Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Θα προσπαθήσω να αυξήσω το νερό και τα φρούτα και βλέπουμε.

Ελπίζω να λυθεί έτσι το πρόβλημα.

 

Αγλαία, να σταματήσω εντελώς τις στερεές σε αυτή τη φάση είναι δύσκολο,

γιατί έχει αρχίσει να προσαρμόζεται και ώρες-ώρες τις ζητάει έντονα.

Άλλωστε τρώει -άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο- εδώ και ένα μήνα και δυσκοιλιότητα παρουσίασε μόνο τώρα, στο τέλος. Γι' αυτό σκέφτομαι μήπως δεν είναι θέμα ετοιμότητας αλλά κάτι άλλο παροδικό.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

 

Αβοκαντο δεν εχω φαει ποτε στην ζωη μου :roll: δεν εκανε ποτε η μαμα μου....Μαλλον πρεπει να δοκιμασω...Πως μαγειρευετε δεν ξερω βεβαια αλλα θα μαθω...

Φρύνη, δεν το μαγειρεύουν, μπορείς να το φάς ωμό, σκέτο, ή μέσα στη σαλάτα, ή ανακατεμένο με γιαούρτι, ή με λάδι και μουστάρδα (για εμάς όχι για το μωρό) ή με λάδι-λεμόνι-ψωμάκι όπως μας πρότεινε ο παιδίατρός μας.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, να σταματήσω εντελώς τις στερεές σε αυτή τη φάση είναι δύσκολο,

γιατί έχει αρχίσει να προσαρμόζεται και ώρες-ώρες τις ζητάει έντονα.

 

Γιατί να τις σταματήσεις;

Το πρόβλημα το παρουσίασε τελευταία, άρα δεν φταίνε οι στερεές στο σύνολό τους αλλά αυτό που πρόσθεσες τελευταία. Μπορεί να μην είναι κάν κάποια τροφή αλλά ένας συνδυασμός.

 

Να σταματήσεις τα μαγειρεμένα, συνέχισε λίγο καιρό με τα φρούτα, δίνε ένα είδος τη φορά και δες πώς αντιδρά στο καθένα ξεχωριστά.

 

Αν το μωρό δεν έχει πρόβλημα με τα φρούτα αναζήτησε το πρόβλημα στα μαγειρεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Φρύνη, δεν το μαγειρεύουν, μπορείς να το φάς ωμό, σκέτο, ή μέσα στη σαλάτα, ή ανακατεμένο με γιαούρτι, ή με λάδι και μουστάρδα (για εμάς όχι για το μωρό) ή με λάδι-λεμόνι-ψωμάκι όπως μας πρότεινε ο παιδίατρός μας.

 

για το μωρό είναι καλύτερα να το φάει με κάποιο όξινο φρούτο, πχ λίγο χυμό πορτοκαλιού

 

επίσης μπορεί να συδυαστεί με αγγούρι, ντομάτα, λεμονι (κάτι σαν γουακαμόλε)

 

με το ψωμί δεν είναι καλή ιδέα γιατί το ψωμί αργεί να χωνέψει και θα κρατήσει το αβοκάντο πολύ ώρα στο στομάχι με αποτέλεσμα να αρχίσει η αποσύνθεση και η απώλεια βιταμινών.

 

Το αβοκάντο είναι πολύ καλό γιατί είναι ωμό και πλούσιο σε λιπαρά που τα μωρά δεν τα παίρνουν ωμά από άλλες τροφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλωστε τρώει -άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο- εδώ και ένα μήνα και δυσκοιλιότητα παρουσίασε μόνο τώρα, στο τέλος. Γι' αυτό σκέφτομαι μήπως δεν είναι θέμα ετοιμότητας αλλά κάτι άλλο παροδικό.

 

Δυστυχως δεν προλαβαινω να διαβασω τι εχεις γραψει πιο μπροστα ...

 

Η μπεμπα μου παρουσιασε δυσκοιλιοτητα οταν αρχισα να της βαζω πολυ καροτο στην κρεατοσουπα.

