Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene κυκλος


Recommended Posts

Μπορεί να ήταν κάτι τυχαίο. Ή μπορεί να φταίνε οι πολυκυστικές. Αλλά όταν έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη σου προτείνουν τα glucophage και κάνεις επανέλεγχο. Μια φορά το χρόνο πρέπει να το κοιτάς. Άσε που γι' αυτές τις εξετάσεις συνεργάζεται ο ενδοκρινολόγος με τον γυναικολόγο. Για τις ορμονικές και την ινσουλίνη ο ενδοκρινολόγος είναι υπέυθυνος. Σου το λέω γιατί χρόνια τώρα τα κάνω αυτά επειδή έχω και υποθυροειδισμό και ο ενδοκρινολόγος πάντα έλεγχε τις ορμόνες μου. Και τα glucophage συνεννοήθηκαν οι γιατροί και τα πήρα.

 

προς το παρων λεω να μην το δωσω σημασια αφου αν ηταν κατι σημαντικο θα μου το τονιζαν και οι δυο. ειμαι πολυ αγχομενη γενικα αυτο τον καιρο με το σπερμα μας που παει απο το κακο στο χειροτερο που δεν θελω τπτ αλλο θελω να δωσω εκει βαση να κανουμε οτι μπορουμε και οχι αλλες εξετασεις προς το παρων.κουραστηκααααααα:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν με κουράζεις και μακάρι να βγουν αληθινά τα λογια του γιατρου σου!!!

Εγώ πήρα μονο σε 2 κυκλους κλομιφαίνη: στον 1ο μου εκανε 1 ωαριο και στο 2ο κανενα. Μου ειπε να μην ξαναπάρω!!! Και τα λόγια του με άγχωσαν...

 

Θα πάω σε άλλο γιατρό μεσα σε αυτές τις μέρες για να προλαβω να ξαναπάρω, αν είναι επιτρεπτό, και 3η φορά την κλομιφαίνη στον επόμενο κύκλο μου...

 

Δε σου έδωσε χάπια για να μη λεπτύνει άλλο το ενδομήτριο; Κι εμένα ο δικός μου μου είπε ότι για 3 μήνες θα πάρω κλομιφαίνη. Όχι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων λεω να μην το δωσω σημασια αφου αν ηταν κατι σημαντικο θα μου το τονιζαν και οι δυο. ειμαι πολυ αγχομενη γενικα αυτο τον καιρο με το σπερμα μας που παει απο το κακο στο χειροτερο που δεν θελω τπτ αλλο θελω να δωσω εκει βαση να κανουμε οτι μπορουμε και οχι αλλες εξετασεις προς το παρων.κουραστηκααααααα:(:(

 

Εννοείται όχι άλλες εξετάσεις. Απλά δεν πιστεύω ότι έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη γιατί αν είχες θα σου έδιναν κατευθείαν τα glucophage. Γι' αυτό σου λέω ότι μπορεί να ήταν τυχαίο. Μην απελπίζεσαι. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε!!!!!Θα δίνουμε συγχαρητήρια η μία στην άλλη τους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου έδωσε χάπια για να μη λεπτύνει άλλο το ενδομήτριο; Κι εμένα ο δικός μου μου είπε ότι για 3 μήνες θα πάρω κλομιφαίνη. Όχι παραπάνω.

 

Στο πρώτο κυκλο πηρα κλομιφαινη (2χ/ημερα από 2η έως και 6η), εκανα διπλη ενεση pregnyl Την 13η μερα, προγραμματισμενες επαφες 14η βραδυ+15η πρωι και από 15η και για 14μερες utrogestan (2 χαπια/ημερα) + σαλοσπιρ.

Στο 2ο κύκλο πηρα μονο κλομιφαινη, υπερηχο την 12η: κανενα ωαριο και από 14η παιρνω πριμολουτ για να αδιαθετήσω αρχές Ιουλίου....

