Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδενωμα στα επινεφριδια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγαπημενες μου

η εξεταση εγινε και η διαγνωση επισης

εχω εστιακη οζωδη υπερπλασια στο συκωτι

τωρα τι ειναι αυτο, ειναι μια καλοηθης σχεδον παντα κατασταση, ετσι φαινεται να ισχυει και στην δικη μου περιπτωση που θελει παρακολουθηση, αιμα για να ελεγχονται τα ενζυμα του συκωτιου και μαγνητικη για να παρακολουθειται το μεγεθος της βλαβης, αν μικραινει η αν μεγαλωνει δηλαδη

 

σε περιπτωση που μεγαλωνει η που τα ενζυμα του συκωτιου ειναι υψηλα γινεται βιοψια και εκτομη της βλαβης,,,αλλα αυτο δεν ειναι το συνηθες ειναι εξαιρετικα σπανιο

 

η παρακολουθηση γινεται ωστε να αποφευχθει η μικρη πιθανοτητα να εξελιχθει κατι τετοιο σε ηπατοκαρκινωμα

 

η μαγνητικη αυτη τη φορα ηταν απλη , μπηκα 5 λεπτα μετα μου εκαναν σκιαγραφικο ξαναμπηκα αλλα 3 λεπτα μετα περιμενα 1,30 ωρα στο καφενειο ξαναμπηκα αλλα 3 λεπτα μετα ξαναπεριμενα αλλα 30 λεπτα και μετα ξαναμπηκα παλι αλλα 3 λεπτα,,,ηταν εξεταση περιπατος,,,ειχα παει με τον αντρα μου, την μανα μου την θεια μου, σαν τουρκικη οικογενεια που πανε ολοι μαζι η οικογενεια στο γιατρο, καπως ετσι και χαβαλεδιαζαμε

 

αυτο που εχω το παθαινουν αρκετα συχνα οι κοπελες που παιρνουν αντισυλληπτικα αλλα και οσες κανουν διεγερση ωοθηκων λογω εξωσωματικης

 

οποτε κορες της εξωσωματικης εχετε το νου σας, ειναι ενα απο τα πολλα τιμηματα της εξωσωματικης, δεν ειναι τραγικο αλλα βαλτε το στο λογαριασμο και αυτο,,,ο ακτνολογος μου ειπε οτι αυτη η εικονα συνανταται αρκετα συχνα σε κοπελες νεες που εχουν κανει εξωσωματικη

 

επισης αυτο κανει την χολη να παραλειτουργει οποτε πρεπει να προσεχω με τη διατροφη μου ωστε να μην την επιβαρυνω και με αλλα

 

απο εδω και στο εξης αναλαμβανει ηπατολογος

 

το πιθανοτερο τωρα για μενα ειναι να κλεισει το ονειρο μου για ενα δευτερο παιδι,,,βεβαια δεν θα ξαναεκανα διεγερση, εχω στην καταψυξη αλλα ολο και καποιες ορμονουλες θα παρω και αυτο ειναι ενα μικρο ρισκο

 

σκεφτομαι πολλα θα τα λεμε με διαφορες αφορμες, εννοειται οτι θα ξαναγραψω και στα θεματα της εξωσωματικης να ενημερωθουν οι κοπελες, οχι να τρομαξουν, απλα να το εχουν στο νου τους και οταν βρουν ευκαιρια να κανουν τσεκ απ αιματος για συκωτι η ακομα και υπερηχο

 

σας ευχαριστω ολες

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο τζακ!!!! ολα καλα θα πανε!!!!! Μη μασας! (Μου θυμισες το γνωστο ανεκδοτο....Ενας Τζακ θα μας σωσει.....η ο τζακ ντανιελ, η το τζακ ποτ η ο τζακ ο αντεροβγαλτης) :P

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παρακολούθηση μόνο...Εντάξει νομίζω ότι τώρα μπορείς να ηρεμήσεις λιγάκι και να προσέχεις τον εαυτό σου περισσότερο.Να έχεις ψυχική ηρεμία και όλα τα άλλα θα λυθούν.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα σε συμβουλεψω να ηρεμησεις γιατι σιγουρα δεν ειμαι το καταλληλο ατομο για τετοιες συμβουλες.Θα σου πω μονο πως χαρηκα πολυ που το προβλημα σου δεν ειναι σοβαρο και το μονο που χρειαζεται ειναι παρακολουθηση.Οσο για το δευτερο παιδακι που επιθυμεις σου ευχομαι να προκυψει φυσιολογικα για να μην επιβαρυνθει η υγεια σου.Οπως και να εχει να χαιρεσαι την οικογενεια σου

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους έβγαλες μια άκρη, και ξέρεις από που να αρχίσεις και τι να προσέχεις.

Σου εύχομαι από δω και πέρα να είναι αυτη η τελευταία σου περιπέτεια με την υγεία σου.

