Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει το βράδυ ανα20λεπτο!!!βοηθεια!!


Elena@

Recommended Posts

Χρόνια πολλα και καλη χρονια κορίτσια!!!!!!!!!

Το 2015 μας βρήκε να κοιμομαστε οοοοολη τη νύχτα αλλά μας βρήκε και με αδερφακι!!!!!!

Είμαι έγκυος κορίτσια!!!!!!! Την αλλη εβδομαδα θα πάω να ακούσω την καρδουλα... Την είδαμε αλλά δεν την ακουσαμε γιατί είναι νωρίς... Έχω αγωνία πολύ!!! Γι αυτό άργησα να μπω να σας ευχηθω έχω πολλές αναγουλες όλη μέρα και με την δουλεια δυσκολευομαι αρκετά... Εύχομαι οτι καλύτερο για την χρόνια που έρχεται σε όλες σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτός ο ύπνος... Ο μικρός είναι 2+ μηνών και κοιμόταν μια χαρά (σε αντίθεση με την αδερφή του που μας είχε ψοφήσει). Έχει δυο βράδυα που ενω θέλει να κοιμηθεί και προσπαθεί, σπαράζει στο κλάμα και ησυχάζει το πρωι.

Μπορεί να είναι δοντάκια?

as1cCBT0g410010MzgybGR8NDUzbHxIIG1wZW1wYSBtYXMgZWluYWk.gif

 

an1cRfv003D1200MDAwMjAwMGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TyBGaWxpcHBha29zIG1hcyBlaW5haQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες σας! Να έχετε υγεία και να απολαμβάνετε τα μωράκια σας! Για τις εγκυουλες ευχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Αν και σας παρακολουθώ δεν εχει τύχει μέχρι σήμερα να γράψω στο συγκεκριμένο θέμα. Όλο σκέφτομαι πως η κατάσταση θα στρώσει αλλα δυστυχώς.. Αποφάσισα λοιπόν να σας πω τι μας συμβαίνει μήπως μπορέσετε να μου προτείνετε κάποια λύση.

Μη σας κουράζω.. Στο θέμα! Τα διδυμάκια μας είναι 13,5 μηνών κι εδώ και ενα τρίμηνο αντιμετωπίζουμε σοβαρό πρόβλημα με τον ύπνο (μέχρι τον 10ο μήνα περίπου κοιμόντουσαν σερί το βράδυ με ελάχιστες εξαιρέσεις). Θα λεγα πως φταίμε εμείς σε μεγάλο βαθμό γιατί λόγω συνθηκών και πολυ μεγάλης κούρασης δεν το αντιμετωπίσαμε εξ αρχής σωστά το θέμα. Καταρχήν τα νανουριζουμε έχουν μάθει έτσι απο μικρά κι αλλιώς δεν κοιμούνται. Βέβαια κοιμούνται εύκολα. Όμως τον τελευταίο καιρό ξυπνούν πολλές φορές μες στο βράδυ. Πηγαινοερχομαστε με τον άντρα μου τα νανουριζουμε τα βάζουμε στην κούνια τους μετα απο λίγο πάλι τα ίδια. Και ξανά και ξανά.. Στο τέλος παίρνουμε το ενα στο κρεβάτι μας γιατί έχουμε εξαντληθεί αλλα και γιατί ξυπνάει και το άλλο επειδή είναι στο ίδιο δωμάτιο (δυστυχώς δεν έχουμε άλλο υπνοδωμάτιο ώστε να είναι χωρια). Μετα το πάμε πίσω, παίρνουμε το αλλο, μπορεί σε κάποια φάση να βρεθούμε και οι 4 μαζί στο κρεβάτι τι να σας λέω μια κατάσταση "μπερδεμένη". Πολλές φορές μες στη νύχτα λειτουργώ σα ζόμπι δεν έχω συναίσθηση του τι κάνω. Μετα που το σκέφτομαι έχω τύψεις που τα φέρνουμε μαζι μας και δεν ακολουθώ ενα πιο σωστό προγραμμα για αυτά, αλλα πρακτικά πιο πρέπει να είναι αυτο; Και πως να τα νανουριζω στην κούνια τους ώστε να μην ξυπνάει και το ενα το άλλο; Πραγματικά δεν βρίσκω λύση για το πως να τα βοηθήσω να βρουν το ρυθμό τους ξεχωριστά.

Αν έχετε κάποια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη γιατί κοντεύω να κλατάρω κι εγώ και ο άντρας μου. Και το κυριότερο νιώθω πως με τον τροπο που ακολουθούμε δεν τα βοηθάμε να ανεξαρτητοποιηθούν.