Μου είπε να μην κανουμε 3η προσπάθεια, λογω κινδυνου ενδομητρίου αλλά δεν μου εδωσε κατι για αυτό...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται όχι άλλες εξετάσεις. Απλά δεν πιστεύω ότι έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη γιατί αν είχες θα σου έδιναν κατευθείαν τα glucophage. Γι' αυτό σου λέω ότι μπορεί να ήταν τυχαίο. Μην απελπίζεσαι. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε!!!!!Θα δίνουμε συγχαρητήρια η μία στην άλλη τους επόμενους μήνες.

 

 

εχω βρε αντισταση στην ινσουλινη αφου το λεει στις εξετασεις μου. ειμαι εκτος φυσιολογικων τιμων. απλα το εριξαν στις πολυκιστικες και απο οτι ειδα κ εγω στο ιντερνετ οσες εχουν πολ ωοθηκες εχουν θεμα με την ινσουλινη. μακαρι να δινουμε η μια συγχαρητηρια στην αλλα γτ δεν την παλευω σημερα ειμαι χαλια πολυ αγχος με τον αυριανο υπερηχο. μακαρι να μεγαλωσαν τα αυγουλακια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρώτο κυκλο πηρα κλομιφαινη (2χ/ημερα από 2η έως και 6η), εκανα διπλη ενεση pregnyl Την 13η μερα, προγραμματισμενες επαφες 14η βραδυ+15η πρωι και από 15η και για 14μερες utrogestan (2 χαπια/ημερα) + σαλοσπιρ.

Στο 2ο κύκλο πηρα μονο κλομιφαινη, υπερηχο την 12η: κανενα ωαριο και από 14η παιρνω πριμολουτ για να αδιαθετήσω αρχές Ιουλίου....

Μου είπε να μην κανουμε 3η προσπάθεια, λογω κινδυνου ενδομητρίου αλλά δεν μου εδωσε κατι για αυτό...

 

Τι να σου πω. Γιατρός είναι και για να σου το είπε κάτι ξέρει παραπάνω. Παρόλα αυτά πάρε μια δεύτερη γνώμη από έναν πολύ καλό γιατρό που έχεις ακούσει πολύ καλές κριτικές γιατί μπορεί να διαφεύγει κάτι στον δικό σου. Για να είσαι σίγουρη και να νιώθεις ασφάλεια κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Γιατρός είναι και για να σου το είπε κάτι ξέρει παραπάνω. Παρόλα αυτά πάρε μια δεύτερη γνώμη από έναν πολύ καλό γιατρό που έχεις ακούσει πολύ καλές κριτικές γιατί μπορεί να διαφεύγει κάτι στον δικό σου. Για να είσαι σίγουρη και να νιώθεις ασφάλεια κι εσύ.

 

Θα παρω 2η γνωμη από γιατρό μετα απο τυχαια επιλογη. Απλά δεν θα φυγω εκτος πολης μου και θα παω σε εναν από τους γιατρους που εχουμε...Βεβαια μου τον συστησε η ενδοκρινολογος μου...

Και ο γιατρος του φορουμ μου ειπε για πιο επιθετικη χρηση της κλομιφαινης και σε δοσολογια και σε περισσοτερους κυκλους!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω βρε αντισταση στην ινσουλινη αφου το λεει στις εξετασεις μου. ειμαι εκτος φυσιολογικων τιμων. απλα το εριξαν στις πολυκιστικες και απο οτι ειδα κ εγω στο ιντερνετ οσες εχουν πολ ωοθηκες εχουν θεμα με την ινσουλινη. μακαρι να δινουμε η μια συγχαρητηρια στην αλλα γτ δεν την παλευω σημερα ειμαι χαλια πολυ αγχος με τον αυριανο υπερηχο. μακαρι να μεγαλωσαν τα αυγουλακια μου

 

Δεν πρέπει να έχεις άγχος γιατί σίγουρα θα έχουν μεγαλώσει. Αυτά μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα.

Κορίτσια σας αφήνω γιατί σηκώνομαι πολύ πρωί για τη δουλειά. Θα τα πούμε αύριο.

Aerox θα περιμέουμε νέα σου από τον υπέρηχο.

