπτό ενδομήτριο και μου είπαν ότι μάλλον δεν θα έχουμε αρκετές πιθανότητες σύλληψης...

 

Θα δούμε όμως....πρέπει να είμαι ψύχραιμη και χαλαρή σύμφωνα με τον γιατρό μου ...στα λόγια βέβαια όλα εύκολα είναι!

 

καλη επιτυχια και σε εσας λοιπον, εγω ακομα τα παιρνω τα χαπια, τα ξεκινησα την δευτερα ως την παρασκευη μου ειπε και τριτη θα παω να κανω υπερηχο, η δοση μας ειναι 1 χαπι την ημερα. ευχομαι να ειναι ο πρωτος και τελευταιος μηνας που προσπαθουμε με τα χαπια. σε εμας ειναι λιγο πιο δυσκολο γτ η κινητικοτητα μας στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ηταν 5% ζωηρη κ 12% ολικη. βεβαια τον πλακωσα στις βιταμινες αυτο το μηνα, βασιλικο πολτο και οι δυο και ξηρους καρπους που μου ειχε πει μια κοπελα απο εδω μεσα. επησεις κανουμε συχνες εξσπερματωσεις γτ εμαθα οτι αυτο βελτιωνει την κινητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη επιτυχια και σε εσας λοιπον, εγω ακομα τα παιρνω τα χαπια, τα ξεκινησα την δευτερα ως την παρασκευη μου ειπε και τριτη θα παω να κανω υπερηχο, η δοση μας ειναι 1 χαπι την ημερα. ευχομαι να ειναι ο πρωτος και τελευταιος μηνας που προσπαθουμε με τα χαπια. σε εμας ειναι λιγο πιο δυσκολο γτ η κινητικοτητα μας στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ηταν 5% ζωηρη κ 12% ολικη. βεβαια τον πλακωσα στις βιταμινες αυτο το μηνα, βασιλικο πολτο και οι δυο και ξηρους καρπους που μου ειχε πει μια κοπελα απο εδω μεσα. επησεις κανουμε συχνες εξσπερματωσεις γτ εμαθα οτι αυτο βελτιωνει την κινητικοτητα.

 

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου και εδώ είμαστε όλες μαζί να λέμε τα νέα μας και να πέρνουμε κουράγιο! όπως είπα και πρίν εγώ αύριο έχω ραντεβού και θα βλέπουμε.....

Βρες τα υλικά των ονείρων στον θυσαυρό της καρδιάς σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου και εδώ είμαστε όλες μαζί να λέμε τα νέα μας και να πέρνουμε κουράγιο! όπως είπα και πρίν εγώ αύριο έχω ραντεβού και θα βλέπουμε.....

 

 

αχ ευχομαι να ειναι ετοιμα και το ενδομητριο καλο να σ κανει την ενεση. ποσο καιρο προσπαθειτε για μπεμπε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Είμαι έγκυος μετά από κύκλο κλομιφαίνης. Μέχρι να ξεκινήσω διάβασα πάρα πολλά, έμαθα κάποια πράγματα και ήμουν λιγάκι προετοιμασμένη.

 

Aerox, μην απογοητεύεσαι, όταν ξέρουμε το πρόβλημα μας ξέρουμε και πως να τα αντιμετωπίσουμε. Να ξεκινάς με αισιοδοξία, κάθε κύκλος είναι πιθανό να σου φέρει αυτό που επιθυμείς. Πιστεύω, ότι είναι και λιγάκι θέμα τύχης, δλδ, έχω φίλη με πολλά γυναικολογικά προβλήματα, πολυκυστικές, και μία σάλπιγγα, που έπιασε το παιδάκι της μετά από ατύχημα. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τα προβλήματα μπορεί να μας δυσκολέψουν, μπορεί και όχι, αλλά πάντα στο τέλος τα ξεπερνάμε!

Μόνο, μία συμβουλή, να είσαι σίγουρη για τον γιατρό σου και να τον εμπιστεύεσαι!