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η κόρη μου ειναι 14 μηνων και εδω και 3 μήνες έχουμε πρόβλημα στον ύπνο ξαφνικά μετά από 3-4 ώρες ύπνου ξυπνάει σηκώνεται όρθια στο κρεβάτι της και ουρλιάζει και ηρεμεί μόνο όταν την βάλω στο ριλάξ.

Αν δεν την σηκώσω από το ριλαξ μπορεί να κοιμηθεί μέχρι το πρωί εκεί, αν την βάλω στο κρεβάτι της μεχρι το πρωί θα ξυπνήσει 3-4 φορές.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, ξέρω ότι εγώ φταίω που τις πρώτες φορές που ξυπνησε και ουρλιαζε την έβαλα στο ριλάξ για να ηρεμήσει.

Ειχε κάποια απο εσάς παρόμοιο πρόβλημα και το αντιμετώπισε?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα και καλη χρονια κορίτσια!!!!!!!!!

Το 2015 μας βρήκε να κοιμομαστε οοοοολη τη νύχτα αλλά μας βρήκε και με αδερφακι!!!!!!

Είμαι έγκυος κορίτσια!!!!!!! Την αλλη εβδομαδα θα πάω να ακούσω την καρδουλα... Την είδαμε αλλά δεν την ακουσαμε γιατί είναι νωρίς... Έχω αγωνία πολύ!!! Γι αυτό άργησα να μπω να σας ευχηθω έχω πολλές αναγουλες όλη μέρα και με την δουλεια δυσκολευομαι αρκετά... Εύχομαι οτι καλύτερο για την χρόνια που έρχεται σε όλες σας!!!!!

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ και ΓΕΡΑ ΝΙΝΙΑΑΑ!!! :D:D:D

 

Γλυκια μου PANDORITSA, με το καλο κοριτσι μου να "ακουσεις" και το δευτερο μπεμπακι σου!!! ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΗΗ!!! :D:D:D

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η κόρη μου ειναι 14 μηνων και εδω και 3 μήνες έχουμε πρόβλημα στον ύπνο ξαφνικά μετά από 3-4 ώρες ύπνου ξυπνάει σηκώνεται όρθια στο κρεβάτι της και ουρλιάζει και ηρεμεί μόνο όταν την βάλω στο ριλάξ.

Αν δεν την σηκώσω από το ριλαξ μπορεί να κοιμηθεί μέχρι το πρωί εκεί, αν την βάλω στο κρεβάτι της μεχρι το πρωί θα ξυπνήσει 3-4 φορές.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, ξέρω ότι εγώ φταίω που τις πρώτες φορές που ξυπνησε και ουρλιαζε την έβαλα στο ριλάξ για να ηρεμήσει.

Ειχε κάποια απο εσάς παρόμοιο πρόβλημα και το αντιμετώπισε?

 

Γιατι δεν την αφηνεις να κοιμηθει στο ρηλαξ??? προφανως εκει βολευεται και ηρεμει...

 

Εγω ειχα τοοοσο μεγαλο προβλημα με τον υπνο που αποφασισα να βαλω το ρηλαξ μεσα στη κουνια :oops:, προκειμενου να κοιμηθει λιιιγο η μικρη μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ύπνος... Ο μικρός είναι 2+ μηνών και κοιμόταν μια χαρά (σε αντίθεση με την αδερφή του που μας είχε ψοφήσει). Έχει δυο βράδυα που ενω θέλει να κοιμηθεί και προσπαθεί, σπαράζει στο κλάμα και ησυχάζει το πρωι.

Μπορεί να είναι δοντάκια?

 

Ενδεχεται να ειναι και δοντια αλλα πιθανοτερο ειναι να την ενοχλουν οι κολικοι...

 

Κορίτσια καλησπέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες σας! Να έχετε υγεία και να απολαμβάνετε τα μωράκια σας! Για τις εγκυουλες ευχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Αν και σας παρακολουθώ δεν εχει τύχει μέχρι σήμερα να γράψω στο συγκεκριμένο θέμα. Όλο σκέφτομαι πως η κατάσταση θα στρώσει αλλα δυστυχώς.. Αποφάσισα λοιπόν να σας πω τι μας συμβαίνει μήπως μπορέσετε να μου προτείνετε κάποια λύση.

