Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν είσαι γυναίκα..είσαι μητέρα!!


incanto

Recommended Posts

αυτό μου είπε τις προάλλες ο "καλός" μου και με "έστειλε"!! Ο λόγος; Θα βγαίναμε για ψώνια και του είπα να περιμένει λίγο κάτω στο πάρκινγκ με το μικρό για να βάλω λίγη μάσκαρα. Ε, τότε έγινε ο κακός χαμός!! "σιγά τώρα και ποιός θα σε δει για δουλειά πάμε οχι για ποτό" και όλα αυτά τα ωραία!! Ποτέ δεν ήμουν απο τις γυναίκες που κάθονταν ολη τη μέρα στον καθρέφτη, ούτε πήγαινα κάθε εβδομάδα στο κομμωτήριο. Ευτυχώς και τα μαλλιά μου ξέρω να τα φτιάχνω (εκτός απο κούρεμα), και το μανικιούρ μου ήταν πάντα άψογο χωρίς να καταναλώνω πολυ χρόνο σ'αυτό. Αλλά πλέον με το παιδί και τη δουλειά δεν έχω χρόνο ούτε για τα βασικά. Τα φρύδια μου τα βγάζω λίγο πριν φύγω για τη δουλειά (αν ξεχαστώ καμια μέρα γινομαι σαν τη Frida!). Οσο για αποτρίχωση ούτε λόγος!! Η αισθητικός δεν με αναγνώρισε όταν με είδε! Το θέμα είναι οτι εχω θυσιάσει πάρα πολλά και πλέον δεν νιώθω ο εαυτός μου, και μετα έρχεται ο άντρας μου και μου λέει αυτή τη χαζομαρα και με στέλνει!! Στεναχωρήθηκα πολύ, αν και το πήρε πίσω και ζήτησε συγνώμη, αλλά δυστυχώς η αλήθεια είναι οτι η κοπελιά που βλέπω στον καθρεφτη είναι για λύπηση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελα μωρε και 'συ!

Μια κουβεντουλα, αψυχολογητη μεν, ακακη δε, σου ειπε ο ανθρωπος! Και ζητησε και συγνωμη, σωστα?

Εσυ, δεν λες ποτε κατι που πειραζει τους αλλους? Και μετανοιωνεις και παντα? Ε! Αυτος το μετανοιωσε κι'ολας...

 

Φιλεναδα, εγω πιστευω αλλο πραγμα σε στενοχωρησε, και οχι αυτο!:wink:

Ο καθρεπτης, σωστα?

Εαν λοιπον εχω δικιο, ξαναπηγαινε στον καθρεπτη, ξανακοιταξου, παρε ενα χαρτι και ενα μολυβι και κρατα σημειωσεις....

Σημειωσεις για ΟΛΑ οσα θα ηθελες να αλλαξεις επανω σου.

Βαλε μια σειρα προτεραιωτητας, και ξεκινησε να βρεις λυσεις για ολα (αλλα 1-1 την φορα!)Ξεκινησε απο τα πιο ευκολα, ωστε να παρεις συντομα τα πανω σου και να βαλεις λιγο δυναμη περισσοτερη και για τα αλλα, τα λιγο πιο δυσκολα!

Θα τα καταφερεις. Σιγα-σιγα, και 1-1

Link to comment
Share on other sites

ααααχ και πού να δεις αυτήν την κοπελιά......

 

αυτή η κοπελιά είναι σαν την φριντα, δεν έχει ίχνος μανικιούρ, αποτρίχωση - εντάξει δεν το συζητάμε, πεντικιούρ - μέγα αστείο, μαλλί - εεε εντάξει ας πούμε οτι βάζω μια τσατσάρα στο κεφάλι... χρειάζεται να πώ οτι έχει τύχει από Παρασκευή απόγευμα να πλύνω την μούρη/σώμα μου Δευτέρα πρωί γιατί ντρέπομαι να πάω με τέτοιο χάλι για δουλειά???:oops: κι όταν ο σύζυξ ζητάει διάφορα του λέω... άσε με να καταφέρω να κάνω ένα μπάνιο να πάρω το κλαδευτήρι να αιστανθώ λίγο γυναίκα και τα λέμε. Βλέπεις σε αυτόν τον τομέα θέλουν την γυναίκα η μητέρα δεν τους κάνει

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα με ενοχλει ο καθρεφτης μου ρε κοριτσια...τι θα κανουμε?? δεν ξερω!!!! Και επισης με ενοχλει οτι το νιωθω πως τωρα πια δεν ειμαι γυναικα και ειμαι μαμα.

Φταιει οτι σε λιγα χρονακια σαρανταριζω? Οτι απεχω πολυ απο οπως νομιζα θα ειμαι? Οι πολλες υποχρεωσεις? Η κουραση?...δεν ξερω.