 

Eirini_88 η κλομιφαίνη έχει σαν παρενέργεια να λεπτύνει το ενδομήτριο, αλλά δεν είναι λόγος να μην το πάρουμε, εγώ όταν πήγα για τον πρώτο υπέρηχο, την 8η ημέρα, ο γιατρός είδε το ενδομήτριο και μου ξεκίνησε cyclacur που είναι οιστρογόνα, και μέχρι την 11η που έκανα την ένεση είχε αυξηθεί, και μπόρεσε να στηρίξει μια εμφύτευση. Συζήτα με τον γιατρό σου, και αν δεν σου δίνει ικανοποιητικές απαντήσεις, πάρε και δεύτερη γνώμη.

 

Καλή επιτυχία κορίτσια!!!

Επεξεργάστηκαν by zouzou!!
διορθωση!
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Είμαι έγκυος μετά από κύκλο κλομιφαίνης. Μέχρι να ξεκινήσω διάβασα πάρα πολλά, έμαθα κάποια πράγματα και ήμουν λιγάκι προετοιμασμένη.

 

Aerox, μην απογοητεύεσαι, όταν ξέρουμε το πρόβλημα μας ξέρουμε και πως να τα αντιμετωπίσουμε. Να ξεκινάς με αισιοδοξία, κάθε κύκλος είναι πιθανό να σου φέρει αυτό που επιθυμείς. Πιστεύω, ότι είναι και λιγάκι θέμα τύχης, δλδ, έχω φίλη με πολλά γυναικολογικά προβλήματα, πολυκυστικές, και μία σάλπιγγα, που έπιασε το παιδάκι της μετά από ατύχημα. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τα προβλήματα μπορεί να μας δυσκολέψουν, μπορεί και όχι, αλλά πάντα στο τέλος τα ξεπερνάμε!

Μόνο, μία συμβουλή, να είσαι σίγουρη για τον γιατρό σου και να τον εμπιστεύεσαι!

 

Eirini_88 η κλομιφαίνη έχει σαν παρενέργεια να λεπτύνει το ενδομήτριο, αλλά δεν είναι λόγος να μην το πάρουμε, εγώ όταν πήγα για τον πρώτο υπέρηχο, την 8η ημέρα, ο γιατρός είδε το ενδομήτριο και μου ξεκίνησε cyclacur που είναι οιστρογόνα, και μέχρι την 11η που έκανα την ένεση είχε αυξηθεί, και μπόρεσε να στηρίξει μια εμφύτευση. Συζήτα με τον γιατρό σου, και αν δεν σου δίνει ικανοποιητικές απαντήσεις, πάρε και δεύτερη γνώμη.

 

Καλή επιτυχία κορίτσια!!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές, η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα για τι παρενέργειςς και δεν μου είπαν και τίποτα και οι 3 γιατροί που πήγα. Βλέπεις είμαι υπέρμαχος των πολλών απόψεων , μιας και είμαι στο εξωτερικό και μακριά απο τον γιατρό μου! όλα είναι θέμα τύχης και Θέλημα Θεού οπότε εάν δεν τα καταφέρουμε σε αυτόν τον κύκλο , πάμε στον επόμενο μιας και τώρα είμαι ήδη στην 12 μέρα.....

Βρες τα υλικά των ονείρων στον θυσαυρό της καρδιάς σου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Είμαι έγκυος μετά από κύκλο κλομιφαίνης. Μέχρι να ξεκινήσω διάβασα πάρα πολλά, έμαθα κάποια πράγματα και ήμουν λιγάκι προετοιμασμένη.

 

Aerox, μην απογοητεύεσαι, όταν ξέρουμε το πρόβλημα μας ξέρουμε και πως να τα αντιμετωπίσουμε. Να ξεκινάς με αισιοδοξία, κάθε κύκλος είναι πιθανό να σου φέρει αυτό που επιθυμείς. Πιστεύω, ότι είναι και λιγάκι θέμα τύχης, δλδ, έχω φίλη με πολλά γυναικολογικά προβλήματα, πολυκυστικές, και μία σάλπιγγα, που έπιασε το παιδάκι της μετά από ατύχημα. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τα προβλήματα μπορεί να μας δυσκολέψουν, μπορεί και όχι, αλλά πάντα στο τέλος τα ξεπερνάμε!