Μη σας κουράζω.. Στο θέμα! Τα διδυμάκια μας είναι 13,5 μηνών κι εδώ και ενα τρίμηνο αντιμετωπίζουμε σοβαρό πρόβλημα με τον ύπνο (μέχρι τον 10ο μήνα περίπου κοιμόντουσαν σερί το βράδυ με ελάχιστες εξαιρέσεις). Θα λεγα πως φταίμε εμείς σε μεγάλο βαθμό γιατί λόγω συνθηκών και πολυ μεγάλης κούρασης δεν το αντιμετωπίσαμε εξ αρχής σωστά το θέμα. Καταρχήν τα νανουριζουμε έχουν μάθει έτσι απο μικρά κι αλλιώς δεν κοιμούνται. Βέβαια κοιμούνται εύκολα. Όμως τον τελευταίο καιρό ξυπνούν πολλές φορές μες στο βράδυ. Πηγαινοερχομαστε με τον άντρα μου τα νανουριζουμε τα βάζουμε στην κούνια τους μετα απο λίγο πάλι τα ίδια. Και ξανά και ξανά.. Στο τέλος παίρνουμε το ενα στο κρεβάτι μας γιατί έχουμε εξαντληθεί αλλα και γιατί ξυπνάει και το άλλο επειδή είναι στο ίδιο δωμάτιο (δυστυχώς δεν έχουμε άλλο υπνοδωμάτιο ώστε να είναι χωρια). Μετα το πάμε πίσω, παίρνουμε το αλλο, μπορεί σε κάποια φάση να βρεθούμε και οι 4 μαζί στο κρεβάτι τι να σας λέω μια κατάσταση "μπερδεμένη". Πολλές φορές μες στη νύχτα λειτουργώ σα ζόμπι δεν έχω συναίσθηση του τι κάνω. Μετα που το σκέφτομαι έχω τύψεις που τα φέρνουμε μαζι μας και δεν ακολουθώ ενα πιο σωστό προγραμμα για αυτά, αλλα πρακτικά πιο πρέπει να είναι αυτο; Και πως να τα νανουριζω στην κούνια τους ώστε να μην ξυπνάει και το ενα το άλλο; Πραγματικά δεν βρίσκω λύση για το πως να τα βοηθήσω να βρουν το ρυθμό τους ξεχωριστά.

Αν έχετε κάποια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη γιατί κοντεύω να κλατάρω κι εγώ και ο άντρας μου. Και το κυριότερο νιώθω πως με τον τροπο που ακολουθούμε δεν τα βοηθάμε να ανεξαρτητοποιηθούν.

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

 

Ειναι προφανες οτι συνηθισαν σε μια (λαθος) ρουτινα-διαρκεια υπνου με εσας να υποκυπτετε αναγκαστικα (λογω εξαντλησης) σε καθε τους κλαμα!!! Το καλυτερο που μπορειτε να κανετε ειναι, να ακολουθησετε μια μεθοδο εκπαιδευσης υπνου για διδυμακια, προκειμενου να αποσυμφορηθει αυτη η κουραστικη τοσο για εσας οσο και για τα μωρα κατασταση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Koalaki σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχει εκπαίδευση ύπνου για δίδυμα; Δεν το ήξερα! Θα το ψάξω. Ή αν έχεις εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα κάτι υπ όψιν της ας με κατατοπίσει που να αποτανθώ.

Προς το παρόν εδω και 2 μέρες όταν ξυπνάνε τα νανουριζω στα χέρια μεν αλλα στο δωμάτιό τους δε. Κι αυτο ακόμη τους φαίνεται πολύ παράξενο και κλαίνε. Σκοπεύω όμως να το συνεχίσω σε πρώτη φάση και βλέπουμε.

Ποσο λάθος ξεκίνησε η όλη φάση του ύπνου δε λέγεται και τώρα τα βρίσκουμε μπροστά μας. Μακάρι να διαβάζουν εγκυουλες ή φρέσκες μανούλες για να μην κάνουν τα ίδια λάθη και ταλαιπωρούν στη συνέχεια έτσι και τα μωρά τους και τους εαυτούς τους!!!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Koalaki σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχει εκπαίδευση ύπνου για δίδυμα; Δεν το ήξερα! Θα το ψάξω. Ή αν έχεις εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα κάτι υπ όψιν της ας με κατατοπίσει που να αποτανθώ.

Προς το παρόν εδω και 2 μέρες όταν ξυπνάνε τα νανουριζω στα χέρια μεν αλλα στο δωμάτιό τους δε. Κι αυτο ακόμη τους φαίνεται πολύ παράξενο και κλαίνε. Σκοπεύω όμως να το συνεχίσω σε πρώτη φάση και βλέπουμε.