Ο αντρας μου δεν εχει παρει χαμπαρι, ευτυχως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω 'οτι είμαι σε χειρότερο στάδιο...Δεν κοιτάω πια τον καθρέφτη. Το πρωί βάζω μολύβι και ρουζ για να πάω στη δουλειά, αλλά στην ουσία δεν με "βλέπω". Έπαθα ένα σοκ πριν από ένα μήνα που πήγα κομμωτήριο (δώρο μιας φίλης) και αναγκάστηκα να καθρεφτίζομαι, μου φάνηκα αλλιώς... Σκοτεινά μάτια, ρυτίδες και τέτοια. Αχ τι θέμα ανοίξαμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια από τα ίδια κια μη πω χειρότερα. Με τη διαφορά ότι δεν έχω τόσο τη στήριξη του συζύγου, ο οποίος υποστηρίζει ότι δεν προσπαθώ και αν θέλω θα βρω τον χρόνο (για δίαιτα, φτιάξιμο κτλ και πάλι τα βασικά) αλλά που χρόνος; Ξεκινάω τώρα πάλι δουλειά και με πιάνει απογοήτευση που με θέλουν και εκεί κοκέτα. Και το κουστούμι ούτε καν μπαίνει και διάθεση δεν υπάρχει και δεν ξέρω μια απογοήτευση... Πάντως παρά όλα αυτά λέω που θα πάει, θα μεγαλώσουν και τα δύο, θα αυτοεξυπηρετούνται και μπορεί τότε να βρω λίγο χρόνο για μένα. Ελπίζω και νομίζω είναι το μόνο που μας έχει μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κια μη πω χειρότερα. Με τη διαφορά ότι δεν έχω τόσο τη στήριξη του συζύγου, ο οποίος υποστηρίζει ότι δεν προσπαθώ και αν θέλω θα βρω τον χρόνο (για δίαιτα, φτιάξιμο κτλ και πάλι τα βασικά) αλλά που χρόνος; Ξεκινάω τώρα πάλι δουλειά και με πιάνει απογοήτευση που με θέλουν και εκεί κοκέτα. Και το κουστούμι ούτε καν μπαίνει και διάθεση δεν υπάρχει και δεν ξέρω μια απογοήτευση... Πάντως παρά όλα αυτά λέω που θα πάει, θα μεγαλώσουν και τα δύο, θα αυτοεξυπηρετούνται και μπορεί τότε να βρω λίγο χρόνο για μένα. Ελπίζω και νομίζω είναι το μόνο που μας έχει μείνει.

Εγώ Μαράκι όταν ήταν μικρά έβρισκα το χρόνο. Τώρα που είναι ολόκληρα παιδιά δεν είναι ότι δεν έχω χρόνο, διάθεση δεν υπάρχει, ούτε κουράγιο. Ψυχολογία χάλια και τέτοια.:cry:

Link to comment
Share on other sites

ααααχ και πού να δεις αυτήν την κοπελιά......

 

αυτή η κοπελιά είναι σαν την φριντα, δεν έχει ίχνος μανικιούρ, αποτρίχωση - εντάξει δεν το συζητάμε, πεντικιούρ - μέγα αστείο, μαλλί - εεε εντάξει ας πούμε οτι βάζω μια τσατσάρα στο κεφάλι... χρειάζεται να πώ οτι έχει τύχει από Παρασκευή απόγευμα να πλύνω την μούρη/σώμα μου Δευτέρα πρωί γιατί ντρέπομαι να πάω με τέτοιο χάλι για δουλειά???:oops: κι όταν ο σύζυξ ζητάει διάφορα του λέω... άσε με να καταφέρω να κάνω ένα μπάνιο να πάρω το κλαδευτήρι να αιστανθώ λίγο γυναίκα και τα λέμε. Βλέπεις σε αυτόν τον τομέα θέλουν την γυναίκα η μητέρα δεν τους κάνει

 