 

Το μονο γευμα στερεων τροφων που τρωει ολη μερα ειναι καθε μεσημερι ενα τεραστιο μπολ με μοσχαρι + πατατα + καροτο + σελινο + μαιντανο + κολοκυθακι + κρεμμυδι και περιστασιακα + πιπεριες (ξεφλουδισμενες) ή μπροκολο

Καποια στιγμη θεωρησα καλυτερο για αυτην να αντικαταστησω την πατατα με καροτο και απο τοτε αρχισε να δυσκολευεται.

Μετα απο συμβουλου του γιατρου μας ελαττωσα το καροτο και της βαζω 1-2 αποξηραμενα ξεφλουδισμενα δαμασκηνα οταν βραζουν τα λαχανικα και λυθυκε το προβλημα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μιαμ, λατρεύω τα αβοκάντο!

Αγλαΐα να της δώσω της παχουλοδροσάτης μου;;; Ή είναι πολύ παχυντικό;;;

 

Νομίζω ότι είναι από τις τροφές που δίνουν ένα ευχάριστο αίσθημα κορεσμού χωρίς να χρειάζεται να φας πολύ.

 

Αντίθετα οι τροφές όπως το ρύζι, τα μακαρόνια κλπ νομίζω ότι προσφέρουν περισσότερες θερμίδες γιατί τρως μεγάλη ποσότητα μέχρι σκασμού. Δεν προσφέρουν εύκολα αίσθηση κορεσμού.

 

Το αβοκάντο το θεωρώ εξαιρετική τροφή γιατί είναι από τα λίγα λιπαρά που τα καταναλώνουμε φρέσκα, όπως είναι. Τώρα που κάνω αυτή τη διατροφή με τα πολλά ωμά τρώω 3-4 την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε τρώει -άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο- εδώ και ένα μήνα και δυσκοιλιότητα παρουσίασε μόνο τώρα, στο τέλος. Γι' αυτό σκέφτομαι μήπως δεν είναι θέμα ετοιμότητας αλλά κάτι άλλο παροδικό.

 

Δυστυχως δεν προλαβαινω να διαβασω τι εχεις γραψει πιο μπροστα ...

 

Η μπεμπα μου παρουσιασε δυσκοιλιοτητα οταν αρχισα να της βαζω πολυ καροτο στην κρεατοσουπα.

 

Το μονο γευμα στερεων τροφων που τρωει ολη μερα ειναι καθε μεσημερι ενα τεραστιο μπολ με μοσχαρι + πατατα + καροτο + σελινο + μαιντανο + κολοκυθακι + κρεμμυδι και περιστασιακα + πιπεριες (ξεφλουδισμενες) ή μπροκολο

Καποια στιγμη θεωρησα καλυτερο για αυτην να αντικαταστησω την πατατα με καροτο και απο τοτε αρχισε να δυσκολευεται.

Μετα απο συμβουλου του γιατρου μας ελαττωσα το καροτο και της βαζω 1-2 αποξηραμενα ξεφλουδισμενα δαμασκηνα οταν βραζουν τα λαχανικα και λυθυκε το προβλημα.

 

Bizoudaki, από την αρχή τα βάζεις τα δαμάσκηνα ή στο τέλος?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

dimitra πρωτα βραζω το μοσχαρι πολυ καλα μονο του, μετα βαζω τα λαχανικα και το δαμασκηνο ψιλοκομμενα και τα βραζω ελαχιστα ισα ισα να μαλακωσουν και τελος τα λιωνω ολα στο moulti

 

Ο γιατρος μου ειπε να βρω τροπο να της δωσω δαμασκηνο και του προτεινα αυτον με το μοσχαρι και συμφωνησε. Τελικα λειτουργει με την μπεμπα μου και ενεργειται πλεον κανονικα.

 

Αν τρωει φρουτα το μωρακι σου μπορεις να βαλεις στην φρουτοκρεμα το δαμασκηνο ή λιγο παραπανω αχλαδι.

Η δικια μου δυστυχως δεν τρωει τιποτα αλλο και ουτε πινει καθολου νερο.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bizoudaki τι διαβαζω;;Τρωτε;;;Μπραβοοοοοοο!!!!Χιλια μπραβο!

κι εμεις τρωμε λιγακι αλλα οχι αυτη την κρεατοχορτοσουπα,αλλα ζυμαρικα με ντοματα...κατι ειναι και αυτο.

 

 

Παντως κοριτσια ειναι απιστευτο πως θελει το γαλα!