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσιαααα, πηγα στην γιατρο, λοιπον.. το ενα ωαριο που ηταν 11 παρεμεινε 11 :( το αλλο απο 12,6 πηγε 15 και το ενδομητριο πηγε απο 5 στα 8. πως σας φαινεται? αυριο θα ξαναπαω για ενεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσιαααα, πηγα στην γιατρο, λοιπον.. το ενα ωαριο που ηταν 11 παρεμεινε 11 :( το αλλο απο 12,6 πηγε 15 και το ενδομητριο πηγε απο 5 στα 8. πως σας φαινεται? αυριο θα ξαναπαω για ενεση.

 

Τέλειο μου φαίνεται! Έφτιαξε η διάθεσή σου επίσης! Είδες που όλα πήγαν μια χαρά;;; Άντε και καλό βόλι τώρα!!! Να είσαι πάντα αισιόδοξη και χαρούμενη και θα δεις ότι όλα θα γίνουν. Περιμένουμε και αύριο νέα σου!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο μου φαίνεται! Έφτιαξε η διάθεσή σου επίσης! Είδες που όλα πήγαν μια χαρά;;; Άντε και καλό βόλι τώρα!!! Να είσαι πάντα αισιόδοξη και χαρούμενη και θα δεις ότι όλα θα γίνουν. Περιμένουμε και αύριο νέα σου!!!:lol:

 

Τώρα υπομονη κ στον επόμενο κύκλο πάμε για σπερματεγχυση!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα υπομονη κ στον επόμενο κύκλο πάμε για σπερματεγχυση!!!

 

 

Θα κανεις αυριο ενεση pregnyl και μετα προγραμματισμένες επαφές!;;; Σπερματεγχυση θα κανεις, αν δεν πετυχετε σε αυτό το κυκλο; Μπερδεύτηκα!

Μακάρι να πετυχετε 'αμεσα το σποράκι!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα υπομονη κ στον επόμενο κύκλο πάμε για σπερματεγχυση!!!

 

Δηλαδή σε αυτόν τον κύκλο θα προσπαθήσετε φυσιολογικά και στον επόμενο θα πας για σπερματέγχυση;ωΤο ξέρεις ότι με την σπερματέγχυση έχεις πάρα πάρα πολλές πιθανότητες, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε κοριτισα γιατι τα εχω μπερδεμενα: η σπερματεγχυση δεν αντικαθιστά τις ελευθερες επαφές;;; Δηλαδη αν δεν εχουμε αποτελεσμα με τις ελευθερες επαφες, προχωράμε σε σπερματεγχυση και αυξανουμε τις πιθανοτητες συλληψης. Ετσι δεν είναι θεωρητικά;;;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη βρε κοριτισα γιατι τα εχω μπερδεμενα: η σπερματεγχυση δεν αντικαθιστά τις ελευθερες επαφές;;; Δηλαδη αν δεν εχουμε αποτελεσμα με τις ελευθερες επαφες, προχωράμε σε σπερματεγχυση και αυξανουμε τις πιθανοτητες συλληψης. Ετσι δεν είναι θεωρητικά;;;

 

Ναι, έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι.

 

 

αν ειναι ετοιμο και αυριο το αυγο μου θα κανω την ενεση και θα ερθω σε επαφη κανονικα, αν δεν πετυχη αυτο το μηνα και μου ερθει περιοδο θα παω τον αλλο μηνα για σπερματεγχυση συμφωνα με το σπερμοδιαγραμμα που θα κανουμε βεβαια γιατι αν ειναι μαπα και δεν εφτιαξε με τις βιταμινες τοτε θα το αναβαλουμε κ αυτο. μακαρι να μεινω απο τωρα εγκυος και να μην χρειασθει γτ ουτε ψυχολογια εχω ουτε χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετοιμο και αυριο το αυγο μου θα κανω την ενεση και θα ερθω σε επαφη κανονικα, αν δεν πετυχη αυτο το μηνα και μου ερθει περιοδο θα παω τον αλλο μηνα για σπερματεγχυση συμφωνα με το σπερμοδιαγραμμα που θα κανουμε βεβαια γιατι αν ειναι μαπα και δεν εφτιαξε με τις βιταμινες τοτε θα το αναβαλουμε κ αυτο. μακαρι να μεινω απο τωρα εγκυος και να μην χρειασθει γτ ουτε ψυχολογια εχω ουτε χρηματα.