Μεσ' το μυαλό μου είσαι!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια γιατί τέτοια πτώση;Εμένα το μόνο πρόβλημα είναι τα κιλά μου.Είχα από πριν κιλά και με το παιδί το έ@/..@α το θέμα.Τρέχω απο πίσω του να φάει και απότην ένταση και το άγχος τρώω εγώ:shock:.Αλλά το φταίξιμο φτιάξιμο.Και τα νυχάκια μου θα φτιάξω και τα μαλάκια μου!Και όταν βγω έστω και για να πάμε στις κούνιες θα φτιαχτώ!Προσπαθώ νιάτα κάνω για να νιώθω εγώ πιο καλά:P!Και από Δευτέρα δίαιτα γιατί δεν πάει άλλο:mad:...Κουράγιο κοριτσάρες και μην σας παίρνει από κάτω:-D!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι ειναι κακο που μου αρεσει η εικονα μου στον καθρεφτη ??? αγαπαω και τις λιγες ρυτιδουλες που εχω , εντα3ει σε 3 χρονια παταω πλεον τα 2α αντα της ζωης μου , οκ δεν βαφομαι καθολου συχνα αλλα και να μην κοιταζομαι στον καθρεφτη . ΜΙα χαρα νοιωθω και ιδιαιτερα αυτες τις μερες που ειδα οτι χανω κιολας αρκετο βαρος με τη διατροφη μου . Οταν ημουνα εγκυος μισουσα το προσωπο μου , ειχε παραμορφωθει , αλλα παροδικο ητανε. Στην τελικη μαμα ειμαι , το μυαλλο μου δεν ειναι πως δεν θα εχω 3 ρυτιδες ή 4 , δεχομαι τον εαυτο μου και τη φυσικη του φθορα στο χρονο , σιγα το χρονο δηλαδη νεοι ανθρωπποι ειμαστε . Οι ρυτιδουλες γοητεια ειναι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι είμαι διχασμένη προσωπικότητα! Λόγω του ότι δυσκολεύτηκα πολύ να κάνω την κόρη μου (8 χρόνια- 7 αποβολές), όταν πάω να παραπονεθώ πως δεν έχω χρόνο για να κάνω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως για μένα, δίνω 2 χαστούκια στον εαυτό μου και λέω πως η ζωή μου είναι πολύ πιο όμορφη τωρα απ΄ότι ήταν πριν. Η αλήθεια είναι ότι ναι έχω χαλάσει λίγο (άστε που έχω και κάποιες συναδέλφους που με συζητούν για αυτό κι έρχονται άλλοι και μου το λένε!), ναι δεν βάφω νύχια, δεν πάω κομμωτήριο, δεν βγαίνω έξω με φίλους (πρόβλημα με babysitting) ΑΛΛΑ στην τελική αυτό που μετράει για μένα είναι η κόρη μου και γενικότερα η οικογένειά μου! Ναι, ειμαι κι εγώ άνθρωπος κι έχω κι εγώ ανάγκες και θέλω αλλά βρε κορίτσια... δεν είναι η φύση της μάνας να απαρνιέται τον ίδιο της τον εαυτό για χάρη των σπλάχνων της;;; Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι από αυτές που θεωρούν πως τώρα εχω παιδιά άρα εγώ τελείωσα σαν γυναίκα. Οχι! Πριν πάω στη δουλειά θα χτενιστώ, θα είμαι πάντα καθαρή και μυρωδάτη και μετά που θα πάω στη δουλειά θα μπω και στην τουαλέτα και θα βαφτώ κιόλας! Μια και δεν προλαβαίνω στο σπίτι ;) Απλα κάποιες μικρές πολυτέλειες που είχα πριν γίνω μάνα απλά δεν τις έχω πια. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή!!! Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητές του σύμφωνα με τα δεδομένα της ζωής του! Καλή μέρα να ʼχουμε!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι διχασμένη προσωπικότητα! Λόγω του ότι δυσκολεύτηκα πολύ να κάνω την κόρη μου (8 χρόνια- 7 αποβολές), όταν πάω να παραπονεθώ πως δεν έχω χρόνο για να κάνω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως για μένα, δίνω 2 χαστούκια στον εαυτό μου και λέω πως η ζωή μου είναι πολύ πιο όμορφη τωρα απ΄ότι ήταν πριν. Η αλήθεια είναι ότι ναι έχω χαλάσει λίγο (άστε που έχω και κάποιες συναδέλφους που με συζητούν για αυτό κι έρχονται άλλοι και μου το λένε!), ναι δεν βάφω νύχια, δεν πάω κομμωτήριο, δεν βγαίνω έξω με φίλους (πρόβλημα με babysitting) ΑΛΛΑ στην τελική αυτό που μετράει για μένα είναι η κόρη μου και γενικότερα η οικογένειά μου! Ναι, ειμαι κι εγώ άνθρωπος κι έχω κι εγώ ανάγκες και θέλω αλλά βρε κορίτσια... δεν είναι η φύση της μάνας να απαρνιέται τον ίδιο της τον εαυτό για χάρη των σπλάχνων της;;; Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι από αυτές που θεωρούν πως τώρα εχω παιδιά άρα εγώ τελείωσα σαν γυναίκα. Οχι! Πριν πάω στη δουλειά θα χτενιστώ, θα είμαι πάντα καθαρή και μυρωδάτη και μετά που θα πάω στη δουλειά θα μπω και στην τουαλέτα και θα βαφτώ κιόλας! Μια και δεν προλαβαίνω στο σπίτι ;) Απλα κάποιες μικρές πολυτέλειες που είχα πριν γίνω μάνα απλά δεν τις έχω πια. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή!!! Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητές του σύμφωνα με τα δεδομένα της ζωής του! Καλή μέρα να ʼχουμε!!!