Μόνο, μία συμβουλή, να είσαι σίγουρη για τον γιατρό σου και να τον εμπιστεύεσαι!

 

Eirini_88 η κλομιφαίνη έχει σαν παρενέργεια να λεπτύνει το ενδομήτριο, αλλά δεν είναι λόγος να μην το πάρουμε, εγώ όταν πήγα για τον πρώτο υπέρηχο, την 8η ημέρα, ο γιατρός είδε το ενδομήτριο και μου ξεκίνησε cyclacur που είναι οιστρογόνα, και μέχρι την 11η που έκανα την ένεση είχε αυξηθεί, και μπόρεσε να στηρίξει μια εμφύτευση. Συζήτα με τον γιατρό σου, και αν δεν σου δίνει ικανοποιητικές απαντήσεις, πάρε και δεύτερη γνώμη.

 

Καλή επιτυχία κορίτσια!!!

 

να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη ευχομαι ολα καλα. προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη αλλα οι γιατροι που παω (γτ παιρνω διαφορες γνωμες να τα διασταυρωνω) δεν ειναι και πολυ θετικοι και με παραπεμπουν σε σπερματεγχυση με την κινητικοτα μας. ομως αυτο το μηνα του δινω βιταμινες προφερτιλ αν τις ξερεις κ βασιλικο πολτο κ διαφορα αλλα που πιστευω οτι βελτιωνουν το σπερμα. σιγουρα ομως τοσο καιρο δεν εκανα κ ωορηξια οποτε εχω πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παθούσα και εγώ!!! Εμείς βέβαια απο την πλευρά του άντρα μου είμαστε ικανοποιητικά απ ότι μας λένε! Αλλά κατα τ'άλλα μια απο τα ίδια! Και εγώ είμαι στον πρώτο κύκλο κλομιφαινης και αύριο 12 μέρα θα παώ για υπέρυχο και μάλλον pregnyl. Τις προάλλες που πήγα , μου βρήκαν λεπτό ενδομήτριο και μου είπαν ότι μάλλον δεν θα έχουμε αρκετές πιθανότητες σύλληψης...

 

Θα δούμε όμως....πρέπει να είμαι ψύχραιμη και χαλαρή σύμφωνα με τον γιατρό μου ...στα λόγια βέβαια όλα εύκολα είναι!

 

ειρηνη τι εκανες με το ενδομητριο? ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα.

Κι εγώ θα ξεκινήσω clomiphene σε 1 εβδομάδα περίπου, αφού προκαλέσω την περίοδό μου. Έχω κι εγώ πολυκυστικές χωρίς περίοδο 1 χρόνο τώρα (μόνο με πρόκληση έρχεται) και χωρίς ίχνος ωορρηξίας. Έκανα υστεροσκόπηση, μετά από σαλπιγγογραφία στην οποία φαίνονταν ότι είχα πολύποδα, αλλά τελικά δεν είχα τίποτα. Είναι το σχήμα της μήτρας μου (διαφραγματικό) και δε φαίνονταν!!!

Οι εξετάσεις του συντρόφου μου βγήκαν πολύ καλές.

Ο γιατρός μου είπε ότι θα κάνουμε τη θεραπεία για 3 μήνες και έχω πολύ άγχος! Φβάμαι ότι λόγω άγχους δε θα πετύχει! Υπάρχει κάποια που έμεινε έγκυος με την πρώτη προσπαθεια;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα.