Κοιταξτε το προγραμμα της:

Ξυπναει στις 8 περιπου πινει 240ml γαλα.

Κοιμαται και ξυπναει στις 12 παρα και τρωει φρουτα αρκετα συνηθως,μετα απο ουτε μια ωρα πειναει και τρωει το φαγητο και μετα απο κανα μισαωρο αντε 45 λεπτα πειναει και θελει γαλα :shock: Αν δεν πιει γαλα δεν γινεται!

Μετα το απογευμα παλι τσιμπαμε καμια στερεα αλλα δεν τρωει,πινει παλι γαλα και το βραδυ ξανα γαλα.

Βασικα νομιζω οτι με τα φρουτα και το φαγητο παιζει πιο πολυ και ξεγελαει την πεινα της,την οποια ικανοποιει μονο με το γαλα!

 

Χαιρομαι που δεν αντικαθιστα καποιο γευμα απο μονη της γιατι το μητρικο ειναι μια τροφη που δεν θα την εχει για παντα,οσο την εχει ας μην την στερειται!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα μπορεις αν θες να του δοκιμασεις φρουτοκρεμα μονο με αχλαδακι για καναδυο μερες κ θα δεις διαφορα! Μην ανησυχεις παντος θα στρωσει. Δινε κ νερακι αν πινει κ ολα καλα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki ουτε εμενα ηθελε νερο τον πρωτο μηνα κι ειχαμε θεμα με τα κακα...Με τι δοκιμασες να της το δωσεις;;

Εμεις ξερεις πως την καταφεραμε να πιει;Με την χουφτα! :shock: Οπως της πλεναμε το προσωπο με την παλαμη μας,την γεμιζαμε νερο κι αυτη το ρουφουσε σαν τρελη,ενω με το μπιμπερο εκανε εμετο,αβυσσος η σκεψη των μωρων :shock: Τωρα πια πινει με το ποτηρακι το εκπαιδευτικο αλλά και με κανονικο ποτηρι,απλα με αυτο συνηθως βρεχεται οποτε προτιμω το εκπαιδευτικο!

 

Κι απο τοτε που αρχισε να πινει νερο λυθηκε το θεμα με τα κακα!

Link to comment
Share on other sites

Ολες μαζι γραψαμε :)

 

frene ειναι τελικα τι θα κανει της κανει "κλικ". Αυτο το μεσημεριανο κρεατικο αν δεν το φαει χαλαει τον κοσμο με τις φωνουλες της :P

 

Κατα τα αλλα και εμεις γαλα, γαλα, γαλααααααα :P:P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι μεγαλο θεμα ...

 

Δοκιμασαμε μπιμπερο, εκπαιδευτικο ποτηρακι, κανονικο ποτηρι και ποτηρακι πλαστικο, καπακι απο πλαστικο μπουκαλι, κουταλι, κουταλα της σαλτσας, δεν μου ερχεται κατι αλλο ...

 

Νερο πινει μονο οταν την κανουμε μπανιο και της ριχνουμε με ενα ποτηρακι στο κεφαλι της. Τοτε ανοιγει το στομα και το πινει !!

Αβυσσος οπως ειπες η σκεψη ενος μωρου :D

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω είχα λίγο θέμα με δυσκοιλιότητα(αλλο που σήμερα είχαμε...διαρροια)

 

Και ο γιατρός μου είπε ότι η μπανανα και το μήλο ΔΕΝ προκαλούν δυσκοιλοιότητα...αντιθετως πρότεινε να μειώσω το αχλαδι(που ολοι το εχουμε για φρούτο που ευνοει....)δεν ηθελα να το γράψω θεωρησα οτι είναι κοτσάνα....αλλά....το δοκίμασα και είδα διαφορα...

 

Επίσης βάλε λίγο περισσότερο λαδάκι στο φαγητό.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και ο γιατρός μου είπε ότι η μπανανα και το μήλο ΔΕΝ προκαλούν δυσκοιλοιότητα...