Ποσο λάθος ξεκίνησε η όλη φάση του ύπνου δε λέγεται και τώρα τα βρίσκουμε μπροστά μας. Μακάρι να διαβάζουν εγκυουλες ή φρέσκες μανούλες για να μην κάνουν τα ίδια λάθη και ταλαιπωρούν στη συνέχεια έτσι και τα μωρά τους και τους εαυτούς τους!!!

 

Μπορεις να ακολουθησεις τη μεθοδο εκπαιδευσης υπνου απο το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου", η να υιοθετησεις καποια στοιχεια απο την εν λογω μεθοδο, γιατι η αληθεια ειναι οτι κραταει σκληρη σταση απεναντι στα μωρα, προκειμενου να τα εκπαιδευσει. Δεν σου συστηνω να την ακολουθησεις κατα γραμμα, αλλα μπορεις να παρεις ιδεες και να τις εφαρμοσεις!!! Επισης, υπαρχουν και αλλοι μεθοδοι εκπαιδευσης που ειναι λιγοτερο επωδυνοι, το θεμα ειναι να βρεις την καταλληλη που να ταιριαζει στα μωρακια σου!!!

 

Γενικα εχε υποψιν σου πως εκει που κοιμουνται εκει πρεπει και να ξυπνανε, αλλιως η οποια αλλαγη τα προκαλει πανοικο!!!

 

Σημ: με συγχωρεις που δεν γραφω αναλυτικα, αλλα ειμαι εξω και τα χερια μου εχουν παγωσει, και συνεπως πληκτρολογω ελαχιστα!!! Κανε τον κοπο να διαβασεις ολα τα ποστ αυτου του τοπικ, εχει πολυτιμες συμβουλες απο πολλες μανουλες που τα καταφεραν!!!

 

...θα επανελθω οταν ζεσταθω!!! :D;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koalaki σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Την λυπάμαι να κοιμάται στο ριλάξ και εξάλλου νομίζω είναι μεγάλη πια για το ριλάξ.

 

Το κατανοω απολυτα, αλλα η πειρα μου λεει πως τα μωρα εχουν την ικανοτητα να βολευονται ακομα και στα πιο "σκληρα" σημεια οσον αφορα τον υπνο τους ;)!!! Και να εισαι σιγουρη πως οταν μεγαλωσει πραγματικα απο μονη της θα σε οδηγησει στο καταλληλο για αυτην σημειο υπνου, και για να μιλησω πιο χειροπιαστα θα σου αναφερω το εξης παραδειγμα απο το φιλικο μου περιβαλλον, ο γιος του παιδιατρου μας μεχρι και τα 5 του ετη κοιμοταν τα βραδια στο καροτσι με τα ποδια να κρεμονται κυριολεκτικα μεχρι κατω στο πατωμα, αλλα εκει βολευοταν και ηρεμουσε...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Koalaki δίκιο έχεις. Εμάς σίγουρα δεν μας ταιριάζει η εκπαίδευση του "κοιμήσου παιδί μου" αλλα μια σταθερότητα και πειθαρχία οπωσδήποτε επιβάλλεται. Είμαι τόσο χαρούμενη που επιτέλους καταφέραμε να έχουμε τα αυτά τα παιδια και λυπάμαι που δεν εχω καταφέρει να κάνω κάτι με τον ύπνο τους ώστε να ξεκουράζομαι κι εγώ και να εχω ενέργεια να τους προσφέρω το καλύτερο μέσα στην ημέρα. Απο όταν γεννήθηκαν πέσαμε όλοι με τα μούτρα απο τη λαχτάρα μας και χάσαμε το μέτρο στο κομμάτι του ύπνου δυσκολεύοντας έτσι και τα ίδια. Τέλος πάντων ας ελπίσουμε πως ποτέ δεν είναι αργά..!

Υ.Γ. Koalaki ξανά ευχαριστώ για τις προτάσεις σου ειδικά οταν αυτές έρχονται σαν βοήθεια απο μια μανούλα με παγωμένα χεράκια...