Κι εγώ θα ξεκινήσω clomiphene σε 1 εβδομάδα περίπου, αφού προκαλέσω την περίοδό μου. Έχω κι εγώ πολυκυστικές χωρίς περίοδο 1 χρόνο τώρα (μόνο με πρόκληση έρχεται) και χωρίς ίχνος ωορρηξίας. Έκανα υστεροσκόπηση, μετά από σαλπιγγογραφία στην οποία φαίνονταν ότι είχα πολύποδα, αλλά τελικά δεν είχα τίποτα. Είναι το σχήμα της μήτρας μου (διαφραγματικό) και δε φαίνονταν!!!

Οι εξετάσεις του συντρόφου μου βγήκαν πολύ καλές.

Ο γιατρός μου είπε ότι θα κάνουμε τη θεραπεία για 3 μήνες και έχω πολύ άγχος! Φβάμαι ότι λόγω άγχους δε θα πετύχει! Υπάρχει κάποια που έμεινε έγκυος με την πρώτη προσπαθεια;

 

καλη επιτυχια να εχεις. και εγω στην 1η προσπαθεια ειμαι. αφου το προβλημα σου ειναι μονο η ωορρηξια και οι υπολοιπες εξετασεις ειναι καλες τοτε εχεις πολλες πολλες πιθανοτητες να μεινεις γρηγορα εγκυουλα! μην εχεις αγχος προσπαθησε να το διασκεδασεις οσο μπορεις! εγω ειμαι στην 12η μερα σημερα και εκανα υπερηχο μετα απο κλομιφαινη και εχω 2 ωαρια στην αριστερη ωοθηκη αλλα ειναι ακομα νωρις, θα κανω και την ενεση οταν ειναι ετοιμα.

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη τι εκανες με το ενδομητριο? ολα καλα?

 

Κορίτσια καλησπέρα ! Είχα πολλά τρεξίματα αυτές τις ημέρες και δεν μπήκα καθόλου στο φόρουμ . Aerox μου είδαμε 3 καλά ωαριακια και μου έδωσε duphaston για το ενδομητριο ! Το έχει πάρει καμία και έχει δει αποτελέσματα ??? επίσης εγώ δεν έκανα την pregnyl αλλά την ovidrelle....

Περιμένω νέα σας κοριτσακια μου γλυκά ....

Βρες τα υλικά των ονείρων στον θυσαυρό της καρδιάς σου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλή επιτυχία!

Και εγώ με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκων και αντισταση στην ινσουλινη χωρίς ωορρηξία καθε μήνα...

Πήρα κλομιφαίνη για 2 κυκλους, στον ενα μου εκανε ενα ωαριο και προχωρησα σε ενεση κλπ αλλά τζιφος. Στον δευτερο κυκλο, αυτο που διανυω τώρα, η κλομιφαινη δεν μου εκανε κανενα ωαριο οποτε παιρνω πριμολουτ για να αδιαθετησω. Ο γιατρός ειπε να μην ξανακανω προσπαθεια με κλομιφαινη για να μην επηρεασει το ενδομητριο. Σκεφτομαι να παω και σε αλλο γιατρο για 2η γνωμη...

Και να σκεφτειτε, ήδη εχω ενα 4χρν παιδάκι απο φυσικη συλληψη, χωρίς φαρμακα και 1,5 μηνα ελευθερων επαφών!!! Το 2ο όμως μας δυσκολευει!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη επιτυχια να εχεις. και εγω στην 1η προσπαθεια ειμαι. αφου το προβλημα σου ειναι μονο η ωορρηξια και οι υπολοιπες εξετασεις ειναι καλες τοτε εχεις πολλες πολλες πιθανοτητες να μεινεις γρηγορα εγκυουλα! μην εχεις αγχος προσπαθησε να το διασκεδασεις οσο μπορεις! εγω ειμαι στην 12η μερα σημερα και εκανα υπερηχο μετα απο κλομιφαινη και εχω 2 ωαρια στην αριστερη ωοθηκη αλλα ειναι ακομα νωρις, θα κανω και την ενεση οταν ειναι ετοιμα.