 

Είπαμε να είσαι αισιόδοξη. Αν κάνεις θετικές σκέψεις θα μείνεις έγκυος με την πρώτη και όλα θα πάνε μια χαρά. Μην σκέφτεσαι από τώρα τον επόμενο κύκλο. Εστιάσου στις επόμενες ημέρες. Ένα ένα και με τη σειρά θα τα παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να είσαι αισιόδοξη. Αν κάνεις θετικές σκέψεις θα μείνεις έγκυος με την πρώτη και όλα θα πάνε μια χαρά. Μην σκέφτεσαι από τώρα τον επόμενο κύκλο. Εστιάσου στις επόμενες ημέρες. Ένα ένα και με τη σειρά θα τα παίρνουμε.

 

Συμφωνώ και εγώ!!! Δώσε προσοχή σε αυτό τον κυκλο και αυτή τη προσπάθεια και μακαρι στον επομενο μηνα να κρατας στα χερια σου θετικό τεστάκι εγκυμοσυνης!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου εχετε δικιοοοοο μακαρι!!!! ειμαι επιφυλακτικη γτ οταν ημουν αισιοδοξη πηγα και ειδα 2% κινητικοτητα το σπερμα μας και επεσα απο τα συννεφα... καλυτερα να ειμαι κρατημενη τουλαχιστον να μην απογοιτευομαι οταν ερχεται η ρημαδιασμενη. σημερα που μιλουσα με την γυναικολογο μου λεω εσυ πως και δεν ασχολεισαι με μεθοδους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης και μου λεει σιχαθηκα να ασχολουμαι, υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην το κανω ποτε γτ εχω κανει 8 σπερματεγχυσεις και 3 εξωσωματικες!!! σοκ κοριτσιαααα και εγω λεω με την φτωχια μου γνωμη μηπως εκανες πολλες σπερματεγχυσεις?? μ λεει ακριβως!!!! δικιο εχεις!!! χαχαχαχα και που να ηξερε οτι εμεις καθε βραδυ γινομαστε ιντερνετικη γιατροι!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τ κανετε? εγω ηταν να παω σημερα για υπερηχο να δουμε αν θα κανουμε την pregnyl και η γιατρος μου βρισκετε σε τοκετο στην κλινικη και με ειπε να παω απο εκει... περιμενω να σχολασει το αμορε να παμε μαζι... αααα σημερα πηγα στην ξαδερφη μου και ειχε ενα μηχανημα που μετραει το ζαχαρο με αιμα και εκανα και μου βγηκε 94 αλλα μολις ειχα φαει αν παιζει ρολο. καλο δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα απο την κλινική κάναμε υπέρηχο κ τ έβδομητρίο ηταν 9,4 κ τ ωραίο 18,3. Κάναμε κ την ένεση κ καλη επιτυχία τώρα, επαφές αύριο κ μεθαύριο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα απο την κλινική κάναμε υπέρηχο κ τ έβδομητρίο ηταν 9,4 κ τ ωραίο 18,3. Κάναμε κ την ένεση κ καλη επιτυχία τώρα, επαφές αύριο κ μεθαύριο

 

Καλό βόλι!!! Και πρόσεξε μην αγχώσεις τον καλό σου!!! Τα λέω εγώ για να τα ακούω κιολας......

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλή επιτυχία σε όλες μας !!!

Aerox μου όλα θα πανε καλά !!!!! Εγω πήγα 22 στον γιατρό και έκανα την ένεση , είχα 2 ωαρια περίπου 18 εκατοστά και ένα 20 . Επαφές είχαμε μέρα παρά μέρα κ απο τις 22 καθημερινά μέχρι και τις 27 . Τώρα πάλι μέρα παρά μέρα .... εννοείτε ότι δεν έχω κανένα σύμπτωμα ακόμα .......

Να σας πω ότι παίρνω και duphaston 2 χάπια καθημερινά !

 

Δεν θα πρεπε να χα συμπτώματα ;;;;

Βρες τα υλικά των ονείρων στον θυσαυρό της καρδιάς σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...