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Koalaki δίκιο έχεις. Εμάς σίγουρα δεν μας ταιριάζει η εκπαίδευση του "κοιμήσου παιδί μου" αλλα μια σταθερότητα και πειθαρχία οπωσδήποτε επιβάλλεται. Είμαι τόσο χαρούμενη που επιτέλους καταφέραμε να έχουμε τα αυτά τα παιδια και λυπάμαι που δεν εχω καταφέρει να κάνω κάτι με τον ύπνο τους ώστε να ξεκουράζομαι κι εγώ και να εχω ενέργεια να τους προσφέρω το καλύτερο μέσα στην ημέρα. Απο όταν γεννήθηκαν πέσαμε όλοι με τα μούτρα απο τη λαχτάρα μας και χάσαμε το μέτρο στο κομμάτι του ύπνου δυσκολεύοντας έτσι και τα ίδια. Τέλος πάντων ας ελπίσουμε πως ποτέ δεν είναι αργά..!

Υ.Γ. Koalaki ξανά ευχαριστώ για τις προτάσεις σου ειδικά οταν αυτές έρχονται σαν βοήθεια απο μια μανούλα με παγωμένα χεράκια...

 

Προσπαθησε να αποσυνδεσεις το νανουρισμα στην αγκαλια και να το κανεις νανουρισμα στη κουνια, ουτως ωστε εκει που κοιμουνται εκει να ξυπνουν!!! Ξεκινα με επιμονη και υπομονη και μην τα παρατας, απλα αν δεις οτι κλαινε μεσα στην κουνια πηγαινε και χαιδεψε λιγο την πλατουλα και σταδιακα ξεκινα να αποχωρεις απο το δωματιο, ετσι οταν ξυπνησουν θα βρεθουν στο ιδιο μερος οπου αρχικα κοιμηθηκαν και δεν θα προκληθει τρομος και πανοικος!!!

 

Μην απογοητευσαι, εισαι πρωτομανουλα και μαλιστα εις δειπλουν, αυτο και μονο τα λεει ολα...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

koalaki αυτο θέλω να δοκιμάσω. Αλλα κάποιες φορές αποκοιμουνται με το γάλα και τις υπόλοιπες είναι δύσκολο να τα νανουριζουμε ταυτόχρονα γιατί οι κούνιες τους είναι δίπλα δίπλα στο ίδιο δωμάτιο (λόγω έλλειψης χώρου) και ξεσηκώνει το ενα το άλλο. Γιαυτό και ξεκίνησε το όλο πρόβλημα οταν τα μεταφέραμε στο δωμάτιο τους. Τι να πω μέχρι και τη μετακόμιση εχω σκεφτεί σε μεγαλύτερο σπίτι ώστε να εχει το καθένα το δωμάτιο του αλλα λέω να δώσω λίγο χρόνο μήπως είμαι υπερβολική. Εσύ τι λες;

Προς το παρόν ξεκινήσαμε να τα νανουριζουμε στα χέρια αλλα αποκλειστικά στο δωμάτιο τους, το ίδιο και στα ξυπνηματα τους και οταν συνηθίσουν αυτο (που τα ξενίζει ακόμη κι αυτό!) να περάσουμε στην επόμενη φάση.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

koalaki αυτο θέλω να δοκιμάσω. Αλλα κάποιες φορές αποκοιμουνται με το γάλα και τις υπόλοιπες είναι δύσκολο να τα νανουριζουμε ταυτόχρονα γιατί οι κούνιες τους είναι δίπλα δίπλα στο ίδιο δωμάτιο (λόγω έλλειψης χώρου) και ξεσηκώνει το ενα το άλλο. Γιαυτό και ξεκίνησε το όλο πρόβλημα οταν τα μεταφέραμε στο δωμάτιο τους. Τι να πω μέχρι και τη μετακόμιση εχω σκεφτεί σε μεγαλύτερο σπίτι ώστε να εχει το καθένα το δωμάτιο του αλλα λέω να δώσω λίγο χρόνο μήπως είμαι υπερβολική. Εσύ τι λες;

Προς το παρόν ξεκινήσαμε να τα νανουριζουμε στα χέρια αλλα αποκλειστικά στο δωμάτιο τους, το ίδιο και στα ξυπνηματα τους και οταν συνηθίσουν αυτο (που τα ξενίζει ακόμη κι αυτό!) να περάσουμε στην επόμενη φάση.

 

Ειμαι της αποψης πως πρεπει να προσαρμοζονται στις υπαρχουσες συνθηκες (σε λογικα παντα πλαισια, στη συγκεκριμενη περιπτωση 2 μωρα/1 δωματιο), οποτε θεωρω πως εχεις περιθωριο να εφαρμοσεις και να διορθωσεις καποια θεματα οπως αυτο του υπνου!!!