 

Καλή επιτυχία και σε σένα!!!! Απ' ότι φαίνεται τις επόμενες μέρες θα τα λέμε συχνά, μια και είμαστε στην ίδια φάση!!! Εύχομαι να φέρουμε τύχη η μία στην άλλη και να μείνουμε με την πρώτη εγκυούλες!!! Το περίεργο είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχα άγχος. Όσο πλησιάζει ο καιρός όμως το σκ΄ςφτομαι συνέχεια, πράγμα που δεν είναι καθόλου καλό. Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω και να ασχολούμαι με τη δουλειά για να ξεχαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλη επιτυχια να εχουμε ολες!!! αυριο θα παω να δω τα αυγουλακια μου τα 2. βρε κοριτσια σε 2 μερες γινετε να εχουν παει απο 12,6 το ενα κ 11 το αλλο ετοιμα για pregnyl? αυριο θα ειμαι στην 14η μερα αλλα εμενα το αυγο μου ηταν ετοιμο στην 20η μερα ασχετα που δεν εσπαγε. μου μιλησε και για σπερματεγχυση κοριτσια στο επομενο κυκλο να το δουμε αν δεν μεινω. Flowers80 μην αγχονεσαι κοπελα μου ολα καλα θα πανε, αλλωστε ειναι αρχη ακομα να αγχοθεις εχεις μερες χιχιχι, Ηλιοβασιλεμα να χαιρεσαι το παιδακι σου, μηπως πρεπει να σου αυξηση την δοσολογια να ανταποκριθουν καλυτερα οι ωοθηκες σου? ρωτησε τον. ειρηνακι μου γλυκο και τωρα θα περιμενεις ε?? αντε παμε δυναμικα ολες. αυτη η ovidrelle ειναι σαν την pregnyl αν δεν κανω λαθος. τωρα σε πια μερα εισαι? καθε ποτε ειχες επαφη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλή επιτυχία!

Και εγώ με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκων και αντισταση στην ινσουλινη χωρίς ωορρηξία καθε μήνα...

Πήρα κλομιφαίνη για 2 κυκλους, στον ενα μου εκανε ενα ωαριο και προχωρησα σε ενεση κλπ αλλά τζιφος. Στον δευτερο κυκλο, αυτο που διανυω τώρα, η κλομιφαινη δεν μου εκανε κανενα ωαριο οποτε παιρνω πριμολουτ για να αδιαθετησω. Ο γιατρός ειπε να μην ξανακανω προσπαθεια με κλομιφαινη για να μην επηρεασει το ενδομητριο. Σκεφτομαι να παω και σε αλλο γιατρο για 2η γνωμη...

Και να σκεφτειτε, ήδη εχω ενα 4χρν παιδάκι απο φυσικη συλληψη, χωρίς φαρμακα και 1,5 μηνα ελευθερων επαφών!!! Το 2ο όμως μας δυσκολευει!!!

 

 

και εγω εχω αντισταση στην ινσουλινη και ο ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις πολυκιστικες και η αλλη μου ειπε οτι εχω ταση για ζαχαρο και να παω σε γιατρο να κανω διατροφη για διαβητικους και τα εχω κανει πανω και αποφευγω καθε ειδους γλυκο, ζυμαρικο, ψωμι κτλ

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αντισταση στην ινσουλινη και ο ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις πολυκιστικες και η αλλη μου ειπε οτι εχω ταση για ζαχαρο και να παω σε γιατρο να κανω διατροφη για διαβητικους και τα εχω κανει πανω και αποφευγω καθε ειδους γλυκο, ζυμαρικο, ψωμι κτλ

 

Ο γιατρός μου διέγνωσε το ΣΠΩ και την αντίσταση στην ινσουλίνη αρχές του 2011 (το παιδί το έκανα 2009). Από τότε λαμβάνω Glucophage και τον περισσότερο καιρό αντισυλληπτικά για να έχω σταθερή περίοδο 28 ημερών. Τα glucophage βοηθούν στο σωστο μεταβολισμο της τροφής και αν κάνεις διατροφή, σε βοηθανε (ετσι μπόρεσα και έχασα μερικά από τα περιττά κιλά μου).

