Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Εγώ δεν τον θήλαζα πια όταν άρχισε το φαγητό και το πρόγραμμα είχε ως εξής:

 

6ος μήνας σταδιακά φρούτα αντί για δεκατιανό γάλα δηλαδή αχλάδι, μήλο, μπανάνα αρκετά αργότερα πορτοκάλι

 

7ος μήνας αντικατάσταση απογευματινού με κρέμα βανίλια (ούτε ρυζάλευρο ούτε φαρίν λακτέ ούτε μπισκοτόκρεμα)

 

8ος μήνας μεσημεριανό: σούπα μοσχαράκι με λαχανικά (καρότο, πατάτα, κολοκύθι, σέλινο, αργότερα ντομάτα)

 

9ος μήνας το παραπάνω μεσημεριανό και μία μοσχαράκι μία κοτόπουλο.

 

10ος μήνας τα ίδια με παραπάνω και προσθέσαμε και το ψάρι.

 

Μετά τον 12ο μήνα μας έκοψε τα ιδιαίτερα φαγητά και ξεκίνησε να τρώει χωρίς να τα αλέθω τα πάντα.... Εκείνη τη στιγμή ήταν που έκοψε και το φαγητό!!!!! μέχρι και σήμερα 1,5 χρόνο + μετά μου βγάζει την ψυχή για να φάει 5 μπουκιές... μετρημένες. Τώρα εδώ και 3 μήνες μου βγάζει την ψυχή και με το γάλα, παρόλο που το αλλάξαμε 3-4 φορές μήπως του αρέσει κάποιο άλλο, τζίφος..... είναι να μην μάθουν το οχι, άμα το μάθουν "βράσε κάστανα" :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Παραθέτω την παρακάτω διμοσίευση (updated το 2003) του Παγκόσμιου οργανισμού Υγείας - Παράρτημα Ευρώπης, η οποία αναφέρεται στην διατροφή των παιδιών ειδικά στην περιοχή της Ευρώπης.

 

http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf

 

Το είχα βάλει στο topic "υγιεινή διαστροφή" αλλά εδώ ταιριάζει καλύτερα.

 

Ειδικά το κεφάλαιο 8 (complementary feeding) καλύπτει πολλές από τις ερωτήσεις για την εισαγωγή στερεών τροφών σε μωρά που θηλάζουν.

 

Προσωπικά το διάβασα σήμερα το πρωί (αντί να δουλεύω). Είναι κατατοπιστικότατο αρκεί να διαβάζετε αγγλικά.

 

Πάντως και τα δημητριακά αποτελούν μέρος της διατροφής που συνιστά ο ΠΟΥ από τους 6 μήνες και μάλιστα αναφέρει το ρύζι πριν τους 7 μήνες και το σιτάρι και τη βρώμη μετά τους 7 μήνες (χωρίς ζάχαρη εννοείται).

 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα δημητριακά αποτελούν μέρος της διατροφής που συνιστά ο ΠΟΥ από τους 6 μήνες και μάλιστα αναφέρει το ρύζι πριν τους 7 μήνες και το σιτάρι και τη βρώμη μετά τους 7 μήνες (χωρίς ζάχαρη εννοείται).

 

Οι οδηγίες του Π.Ο.Υ. είναι μια μέση λύση που δεν έχει σχέση με το τι θα έπρεπε να τρώει το μωρό σε μια ιδεώδη κατάσταση αλλά τι είναι καλύτερο να φάει από τα ήδη διαθέσιμα χωρίς να χρειάζεται οι γονείς να αγοράσουν έτοιμες τροφές και χωρίς να χρειάζεται να εκπαιδευτούν ή να αλλάξουν ριζικά συνήθειες. Επίσης οι οδηγίες αποσκοπούν στο να μη δίνουν οι γονείς έτοιμες τροφές μια και δεν υπερτερούν σε κάτι σε σχέση με τα σπιτικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τον δοκιμασα 2 φορες ανθοτυρο με ψωμακι ολικης κ ξετρελαθηκε!

 

Τα ζυμαρικα δεν εχουν ολα αυγο, νομιζω μονο οι χυλοπιτες. Τα πιο πολλα γραφουν στα συστατικα σκληρο σιταρι κ νερο .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

7ος μήνας αντικατάσταση απογευματινού με κρέμα βανίλια (ούτε ρυζάλευρο ούτε φαρίν λακτέ ούτε μπισκοτόκρεμα)

 

όλες αυτές οι κρέμες ανήκουν στην ίδια κατηγορία από άποψη συστατικών

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να σου πει ο γιατρός σου με τι θα ξεκινήσεις και πως θα πορευτείς και όχι εμείς...