 

Επι του πρακτεου τωρα και μιλωντας υποθετικα (για να το δουμε και απο αλλη οπτικη), μεχρι να παρεις την αποφαση για μετακομιση, να βρεις σπιτι και να την ολοκληρωσεις θα εχεις σιγουρα καποια θετικα αποτελεσματα, αρκει να εχεις ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΑΚΤΙΚΗ, ΕΠΙΜΟΝΗ και ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

Τι ωρα δινεις γαλα??? ειναι το μοναδικο γευμα κατα τη διαρκεια ολης της νυχτας η ακολουθει και αλλο??? παντως εχεις τη δυνατοτητα να αλλαξεις λιγο τη βραδινη ρουτινα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koalaki γάλα δίνουμε γύρω στις 8.30, ανάλογα βέβαια και με τη νυστα τους. Γάλα πίνουν ξανά το πρωι κατα τις 7.30-8.00. Και στα δυο γεύματα πίνουν απο 300ml!

Σημερα για παράδειγμα ο μπέμπης κοιμήθηκε στο γάλα και τον έβαλε ο άντρας μου στην κούνια του ενώ η Μπέμπα όχι. Την έβαλα στην κούνια της και κάθισα δίπλα. Αυτη μίλαγε γέλαγε σηκωνόταν ξαπλώνε ανάποδα, ηταν σε καλο μουντ. Τελικά μετα απο μια ώρα κι ενα τέταρτο κοιμήθηκε!!! Δεν πίστευα στα μάτια μου. Βέβαια οταν ξύπνησε 3 παρά ξύπνησε και τον μπέμπη και μέχρι τώρα νανουριζαμε.. Ευτυχώς πριν κανά 20λεπτο κοιμήθηκαν (αυτη τη φορά στα χέρια μας).

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες! Από εκεί που ήμασταν μωρό-πρότυπο για όλους τους φίλους μας (11-12 ώρες ύπνου απ'τον τρίτο μήνα!), εδώ και 2 βδομάδες που κλείσαμε τον έκτο έχουμε ιστορίες: κάποια βράδια κοιμάται κανονικά, αλλά υπάρχουν όλο και πιο πολλά βράδια που ξυπνάει ανά 20λεπτο απ' τα μεσάνυχτα ως το πρωι! Κι όταν λέμε ξυπνάει, δεν κλαίει, "τραγουδάει/μιλάει"! Λέει τα δικα του ώσπου να πάω να του ξαναβάλω την πιπίλα και πάλι απ' την αρχή σε λίγο-τρελά κέφια δε όταν με βλέπει, χερια ποδια στον αέρα κτλ, καμία σχέση με γκρίνια δηλαδή...

 

Τον τάισα κάποιες φορές στις 2πμ ή 4πμ, αλλά αντί να ναρκωθεί ξεσηκώθηκε χειρότερα! Κάπως έχει μπερδευτεί η κατάσταση από τότε που ξεκινήσαμε στερεές (τρώει μια χαρά όλα τα γεύματα), νυστάζει απίστευτα απ' τις 6μμ και μετά, τον ταϊζω με τα χίλια ζόρια 7 παρά - αν μάλιστα αργήσω να τον ταϊσω γκρινιάζει, κοιμαται καμια ωρα και ξυπνάει μετά για να φάει, δεν κρατιέται ξύπνιος με τίποτα. Το πρωί βέβαια ξύπνιος απ' τις 6.

 

Να πω ότι τον ενοχλούν τα ούλα εδώ και καιρό, πολύ σάλιο και μασάει μέχρι και τις κουβέρτες! Καμια ιδέα τι μπορεί να γίνει;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μας εμπειρία ήταν ότι κάποιες χρονικές περιόδους είχαν ανάγκη να ξυπνούν αρκετές φορές μέσα στη νύχτα για γάλα, κάποιες μόνο μια εώς και καθόλου. Τις περισσότερες φορές ήταν μόνο για αγκαλιά γιατί έπιναν λίγο. Οπότε τους έπαιρνα στο κρεββάτι για να μπορεί και η μαμά να κοιμηθεί λίγο ακόμα.

Εμείς φτάσαμε 15 μηνών για να πούμε ότι κοιμόμαστε όλη τη νύχτα χωρίς να χρειαστεί να ξυπνήσουμε. Υπομονή, θα μεγαλώσει

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και τα δικά μου είναι δίδυμα, να πω ότι ποτέ δεν ξύπνησε το ένα το άλλο από το κλάμα τους.