Πριν τα 25 μου ό,τι κιλά έπαιρνα το χειμώνα, τα έχανα με διατροφή την άνοιξη/καλοκαίρι. Από τα 25 και μετά ο μεταβολισμός μου τα επαιξε...με τίποτα δεν μπορούσα να αδυνατήσω και περίοδο είχα κυρίως μετα από πριμολούτ. Όμως παρόλα αυτά το παιδί μου το έπιασα γρήγορα και ανώδυνα!

Τώρα για το 2ο παιδί και κοντευω τα 36, σταμάτησα τα αντισυλληπτικά από αρχές φεβρουαρίου και η περίοδος πάλι αφαντη! Μου έδωσε κλομιφαίνη μόνο για 2 κύκλους. Και μου ειπε να μην αυξησει την δοσολογια για να μην μικρύνει το ενδομητριο. Και να κανω ενεσεις για ωορρηξία που κοστίζουν καμιά 200? ανά κύκλο!!! Αυτά μου τα ειπε γρηγορα γρηγορα, γιατί "¨δεν εχει χρόνο" λογω πολλης πελατείας! :? Άλλο αν εγω περίμενα την σειρά μου με καθυστερηση σχεδόν 3 ωρών στο σαλόνι του!!! Και ξερω οτι και να ξαναπαω ραντεβου με αναμονή 20 ημερες, παλι τα ιδια θα γινουν!

Ετσι θελω να παω σε αλλο τυχαιο γυναικολογο, στη πολη μου, για 2η γνωμη. Αν μου πει και ο δευτερος γιατρός πανω κατω τα ίδια, εχει καλως!!! Θα επιδιώξω όμως να κανω και 3η προσπάθεια με κλομιφαίνη αν δεν προκαλεί πρόβλημα.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου διέγνωσε το ΣΠΩ και την αντίσταση στην ινσουλίνη αρχές του 2011 (το παιδί το έκανα 2009). Από τότε λαμβάνω Glucophage και τον περισσότερο καιρό αντισυλληπτικά για να έχω σταθερή περίοδο 28 ημερών. Τα glucophage βοηθούν στο σωστο μεταβολισμο της τροφής και αν κάνεις διατροφή, σε βοηθανε (ετσι μπόρεσα και έχασα μερικά από τα περιττά κιλά μου).

Πριν τα 25 μου ό,τι κιλά έπαιρνα το χειμώνα, τα έχανα με διατροφή την άνοιξη/καλοκαίρι. Από τα 25 και μετά ο μεταβολισμός μου τα επαιξε...με τίποτα δεν μπορούσα να αδυνατήσω και περίοδο είχα κυρίως μετα από πριμολούτ. Όμως παρόλα αυτά το παιδί μου το έπιασα γρήγορα και ανώδυνα!

Τώρα για το 2ο παιδί και κοντευω τα 36, σταμάτησα τα αντισυλληπτικά από αρχές φεβρουαρίου και η περίοδος πάλι αφαντη! Μου έδωσε κλομιφαίνη μόνο για 2 κύκλους. Και μου ειπε να μην αυξησει την δοσολογια για να μην μικρύνει το ενδομητριο. Και να κανω ενεσεις για ωορρηξία που κοστίζουν καμιά 200? ανά κύκλο!!! Αυτά μου τα ειπε γρηγορα γρηγορα, γιατί "¨δεν εχει χρόνο" λογω πολλης πελατείας! :? Άλλο αν εγω περίμενα την σειρά μου με καθυστερηση σχεδόν 3 ωρών στο σαλόνι του!!! Και ξερω οτι και να ξαναπαω ραντεβου με αναμονή 20 ημερες, παλι τα ιδια θα γινουν!