 

Μπράβο σου που το σκέφτεσαι έτσι και το λέω με πλήρη ειλικρίνεια. Εμένα αυτό είναι το θέμα μου, ότι μάλλον δεν μπορώ να προσαρμοστώ με την τωρινή κατάσταση. Μπορεί όπως έιπες να φταίει ότι μου ήρθαν όλα έυκολα και βολικά, ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας μου , αλλά ρε παιδί μου μου τη δίνει ότι δεν μπορώ να πάω για ένα καφέ χωρίς να έχω το άγχος το τι κάνουν τα μικρά, να μην μπορώ να πάω κομμωτήριο γιατί παίρνει πολύ ώρα που δεν έχω κτλ. Περισσότερο όμως μου τη δίνει που παραπονιέμαι για τον χρόνο που δεν διαθέτω για μένα από τη μία (έχω φίλες που αφήνουν τα μικρά τους στην μαμά-πεθερά κτλ και φεύγουν πα΄νε κάνουν τα πάντα και ούτε αγχος ούτε τίποτα), αλλά από την άλλη δνε το κάνω ειδικά τους τελευταίους μήνες που λείπει ο μπαμπάς μας και τα μικρά είναι τελείως κολλημένα πάνω μου. Ελπίζω όμως όπως λέω ότι κάποια στιγμή θα αλλάξουν τα πράγματα και ελπίζω τότε να έχω και κουράγιο όπως μου είπε και η Αντιγόνη. Δεν με πειράζει που κοιτάω στον καθρέφτη και με βλέπω κάπως διαφορετική, αλλά που δεν κάνω κάτι για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, νομίζω πως ο αντρούλης σου δεν το εννοούσε, το είπε πάνω στα νεύρα του, μην του κρατάς κακία. Από την αλλη αν εσύ αισθάνεσαι ασχημα επειδή δεν αρέσεις σε εσένα, προσπάθησε να αλλάξεις μερικά μικρά πράγματα. Όλες λίγο πολύ, παραμελούμε τους ευατούς μας με τα παιδιά. Και εγώ τα χείριστα κάνω! Κομμωτήριο πάω κάθε 3 μήνες στην καλύτερη μόνο για την βαφή! Για χτένισμα, δεν πάω ποτέ, ούτε καν για γάμους, εγώ τα φτιάχνω. Και καλά τα μαλλιά, τα νύχια ώρες ώρες τα κοιτάω και απελπίζομαι...Βλέπω άλλες γυναίκες με φτιαγμένα νύχια και πραγματικά τα ζηλεύω. Γενικά από περιποίηση δεν υπάρχει χρόνος για τίποτα...αλλά εγώ δεν πτοούμε...Τι αν κάνουμε, δεν θα τρελαθούμε κιόλας! Εμείς όταν είναι να πάμε κάπου, δεν προλαβαίνω ούτε να βαφτώ! Πολλές φορές με περιμένουν με τα μπουφαν (δηλαδη ψυχολογική καταπίεση λέμε!), δεν με αφήνουν ούτε να χτενιστω!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που το σκέφτεσαι έτσι και το λέω με πλήρη ειλικρίνεια. Εμένα αυτό είναι το θέμα μου, ότι μάλλον δεν μπορώ να προσαρμοστώ με την τωρινή κατάσταση. Μπορεί όπως έιπες να φταίει ότι μου ήρθαν όλα έυκολα και βολικά, ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας μου , αλλά ρε παιδί μου μου τη δίνει ότι δεν μπορώ να πάω για ένα καφέ χωρίς να έχω το άγχος το τι κάνουν τα μικρά, να μην μπορώ να πάω κομμωτήριο γιατί παίρνει πολύ ώρα που δεν έχω κτλ. Περισσότερο όμως μου τη δίνει που παραπονιέμαι για τον χρόνο που δεν διαθέτω για μένα από τη μία (έχω φίλες που αφήνουν τα μικρά τους στην μαμά-πεθερά κτλ και φεύγουν πα΄νε κάνουν τα πάντα και ούτε αγχος ούτε τίποτα), αλλά από την άλλη δνε το κάνω ειδικά τους τελευταίους μήνες που λείπει ο μπαμπάς μας και τα μικρά είναι τελείως κολλημένα πάνω μου. Ελπίζω όμως όπως λέω ότι κάποια στιγμή θα αλλάξουν τα πράγματα και ελπίζω τότε να έχω και κουράγιο όπως μου είπε και η Αντιγόνη. Δεν με πειράζει που κοιτάω στον καθρέφτη και με βλέπω κάπως διαφορετική, αλλά που δεν κάνω κάτι για αυτό.