δεν προκαλούν δυσκοιλιότητα με την αυστηρή έννοια του όρου (κακάκια σαν της κατσίκας ένα πράγμα), αλλά απλά σκληραίνουν λίγο τα κακά.
Link to comment
Share on other sites

α! Να πω? Εφαγε με τρέεεελα ανθότυρο!!! Εφφφχρστώ doooooo

 

Oσο για το κατσικίτσιο γιαουρτι το ψιιιλοτρώει αλλά είανι θεόξυνο καμια φορά κανει κι αυτή γκριμάτσες....πόσο να περιμένω για να δώσω πρόβειο?

 

Βγάζει κάτι κοκκινίλες που και που νομίζω ότι είναι το αυγό το οποίο σταμάτησα, οπως δυστυχως και τα ζυμαρικά(ετρωγε χυλοπιτες με καμαρι :lol: )

αλλά λες να είναι το γιαούρτι...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με πιά τροφή στερεα τροφή ξεκινήσατε; Αν δώσεις πρώτη φορα φρούτο π.χ αχλάδι υπήρχει πρόβλημα αν όχι πια ώρα της ημέρας . Μόλις κλείσουμε τον 6 σε 15 ημέρες λέω να ξεκινήσω τις στερεες τροφές και θα ηθελα την βοήθεια σας το μωρώ θηλαζει αποκλειστικα και δεν έχω σκοπο να του δώσω κρέμα εμπορίου παρα μόνο φρούτα και λαχανικά

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να σου πει ο γιατρός σου με τι θα ξεκινήσεις και πως θα πορευτείς και όχι εμείς. Πάντως, εγω ξεκινησα μολις κλεισαμε τον 5ο και μπήκαμε στον 6ο με βανίλια που αντικατέστησε το απογευματινό γεύμα. Μετά από 2 περίπου βδομάδες δώσαμε λαχανικά για μεσημερι, μετα 1 βδομάδα κοτοπουλο και στον 7ο μήνα βάλαμε το φρούτο, πρωτα αχλάδι και καθε βδομαδα προσθετα 1 νεο για ελεγχο αλλεργιών. Οπως καταλαβες εμεις το φρουτο τελευταιο. Ομως ο καθε γιατρος λεει διαφορετικά, οποτε πρεπει να μαθεις απο εκεινον...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Η βανίλια είναι αχρηστη τροφή...αδειες θερμίδες. Οι περισσότεροι(και ο δικός μου)παιδίατροι ξεκινουν με κρέμες, αλλά εγώ ξεκίνησα με φρουτάκια.

 

Το ίδιο σου προτείνω, με σταδιακή εισαγωγή ενα-ενα φρούτο ανα 3-4 μέρες και στην αρχή στον ψιλό τρίφτη(με μικρες ποσότητες στο μουλτι δεν γίνεται καλή η κρεμούλα)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να σου πει ο γιατρός σου με τι θα ξεκινήσεις και πως θα πορευτείς και όχι εμείς. Πάντως, εγω ξεκινησα μολις κλεισαμε τον 5ο και μπήκαμε στον 6ο με βανίλια που αντικατέστησε το απογευματινό γεύμα. Μετά από 2 περίπου βδομάδες δώσαμε λαχανικά για μεσημερι, μετα 1 βδομάδα κοτοπουλο και στον 7ο μήνα βάλαμε το φρούτο, πρωτα αχλάδι και καθε βδομαδα προσθετα 1 νεο για ελεγχο αλλεργιών. Οπως καταλαβες εμεις το φρουτο τελευταιο. Ομως ο καθε γιατρος λεει διαφορετικά, οποτε πρεπει να μαθεις απο εκεινον...

 

Αυτό είναι πρόγραμμα για μωρά που δεν θηλάζουν....

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να σου πει ο γιατρός σου με τι θα ξεκινήσεις και πως θα πορευτείς και όχι εμείς...

 

Οι περισσότεροι γιατροί δίνουν κρέμα βανίλια, και μάλιστα πριν τους 6 μήνες. Η κρέμα βανίλια είναι το junk food των μωρών. Τίγκα στη ζάχαρη, και στις άδεις θερμίδες.

 

Εγώ έδωσα γλυκοπατάτα.

 

Καλές πρώτες τροφές είναι επίσης το αχλάδι, το αβοκάντο, η κολοκύθα, το μήλο...

Πορτοκάλι καλύτερα να δώσεις πιό αργά.

 

Αυτά, για τώρα γιατί ξύπνησε ημικρή...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...