Ετσι θελω να παω σε αλλο τυχαιο γυναικολογο, στη πολη μου, για 2η γνωμη. Αν μου πει και ο δευτερος γιατρός πανω κατω τα ίδια, εχει καλως!!! Θα επιδιώξω όμως να κανω και 3η προσπάθεια με κλομιφαίνη αν δεν προκαλεί πρόβλημα.

 

 

καλα θα κανεις να παρεις κ αλλες γνωμες. εγω δεν εχω κανει τπτ με την ινσουλινη. ουτε ζαχαρο δεν εχω μετρησει αν εχω. οσο για τον πολυασχολο γιατρο σου μου θυμιζει αυτον που πηγαινα πριν 1 μηνα και αλλαξα και βρηκα την υγεια μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια, θα σας πω εγώ για πολυκυστικές, αντισυλληπτικά και glucophage. Από την πρώτη στιγμή που μου ήρθε η περίοδος είχα ασταθή κύκλο. Διαγνώστηκα με πολυκυστικές πολύ νωρίς. Από την εφηβεία κι έπειτα είχα πάντα παραπανίσια κιλά. Δεν έπαιρνα ποτέ αντισυλληπτικά γιατί τα θεωρούσα επικίνδυνα. Αναγκάστηκα να πάρω όταν η περίοδος άργησε 6 μήνες!!! Από εκείνη τη στιγμή γλυκάθηκα και τα έπαιρνα για 2 χρόνια. Το κακό ήταν ότι επιβράδυναν ακόμα περισσότερο το μεταβολισμό μου με αποτέλεσμα να χάνω τα κιλά πάρα πολύ δύσκολα!!!! Λες και δε μου έφτανε το γεγονός ότι μόνο με τις πολυκυστικές έχανα δύσκολα κιλά. Περιέργως, αντίσταση στην ινσουλίνη και ζάχαρο δεν είχα ποτέ. Όταν σταμάτησα τα αντισυλληπτικά πριν 1,5 χρόνο η περίοδος ήρθε μόνη της μια φορά και μετά τίποτα. Η γιατρός μου πρότεινε να πάρω τα glucophage για καλύτερα και πιο ποιοτικά ωάρια. Όταν είδε ότι σε 2μήνες χρήσης δεν έκαναν τίποτα μου είπε να τα κόψω. Αποφάσισα να πάρω 2η γνώμη γιατί γενικά δεν την έβλεπα ιδιαίτερα θερμή, όλο έλεγε να περιμένουμε. Ευτυχώς πήγα σε ένα γιατρό κορυφή και μου είπε ότι δεν πρέπει να τα σταματήσω γιατί έχουν αποτέλεσμα μετά τους 6 μήνες και ότι τόσο καιρό δεν έμενα έγκυος γιατί δεν είχα ωάρια. Θα πάρεις κλομιφαίνη για 3 μήνες και θα μείνεις έγκυος μου είπε. Τόσο απλά και τόσο σίγουρος. Τον εμπιστεύτηκα αμέσως. Ηλιοβασίλεμα, πρέπει όπωσδήποτε να πάρεις 2η γνώμη. Κι εγώ δεν ήθελα πολύ καρό να αλλάξω γιατρό αλλά τελικά μου βγήκε σε καλό.

Σόρυ για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αντισταση στην ινσουλινη και ο ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις πολυκιστικες και η αλλη μου ειπε οτι εχω ταση για ζαχαρο και να παω σε γιατρο να κανω διατροφη για διαβητικους και τα εχω κανει πανω και αποφευγω καθε ειδους γλυκο, ζυμαρικο, ψωμι κτλ

 