 

 

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ πολλές φορές το ʼχω παράπονο από τον εαυτό μου. Κι από ότι διαβασαμε πιο πάνω, τις ίδιες σκέψεις κάνουν πολλές άλλες μανούλες. Εγώ θα έλεγα... αφού είναι κάτι που σε ρίχνει πολύ, ίσως θα έπρεπε να το εντάξεις σταδιακά στην καθημερινότητά σου. Μικρά πραγματάκια. πχ. φόρεσε ένα ρούχο που σου πηγαίνει περισσότερο. Να δεις που θα αλλάξει λίγο η διάθεσή σου. Εγώ για παραδειγμα, μου έρεραν δώρο 2 χοντρά καλτσόν μοντερνα με ωραία χρώματα κι όταν τα φοράω με ένα απλό μαυρο φορεματάκι αλλάζω τελείως και look και διάθεση! Μέχρι και η κόρη μου έρχεται στα πόδια μου και το περιεργάζεται. ή για παράδειγμα, αν δεν θέλεις να αφήνεις τα παιδάκια σου στις γιαγιάδες ή οπουδήποτε αλλού (όπως κι εγώ ;)) στείλε τη μητέρα σου να σου φέρει κάτι που χρειαζεσαι αν μπορεί κι αυτή. Ή έχε κάπου πρόχειρα μια απλή κρέμα χεριών κι αφού δεν έχεις το χρόνο να βάψεις τα χέρια σου, βάζε απλά λίγη κρέμα για να μην αφυδατώνονται κι έτσι να ομορφαίνουν στην όψη. Πάλι αυτό θα σε κάνει να νιώθεις λίγο καλύτερα (αυτό μάλλον θα το εφαρμόσω κι εγω γιατί όταν κοιτάω τα χέρια μου πραγματικά ντρεπομαι!). Ισως αν ξεκινούσες κάπως έτσι...; Αλλά μην τα βάζεις με τον εαυτό σου. Να είσαι περίφανη που βάζεις πάνω απʼ όλα τα παιδιά σου!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως δεν το εννούσε - και επειδή σε καταλαβαίνω Α-ΠΟ-ΛΥ-ΤΑ όπως οι υπόλοιπες κοπέλες γιατί περνάμε τα ίδια, εγώ να σου πω επίσης πως βρίσκω χρόνο μια στις 20 μέρες για αποτρίχωση - μάλιστα πρόσφατα έβαλα κεφαλή ξυριστικής στη μηχανή μου και όχι αποτριχωτικής όπως έκανα πάντα, δεν προλαβαίνω, κι εγώ τα φρύδια τα βγάζω την ώρα που βάφομαι για τη δουλειά και τα νύχια μου τα έχω βάψει 2 φορές απ' όταν γέννησα.

Να ξέρατε πόσο κοκέτα ήμουν.... τώρα απλά δεν προλαβαίνω και στενοχωριέμαι. Αλλά βλέπω τη μικρή και το ξεχνώ.

Λίγο το διακωμοδούμε αυτό με τον άντρα μου πάντως γιατί με βοηθάει πολύ τώρα που είμαι πάλι έγκυος, με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει ούτε εκείνος, άσε που έχει παχύνει πιο πολύ απο εμένα, κι έτσι υπάρχει τουλάχιστον κατανόηση αλλά και γέλιο.

 

Α! και η λίστα που είπε παραπάνω μία κοπέλα θα σε βοηθήσει πολύ (κι εμένα - είμαι σίγουρη!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

incanto δυστυχώς οι περισσότεροι άντρες έτσι είναι. τους αρέσει να βλέπουν τη γυναίκα τους περιποιημένη αλλά δεν τους αρέσει να την περιμένουν να ετοιμαστεί. :) αυτό νομίζω ισχύει είτε με είτε χωρίς παιδιά. να ετοιμαζόμαστε με το μαγικό ραβδί. Κατά τα άλλα, να χαίρεσαι που έχεις τη διάθεση να βάζεις μάσκαρα με το μωρό. όπως βλέπεις είμαστε πολλές που τα έχουμε ξεχάσει αυτά. Εγώ λυπάμαι πολύ για τον εαυτό μου πλέον. ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα κοκέτα αλλά τώρα αποφεύγω να κοιταχτώ στον καθρέφτη, και ειδικά στον ολόσωμο...θα ξεκινήσω δουλειά σε 3 μήνες και πρέπει κάπως να χωρέσω στα ρούχα μου γιατί αν αναγκαστώ να αγοράσω ρούχα τεράστια θα πάθω κατάθλιψη..όλο το χειμώνα τον έχω βγάλει με φόρμες και ΄3-4 μπλούζες χάλια που είναι πιο φαρδιές, αρνούμαι να αγοράσω καινούριες για να αναγκαστώ να αδυνατίσω. επειδή φοράω μόνο φόρμες είμαι συνέχεια με αθλητικά παπούτσια, πρωί-μεσημέρι-βράδυ, φαντάσου πού έχει πάει η θηλυκότητα. Βάφτηκα ένα πρωί για να βγάλω κάτι φωτογραφίες ταυτότητας και κόντεψε να μη με γνωρίσει ο άντρας μου. πάντως όντως έτσι πρέπει, βήμα βήμα οι αλλαγές. σας διάβασα και πήγα κι έβαψα τα νύχια μου. κορίτσι μου να χαίρεσαι που είσαι όπως είσαι, κι ο άντρας σου σίγουρα σε καμαρώνει! εμείς να δούμε τι θα κάνουμε!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου είπε τις προάλλες ο "καλός" μου και με "έστειλε"!! Ο λόγος; Θα βγαίναμε για ψώνια και του είπα να περιμένει λίγο κάτω στο πάρκινγκ με το μικρό για να βάλω λίγη μάσκαρα. Ε, τότε έγινε ο κακός χαμός!! "σιγά τώρα και ποιός θα σε δει για δουλειά πάμε οχι για ποτό" και όλα αυτά τα ωραία!! Ποτέ δεν ήμουν απο τις γυναίκες που κάθονταν ολη τη μέρα στον καθρέφτη, ούτε πήγαινα κάθε εβδομάδα στο κομμωτήριο. Ευτυχώς και τα μαλλιά μου ξέρω να τα φτιάχνω (εκτός απο κούρεμα), και το μανικιούρ μου ήταν πάντα άψογο χωρίς να καταναλώνω πολυ χρόνο σ'αυτό. Αλλά πλέον με το παιδί και τη δουλειά δεν έχω χρόνο ούτε για τα βασικά. Τα φρύδια μου τα βγάζω λίγο πριν φύγω για τη δουλειά (αν ξεχαστώ καμια μέρα γινομαι σαν τη Frida!). Οσο για αποτρίχωση ούτε λόγος!! Η αισθητικός δεν με αναγνώρισε όταν με είδε! Το θέμα είναι οτι εχω θυσιάσει πάρα πολλά και πλέον δεν νιώθω ο εαυτός μου, και μετα έρχεται ο άντρας μου και μου λέει αυτή τη χαζομαρα και με στέλνει!! Στεναχωρήθηκα πολύ, αν και το πήρε πίσω και ζήτησε συγνώμη, αλλά δυστυχώς η αλήθεια είναι οτι η κοπελιά που βλέπω στον καθρεφτη είναι για λύπηση....