Όλα καλά θα πάνε! Είμαι σίγουρη! Εξάλλου δεν είναι κάτι σοβαρό.

Το κεφάλι ψηλά και πάντα αισιόδοξη να είσαι!

Θα τα λέμε! :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω παω για παρακεντηση στο συκωτι:(

οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μου, να ειναι δηλαδη οζωδης υπερπλασια εκει δεν κανουμε τιποτα

αλλα σιγουρη διαγνωση θα γινει μονον μεσω βιοψιας

να εχω καρκινο σχεδον απιθανο

αλλα μπορει να ειναι αδενωμα αντι για οζωδης υπερπλασια οποτε καποια στιγμη θα θελει βγαλσιμο για να μην γινει καρκιονος:?

 

και αυτος ενοχοποιει μαζι με την οποια κληρονομικοτητα τις ορμονες της εξωσωματικης,,,

 

αυτα,,,το μονο που θελω ειναι δω το παιδι μου να μεγαλωνει και να μην με εχει αναγκη,,μετα ας πεθανω

 

και καπως ετσι κλεινει πανηγυρικα το ενδεχομενο δευτερου παιδιου:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά.Μην ανησυχείς.Και το παιδάκι σου θα μεγαλώσεις και εγγονάκια θα δεις(χαχα).Αν πίστευαν οι γιατροί πως μπορεί να είναι κάτι σοβαρό θα στο έλεγαν.Θετική σκέψη.Περιμένουμε τα ευχάριστα.....

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

ελα καλε...ολα καλα θα πανε....γιατι να μην κανεις δευτερο παιδακι?

 

γιατι καλο θα ηταν να μην επιβαρυνω το συκωτι μου με ορμονες,,,καθ οτι θα κατευθυνθω παλι στην εξωσωματικη,,,βεβαια θα ειναι απο αποψυξη οποτε θα παρω ελαχιστες ορμονες σε σχεση με την πρωτη φορα,,,,,,,καθολου λεει προγεστερονη καθολου οιστρογονα, εγω επαιρνα τα ουτροτζεσταν σαν καραμελες με τις αποκολλησεις που ειχα ,,αν ειναι και αδενωμα χεσε μεσα πολυχρονη, θα πρεπει πρωτα να βγει γιατι με την εγκυμοσυνη μπορει να σπασει και να εχω εσωτερικη αιμορραγια,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ απ' όσο θυμάμαι που έμεινα έγκυος με κατεψυγμένα έμβρυα πήρα ελάχιστα φάρμακα.Μην απογοητεύεσαι...Ας τελειώσει με το καλό το θέμα με την βιοψία και το ξαναβλέπεις το θέμα του δεύτερου παιδιού.Μην βιάζεσαι να το αποκλείσεις.....

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

μμμμ.....τοτε εχεις ενα point καλη μου φιλη.....Δεν ξερω αν τελικα θα κανεις αλλο παιδακι. Σου ευχομαι ομως να μεγαλωσεις και να 'χαρεις' το παιδακι που εχεις....Και που ξερεις? Ολα μπορει να συμβουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, έχω καιρό να μπω στο φόρουμ και τώρα είδα το θέμα σου! Έχω γνωστή που έχει αφαιρέσει το ένα επινεφρίδιό της, κατ' αρχάς. Τι σου λέω τώρα όμως? Εσύ μπορεί να μην χρειαστεί να το κάνεις, έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε!

Για τη γνωστή που σου λέω, αυτό το έκανε πριν από 6 χρόνια. Από τότε, να μην την ματιάξω είναι μια χαρά, οδηγεί μηχανή, έχει τατουάζ, βγαίνει, γλεντάει, όλα καλά (φτου, φτου, φτου)! Η επέμβασή της είχε γίνει σε ιδιωτικό νοσοκομείο στην Ελλάδα λαπαροσκοπικά. Αν χρειαστείς πληροφορίες, στείλε μου π.μ. Εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστείς.

Κατά τα άλλα, σε νοιώθω....έχω παστωθεί και εγώ στις ορμόνες, μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικών. Τι να κάνουμε, έτσι τα έφερε η ζωή. Είχαμε αυτή την ατυχία, να μην μας κάθεται μωρό με φυσιολογική σύλληψη. Έχουμε την τύχη όμως να ζούμε το 2012 όπου η επιστήμη έχει προχωρήσει και τα περισσότερα προβλήματα υγείας που προκύπτουν λύνονται!

Περιμένουμε τα νέα σου! Και, όχι απλά θα ζήσεις για να μεγαλώσεις το παιδί σου, θα ζήσεις 1000 χρόνια και θα μεγαλώσεις και δισέγγονα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια εγω παω για παρακεντηση στο συκωτι:(

 

Καλημέρα.Είδα μια απάντηση σου πριν λίγο σε ένα θέμα και σε σκέφτηκα.Πότε περιμένουμε νέα;Ελπίζω να μην σε αγχώνω...

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...