Aerox, έχεις κάνει καμπύλη ζαχάρου και όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που απέδειξαν ότι έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη; Η αδερφή μου έχει αλλά ποτέ κανείς δεν της είπε να κάνει διατροφή για διαβητικούς. Πηγαίνει σε διατροφολόγο για να μην έχει προβλήματα στο μέλλον και ακολουθεί νορμάλ διατροφή. Αν χάσει 10 κιλά λίπους δε θα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολόγος μου είπαν ότι όλα αυτά είναι πολύ μελλοντικά (20 χρόνια μετά) και χωρίς να είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου πρότεινε να πάρω τα glucophage για καλύτερα και πιο ποιοτικά ωάρια. Όταν είδε ότι σε 2μήνες χρήσης δεν έκαναν τίποτα μου είπε να τα κόψω. Αποφάσισα να πάρω 2η γνώμη γιατί γενικά δεν την έβλεπα ιδιαίτερα θερμή, όλο έλεγε να περιμένουμε. Ευτυχώς πήγα σε ένα γιατρό κορυφή και μου είπε ότι δεν πρέπει να τα σταματήσω γιατί έχουν αποτέλεσμα μετά τους 6 μήνες και ότι τόσο καιρό δεν έμενα έγκυος γιατί δεν είχα ωάρια. Θα πάρεις κλομιφαίνη για 3 μήνες και θα μείνεις έγκυος μου είπε. Τόσο απλά και τόσο σίγουρος. Τον εμπιστεύτηκα αμέσως. Ηλιοβασίλεμα, πρέπει όπωσδήποτε να πάρεις 2η γνώμη. Κι εγώ δεν ήθελα πολύ καρό να αλλάξω γιατρό αλλά τελικά μου βγήκε σε καλό.

Σόρυ για το μεγάλο post.

 

Δεν με κουράζεις και μακάρι να βγουν αληθινά τα λογια του γιατρου σου!!!

Εγώ πήρα μονο σε 2 κυκλους κλομιφαίνη: στον 1ο μου εκανε 1 ωαριο και στο 2ο κανενα. Μου ειπε να μην ξαναπάρω!!! Και τα λόγια του με άγχωσαν...

 

Θα πάω σε άλλο γιατρό μεσα σε αυτές τις μέρες για να προλαβω να ξαναπάρω, αν είναι επιτρεπτό, και 3η φορά την κλομιφαίνη στον επόμενο κύκλο μου...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Aerox, έχεις κάνει καμπύλη ζαχάρου και όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που απέδειξαν ότι έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη; Η αδερφή μου έχει αλλά ποτέ κανείς δεν της είπε να κάνει διατροφή για διαβητικούς. Πηγαίνει σε διατροφολόγο για να μην έχει προβλήματα στο μέλλον και ακολουθεί νορμάλ διατροφή. Αν χάσει 10 κιλά λίπους δε θα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολόγος μου είπαν ότι όλα αυτά είναι πολύ μελλοντικά (20 χρόνια μετά) και χωρίς να είναι σίγουρο.

 

εγω εκανα ορμονολογικες και ολα ηταν φυσιολογικα, μονο αυτη η ινσουλινη ηταν ανεβασμενη και ο ενας ο γιατρος μου ειπε απο τις πολυκιστικες και η αλλη να το προσεξω αλλα κανενας δεν μου ειπε να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα ορμονολογικες και ολα ηταν φυσιολογικα, μονο αυτη η ινσουλινη ηταν ανεβασμενη και ο ενας ο γιατρος μου ειπε απο τις πολυκιστικες και η αλλη να το προσεξω αλλα κανενας δεν μου ειπε να το ψαξω.

 

 

Μπορεί να ήταν κάτι τυχαίο. Ή μπορεί να φταίνε οι πολυκυστικές. Αλλά όταν έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη σου προτείνουν τα glucophage και κάνεις επανέλεγχο. Μια φορά το χρόνο πρέπει να το κοιτάς. Άσε που γι' αυτές τις εξετάσεις συνεργάζεται ο ενδοκρινολόγος με τον γυναικολόγο. Για τις ορμονικές και την ινσουλίνη ο ενδοκρινολόγος είναι υπέυθυνος. Σου το λέω γιατί χρόνια τώρα τα κάνω αυτά επειδή έχω και υποθυροειδισμό και ο ενδοκρινολόγος πάντα έλεγχε τις ορμόνες μου. Και τα glucophage συνεννοήθηκαν οι γιατροί και τα πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...