 

Πρέπει να προσαρμοζόμαστε πάντα στις συνθήκες.

Φαντάζομαι το πήρες βαριά γιατί δεν νιώθεις καλά με τον εαυτό σου όπως λες, πιστεύεις ότι και οι άλλοι σε βλέπουν έτσι, αγχώνεσαι να προσπαθήσεις να σουλουπωθείς λίγο, πας να βάλεις τη μάσκαρα και τσουπ ο άλλος δεν σε καταλαβαίνει και σου πετάει την ατάκα που σε ενόχλησε...

Αν κάτσεις να το σκεφτείς λίγο, θα διαπιστώσεις ότι την κοπελιά που είναι για λύπηση μόνο εσύ την βλέπεις. Τώρα είναι μειωμένος ο χρόνος σου, δεν κάνεις όσα θα ήθελες να κάνεις τη στιγμή που θέλεις και αυτό σε τρελαίνει και ίσως βλέπεις τα πράγματα πιο τραγικά από ό,τι είναι.

Ναι τώρα είσαι μητέρα (και βέβαια παραμένεις γυναίκα). Δεν έχεις όμως το χρόνο που είχες, δεν έχεις πάντα την ανάλογη διάθεση... Προσπάθησε να συμβιβαστείς με αυτό. Αλλιώς θα τρέχεις να προλάβεις τα πάντα, θα αγχώνεσαι που τελικά αυτό δεν γίνεται και θα θυμώνεις και με τους υπόλοιπους που δεν θα συμμερίζονται αυτά τα άγχη σου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ κάτι καλύτερο ??? Είμαι στο σαλόνι λεχώνα , με τις πυζάμες που μου είχαν γινει δέρμα , με εκεινα τα φοβερά σέξι σουτιέν θηλασμού , μέσα στην απογοήτευσή μου με την πλαδαρή κοιλιά μου (εγώ που ήμουν κορίτσι των γυμναστηρίων ) και ο άντρας μου πέταξε με ύφος εκείνο το φοβερό : γιατί ρε Ειρήνη , τι άλλο κάνεις όλη την ημέρα εκτός απο το μωρό ??? Ποιος τον είδε το Θεό και δεν τον φοβήθηκε.

Όσο για τώρα , προσπαθώ να αποτινάξω από πάνω μου τα 4 περιττά κιλά που μου έχουν μείνει μετά από τις 2 εγκυμοσύνες, πηγαίνω Curves και κοιτάω εκείνες τις φοβερές φωτό που έβγαζα στα μπουζούκια με το μαλλί στην τρίχα όταν ήμουν ακόμη μάχιμη , ελεύθερη και ωραία !!!!