Πάντα κοιμόντουσαν μαζί, αρχικά στην ίδια κούνια και μετά απλά στο ίδιο δωμάτιο.

 

Επίσης αυτό που κατάλαβα ότι βοηθάει είναι, κατά τη διάρκεια της ημέρας να τα αφήσεις να κοιμηθούν εκεί που τα παίρνει ο ύπνος, μην τα σηκώσεις από εκείνο το σημείο, απλά βεβαιώσου ότι είναι ασφαλή και στην κατάλληλη θερμοκρασία. Αυτό με βοήθησε στον έναν μου πάρα πολύ, προχθές για παράδειγμα, κοιμήθηκε μόνος του πάνω στο χαλί την ώρα που έπαιζε.

 

Κάτι άλλο που εφάρμοσα και συνεχίζω, είναι ότι όταν έρχεται η ώρα του ύπνου, τα βάζω στις κούνιες τους, τα αφήνω να κλάψουν ένα λεπτό, τα παίρνω αγκαλιά για λίγο να ηρεμίσουν, τα ξαναβάζω στις κούνιες κλπ μέχρι να καταλάβουν ότι εκεί θα παραμείνουν.

Όταν το κλάμα τους επέμενε, συνήθως ήταν είτε γιατί ήθελαν άλλαγμα, είτε γιατί ήθελαν κι άλλο γάλα.

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μας εμπειρία ήταν ότι κάποιες χρονικές περιόδους είχαν ανάγκη να ξυπνούν αρκετές φορές μέσα στη νύχτα για γάλα, κάποιες μόνο μια εώς και καθόλου. Τις περισσότερες φορές ήταν μόνο για αγκαλιά γιατί έπιναν λίγο. Οπότε τους έπαιρνα στο κρεββάτι για να μπορεί και η μαμά να κοιμηθεί λίγο ακόμα.

Εμείς φτάσαμε 15 μηνών για να πούμε ότι κοιμόμαστε όλη τη νύχτα χωρίς να χρειαστεί να ξυπνήσουμε. Υπομονή, θα μεγαλώσει

 

Εμάς είχε κόψει το βραδινό γάλα, γι' αυτό το βλέπω ως πισωγύρισμα, αλλά είναι με τις μέρες του.. Σήμερα πχ ξύπναγε για την πιπίλα, ήπιε αρκετό νερό, ξύπνησε για αγκαλιά.. ε, το γάλα τελικά το ήπιε στις 6πμ, κοντά στη συνηθισμένη ώρα του δηλαδή...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα εμάς δεν παίζει να κοιμηθούν οταν παίζουν με τίποτα. Ούτε φυσικά σε άλλο χώρο πλην του δωματίου τους ή της κούνιας τους πλέον. Απλώς ταλαιπωρούμε κάπως παραπάνω αυτο το διάστημα προσπαθώντας να τους μάθω (καθυστερημένα) να κοιμούνται μόνα τους και όχι στην αγκαλιά. Η μπεμπα δείχνει να ανταποκρίνεται χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν δυσκολίες κάποιες φορές. Με το μπέμπη δεν τα χουμε καταφέρει ιδιαίτερα. Ελάχιστες είναι οι φορές συνεργάστηκε. Το παλεύουμε. Οταν βέβαια δω τα σκούρα τα Σηκωνω στα χέρια γιατί εμάς συχνά ξυπνά το ενα το άλλο και μετα Φτου κι απ την αρχή.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!!! Καλη τσικνοπέμπτη! Koalaki μου σε ευχαριστώ θερμά για τις ευχές!!! Ταλαιπωρήθηκα απο την Ιωσή που κυκλοφορεί και τώρα βρήκα τα πανω μου!!! Επιτέλους σταμάτησα και απο την δουλειά και είμαι στο σπίτι με το αγοράκι μου!!! Η εγκυμοσύνη προχωράει με τις αναγουλες της ακόμα και είμαστε πια στην 13 εβδομαδα! Ο ύπνος του μικρού είναι σε άριστο επίπεδο αν ξυπνήσει μια φορά πια τη νύχτα αν σκεφτεί κανεις οτι ηταν άρρωστος και έβγαλε 3 τραπεζίτες!!!!! Καλη δυναμη αυπνες μανουλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εμεις παμε καλύτερα στον ύπνο. Καταρχήν με ζόρι ή χωρίς κοιμούνται πλέον στην κούνια τους κι οχι στα χέρια μας. Τελικά ο μικρός έκανε την ανατροπή και κοιμάται πλέον σερί μεχρι το πρωι μόνος του! Η αδελφή του δυσκολεύεται περισσότερο και ξυπνάει 1-2 φορές τη νύχτα. Άλλοτε κοιμάται αμέσως κι άλλοτε μας παίρνει πάνω απο ωρα να την ηρεμήσουμε απο το κλάμα της. Ευτυχώς βέβαια δεν ξυπνάει το ενα το άλλο. Κάτι ειναι κι αυτο. Ελπίζουμε βέβαια και σε καλύτερες νύχτες...