 

Οι περισσότεροι γιατροί δίνουν κρέμα βανίλια, και μάλιστα πριν τους 6 μήνες. Η κρέμα βανίλια είναι το junk food των μωρών. Τίγκα στη ζάχαρη, και στις άδεις θερμίδες.

 

Εγώ έδωσα γλυκοπατάτα.

 

Καλές πρώτες τροφές είναι επίσης το αχλάδι, το αβοκάντο, η κολοκύθα, το μήλο...

Πορτοκάλι καλύτερα να δώσεις πιό αργά.

 

Αυτά, για τώρα γιατί ξύπνησε ημικρή...

 

δηλαδή το απόγευμα εσείς τί δίνετε;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!!

εδωσα σημερα λιγο αχλαδακι και το εφαγε!Τα κακα της ομως ειχαν σαν κλωστουλες καφε μεσα...σαν της ινες του αχλαδιου δεν ξερω πως να το περιγραψω...το εχετε παρατηρησει?

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να σου πει ο γιατρός σου με τι θα ξεκινήσεις και πως θα πορευτείς και όχι εμείς...

 

Οι περισσότεροι γιατροί δίνουν κρέμα βανίλια, και μάλιστα πριν τους 6 μήνες. Η κρέμα βανίλια είναι το junk food των μωρών. Τίγκα στη ζάχαρη, και στις άδεις θερμίδες.

 

Εγώ έδωσα γλυκοπατάτα.

 

Καλές πρώτες τροφές είναι επίσης το αχλάδι, το αβοκάντο, η κολοκύθα, το μήλο...

Πορτοκάλι καλύτερα να δώσεις πιό αργά.

 

Αυτά, για τώρα γιατί ξύπνησε ημικρή...

 

καλησπερα Χλοη!

γλυκοπατατα απο ποτε δινουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη κορίτσια έκανα λάθος. Πρώτα δωσαμε βρώμη (κουάκερ) με μητρικό γάλα, μετά αχλάδι. Μετά γλυκοπατάτα, μετά ρυζάλευρο από καστανό ρύζι με μητρικό γάλα, και μετά σιγά σιγά κι από ένα φρούτο ή λαχανικό. Μέχρι τον 8ο που της έδωσα ρεβύθια και φακές, και στο 10ο ψάρι. Αυγό μετά το χρόνο. Μ'αυτά που ξέρω τώρα όμως, θα έδινα πρώτα φρούτα αντί για δημητριακά.

 

Τη γλυκοπατάτα την έδινα το απόγευμα (γύρω στις 5). Μπορείς να την ψήσεις στο φούρνο ολόκληρη, να τη ξεφλουδίσεις και να τη λιώσεις, ή να τη βράσεις και να τη λιώσεις.

Το αβοκάντο ωμό, και κοματάκια. Αρκεί να είναι ώριμο και μαλακό.

 

Τα φρούτα μεσημέρι, και το κουάκερ για πρωινό.

 

Τον πρώτο καιρό, δε χρειάζεται πάνω από δύο γεύματα. Και δεν πρέπει το μωρό να αντικαθιστά γεύματα θηλασμού με στέρεες, μόνο να συμπληρώνει.

 

Αν τα λέω λίγο μπερδεμένα πείτε μου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για απογευματινο γευμα εκτος φρουτα τι προτινεις?κουακερ θα ηταν οκ?την γλυκοπατατα καμια βδομαδα αφου γινει η εισαγωγη?πολλες ερωτησεις Χλοη μου! :lol: απλα μ'ενδιαφερει η γνωμη σου γιατι νιωθω πως το χεις ψαξει αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, από το link που έχεις παραθέσει:

 

1. Η μία έρευνα γράφει:

 

Our present success in preventing iron deficiency in infants is based on a gradual growth in our understanding of iron nutrition. It became recognized that full term infants only become vulnerable to iron deficiency after about 5 months of age, and to a lesser degree if they are breast-fed. The specific foods in which iron is provided during infancy were found to be more important in determining iron absorption than the actual amount of iron in the diet. Experience has also shown that fortification of infant foods is more reliable and cost effective than providing iron medication. Our current approaches to preventing iron deficiency in infants include: 1) maintaining breast feeding for at least 6 months, if possible; 2) using an iron-fortified infant formula if a formula is used and using formula in preference to cow's milk; 3) using iron-fortified infant cereal as one of the first solid foods; and 4) providing supplemental iron for low birth weight infants.