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

ο σύζυγος της Incanto είπε μια κουβένα απερίσκεπτα (το πιθανότερο γιατί βαριόταν να περιμένει :lol:) και κοιτάξτε τί έχει γίνει.. λοιπόν... ΤΕΛΟΣ!!! ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δεχτώ την κατάντια μου.. Σήμερα κιόλας θα πάω σπίτι θα κάνω ένα ωραιότατο μπάνιο με φουλ περιποίηση σώματος, θα φτιάξω τα μαλλιά μου και αύριο θα πάω για δουλειά βαμμένη. Δεν ξέρω πώς θα το καταφέρω αλλά έστω και με το ζόρι ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.... :cool:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

incanto δυστυχώς οι περισσότεροι άντρες έτσι είναι. τους αρέσει να βλέπουν τη γυναίκα τους περιποιημένη αλλά δεν τους αρέσει να την περιμένουν να ετοιμαστεί. :) αυτό νομίζω ισχύει είτε με είτε χωρίς παιδιά. να ετοιμαζόμαστε με το μαγικό ραβδί. Κατά τα άλλα, να χαίρεσαι που έχεις τη διάθεση να βάζεις μάσκαρα με το μωρό. όπως βλέπεις είμαστε πολλές που τα έχουμε ξεχάσει αυτά. Εγώ λυπάμαι πολύ για τον εαυτό μου πλέον. ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα κοκέτα αλλά τώρα αποφεύγω να κοιταχτώ στον καθρέφτη, και ειδικά στον ολόσωμο...θα ξεκινήσω δουλειά σε 3 μήνες και πρέπει κάπως να χωρέσω στα ρούχα μου γιατί αν αναγκαστώ να αγοράσω ρούχα τεράστια θα πάθω κατάθλιψη..όλο το χειμώνα τον έχω βγάλει με φόρμες και ΄3-4 μπλούζες χάλια που είναι πιο φαρδιές, αρνούμαι να αγοράσω καινούριες για να αναγκαστώ να αδυνατίσω. επειδή φοράω μόνο φόρμες είμαι συνέχεια με αθλητικά παπούτσια, πρωί-μεσημέρι-βράδυ, φαντάσου πού έχει πάει η θηλυκότητα. Βάφτηκα ένα πρωί για να βγάλω κάτι φωτογραφίες ταυτότητας και κόντεψε να μη με γνωρίσει ο άντρας μου. πάντως όντως έτσι πρέπει, βήμα βήμα οι αλλαγές. σας διάβασα και πήγα κι έβαψα τα νύχια μου. κορίτσι μου να χαίρεσαι που είσαι όπως είσαι, κι ο άντρας σου σίγουρα σε καμαρώνει! εμείς να δούμε τι θα κάνουμε!!

 

Ναι! Αυτο ηταν το δικο μου μυστικο, οταν επρεπε να χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης... Δεν αγορασα καινουρια ρουχα, για να μην επαναπαυτω με τα καινουρια μου κιλα! Επιασε!

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, έχετε δίκιο κορίτσια, ο άντρας μου το είπε σε μια στιγμή θυμού και μάλιστα είπε και συγνώμη (εγω, τώρα που το σκέφτομαι του έχω πει χειρότερα!!):oops:

Αντέδρασα υπερβολικά γιατι ποτέ δεν πίστευα οτι θα έφτανα σε τέτοιο σημείο. Πάντα πρόσεχα την εμφάνισή μου... οχι οτι είμαι ρηχος άνθρωπος, ο καθρέφτης δεν ορίζει αν θα είμαι ευτυχισμένη ή οχι, με ενδιαφέρει η οικογένεια μου να είναι καλά, πλέον βάζω τις δικές τους ανάγκες μπροστά, αλλά που να πάρει 30 χρονών είμαι και νιώθω 60!!

 

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, με επηρεάζει και το γεγονός οτι οι φίλες μου δεν έχουν ακόμα παιδιά (μερικές δεν είναι καν παντρεμένες) και όπως καταλαβαίνετε και την περιποίηση τους την κάνουν, και τις βολτούλες τους τις κάνουν και γενικά έχουν μια ζωή πιο ανέμελη. Που να καταλάβουν τον πόνο της ατημέλητης μάνας!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ κάτι καλύτερο ??? Είμαι στο σαλόνι λεχώνα , με τις πυζάμες που μου είχαν γινει δέρμα , με εκεινα τα φοβερά σέξι σουτιέν θηλασμού , μέσα στην απογοήτευσή μου με την πλαδαρή κοιλιά μου (εγώ που ήμουν κορίτσι των γυμναστηρίων ) και ο άντρας μου πέταξε με ύφος εκείνο το φοβερό : γιατί ρε Ειρήνη , τι άλλο κάνεις όλη την ημέρα εκτός απο το μωρό ??? Ποιος τον είδε το Θεό και δεν τον φοβήθηκε.

Όσο για τώρα , προσπαθώ να αποτινάξω από πάνω μου τα 4 περιττά κιλά που μου έχουν μείνει μετά από τις 2 εγκυμοσύνες, πηγαίνω Curves και κοιτάω εκείνες τις φοβερές φωτό που έβγαζα στα μπουζούκια με το μαλλί στην τρίχα όταν ήμουν ακόμη μάχιμη , ελεύθερη και ωραία !!!!

 

χα χα! θα σας πω κ καλυτερο!