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Από εκεί που ήμασταν μωρό-πρότυπο για όλους τους φίλους μας (11-12 ώρες ύπνου απ'τον τρίτο μήνα!), εδώ και 2 βδομάδες που κλείσαμε τον έκτο έχουμε ιστορίες: κάποια βράδια κοιμάται κανονικά, αλλά υπάρχουν όλο και πιο πολλά βράδια που ξυπνάει ανά 20λεπτο απ' τα μεσάνυχτα ως το πρωι! Κι όταν λέμε ξυπνάει, δεν κλαίει, "τραγουδάει/μιλάει"! Λέει τα δικα του ώσπου να πάω να του ξαναβάλω την πιπίλα και πάλι απ' την αρχή σε λίγο-τρελά κέφια δε όταν με βλέπει, χερια ποδια στον αέρα κτλ, καμία σχέση με γκρίνια δηλαδή...

 

Να πω ότι τον ενοχλούν τα ούλα εδώ και καιρό, πολύ σάλιο και μασάει μέχρι και τις κουβέρτες! Καμια ιδέα τι μπορεί να γίνει;

 

Ειμαι της αποψης πως η ηλικια των 6+ μηνων θεωρειτε οροσημο για 2 λογους: 1) ξεκιναει η οδοντοφυια στην πλειοψηφια των μωρων και 2) ξεκιναει ενεργοποιειται το αισθημα της αναγκης για αναπτυξη των ικανοτητων τους ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, εξου και τα χερια -ποδια στον αερα οπως αναφερεις...!!!

 

Θα σε συμβουλευα να συνεχισεις την ρουτινα σας κανονικα, χωρις να του δωσεις να καταλαβει/επιβεβαιωσει οτι κατι εχει αλλαξει και πρεπει να φερω τα πανω-κατω και να μενουμε και εγω η μαμα μου ξυπνιοι!!! :eek:

 

Αν εχεις την καλοσυνη ανετρεξε σε ολα τα ποστ αυτου του θεματος αλλα και στα αντιστοιχα της οδοντοφυιας για να παρεις και αλλες συμβουλες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της αποψης πως η ηλικια των 6+ μηνων θεωρειτε οροσημο για 2 λογους: 1) ξεκιναει η οδοντοφυια στην πλειοψηφια των μωρων και 2) ξεκιναει ενεργοποιειται το αισθημα της αναγκης για αναπτυξη των ικανοτητων τους ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, εξου και τα χερια -ποδια στον αερα οπως αναφερεις...!!!

 

Θα σε συμβουλευα να συνεχισεις την ρουτινα σας κανονικα, χωρις να του δωσεις να καταλαβει/επιβεβαιωσει οτι κατι εχει αλλαξει και πρεπει να φερω τα πανω-κατω και να μενουμε και εγω η μαμα μου ξυπνιοι!!! :eek:

 

Αν εχεις την καλοσυνη ανετρεξε σε ολα τα ποστ αυτου του θεματος αλλα και στα αντιστοιχα της οδοντοφυιας για να παρεις και αλλες συμβουλες!!!

 

Απ' όσο έχω διαβάσει, όντως κάτι τέτοιο συμβαίνει. Πάντως απ' ό,τι φαίνεται ο μικρός πεινούσε μετά τη μετάβαση στις στερεές και ως εκ τούτου ξύπναγε τα μαύρα χαράματα. Τώρα που τρώει τελευταίο γεύμα στις 10:05 (ναι, είναι ΤΟΣΟ ακριβής, δε χρειάζεται να περιμένουμε να κλάψει αυτές τις μέρες, έχουμε το γάλα έτοιμο!) συνήθως κοιμάται σερί ως τις 6μιση. Έχει ρυθμίσει και τις ανάγκες του σε γάλα, τρώει πια πολύ λίγο το πρωί, οπότε μια χαρά - μην το ματιάσω... ήρθα κι εγώ στα ίσια μου, 6-6,5 ώρες ύπνου μου φτάνουν και μου περισσεύουν! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...