 

2. Η δεύτερη έρευνα γράφει:

 

Results: At 6 mo, mean (±SD) fractional iron absorption from human milk was relatively low (16.4 ± 11.4%), with no significant difference between iron-supplemented and unsupplemented infants. At 9 mo, iron absorption from human milk remained low in iron-supplemented infants (16.9 ± 9.3%) but was higher (P = 0.01) in unsupplemented infants (36.7 ± 18.9%). Unexpectedly, iron absorption at 9 mo was not correlated with iron status but was significantly correlated with intake of dietary iron, including supplemental iron.

 

Conclusions: Changes in the regulation of iron absorption between 6 and 9 mo enhance the infant's ability to adapt to a low-iron diet and provide a mechanism by which some, but not all, infants avoid iron deficiency despite low iron intakes in late infancy.

 

Από αυτά συμπεραίνω οτι θα πρέπει μετά τους 6 μήνες να προσθέτουμε σίδηρο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στην τροφή του βρέφους ακόμα και στα μωρά που θηλάζουν (εκτός και αν δεν είναι έτοιμα να φάνε στερεες τροφές). Υπάρχουν όμως εξαιρέσεις σε κάποια βρέφη που μπορούν να απορροφούν καλύτερα το σίδηρο από τις τροφές ακόμα και αν είναι μικρή η ποσότητα σιδήρου που λαμβάνουν.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για απογευματινο γευμα εκτος φρουτα τι προτινεις?κουακερ θα ηταν οκ?την γλυκοπατατα καμια βδομαδα αφου γινει η εισαγωγη?πολλες ερωτησεις Χλοη μου! :lol: απλα μ'ενδιαφερει η γνωμη σου γιατι νιωθω πως το χεις ψαξει αρκετα

 

Καινούργια τροφή θα δίνεις κάθε 4 μέρες το λιγότερο.

Τα φρούτα μόνα τους, χωρίς δημητριακά, για να χωνεύονται πιό γρήγορα.

 

π.χ Μπορείς να ξεκινήσεις με αχλάδι. Την πρώτη μέρα θα δώσεις μισό κουταλάκι του γλυκού. Τη δεύτερη 1. Την τρίτη 2, και θα προσέχεις για αντιδράσεις. Σίγκαμα, γκρίνια, διάρροια, δυσκοιλιότητα, κλπ, είναι ενδείξεις αλλεργίας. Αυτά θα τα προσέχεις κάθε φορά που δίνεις καινούργια τροφή.

Μπορείς τα φρούτα να τα δώσεις πρωί, ή μεσημέρι. Όποτε θέλεις νομίζω, δλδ, αρκεί να είναι μόνα τους, και χωρίς μπισκότο.

Μετά από 4-5 μέρες δίνεις κάτι καινούριο.

Μην πελαγώνεις. Είναι νωρίς ακόμα. Για τώρα θα ξεκινήσεις με ένα γεύμα, και σιγά σιγά, αν δεις οτι θέλει και το παιδί, θα προσθέσεις άλλο ένα.

Ξεκίνα με αχλάδι, μετά μήλο, μετά μπανάνα, και μετά βλέπεις.

 

Σόρυ αν τα λέω κάπως μπερδεμένα, αλλά σήμερα η μικρή μου δε μ'αφήνει καθόλου σε ησυχία, και δε μπορώ να συγκεντροθώ :roll:

Αν δεν κατάλαβες κάτι, ξαναρώτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας, με βοηθάτε πάρα πολύ ,έτσι καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά 5.5 μήνες και συνεχίζουμε ακάθεκτοι όσο μας πάρει .Χλόη σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και την Αγλαΐα την υπερευχαριστώ για την καθοδήγηση της

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι σήμερα πήγα παιδίατρο και μου είπε να μη δώσω κρέμα γιατί είναι αφρατούλα και δεν χρειάζεται αλλά να δίνω κρέας καθημερινά (4 φορές μοσχάρι, 3 κοτόπουλο περίπου). Οπότε το θέμα με το σίδηρο μάλλον θα το λύσουμε έτσι. Σε ένα μήνα περίπου γιαουρτάκι και βλέπουμε..

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας! Αν και κάθε μωράκι τρώει διαφορετική ποσότητα, ήθελα να ρωτήσω πόσα ml μεσημεριανού φαγητού τρώνε περίπου τα παιδάκια σας -και ιδιαίτερα τα..."φαγανά"- στην ηλικία των 10-12 μηνών.

.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας! Αν και κάθε μωράκι τρώει διαφορετική ποσότητα, ήθελα να ρωτήσω πόσα ml μεσημεριανού φαγητού τρώνε περίπου τα παιδάκια σας -και ιδιαίτερα τα..."φαγανά"- στην ηλικία των 10-12 μηνών.

 

Μμμ, εδώ είμαστε :D

Λοιπόν ένα πιάτο του φρούτου περίπου!!!!

Μιλάω για πολύ φαγανά, έ!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...