την ιδια μερα που βγαινω απο το μαιευτηριο κ ερχομαι σπιτι μπροστα σε οοολο το σοι μου λεει αφου με ξαναειδε με ρουχα, σαν να μην εχεις γεννησει κ να εχεις ακομα το παιδι στην κοιλια εισαι ε! μεχρι να σαραντησεις θα τα εχεις χασει ομως! :evil:11 επιπλεον κιλα ειχα....!

τα εχασα αλλα σε 5 μηνες, αλλα το κακο ειναι οτι ο μικρος μου ειναι πλεον 3 ετων κ εχω ξαναπαρει τα 7:?

αυτη την βδομαδα ξεκινησα γυμναστηριο νιωθω σαν να εχω αλατα ουτε την πλατη ισια δεν μπορω να κρατησω ασκησεις που τις ειχα για πλακα κ δεν μπορω να τις ολοκληρωσω προσπαθω να κανω κοιλιακους κ λεω μα γιατι δεν μπορω να σηκωθω παραπανω? κ μετα βλεπω την χλαπατσοκοιλια που ειναι εκει κ με εμποδιζει:cool: φυσικη κατασταση μηδεν!

θα ξαναγινουμε γυναικες βρε στους γαμους των παιδιων μας:P:p

θεματοθετρια μην μασας βαψου εσυ κ αστον να ψαχνεται....;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

χα χα! θα σας πω κ καλυτερο!

την ιδια μερα που βγαινω απο το μαιευτηριο κ ερχομαι σπιτι μπροστα σε οοολο το σοι μου λεει αφου με ξαναειδε με ρουχα, σαν να μην εχεις γεννησει κ να εχεις ακομα το παιδι στην κοιλια εισαι ε! μεχρι να σαραντησεις θα τα εχεις χασει ομως! :evil:11 επιπλεον κιλα ειχα....!

τα εχασα αλλα σε 5 μηνες, αλλα το κακο ειναι οτι ο μικρος μου ειναι πλεον 3 ετων κ εχω ξαναπαρει τα 7:?

αυτη την βδομαδα ξεκινησα γυμναστηριο νιωθω σαν να εχω αλατα ουτε την πλατη ισια δεν μπορω να κρατησω ασκησεις που τις ειχα για πλακα κ δεν μπορω να τις ολοκληρωσω προσπαθω να κανω κοιλιακους κ λεω μα γιατι δεν μπορω να σηκωθω παραπανω? κ μετα βλεπω την χλαπατσοκοιλια που ειναι εκει κ με εμποδιζει:cool: φυσικη κατασταση μηδεν!

θα ξαναγινουμε γυναικες βρε στους γαμους των παιδιων μας:P:p

θεματοθετρια μην μασας βαψου εσυ κ αστον να ψαχνεται....;)

 

ΘΕΑ ΕΙΣΑΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ!! Με έκανες και γέλασα!! Να΄σαι καλά!! Και εγώ έτσι, τα έχασα κατευθείαν τα κιλά μου, μετά όμως με ξαναβρήκαν αυτά!! Για γυμναστήριο δεν ξέρω αν θέλω να παω γιατί στην περιοχή μας έχει πολλά μέρη για τρέξιμο που μου αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, με επηρεάζει και το γεγονός οτι οι φίλες μου δεν έχουν ακόμα παιδιά (μερικές δεν είναι καν παντρεμένες) και όπως καταλαβαίνετε και την περιποίηση τους την κάνουν, και τις βολτούλες τους τις κάνουν και γενικά έχουν μια ζωή πιο ανέμελη. Που να καταλάβουν τον πόνο της ατημέλητης μάνας!!

ετσι ακριβως ενιωθα στο πρωτο μου παιδι.... Ολες φτιαγμενες και εγω μαμα!! Ωραιο το συναισθημα αλλα ο καθρεφτης διαφωνουσε.

Ξαναβρηκα τον εαυτο μου μετα απο τον πρωτο χρονο του παιδιου μου.....μετα εκανα και το δευτερο, μετα μεγαλωσαν, μετα μεγαλωσα εγω :?.....

Το δικο μου προβλημα ειναι οτι ΕΓΩ νιωθω ετσι και εφοσον νιωθω ετσι, δεν κανω και κατι....

Μια σκεφτομαι οτι ολο αυτο ειναι λογικο, περνουν τα χρονια, εχουμε υποχρεωσεις, ποσο να φτιαχτουμε?

Απο την αλλη αν δω στον δρομο καποιον παλιο γνωστο, ντρεπομαι....:oops:

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, με επηρεάζει και το γεγονός οτι οι φίλες μου δεν έχουν ακόμα παιδιά (μερικές δεν είναι καν παντρεμένες) και όπως καταλαβαίνετε και την περιποίηση τους την κάνουν, και τις βολτούλες τους τις κάνουν και γενικά έχουν μια ζωή πιο ανέμελη. Που να καταλάβουν τον πόνο της ατημέλητης μάνας!!

 

Αυτές ακριβώς όπως το είπες, δεν έχουν παιδάκι-α. Οπότε και πάλι σε πλεονεκτική θέση είσαι. Δέσ΄ το και έτσι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...